HEEMAF KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 16 MAART 1938. No. 63. HET OOG VAN ABU De Nieuwe Spoorweg dienstregeling. FIRMA TQNNFMA& Qa FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT! SN EEK en Uw stofzuiger kunnen elkaar verdragen! De Heemaf maakt een stofzuiger met den beroemden S.K»A. motorl Iedere electricien kan U vertellen,, hoe be trouwbaar die is. De eenige stof zuiger zonder koolborstels. Vonken isiuitgesloten, radiostoring dus on mogelijk! Als hij draait, kunnen buren enihuisgenooten een.Mengel berg concert genietenl Vraag demonstratie. STOFZUIGER Electro Techn. Bur. M. J. v. d. BERGE, L, J." VAN 't WESTENDE, MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. U ontvangt hel dubbele en Uj betaalt minder Engeland en de positie van Tsjecho-Slowakije De Engelsche regeering is boos op Hitier, echt boos. Dat Oostenrijk bij Duitschland gekomen is, vindt ze op zichzelf niet zoo heel erg. Was het nu niet gebeurd, dan later wel. Het hing om zoo te zeggen, in de lucht. Maar de manier, waarop het is ge beurd. De Engelschen zijn op manieren ge steld. En die van Hitier, zijn politieke dan, vinden ze onfatsoenlijk. Daarom die boos heid te Londen. Er zit wat in deze opvatting. Men kan de gebeurtenissen in Oostenrijk inderdaad onder den gezichtshoek van manieren be schouwen. Dan worden ze overzichtelijker, en beter hanteerbaar. Immers principieel kan men het Duitschland moeilijk kwalijk nemen, dat het naar bevrijding van de boeien van Versailles streeft. Maar het doet er wel degelijk toe, hoe dat geschiedt. De inlijving van Oostenrijk nu openbaart het een en ander te dezen aanzien: zoodra de kans schoon is, zet de Duitsche" regeering door, zonder aanzien van den politieken toe stand. Von Ribbentrop hield besprekingen te Londen, toen de Duitsche troepen Oos tenrijk binnen marcheerden. Moet de En gelsche regeering niet het gevoel gehad hebben, alsof het de taak van den Duit- schen minister was in haar gezicht te mees muilen? Duitschland zet door. Hitier legt het pro-, gramma, dat men verspreid in zijn „Mein Kampf" beschreven kan vinden, stelselma tig ten uitvoer, in den vorm van periodieke verrassingen, welke voor Engeland en Frankrijk uiterst onaangenaam zijn. Vooral, omdat hij daarbij de Franschen en Engel schen feitelijk voortdurend om den tuin leidt. Er schijnt langen tijd geen vuiltje aan den politieken hemel. In hun redevoeringen stellen de Duitsche machthebbers zich als vredesapostelen voor. En dan opeens een coup de theatre, zoo onverwachts en zoo snel doorgezet, dat het voldongen feit er is, voordat de heeren te Londen en Parijs gelegenheid hebben gehad, goed en wel tot bezinning van den toestand te komen. Dit zijn inderdaad manieren, waar, in 't bijzonder de Engelschen, het land aan moe ten hebben. Maar, wat stelt men zich te Londen dan voor? Dat Hitier eerst overleg met Blum en Chamberlain had moeten ple gen over de inlijving van Oostenrijk; met den hoed in de hand op 't matje, om te vragen, of zij het goed zouden vinden? Chamberlain heeft in het Lagerhuis be rispende woorden over Hitier gesproken. Te Praag zal men echter tevergeefs naar een stellige verklaring betreffende Tsjecho-Slo- vakije in zijn redevoering hebben gezocht. Chamberlain weet, wat er op 't oogenblik in de Tsjechen omgaat. Zij vreezen, dat nu een deel van hun land aan de beurt is, om bij het Derde Rijk ingelijfd te worden. Zij zullen daar weinig tegen kunnen doen, als ze van hulp verstoken blijven. Twee landen, Frankrijk en Engeland, komen voor die hulp in aanmerking. Frankrijk is bereid haar toe te zeggen, heeft haar feitelijk reeds toegezegd in het bestaande Fransch- Tsjechische vriendschapsverdrag. Maar Chamberlain heeft er met geen woord van gerept. De Tsjechen moeten het gevoePheb- ben, dat Engeland, evenals de vorige week, toen Oostenrijk werd overmand, werkeloos zou blijven toezien, indien Duitsche troepen xnu de Tsjechische grenzen overstaken. Hitler's politieke manieren zijn inderdaad bedenkelijk, heel bedenkelijk voor den vrede in ons werelddeel. Maar Frankrijk en En geland hebben de laatste jaren niets na gelaten, om hem als 't ware in het kwaad te stijven. Toen indertijd Japan Mantsjoe- rije binnenviel en Amerika in 't geweer wou komen, gaf Londen niet thuis. Toen Musso lini zijn avontuur in Abessynië begon en Engeland doeltreffende sancties voorstelde, meende de Fransche minister Laval een soort van sabotage-politiek te moeten toe passen. Zoo hebben Londen en Parijs om beurten het hek op den dam der politieke vrijbuiterij verder opengezet. En dat dan, nadat ze bijna 20 jaar geleden te Versailles, te St. Germain etc. de kiemen voor nieuwe conflicten zaaiden. De politieke gang van zaken neemt nu zijn beloop dwars tegen de wenschen en verlangens van Parijs en Londen in. Er zijn nu in Europa menschen met slechte poli tieke manieren. En John Buil moet zich hun optreden laten welgevallen. Tenzij hij bereid zou zijn, met zijn zwaard te rinke len. Maar ook na.de inlijving van Oosten rijk blijkt hij daar nog niet veel voor te door ALAN DARE. 42). „Vooruit!" riep Dave. Hij duwde haar verder en het volgend oogenblik trof een oorverdoovende. knal haar ooren. Dave wankelde en viel getrof fen neer. Door die vreeselijke, donkere gang spoedde zij zich alleen voort, met het geluid van achtervolgende voetstappen achter zich. Tweemaal viel zij en bezeerde zich, maar stond dadelijk weer op en snelde voort. Eindelijk bereikte zij het vorige ge welf. Maxine snelde voort, doch plotseling greep Peters haar. „Laat mij gaan bruut!" riep zij schrei end. Maar Peters hield haar stevig vast. Zoo wel zij als Dave werden door de nauwe doorgang naar den anderen kelder ge bracht, en voor den op een sphinx geljjken- phenuit op den grond geworpen. Hij schopte met zijn laars tegen het voorover gebogen lichaam van Dave. „Gedood?" vroeg zij. Peters knikte. oed! Hij richtte zijn onheilspellende cogen op Maxine. „Je hebt de ongelukkige gewconte, an deren m „moeilijkheden te brengen. Eerst den man, dien je trouwde en nu dezen ar- f1®" ,d^v.aas' Je vleide hem net zoo lang, totdat hy een verrader werd en De onmeedoogende gezichten om haar heen gaven haar de overtuiging, dat ant woorden nutteloos zou zijn. Zij had een ge voelen. Zijn gedachtengang kan men aan voelen: is het stukje Tsjecho-Slovakije, waar de Sudeten-Duitschers wonen, in laat ste instantie een Europeeschen oorlog waard? Welk een ontzettende vraag eigen lijk voor Londen. Want zelfs een lange be zinning er op, kan het zich nauwelijks ver oorloven. Men heeft het gevoel, dat Hitier vóór die bezinning ten einde is, door een nieuw voldongen feit, het antwoord zou ver mogen te geven. Engeland zal het tempo zijner herbewa pening versnellen. Dat is weliswaar ook iets. Maar kan Chamberlain deze aankondi ging niet tevens gebezigd hebben in de plaats van een antwoord op de vraag aan gaande Tsjecho-Slovakije? Men stelle zich in dit verband voor, hoe zijn woorden te Berlijn gewikt en gewogen zullen worden. Nog snellere uitbreiding der Engelsche weermacht. Ach, is het veel meer dan een wissel op de toekomst? En wie verzilvert dergelijke dingen? Berlijn in geen geval. Een voorloopige indruk van de Zeeuwsche lijn Op Amsterdam een winst van 9 tot 31 minuten. Wij zijn in de gelegenheid hierbij een overzicht te geven van het voorloopige ont werp van de nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen, zoo als deze voor de lijn VlissingenRoosendaalAmsterdam ont worpen is. Men houde evenwel, bij hetgeen hierom trent volgt, in het oog, dat dit nog slechts een ontwerp is: er kunnen nog op verschil lende punten, van ondergeschikt belang, wijzigingen in komen. Maar het beeld dat de nieuwe dienstregeling ons zoo aanstonds zal bieden, laat zich reeds vrij goed er in onderkennen. Het eerste wat opvalt is, dat „onze" lijn, ook wel de „Zeeuwsche" lijn genoemd, niet meer bestaat. In het spoorboekje teminste niet: lijn 6, ons nommer, is vervallen en we zijn nu lijn 1 geworden, nl. Vlissingen (Esschen)Roosendaal, Dordrecht, Rotter dam, Amsterdam. Vervolgens zien we, dat de Zeeuwsche lijn, nu dan het Zeeuwsche deel van de eerste lijn des lands geworden, althans in het spoorboekje, tot en met Roosendaal nog maar 10 stations telt (tegen vroeger, toen Vlake ook nog bestond, wel 15!). Het zijn er nu nog: Vlissingen, Middelburg, Ar- nemuiden, Goes, Kapelle-Biezelinge, Krui- ningen-Ierseke, Krabbendijke, Rilland-Bath, Bergen-op-Zoom en Roosendaal; na Vlake, hetwelk reeds enkele jaren geleden opge heven werd, zijn met ingang van 15 Mei nu dus ook nog verdwenen: Lewedorp, 's-Heer-Arendskerke, Woensdrecht en (Ingez. Med.) Wouw. (Op het verdere traject tot Rotter, dam zijn, voorzoover wij kunnen nagaan, geen stations meer opgeheven). Wat den loop der treinen betreft: de ge normaliseerde rijtijd van een normale snel trein is van Vlissingen naar Roosendaal van tien minuten voor een vol uur, tot het daarop volgende geheele volle uur. Dat is het „regelmatige" systeem. Bijvoorbeeld: de laatste trein uit Zee land een sneltrein vertrekt om 20.50 of tien minuten voor negen uit Vlissingen; deze is om 22.00 of tien uur in Roosendaal. De rijtijd over dit stuk is dus één uur en tien minuten, d.i. acht minuten korter dan tot dusverre. De duur van een sneltreinrit met den, bestaan blijvenden, befaamden middagtrein, naar Amsterdam (stoppen te Middelburg, Goes, Kruiningen-Ierseke, Bergen op Zoom, Roosendaal, Dordrecht, Rotterdam D.P., Den Haag,) wordt nu Vlissingen 13.50, Am sterdam 17.08, is drie uur achttien minuten; tot dusverre duurde deze rit 13.41 tot 17.30, is drie uur en negen-en-veertig minuten; d.w.zT een winst van goed een half uur. Maar dit is ook wel een heel erg snelle sneltrein; de ochtendtrein van omstreeks 8 uur, die eveneens ietwat veranderd in stand blijft, doet er Vlissingen-Amsterdam 7.5011.15 drie uur vijfentwintig minu ten; toch nog een winstje op vroeger van negen minuten. Wat nu de dienstregeling betreft ver melden wij de doorgaande treinen, met ver melding S=snel, B=boemel; motortrein tjes e.v. die maar op een stukje loopen, bv. Vlissingen Goes, enz., laten we onvermeld. We geven hieronder gemakshalve vertrek en aankomst dezer doorgaande treinen van en naar Middelburg; voor Goes scheelt aan komst of vertrek 17 minuten bij een snel trein en 20 min. bij een boemel I. Middelburg, vertrek: 5.58 S; 6.34 B; 7.58 S; 9.29 B; 11.29 B; 13.58 S; 15.29 B; «-* Verkrijgbaar bij: Lange Vorststraat 48, Goes, Telef. 375. Gortstraat 21, Middelburg Telef. 387 (Ingez. Med.) voel, alsof zij stikte, alsof zij vergeven was. Phenuit zei iets en Peters greep haar bij den arm. Langs een steil pad begon het troepje het keldergewelf te verlaten. „Dave Dave!" klaagde zij. Toen trok Peters haar voort en zij volg den de Indianen, die de uitrusting droegen. Zij kwam weer in het vroolijke zonlicht, maar alles om haar heen was een zwarte ruïne asch en rook. Zij zag echter niets, want zij was geheel overstuur. „Wij moeten de muildieren opvangen", zei Phenuit. „Er zullen er wel eenige zijn, die het overleefd hebben". „Zij wenschte van ganscher harte, dat zij het niet had overleefd. Eerst Bob nu DaveHad het eenig nut, tegen het blijkbaar onvermijdelijke te strijden? Wat er daarna gebeurde, wist zij niet. Zij had een vagen indruk van kale boom stronken, asch, die mijlen ver lag, de lijken van twee muildieren, en de kwellende ge dachte, dat er bij het graf in Hammuxi nog een wandaad zou bedreven worden. HOOFDSTUK XX. Te laat. Kennedy en Hornbiow hedden geen tiid verloren laten gaar.. In die anders onge repte wildernis konden zij de indrukken der muildierenhoeven en voetstappen niet mis- loopen. De spanning voor Kennedy was nu zeer groot, want hij was ervan overtuigd, dat nog slechts een mijl of twee hem van zijn tegenstander scheidde. „Het is net, of er iets brandt", zei hij. „Ruik je wel?" „Ja. Ik ruik het al eenigen tijd." „Dat moet hun kampvuur zijn." Zij liepen behoedzaam voort en bemerk ten, dat de brandlucht steeds doordringen der werd. Plotseling hield Kennedy halt en wees op asch op den grond.. „Het is meer dan een kampvuur. Sapper loot, Hornbiow, ik geloof dat het bosch voor ons in brand staat. Kijk eens naar die om gekrulde en verdorde bladeren!" „Je hebt gelijk. Dat -is rook daarginds!" Toen zij verder gingen, ontmoetten zij meer teekenen van den brand. „Heb je nog wat water over?" vroeg hij. „Het mijne is heelemaal op." „Nog een beetje". Hij nam de helft van wat er in Horn- blows flesch over was en liep weer voort, overal rondspiedend. De schaarschte aan water was op het oogenblik van niet veel belang, want zij wisten, dat zij in de onder- grondsche gewelven altijd nieuwen voor raad konden krijgen, maar het voedsel was een andere zaak. Al de geconserveerde etenswaren en vruchten waren op, en reeds twee dagen hadden zij geleefd van voedsel dat het woud hun verschafte. Nu alles tot asch verbrand was, was hun toestand zeer ernstig. „Hallo! Wat is dit?" riep Hornbiow uit. Het bleek een dood muildier te zijn, half verbrand door de vreeselijke hitte. Ken nedy deinsde terug voor de grimmige be- teekenis hiervan. Verderop zouden zij op mensehelijke lichamen kunnen stuiten het lichaam van de vrouw, die zijn geheele leven veranderd had en met wie hij eenige maanden van volmaakt geluk had gehad. Hornbiow begreep, waaraan hij dacht, en raakte zacht zijn arm aan. „Dat hoeft nog niet, oude jongen", zei hij. „Muildieren raken bij zoo'n onverwach 16.58 S; 17.29 B; [de twee boottreinen, ver trekkende uit Vlissingen onderscheidenlijk 18.08 en 18.421; 19.29 B; 20.58 S. [Deze laatste trein komt 22.56 in Rotterdam aan, met aansluiting 23.27 Den Haag; 29.39 Lei den; 23.59 Haarlem en 0.15 Amsterdam]. II. Middelburg, aankomst: 8.30 B. [ver trek uit Rotterdam: 5.551; 10.03 S [vertrek uit Amsterdam: 6.431; 12.03 S; eerste boot trein; 13.21 B; tweede boottrein; 15.03 S; 17.21 B; 18.07 S; 19.21 B; 21.03 S; 23.21 B; 0.03 S. Het spreekt vanzelf dat de enorme ver schillen in rijtijd slechts op de heel lange afstanden voorkomen; Vlissingen Leeuwarden, AmsterdamMaastricht, en dergelijke. Maar het versnelde tempo komt toch ook op onze Zeeuwsche lijn en zjjn meest voor de hand liggende verbin ding naar het midden des lands reeds tot uitdrukking. Een voorjaarsbode? Een geacht ingezetene van Oostkapelle berichtte ons gisteren, dat hij voor het eerst in 1938 de koekoek heeft gehoord. EEN NIEUW POSTKANTOOR. Daar het bestaande postkantoor aan de Markt te Goes niet meer aan de eischen voldoet, zijn plannen ontworpen voor den bouw van een modern kantoor. Het bestuur der posterijen heeft in de Wijngaardstraat de gronden aangekocht, waarop vroeger de Oude kerk heeft gestaan, en ook de huizen op den hoek WijngaardstraatMiddelburg- sche straat zijn in eigendom aan de P.T.T. overgegaan. Het ligt in de bedoeling het nieuwe postkantoor met het front aan de Middelburgsche straat te bouwen, en het in gebruik te nemen zoodra de automati seering van de telefoon haar beslag zal heb ben gekregen. Vermoedelijk zal de gemeen te het oude postkantoor eerlang ten deele benutten om op de plaats, waar het zich bevindt, een dringende verkeersverbetering tot stand te brengen. Luchtbescherming. De afd. Vlissingen van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming hield gisteravond haar jaarvergadering, onder voorzitter schap van den heer P. E. Matzinger. De vergadering was sleóht bezocht. In de plaats van de heeren F. Schets en Kuijk werden tot leden van het bestuur geko zen de heeren J. Pronker en B. J. Dijk- drenth. Uit het jaarverslag bleek, dat het plan der gemeentelijke luchtbescherming thans geheel voltooid is, zoodat oefeningen kun nen worden georganiseerd. De kas sluit met een batig saldo van f 245. Het aan tal leden bedraagt thans 730. De gemeentelijke luchtbeschermings dienst is op 4 Febr. jl. geheel gereed ge komen en door den rijksinspecteur van den luchtbeschermingsdienst goedgekeurd. Aan het hoofd van den gemeentelijken Lbd., den heer A. O. F. W. E. Gasinjet, is als secretaris toegevoegd, de heer J. van Waarden. De werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeen te verminderde deze week met 31 personen, waardoor het aantal ingeschrevenen kwam op 545. Daarvan werden 95 pesonen in de werkverschaffing geplaatst. te gebeurtenis den kop kwijt. Een man of een vrouw is slimmer. Misschien zijn de muildieren op hol geslagen." Zij spraken weinig, terwijl zij zich voort spoedden. Over een uitgestrektheid van vier mijl had het vuur alles platgebrand. Toen kwamen zij op een breede open plek. Hier was de brand gestuit. In de verte za gen zij dicht onberoerd geboomte. „Hij moet hier weer eenige van de muil dieren hebben teruggevonden", zei Ken nedy. „Hier zijn sporen van hoeven". „We kunnen niet ver van Hammuxi meer zijn". Kennedy knikte instemmend. Zijn ge zicht was hard en zijn oogen koud. In zijn gewone doen een zeer vredelievend mensch was hij nu bezield door den lust tot wraak. Hij kon zich voorstellen, wat Maxine moest hebben doorstaan. Ongetwijfeld dacht zij, dat hij dood was, en was misschien op dit zelfde oogenblik getuige van het hartbre kende opgraven van haar vaders lijk. „Kijk, één of ander dier!" fluisterde Hornbiow. Hij wilde zijn geweer aanleggen, maar Kennedy hield hem tegen. „Het is beter, een poosje honger te lij den, dan Phenuit te waarschuwen. Mis schien vinden wij daarginds wat vruchten". „Je hebt gelijk. Hè ik heb een honger als een paard." De sporen waren nu moeilijker te onder scheiden daar de grond hard was en hier en daar steenhoopen lagen. Maar toen zij aan den rand van het woud kwamen, wer den de indrukken weer dieper. „Nu moeten we voorzichtig voortgaan", fluisterde Kennedy. „Hij zal waarschijnlijk AAGTEKERKE. Maandagavond werd al hier de eindles gehouden van den 2-jari- gen landbounw-cursus, uitgaande van den C.B.T.B., en gegeven door den heer G. Beu- kelmans, landbouwonderwijzer te Melis- kerke. Na de gebruikelijke vragen werden de diploma's door den heer Droogendijk aan de volgende deelnemers uitgereikt: A. Verhage, F. Dekker, N. Minderhoud, Joh. de Visser, W. de Visser, Ch. Dekker, S. Brouwer, J. Wisse, Joh. Janse, W. v. d. Meule, A. Willemse, P. Kodde, A. Bosse- laar, Jac. Louwerse, G. de Visser en I. de Buck. De alhier gehouden collecte ten bate van de „Alleen staande Blinden", Plan tage Middenlaan Amsterdam, bracht de som op van f 16. SINT-LAURENS. Maandagmiddag reed de landbouwerszoon K. W. met een zaai- machine, bespannen met twee paarden, over den Noordweg alhier naar het land. Op de zaaimachine reed het zesjarig zoontje van G. V. mede. Vermoedelijk schichtig gewor den door signalen van motorrijders, sloe gen de paarden op hol. Het jongentje viel van de machine tusschen de scharren en werd over een grooten afstand meegesleurd. Toen de paarden tot stilstand waren ge bracht, bleek het jongentje diepe snijwon- den te hebben bekomen. Het werd onmid dellijk naar dokter De Boer gebracht, die het naar het ziekenhuis te Middelburg ver voerde om daar verder te worden behan deld. Zijn toestand is thans redelijk. VEERE. Dinsdagmiddag en -avond heeft de Chr. Meisjesvereeniging „Dorcas" in het dr. Weijlandhuis resp. een tentoonstel ling gehouden® en een uitvoering gegeven. Een bijzondere attractie, waarvoor dan ook zeer velen uitdrukkelijk gekomen waren, was het Oranje baby-uitzet, dat veel be kijks had. Dit uitzet, dat destijds door de dames der vereeniging is vervaardigd, is tot heden nog niet uitgereikt kunnen wor den. Des avonds werd de uitvoering gegeven* en evenals des middags, een verloting ge houden. Na enkele huishoudelijke zaken heeft men voor een aandachtig gehoor enkele aardige zangspelletjes en tooneel- stukjes ten beste gegeven, die, getuige het applaus, wel in den smaak vielen. WESTKAPELLE. Benoemd tot opper- brandmeester alhier de heer Adr. Hen- drikse, in de plaats van den heer S. Lie- vense, die heeft bedankt. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN VïO«6ïlfA (Ingez. Med.li in hinderlaag gaan liggen, als hij ons ziet". Voetje voor voetje kropen zjj vooruit, met de hand aan hun geweer. De sporen liepen in kronkelende bochten steeds ver der door het woud, alsof zij nooit zouden eindigen. Hornbiow haalde zwaar adem en de lust in avonturen blonk hem uit de oogen. Maar Kennedy kon niet in zijn geest drift deelen. Voor hem was de toestand ze- nuwsloopend. Wat kon er nu al niet ge beurd zijn! Phenuit was zoo'n groote dui vel, dat hij best in staat was, met zgjn ge- VEingene af te rekenen zoodra hij zjjn doel bereikt had. Ten overvloede begon de dichte duister nis te vallen. Zij verhaastten hun schreden, niettegenstaande het dreigende gevaar. Het was bijna geheel donker, toen het smalle pad hen bij de ruïne van een prachtigen tempel bracht. Nu was hij klein, maar blijkbaar was hij eens van reusachtige af metingen geweest. Groote brokken puin lagen er aan alle kanten omheen, en op zjj waren vier dikke, prachtig gebeeldhouwde kolommen. Hammuxi!" fluisterde Hornbiow. „Het lijkt er wel op. Maar we doen be ter, ons nog wat schuil te houden. Phenuit moet in de buurt zijn". Zij legden hun pakken onder een boom en namen slechts hun geweer mede, om op verkenning uit te gaan. Links van den tem pel waren overblijfselen van een vuur, maar nergens was eenig teeken van leven. Plot seling uitte Hornbiow eer. Itreet, die Ken nedy aan zijn zijde bracht. Ee:. meter van hen af was een half leeg hol, en daarnaast eenige aarde en steenen en een houten kruis. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5