BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM, BEURSTHERMOMETER MAANDAG. (Wettig ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. FRANKRIJK. BLUM HEEFT EEN NIEUWE REGEERING GEVORMD. H. M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK. H. M. de Koningin is, vergezeld van een hofdame,- Zaterdagmiddag om ongeveer 12 uur per auto van Den Haag te Soestdijk aangekomen. DE NIEUWE DIENSTREGELING BI-J DE NED. SPOORWEGEN. Belangrijke koerswijziging ten op zichte van de internationale ver bindingen. Een unicum op inter nationaal gebied. Reeds eerder is er op gewezen, dat de Nederlandsche spoorwegen aan den voor avond staan van een omwenteling, zooals zij die in hun bijkans honderdjarig bestaan niet hebben gekend. De invoering van een regelmatige dienstregeling heeft niet al leen een belangrijke wijziging te weeg ge bracht bij het binnenlandsche vervoer, doch zich ook verder uitgestrekt tot de buiten- landsche verbindigen. Tot nu toe was de binnenlandsche dienst regeling ondergeschikt aan de buitenland- sche verbindingen; van 15 Mei af zijn de rollen omgekeerd en wordt het binnenland sche vervoer op de eerste plaats gesteld. Op de internationale conferentie te Stockholm heeft deze zeer belangrijke koerswijziging heel wat opschudding te weeg gebracht en het heeft heel wat voe ten in de aarde gehad om het zoover te krijgen, dat op internationale medewer king kon worden gerekend. Voor zoover de ze medewerking niet werd verkregen, heeft dit toch niet tot gevolg gehad, dat de Ne derlandsche spoorwegen de ingeslagen koers wijzigden. Hoewel de buitenlandsche spoorwegen hunnerzijds in groote mate hebben mede gewerkt, om de moeilijkheden, welke door de nieuwe regeling zijn ontstaan, tot een minumum te beperken, is dit toch niet in alle gevallen mogelijk geweest. Werd voorheen bij de samenstelling der dienstregeling aan den internationalen trein voorrang verleend boven de binnenland sche treinen, in de nieuwe dienstregeling kan dat niet meer, zou het oude beginsel gehandhaafd blijven, dan ware het te eenenmale onmogelijk geweest om het nieu we systeem van groote regelmaat in te voeren. Het komt dan ook voor, dat een interna tionale trein, door een met grootere snel heid loopenden electrischen trein of die- sel-electrischen trein wordt ingehaald, waardoor het mogelijk wordt met over stappen, het eindpunt van de reis eerder te bereiken, of wel later van een beginsta- tion te vertrekken om dan op het inhaal- station den internationalen trein nog juist te pakken. Als gevolg van de nieuwe dienstregeling zijn vrijwel alle internationale treinen min of meer gewijzigd, hetgeen bij het verschij nen van het nieuwe spoorboekje vanzelf ter kennis van het publiek zal komen. Van de vele bijzonderheden vermelden wij slechts, dat de reis Roosendaal naar Zwitserland vrijwel niet wordt gewijzigd. De verbinding (Londen-Vlissingen-Zuid- Duitschland v.v. wordt belangrijk verbeterd aangezien in den trein Vlissingen-Keulen v.v. doorgaande rijtuigen zulleh gaan loo- pen Vlissingen-München en Vlissingen Passau v.v. Het vertrek van Vlissingen wordt 18.08, de aankomst te München 8.00 en te Passau 9.38, in omgekeerde richting Passau vertrek 19.45, München vertrek 22.20, Vlissingen aankomst 13.35. In beide richtingen wordt tusschen Dor drecht en Antwerpen c.s. in aansluiting aan de electrische treinen Amsterdam c.s. Dordrecht V.V. en Antwerpen c.s. Brus sel-Noord v.v. een aantal treinen ingelegd, waardoor de verbinding van de groote cen tra in Nederland met die van België en om- keerd belangrijk wordt verbeterd. Te Roosendaal zijn tevens steeds goede aansluitingen van en naar het midden, Oosten en Noorden van het land. [Naar Zeeland niet? Red.] OOK EEN DROGE MEIMAAND VERWACHT. Het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt meldt: Bij het verwerken van enkele nageko men gegevens zijn wij op het spoor geko men van een vergissing, wat de Meimaand betreft, waardoor de op 3 Maart uitgespro ken verwachting, als volgt moet worden gewijzigd: Voor de lente als geheel geven de bere keningen uitkomsten, die voor de tempera tuur weinig van normaal afwijken en voor den neerslag wijzen op een belangrijk te kort. Voor de lentemaanden zouden vooral Maart en Mei aan den drogen kant zijn. Afscheid ds. De Ru. O. EN W. SOUBURG. Zondagmorgen heeft ds. G. de Ru, van Ritthem, na den dienst, waarin hij tot lidmaten der Ned. Herv. kerk bevestigde de 32 catechisanten die wegens ziekte van ds. L. C. Spijker boer, bij hem op catechisatie gingen, af scheid van de gemeente Souburg genomen. Hij richtte allereerst het woord tot de ge meente om haar dank te zeggen voor de wijze waarop ze het hem gemakkelijk heeft gemaakt zijn vele werk te mogen verriclv ten. Ds. Spijkerboer, die den plechtigen dienst bijwoonde en weldra hoopt den kan sel te betreden, bracht hij dank voor den steun, die hij van hem, trots diens ziekte, heeft mogen ondervinden. Niet het minst was hij den ouderlingen dankbaar de liefde waarmede zij hem in zijn arbeid hebben bijgestaan. Inplaats van ds. Spijkerboer, die na zijn ziekte in het bedehuis niet het eerst over zichzelf wenschte te spreken, doch veeleer over zijn Heer en Zaligmaker, dankte ou derling Boogaard in een hartelijke toe spraak, ds. De Ru en diens echtgenoote voor het vele, dat ze voor de gemeente heb ben gedaan en wenschte hen in hun nieuwe woonplaats Gods beste zegen toe. Hierna zong men den scheidenden leeraar gezang 244: 1 toe. Het kerkgebouw was overvol. Bij beschikking van den minister van defensie is met 15 Maart de luit. ter zee 2e kl. N. W. Sluijter geplaatst a.b. Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. „De Kleine Stem". Er was een flinke belangstelling voor de uitvoering van „De Kleine Stem", die Za terdagavond in het Schuttershof plaats had. De heer J. A. Sturm geeft zich geheel aan de leiding van het Kinderkoor en voor de pauze brachten de jeugdige zangeressen en zangers een 10-tal goed gekozen liede ren en de Cantate „De uil in het elfenbos" ten gehoore. Na de pauze genoten de aanwezigen van de operette „Trovo en de Indianen". Het was een goede uitvoering. Van Haren. Het pand, thans Lange Delft 50, voordien H 6 te Middelburg heeft een groote verandering ondergaan. Nadat het beneden deel in 1916 als sigarenmagazijn was inge richt, is het thans door bijtrekken van het kantoor tot een groote schoenwinkel om gevormd en ook de woonkamer en de keu ken van de vorige bewoners zijn als maga zijn en bergplaats bij de zaak getrokken, terwijl daar achter nieuwe woonvertrek ken in wording zijn. Dit alles is verzorgd door de firma Van der Linden, die reeds een kleine 20 jaar haar naam als schoenenzaak hier ge vestigd heeft. Tot nu toe was de winkel in de Gortstraat gevestigd, de laatste ja ren, werden er uitsluitend schoenen ver kocht van de schoenfabrieken van den heer Van Haren te Waalwijk. Het is deze firma die ook nu de firma v. d. Linden in de ge legenheid stelde, een zoo belangrijke uit breiding aan de zaak te geven. De firma Van Haren, in 1929 begonnen met een om zet van 4000 vervaardigt thans 1% millioen schoenen per jaar, zonder aan ex port te doen. De heer Ivo van Haren is de stichter der zaak, die beschikt over de grootste lederfabriek en de grootste schoenfabrieken van ons land en nog steeds aan het uitbreiden en bijbouwen is. Zij beschikt direct of indirect over 70 plaat sen, waar uitsluitend haar fabrikaat wordt verkocht. Daaronder neemt nu de winkel in de Lange Delft, die in uiterlijk past bij het artikel dat verkocht wordt, een voorname plaats in. GEMASKERD BAL GESLOTEN. In café „Flora" kwam het Zaterdag- op Zondagnacht, onder het gemaskerde bal, tot wanordelijkheden, waarbij o.a. een ruit gebroken werd. De politie vond in één en ander aanleiding om te half twee de danszaal te doen ontruimen. DE ACTIE IN DE METAALINDUSTRIE. Overeenstemming bereikt. De actie in de metaalindustrie heeft ook hier ter stede bevredigende resultaten ge had. De nieuwe voorstellen van den Me- taalbewerkersbond zijn in druk bezochte ledenvergaderingen van de drie organisa ties, met groote meerderheid van stemmen aangenomen. De loonen bij de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde" worden zoover zij 30 cent per uur niet te boven gaan, met ingang van 14 Maart met 1 cent en in de le week van Augustus nogmaals met 1 cent verhoogd. De loonen van 31 cent en hooger worden met ingang van dezelfde tijdstippen ver hoogd met resp. 2 en 1 cent. De werklieden krijgen een volle week vacantie, terwijl met betrekking tot de regeling van den arbeid in ploegen het resultaat wordt afgewacht van het onder zoek dat hiernaar landelijk wordt inge steld. De periodieke verhoogingen in Juli blijven gehandhaafd. Zilveren jubileum. Zaterdag herdacht de heer G. Huser, machine-constructeur aan de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier zijn 25-jarig jubileum bij deze maatschappij. Namens hoofdchefs, chef en collega's heeft ir. C. Kapsenberg den jubilaris toe gesproken en hem een geschenk aange boden. Een onaangename gewaarwording. Een automobilist, die zijn auto 's nachts buiten had laten staan, kwam tot de ont dekking, dat verschillende papieren, zoo als nummerbewijs enz., uit zijn auto wa ren ontvreemd. Daar deze papieren voor een ander geen waarde hebben, moet deze diefstal dus louter uit baldadigheid zijn gepleegd. De politie stelt een onderzoek in. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond hielden de geref. knapenvereeniging „Obadja" en de geref. meisjesvereeniging „Een mosterd zaadje" haar gecombineerde jaarvergade ring in de Chr. School onder leiding van den heer P. Cornelisse. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend vereenigingsle- ven. Door de oudercommissies werden gun stige rapporten uitgebracht. Verder werd de avond met voordrachten, samenspraken, opstellen enz. gezellig doorgebracht. Ver schillende afgevaardigden brachten hun fi- licitaties over. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: een rood mantelceintuur en een portemon- naie met inhoud. Te bevragen bij den ge meente-veldwachter. O. EN W. SOUBURG. De afd. Vlissingen .van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel gaf Zaterdagavond een feestavond aan haar leden en genoodigden in de zaal van den heer Millenaar ter gelegenheid van hen die 25 en meer jaren onafgebro ken lid zijn van de afdeeling, welke ruim 32 jaar geleden werd opgericht. Onder de ze veteranen, er waren er elf, waren er drie, de heeren A. de Bad, P. E. Praag en J. J. Praag, die van de oprichting af on afgebroken lid zijn geweest. De heer Ballegooyen, voorzitter der ge westelijke afdeeling, opende met een wel komstgroet tot alle aanwezigen de bijeen komst, waarna hij het woord gaf aan den heer Peterse, voorzitter der afdeeling Vlis singen, die in welgekozen woorden de vete ranen, in het bijzonder de oudste drie, bo vengenoemd, toesprak. Vervolgens reikte hij aan ieder der jubilarissen een medaille uit en aan hun dames een bouquet. Hierna sprak de heer Van Oorschot namens „De Broederband" en bood zijn gelukwenschen aan, tegelijkertijd namens deze coöperatie als surprise eenige tulbanden verdeelend, waarvoor dank werd gebracht. De avond werd besloten met een voorstelling van den goochelaar Hassan-Ben-Ali. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagavond verga derde de Buurtvereen. Vlissingsche str. en Burchtstraat in café „De Zwaan", hoofdza kelijk met het doel een vast bestuur te kie zen in de plaats van het tegenwoordige, dat slechts tijdelijk was. Jammer genoeg waren er onder de opgekomen leden geen liefhebbers voor een bestuursfunctie. De heeren die het voorloopig bestuur vorm den, de heeren Hartman, Gaartman en De Willigen, verklaarden zich gelukkig bereid een permanent bestuur te vormen, in de hoop dat later nog eenige leden tot het bestuur zullen toetreden. 's-HEER ABTSKERKE. Door mej. S. A. C. Blanker, kweekelinge met akte aan de Openbare Lagere School alhier, is met in gang van 1 April a.s. ontslag aangevraagd. Zij was bijna vier jaar als zoodanig aan de school verbonden. DRIEWEGEN. De knapenvereeniging „Samuel" vierde Vrijdagavond haar jaar feest onder leiding van den heer A. Nijsse. Het jaarverslag van den secretaris, het welk in dichtvorm was opgesteld, was zeer mooi. Verder werd de avond gevuld door opstellen over bjjbelsche, vaderlandsche en kerkgeschiedenis. Ook werden nog enkele voordrachten en samenspraken gegeven. De kiezerslijst in deze gemeente bevat de namen van 373 stemgerechtigden. Een medevaller. YERSEKE. De mosselkweekers zijn ten tweeden male van dit jaar verblijd met een extra uitkeering van het Centraal Ver koopkantoor te Bergen op Zoom. Ontvin gen ze de eerste maal 0.10 de tweede keer was dit 0.15 per 100 kg geleverde mosselen (tot 1 Jan. 1938). De C. J. M. V. was Vrijdagavond in. feestelijke jaarvergadering bijeen onder leiding van den heer Dolaard. Na huishou delijke zaken gaf de mandolineclub eenige nummers ten beste, afgewisseld met leuke voordrachten. De secretaris van de C. J. M. V. sprak over „De Jeugd en het eenige noodige". Waarna nog een stuk werd ge geven: „Zijn Ideaal". De heer Valentin sloot de heel gezellige vergadering na het zingen van den Avondzang met gebed. KRUININGEN. In den loop der vorige week zijn alhier op de volgende plaatsen verkeersborden geplaatst. Van de Meidam tot de Markt parkeerverbod. Verboden in rijden van de Nieuwstraat in de richting Welhoek en hetzelfde voor de Slabbestraat van de Snelle Markt. Men zij dus gewaar schuwd. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdagmiddag had bij den molenop het dorp een aanrij ding plaats tusschen twee wielrijders. Door een hunner werd zeer hard gereden en bo vendien aan de verkeerde zijde van den weg. Een der slachtoffers bleef liggen, ijlings werd een geneesheer gehaald. De gewonde bleek aan hoofd en handen ge wond en bloedde hevig. Per auto is hij la ter naar zijn ouders te Oud-Sabbinge ver voerd. De plaats waar de aanrijding plaats vond is een bocht met zeer weinig uitzicht waar meermalen aanrijdingen voorkomen. WOLPHAARTSDIJK. Eind der vorige week hield de weegbrug „Eendracht" een algemeene ledenvergadering. Als bestuurs lid werd herkozen de heer Joh. Klompe. Het bleek uit de rekening dat ontvangen was voor het wegen: van leden 556 en van niet-leden 1317. Totaal weegloon 1873. De rekening werd na eenige op- en aanmerkingen van den heer W. Polderman goedgekeurd. Besloten werd om de weeg- loonen op hetzelfde bedrag als vorig jaar vast te stellen. Het salaris van den weger werd opnieuw vastgesteld op 50 van het weegloon. Besloten werd tot uitkeering van 40 dividend. De heer K. Saaman deed aan het bestuur het verzoek om een aan deel van iemand die reeds lang buiten de gemeente woont, over te nemen, daar door hem een groot kwantum over deze brug gewogen wordt. Het bestuur stelde voor afwijzend te beschikken, als zijnde dit ver zoek in strijd met art. 22 van het regle ment. Hierbij onspon zich een heftige dis- cusie tusschen den heer W. Polderman en een deel van het bestuur. De heer Polder man zeide o.m. dat hij volmacht had een aandeel van iemand die reeds lang buiten de gemeente woont, te verkoopen. Als men de tweede alinea van art. 22 leest, zal men dienen te erkennen, dat geen aandeelen geldig zijn wanneer ierrïhnd reeds lang bui ten de gemeente woont. De heer Polder man meende, dat gezien het groote ver schil in weegloon voor leden en niet-leden, het gevaar niet denkbeeldig is, dat wan neer menschen, die groote kwanta laten wegen en geen aandeel over mogen ne men, een tweede brug stichten. Spr. gaf daarom in ernstige overweging den heer Saaman een aandeel te laten koopen. Het bestuur bleef echter op zijn afwijzend standpunt staan, zich beroepende op arti kel 22 van het reglement. COLÏJNSPLAAT. Zaterdagmorgen is er van Rijksmonumentenzorg een onderzoek ingesteld met behulp van een wichelroede- looper, naar eventueele onderaardsche bouwwerken in Emelisse. Maandag zal er een begin gemaakt wor den met de ontgraving van de thans nog verborgen ruïnes van het oude kasteel en klooster die aldaar in de dertiende eeuw moeten gestaan hebben. KORTGENE. De gevonden grafkelder op de Emelisse-weië is van buitengewoon groot belang voor de wetenschap. Hij da teert uit de 13de eeuw. Hoogst waarschijn lijk bevat de kelder de overblijfsels van een hooge waardigheidsbekleder (ster) van het Emilsse-klooster. Het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen te Middelburg is met de interessante vondst in kennis ge- Denemarken Oblig. 1926-5 101% Amsterdam 1936-3% 100%—100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 40%—41% A Amsterd. Bank 157%157 A Perf. Jurgens A 143%— A Ned. Gist- en Spiritusf. 524%535 A De Schelde N.B. 51—55 C Am. Smelt en Ref. 33%— 34% A Born. Sum. H.M. 184—184 A Houth. Alberts 9898 C Union Pac.Rr. 54%—54% C Int. Nickel Cy. 35 Ned. 38 1000-3 100%—101-% O. Indië 37 1000-3 100—100% Engeland 1960-90 4 84—84% A Kloniale Bnk. 121%121% A N.I. Hbk. 1000 137—135% C Ned. H. M. 1000 159—156% A v. Berkels Pat. 64%61% C Calvé-Delft 91%—89% A Philips Gem. B. afg. 291—292%-95 C Unilever 151%—152%-53% C Am. Car en Foundry 15%16-% C Anaconda Cop. 21%23%-23 C Bethlehem St. 38%—41% -40% C Kennec Copper 25%26%-27 C U. States St. C. 37-38%-% A Kon. Petr. Mpij. 344%—345%-47 C North Am. Cy. 13—13% C Contin. Oil Cy. 19%—20%-% C Phillips Petr. Comp. 26%26% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 115%—116-19 A H.V. Amsterdam 434%434-36% A Java Cult. Mij. 150%151 A N.I. Suiker U. 125%—127 A Deli Batavia 237%—238%-40 C Deli Mij. 1000 303%—310%-12 Schepen Amerika Tabak Unilever Markt Philips H.V.A. Koninkl. Obl.Markt Rubber gedeponeerd.) A Senembah 308318 C Baltimore Ohio 55% C Southern Pac. Cy. 11%11%-% A Southern Rlw. 7%7% A Amst. Rubb. C. 211—210%-13% A Deli-Bat. Rubb. 130%—133 A Hessa Rubber 125—125% A Serbadjadi S.R. 100—103%-02% WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag. Londen 8.96% 8.97% Berlijn 72.25 72.35 Parijs 5.56% 5.72% Brussel 30.26 30.28% New-York 1.79% 1.80 steld. Ook de Prov. Zeeuwsche Archeologi sche Vereen, alsmede het bureau voor Rijks monumentenzorg hebben bericht van de vondst gekregen. Zaterdag j.l. is er een vertegenwoordiger van laatstgenoemde in stelling geweest. Hij heeft ter plaatse foto's en metingen gemaakt. Deze week wordt de kelder geopend en deskundig onderzocht. PAARD OP HOL. Landbouwer omgekomen. IJZENDIJKE. Zaterdagnamiddag te on geveer half zes reed de landbouwer H. Vloebergh met een bespannen driewielskar over den provincialen weg nabij zijn wo ning. Plotseling sloeg het paard op hol. V. werd tegen den grond geslingerd en een eind meegesleurd tot een achterwiel van de kar hem over het onderlijf ging. Zwaar gewond werd de man opgenomen en op last van den terstond ontboden geneesheer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Aldaar is de ongelukki ge in den loop van den Zaterdagavond overleden. De man was 61 jaar en vader van twee kinderen. DE GEVONDEN BABY. HULST. De baby, die Donderdag in den trein, welke te vier uur te Hulst aankomt, te vondeling was gelegd, blijkt geboren te zijn in een kraamverpleging te Antwerpen. De 20-jarige ongehuwde moeder, die af komstig is uit een der dorpen in de omge ving van Hulst, werd door de marechaus see opgespoord en aan een verhoor onder worpen. De jonge vrouw verklaarde de ba by uit vrees voor haar ouders in den trein te hebben achtergelaten, toen zij dezen te Hulst verliet om zich naar huis te begeven. De baby is thans naar de ouderlijke wo ning van de vrouw overgebracht. De Spaansche burgeroorlog. DE RECHTSCHE OPMARSCH GELIJKT EEN WANDELING. De opmarsch van de rechtsche troepen aan het front van Aragon is de laatste da gen met succes verloopen. Verschillende dorpen en eenige belangrijke steden werden veroverd. Zoo hebben de troepen van Fran co de stad Hyar, gelegen op 60 mijl van de Middellandsche zee, bezet en ook Montal- ban, 30 mijl ten Z. van Hyar is gevallen. De troepen, die onder leiding van generaal Yague opereeren zijn sedert Woensdag jl. 80 km opgerukt, hetgeen een record is in den Spaanschen burgeroorlog. De opmarsch aan het front van Aragon wordt van rechtsche zijde beschreven als een opmarsch, die klaarblijkelijk een wan deling wordt. In vier dagen zijn ruim dui zend vierk. mijlen grond bezet. Er werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt en de oorlogsbuit is zeer groot. Ook de verliezen aan manschappen moeten aan beide zijden weer belangrijk zijn. ENGELAND EN DUITSCHLAND. Pessimistische beschouwing over de besprekingen. Reuter meldt uit Londen, dat de hoop, welke gevestigd was op de Engelsch-Duit- sche besprekingen in de naaste toekomst, met betrekking tot de hangende vraagstuk ken, thans vrijwel vervlogen is. Het be hoeft thans niet meer verheeld te worden, dat de besprekingen, welke te Londen door Von Ribbentrop, Chamberlain en Halifax werden gehouden, door de Oostenrijksche crisis een zeer teleurstellend verloop had den. De houding van Von Ribbentrop was oorzaak van een breeden kloof tusschen de standpunten der beide landen en bood ook weinig vooruitzicht op een compromis. Van den aanvang af heeft Von Ribbentrop het standpunt ingenomen, dat Engeland geen belang had bij de middel-Europeesche vraagstukken. Ook ten aanzien van de Duit- sche koloniale eischen waren de besprekin gen teleurstellend. De toestand is thans nog slechter geworden door de houding der Duitsche pers en den aard der Duitsche radio-uitzendingen in verband met de ge beurtenissen in Oostenrijk. POOLSCH-LITHAUSCH GRENSINCIDENT. Schildwacht doodgeschoten. In een officieel communiqué te Warschau (Polen) werd Zaterdagmiddag medegedeeld, dat aan de grens tusschen Lithauen en Po len een incident heeft plaats gehad, waar bij een Poolsche grenswacht door de Li- thausche politie werd doodgeschoten, toen hij bij de achtervolging van twee personen die de grens hadden overschreden, op Li- thausch gebied verdwaald was geraakt. Het communiqué zegt, dat het incident het ka rakter droeg van een hinderlaag, gelegd door de Lithausche autoriteiten, die weige ren de betrekkingen met Polen te normali- seeren. In verband met den ernst van dit incident behoudt de Poolsche regeering zich het recht voor de noodzakelijke maatrege len te nemen. Een der individuen, die aan leiding tot het incident waren, is door de Poolsche grenswacht gearresteerd en be kende op aanwijzing van Lithausche autori teiten te hebben gehandeld. Weer een Volksfront-combinatie, bestaande uit socialisten en bur gerlijke radicalen en linksche democraten. Blum is er gisteren in geslaagd, een nieu we regeering te vormen. Zooals men weet, waren zijn pogingen aanvankelijk gericht op het tot stand brengen van een nationale combinatie, loopende van de communisten tot de rechtsche partijen. De groepen van het Centrum waren hiervoor echter niet te vinden. Zij wenschten in geen geval met de communisten in zee te gaan. Blum heeft daarna den burgerlijken ra dicalen voorgesteld, een nieuw kabinet te helpen vormen steunende op de linkerpar tijen. Na langdurige onderhandelingen, waarbij de socialistische leider nogal wat water bij zijn wijn moet hebben gedaan, verklaarden de radicalen- zich bereid. Ook een kleine groep linksche democraten bleek Blum te willen steunen. De nieuwe regeering is als volgt samen gesteld: Minister-president en minister voor de schatkist: Leon Blum (soc.); minister voor het budget: Spinasse (soc.); minister van staat: Paul Fauré (soc.); minister van staat (coördinatie van N. Afrika): Sar- raut (rad.); minister van staat: Viollette (links-democraat); minister van staat: Steeg (rad).; minister van staat (propa ganda) Frossard (links-democraat)mi nister van buitenlandsche zaken: Boncour (links-democraat); minister van coördina tie van het presidentschap: Vincent Auriol (soc.)minister van binnenlandsche zaken: Marx Dormoy (soc.); minister van justitie: Rucart (rad.); minister van landsverdedi ging: Daladier (rad.); minister van mari ne: Campinchi (rad.); minister van lucht vaart: Guy la Chambre (rad.) minister van opvoeding: Jean Zay (rad.); minister van landbouw: Monnet (soc.); minister van openbare werken: Jules Moch (soc.) minis ter van arbeid: Serol (soc.); minister van handel: Pierre Cot (rad.); minister van p. t.t.: Lebas (soc.); minister van pensioenen: Rivière (soc.); minister van koloniën: Mou- tet (soc.); minister van gezondheid: Gen- tin (rad.). In totaal hebben in de nieuwe regeering dus zitting vijftien socialisten, vijftien radi caal-socialisten, alsmede drie leden van de links-democraten. Radio-toespraak van Leon Blum. De nieuwe Fransche minister-president Leon Blum heeft gisteravond negen uur dertig een toespraak tot het Fransche volk gericht door middel van de radio. Hij zeide o.a.: „Ik heb zoojuist de nieuwe regeering aan den president der republiek voorge steld. De nieuwe regeering zal zich Donder dag a.s. aan Kamer en Senaat voorstellen en op het oogenblik stel ik de regeering voor aan alle Franschen, die luisteren. Leon Blum wees erop, dat de nieuwe re geering niet is, zooals de openbare meening dit verlangde, doch zooals de omstandighe den het bevalen. Blum is bereid opnieuw te pogen een regeering te vormen, welke de openbare meening, verlangt, (een „nati onale"), zoodra deze erin geslaagd zal zvjn, den tegenstand der politieke partijen wel ke spr. onbegrijpelijk is, te overwinnen. On- dertusschen is in de huidige regeering evenwel de meerderheid van het land ver tegenwoordigd. Het oogenblik is gevaarlijk, zoo zeide Blum verder, en de regeering zal de situ atie, waarin Frankrijk is geplaatst bestu- deeren en zijn plicht doen met voorzichtig heid en wijsheid en rustige vastberaden heid. Het doel blijft hetzelfde als in Juni 1936: te bewijzen, dat een regeering van het Volksfront kan en moet zijn een re geering tot algemeen welzijn, vertrouwen kan geven aan het werkende Frankrijk en aan het vreedzame Europa.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2