MIDDELBURGSCHE COURANT OkmOE&eHE.COURANT) Duitschland lijft Oostenrijk in. Realisme, Idealisme, Liberalisme Gisteren is de „Anschluss" geproclameerd. Hitier opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger. Hitier heeft de opperste leiding van het Oostenrijksche bonds leger op zich genomen. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES; Turfkade Tel. 17. Postgiro43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 61. TWEE BLADEN. MAANDAG 14 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Er is eenige moed toe noodig, dunkt ons, om in deze dagen waarin Adolf Hitler op zijn „meesleepende" en „innemende" wijze eens voor de zooveelste maal daverende we reldgeschiedenis maakt, over het Liberalis me te durven schrijven. En toch is dat nu noodiger dan ooit! Eenerzjjds is het noodig, omdat de ge beurtenissen van de laatste twee etmalen ons de gevaren die thans alom dreigen, voor oogen hebben gesteld met een grieze- lingwekkende duidelijkheid; daardoor be staat de kans, dat degenen, tot wie men zich richt, thans ontvankelijk zijn. Ander zijds is het noodig om de doodeenvoudige redendat we er vandaag nog de kans •toe hebben, en dat zullen, dunkt ons, alle vrijheidlievende Nederlanders, nu nog op de juiste waarde weten te schatten. Laat ons hopen; op zóó hooge waarde, dat ze er desnoods goed en bloed voor over zul len willen hebben, en althans dat ze erdoor bereid zijn hun laakbare onverschilligheid ten aanzien van de problemen van den dag af te leggen, en zich met ons te scharen onder die eene vaan: Vóór de democratie. Met indeeling in vendels naar vrije poli tieke overtuiging. Maar: die vanen welke over de vendels der democraten waaien en moeten blijven waaien, zullen binnen den kortst mogel ijken tijd moeten waaien over andere men schen De vanen zijn goed de menschen, die ónder de vanen staan, schieten tekort. Wil len zij het recht hebben, onder de democra tische vanen te blijven dienen, dan zullen zij andere menschen moeten worden. Dan zullen zij zich moeten afvragen, wat het alles beduidt, hetwelk wij in de wereld rondom ons zien gebeuren; dan zullen zij de lessen, die daaruit te leeren zijn, ten spoedigste moeten willen en moeten kun nen leeren. Dan zullen de democraten, met volledig behoud van het wezenlijke der de mocratie, moeten laten varen, wat er aan ondeugdelijks en dus bederfopwekkends daarin is; dan zullen zij, zonder aan het wezenlijke der democratie ook maar een grein tekort te doen, den vorm en de werk wijze der democratie moeten herzien willen zij staande kunnen blijven. Deze herziening zal een herziening op realistisch-idealistische basis moeten zijn. Realistisch: rekening houdende met, ja steunende op, de werkelijkheid, zoo als deze voor ons, nu, in dezen tijd en rondom ons, waarneembaar is. Idealistisch: dat wil zeggen: op ideeëlen, op geestelijken grondslag, met andere woorden: voorop stellende de werkelijkheid realiteit) der geestelijke normen, gees telijke waarden, geestelijke beweeggronden en geestelijke drijfkrachten idealisme) En dit realistisch-idealisme zal, erken nende de souvereine waarde van anders ge richt democratisch idealisme, toch voor een groot deel van het Nederlandsche volk, het liberalisme kunnen zijn. Niet op de eerste plaats het staathuis houdkundige liberalisme. Wel, in ruimen zin, een staatkundig libe ralisme, zoo als dat in Nederland in den grondwettig-democratischen staatsvorm verankerd is. Niet op de eerste plaats het politiek-eco- nomische liberalisme. Wel het wijsgeerig-geestelijke liberalis me. Wat dienen wij nu te verstaan onder re alistisch-idealisme in wijderen zin, een re- alistisch-idealistisch liberalisme in engeren zin? Het realisme vinden we in de data, van het materieele leven, en van de staatkun- dig-geografisch-economische omstandighe den. Dat is hetgeen gegeven is: de politicus houdt daarmede altijd en ten volle re kening. Het is immers het voorhanden ma teriaal waarin en waarmêe hij werkt Het idealisme vinden we in de immateri- eele bron, waaruit wij putten den drank voor onze dorstige zielen niet alleen, maar óók: waaruit wij de wijsheid, het inzicht en de kracht moeten putten die ons bij al onze beslissingen tot richtsnoer moeten dienen. Wij laten nu in het midden, wat die bron bevat en waar zij ligt. Het zijn trouwens in ons vrije Nederland verschillende bronnen, waaruit wij dit water des levens putten, maar 't zijn toch meest bronnen van wel ker zuiverheid degenen die er henen gaan om geestelijke lafenis en kracht, in alle op rechtheid voor zich zelve overtuigd zijn. En is er dan al eens een enkele, die be weert: slechts het op mijne wijze uit mijn bron geputte water is alleen-zuiver en al leen-zaligmakend en al het andere water is verontreinigd en ten verderve voerend de liberaal gunt hem deze te goeder trouw verkondigde opvatting; de ervaring van eeuwen heeft wel geleerd, dat er niettemin vele zuivere bronnen zijn Maar, wijsgeerig-politiek gesproken, in één opzicht staan de thans beschouwde veel-geschakeerde idealisten toch allen ge zamenlijk aan één kant: dat zij erkennen, en leven uit, het bewustzijn, dat de ideëen, dat de geest, dat de onzienlijke dingen de werkelijkheden zijn, en dat het uiterlijke materieele aanzien der dingen slechts schijn is. Eenvoudiger gezegd: dat godsdienstzin, vaderland, eer, moed, tucht, eerlijkheid, rechtschapenheid, oprechtheid, naastenlief de, vaderlandsliefde, ijver, werklust, opof feringsgezindheid, eensgezindheid, ouder liefde, en nog tientallen andere onstoffe lijke zaken of idëeen meer, als men dieper doordenkt, de wezenlijke dingen blijken te zijn waarom het gaat. Wie dat inziet, erkent, aanvaardt, is een politiek idealist; wie in de wereld, waarin •wij nu leven, op dezen grondslag wil ar- De knoop is reeds doorgehakt. Gistere heeft men te Weenen een proclamatie voorgelezen, waarbij Oostenrijk met Duitschland wordt vereenigd. Geeri enkele aarzeling dus meer. De aanvankelijke in druk, dat Berlijn aan Weenen een zekere schijn-zelfstandigheid zou geven, is reeds uitgewischt. Oostenrijk is bij Duitschland ingelijfd. Het krijgt de positie van Beieren en Saksen, van een „land" dus. De wet inzake de Anschluss luidt als volgt: Artikel één: Oostenrijk is een „land" van het Duitsche Rijk. Artikel twee: Zondag 10 April, 1938 zal aan een vrije en geheime volksstem ming worden gehouden over de we der vereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk. Hieraan zullen alle Duitsche mannen en vrouwen in Oos tenrijk, ouder dan twintig jaar, deel nemen. Artikel drie: Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. Artikel vier: De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet zullen bij decreet worden vastgesteld. Artikel vijf: Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondiging. Met het uitvoeren wordt de .bondsregeering be last. Seys Inquart, Glaise Horstenau, Wolf, Hueber, Menghin, Jury, Neumayr, Reintha Ier en Fischboeek hebben deze wet on derteekend. v T+m a ara De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft de volgende verorde ning uitgevaardigd: Ten eerste: De Oostenrijksche bondsre geering heeft zoojuist door een wet de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk besloten. De Duit sche regeering heeft heden bij een wet dit besluit erkend. Ten tweede: Ik bepaal op grond hiervan dat het Oostenrijksche bondsleger als onderdeel van het Duitsche leger met ingang van heden onder mijn bevel komt. Ten derde: Met de bevelvoering van de nieuwe Duitsche weermacht in Oosten rijk belast ik den generaal der infan terie Von Bock, commandant van het achtste leger. Ten vierde: Alle leden van het Oostenrijk sche bondsleger moeten onverwijld door den opperbevelhebber beëedigd worden, zij zullen den eed aan mij af leggen. Generaal Von Bock moet on middellijk de noodige maatregelen ne men. w.g. Adolf Hitier. Bürckel moet de N.S.D.A.P. in Oostenrijk reorganiseeren. Hitier heeft verder de volgende veror dening uitgevaardigd: Ten eerste: Ik belast gouwleider Bürckel van de Saarpfalz met de reorganisatie van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ten tweede: Gouwleider Bürckel is der halve belast met de leiding van de N.S.D.A.P. in Oostenrijk. Ook moet hij de voorbereiding van de volksstemming beiden aan de versterking der democratie, aan de verdediging van ons grondwettig- monarchale-parlementaire regeeringsstel- sel, wie, bovenal, op dezen grondslag wil medewerken aan de vernieuwing van den Nederiandschen nationalen geest, daarbij de hand reikende aan alle goedwillende va derlanders zonder onderscheid van rang, stand of politiek-godsdienstige gezindheid, mits zij voorstanders zijn van het onverkort handhaven onzer nationale zelfstandigheid, van het ongeschonden voortbestaan van Nederland als zelfstandig Rijk met zelf standige, ordelijke, aan zelftucht onderwor pen vrije Nederlanders, die zal ons aan zijn zijde vinden. Hiermede is tevens de ideologische grondslag gegeven voor de vernieuwing en verjonging van het Nederlandsche libera lisme in engeren zin. Immers, zooals Carp het eens geformu leerd heeft: „de liberale richting [in het partijwezen] kenmerkt zich door een tendentie tot schepping van nieuwe so ciale instellingen, welke aan de behoeften van het heden tegemoetkomen bewuste vorming van het sociale gebeuren indi- vidueele vrijheid als uitgangspunt met af geleide onderworpenheid" „De liberale partijen geven uitdrukking aan de naar ontplooiing strevende krachten" Zoo gezien verliest het veel versmade en gehoonde oude liberalisme zjjn dofheid; het blijkt niet identiek te zijn aan, maar het is juist het tegenovergestelde van het conser vatisme. Voor zulk een sterk en levenskrachtig, vooruitstrevend en idealistisch liberalisme op den grondslag der werkelijkheid van vandaag is er nog een plaats onder de Ne derlandsche vrijheidszon. Voor zulk een re alistisch-idealisme is er in de wereld van nu ook werk aan den winkel! Het is aan de Nederlandsche liberalen van nu, ons verouderd, troosteloos, behoud zuchtig, versleten, fut- en pitloos liberalis me te bevrijden uit zjjn kluisters. Wee hen, als ze blijk zullen geven, dit nu niet te kunnen! treffen. Ten derde: Ik heb gouwleider Bürckel ge machtigd de maatregelen te nemen, welke hij voor zijn taak noodig oor deelt. Bondspresident Miklas afgetreden Het spreekt vanzelf, dat ook de Oosten rijksche bondspresident Miklas het bijltje er bij neer heeft moeten leggen. Zater dagavond nam hij „op verzoek van Seiss Inquart het. besluit, af te treden. De ont slagbrief van den bondspresident is op 13 Maart gedateerd. HITLER'S INTOCHT IN OOSTENRIJK. Hitier is Zaterdagmiddag per auto Oos tenrijk binnengereden. Hij ging eerst naar Linz in Opper Oostenrijk, waar een ont zaglijke menigte hem geweldige ovaties heeft gebracht. Gisteren bezocht Hitier o.a. zijn geboorteplaats Braunau en het dorp Leonding, waör zijn ouders begraven liggen. Hij legde een krans op dp graven en ontving hier vervolgens o.a. Seiss In quart. Het heette, dat hij gisteravond naar Weenen zou komen. Dat is echter niet ge beurd. Weenen zal wel door Duitsche po litietroepen veilig moeten worden ge maakt, voordat de Führer hier zijn intre de doet. EEN REDEVOERING VAN GOERING. „Geen macht ter wereld kan ons schei den. Het is denkbaar, dat Duitschland on dergaat, maar het is niet denkbaar, dat het zich ooit weer uiteen zal laten scheu ren." „Het Duitsche rijk beschouwt zich in ieder opzicht als beschermer van alle Duitschers ook buiten de grenzen van het rijk." Generaal-veldmaa;rschalk. minister-presi dent Goering heeft Zondav tfidens een plechtige viering van den Heldengedenk dag in de Staatsonèra te Berlijn een groo te rede uitgesproken. Hij zeide o.a.: Duitschland is weer één geworden, weer één volk onscheidbaar ver bonden in nood en leed, in geluk en vreug de. De Führer heeft alles in het werk ge steld om het Duitsche volk in Oostenrijk den binnenlandschen vrede te geven, maar reeds na enkele dagen brak Schuschnigg ziin woord. Waar bleef toen het zelfbe schikkingsrecht der volken? Het Duitsche volk in Oostonriik stond als een man op en verjoeg zijn pijnigers Bij monde van den huidigen bondskanse lier vroeg het om Duitsche broederhuln En zoo zetten eenheden van de Duitsche weermacht uit leger en lucht.wapeu den opmarsch in het Oostenrijksche land in. Zij kwamen niet als veroveraars, niet als vij anden. Zij werden beiubeld. bloemen vie len op onze jonge striiders neer. Thans kan de bedrogen wereld zien. dat het volk in Oostenrijk eeuwig Duitsch was en eeuwig Duitsch zal zijn. Wie heeft hier het recht tot inmenging, wanneer Duitschers met Duitschers willen samengaan. Welke staat is hier soms ge raakt of benadeeld? Hier heeft slechts het Duitsche volk alleen heslissen. Thans wordt het Duitsche volk in Oostenrijk voor de eerste maal sedert de vreeseh'ike vre desverdragen de gelegenheid gegeven zich vrii en eerliik en bi volle openbaarheid zonder eenige beperking voor de geheele wereld uit te snreken hoe het ziin leven wenscht. te vormen Hoe echter ook idin uitspraak zal uitvallen, de wereld die dit geiubel hoort en deze heilige ontroering beleven kan, weet het reeds. Onscheidbaar zullen wii verhonden blij ven. Geen macht ter wereld kan ons scheiden. Het zou denkbaar ziin. d->t Duitschland ondergaat. Ondenkbaar ech ter zal het ziin. dat het zich ooit weer uiteen laat scheuren. Voortgaande sorak Goering over het standpunt van Italië tegenover do ePnwor- ding van het Duitsche volk. Wederom, zoo zeide hij o.m., voelt het Duitsche volk zich met den Duce van Italië in oprechte dank baarheid verbonden. Hij heeft de woorden van trouw en vriendschap, die hij verleden jaar tot ons sprak in een lichtende daad omgezet. Zijn ridderlijke houding en ziin hoog begrip zullen nooit vergeten worden. Duitschland wil den vrede van eer en rechtvaardigheid, zoo vervolgde Goering, bii alle naties met geliikrecht, en in ge lijke vrijheid. Het wil daarentegen niet den vrede van den zg. status ouo der col lectieve veiligheid en der Geneefsche en tente, waarin een onderscheid wordt ge maakt tusschen bezitters en bezitloozen, tusschen overwinnaars en overwonnenen. Wie met ons, zoo riep de spreker uit, den waren vrede wil, dien steken wii onze eer lijke vriendenhand toe. Hitier heeft ver klaard, dat ieder nieuw verdrag, dat Duitschland sluit, plechtig bezegeld wordt met de eer van het Duitsche volk en rijk. Het is het Duitsche volk met deze ver klaring heilige ernst. Duitschland wil en zal zich niet men gen in de toestanden van een ander land. Vastgesteld moet echter ook worden, dat Duitschland zich beschouwt als behoeder en beschermheer van alle Duitschers, ooit buiten de grenzen van het rijk. Wij hebben derhalve zoo zeide Goering, in vreedzame overeenkomsten met ande re landen gestreefd naar de in standhou ding van het Duitsche volk. En naar de verbetering der levensomstandigheden der Duitsche minderheden. Wanneer ons pro gram echter ook in ieder opzicht gericht is op vrede, zijn wij er ons van bewust van dat deze vrede slechts werkelijkheid blijven of worde kan, wanneer krachtige zelfbewuste en rechtsgelijke deelgenooten hem waarborgen. Duitschland heeft der halve besloten zijn weermacht verder te versterken en sterk te houden als waar borg voor den vrede. De Duitsche troepen aan den Brennerpas. De eerste gemotoriseerde Rijks-Duitsche troepen zijn om precies één uur Zaterdag middag onder het commando van den be velvoerder over een regiment berginfan terie bij den Brennerpas (grens tusschen Oostenrijk en Italië) aangekomen. Zij stelden zich op het terrein tusschen het Oostenrijksche en het Italiaansche doua nekantoor op. De commandant van het re giment berginfanterie begaf zich met zijn officieren naar den Italiaanschen tolboom en begroette den Italiaanschen bevelvoer der aan de grens met de volgende woor den: „Ik heb opdracht van mijn superieur met een kleine vertegenwoordiging van mijn troepen mij naar de Italiaansche grens hier te begeven. Hier verwacht mij een hooggeplaatst Italiaansch officier. Ik heb de eer den Italiaanschen officier te verzekeren, dat al deze ondernemingen thans in een volstrekt gevoel van kame raadschap geschieden, in een geest, die in overeenstemming is met de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen het natio- nacti-socialistische Duitschland en het fas cistische Italië en der wederzijdsche legers Ik verzoek U dit compliment aan den be velvoerder aan de grens in opdracht van mijn bevelvoerenden generaal door te ge ven." De Italiaansche officier zeide den Duit- schen officier dank. Italië niet bereid een actie voor Oostenrijk's onafhanke lijkheid te steunen. TJit Rome wordt gemeld, dat Italië een Fransch voorstel tot het ondernemen van een gemeenschappelijke actie tot herstel der Oostenrijksche onafhankelijkheid heeft afgewezen. Mussolini heeft een schrijven van Hitier ontvangen, waarin deze de grens aan den Brenner garandeert. In dit schrijven zegt Hitier o.a.: „Mijn actie in Oostenrijk moet slechts worden beschouwd als een daad van nationale verdediging. Op een critiek uur voor Italië heb ik u de hechtheid mij ner gevoelens bewezen. Ge behoeft er niet aan te twijfelen, dat in dit opzicht niets zal veranderen. Wat ook het gevolg mag zijn van komende gebeurtenissen: Ik heb de Duitsche grens met Frankrijk definitief vastgesteld en bepaal thans definitief als grens met Italië, den Brenner. Aan dit be sluit zal nooit getornd worden. Ik heb het niet genomen in 1938, maar onmiddellijk na den groeten oorlog." BRIEF VAN HITLER AAN MUSSOLINI. In ziin brief aan den Duce, die Zaterdag door den Prins van Hessen gebracht is zegt Hitier, onder meer, dat hij zich op een critiek oogenblik tot Mussolini wendt om hem mededeeling te doen van een be sluit, dat door de omstandigheden is op gelegd en onherroepelijk is. Sedert jaren, aldus het schrijven, werden de Duitschers in Oostenrijk mishandeld door een regiem, dat iederen wetteliiken grondslag miste. Alleen naar Duitschland weken meer dan 4000 Oostenrijkers uit, die hun land moes ten verlaten, hoewel de groote meerder heid der bewoners van Oostenrijk hun po litieke opvattingen deelde. Om een einde te maken aan de steeds ondragelijker wordende spanning besloot ik een laatste poging te doen, aldus Hitier, om met Schuschnigg tot overeenstemming te ko men, opdat ieder voor de wet gelijk zou zijn. Ik deelde Schuschnigg mede, dat Duitschland niet langer kon verdragen, dat in Oostenrijk een kleine minderheid de meerderheid, die nationale denkbeelden had, mishandelde. Ik ben zelf een zoon van dat land en ik wist, hoeveel de groo te meerderheid van dat nationale volk moet lijden. Ik liet Schuschnigg ook we ten, dat wij, indien, de rechtsgelijkheid niet voor alle Oostenrijksche Duitschers hersteld zou worden, wij eens gedwongen zouden kunnen zijn de bescherming van deze verlaten broeders op ons te nemen. Mijn eischen waren meer dan gematigd, ik vroeg niet dat Schuschnigg zou aftre den, doch stelde mij tevreden met de ver zekering dat in het vervolg alle bewoners van Oostenrijk gelijkelijk behandeld zou den worden en dat op militair gebied een zekere veiligheid tot stand zou komen. Schuschnigg gaf die verzekering op plech tige wijze, doch van het eerste oogenblik af nam hij de overeenkomst niet in acht. Eindelijk pleegde hij zelfs een nieuwen aanslag tegen den geest van het accoord door een zg. volksstemming, die slechts een karikatuur was, te decreteeren. Het gevolg was, dat het Oostenrijksche volk in opstand kwam tegen de onderdrukking. Sedert Donderdag gleed het land meer en meer naar de anarchie af. Als Duitsch Führer en rijkskanselier en ook als zoon van dat land kon ik niet langer deze ont wikkeling werkeloos gadeslaan. Ik heb toen besloten in mijn land orde en rust te herstellen en het volk de mogelijkheid te geven zich op duidelijke wijze over zijn eigen lot uit te spreken. Ik wensch U, Duce van het fascistische Italië plechtig te verzekeren: zie in deze daad niets an ders dan een daad van wettige nationale verdediging, een daad dus, waartoe ieder man van karakter in mijn plaats besloten zou hebben. Gij zoudt niet anders kunnen handelen, als het lot van Italianen op het spel stond. Hitier geeft den Duce dan verder de verzekeringen, waarvan hierboven eerder melding eemaakt is. DE LIJFWACHT VAN HITTLER TE WEENEN AANGEKOMEN. De lijfwacht van Hitler is Zondagmid dag te Weenen aangekomen. TSJECHO-SLOWAKIJE GERUST GESTELD. De Tsjecho-Slowaaksche legatie te Lon den heeft bericht ontvangen, dat de Duit sche gezant te Praag de Tsjecho-Slowaak sche regeering de verzekering heeft ge- WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige Z.O. tot W. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag weinig verandering in temperatuur. UKKEL: lichte tot matige wind uit 'Z. richtingen, schoon en zacht weer, plaatse lijk lichte nachtvorst op het einde van den nacht. Di 15 Mrt. Zon op: 6 h 17; onder 18 h 02. Licht op: 18 h 32. Maan op: 17 h 39; onder: 5 h 26. V.M. 16 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Maandag 14 12.13 6.17 18.34 Dinsdag 15 0.28 12.59 7.05 19.17 Woensdag 16 1.08 13.38 7.50 19.57 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Maandag 14 1.35 14.03 7.17 19.43 Dinsdag 15 2.26 14.52 8.04 20.26 Woensdag 16 3.09 15.34 8.46 21.05 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) geven, dat de Duitsche regeering de rust, welke in Tsjecho-Slowakïje heerscht, op prijs stelt en slechts welwillende gevoelens jegens dat land koestert. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Lon den heeft Zaterdag een onderhoud met lord Halifax, den Britschen minister van buitenlandsche zaken gehad. Ook de Fran- sche ambassadeur heeft een korte bespre king met den Britschen minister gehad. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BO VEN TSJECHO SLOWAKIJE. Terwijl Duitsche troepen Oostenrijk bin nentrokken, hebben Duitsche vliegtuigen in Noord Bohemen boven Tsjechoslowaaksch grondgebied gevlogen. De Tsjechoslowaaksche regeering werd direct gewaarschuwd. Zij heeft te Berlijn laten protesteeren. Generaal Goering heeft daarop ver klaard, dat het vliegen boven Tsjechoslo waaksch grondgebied door Duitsché vlieg tuigen geschied was in strijd met de orders der militaire autoriteiten van het rijk. Hij verzekerde, dat dit incident geen politieke of militaire beteekenis had en dat alle maatregelen zullen worden genomen om een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. DUITSCHE TROEPEN TE WEENEN. Zondagavond acht uur is een regiment gemotoriseerde infanterie uit Thüringen, met volledige uitrusting, Weenen binnen gerukt. Ook de tweede pantserwagen-divi sie van het Duitsche leger is Weenen bin nengemarcheerd. SCHUSCHNIGG NOG TE WEENEN. Naar vernomen wordt, heeft dr. Schusch nigg geweigerd Oostenrijk te verlaten en zou hij gezegd hebben: „dit is mijn land". Op een vraag inzake de geruchten om trent Schuschnigg is officieel medegedeeld, dat Schuschnigg zich in goeden welstand in zijn woning ophoudt. „Het spreekt vanzelf, dat dr. Schuschnigg zich op vrije voeten be vindt", zoo werd hieraan toegevoegd. Gedenkteeken voor Dollfuss vernield. Het gedenkteeken voor Dollfuss te Wee nen is Zaterdagavond omvergeworpen en kapot geslagen. Volgens verdere berichten zijn nog ongeveer dertig gedenkteekenen in Stiermarken eveneens vernield. UITTOCHT VAN JODEN. Uit het Poolsch grensstation Seibersdorf aan de grens van Silezië wordt gemeld, dat met de sneltreinen uit Weenen vele Oos tenrijksche Joden aankomen. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau wil len zij zich vestigen in Krakau en Lemberg, alsmede in het gebied van Bielitz. Reeds zouden in Polen stemmen opgaan, welke zich hiertegen verzetten. Oostenrijksche troepen naar Duitschland. Tet bekrachtiging van de eenheid, zullen in de komende dagen afdeelingen van het Oostenrijksche bondsleger in Duitsche plaatsen bij de grens in garnizoen komen. Heden zou een eerecompagnie van Inns- brück naar Garmisch vertrekken, terwijl een compagnie uit Salzburg naar Berchtes- gaden en München zal gaan. Jeugdige leden van Vaderland- sche front opgesloten. Jonge leden van het vroegere vaderland- sche front te Linz hadden geruchten ver spreid over Zuid-Tirol (dat aan Italië be hoort). Een aantal dezer „provocateurs", zoo meldt het D.N.B., werd direct in hech tenis genomen. Zij hebben bekend, dat het doel van de door hen uitgestrooide praat jes was moeilijkheden te verwekken tus schen Duitschland en Italië. 40.000 DUITSCHE SOLDATEN OVER DE GRENS. Te Berlijn schat men het aantal Duitsche soldaten, dat de Oostenrijksche grens over is gerukt, op minstens veertig duizend. De weduwe van Dollfuss te Boedapest. De weduwe van den vermoorden bonds kanselier Dollfuss is Zondag met haar beide kinderen te Boedapest aangekomen. 2000 a 3000 Duitsche vliegers te Weenen. Havas meldt uit Weenen: Er zijn nu 2000 a 3000 Duitsche vliegers te Weenen. Het vliegveld Aspern ziet er uit als een groot militair vliegkamp. En zijn bijna 200 Duit sche bommenwerpers aangekomen, die ge ëscorteerd werden door tal van vliegtuigen van andere typen. Honderd bommenwer pers zyn naar verschillende plaatsen in de provincie vertrokken. Generaal Milch, de staatssecretaris van het Duitsche ministerie voor de luchtvaart, bevindt zich eveneens te Weenen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1