Het oog van Abu LANDBOUW. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 12 MAART 1938. No. 60 DE UJTVERKOOPWET IN DE PRACTUK. Door ALAN DARE. De „Tromp" voltooid. Een bonte rij van beslissingen. Mr. M. Visser schrijft ons: De wet op het Uitverkoopen en Op ruimen in het winkelbedrijf is een spre kend voorbeeld van de groote moeilijk- beid om de verschijnselen van het econo misch leven nauwkeurig te omschrijven. Het stelsel der wet is niet onlogisch. Het maakt al terstond een scheiding tus- schen „uitverkoop" en „opruiming" in art. 2, le lid. De verdeeling is conse quent volgehouden en levert op zichzelf geen moeilijkheden op. Gaat men de tot heden gepubliceerde rechtspraak na, dan treft men daarbij nimmer een strijd aan over kwesties ten aanzien van de geoor loofde „seizoensopruimingen" en den naam, waaronder deze worden aange kondigd. Evenmin hebben de bepalingen over de „uitverkoopen" of „opruimingen" krachtens bijzondere vergunning den strafrechter tot ingrijpen genoopt. De soepele regeling, welke in dit soort van administratieve rechtspraak mogelijk is, heeft dezen schok opgevangen. Alleen worden hierbij twee bezwaren gevoeld. Het eerste is wel het belangrijkste: het is niet mogelijk een eens gegeven ver gunning in te trekken in geval deze op misleidende wijze is verkregen of indien daarvan misbruik wordt gemaakt. Al thans dit gevoelen is het heerschende. Er zijn wel schrijvers, die het standpunt innemen, dat de autoriteit, welke een vergunning verleent, deze steeds kan in trekken. Maar dit standpunt is moeilijk te verdedigen nu de wet daarover zelfs niet kikt. Het tweede bezwaar is, dat er slechts twee mogelijkheden bestaan, n.l. een zoodanige bijzondere vergunning te ge ven of te weigeren en het niet mogelijk is bij de verleening eenige voorwaarde te stellen. De mogelijkheid van het stel len van een voorwaarde wordt echter op goede gronden verdedigd met een be roep op een arrest van den Hoogen Raad in een in vele opzichten overeenkom stige verhouding. Ons hoogste rechtscol lege besliste daarbij, dat wie het meer dere de onvoorwaardelijke vergun ning mag verleenen, ook het mindere de voorwaardelijke vergunning kan verleenen. Tot nog toe is. echter over deze beide punten geen beslissing ge publiceerd. Alleen demonstreert deze kwestie opnieuw, hoe het bij de steeds toenemende administratieve rechtspraak een steeds dringender eisch des tijds wordt de administratieve rechtspraak meer uniform te regelen. Een beslissing op een eenvoudige rechtsvraag zij hier nog vermeld, voor wij overgaan tot het terrein, waarop de hevigste strijd gevoerd werd. Een firma in het Zuiden des lands had in een „seizoenopruiming" goederen be trokken, weike nog aan de fabriek ston den. Behoorden die nu tot de handels voorraad der firma of niet? Toen bleek, dat de goederen reeds te voren gekocht en aan de firma in eigendom wa ren overgedragen, volgde onmiddellijk vrijspraak. M.a.w. de vraag was geen vraag meer. Alles wat gekocht en gele verd is, waar het zich ook bevindt, be hoort tot den handelsvoorraad. Immers, ware het anders, dan zouden ook de goederen in een ander perceel opgesla gen dan het winkelpand, niet tot den handelsvoorraad behooren. Ten onrech te werd door sommigen een andere mee- ning voorgestaan. Het slagveld, waar het hevigst gestre den werd, is ongetwijfeld art. 2, lid d, luidende: „Het is behoudens het bepaal de in het vorige lid (aankondiging van „uitverkoop" of „opruiming" zonder ver gunning), verboden in het winkelbedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kondigen, dat daardoor redelijkerwijze de indruk wordt gewekt van een tijde lijke voordeelige aanbieding in verband 39). - „Een plaats, die Hammuxi heet. Neem die revolver weg dwaas!" „Waar lgt Hammuxi?" „Hoe zou ik dat weten?" „Houd hem in het oog", zei Kennedy tot Hornb.ow. „Misschien liegt hij. Ik ga beneden eens een kijkje nemen." Terwijl Hornblow de wacht bleef houden bij den brommenden man, maak te Kennedy een onderzoekingstocht over het schip. Hij vond in den machineka mer twee mannen, maar blies den af tocht, voordat zij van hun verbazing be komen waren, en grendelde de deur ach ter zich. De verschillende hutten waren leeg, maar in de grootste vond hij een groote kaart van Yucatan, waarop met potlood een'ge teekens stonden Het was blijkbaar een of andere weg, maar het leek een ruwe copie, die door een be tere kaart vervangen was. Hij vouwde ze op en stak ze in zijn zak. Toen ontdekte hij een eigenaardig in gebonden boekje op tafep Hij opende het en zag, dat het een manuscript was: getiteld: „Atlantis". De schrijver ervan was niemand anders dan Phenuit zelf en het fijne handschrift was in het Latijn gesteld. Hij wilde het alweer neerleg gen toen hij een ruwe teekening opsloeg van Yucatan, Dat deed hem van gedach ten veranderen. Van meening, dat het met bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen." Nog geen maand na hét inwerkingtre den der wet werd de kantonrechter te Groningen geroepen te beslissen over de volgende aankondiging op een strooi biljet: „Door enormen verkoop in Sep tember-October, hebben wij een groote partij coupons, welke wij uitsluitend van Zaterdag 2 November tot Vrijdag 7 No vember in verkoop brengen". Een veroordeeling volgde, want, zoo overwoog de rechter, de bewoordingen, waarin deze verkoop werd aangekon digd, dat is de .wijze" van het boven aangehaalde artikel wekten den indruk van: 1°. tijdelijkheid (27 Nov.); 2°. verband met bijzondere omstan digheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen, n.l. de groote verkoop in SeptemberOcto ber; 3°. voordeeligheid, aangezien coupons naar van algemeene bekendheid is in het winkelbedrijf aangeboden worden tegen lagere prijzen dan van stoffen van het stuk gemeten. Beter verging het, van het standpunt van den verdachte gezien, een anderen winkelier voor denzelfden kantonrech ter. Deze. manufacturier had in een re clamecourant een verkoop aldus aange kondigd: „Vrijdagmorgen 9 uur begint onze geweldige reclame-uitverkoop 8 dagen. De prijzen welke wij in dit num mer noteeren, zijn uitsluitend geldig tot en met Zaterdag 9 Nov. a.s. Ziet onze etalage." Op een andere pagina stond: „Tijdens onze 8 Reclame Verkoopdagen geven wij op al onze corsetten 10 korting." Hier was volgens den rechter wel de indruk gewekt van een tijdelijke voor deelige aanbieding, doch niet, dat deze verband hield „met bijzondere omstan digheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen". Dit feit was ook wel bewezen, maar niet strafbaar en ontslag van rechtsvervol ging volgde. Een oolijkerd te Alkmaar, die op zijn winkelruit een groot plakkaat bevestig de met: Og, waarvan de hoofd letters O en G rood gekleurd en de er onder staande streep geel, kwam er slechter af. De kantonrechter te Alk maar achtte hier wel degelijk in de wij ze van aankondiging de drie punten van tijdelijkheid, voordeeligheid en bijzon dere omstandigheden aanwezig. Veroor deeling tot een niet malsche boete volgde. Een advertentie van dezen inhoud: „Vrijdag-prijzen alleen geldig Vrijdag 13 December 1935", leverde volgens den Haagschen kantonrechter geen overtre ding van art. 2, lid 2 op. Want hier was wel de indruk van een tijdelijke en voor delige aanbieding gewekt, maar het ver band met „bijzondere omstandigheden enz." ontbrak, omdat „Vrijdag-prijzen" wees op een regelmaat van wekelijksche reclame, welke bijzondere omstandighe den uitsluit. In een etalage met een prijskaartje: „van 40 ct., hier 19 ct.", zag de Amster- damsche kantonrechter wel een „tijde lijke voordeelige aanbieding" en achtte hij wel de „bijzondere omstandigheden enz." aanwezig op de volgende grond den: 1°. kon het publiek niet aan een blij vende prijsdaling denken, omdat deze toen volgens den geraadpleegden des kundige niet bestond. 2°. doorschrapping van den hoogeren prijs. 3°. het feit in December gepleegd werd. 4°. het gebruik van het woord „hier". 5 verschillende artikelen in de eta lage op dezelfde wijze geprijsd waren. Een andere- Amsterdammer, een schoenwinkelier, werd van rechtsvervol- manuscript betrekking had op Phenuits plannen, verborg hij het onder zijn jas en snelde naar het dek. „Het is in orde", zei hij tot Hornblow. „Er zijn nog' maar twee andere mannen aan boord. Laat dien kerel maar gaan". De gevangene vloekte hevig en ver dween, de trappen af, waarop Hornblow de revolver weer in zijn zak stak. „We doen beter, terug te gaan", zei Kennedy. „Voordat die kerel zijn mak kers vrijlaat. Er valt hier niets meer té doen". Tien minuten later waren z'ij weer aan boord van het andere vaartuig. Kennedy verzocht den schipper hen eenige mijlen verderop aan land te zet ten, en hij en zijn makker gingen naar beneden, om hun uitrusting bij elkaar te pakken. „Sprak die man de waarheid?" vroeg Hornblow. „Ik geloof van wel. Ik heb de hand kunnen leggen op een kaart en een boek, terwijl ik daar rondkeek. Er is een weg op de kaart geteekend, en die schijnt van die plaats uit te loopen". „Dat is prachtig. Wat is het voor een boek?" „Dat zal ik later laten zien. Het ge luk is ons tot dusverre gunstig ge weest". Het schip draaide eenigen tijd later weer bij, en zij werden met hun uitrus ting aan land gebracht. Een kwartier la ter verdween het schip, dat hen van Brazilië hierheen gebracht had, omde ging ontslagen toen hij in zijn étalage annonceerde: „Wij kochten goedkoop, U kunt daarvan profiteeren". De zaak vein dezen winkelier stond reeds meer dan zes maanden voor de wet in wer king trad, in het Handelsregister inge schreven als: Ongeregelde schoenhan- del (opgegeven bedrijf ongeregeld schoenwerk en aanverwante artikelen). Hij verklaarde uitsluitend ongeregelde partijen schoenen te koopen uit faillis sementen, liquidaties, e.d. Deze feiten gaven den rechter aanleiding te overwe gen, dat bij het publiek daardoor niet den indruk werd gewekt van een tijde lijke voordeelige aanbieding, daar inte gendeel ieder kan begrijpen, dat deze winkelier juist voortdurend een soort gelijke aanprijzing voor zijn ramen zal plaatsen. De Haarlemsche kantonrechter zag in de aangekondigde prijsreductie van kleeding naar maat geen verkoop van maatkleeding. doch een aanbod van aanneming van werk en sprak den ver dachte vrij. Wij besluiten deze bonte rij met een vonnis uit Leeuwarden inzake een „No- vemberaanbieding". Hier was, aldus de kantonrechter, niet de bedoeling „schoon schip" te maken en de aanwe zige goederen op te ruimen, maar aan te kondigen, dat door inkoop tegen lage prijzen, de verkoop eveneens tegen lage prijzen kon geschieden. „Bijzonder om standigheden" als door de wet bedoeld worden, waren niet aanwezig, daar in koop tegen lage prijzen als regel ver koop tegen lage prijzen medebregt. Intusschen zij hier opgemerkt, dat een uitlating in een der vaklbladen der ma- nufacturenbranche er op wijst, dat het publiek intuïtief zich aan de wet begint aan te passen. De „November" en ande re aanbiedingen zouden nl. niet meer het verwachte resultaat opleveren, daar wie in het begin van het seizoen niet ge kocht heeft, wacht tot de wettelijke ter mijn voor de seizoenopruimingen is aan gebroken. Een waarschijnlijk niet ver wachte uitwerking der wet, welke den voorstanders zeker genoegen zal doen. Harer Majesteits flottieljeleider „Tromp", die op het oogenblik nog in de haven van de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam ligt om de laatste werkzaamheden te onder gaan, is thans zoover gereed gekomen, dat over enkele dagen de proeftochten zullen worden gehouden, waarop de zeewaardigheid van den oorlogsbodem zal worden beproefd en de eventueele laatste verbeteringen zullen worden aangebracht. De totale lengte van het schip is 131 meter en 95 centimeter, de grootste breedte 12.40 meter en de grootste holte 1% meter, waarbij de waterverplaatsing 4225 ton bedraagt, wanneer het schip voor een actieradius van 5.000 mijl ten volle is uitgerust. Bij een vermogen van ongeveer 56.000 a.p.k. bedraagt de snel heid, wanneer de waterverplaatsing om en bij de 4.000 ton is, 32.5 knoopen. Daarentegen bedraagt de actieradius, bij een economische vaart van 15 mijl en een gemiddelde waterverplaatsing van 3.750 ton, niet minder dan 5.000 mijl. Vermeldenswaard is nog dat sedert de kiellegging op 17 Januari 1936 slechts twee jaren zijn verloopen voor de proef tochten kunnen beginnen, terwijl het schip reeds met Augustus a.s. in dienst zal kunnen worden gesteld. De bewapening. Het schip is uitgerust met 6 kanonnen van 15 cm op dubbelaffuiten. Zij zijn op gesteld op het bakdek, op het onderbrug dek en op het bovendek achter het ach- boeht. „Daar staan we nu", zuchtte Horn' blow. „Wat nu gedaan?" Kennedy spreidde de kaart op het zand uit. De uitgestippelde weg leidde rege'recht naar het binnenland en ein digde bij een kleinen cirkel. De schets was heel duidelijk en het leek niet moei lijk. dien weg te volgen. „Ik ben ervan overtuigd, dat die kleine cirkel Phenuits doel is" zei Kennedy. „Hammuxi?" „Ja." „Moeten wij die heele uitrusting dra gen ?"en „Het zal wel moeten. Water is de grootste moeilijkheid. We kunnen het vaatje onmogelijk meenemen en in de twee flesschen gaat maar heel weinig. We moeten het riskeeren, dat we on derweg den voorraad kunnen aanvul len". Hornblow kn'kte en zij besteedden 'n half uur. om den voorraad in de groo te rugzakken te doen, en pakken te ma ken van de andere benood'gdheden. Zij hadden geen tent bij zich, en hun uit rusting voor den nacht was beperkt tot een deken voor hen elk en een mus kietennet. Al hun voedsel was gecon serveerd en het gehee'e gewicht was ontzaglijk. Maar Hornblow beklaagde zich niet. „Het wordt lichter, hoe verder we komen", zei hij lachend. „Het zal een zware tocht zijn", zei Kennedy. „Maar ik zal Phenuit krijgen HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „CERES". OOSTBURG. Donderdag heeft, als gis- steren reeds kort gemeld, de veieeni- ging „Ceres" alhier haar zilveren jubi leum gevierd. De voorzitster mevrouw Van Cruij- ningen, opende de bijeenkomst. Het be stuur had gemeend bet zilveren jubile um niet beter te kunnen herdenken, dan door de leden een feestdag aan te bie den, een feestdag niet alleen ter ont spanning, maar om hen nader in kennis te brengen met het werk der vereeni- ging, immers een groot deel der heden aangeboden amusementen zou nauw sa menhangen met het werk, door de meis jes op de verschillende leergangen ge leerd. Een bijzonder woord van welkom ontvingen de vorengenoemde personen en autoriteiten. Mevrouw Van Cruijnin- gen gaf in hoofdtrekken een overzicht van het ontstaan der vereeniging en van wat er alzoo in die 25 jaar van haar be staan is tot stand gebracht. Het is be gonnen met cursussen in landbouwhuis- boudkunde onder leiding van mevrouw Van Dijk-van Prooije en wijlen den heer De Meijer te Schoondijke en wijlen den heer Steenhart te Oostburg. Aan 36 leer lingen van dezen eersten cursus kon een diploma worden uitgereikt, n.l. 19 van den cursus te Groede en 17 van dien te Oostburg. Door het initiatief van wij len den heer Vorsterman van Oyen, den heer I. A. Risseeuw te Oostburg en mevr. Van DijkVan Prooije werd uit deze oudleerlingen eene vereeniging op gericht, welke den naam verkreeg van „Ceres". Een woord van hulde en dank bracht spr. aan de genoemden, die zoo belangeloos hunne medewerking heb ben verleend. Eereleden der vereeniging zijn nog steeds de heeren Risseeuw voornoemd, Van Overtveldt te IJzen- dijke en mevr. Van Dijk voorn, die te vens eere-voorz'tster is. De jong opge richte vereeniging was de eerste ver eeniging van oudleerlingen van het landbouwhuishoudonderwijs en toen terdekhuis. De dubbelaffuiten zijn voor zien van een schild. Voor den munitieaanvoer zijn voor iedere dubbelaffuit twee munitiekokers beschikbaar. De munitie wordt in kor ven met electrische lieren aan dek ge bracht. Geheel achter op het tentdek staat aan s.b. en aan b.b. een dubbel- mitrailleur van 40 mm. De gereedheids munitie is geborgen onder de daar ge plaatste achterbrug. Op het vuurlei- dingsdek staan de 2 dubbelmitrailleurs van 12.7 mm. Ten behoeve van de vuurleiding zijn in den commandotoren de noodige in strumenten opgesteld, waaronder een afstandmeter met 6 m basis. Een tweede afstandmeter met 4 m basis staat op de achterbrug. Aan s.b. en b.b. op de brug zijn de nachtrichttoestellen geplaatst. Bovendien staat aan s.b. en b.b. op het schoorsteendek een zoeklicht inet 1.20 m spiegeldiameter. Eenzelfde zoeklicM is op het bordes op den voormast ge monteerd. De torpedobatterij omvat twee drie- linglanceerinrichtingen, aan s.b. en aan b.b. op het bovendek. Bij iedere lanceer- inrichting staat een torpedodavit, waar mede de torpedo's met een aparte elec trische torpedolier worden verwerkt. Op het bovendek naast de kombuizen is plaats voor eenige reserve-torpedo's De torpedorichttoestellen zijn aan s.b. en b.b. op de brug geplaatst. Tot de uitrusting van het schip be hooren tevens een stel paravanes en een druklucht-nevelinstallatie. of sterven", „Ik doe met je mee". „Goede kerel! Ben je klaar?" „Ja". Zij gingen op weg en sloegen een rich- t'ng in, die hen op het pad zou brengen, dat op de kaart duidelijk aangegeven was. Na een half uur klauteren over zandheuvels stuitten zij. op een oud spoor. Daarbij zag men duidelijk de in drukken van muilezelshoeven. „Dat ziet er veelbelovend uit", zei Hornblow. „Ja. Wij hebben dit uitgedroogde stroompje maar eenige dagen te volgen. Dan moeten we aan een soort moeras komen. Vandaar gaat de weg naar het Zuiden". Vol nieuwe hoop vervolgden de twee hun weg, Kennedy voorop. Hij zette er een flinken pas in, en de minder sterke Hornblow kon hem maar met moeite bij houden. Maar hij was er de man niet naar, om zich gewonnen te geven, en beet zich op de tanden, terwijl hij ondei de heete zonnestralen naar het dichte woud in de verte marcheerde. Twee uur later hielden zij halt, om zoo gauw mogelijk wat te eten, cn toen ging het weer voort. De muildieren had den duidelijke sporen achtergelaten en het was heel gemakkelijk, die te volgen. Nu waren zij door het oerwoud om sloten. Zij transpireerden hevig door de drukkende hitte en hadden veel te lijden van tallooze insectenbeten. Kennedy liep als een automaat voort, zijn geheele was de tijd van werken aangebroken. De eerste algemeene vergadering werd gehouden op 26 Februari 1913. Al spoe dig werd een kleine bibliotheek inge richt, werd een excursie gemaakt naar de wereldtentoonstelling te Gent. Voorts werd besloten in te zenden naar de .landbouwtentoonstelling te Middel burg, die echter als gevolg der tijdsom standigheden niet doorging. Daarom werd in 1914 een tentoonstelling in eigen kring gehouden, terwijl in dat jaar de eerste cursus werd georganiseerd en wel een cursus eerste hulp bij ongeval len. Op initiatief van „Ceres" werd in 1917 eene vergadering bijeengeroepen van oudleerlingen uit alle declen van Zeeland met gevolg, dat een Bond van oudleerlingen werd opgericht en dat weldra in verschillende deelen van Zee land afdeelingen werden gesticht, sa men vormende een Zeeuwschen Bond. In 1924 werd deelgenomen aan de land bouwtentoonstelling te Sluis met een in zending zuiyjel, gestereliseerd, gebak enz. Steeds werd het nuttige met het aangename vereenigd, getuigen de ver schillende uitstapjes en excursies. In 1926 werd een aanvang gemaakt met de cursussen in naaldvakken, waarvan het aantal leerlingen al spoedig zeer toenam. Nog steeds worden deze cur sussen voortgezet, nu ook al voor meis jes, die pas de lagere school hebben verlaten, waar naast de verschillende naaldvakken ook lessen in algemeene ontwikkeling en Fransche taal gegeven worden. De indertijd gehouden bazar bracht gelden voor het inrichten van de leslokalen. In 1927 werd de koninklijke goedkeuring op de statuten aangevraagd en verkregen. Ondertusschen werd het aantal leden en donatrices steeds groo- ter. Er zijn nu bijna 400 leden. Op de af- geloopen 25 jaar terugblikkende meen de de voorzitster te kunnen zeggen, dat „Ceres" veel en nuttig werk heeft ver richt. Nog steeds bedraagt het aantal leerlingen 100 a 120, waaruit blijkt, dat deze cursussen nog steeds in een drin gende behoefte voorzien, waarbij er voor al mag op gewezen worden, dat al de ze cursussen nog zichzelf bedruipen, zonder eenige finaneieelen steun van de overheid. Vervolgens liet spreekster de bestuursleden de revue passeeren, waarvan er eenige op een mooien staat van dienst kunnen wijzen. Een bijzonder woord wijdde spr. aan de secretaresse aan wie zij alsmede aan de overige be stuursleden hartelijk dank bracht. Ver volgens werd dank gebracht aan allen, die hebben medegewerkt dezen dag te doen slagen. Deze medewerking stemt het bestuur tot innige dankbaarheid, waaruit mag opgemaakt worden, dat het werk der vereeniging op hoogen prijs gesteld worden. Een door een bestuurslid vervaardigd bondslied werd aan de aanwezigen uit gereikt, dat onder leiding van den heer Cor Schijve, die de muziek vervaardigd had, door de leden op de wijze van Ja cob Hamel werd ingestudeerd. Vervolgens werd voorgedragen, een voudige proza en poezië, verschillende sprekers voerden het woord om de ver eeniging te feliciteeren, o.a. de heer Zwagerman, de heer I. A. Risseeuw, de heer Aalbregtse gemeentesecretaris namens het gemeentebestuur, eene afge vaardigde van de zustervereeniging te Axel, die tevens sprak namens het be stuur van den Zeeuwschen Bond. De penningmeesteresse mej. Catsman te Zuidzande droeg op geestige wijze een zeer leuk vers voor, door haarzelve, op verzoek van het bestuur vervaardigd. Zij was ook de maakster van het welge slaagde bondslied. Het was een zeer goed geslaagde dag en ,de aanwezigen werden op zeer roy ale wijze door het bestuur onthaald op geest was ingenomen door één gedachte: zijn vrouw. Laat op den middag stieten zij op de asch van een oud vuur. Kennedy wees er naar, maar hield niet halt. Zij betee- kende een dagreis van Phenuit, maar niet van hemzelf. Het was noodzakelijk het andere gezelschap in te halen en nog twee uur ging hij voort. „Genoeg!" riep hij eindelijk. „Hier zullen wij kampeeren. Maar ik wil bij het aanbreken van den dag verder. Kun je het volhouden?" „Ja", hijgde Hornblow. „Maar jij bent van ijzer man!" HOOFDSTUK XVIII. Maxine heeft een plan. Twee weken later was Kennedy diep in het hartje van Yucatan. Dag na dag was hij met den verdienstelijken Horn blow voortgedrongen, al vechtende tegen bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Het water was al lang op en zij konden slechts met groote moeite nieuwen voor raad krijgen, want het land was over het algemeen van rivieren ontbloot tenminste aan de oppervlakte. Maar hier en daar waren uitgestrekte ondergrond- sche kelders, waarin ijskoud water stroomde. Deze grillige grotten waren zeer belangwekkend. Wonderlijke sta- lactietvormen hingen van de gewelven af, en kronkelende paadjes le'dden door groote ruimten, waarin het daglicht door spleten doordrong, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 9