WAARBORG-KLEEDING 1IH ZEELAND! MIDDELBURG SCHE BUITENLAND. ZUÏD-BEVELAHD. FRANKRIJK. Blum kabinetsformatenr. DUTTSCHLAND. ENGELAND. PALESTINA. COURANT Buck oefen ng. Ook bij de meisjes d. bleken goede krachten voor de toekomst te schuilen. Er werd bij het paardsprin- gen wel eens gelachen, maar er waren heel goed gedurfde sprongen bij. Ook hun stokoefenlng was keurig. Verder vermelden we nog de goede vrije oefe ningen van meisjes C en B en een aar dige springrietoefening van de meisjes A. De jongens lieten eveneens goede tot zeer goede dingen zien. We denken bv. aan het brugwerk van de jongens C en de vrije oefening van de jongens B'. Ook het nummertje van de kleinsten zat er behoorlijk in. O.K.K, telt slechts weinige krachten, die zeer in 't bijzonder uitblinken, doch gaf opn euw van een goede algemeens geoefendhied blijk. Ook de vlotte af werking van het geheele programma dient geroemd te worden. Het was een aantrekkelijk geheel. In de p.auze sprak ds. Homburg nog een opvoedend woord. Sor. schetste» de groote beteekenis van het „volhar den bij de gymnastiek en wees er op, hoe men volhardend steeds het doel bereikt, hoe onbereikbaar dit soms ook mag cshijnen. Spr. trok dan parallel tusschen het gewone leven en het leven des geloofs. Bij beiden is „volharden'" van de grootste beteeken's. Wie vol hardt tot het einde toe zal zalig worden Op de gebruikelijke wijze werd de welgeslaagde avond door ds. Homburg gesloten, WALCHEREN. O. EN W. SOUBURG. Donderdag avond hield de Souburgsche Oranjever- eeniging alhier in de zaal „Marnix" een ledenvergadering. De voorzitter, de hr. J. C. Gabriëlse heette in het bijzonder welkom het eere-lid, ds. Spijkerboer, die voor 't eerst na zijn ziekte de vergade ring bijwoonde. Voorts had spr. het ge noegen, burgemeester Stemerding voor 't eerst ter vergadering te begroeten. Aan jhr. H. A. van Doorn, die de ge meente heeft verlaten werd dank ge bracht voor hetgeen hij als eere-voor- zitter der vereeniging deed. Met- alge- meene stemmen werd in diens plaats ge kozen burgemeester Stemerding, die be reid werd gevonden aan het vereeni- gingsle.ven daadwerkelijk deel te nemen. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een bijzonder druk jaar is geweest. Het ledental liep van 251 terug tot 244. Dit treurig feit vindt zijn oorzaak in de agitatie tegen de Kon. goedkeuring van het reglement. Zes buurtvereenigingen sloten zich bij de vereeniging aan, waarvan er 5 20 harer inkomsten afdroegen en de laatste dit voorbeeld spoedig zal volgen. Eer nieuw reglement verkeeg de Koninkl. goedkeuring. Het daartoe ingesteld da- mes-comité reikte in 10 gezinnen baby- uitzetten uit. Het verslag van den penningmeester vermeldde aan, inkomsten 596; aan uitgaven 501 per 31 Dec. Het geboortefeest in Januari vorder de een uitgaaf, die zonder de medewer king van de buurtvereeniging Nieuwe Vlissingscheweg, die van haar gehouden uitvoering 28 afdroeg, niet gedekt had kunnen worden. Een tekort, aldus de voorzitter hoef! er niet te zijn als alle buurtvereenigin gen medewerken en er zich meer leden aanmelden. Wegens periodieke aftreding werden herkozen de heeren H. K. v. Duiven voorde en H. v. .Raalte. Aan de buurtvereenigingen, die in de optochten met een sprookje waren uit gekomen werden de prijzen uitgereikt. De buurtvereeniging N. Vliss. weg stelde haar prijs wederom ter beschikking van de vereeniging. Een voorloopig program ma werd besproken voor de feestelijk heden bij het regeeringsjubileum en de Marnixherdenking. Deze feestelijkheden zullen worden gecombineerd. In de kerken zullen samenkomsten worden gehouden voorts zullen er zijn muziek- en zanguitvoeringen, etalage wedstrijd, straat- en gevelversiering. 0< 10 September zal het de dag der Marnix herdenking zijn. Daarop zal voor geheel Walcheren een ringrijderij te paard in Zeeuwsch costuum worden gehouden. Een optocht van deelnemers in oud- Zeeuwsche kleederdrachten zal worden geformeerd. Getracht wordt zeer binnenkort iemand uit te noodigen tot het houden van een lezing over Marnix. Ten slotte werd goedgevonden aan de gemeente de Beatrix-boom over te dra gen. O, EN W. SOUBURG. Door de hh, H. G, van Dijk te Oost- en W. Souburg en A. Poelman te Ritthem is een begin ge maakt met den aanleg van een nieuwe straat van de Burchtstraat, evenwijdig loopende met de verlengde de Decker straat en aan het einde van deze straat rondloopend naar de Van Turnhoutstr, De nieuwe straat zal verhard worden met klinkers en een breedte krijgen var 4.50 m met aan beide zijnden een tegel trottoir ter breedte van 1.75 m. Een elee trische kabel, gas- en waterleidingbui zen worden gelijktijdig aangelegd. Een en ander zal gelegenheid bieden tot he4 bouwen van 36 wpningen met voor- en achter tuintjes. Wij kunnen nog mede deelen dat thans reeds grond aan deze straat is aangekocht voor een vijfta woningen. Aan het particulier initiatief van bo vengenoemde heeren is het te danken dat Oost Souburg wederom uitgebreid en door den bouw van moderne wonin gen verfraaid staat te worden. Verder kunnen wij mededeelen dat West-Sou burg eveneens een uitbreiding onder gaat. Daar is het de heer P, de Wolf, aannemer die een straat heeft aange legd van den Nieuwen Vlissingschen weg in de richting van den Zandweg en de Van Doornlaan is genoemd en circa 5 meter breed zal worden en waar 42 moderne woningen zullen verrijzen, met voor- en achtertuintjes. Lang's de recht- terzijde loopt een met tegels belegd wandelpad vap den N. Vliss. weg langs het afgebakend terrein waarop een kerk gebouwd zal worden tot aan den Zand weg, terwijl later houtgewas geplant zal worden. VEERE. In de heden gehouden voltal lige raadsvergadering is met 4 tegen 3 stemmen besloten, om den brandmelder van den brand op het stadhuis den vol len 100 uit te keeren. Wij komen hier op morgen nader terug. YERSEKE. Reeds sedert 40 jaren is men bezig de anders waardelooze oes terschelpen, te malen en als grit voor de kippenhouderij te exporteeren. Vooral naar België en Engeland wordt veel ver handeld, naar Holland minder, daar de lange kustlijn altoos veel schelpen eu schelpengruis oplevert, die door invali de en onvolwaardige arbeidskrachten bijeengezameld, beneden normale prij zen worden verhandeld. Ook de kwali teit van oesterschelpen is veel beter en mooier, daar in oesterschelpen-grit veel fosfor moet voorkomen, hetwelk vogeb of ander pluimvee niet kunnen missen. Boven dat alles is het stof, het zeer fijne schelpengruis, tegenwoordig veel ge vraagd en voor de samenstelling vac pluimveevoeders of varkensmestvoeder onmisbaar. Het is momenteel zelfs duur der dan grit. Tot heden had men met 't malen van schelpen groote bezwaren te ondervinden, daar om voor het malen geschikt te zijn, de oesterschelpen droog moeten zijn, omdat ze anders te veel aan en in de breekmolens zoogenaamd „plakken". Was men dus tot heden op de natuur aangewezen en moest de zon haar goede en goedkoope warmte be- schikbaai stellen om de schelpen te dro gen. Men begrijpt dat dit veel bezwaren meebrengt, ja dat in een regenperiode de fabriek stil moet worden gelegd, daar geen materiaal genoeg kan worden bij eengezameld om te malen. Een der groot ste inrichtingen in onze plaats om schel pen te malen heeft nu ter ondervanging van de altoos nukkige natuurkrachten 'n droogmachine aangekocht die in IK uur ongeveer 8000 kg schelpen droog afle vert. Het malen van de gedroogde schel pen gaat uitstekend, het product is nc" mooier dan van door de natuur gedroog de schelpen. Nog blanker en daarmee tot hooger prijs verhandelbaar. KLOETINGE. Toen de landbouwer J. C. de Vrieze en zijn knechts bezig wa ren met een jong paard had hij het ongeluk door het schichtig worden van een ander paard er onder te geraken. Hij kreeg paarden en sleeper over zich heen. Met vijf groote hoofdwonden en mwend'ge kneuzingen werd hij door dr. Wouda verbonden. Zijn toestand is thans redelijk, KRABBENDIJKE. Naar we vernemen heeft de heer C. van der Peijl die voor eenige weken naar Duitschland is ver trokken als koemelker en veeverzorger het goed naar zijn zin, hij geeft een goed kosthuis getroffen en verdiend een aar dig weekloon. - Deze week is de werkverschaffing welke onder beheer stond van de Ned. Heide Maatschappij bij den landbouwer L. B. van Nieuwenhuijzen in den Maire polder geëindigd. Gemiddeld hebben al daar een 3Ö-tal werkloopen gewerkt, aanleggen van een nieuwe watergang door den Mairepolder en het dempen van de oude. Hierdoor is een mooie ver betering voor het afvoer van water ont staan. KRUININGEN. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres alhier bestaat uit de dames: A. C. Meeuwse, tijdelijk te Waarde, E. Dekker, te Vlis singen en M. Minderhoud te Middel burg. WEMELDINGE. Gister werden door de kerkvoogdij in de herberg van Adra. Korstanje alhier publiek verpacht 146 perceelen bouw- en weiland, toebehoo rende aan de Ned. Herv. Kerk. De pacht prijs van het bouwland beliep van 80 tot 166 per ha; dat van de twee per ceelen weiland 65 tot 101 per ha. inma-SEVELiNB. KORTGENE. Het leesgezelschap „EIck wat Wils" vergaderde Donderdagavond in „De Stadswijnkelder" alhier onder voorzitterschap van den heer C. J'. v. Damme. De inkomsten over '37 waren f 404. De uitg'aven f 365, Saldo f 39, De begrooting '38 werd vastgesteld op in komsten f 321 en uitgaven f 311, Saldo f 10. De verkoop van gelezen tijdschrif ten bracht f 2 op. Er werd besloten om de subsid:e aan het vreemdelingenver keer te schrappen, zulks omdat de kas het niet meer toelaat. Opgravingen Emelisse. COLIJNSPLAAT. Tot hiertoe was nog niets anders gevonden dan resten van muren en meterdikke fundamenten bij de opgravingen Emelisse. Thans zijn de gravers gestuit op drie nog niet voor gekomen steenmassa s die in het ver lengde van elkander van het Oosten naar het Westen geplaatst waren. De eerste steenklompen zijn voor den voet weggehakt en uitgegraven tot op den bodem alwaar menschenbeendejren te voorschijn kwamen. Het bleken dus graf kelders te zijn, gebouwd in boogvorm of ongeveer half rond met een middellijn van 140 cm, de lengte is 270 cm de hoogte 80 cm. De laatste is geheel ont graven en verkeert nog in goeden staat. Waarschijnlijk zal deze historische graf tombe door deskundigen worden onder zocht. Daar ter plaatse is het terrein bijna het hoogste zoodat de koepels nog ongeveer een meter onder den grond worden aangetroffen. KAMPERLAND. Donderdagavond hield de geiref. meisjesvereeniging „Ruth" alhier haar 16e jaarvergadering. U t het verslag van de secretaresse: P. Westerweele bleek dat men dit jaar een vooruitgang van 5 leden kon boeken, zoodat het ledental thans 22 beJraagt. De penningmeesteresse S. Geelhoed gaf het financieel overzicht, waaruit bleek dat de inkomsten ruim f 119 waren. De uitgaven daarentegen waren ruim f 128, zoodat zij haar boeken sloot met een nadeelig slot van f 9. Mej. A, Wester weele leverde een onderwerp over Lu- kas- 15 en mei. C. Provoost over „De rust op den Zondag". Op beide onder werpen volgde een geanimeerde bespre king. Door de afgevaardigden der ver- BEURS VAN AMSfERDABfl* j beursthermometer vrijdag Denemarken Obl g. 1926-5 101%^101% Amsterdam 1936-3% 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100luO Cities Service Cy. P. 1958 5 42%44% A Arnsterd. Bank 160%160 A Pref. Jurgens A 143% A Ned. Gist- en Sp ritusf. 524% A De Schelde N.B. 5751 C Am, Smelt en Ref. 35%35 A Born, Sum. H.M. 185%186 A Houth. Alberts 98 C Union Pac. Rr. 55%54% C Int. Nickel Cy. 36%36 Ned. 38 1000-3 101-101-100% O. Indie 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%84% A Koloniale Bnk. 124121 A N.I. Hbk. 1000 139%—138 C Ned. H.M. 1000 161%—160% A v. fBerkels Pat. 64% C Calvé-Delft 91%91% A Philips G. B. afg. 301 297-92 C Unilever 156%153%-52 C Am Car Foundry 16%15%-% C Anaconda Cop. 2322-% C Bethlehem St. 40%39%-% C Kennec Copper 27%26%-25% C U. States St. C. 38%—37%-% C North Am. Cy. 134% A Kon. Petr. Mpij, 354349-46 C Con tin. Oil Cy. 20%20 C Philips Petr. Comp. 26% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 118%116-15 A H.V. Amsterdam 443%437-34% A Java Cult. Mij. 153—152 A N.I. Suiker U, 128126 A Deli Batavia 249% C Deli Mij. 1000 316-312-08 A Senembah 320%315-12 Rabbet Mark'- KonlnkL Tabak Unilever H.V.A. Schep?i Watt: Snlker - Amerika —Obi M.rfet- Philips - Gedepon-'-s- C Baltimore en Ohio 6%5%-% C Southern Pac, Cy. 1311% A Southern Rlw. 7% A Amst. Rubb. C. 215%212-10 A Deli-Bat. Rubb. 139—135%-34 A Hessa Rubber 132%128 A Serbadjadi S.R. 102%—102 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Jieden 8.96% 72.25 5.70 30.26 1.79 gister 8.96% 72.17% 5.64% 30.25% 1.79 Hoe groot de toeloop van klanten bij Kreymborg ook is, de sorteering is altijd nog grooter. WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BU KREYMBORG. (Ingez. Med.j schillende vereen:gingen werden felici taties overgebracht. Nadat ds. F. J. v.d. Ende een kort wootd tot de vereeniging gericht had, en enkele voordrachten wa ren gehouden, sloot deze de vergade- ring. 1 gj ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Kindje gevonden in leege treïncoupë. In een leege derde klasse-coupé van den trein, welke gistermiddag om vier uur u't St. Nicola<as (België) te Hulst aankwam, is een kindje gevonden van ongeveer zes weken oud. Men vermoedt, dat het kind door een jonge blonde vrouw, die te Antwerpen een kaartje nam naar Hulst is achter gelaten. De vrouvV werd met het kind nog gezien in de wachtkamer te St, Ni colaas. s Iji'ïl ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. „CERES" BESTAAT 25 JAAR. OOSTBURG. De vereeniging Ceres" te Oostburg vierde in de Beurs aldaar gister haar zilveren feest onder groote belangstelling van den kant der leden. Voorts waren tegenwoordig afgevaardig den van zustervereenigingen, de heer C, Zwagerman, zuivelconsulent, een af vaardiging van het gemeentebestuur en verdere belangstellenden. De Beurs was keurig versierd, terwijl boven het too- neel een beeltenis prijkte van de godin Ceres, godin van den landbouw. We komen hier morgen uitvoerig op terug. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Donderdagmiddag had ten stadhui- ze te Vlissingen zooals gemeld de aan besteding plaats van een nieuwe brand weerkazerne met twee bovenwiningen aan de Van Dishoekstraat te V 1 i s s i n- g e n. Wij laten hier alle inschrijvers vol gen: L.P. Corstanje, Wemeldinge voor 55.400; J. Wisse, Axel 53.600; S. J. Mielen, Terneuzen 53.300; J. van 't Hof, Hoek 52.900; H. J. van den Vel de, Terneuzen 52.600; J. v, d. Bent, Terneuzen 52.100; J. H. Rijnberg, Ter neuzen 51.500; N. Vader, Vlissingen 50.700; Firma A. G. Zondermeijer en Zoon, Rotterdam 50.580; firma gebr. J. M. P. v. d. Merve, Dordrecht voor 50.365; firma Post en Berting, Vlis singen 50.200; J. Wisse-Dekker, Zaamslag 49.800; J. Lampers, Vlissin gen 49.776; C. H. H. Wisse, Zaamslag 49.291; A. M. Kuiper, Middelburé f 49.200; I. Lagasse en Zoon, Kouekerke f 48.780, J. N. D, Bijl en Zn. Vlissingetf 48.557; C. v. 'd. Klippe, Vlissingen 48.200; J. F. Torremans, Tilburg voor 47.962; P. v. d. Schoot, Tilburg voor 47.889; P. F. Voet, Kloosterzande, f 47.800; P. F. de Waal, Kuitaart voor 47.650; E. G. Lindenberg, Vlissingen 47.475; Gebr. v. d. Poel, Lamswaarde 47.200; A. J. Rijk, Heinkenszand voor 46.680; P. v. Geel, Teteringen voor 46.400; Firma De Bruine en v. Riet, Goes 46.170; F. Smulders, Breda voor 46.000; J. M. Goedemondt, Vlissingen f 45.890 en L. F. Groosman, Middelburg 45.270. De Spaansche burgeroorlog. TROEPEN VAN FRANCO VEROVEREN BELCHITE, Het offensief der troepen van Fran co is gisteren onverm'nderd voortgezet. Volgens mededeelingen uit Saragossa zijn de linies der regeeringstroepen op vier plaatsen doorbroken. De rechtsche troepen zouden gisteren 25 km zijn op gerukt. Drie dorpen werden bezet. Naarmate de opstandelingen verder op dringen wordt de tegenstand der re geeringstroepen krachtiger. Een groot deel der rechtsche troepen richtte zijn aanval op het 35 km ten Z.O. van Sa ragossa gelegen stadje Belchite. Gister avond slaagden de troepen van Fran co er in deze plaats te bezetten. Een groot aantal leden van de internationa le brigade, voornamelijk Amerikanen, is krijgsgevangen gemaakt. De opmarsch verliep zeer snel en de regeeringstroe pen lieten aanzienlijke hoeveelheden materiaal achter. De troepen, welke Belchite innamen bestonden hoofdzake lijk uit Marokkanen en de bij de Zwar te Pijlen ingedeelde „vrijw'lligers." Volgens mededeelingen van regee- ringszijde uit Barcelona, hebben de rechtschen een groote hoeveelheid troe pen in het veld gebracht en worden zij bij hun offensief gesteund door een krachtige artillerie en talrijke tanks. De regeeringstroepen hebben krachtigen weerstand geboden en zich fel verde digd in de versterkte lin es rondom Belchite aan de Noordzijde. De felheid van de luchtaanvallen was echter be slissend, ondanks de wanhopige pogin gen der regeeringstroepen, die onder een onophoudelijken regen van kogels terrein moesten afstaan. Hun front boog op verscheidene punten door. Den ge- heelen dag heeft de slag over de ge heele breedte van het front gewoed. Bij tegenaanvallen maakten de regee ringstroepen talrijke krijgsgevangenen, waaronder vele Italianen. Tijdens twee luchtgevechten verloor de vijand zeven vliegtuigen en de re- sgeering zes. De strijd in het Verre Oosten MUITERIJ ONDER JAPANSCHE TROEPEN Het Chineesche persbureau verklaart van betrouwbare zijde te hebben ver nomen, dat Woensdag te Sjanghai twee Japansche officieren en 500 Japansche soldaten v,an de 102e en 103e Japansche divisie in arrest gesteld zijn en spoedig voor den krijgsraad zullen moeten ver schijnen., beschuld gd van aanzetting iot muiterij. Naar verklaard wordt, heeft de ont dekking van dit complot onder de Ja pansche troepen in China groote op winding veroorzaakt. Generaal Hata, de pas benoemde opperbevelhebber in midden-China heeft de publ catie van alle berichten hierover verboden. Twee Chineesche verslaggevers, die melding van het complot hadden gemaakt, zijn door de Japanneezen gearresteerd. Verrassende luchtaanval op Nan king. Twee escadrilles Chineesche vl eg- tuigen hebben gisteren een aanvat op Nanking gedaan, waarbij volgens be richten van Chineesche zijde tiep Ja pansche vliegtuigen d e zich op den grond bevonden, vernield werden. De aanval vormde naar verklaard wordt, een volkomen verrassing en het lucht- wëergescbut kwam niet in actie, Uit Parijs: De president der republiek heeft Leon Blum opgedragen een kabi net te vormen. VIER KINDEREN LEVEND VERBRAND. Bij een brand in een logement te Saverne nabij Straatsburg zijn v'er kin deren levend verbrand. Drama in de familie Ebert. De jonge mevrouw Ebert, de schoon dochter van den eersten president der republiek van Weimar, is dood aange troffen in de badkamer v,an de woning der familie te Johann sthal, een voor stad van Berlijn. Haar man, Fritz Ebert, de oudste zoon van wijlen den presi dent, is sinds eenigen tijd zonder werk. Mevrouw Ebert woont samen mat haar beide zoons. BETOOGING TEGEN VON RIBBENTROP, Havas meldt uit Londen: Toen Von R bbentrop gisteren bij het ministerie van buitenlandsche zaken aankwam, waren daar een vijftigtal personen sa mengekomen, die „er uit met Von Rib- bentrop" riepen en den communisti- schen groet brachten. Von Ribbentrop maakte een ongeduldig gebaar. De po- l'tie verzocht den betoogers door te loopen. Gevechten bij Safed, Gemeld wordt, dat gisteravond bi) Safed slag is geleverd tusschen mü'tai- ren en politie eenerzijds en een bende van meer dan honderd gewapende Ara bieren anderzijds. Vliegtuigen zijn in actie gekomen. Naar men zegt zijn twee-en-dertig Ara- b'eren gedood door bommen en mitrail- leurvuur uit de vliegtuigen. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor eersten stuurman de heer A. v. d. Ree en voor het voorloo pig machinistendiploma de heer P, «lob- se, beiden leerlingen van de De Ruijter- school te Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2