Duitsch ultimatum aan Oostenrijk? BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 59. TWEE BLADEN. VRIJDAG 11 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Hifler heeft het aftreden van Schuschnigg geëischf. Duitschland zou speciale maatregelen aan de Oos- tenrijksche grens hebben genomen. Oostenrijksche reservis ten onder de wapens ge roepen. Optochten verboden. MIDDELBURG. WEERBERlfNiT. SOES. rauiiwial* MIDDELBÜRGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen'/ 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Adveitentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUPANT^ü Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleina Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN LONDEN. Het bezoek van Prins Bernhard aan Londen wordt van strikt particulieren aard beschouwd. De Prins heeft giste ren in het Westend gewinkeld. Heden ochtend zou Prins Bernhard met zijn broer naar Nederland terugkeeren. Prins Bernhard en zijn broeder Prins Aschwin hebben gisteravond het verlo vingsfeest bijgewoond van miss Pene lope Maffey, de dochter van sir John Maffey, den vroegeren permanenten onderstaatssecretaris van koloniën, met den heer William Aitkin. Vervolgens hebben beide Prinsen een voorstelling van het stuk. Ik heb den gwaf..gedood", in het Whitehall-thea ter bijgewoond. EEN MAN EEN MAN EEN WOORD EEN WOORD. De wethouder van lechnlschen dienst der gemeente Rotterdam heeft den vol genden brief gericht aan de redactie van het Rotterdamsch Nieuwsblad: „Maandag jl. werd Uwe Redactie van wege den Gemeentelijken Technischen Dienst medegedeeld, dat op het Stads- timmerhuis een persfoto zou kunnen' worden genomen van een maquette, weergevende den toekomstigen toe stand van het Van Hogendorpsplein en omgeving. Uitdrukkelijk werd U te ken nen gegeven, dat de foto niet eerder zou mogen worden gepubliceerd dan in het avondblad van heden. Toen Uw pers fotograaf even later telefonisch vroeg, wat eerder te mogen komen dan het af gesproken tijdstip, werd hem gezegd, dat zulks niet noodig was, omdat publica tie immers toch eerst op Dinsdagavond mocht plaats vinden. Zelfs heeft een der ingenieurs van den dienst Uw redactie nog eens opgebeld, om de mededeeling te herhalen. Desondanks heeft U zich in tegensteH'ng met alle andere bladen niet aan de afspraak gehouden, doch de foto reeds in het Maandagavondblad opge nomen, Dit feit heeft mij te meer be vreemd omdat het initiatief, om de foto voor de pers te verwerven niet van U, doch van andere bladen is uitgegaan. „Be zie mij genoodzaakt U mijn ont stemming over dez'e onbevredigende handelwijze te betuigen. „Tevens moet ik U berichten, dat ik Uw blad tot 1 Mei a.s. van alle collec tieve mededee'ingen vanwege den Ge meentelijken Technischen Dienst moet uitsluiten, welke termijn zal worden ver lengd, tenzij Ik van U de uitdrukkelijke verzekering ontvang, dat voortaan op meer correcte wijze zal worden gehan deld. s „Ik heb, mij de vrijheid veroorloofd een afschrift van dezen brief toe te zen den aan de redactie van andere dag bladen". 1 Dit betreft de in andere Avondbladen van Dinsdag opgenomen foto van een maquette inzake het Van Hogendorps plein. hetwelk verbeterd zou worden. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGIN G. De heer J. Panman benoemd tot algemeen directeur. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. de heer J. Panm.an. voorzit ter van het hoofdbestuur der Nederland sche Reisvereeniging, benoemd tot al gemeen directeur van deze vereeniging. In verband h ermede zal de heer Pan man van genoemden d,atum af als voor zitter van het hoofdbestuur aftreden. De heer Panman, die 14 Mei 1898 ge boren werd, is thans werkzaam bij het openbaar onderwijs te Haarlem, en maakt sedert de reorganisatie van de N.R.V, in 1930, deel uit van het hoofd bestuur. De heer Panman is ridder 'n de kroonorde van Italië en voorts be giftigd met het ridderkruis le klasse van de Orde van Verdienste van Oos tenrijk NAGEKOMEN BERICHT, j Weenen werd om half vijf vanmid dag gemeld: De ernst van den toestand schijnt toe te nemen, De Duitsche regeering zou op f,,n^en.de. wijze het altreden van Schuschnigg en 2ijn vervanging door Seyss Inquart gevraagd hebben. Men be- weert zelis, dat dit ultimatum vandaag aur zou afloopen. In geval van af wijzing, zou Duitschland zich voorbe houden alle maatregelen te nemen, die het nuttig zon achten. Stefani meldde vanmiddag uit Wee- nen: Naar vernomen wordt zou de Duit sche regeering den Oostenrijkschen bondskanselier een soort ultimatum ge steld hebben met den eisch de volks stemming te verdagen, welke beschouwd wordt als in strijd met de overeenkom sten van Berchtesgaden. Uit Londen ontvingen we in verband met bovenstaande het volgende tele gram: Volgens in Britsche militaire krin gen verkregen aanwijzingen, heeft Hit- Ier vannacht besloten eenige detache menten stormtroepen te mobiliseeren om deze naar de Oostenrijksche grens te zenden, teneinde den loop der gebeurte nissen gade te slaan. Volgens dezelfde inlichtingen zijn de spoorwegverbindingen tusschen Oosten rijk en Duitschland ten Noorden van Salzburg verbroken, en vinden in dit ge bied troepenbewegingen plaats. Men verwacht, dat deze toestand aanleiding zal geven tot overleg tusschen Parijs en Londen. Uit Weenen wordt nader gemeld: Bondskanselier Schuschnigg heeft alle ongehuwde reservisten van de lichting 1915, die minstens tien maanden gediend hebben, onder de wapens geroepen. De ze maatregel dient ter verzekering van de orde tijdens de volksstemming. De re servisten moeten zich onverwijld melden. De Weensche politie heeft een speci aal verbod van optochten afgekondigd. NEDERLANDSCHE SCHOOLREIZEN IN 1938. De Nederlandsche commissie voor schoolreizen, waarvan prof. dr. G. A- van Poelje voorzitter is en waarin de algemeene, christelijke en roomsch-ka- thol'eke leerareu-organisaties zijn ver tegenwoordigd, organiseert dit jaar we derom drie excursies naar 't buitenland waarvan er twee in den vacantietijd val len. Leerlingen van eerde, vierde en vijfde klassen van gymnas'a, lycea, hoo- gere burgerscholen, handelsdagscholen en middelbare meisjesscholen en van alle klassen van kweekscholen kunnen eraan deelnemen. Alleen de Engelsche reis is niet voor derde-klassers be stemd, Doel van deze reizen is in de eerste plaats internationale toenade ring. Daarnaast zijn ze ook van belang uit onderwijskundig oogpunt, wat be treft aardrijkskunde, geschiedenis, kunstgeschiedenis en litteratuur. De hoofdreis is dit jaar naar B r u g- g e, van 25 tot 28 Me'. Op deze reis komen de leerlingen overal in contact met hun Belgische medescholieren. Zij bezichtigen behalve BruggeGent, waar in het Gravesteen Esmoreit zal worden opgevoerd, maken een tocht naar Damme (met een herdenking van Jacob van Maerlant)), Sluis, het ver zande Zw n en Knokke. In Brugge wordt Guido Gezelle herdacht en krijgen ze een groote opvoering te zien van „Elcerlïjc". Over Brussel keeren ze naar Nederland terug. Nadere inlichtingen verstrekt de se- cretaresse-penningmeesterese dr. A. J. Portengen, Danckersstraat 9, 's Graven- hage. DE STEUN AAN DE KLEINE BOEREN De minister van oeconomiscHe za ken heeft den gemeentebesturen mede gedeeld, dat bij de uitvoering van de steunregeling voor de kleine boerderij en hem gebleken is, dat een kleine ca tegorie grondgebruikers uit de zgn, B- groep niet voor steun overeenkomstig bedoelde regeling :n aanmerking kan Een lasteraar benadeelt drie men- schen: dengeen van wien hij kwaad spreekt, zichzelven en hem, die hem aanhoort. komen, daar zij de leeftijdsgrens van 66 jaar hebben bereikt of overschreden en er geen plaatsvervanger of plaats vervangster aanwezig is. Dientengevol ge heeft dé minister, mede in overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken, besloten bedoelde grondgebruikers u t de B-groep geheel voor rekening van zijn departement te nemen. De declara ties, welke op de uitkèeringen aan be doelde grondgebruikers betrekking heb ben móeten afzonderlijk worden opge maakt en ingediend geheel op dezelf de wijze, waarop de declaraties van de kie ne boeren uit de C-groep worden opgemaakt en ingediend. STEUN AAN TUINDERS. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw crisisfonds aan hen, die bij de Neder landsche groenten- en fruitcentrale als markttuinder of als teler-kleinhandelaar zijn aangesloten en op den dag der uit- keering geacht kunnen worden hun be drijf alsnog uit te oefenen, steun kan worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 150.000. TWEE MIDDELBURGSCHE JONGENS OP STAP. Revolverschieten in Antwerpen. Wij lezen in Eet „Handelsblad van Antwerpen" van Donderdag 10 Maart: „Twee jonge kereïïjes, de ge- naamden Jan L„ en Gomer K., beide 19 jaar oud en uit Middelburg, waren er thuis uit getrokken en op avontuur te Antwerpen terecht gekomen. Ze had den voorloopig nog een beetje geld, dat een hunner van zijn ouders had mee genomen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag belandden zij, tamelijk aangescho ten, in een herberg aan de Oude Beurs. Zij kregen het weldra aan den stok met den herbergier, die weigerde de heerschappen nog te bedienen. Plots trok een hunner een revolver en vier schoten knalden. De heele buurt was onmiddellijk in rep en roer. De twee boefjes vluchtten maar de politie van de bestendige wacht was op hun hielen. Aan Eet Zutderterras klom de eene, die geschoten had, op het dak van een han gar en daar werd hij, zonder dat hij ver der nog tegenstand hood, aangehouden. Toen bleek het wapen, waarvan hij zich had bediend, epn onschadelijk alarm pistool te zijn, maar hij had bovendien nog een dolkmes op zak. Hij waarschuw de de politie dat zijn makker echter een echte revolver bij zich droeg. Deze was ondertusschen naar de her berg aan de Oude Beurs teruggekeerd en werd daar op zijn beurt, in hechtenis genomen. De ouders van de twee knapen wer den gewaarschuwd en waren Woensdag voormiddag reeds te Antwerpen om ze af te halen. Voorloopig echter blijven zij in ver zekerde bewaring, daar onderzoeks rechter Paës hen wegens verboden wa pendracht, onde;r aanhoudingsmandaat heeft gesteld." Tot zoover dit bericht uit het Ant- werpsche blad. Bij informatie bij de Mid delburgsche politie is ons gebleken, dat aldaar in het begin dezer week inder daad aangifte is gedaan, dat deze twee jongelieden er vandoor waren, met ver zoek namens de ouders om opsporing en aanhouding. Alvorens de door de politie onmiddellijk in het werk gestelde maat regelen nog uitwerking hadden kunnen hebben, waren de ouders, die er met een auto achter aan gegaan waren, er in middels in geslaagd zelf de jongens in Antwerpen te vinden; de jeugdige K. hebben zij mee terug genomen, maar L. is toen door den onderzoeksrechter nog eenige dagen vastgehouden. Het Avondblad van Donderdag van de „Gazet van Antwerpen" geeft de vol gende lezing van het geval. „Gommet K., 20 jaar oud, en Janus L,, 19 jaar oud, beiden van Middelburg' hadden op 7 dezer de ouderlijke woning verlaten, nadat L. een som geld ver duisterd had ten nadeele zijner ouders. De twee nietdeugen hadden het in zicht te kennen gegeven van naar Span je te vertrekken. Zij verlieten Middel burg per motor, reden 'tot aan de grensgemeente Putte, waar zijn hun mo tor achterlieten en verder per autobus naar Antwerpen vertrokken, Intusschen had de Hollandsche politie hun signalement in alle richtingen rond gezonden. Binst den nacht van Dinsdag op Woensdag kwamen twee onbekende jongens, die reeds wat al te diep in 't glas gekeken hadden, in een herberg van de Oude Beurs aangeland. Daar de herbergier er niet op uit was hun nog drank te geven, begonnen zij het er wat al te bont van den man te maken. Plots trok een hunner een revolver uit zijn zak en loste vier schoten op den herbergier. Men moet niet vragen hoe alleman verschrok en naar het politiebureel der Bestendige Wacht, op de Groote Markt, ij de. Enkele agenten snelden naar bedoei- de herberg, om de woeste Hollanders aan te houden; dezen namen de vlucht, achtervolgd door de politie. Bij de achtervolging loste het kereltje nog enkele schoten op de politie. Zoo was de Hollander tot op het Zui derterras aan de Scheldekaaien geraakt, en daar wipte hij op het dak der af daken. Toen hadden de agenten hem einde lijk ie pakken, doch bij zijn aanhouding bedreigde hij den agent nog met een dolkmes, doch bij een slag op zijn arm, viel de do'k uit zijn hand. De dtonkaard werd dadelijk naar het politiebureel overgebracht, en het bleek alras dat de Hollander slechts met een alarmpistool geschoten had, Iritasschen was de andere dronkaard teruggekeerd naar de herberg der Oude Beurs, waar hij dadehjk in hechtenis ge- romen werd. Gelukkig dat deze zijn wapen niet gebruikts-, want hij was in het bezit van een geladen revolver en een dolk mes. De Hollandsche nietdeugen werden d' -or adiunct Verhoeven ter beschikking gesteld van den he-r Prokureur des Konings. De ouders der verdwaalde jongens v/are:; reeds naar Antwerpen gekomen om hunne verloren zoons op te zoeken". EEN PRACHTIG RESULTAAT. De bijzondere wijze, waarop de di rectrices van de Loterij van Vrouwelijke handwerken dit jaar de tentoonstelling hebben ingericht en de omgeving waarin deze dank zij de welwillendheid van mevrouw Quarle? van Ufford kon wor den gehouden, hebben tengevolge gehad, dat deze jubileum-tentoonstelling ook een jubileum is geworden voor de in stellingen, die van deze loterij revenuen in haar kas zien vloeien. Was de zuivere opbrengst verleden jaar f 538, nu was dit f 1300 en daarvan kregen de Ned. Herv. Diaconie f 300 (vi. f 130); het R.K. Armbestuur f 80 (v.j. f 40); het Isr. Armbestuur f 50 (v.j. f 25); Luthersche Diaconie f 50 (f 25); Zeeuw - sche Dorcas f 25 (f 10); Kindervoeding f 50 (f 25); Moederlijke Weldadigheid f 25 (f 10); Doopsgezinde gemeente f 30 (f 15), terwijl tenslotte de Vereeniging tot bezoeken der Armen 1 690 kreeg te gen verleden jaar f 263. Het 100-jarig bestaan heeft op het zoo nuttige werk der dames weder eens de volle aandacht gevestigd en wij ver trouwen, dat dit ook in den loop der volgende jaren^tot uiting zal komen, op dat ook dan het werk zal worden be kroond met zoo mogelijk even groot suc ces als thans of zeker daar dicht bij komende. Aanrijding. Gistermiddag reed op den Schoor- steenvegerssingel een auto bestuurd door P. G. uit Vlissingen, die moest uitwijken voor een sleeperswagen. Er zou daarbij niets gebeurd zijn, als niet van het ter rein van den ijzerhandel aldaar een handkar waarop een ijzeren balk en ijzeren staven lagen af gekomen was zonder dat de bestuurder van bie kar zich overtuigd had of de weg veilig was en het verkeer op den hoofdweg geen voorrang had verleend. Een botsing ont stond, waarbij de auto aan de rechter zijde deerlijk gehavend werd. Tegen den Verwachting tot morgenavond: DE BiLT: Meest zwakke wind van Noord via Oost naar Zuid Oost draai end, ochtendmist, later opklarend, droog weer, koude nacht, overdag weinig ver andering in temperatuur, UKKEL: Matige wind uit NO, rich tingen, langdurige opklaringen, iets kou der, nachtvorst met een nachtelijk tem- peratuursminmum van 0 tot 3 gra den, Za 12 Mrt. Zon op: 6 h 24; onder: 17 h 57. Licht op: 18 h 27, M,aan op: 13 h 43; onder: 4 h z6, V.M. 16 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. LaagweW Vr. 11 8.40 21.25 2.15 15.09 Za. 12 10.11 22.47 4.00 16.46 Zo. 13 11.19 23.41 5.20 17.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater Vr* 11 10.12 23.02 3.11 16.06 Za. 12 11.45 4.53 17.43 Zo. 13 0.29 13.05 6.17 18.52 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. iS springtij.) bestuurder van de handkar is proces verbaal opgemaakt. REGELING GRONDGEBRUIK IN VERBAND MET DEMPING DEEL DOKHAVEN. In verband met de uitgevoerde dem ping van een deel der Dokhaven is een toegangsweg gemaakt naar de N'euwe poortstraat en in bedoelden weg de r.ieuwe rioieering gelegd ten behoeve van de perceelen langs den Kinderdijk. Als gevolg van een en and.er zijn van de 56 m2 gemeente-grónd achter de wo ning Kinderdijk P 77 (oud), welke tegeii f 8.40 's jaais werden verhuurd aan A, Koster, 30 m2 afgenomen, terwijl, aan de zijde van de Nieuwepoortstraat, 10 m2 zijn toegevoegd. Voorts zijn van de 50 m2 gemeente grond tegen 5 per jaar in erfpacht bij H. F. Mink 20 m2 gelegen achter het perceel Korendijk P 46 (oud) afgenomen, terwijl daartegenover 21 m2 zijn toege voegd. B. en W. stellen voor den huur voor A. Koster te verminderen tot 5.40 en de erfpachtscanon voor H. F. Mink te verhoogen tot 5.10. UITVOERING O.K.K. De Chr. Gymnastiekvereeniging O.K.K. gaf gisterenavond haar jaarlijksche uit voering in de Prins van Oranje". Onder de aanwezigen merkten we o.a. op ds. J, J. Homburg en den heer P. K. Dees, kringvoorzitter van den kring Zeeland van het N.C.G.V. De voorz,, de heer C. Landman, sprak een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder bovengenoemde heeren be groette en mededeelde, dat de burge meester van Goes bericht van verhinde ring' had gezonden. Spr. bracht voorts hulde aan de directeuren, de heeren K. Kooy en J. H. Bakker en dankte ook de andere leidsters en leiders voor hun steun. Spr. besloot met een opwekking lid of donateur van O.K.K. te worden. De uitvoering ving daarna aan met een paar nummers van het Tamboers- en Pijpercorps „Excelsior". Vlot en pit tig werd „De Vlaamsche Leeuw" van Scheurkogel geblazen, gevolgd door „Ro sen aus dem Süden" van Joh. Straus. In dit laatste numer waren nog wel enkele oneffenheden te constateeren (het har monisch geheel liet bv, wel eens te wen- schen over) maar er waren ook heel goede gedeelten bij. Vermelding verdie nen ook nod „Concordia" en „Officier of-the Day Marsch", welke nummers na de pauze gegeven werden. Vooral het laatste werd op goede wijze vertolkt. De gymnastiekuitvoering gaf veel' goeds te zien. We denken bv. aan de beide vrije oefeningen van de heeren; de eerste was zeer zwaar en de laatste eischte een zeer snel tempo. Ze werden echter beiden goed uitgevoerd. Ook aan brug en rek gaven de heeren aantrekke lijk wex-k te zien. Enkele heeren bezon digen zich echter nog teveel aan het dubbel-slaan om het rek. Dat kan er uit! Van de dames zagen we een aan trekkelijke rhytmische oefening, behoor lijk brugwerk en een zeer goede Niels

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1