Oude en Nieuwe Schrijfwijze der Plaatsnamen in Zeeland. Nieuwe Schrqfwjjze Plaatsnamen Anna Jacobapolder Anna-Jakobapolder Kauter of Nieuw Namen Kauter (De) 's Gravenpolder 's-Gravenpolder Axel Aksel Nieuw-Namen) 's Heer Abtskerke 's-Heer-Abtskerke Axeische Sassing Akselsche-Sassing Knapaf (De) Knapaf 's Heer Arendskerke 's-Heer-Arendskerke Bath Bat Knol (De) Knol 's Heerenhoek 's-Heerenhoek Bommenede Bommenee Krevershil Kreverhil St. Annaland Sint-Annaland Borssele Borsele Kuitaart Kuitaard St. Janssteen Sint-Janssteen Botshoofd Boschhoofd Kwakkel (De) Kwakkel St. Kruis Sint-Kruis Burgh Burg Lange-weegje Langeweg St. Laurens Sint-Laurens Burghslnis Burgsluis Marolleput Marollenput St. Maartensdijk Sint-Maartensdijk Cadzand Kadzand Mollekot (het) Mollekot St. Philipsland Sint-Filipsland Campen Kampen Neuzen Terneuzen Stoppeldijksche-Veer Stoppeldijkerveer Camperhoek Kamperhoek Nieuw-en-St. Joosland Nieuw- en Sint-Joosland Stroodorpe Stroodorp Capelle Kapelle. Z. Nieuwerkerke Nieuwerkerk. Z. Strooistad Strooienstad Cats Kats Nieuw Strijen Nieuw-Strijenpolder Ter-Hole Terhole Clinge Klinge Nummer-Eén Nummer-Een Ter vaten Tervate Colijnsplaat Kolijnsplaat Oost-en-W est-Soubur g Soeburg Tholen Tolen Cortgene Kortgene Oost-Souburg Oostsoeburg Tragel (de) Tragel De Dam Dam Osse (den) Osse Turkeye Turkije Drie-Hoefijzers Driehoefijzers Othene Otene Val (de) Val Drie-Schouwen Drieschonwen Oud-V ossemeer Oud-Vosmeer Valkenisse Valkenissepolder Duivenshoek Duivenhoek Oudemenne Oude-Menne Varempé Varempepolder De Eek Eek Oud-Kerkhof Oudkerkhof Veer (het) Veer Het Eiland Eiland Paal (de) Paal Veer ('t) Veer Eikerzee Elkersee Philippine Filippine Veere Vere Eüewoutsdijk Ellewoudsdijk Ponte-avancée Pontavancé Viane Vianen Everinge Everingen Posthoorn (de) Posthoorn Vrouwepolder Vrouwenpolder Graauw-en-Langendam Grauw Pyramide Piramide Vuilpan (de) Vuilpan De Griete Griete Rand (de) Rand Walzoorden Walsoorden Groe (de) Groe (De) Remoorterepolder Remoorterepolder (Van) West-Souburg Westsoeburg Hansweert Hansweerd Rilland-Batb Rilland Wissenkerke Wissekerke Heille Heile Ritthem Rittem Wolphaartsdijk Wolf aartsdijk Hengstdijk Hengsdijk Roversberg Rooversberg Yerseke Ierseke 't Hoekje Hoekje Ruischende-Gat Ruischendegat Yersekendam ïersekendam Hoogenweg Hoogeweg Sas van Gent Sas-van-Gent Zand (het) Zand het Jagertje Jagertje Schapenbout Schapebout Zandijk Zanddijk Kapellebrug Kapelbrug Schelfhoutshoek Scheldevaartshoek Zierikzee Zieriksee (Grauw] Zonnemaire Zonnemere 7EEUWSCH-VLAANDEREN W.D. n; Hieronder treft men aan de nieuwe schrijfwijze van de Zeeuwsche plaatsna men, zooals deze voorkomt in de „Lijst der aardrijkskundige namen van Zee land", door het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap uitgege ven met steun van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Wij hebben hierin opgenomen al die aardrijkskundige benamingen uit den Provincialen Almanak, welke in de bo vengenoemde lijst anders worden ge speld dan in dien almanak. Ons aanvankelijk voornemen, deze spelling in ons blad in te voeren, is ech ter opgeschort door een mededeeling der regeering, dat zij de aanvankelijk bevolen, invoering dezer nieuwe schrijf wijze alsnog wederom in beraad geno men heeft. Men zie hieromtrent het hoofdartikel in ons nr. van heden. OUD. NIEUW. 1 OUD. NIEUW, OUD. NIEUW. moeder, die in Delft woont, te gaan, en den afstand te voet af te leggen. Na den nacht in een warm bedje te hebben doa*gebr,acht werd zij op trans port gesteld naair Vf.'sSjngen en aan haar stiefmoeder teruggegeven. Lenteboden. DOMBURG. In het voorjaar maken de bladen dikwijls melding van de komst der lenteboden. Zoo leest men nu en dan van een vroegen hazelaar, een voortijdig mereleitje of een ander lenteverschijn sel in de vogelwereld of het plantenrijk. Deze week kon men op de binnenwe gen, die zich door de weilanden slinge ren, reeds een leeuwerik beluisteren. In den helderen zonneschijn steeg hij jube lend omhoog, liet zich als een donkere stip tegen de blauwe lucht zien, tiere lierde daar in de hoogte uit volle keel om zich dan eensklaps in de weide te laten neervallen. SINT LAURENS. Dinsdag werd in het vergaderlokaal een propaganda-avond gehouden, welke ten doel had te komen tot de oprichting van een plaatselijke E.H.B.O. vereeniging. De avond stond onder leiding van den heer A. C. Schip per, voorzitter van het werkcomité, die in zijn openingswoord de beteekenis van de Eerste Hulp bij Ongelukken uiteen zette. Aan de hand van een aantal lan taarnplaatjes besprak vervolgens dok ter De Boer, leider van den plaatselijken cursus, het nut en de noodzakelijkheid van de eerste hulp, terwijl door een achttal dames en heeren practische oefeningen in het verbinden werden ver richt. Burgemeester J. W. van 't Hoff sprak daarna een opwekkend woord om allen aan te sporen lid of donateur van een op te richten plaatselijke vereeni ging' te worden. In 't bijzonder wees Hij ook op de belangrijke taak van E.H.B.O. bij den luchtbeschermingsdienst. Nadat zich 45 personen als lid hadden opgege ven werd de vereeniging gesticht en overgegaan tot het kiezen van een be stuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. C. Schipper en tot leden de da mes A. de Muynck-de Zwarte, J. van der Wal en de heeren K. Janse en J. Mesu. MELISKERKE. Gevonden een porte-i ^onnaie met inhoud, inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. ^'HVELANB. HANS^EERT. Het Nederlandsche motorschip „Odilia" kreeg op de reis J}aar. wrïi^chineschade. Met de sleep boot „Willem" is het schip naar Terneu- zen „es eept alwaar de schade hersteld zal worden. De sleepboot „Annie" met sleep op weg van Antwerpen naar Dordrecht, kreeg op de Ooster-Schelde machine- schade. De sleepboot „Theresia" heeft de sleep opgepikt en naar zijn bestem ming gesleept. IERSEKE. Mej. Wesdorp onderwijze res aan school II alhier had het ongeluk bij het fietsen haar knie dusdanig te verwonden dat zij geen dienst kon doen. Als tijd. onderwijzer aan school II is aangesteld de heer C. Zeegers van Ka- pelle. De heer D. J. v. d. Endt beurtschip per op Middelburg heeft zijn motorjacht verkocht naar Kortrijk, waar het voor pleiziervaartuig zal worden ingericht. Het vaartuig is een jachtmodel met mo tordrijfkracht en verkeert in zeer goe den staat. De steenkolenhandelaar L. Paauwe was met paard en wagen aan den Gr weg bij den heer Van Poelje aan hei kolen lossen, toen het paard met wagen op hol sloeg. Een driehonderd meter verder werd het paard tot staan ge bracht door den heer Jan Nieuwenhu- zen. Geen persoonlijke ongelukken, we' materieele schade. KAPELLE. Woensdagavond werd door de zangvereeniging „Zanglust", dir. de hr W, L. Harthoorn, een in alle opzichten welgeslaagde uitvoering ge geven. Na opening door dr. J. D. Schmidt zong het kinderkoor op ver dienstelijke wijze. Vervolgens kwam het koor der ou deren aan de beurt, In deze vereeniging schuilen zeer goede krachten. Alle lof aan den directeur die ze in zijn hand heeft en er zooveel weet uit te halen. Er waren verder soli door leden van het k'nderkoor en een paar duo's. Het was een heele prestatie voor de klei nen, zich zoo voor een volle kerk te laten hooren. Het miesjeskoor, dat zich vervolgens liet hooren, zong ook keu rig. Het slot was weder het groote koor dat Psalm 103 van E. Maboeh met soli en orgel, begeleid door den heer Bur ger, ten gehoore bracht. Dit moe'lijke nummer kwam in alle opzichten tot zijn recht. Dr. J. D. Schmidt w.as dan ook aller tolk door èn zangers èn directeur voor het vele schoons dank te brengen. De opkomst was goed te noemef RILLAND-BATH. Woensdagavond gaf de zangvereeniging „Excelsior" een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, alhier. Na opening door den voorzitter,, den hr. Elshout, zong het koor een 14 tal num mers, welke werden afgewisseld met eenige orgelsoli door den dirigent, den heer A. Kousemaker. De uitvoering mag zeer geslaagd heeten. Jammer, dat de opkomst zoo .gering was. Deze vereeni ging, die na een groote inzinking, we der opbloeit, verdient meer belangstel ling. Ds. Sickesz sprak een slotwoord. SLUIS. De pl. afd. van den B.V.L. al hier hield een propagandavergadering. De voorzitter, burgemeester Berkers, opende de vergadering en verwelkomde de aanwezige dames en heeren. Hij zei, dat nu hij ontslag heeft genomen als burgemeester van Sluis, hij ook ontslag zal nemen als voorzitter der plaatselijke afd. van den B.V.L. De secretaris der Gewestelijke landstormcommissie Zee land, de heer Eckhardt, bood hem na mens de Gewestelijke Commissie het eere-voorzitterschap aan. De burgemees ter wilde dit gaarne aanvaarden en hoopte nog veel voor den B.V.L. te kun nen doen. De heer Eckhardt reikte aan eenige landstormers brevetten scherpschutter en koningschutter uit. Hij hield daarna een lezing over het communisme. Aan den voorzitter werd daarna door de landstormers van Sluis een schilder stuk aangeboden bij wijze van blijk van waardeering voor al hetgeen hij voor de afd. heeft gedaan. HET KAMPIOENSCHAP VAN DE K. V. „ZEELANDIA". Een merkwaardige vereeniging Het twaalftal van de korfbalvereeni- ging „Zeelandia" te Hansweert, heeft Zaterdag j.l., naar men weet, het kam pioenschap van de le klasse van den Zeeuwschen Korfbalbond behaald. Dit kampioenschap is een mooie gelegenheid eens even aandacht op deze merkwaar dige vereeniging te vestigen. „Zeelandia" is een typisch voorbeeld van wat een vereeniging door wils-I kracht, kameraadschap en volharding j kan bereiken. Want is het niet opmer kelijk dat een betrekkelijk klein plaatsje als Hansweert een vereeniging bezit, wel ke op korfbalgebied in Zeeland al meer dan 20 jaar den toon aangeeft? In Aug. 1917 toch werd „Zeelandia" opgericht en sedert dien heeft het Hansweertsche twaalftal een voorname plaats in het Zeeuwsche korfballeven ingenomen. Groot is het aantal kampioenschappen geweest dat „Zeelandia" heeft veroverd. We meenen dat slechts een paar maal een andere vereeniging den kampioens titel heeft weten te bemachtigen, doch alle overige kampioenschappen kwamen in het bezit van de Hansweertsche ver eeniging. Tot 1930 speelde „Zeelandia" met ver schillende twaalftallen doch door het omvormen tot een sportvereeniging met voetbal, athletiek en zwemmen nam het ledental van de korfbalclub af. Momen teel heeft „Zeelandia" niet meer dan 17 spelende leden, waarvan het grootste deel in Hansweert woonachtig is. Is het niet merkwaardig, dat een twaalftal, dat slechts over vier of vijf reserves be schikt, een vooraanstaande plaats in neemt en zelfs kampioenschappen be haalt? We gelooven dat dit wel een uni cum is in Zeeland en wellicht in geheel Nederland. Wij althans hebben nog nooit gehoord van een voetbalvereeniging welke slechts 16 leden telde en die een le klasse kampioenschap van den een of anderen bond behaalde. Nu zal men wellicht tegenwerpen: ja, maar de tegenstanders zijn niet sterk. Het is echter geheel verkeerd zich daar op blind te staren, want uit het nationa le en internationale contact (o.a, met Belgische twaalftallen) is toch wel ge bleken, dat het spel der „Zeelandia" dames en -heeren op behoorlijk, ja zelfs hoog peil staat. Dat men het spelpeil hoog weet op te boeren vindt wellicht mede oorzaak in het feit, dat „Zeelandia" meest uit ou dere leden bestaat, die al vele jaren de korfbalsport beoefenen. Zoo zijn er bijv 3 leden, die al meer dan 10 jaar en 1 zelfs meer dan 13 jaar korfballen. Deze oudere leden vormen, zooals te begrijpen valt, de kern van de ploeg. En zoo geeft deze kleine gemeenschap weer een bewijs, dat het altijd samenspelen, waardoor men eikaars spel geheel en al leert kennen en waardoor men ook een goede een heid vormt, een routine kweekt, welke van onschatbare waarde is. Natuurlijk zal er een tijd komen, dat nieuw bloed gewenscht is. Daarom is het jammer dat Hansweert niet meer men- schen aan „Zeelandia" levert, jonge sportbeoefenaren en beoefenaarsters vooral. Die zouden van de oude kern der vereeniging heel veel kunnen leeren. Misschien dat het ledental, nu de sport vereeniging is ontbonden, weer toe zal nemen. Op het oogenblik hebben echter de oudere spelers nog niet onder te doen, wat techniek en tactiek betreft, voor de jongeren van andere vereenigingen. En de dames van „Zeelandia" behooren nog tot de beste korfbalsters uit ons gewest. Het is ondoenlijk bier alle successen van deze Zuid-Bevelandsche korfballers (sters) op te noemen want zoowel in als buiten de competitie zijn het er vele. Zoo werd o.a. viermaal een eerste prijs in de wacht gesleept bij de serie-wed strijden van „Madjoe". Voor het Zeeuw sche korfbal is „Zeelandia" een krach tige steunpilaar. Het kleine ploegje blauw-witte „Zee- landianen" zal nog wel vele successen aan de reeds behaalde toevoegen, dat is zeker. VOETBAL, VEREENIGING „SOUBURG" ONTBONDEN. Bij den Z.V.B. is bericht ingekomen dat de Vereeniging „Souburg" te O. en W. Souburg, uitkomende in de Zaterdag competitie „Walcheren', is ontbonden. Het eerste elftal dier vereeniging zal dus uit deze competitie afdeeling worden teruggetrokken. De voor Zaterdag vast gestelde ontmoeting OostkapelleSou burg komt dus te vervallen. SCHOOLVOETBAL. Het bestuur van den Z.V.B. is in on derhandeling getreden met de Commis sie voor Schoolvoetbal van den K.N.V.B. Met een vertegenwoordiger van deze commissie zal een bespreking plaats vinden, waarna de mogelijkheid ook in Zeeland, evenals in andere deelen van ons land, tot het regelmatig houden van school-voetbalw:edstrijden te geraken, zal worden bestudeerd. Rectificatie. De uitslag van den wedstrijd Ierseke Vlissingen III is niet 18, zooals in de wedstrijduitslagen van den Z.V.B. stond, doch deze ontmoeting eindigde met een mooie 81 overwinning voor Ierseke. ATHLETIEK. ZAALDRIEKAMP. Gisteravond ofrganiseerdjj; de A. V. „Marathon" in de Marinesportzaal te Vlissingen een zaaldriekampwedstrijd voor heeren over de nummers hoogsprin gen, kogelsto-oten verspringen. Er werd aan deelgenomen door A.V. '35 uit Vlissingen, Marathon uit Vlissin gen en E.M.M. uit Middelburg. Op elk nummer werd per vereeniging deelgeno men door 5 athleten. De voornaamste uitslagen luiden: Verspringen 1. J. Dingemanse (Mar.) 5.43 m; 2. J. de Vliegher (Mar.) 5.34 m, 3, G. van Melle (Mar.) 5.27 m; 4. J. Parent (Mar.) 5.205 m; 5. J. Stroo (A.V. '35) 5.12 m; 6. L. Homburg (E.M.M.) 5.11 m. 1. Marathon: 59 punten; 2. A.V. '35: 35 punten; 3. E.M.M.: 26 punten. Kogelstooten; 1. P. van Driel (Mar.) 11.82 m; 2. G. J. Mathijsse (Mar.) 10.97 m; 3. J. Hondelink (A.V. '35) 10.89 m; 4. Van Ham (Mar.) 9.97 m; 5. J. Dingeman se (Mar.) 9.76 m; 6. W. Vreeken (E.M.M.) 9.60 m. 1. Marathon: 53 punten; 2. A.V. '35: 39 punten; 3. E.M.M.: 28 punten. Hoogspringen: 1. P. van Driel (Mar.) 1.75 m; 2. G. J. Matthijsse (Mar.) 1.70 m, 3. J. Parent (Mar.) 1.60 m; 4, 5 en 6: J-- Sohier (A.V. '35); G. de Pagter (A.V. '35) en J. Laernoes (Mar.) allen 1.55 m. 1. Marathon: 5514 punt; 2. A.V. '35: 43 punt; 3. E.M.M.: 21 punt. Totaal uitslag 1. Marathon (Vlissingen) 16714 punten; 2. A.V. '35 (Vlissingen) 117 punten; 3. E.M.M. (Middelburg) 7514 punten. Door dezen uitslag kreeg Marathon de wisselbeker definitief in haar bezit. Het minder goede resultaat van E.M.M. is grootendeels te verklaren door vele invallers en onbekendheid met de zaal. DAMMEN Yerseke IIKrabbendijke II 135. De uitslag van den voor den Zeeuw schen Dambond gespeelden wedstrijd tusschen Ierseke II en Krabbendijke II luidt: D, v. BovenC. de Hamer 20; C. de RooyC. Nieuwenhuizen 02; A. de KoeijerJ. v. d. Vrede 20; K. de WeeL. Haverhoek 20; F. v. d. BoomgaardL. Hoogesteeger afgebr.; J. GoemanJ. Tramper 02; M. J. HuissoonJ. Lindenberg 11; W. Po- leyJ. Hollestelle 20; J. GoemanL. Zuijdweg 20; J. LindenbergP. de Kok 2—0. Voorloopige uitslag 135 voor Ierse ke.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7