Instantine 'Een volksstemming in Oostenrijk. Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. BUITENLAND. Het kabinet Chautemps afgetreden. hoe gauw je opknapt! Als Onthoudt daarom Instantine „Voor een vrij Duitsch, onafhankelijk, sociaal christelijk en solidair Oostenrijk." BELGIË. Minister De Man afgetreden. FRANKRIJK BEURS VAN AMSTERDAM. DUITSCHLAND. het voorjaar, koop tijdig een pot ENGELAND. POLEN. LANDBOUW. IULT OPKUKEN ,...°°1,dP,in heb, neem ik altijd Instantine! fllll en voorkomt pijnool Prijs 70 cent. flngez. Med.) De Spaansche burgeroorlog. KRACHTIG OFFENSIEF DER OPSTANDELINGEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. De troepen van Franco zijn gisteren morgen over een front van 100 km, loo- pende van Saragossa over Belchite naar Teruel, tot het offensief overgegaan. Aan het front van Fuentes de Ebro tot Alfambra ontketende zich vooral een verwoeden veldslag, toen de rechtsche infanterie, die oprukte nadat de artille rie gedurende twee uren den aanval had voorbereid, contact kreeg met de regeeringstroepen. Ook de luchtmacht Steunde dit offensief krachtig. In drie colonnes vielen de rechtsche troepen in Aragon aan. De eerste af- deeling marcheerde in het Noorden langs den weg van Carinena naar Belchite, de tweede langs den weg van Camin Real naar Alcaniz. In de richting van den aanval liggen geen belangrijke ste lden, hetgeen er op wijst, dat Franco verlangt terrein te winnen en niet het regeeringsleger wil verpletteren. Boven dien schijnen de regeeringstroepen in het genoemde gebied over weinig troe pen te beschikken. Volgens berichten uit Sarragossa rukten de opstandelin gen op sommige plaatsen 18 km op. In het begin boden de regeeringstroepen tegenstand, doch later verzwakte dit. Vele krijgsgevangenen en veel materiaal werd buitgemaakt. Het ministerie van defensie te Bar celona bevestigt dat de opstandelingen aan de drie fronten in het Oosten tot den aanval zijn overgegaan, gesteund door sterke afdeelingen vliegtuigen, ge- schut en tanks en dat zij er in slaagden het dorp Fuen de Tidos te bezetten. In den sector-Vivel del Rio wisten de re geeringstroepen den vijand voor Mira- buelo tot staan te brengen. Luchtbombardementen. Bij den luchtaanval, door vliegtuigen van Franco tegen Puebla de Hijar on dernomen, is het ziekenhuis verwoest, waarbij 105 zieken om het leven zijn ge komen. Gistermorgen heeft de vijande lijke luchtmacht Reus gebombardeerd, waarbij 20 menschen omkwamen en 25 gewond werden. Bij een luchtaanval op Tortosa zijn 18 personen gedood en 150 gewond. De strijd in het Verre Oosten DE JAPANSCHE OPMARSCH IN SJANSI. Het kost den Japanners veel moeite de provincie Sjansi te veroveren, daar de Chineezen in het bergachtige gebied hardnekkigen tegenstand bieden. De si tuatie is nog niet erg duidelijk. Uit Pei- overeenkomsten houden. Het wenscht geen stap verder te gaan en geen let ter te zetten,-die nog als verdere con cessie zou kunnen gelden. Schuschnigg besloot zijn rede met vast te stellen: k draag geheel alleen de verantwoor delijkheid voor de gebeurtenissen van nu en die welke komen. Ik sta of val met het besluit van den 13den Maart. Hoe gestemd zal worden. Over de organisatie van de stemming vernemen we het volgende: Alle staatsburgers die boven 24 jaar zijn zullen kunnen stemmen. Iedere ,,neen"-stemmer mag voor zich zelf uit maken of hij zijn stem in het geheim wil uitbrengen of dat hij zijn stembiljet geopend zal inleverten. Het officieele stembiljet bevat alleen het woord ,ja" maar ieder heeft 't recht om dit woord door te strepen en het door ,,neen" te vervangen. Fransche persstemmen. Uiteraard heeft Schuschn gg's besluit overal in Europa groot opzien gebaard en wordt er veel over geschreven en gesproken. Behalve dan in Duïtschland. Vanmorgen was er nog geen enkele Duitsche krant, die het bericht bevat te! Zooveel te meer aandacht wijdt ech ter de Fransche pers aan het geval: In de „Echo de Paris" schrijft Per- tinax, dat Schuschnigg t-egrepen heeft, dat het offensief der Oostenrijksche nationaal-socialisten in versneld tempo werd voortgezet en de grenzen ging overschrijden, die door hem waren aan gegeven. Deze volksstemming cp zoo korten termijn moet als een laatste be roep van Oostenrijk op de westelijke mogendheden beschouwd worden. De „Petit Journal" zegt: „Het :s goed, dat Schuschnigg, zijn laatste troef uit spelend. besloten heeft te handelen juist op het oogenblik, dat Von Ribben- tiop aan Chamberlain en Halifax gaat mededeelen, dat Duitschland het recht van controle op alle Duitschers rn Midden-Europa blijft opeischen." De „Epoque" vraagt zich af, welke houding Duitschland tijdens en na de stemming zal aannemen. Het kan thans reeds onlusten verwekken. Als de uit slag voor Duitschland ongunstig is, kan het optreden tegen den wil van r.et Oos tenrijksche volk met het motief. dat dat volk zich niet vrij kon uitspreken. De „Oeuvre" weet mede te deelen, dat de aankondiging van Schuschnig te Berlijn als een donderslag heeft ge werkt. Goebbéls, H'mmler, Goering en eenige anderen hadden onmiddellijk een bespreking. Wat moet Duitschland doen? A,Is de nazi's slechts 20 procent blanco- en .neenstemmers" halen, zou dat een nederlaag beteekenen. Indien Schuschnigg een overweldigende meer derheid behaalt, zal hij een hechte ba sis hebben voor zijn vaderlandslievenden arbeid voor het oog der geheele we reld. Volgens de „Populaire" staan de na tionaal-socialisten in Oqstenrijk voor de keus zich te laten verslaan of den strijd thans te vermijden om hem la ter onder gunstiger omstandigheden te aanvaarden. De politieke toestand in Oostenrijk baart steeds nieuwe verrassignen. Giste ren heeft bondskanselier Von Schusch nigg een rede te Innsbniiick gehouden. Daarin deelde hij mede, dat Zondag iï.s, een volksstemming zal worden ge houden. Het is duidelijk, waarom de regeering plotseling tot d't besluit is gekomen. De nazi's spreidden de laat ste dagen een geweldige activiteit ten toon. Daardoor is de indruk gewekt, dat zij veel meer aanhang hebben dan in werkelijkheid het gev,al zou zijn. De regeering wil nu door middel van de volksstemming aantoonen, dat de na tionaal-socialisten slechts een kleine minderheid onder het Oostenrijksche volk u tmaken, Schuschnigg verklaarde in zijn rede, dat hij met de Grondwet van Dollfuss st,aat of valt en las daarna de procla matie voor, waarin de volksstemming wordt bevolen, en welke luidt als volgt: Volk van Oostenrijk. Voor de eerste maal in de geschie denis van ons land verlangt „de leid'ng van den staat een open uitspraak voor het vaderland. A.s. Zondag 13 Maart is het de dag van de volksstemming. Hiertoe wordt gij, tot welk beroep, welke volkslaag gij'ook behoort, man nen en vrouwen v,an het vrije Oosten rijk, opgeroepen om voor de geheele wereld te zeggen, of de weg dien wij ingeslagen hebben, en die tot doel heeft sociale gelijkgerechtigdheid definitieve overwinning van het partijwezen en den Duitschen vrede zoowel naar bin nen als naar buiten te bereiken, of gij dezen weg ook in de toekomst met mij wilt gaan. Mijn parool luidt: voor een vrij en Duitsch, onafhankelijk en soci aal christelijk en solidair Oostenrijk, voor vrede en arbeid, voor gelijkgerech- tigheid van allen die zich uitspreken voor Volk en Vaderland, Dit :s onze taak. Het is een historisch uur, wie op deze vragen instemmend antwoordt, doet dit in het belang van allen en in d,at van den vrede. Volk van Oosten rijk, sta als één man op en stem ja! Front heil! Oostenrijk, De proclamat'e was alleen door Schuschnigg en niet door de regeering als zoodanig onderteekend. In zijn verdere rede legde Schusch nigg er den nadruk op, d,at het Oos tenrijksche volk thans moet uitmaken of het in de toekomst wil werken of on dergaan in de politiek. Hij wilde weten of op den moeilijken weg dien hij nog moet afleggen, het land en het volk achter hem staat of niet. Voor God en de wereld en voor het Duitsche volk moest Oostenrijk thans bewijzen, dat het vrij, Duitsch en onafhankelijk blijft en al zijn burgers gelijke rechten wil geven. Hii wekte de „vaderlandsche bevol king" op de grootste discipline in acht te nemen. Verdere illegale werkzaam heid kan niet meer Geduld worden. De nieuwe Duitsche vrede is onmogelijk wanneer hü van den anderen kant fden nat.-cocialist'schen. Redsteeds weer wordt aangetast. Oostenrijk heeft, met de overeenkomsten van 12 Februari alle motfelüke concessies gedaan die te doen vielen en het z,al zich aan dezen ping wordt gemeld, dat met het inne men van 1' eng ling door de Japansche troepen, de Japansche „strafexpeditie" in Sjansi is besloten. Bij den strijd in het Zuiden van Sjansi zouden 200.000 man Chineesche troepen geheel zijn vernie tigd. Daarentegen wordt van Chineesche zijde uit Hankau verklaard, dat slechts de smalle wegen, waarlangs het groote verkeer geleid wordt, in handen der Japanneezen zijn, terwijl de rest van het gebied bezet gehouden wordt door de Chineezen, die door den snellen op- marsch van de wegen in het gebergte verdrongen zijn, en thans overvallen op de Japansche verbindingslijnen on dernemen. Japanneezen omsingeld. De Japanneezen waren er eergisteren in geslaagd over de Gele rivier, tegen over Szetsjoe, onder voortdurend sper vuur, een pontonbrug te slaan waar over twintig tanks en 900 man infante rie naar den overkant gezonden werden. Doordat de Chineezen de dijken lieten springen, verdronken honderden hunner soldaten en ook een aantal Japannee zen. De pontonbrug werd door het wa ter vernield. De overlevende Japannee zen vluchtten naar de heuvels, doch werden volgens Chineesche berichten vernietigd. De tanks konden niets uit richten, Japansche schildwachten moe ten gegroet worden. De Britsche zendeling Murray werd door een Japanschen schildwacht ge dwongen zijn hoed af te nemen. Murray werd op het hoofd geslagen. Naar ver nomen wordt hebben de Britsche auto riteiten te Sjanghai krachtig bij de Ja pansche ambassade geprotesteerd. De Japansche militairen hebben ver der bepaald, dat Chineezen voor Japan sche schildwachten hun hoed af moeten nemen en moeten buigen. Uit Brussel: Na afloop van den mi nisterraad gisteravond werd vernomen, dat de minister van financiën, De Man, is afgetreden. De heer De Man heeft medegedeeld dat hij door zijn gezondheidstoestand verplicht was op aanraden van zijn ge neesheer een maand absolute rust te nemen, terwijl hij nog niet kon zeggen of hij na dien tijd in staat zou zijn zijn ministersfunctie te hervatten. Hij bood derhalve den minister-president zijn ont slag aan. Minister-president Janson verklaar de, dat het hem onmogelijk scheen het departement van financiën een maand lang zonder leiding te laten. Een opvolger van De Man is nog niet aangewezen. Merlot minister van financiën ad interim. Nader wordt gemeld: De minister van openbare werken, Merlot, (soc.) is ad interim belast met de leiding der zaken van het ministerie van financiën, totdat een nieuwe minister in de plaats van De Man benoemd zal zijn. Een kogel in he'f hart. Te Kamerijk leeft een man van 44 jaar, met een kogel van 17 gram in het hart. In September 1915 werd hij aan het front door een projectiel gewond. Hoe vreemd dit ook klinke, hij kwam ervan bovenop en wilde zich niet laten opereeren. Sindsdien huwde hij, werd vader van drie kinderen, maar moest in '35 met het oog op zijn wankelen ge zondheidstoestand allen arbeid staken. De radiografie toont den kogel, de be wegingen van het hart volgende, dat met een cadans van 40 tot 90 in de mi nuut klopt. Om twintig minuten voor elf vanmor gen hebben minister-president Chau temps en alle leden van het kabinet zich naar den president der Fransche repu bliek, Lebrun, begeven, wien ze hun ont slag aanboden, dat werd aanvaard. Deze kabinetscrisis kwam echter niet onver wachts. Het stond gisteravond reeds vast, dat de regeering af zou treden. De socialisten en communisten waren n.l. niet bereid gebleken, Chautemps de ge vraagde volmachten te verstrekken. De regeering wilde zooals men weet, eenige maanden buiten het parlement om re- geeren, teneinde de nieuwe financieele en economische moeilijkheden het hoofd t kunnen bieden. Ze had daarvoor in elk geval den steun der socialisten en com munisten noodig. Anders was geen meer derheid te krijgen. Deze steun werd ech ter geweigerd. De beide uiterst linksche pjartijen bleken geen voldoende vertrou wen in Chautemps te bezitten, hoewel zijn kabinet, zooals men weet, doorging voor een Volksfront-combinatie (maar er zaten alleen maar burgerlijke radica len in). Chautemps had reeds gisteravond kun nen aftreden. Hij wilde echter eerst nog eenmaal voor de Kamer verschijnen. Om 20 min. voor 10 vanmorgen begon de vergadering. Chautemps nam onmiddel lijk het woord voor het uitspreken van een rede, waarin hij uiteenzette, dat hij niet aan kon blijven, nu de beide arbei derspartijen hem feitelijk het vertrou- Denemarken Oblig. 1926-5 101 Amsterdam 1936-3 100% Zeeuws. Hyp. B-4 101100 Cities Service Cy. P. 1958 5 42%—42% A Amsterd. Bank 160%—160% A Pref. Junrgens A 143% A Ned. Gist- en Spiritusfab. 524% A De Schelde N.B. 56%—57 C Am. Smelt Ref. 35%— 35% A Born. Sum. H.M. 185%—185% A Houth. Alberts 9898 C Union Pac. Rr. 55%—55% C Int. Nickel Cy. 36%36% Ned. 35 1000-3 100%—101-% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk 125124 A N.I. Hbk. 1000 139%—139% C Ned. H. M. 1000 165—161% A v. Berkels Pat. 64% C Calvé-Delft 91% A Philips Gem. B. af<s. 302%—300-03 C Unilever 155%156%-% C Am. Car en Foundry 1716%-% C Anacond,a Cop. 22%22%-23% C Bethlehem St. 40%40%-41 C Kennec Copper 27%27-% C U. States St. C. 38%—38%-% C North Am. Cy. 13%—13% A Kon. Petr. Mpij. 355%—352%-55% C Con tin. Oil Cy. 20%20%-% C Philips Petr. Comp. 26%26% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 118%117%-19 A H.V. Amsterdam 443%442-44% A Java Cult. Mij. 153 A N.I. Suiker U. 128 A Deli Batav'a 249%248%-50 C Deli Mij. 1000 311%—315-17 A Senembah 315%319%-21% BEURSTHERMOMETER DONDERDAGS Philips Tabak Amerika H.V.A. WetU* ObLMarkt—i r—i Unilever Mark! Schepes Robber Sniker —f Gedepoaesri C Baltimore en Ohio 6% C Southern Pac. 1313 A Southern Rlw, 87% A Amst. Rubb. C. 217%215-16% A Dli-Bat. Rubb. 137—139 A Hessa Rubber 130132% A Serbadjadi S.R. 103%—.102% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York heden 8.96% 72.17% 5.64% 30.25% 1.79 gister 8.96% 72.24 5.71 30.27 1.78% wen hadden opgezegd. Voor .'t overige hoopte hij, dat er in zijn plaats een man zou komen, die een regeering op breeder nationale basis zou vermogen te vormen. „In het gewapende Europa van heden zal Frankrijk nu eindelijk moeten too- nen, zijn energie en zijn krachten te wil len verzamelen". Toen Chautemps zijn rede beëindigd had en van het spreekgestoelte afdaalde, begaf hij zich niet naar de regeerings- bank, maar verliet de zaal, waarbij hij zijn mede-ministers beduidde hem te vol gen. Onmiddellijk verlieten alle minis ters de regeeringsbank. De voorzitter der Kamer, Herriot, hief toen de bijeenkomst op. De leden der regeering begaven zich van de Kamer rechtstreeks naar het Ely- see, waar zij den president der repu bliek, Lebrun, het collectieve ontslag van het kabinet aanboden. Te 11.20 uur hebben de afgetreden mi nisters het Elysee verlaten, behalve Chautemps, die zich met Lebrun bleef 'onderhouden. Protest tegen de gevangenhouding van NiemiöUer. De aartsbisschop van Canterbury, de primaat van de Zweedsche kerk, de Grieksch-orthodoxe aartsbisschop van Thyateira, de voorzitter van de prote stante federatie van Frankrijk en de voorzitter van het departement van bui- tenlandsche zaken van den federalen Raad van de christelijke kerken van .Amerika hebben Adolf Hitler en de mi- nish is van eere-jieusl en justit'e van Duitschland een telegram gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het gevangenhouden van ds. Niemöller. DE STRIJD TEGEN HET „POLITIEKE KATHOLICISME." De correspondent te Mfóïichen van de „Daily Telegraph and Morning Post" meldt aan zijn blad: Een nieuwe campagne tegen de Roomsch-katholieke kerk in Duitsch land heeft het voornaamste onderwerp gevormd van de redevoeringen die te Mjüinchen Woensdagavond gehouden zijn tijdens de nation,aal-socalistische bij eenkomsten ter viering van den vijfden verjaardag van het nationaal-socialis tisch bewind in Beieren. Deae bijeenkomsten Werden gehou den in 45 bierhallen, waar Himmler, de leider der Gestapo, dr. Frank, de mi nister van justitie, en vele andere na- tionaal-socialistische leiders het woord voerden. De gouwle'der van Beieren, Adolph Wagner, deed een feilen aan val op kardinaal Faulhaber, dien hij be schuldigde de woordvoerder te zijn van het politieke katholicisme in Duitsch land. „Er kan geen vrede in Duitschland zijn", zoo zeide Wagner, „voordat deze politieke priesters allen uitgeroeid zijn. Onze strijd gaat niet tegen de kerkgan gers, maar tegen de priesters, die onder den dekmantel van hun geestelijk ambt agitatie blijven voeren tegen den nati- onaal-socialischen staat. Wij zien thans hoe we in de plaats van Held en Woolmuth (vroegere leiders van de oude Beiersche katholieke volkspartij) Faulhaber hebben. Op 8 Maart 1933 be gon onze strijd tegen het politieke ka tholicisme. De tijd is thans gekomen dit voort te zetten. Weg met de politieke priesters. Weg met het politieke katho licisme." De leider van de Gestapo, Himmler, bracht in zijn redevoering onthullingen over een samenzwering, die naar zijn zeggen zou zijn voorbereid door de Beiersche katholieke leiders om zich (Ingez. Med.) meester te maken van de regeering en Beieren van het Duitsche rijk af te scheiden. Hij verklaarde, dat deze sa menzwering mislukt was door de tijdige actie der massa, die de macht vijf jaar geleden in handen had genomen. Ook dr. Frank deed een aanval op de roomsch-katholieke kerk. Hij zeide, dat de strijd tegen den priester, de Joden en andere vijanden van het nationaal-soci- alisme thans met toenemende kracht zou worden uitgevoerd. Drie dooden bij vliegtuigbotsing. Ten Oosten van het Suez-kanaai (Egypte) zijn twee toestellen van de Britsche militaire luchtmacht tegen el kaar gebotst. Beide toestellen stortten omlaag. Drie personen zijn hierbij om het leven gekomen, vijf werden gekwetst. Zware dorpsbranden. Drie dorpen in centraal en Oostpolen zijn gisteren door zware branden ge teisterd. Nabij Kielce brandden !7 boe renhoeven af. Twee kinderen kwamen om het leven. In de beide andere dorpen brandden resp. 50 en 31 hoeven af. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het machinisten di ploma, de heer H. L. van der Veen leer ling van de De Ruijterschool te V 1 i s- s n g e n. Gewestelijke afd. Walcheren Chr. Boeren- en Tuinders Bond. In de Dinsdag gehouden jaarvergade ring dezer afd. wees de voorzitter de hr, Bosselaar op de vele zegeningen die wij in ons volks- en bedrijfsleven genieten. De secretaris liet in zijn jaarverslag een optimistischen toon hooren. Veel kon de organisatie in 1937 tot stand brengen. In sommige plaatsen viel een belangrijke toename van het aantal le den te constateeren. Toch kan het le dental op Walcheren nog grooter zijn. De rekening sloot met een batig saldo van f 67. Ook de slachtveeverzekering had een. goed slot. De voorz'tter van de Zeeuwsche afd. de heer De Putter te Axel hield ver volgens een opwekkende rede, Sp^r, toonde aan dat het eisch van het Chris telijk beginsel is zich bij de Chr. orga nisatie te voegen, De organisaties heb ben nog veel te doen. In dit verband besprak spr. het voorontwerp-land- bouwordeningswet. Bij het treffen van regelingen voor Het bedrijfsleven moet steesd ^tegen egoïsme worden gewaar schuwd, Bi) de bespreking kwam o.ui. ter sprake het stichten van een bedrijfsraad en het voorontwerp-kinderbijslagrege- Hng. Bij de rondvraag werd gewaarschuwd tegen het teekenen óp een lijst tegen de tecltheffing voor aardappelen. Dit kan geen resultaat opleveren, nu de organi saties hieraan al het mogelijke hebben gedaan.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2