=2* GOESCHE COURANTE MIDDELBURGSCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. RECHTSZAKEN. NUMMER 58. TWEE BLADEN. DONDERDAG 10 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Plaatsnamen- Wee Het bezoek van Prins Bernhard aan Londen. MIDOELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUiD-BEVElAHG» ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. VEERE. c„ itfrcirtaciitU DDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goea en agent schap Vlisaingcn 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 et. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Klein* Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. 6f Wij hebben geen verstand van plaats- naamkunde. Wij geven ook niet vóór, er verstand van te hebben. Wij weten alleen, dat Middelburg Middelburg heet, en Goes Goes, en Cad zand Cadzand, en Axel Axel.maar meer ook niet. En dat weinige weten is geen ander, geen dieper gegrondvest weten, dan het weten van iedereen dat Veere Veere en Walsoorden Walsoorden is. Van plaatsnaamkunde en al wal er voor geleerdheid aan vast en onder ver borgen zit, hebben wij dus géén ver stand. '~mtm Natuurlijk zijn er lieden in Nederland, die er wel, en machtig veel, verstand van hebben. Die welen hoe Axel en Ter- neuzen en Hoedjeskerke van Adams tijd tot op heden geheeten hebben, hoe Brig- damme in het Azleeksch, het Soe- merisch, het Ma'eisch, Javaansch; Soen- daneesch, Chineesch, Madoereesch, En- gelsch, Duitsch, Fransch en Grieksch oud-en-nieuw uitgesproken, g'espeld, ge schreven, gedrukt, geschilderd en ge borduurd werd; dat Axel komt van Hak- sel, afgeleid van Haakzeil of Haakzijl, hetwelk Haaksluis beteekent, en dat Axel dus vroeger aan het Zwin gelegen heeft en de haak op de deur van Sluis geweest is waarop een andere nog geleerder toponymist prompt opstaat en zegt dat Axel in het Annamietische Uk- sel is, en dat door de een-of-andere ge leerde klankverschuiving (die hebben de H.H. taalgeschiedafleidkundigen a'tijd ad l:b in voorraad Uksel eigenlijk van Oksel komt, en dat dus deze plaats naar den uitvinder van de koortsther- mometer of de viëto-crême genoemd is, in den tijd dat de Mooren in Spanje aan het huishouden waren namelijk.... en- zoovoort, enzoovoort. Als gezegd: lieden die serieus ver stand van deze dingen hebben, naar den trant zooals wij er hier boven een beetje den draak mee staken, zijn er in ons land. Wij hebben, dit ter voorkoming van misverstand, allen verschuldigden eer bied voor hun kemr's! Nu komen we echter op het terrein der practische dage'ijksche levensbelan gen. Daar zijn twee vragen. Deze zim: 1. is de z'aak met dé hui dige spelling der plaatsnamen in Ne derland behoorlijk geregeld, of niet? 2. Zoo niet, hoe moet die zaak dan geregeld worden? Wat de eerste vraag betreft: er was, en is nog, wanorde. Zeker: Groningen is Gron:ngen en Maastricht is Maastricht; Middelburg is Midde'burg en Goes is Goes. Maar: hoe schrijft men Zierikzee, en Terneuzen? Zijn de laatste drie letr ters van het eerste woord zee of see, en is Terneuzen eigenlijk niet Neuzen? Ziedaar: zoo is er een en ander meer in onz'e provinrie, en nog veel meer elders in den lande. Wanorde, onzeker- he'd. OnvoMoende regeling, waarin te voorzien ware. -* De regeering heeft daartoe eens, meer j, dan tien jaren geleden al, een inter departementale commissie ingesteld, die tot taak had de schrijfwijze van Neder landsche aardrijkskundige namen op wetenschappelijken grondslag vast te stellen In 1928 heeft de regeering deze commissie weer ontbonden; het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschan heeft toen zelf een commissie ingesteld, be staande uit de H.H. dr. A. A. Beekman, Ph. G. Rapp en prof. dr. J. W. Muller. In 1936 heeft deze laatste commissie, ^eun van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen, een lijvig boekdeel uitgegeven: „Lijst der aardrijkskundige namen van Nederland". Meer dan 40.000 namen waren hierin systematisch naar bepaalde geschied kundige en taalkundige regels bewerkt. Niet meneer Slotemaker de Bruine, zooals sommigen meenen, maar de ge- heele Nbderlandsche ministerraad onder voorzitterschap van dr. Colijn zelf, heeft toen het naar men meende te mogen aannemen: weloverwogen j besluit genomen dat men dit werk van j eruditie, vlijt en vakkundige toewijding voortaan ten grondslag zou leggen aan de schrijfwijze dezer namen.*) Maar ziet: dit was eens weer buiten den waard gerekend. Weer kwam de individualistisch- conservatieve geest van den braven Ne- derlender alom in verzet. Het was eenvoudig een hemeltergend schandaal om Axel, dat van oudsher met een x geschreven heette te worden, voortaan met ks te willen doen schrij ven (hoe wein'gen weten, dat dit vroe ger óók al voorkwam!) en als Souburg' nu nog tot Soeburg zou worden, welaan, dan ging de heele Nederlandsche cultuur vast en zeker eraan! En zoo loeide de storm der veront waardiging over dit snood bedrijf door heel Nederland: staatsrechtelijke en cul tuurhistorische bezwaren streden om den voorrang, Gedeputeerde Staten, in onze provincie en elders, zetten den voet dwars; men bombardeerde de kranten met verontwaardigde ingezonden stuk ken en de regeerfng schrok van haar eigen doortastendheid! Zij verklaarde ijlings de zaak nog eens weer in beraad te zullen nemen, en, zooals 't met de ge wone spelling van onze Nederlandsche schrijftaal is gegaan, zoo zal het ook hier, vreezen wij, wel een wanhopig kwakkelen worden Maar wij vragen: is dat nu reegeren? Of: is dat een laveerpolitiek, den naam regeeren onwaardig? Kijk eens: ook ons oog wordt aange namer getroffen door Axel en Souburg en Cadzand dan door Aksel en Soeburg en Kadzand. Waarom? Omdat we het nu eenmaal zoo gewend zijn. Maar het om deze redenen daaraan willen vasthouden en dat, is, ondanks velerlei geleerde en theoretisch verde digbaren anderen grond, naar ons ge voelen in wezenlijkheid toch d e ware bron van 't verzet dat is conservatis me, d.i. behoudzucht, dom verzet tegen het nieuwe en daardoor (even) wat on gewone. Zulk conservatisme, op dit terrein, is naar ons gevoelen zonder voorbehoud te veroordeelen. Scherp veroordeelen wij echter de wei felende houding der regeering in dezen. Zij heeft klaarblijkelijk uit den door 't Marchant-Slotemakersche gemodder ont- stanen baaierd op spellinggebied nog niets geleerd. Daar echter had men nog een, zoo ge wilt twee, ministers die, bij slechts zeer weinigen geliefd, de een door zijn piassig en de ander door zijn zelfgenoeg zaam optreden, een deel van het volk tegen hen en „hun spelling" hadden in genomen op een wijze, die bij wijzer be leid niet had gehoefd. Hier was nu echter de „veelzijdige deskundige commissie" waarom men daar zich de keel schor schreeuwt, aan het werk geweest; de regeering aanvaardde dat vakliedenwerk, wilde het invoe renen zij wordt daarin nu verhin derd door allerlei, ten deele pietluttig, verzet. Alsof er vandaag aan den dag geen andere, belangrijker, probleemen aan de Een ministerieele aanschrijving van Januari jl. te dezer zake luidt woordelijk als volgt; men ziet er uit dat er, in dat stadium der zaak althans, van geen wei feling' sprake is! „Ingevolge besluit van den Raad vanMinisters zal de schrijfwijze der aardrijkskundige namen van Nederland, aangegeven in de „Lijst der aardrijks kundige namen van Nederland" uit gegeven door het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap door de Regeering in de onder haar ge zag staande organen, instellingen en diensten worden gevolgd. Hierbij zal in acht moeten worden ge nomen, dat het gaan volgen van deze schrijfwijze geen aanleiding mag geven tot het doen van nieuwe uitgaven. De stand van 's Lands financien en die van andere openbare lichamen laat op het oogenblik niet toe, voor dit doel nieuwe kosten te maken. Onder dit voorbehoud dient de toepassing van de nieuwe schrijfwijze zooveel mogellk te worden bevorderd". Vergeet mij niet, gedenk mij al aw ldagen Denk aan mij met een liefde en [toegenegenheid, Gelijk gij mij altoos hebt [toegedragen, Totdat mij 't laatste rustbed was [gespreid. orde zijn dan de vraag, of men Colijns- plaat of Kolijnsplaat zal schrijven! Wat er nu dan wel gebeuren moet? Dit: de regeering moet toonen, dat wij het in Nederland zónder een Mussolini en een Hitier af kunnen. Dat is van belang. Zij moet ook toonen, dat al dat verzet en geprotesteer over zulke kleinigheden nu maar eens uit moet zijn. Zij moet derhalve, als de staatsrechte lijke bezwaren inderdaad houdbaar zijn, met den meesten spoed een wetsont- werpje van een regel of tien in een dag of tien door den wetgevenden molen sturen, behelzende dat binnen twee we ken de spelling dezer semi-officieele lijst de eenig juiste is. En dan den protesteerenden Gedepu teerden, etc. etc. vertellen: ziedaar het voorschrift, waaraan ge U te houden hebt. Uit. Dat dunkt ons nu de eenige weg. Anders gaan de burgemeesters straks protesteeren als Gedeputeerden eens be keerd mochten zijn, en dan de veldwach ters als de burgemeesters zich overwon nen verklaren Het ware ons wel geweest, als men de zaak blauw-blauw had gelaten. Maar als men het aanpakt: dat er dan gere geerd worde. Ook in op zichzelf onbelangrijke za ken als deze. Want het gaat niet om Axel of Aksel, Zutphen of Zutfen, maar om het aanzien der democratie! Alle Engelsche avondbladen besteden veel aandacht aan het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden en Prins Aschwin. In de bladen staan de foto's van hun vertrek van Buckingham Palace en van hun wandelingen in de stad. De bezoekers zijn afgestapt op Eton- square, de woning van den vroegeren ge zant der Nederlanden, jhr. De Marees van Swinderen, die Zaterdag voor zijn jaarlijksch bezoek naar de Ver. Sta ten is vertrokken. De dochter van Jhr. Van Swinderen, mevrouw Hoyer Miller en haar echtge noot traden als gastvrouw en gastheer op. Naar schatting bevonden zich gister ochtend duizend personen bij het station Liverpoolstreet, toen de beide prinsen er aankwamen. De beide broeders wer den hartelijk toegejuicht door de me nigte. Met de „Zeeland" terug. Prins Bernhard en zijn broer Prins Aschwin hebben gisteravond te Londen met vrienden gedineerd. Zij zullen Vrij dagochtend vertrekken. Volgens het „Handelsblad" keeren de Prinsen per mailboot van de „Zeeland" naar Neder land terug. STIJGENDE OPBRENGSTEN DER P.T.T. De opbrengsten van de verschillende diensten der P.T.T. bedroegen: Januari 1938 in totaal 5.765.111. Dit is 67.156 meer dan in de overeenkomstige maand van 1937. Hendrik van Loon geïnterviewd door den Phohi-omroeper Edward Startz. Morgen (Vrijdag) avond om 20.05 Ned. tijd zal uit Amerika via den kortegolf- zender W3XAL (golflengte 16.87 m) een interview worden uitgezonden tusschen den Amerikaanschen Nederlander Hen drik van Loon en den Phohi-omroeper Edward Startz, die op het oogenblik tij delijk in de Vereenigde Staten verblijft. Dit tweegesprek, dat zal handelen over „het dagelijksch leven van den pre sident" zal in de Nederlandsche taal plaats vinden. Wij vestigen de aandacht op onze ad vertentie in dit blad, waarin wij bekend maken, dat op Zaterdag 12 en Maandag 14 Maart a.s. in onze magazijnen een speciale Expositie gehouden zal wor den van: Stoffen, Zijde, Garneering en Mode-Artikelen. De onmogelijkheid om in onze etalages een beeld te geven van ons uitgebreid sortiment, hebben ons er toe gebracht de geheele Stoffen-afdeeling als expo sitie-ruimte in te richten. Belangstellenden hebben, zonder eeni ge verplichting tot koopen, vrijen toe gang. Voor iedere bezoeker zal er bo vendien een aardige verrassing zijn. M. H. Boasson Zonen, M'burg. (Ingez. Med.). FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van L, C. Loof, win kelierster te Terneuzen, is geëin digd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met een uitkeering van 1.94 aan concurrente schuld- eischers. Curator mr. G. Tichelman, advocaat te Terneuzen. Het faillissement van W. van Eijze- ren, landbouwer, vroeger te Aagtekerke thans te Koudekerk e, is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkee ring van 6,95 pet. aan concurrente schuldeischers. Curator mr. F. W. Adriaanse, advo caat te Middelburg. Het bedreigde hotel „De Abdij". Gisteren is het request, dat in het ho tel „De Abdij" ter teekening heeft gele gen en dat bedoelt te trachten de ont eigening te voorkomen, voorzien van 317 handteekeningen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en in afschrift aan den Minister van Financiën toegezonden IT ALIë-AVOND Gisteravond was in Schuttershof een Italië-avond georganiseerd door de afd- Walcheren van de Ned. Reis Vereeni ging. De voorzitter, de hr. C. Mantz, open de den goedbezochten avond met een woord van welkom, in het bijzonder tot den heer A. Pieters, directeur van het Centraal-Bureau. Voorts deelde spr. mede, dat zoowel de vice-consul van Italië, als de burgemeester van Goes bericht van verhindering hadden gezon den. Spr. wees er verder op, hoe de N. R. V. aan duizenden het genot van rei zen leerde en de N. R. V. de grootste en schoonste reizen tot hen brengt, voor wie vroeger deze reizen te kostbaar wa ren. Zoo kan men voor 1495 naar In- sulinde, voor 35 naar Luxembourg, voor 60 naar Zwitserland en voor 106 voor 12 dagen naar Italië. De hr. Pieters zette uiteen, dat dit jaar de Centrale-reis gaat naar Italië en er reeds twee treinen met 400 per sonen volgeboekt zijn. Spr. schetste tal van eigenaardigheden, die voor den rei ziger door Italië van belang zijn en toon de daarna een aantal lichtbeelden, die een duidelijk beeld gaven van de schoon heid van natuur, kunst, ruïnes, welke in Italië zoo rijk aangetroffen worden. Spr. vertelde daarbij vele boeiende bijzon derheden. Verder werd de avond gevuld met aar dige znag van het echtpaar Ballester Suretha. Ook dit nummer was een groot succes en het echtpaar, in Napolitaan- sche kleederdracht, moest verscheidene toegiften geven. Tenslotte was er nog een kleine ten toonstelling waarop specifieke Italiaan- sche dingen te bewonderen waren. Als geheel een interessante avond, die ongetwijfeld zoowel voor Italië als de N. R. V. een groot propaganda was. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 48 opgebracht. VEERE. Bij de uitgravingen voor de in aanleg zijnde rioleering heeft men op het plein voor den Campveerschen to ren een grooten ronden kogel opgegra ven. Het voorwerp, dat zijn bestemming wel in het stadhuismuseum zal krijgen, heeft een dikken wand en een middel lijn van 32 cm zoodat men gevoeglijk Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, nevelig o! betrokken tot zwaar bewolkt met weinig verandering in temperatuur, weinig of geen regen. UKKEL: Matige wind uit Z.W. tot W. richtingen, bewolkt tot betrokken, plaat selijk een weinig regen of motregen, tij delijk helder, aanhoudend matige tempe ratuur met een nachtelijk minimum van 0 tot 5 graden. Vr. 11 Maart. Zon op: 6 h 26; onder: 17 h 55. Licht op: 18 h 25. Maan op: 12 h 25; onder: 3 h 29. V.M.: 16 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingem Maart. Hoogwater. Laagwmtar. Do. 10 7.07 19.48 0.55 13.32 Vr. 11 8.40 21.25 2.15 15.09 Za. 12 10.11 22.47 4.00 16.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldingei Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 10 8.44 21.28 1.56 14.33 Vr. 11 10.12 23.02 3.11 16.06 Za. 12 11.45 4.53 17.43 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) kan aamiemen, dat het destijds gegoten is voor een mortier. De ijzeren kogel, die een respectabele zwaarte had, was in twee helften. Zooals begrijpelijk is, komen bovendien ook overal Zeeuwsche moppen te voorschijn. VEERE. Vrijdagmorgen te 11 uur ver gadert de Raad dezer gemeente in ge wone zitting ter afwikkeling van de kwestie omtrent de uit te betalen pre mie aan den melder van den brand in het stadhuis, een puni waarvoor de ver gadering van Dinsdag 1.1. speciaal was belegd, doch dat niet opgelost werd door staking van stemmen. Indien het raadslid J. Leer alsdan aanwezig is, kan men gevoeglijk aannemen, dat deze brandende kwestie, die de gemoederen reeds wekenlang heeft "Beziggehouden, thans opgelost zal worden. KLOETINGE. De collecte gehouden voor Hulpbehoevende blinden, Plantage Middenlaan heeft opgebracht f 42. AARDENBURG. De heer W. Speijer, marechaussee, is met ingang van 8 Maart j.l. overgeplaatst van Westkapelle naar de brigade te Aardenburg. IJZENDIJKE. De Vereeniging „Ge meentebelang" hield haar jaarvergade ring. De rekening over het afgeloopen jaar vertoonde een goed slot van ruim 7. De aftredende bestuursleden P. van Tiggelen en J. Willemsen werden her kozen terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. Carpreau werd gekozen de heer A. Bruijnooge. Het aantal leden bedraagt op het oogenblik 88. Beroep in cassatie, J'. J. D., 55 j., slager te Oost en West Souburg, heeft beroep in cassatie ingesteld tegen het vonnis op 4 Maart 11. in hooger beroep door de arr. rechtbank te Middelburg gewezen, waar bij hij, wegens „overtreding der Jacht wet" is veroordeeld tot eene geldboete van f 5 of 5 dagen hechtenis, met ver beurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer. Onderwijzer wegens mishandeling veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft het hoofd van de openbare school te Zuider- woude (gemeente Broek in Waterland) wegens mishandeling van een zijner leer lingen tot f 10 boete veroordeeld. De officier van justitie had f 25 boete gevorderd. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. DE JONGE, Wijngaardstraat 75,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1