4* ■of der Zotheid RECHTSZAKEN. STATEN-GENERAAL, 1 0e Waar zwijgen toe leidt. LEGER EN VLOOT. EEN ZUIDERZEESTAD IN MINEUR. DE NIEUWE WET OP DE RUILVERKAVELING AANGENOMEN BURGERLIJKE STAND. Oos'tburg, e8en! KOMEN ER OPNIEUW MAGERE JAREN VOOR BELG1E? (UUUIUiUiUtUltUUlUlltUiiitiiiillliilliiUUUiiiUiUiltlIUiiliillllUlUUUIlUiUttiaiiilUiUi. Niemand wordt als misdadiger gebo ren. Wei wordt men door het leven o de maatschappij tot misdad ger ge maakt. Ja warempel en zoo is het in de journalistiek ook! Iedereen loopt tegenwoordig met slo ten op z'n mond, en de stakkers van reporters moeten die monden dan maar probeeren open te breken en er hei nieuws uit halen, waar hun lezers krachtens de gegireerde abonnements gelden recht op hebben. De .zegsman' van Wash'ngton, de „zegsm.an" van To kio, zij hullen zich »n kruitdamp en geven diplomatiek-ontwijkende ant woorden. De „assen", „ententes" en „fronten", zij spelen schuilevinkje ach ter raadselachtige communiqués. En alsof het n et genoeg is, da^ de regee ringen de openhartigheid in den ban hebben gedaan schijnen zij ook den eenvoudigen burger te hebben geïnfec teerd. De burger zwijgt en de kran teman kan zijn lezers alleen maar ver tellen, hoe guitig, hoe charmant, hoe prjncipieel, hoe vastbesloten, hoe hardnekk g de burger heeft gezwegen, En voor de rest: afwachten, en een réuzenvraagteeken. Daar hebt u Bruno Walter. De naam van den grooten dirigent is dagenlanf door de pers gegaan. Iedereen weet hoé hij gepoogd heeft, telegrafisch Tos conini te bekeeren, die na het befaam de onderhoud van Berchtesgaden zijn belofte introk, op de Salzburéer Fest spiele te komen dir'geeren Toscanin is een ongemakkelijke oudeheer, ;die echter weet wat hij wil. En Walter heeft hem niet kunnen overhalen. Nu komt Walter in Nederland. De pers er op af. Er is nieuws uit de eerste hand te halen.' Een 'nterview? Met plezier maar: géén politiek. Dat wil zeggen geen Toscanini. Het gesprek draait om den naam heen, die taboe is en niet wordt uitgesproken. Het slot op den mond blijft d'cht. Het gaat er even af om te zeggen dat Holland een heerlijk land is en dat Walter zijn vrouw een wandeling beloofd heeft. Tot weerziens heeren van de pers, en altijd graag tot uw beschikking! Vraag maar veel, daar leer je van! De tweede vertooninö speelt zich af in de Italiaansche badplaats Ravello. Een andere grootheid van den or kestbak, Stokowsky, 's er gesignaleerd in gezelschap van de groote Greta. Nu wordt de brandende vraag, of Enge land en Italië zich zullen verzoenen in belangrijkheid slechts overtroffen door de zéér brandende vraag, of Gar bo met Stokowsky zal trouwen. Niets ligt dus niéér voor de hand dan dat de corypheeën van het vak, die mis schien van te voren 'n de gassen van Addis Abeba, of in het mitrailleurvuur van Guernica of onder de granaten van Sjanghai onsterfelijke lauweren hebben geoogst, naar Ravello vliegen om er het groote nieuws uit te vor schen. Zal Stokowsky. Garbo d'ri- geeren? Het slot op den mond bleek niet te openen. „Geen particuliere aangele genheden, heeren!" Wie hij als de grootste filmster beschouwde? Mis schien John Barrymore, misschien Charles Bover. Nee, vrouwelijke filmsterren bedoelden de heeren „La ten we het over :ets anders hebben" ontweek Stokowsky. 0f hij bijzonde re plannen had?" Stokowsky glimlach te en zweeg. En niet meer dan één dag later werd bekend, dat Stokowsky in een gesprek met Philadelphia gevoerd, onthuld had dat Garbo en hij op 15, 16 of 17 Maart te Turijn zouden trouwen.... Zie lezer, zóó worden menschen tot misdadigers gemaakt. Nu zult u ook begrijpen, hoe een bou levardblad er laatst toe kwam, onder een 4 koloms kop, die op tien meter afstand was te z en, te lanceeren: Koning Carol vermoord hetgeen, gezien de rede, die Z.M. den volgenden dag hield, sterk overdreven was. Maar ja, de journalist was waar schijnlijk, als fatsoenlijk mensch, be gonnen met hier en daar voorzichtig te informeeren, of er plannen beston den om den koning te vermoorden, en toen men zoo kinderachtig was het hem niet te vertellen, heeft hij het er vermoedelijk maar op gewaagd. Dat krijg je, als iedereen zoo geheimzinnig doet! Vóór een ander ermee komt, wil ik daar thans nog eenige pr'meurs aan toe voegen: Mevrouw Stokowsky—Garbo denkt °Ver scheiding. S*caIin gearresteerd, verdacht van c"?® zichzelf uit den weg te ruimen lana hnigg geroyeerd uit het Vader- Op fronL plaat?11*sche SPelen OP Marken, in- R<^ Van in Tokio- partij SeVe^ sticht een anti-New Deal- De Duc^'^ Herlijn ten geschenke. Brifsche Kabinet 8611 5" he' 28A?4,033aPSe, 'efer be,sluit m,ef ^en wijlen 1 stem, dal In faooger beroep. Door den officier van justitie te Mid delburg is hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen der arr. rechthank te Middelburg van 25 Februari waarbij -ijn veroordeeld: le C. M., 37 jaar, koopman te Krui ningen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaarde lijk proeftijd 3 jaar en f 25 of 10 dh.; 2e W. van D„ 43 jaar," boekhouder te Goes, wegens verduistering in dienst betrekking tot 8 maanden gevangenis straf, POLITIERECHTER TE MIDDELBURG In de zitting van Dinsdag 8 Maart werden de volgende personen gedag v,aard: P. V., 41 jaar, J. L. 36 jaar, J. W. 22 jaar, allen werkman te Westkapelle, wegens diefstal van een vat wijn te Domburg op 27 Janu.ari 1938; althans wegens verduistering van een vat wijn welk vat zij uit zee hadden opéevischt of aan het strand hadden gevonden, Eisch en vonnis: ieder f 15 of 10 dh. A. P., 40 jaar, lanbouwer te Dom burg wegens heling van een door dief stal of verduistering verkregen v.at, welk vat hij op 27 Januari te Domburg heeft gekocht van P Verhage, J. Lie- vense en J. Westerbeke, Eisch en vonnis f 15 of 10 dh. K. K„ 28 jaar, arbeider te Hansweert, wegens mishandeling van Adri,aan Meij er te Kruiningen op 3 Februari 1938. E'sch en vonnis f 20 of 10 dh. W. C. H., 50 jaar werkman te Krui ningen, wegens diefstal van uien, ge pleegd op 17 en 20 Januari 1938, tel kens ongeveer 15 kg te nadeele van C. Minn,aar te Kapelle. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Von nis: 3 weken gevangenisstraf. J. S., 30 jaar, verpleger te Oostka- pelle. wegens d'efstal van zand ge pleegd op verschillende tijdstippen in 1937 en 1938 te Vrouwepolder. Eisch en vonnis f 20 of 10 dh. D. J. S., 50 jaar, koopm.an te Middel burg, wegens beleediging van den ge meente veldwachter J, Munter te Me- liskerke op 16 Februari 1938. E'sch 2 weken gevangenisstraf. Von nis: 1 week gevangenisstraf. Boer verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Het gerechtshof te Amsterdam be handelde gisteren de strafzaak tegen een 51-jarigen boer u t een dorpje in de buurt van Alkmaar, die terecht stond wegens bedriegelijke bankbreuk. Van boerenarbeider had hij zich we ten op te werken tot een klein boertje met een eigen bedrijf. Aanvankelijk ging alles goed, doch tegen de moeilijke cr - sistijden bleek de mm niet op te kun nen werken. Van boekhouden had hij geen verstand en weldra waren de schulden hem boven het hoofd gegroeid. De rechtbank sprak zijn faillissement uit en de landbouwer zag have en goed verkoopen. Doch de ellende w.as nog niet ten einde. Een bedrag van f 880 w st hij aan den boedel te ont trekken en bij familie in veiligheid te brengen. De curator bleef aanvankelijk onkundig van het bestaan van dit ka pitaaltje. Toen het uitkwam probeerde het boertje z ch uit de moeilijkheden te redden: „Dat geld is van mijn zoon" zoo zeide hij, „die heeft indertijd mijn heele boerderij met levende en doode have gekocht voor ruim f 400". Als bewijs toonde hij een door een jurist opgemaakt koopcontract. De koeien die verkocht waren, en waarvoor hij de f 880 had ontvangen, behoorden zoo redeneerde hij verder - aan zijn zoon dus was ook de opbrengst niet van hem. Zijn verweer, dat nog al eens op bij komstige punten varieerde, kon hem niet baten. Hij werd in het huis van be waring opgesloten. Daar schreef hij een briefje dat hij zijn zoon in handen poog de te smokkelen en dat in beslag werd genomen. Instructies, wat de jongeman moest zeggen tegen de justitie.... Deze zoon was gisteren als getuige a décharge opgeroepen. Doch toen de president hem wees op de gevaren, waaraan hij zich blootstelde, wanneer hij meineed pleegde, besloot hij maar liever geen verklaringen af te leggen. De procureur-generaal vond de straf, door de rechtbank opgelegd acht maanden te laag. Spr. vorderde een iaar gevangenisstraf. Arrest 22 Maart. Bij Kon. besluit is aan den kapi tein-luitenant ter zee J. Fruin, met in gang van den len April 1938 eervol ont slag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is de titulaire rang van luitenant-generaal verleend aan den gepensionneerden kolonel der artillerie M. J. A. Masthoff, wien sedert de titu- 'aire rang van generaal-majoor is toe gekend. het parlement moet worden ontbonden. Aartshertog Franz Ferd nand nog in leven. Hij woont in Amerika en is nie mand anders dan Clark Gable! E, Rasmus, Volendam is levensmoe Alles liever dan het oeroude beroep vaa visscherman moeten opgeven en de fabriek in te gaan De booze afsluit dijk. (Van onzen redacteur). Volendam ligt koesterend n zonne warmte tegen de traag golvende zee. Knus is het plaatsje welks straatjes en steegjes zich verrassend wenden en keeren. Dit schijnt zelfs den Volen- dammer gefrappeerd te hebben reden waarom hij een stuk gewirwar den Doolhof noemde. Een merkwaardig zeedorp met merk waardige gewoonten. Op een schutting staat met primiti ve krijtletters geschreven: „Al wie eer Gouden Ring gevonden heeft word Beleeft verzocht bij de wed. terug te brengen. Een Volendammer staat er wijd bro'eks bij en zegt: Ik wist niet dat ei hier goud te verliezen meer was....' De boodschap op de schutting, he' antwoord van den manze raakten be'den de kern van het Volendamsche vraagstuk aangaande de toekomst. Eer probleem dat overigens het gros der andere Zuiderzee beter gezegd IJselmeer plaatsen op te lossen heeft Eenerzijds de zekerheid voor velen daf er rondom de Zuiderzee ook in de toe komst „goud" te vinden is, anderzijds de overtuiging van de direct betrokke nen dat er geen land van belofte meei n de komende jaren voor hen zal be staan. Het is alsof de Volendammer zich reeds met het laatste verzoend hebben Zoo passief is hunne houding. Bij de haven hebben zij zich verza meld en staande, zittende en soms lig' gende, rooken zij hun pijpje en turen naar de zee. In de haven liggen in troostelooze nethe'd de schepen. Lan ger dan vroeger wel het geval was. blijven de botters gemeerd aan de hou ten stijgers. Niet voor half Maart mo gen zij zee kiezén. Maanden zijn zij werkloos geweest. Vervallen zien de. meesten er uit verveloos en op vele plaatsen verrot zijn dek en boorden. Geen goed on derhouden takelage, geen blank ge schuurde deelen. Slap hangen de groe zelige, vaak gerafelde vaantjes van de masten. Op sommige van de scheepjes klinkt de hamerslag en knarst de zaag Een paar visschers hebben den moed voor het oogenblik n et verloren en knappen de booten op zooveel als gel delijk in hun vermogen ligt. „Want arm zijn we" zegt er een „en armer zullen wij worden. Als dat ten minste mogelijk is".... Negen gulden per week steun krij gen zij met een gulden toeslag per kind En doof is vaak de Volendammer, die hardnekkig aan zee vasthoudt, voor deD raad die tevens een levensbevel n- houdt om eens naar iets anders uit te kijken waarbij hem graag van re- geeringswege de helpende hand toege stoken zou worden. Naar fabrieken.... naar scholen waar een ander handwerk geleerd zou kunnen worden. Maar nee zeiden de Volendammers. „Mijn overgrootvader is visscherman geweest, mijn grootvader ook, mijn va der, ik ben het zelf en mijn zoon za) het worden" zoo is zijn onverzettelijk woord en hij spreekt op verbeten wijze over de schande dat men van een v's- scherman een fabrieksarbeider wenscht te maken. Voor hem lijkt zijn leven verloren en ook dat van zijn nakomelingschap. Er is geen moois en geen aardigheid meer in zijn bestaan. De gehate afsluitdijk heeft ook het Volendamsche leven af gesloten. Waar is de beroemde Zuider zeebot gebleven en alle andere visch- soorten die hunne vermaardheid alleen aan de Zuiderzee dankte? Ja, een enkel verdwaald botje wordt er nog wel eens in de buurt van den dijk opgehaald. Maar een bot waar voor een eerlijke Zuiderzeebot zich zou schamen. Zoo een d:e heelemaal zwart van graat is en dat is niet vreemd, want werd de visch niet gevangen vlak bii dat duvelswerk, den afsluitdijk. Paling is het eenige dat den Volendammer naar eigen zeggen nog een beetje 'n het leven houdt. Over een tijdje zullen de botters paling gaan vangen. Nu vaart een roeibootje de haven uit met eenige forsche knapen op de riemen en zij gaan de fuiken lichten die een paar honderd meter zee in staan. Al leen maar paling. „Mijn vader zei en hij was een goed visscherman dat ze in den dijk een brug hadden moeten leggen" zoo zegt een man bitter gestemd. „Maar anderen, die er niets van begrepen, wis ten het toch beter. Een dijk moest het worden en nuAlle broedplaatsen zijn verdwenen. Het water is niet goed meer voor de visch en dus n:et meer voor ons. Alle ziltigheid is er af". Het leven verloopt in Volendam. De vreugde is er weg, het pessimisme Heed zijn intrede. Men kan het n et alléén hooren van de menschen, men kan het ze niet alleen aanzien, men kan het ook lezen. J. Buijs, winkelier zoolang als 't duurt. Dat staat op het raam van een win kel die uitkijkt op zee en zoo zijn er meer die - dezelfde gevoelens zijn toe gedaan al wordt het dan niet met ver gulde letters op de ru ten geschil derd. Een struische Volendammer, een ke rel geschapen om te werken, heeft thans als bezigheid het café X aan te bevelen Hij doet het werk al lang gelet op de radheid van tong waarmede hij bier. kcff e, thee en andere zaken opdreunt met de prijzen erbij. Ook in het Engelsch! Als ze dat nog maar zoolang moge lijk alledag blijven doen en onwille keurig kijkt de knaap met bezorgdheid naar Marken dat als een streep 'n de verte in het fel flonkerende water ligt. Daar geen Zondagsbezoek meer voor vreemdelingen daar zijn nog meer an dere dingen verboden en die evenzeer de genadeklap voor het vreemdelingen verkeer beteekenden. In Volendam verkoopt men thans tenminste nog immer de echter Holland sche kant.... real Dutch lace.... en °en oude visscherman mag U in het Engelsch toestem ng verleenen om te gen een vergoeding een plaatje te ma ken van een echt Volendamsch ge zicht. a real Volendam face! Volendam wil Volendam blijven. Aan een zee die niet gehinderd wordt door een afsluitdijk. Een zee die steeds zal blijven geven wat zij tot dusver immer tfaf. Die ru'mte bood aan alle botters die de Zuiderzeestadjeskring maar kon uitsturen. Maar Volendam heeft vergeten dal er een machtige dijk thans ligt tusscher» Holland en Friesland, dat er geen Zui derzee meer is en dat daardoor n:et meer gegeven kan worden zooals vroe ger. Dat ér alleen nog maar water is waar het zout elk uur meer uit ver dwijnt. Dat bij Urk en Vollenhoven el- ken dag de kleischepen hun last lossen en dat grijpkranen hun werk doen. On verbiddelijk en meedogenloos door hun regelmaat. En Volendam staat aan de haven en zijn koppigheid geboren uit een hard nekkige wil te blijven op wat voorge slachten l ef w.as is zoo dat hij non aan de haven zal staan als het laatste restje water uit Volendam's haven ver dwijnen gaat. Als die vasthoudendheid eens be toond werd in andere levens- en ar beidsomstandigheden. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de nieuwe wet op de ruilverkaveling aangenomen. De beraadslaging nam den geheelen middag' in beslag, omdat de be handeling van de details met eenige amendementen nu en dan wat ingewik keld werd. Elke spreker ving zijn rede aan met een betuiging van instemming over de indiening van de we,i, daar im mers de ruilverkaveling een groot be lang is voor den landbouw en voor hei geheele volk. Men vermeldde daarbij dat er in ons land nog 500.000 hectaren voor een betere verdeeling in aanmer king komen. Zou dat werkelijk voor de volle 100 pet. geschieden, dan zou de landbouwopbrengst met twintig procent worden vermeerderd. De oude wet heeft wel tot tevredenheid der betrokkenen gewerkt, doch heeft slechts een beperk! resultaat gehad. De landbouwspecia.is ten der verschillende fracties verheug den zich er over, dat vele belemmerin gen der oude wet in het nieuwe ont werp waren weggenomen. Zij vreesceri echter bijna allen, dat het oude be zwaar, dat de grondeigenaren een nauw keurig inzicht in de kosten willen heb ben alvorens hun toestemming te geven zal blijven bestaan en men drong dan ook aan op een garantie door het rijk van de kosten, die de eerste raming zou den overschrijden. De heer Steenberghe minister van economische zaken, wees dit denkbeeld echter af. Er was een reeks amendementen van de a.r. heeren Van den Heuvel, Van Dijken en een van den heer Van der Sluis (s.d.) Niettemin werd het wetsont werp, behoudens kleine redactiewijzi gingen, onveranderd goedgekeurd. De vergadering werd tot heden ver daagd. Over de maand Febr. Bevallen: K. Bil, geb. Krijnsen z., M. J. C. Th. Laheij, geb. Giesen d„ R. J. Risseeuw, g'eb. Tellier z., P. W, Diele- man, geb. Bruijnzeel d.; J. W. Matthijs, geb. Wage z., M. C. Blomme, geb. Coens z. Getrouwd: R. P. B. Langeraet 26 j. jm. en F. E. Wadde van Roon 25 j. jd„ A. J. Heetesonne 23 j. jm. en E. Rijk 22 j. jd. Overleden: J. Maas 73 j. wedn. E. M. Verplanke, S. J. Fremouw 57 j. wed. J. J. Risseeuw, Am. de Jaeger 82 j, wed. J. T. van de Voorde, D. C. Haartsen 14 j. jm., D. J. van der Weele 23 d. jd., J. B. Beuzelijnck 23 j. jm., L. S. C. van de Sande 68 j. jm., E. Riemens 83 j. echtgn. C. van Dixhoorn, Ph. F. Onderdonck 85 j. echtgen. E. L. van Schoote, P. de Meijer 74 j. jm. (A.A.) sne*>uic en n bij storm tmen regen houdt Ve.rk°udheid (Ingez. Med.) Sombere vooruitzichten, (Van onzen correspondent) Brussel, 2 Maart 1938. Eerste minister P. Em. Janson heeft bij een middagmaal dat hem door de Brusselsche buiten andsche pers werd aangeboden een gelegenheid gezien een inleiding ten beste te geven tot de ader lating welke op den Belg schen belas tingbetaler zal worden toegepast en welke in het buitenland zeer zeker ophef maken zal en met belangstelling gevolgd, vermits tot voor korten tijd nog werd gezegd dat België over al zijn moeilijkheden heen was en nu een periode zou zien aanbreken van wel vaart en econom schen bloei, dank zij de devaluatie. Het is een feit dat men niet bepaald weet waaraan zich te houden op het gebied van de begrooting, waarvan men de uitgaven wel kent, maar niet de ont vangsten, welke de uitgaven moeten dekken. In October van het vorige jaar heeft de socialistische minister v'an fi nanciën, de heer De Man, een begroo ting ingediend welke werd voorgesteld als zijnde volledig in evenwicht. Sedert dien heeft de heer De Man reeds heel wat moeten toegeven en Indien er een zekerheid bestaat dan is het deze dat er voor 1938 een reusachtig tekort is te verwachten. Men zal dadelijk inzien dat dit verschijnsel, om het zoo te noe men een politieken en economischen kant heeft en de econom e hebben hier een gelegenheid om zich te oefenen in het bedenken van allerlei uitleggingen, welke de bittere pil beter moeten doen slikken door den belastingbetaler. Is de econom sche herleving, volgende op de devaluatie, slechts een tijdelijke schijn- herleving geweest, bevorderd door den algemeenen toestand? Of is de herleving een werkelijkheid, welke door budge- taire buitensporigheden in het gedrang is gébracht? Zoo stelt zich de kwestie voor het Belgische publiek dat onbetwistbaar een grondigen afkeer heeft van elke nieuwe belasting, vermits de druk al bij zonder hoog is opgevoerd en daarbij nog dienen gevoegd de verschillende hooge sociale fasten, welke men gaarne wil aanvaarden, maar die een nog 'hoogeren druk practisch uitsluiten. Het heeft al den jschijn dat het politieke karakter van het probleem meer inwerkt op de openbare meening dan het economische en het is duidelijk dat de minister van financiën aarzelt om voor den dag te komen met zijn nieuw plan om de kas van den Staat beter te stijven. Reeds geruimen tijd verwacht men Je nieuwe lijst van belastingen maar het blijkt wel dat de regeering de koe niet bij de ho rens durft te pakken. Bij de katholieken zijn er tal van parlementariërs die zich sterk verzetten tegen elke hoogere be lasting. Van socialistische zijde stapt men er begrijpelijkerwijze heel wat lich ter over heen. Men zal zich herinneren wij hebben er in een onzer vorige brieven op gewezen dat de heer Van- dervelde heeft te kennen gegeven, bif de vorming van de huidige regeering, dat de gedane beloften moeten worden rut- gevoerd, wat de sociale hervormingen betreft, zoo bv. wat de ouderdomspen sioenen betreft, de verplichte invalidi- teits- en werkloosheidsverzekering, en dat de begroothingsbezwaren als nul en van geener waarde zullen moeten wor den beschouwd. Indien er begrootings- bezwaren zijn, welnu, zoo verklaarde de socialistische leider, die, uil het zadel gelicht door de jongeren uit de partij, op zijn ouden dag opnieuw een revolutio ns'"'•en toon is gaan aanslaan, dan vindt zulks zijn oorzaak in de omstandigheid dat de regeering een te belangrijke be lastingverlaging heeft toegestaan. Dat men deze verlaging ongedaan make en het geld is dadelijk beschikbaar. Zoo langs zijn neus weg heeft de heer Jan son thans verklaard dat de regeeringen van Zeeland voor 1.300 miliioen belas tingen hebben afgeschaft. Als men het daarbij heeft over de noodzakelijkheid van nieuwe belastingen in te voeren dan wee* de belastingschuldige hoe laat het is. Want de eerste minister heeft niet verborgen, dat de regering zal verplicht zijn zware offers te vragen van het land. Het is mede ongetwijfeld naar aanlei- diné van den kieschen financieelen toe stand dat er voortdurend geruchten ont staan over een mogelijke regeerings- crisis. Er is aan katholieke zijde een nei ging merkbaar om de verantwoordelijk heid voor de nieuwe opofferingen die zullen geëischt worden niet op zich te nemen Daarom moet men echter nog geen crisis verwachten. Janson is een zeer handig bewindsman en zal zijn schip

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7