ZEELAND» Hef oog van Abu KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCUE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 9 MAART 1938. No. 57. DE WERKLOOSHEID. WALCHEREN* (Ingez. Med.J 3i&0£LBttR«. ¥LISSIÜ0E9f. li Hoewel er dien dag dus niets gevan gen was, was men aan boord knap blijde, dat dit avontuur zoo gelukkig was afge- loopen. Ook deze week is er een kleine ver mindering van het aantal werkloozen hier ter stede te constateeren, n.l. van 596 tot 576 personen. In de werkver schaffing werden 80 personen geplaatst. GRIJPSKERKE. Maandagavond hield de pl. afd. van het Groene Kruis haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat f 23 meer uitgegeven was dan ontvangen. Nog in kas f 295. 23 gezinnen hebben gebru'k gemaakt van verplegingsartikelen. Tot magazijnmeester werd benoemd Joh. Meijer op een salaris van f 60. Gekozen in de vacature (bestuurslid) ds. H. A. Jellema, ds. H, A. van Loon Herkozen werden de heeren C. W. Bierens en J, de Wolf Sr. Benoemd tot afgevaar digde naar de provinc'ale jaarvergade ring dr. H. A. van Loon. RAAD VAN KOUDEKERKE. Krasse woorden, Felle pro testen n-a.r. een adres van mr- Loeff over het uitbreidingsplan. Over praatjes en passeeren van het gezag. Het gezag in den Raad verlegd naar instel lingen buiten den Raad? Plannen stichting nieuwe open bare schooi verworpen, KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente kwam gistermiddag in openbare vergadering voltallig bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester J. L. Dreg- mans. Een adres van den heer W. Fleurbaaij, wonende aan den Nw. Vlis. weg houden de verzoek de achter zijn woning liggen de sloot te dempen en te rioleeren werd ter afdoening in handen van B. en W. gesteld. De V o o r z. heeft met enkele woor den nog herinnerd aan de geboorte van Prinses Beatrix en zijn vreugde er over uitgesproken. Een brandvrije kluis. B. en W. vroegen den Raad hen te machtigen een brandvrije kluis te doen bouwen in het kantoor van den gemeen te-ontvanger, De huidige brandkast ach ten B. en W. onvoldoende tegen brand bestand. Het bouwen van een kluis zal 'n bedrag van ongeveer 250 vorderen. Naar aanleiding van vragen van de heeren Sanderse, Kammeraad en Moens zeide de V o o r z. dat in de kluis vol doende ruimte zal zijn voor de beschei den van den gemeente-ontvanger. Er is geen mogelijkheid om ruimte te vinden voor alle secretarie-stukken. Het voor stel werd z.h.s. aangenomen. Verpachting strand. B. en W. stelden voor het strand ge durende de jaren 1938 t.m. 1942 weder om te verpachten aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, tegen een jaarlijkschen huurprijs van 250 en on der bepaalde voorwaarden. B. en W. meenden geen wijziging te moeten bren gen in de tot nu toe gevolgde gedragslijn. De Raad ging eerst in besloten zitting. Na heropening zeide de hr. Sanderse mee te kunnen gaan met het voorstel van B. en W. mits aan art. 1 wordt toe- gevoed: terwijl ieder jaar een verslag van de exploitatie en financieele be scheiden aan den Raad wordt overge legd". De hr. L.orier steunde dit voorstel. Het werd z.h.s. aangenomen. HET UITBREIDINGSPLAN. Het plan van uitbreiding, waarin met alle door de meerderheid van den Raad kenbaar gemaakte wenschen, is rekening gehouden, stelden B. en W. voor vast te stellen. Eenige kleine wijzigingen in de bebouwingsvoorschriften dienden te Waarborg de rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de Utrecht". N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „UTRECHT" TE UTRECHT. worden aangebracht. Ook een drietal bezwaarschriften werden behandeld. De V o o r z. achtte het volmaakt over bodig te vragen algemeene beschouwin gen te houden. De hr. Sanderse wees er op dat men het persoonlijk belang opzij dient te zetten voor het algemeen belang. Spr. zeide dat de reclame van den heer Van Doorn juist tegenovergesteld is aan een vorige door dezen persoon ingediende reclame. De hr. De K r o o wilde een compro mis tot stand brengen, door voor het be treffende gedeelte van Der Boede geen bouwvergunning te geven, maar dan wel een bouwvergunning te verleenen aan mr. Loeff voor bouw nabij „Steen- hove", aan den Middelburgschen weg. De V o o r z. meende dat het toch niet aangaat om aan eenmaal vastgelegde plannen nog eens te gaan tornen. Dan zou spr. gaan vragen hoe de algemeene belangen hier wel behartigd worden. Laat de zaak nu zooals zij is. Het is het resultaat van langdurige besprekingen. Spr. staat zeer afwijzend tegenover het voorgestelde door den hr. De Kroo. De hr. De Kroo meende dat wan neer iets verkeerd begrepen is, de fout toch wel hersteld mag worden. De Voorz.: de geheele regeling voor de buitens is fout. Maar dat kan niet meer veranderd worden. De hr. De R ij k e was bang, dat wanneer men de heeren niet ter wille zal zijn, Der Boede geheel uitgerooid zal worden en het natuurschoon zal ver dwijnen. De hr. Moens: besturen een no taris en een paar notabelen dan de ge meente We zouden dus in het gareel van deze personen moeten gaan loopen om iets te bereiken. De hr. Sanderse had felle cri- tiek op het gesprokene door de heeren De Kroo en De Rijke. Laat Der Boede en degenen die er aehterzitten maar uit de gemeente verdwijnen, aldus spr., dan zullen we zeker rustige vergaderingen krijgen. Het voorstel, het bezwaarschrift van den heer Van Doorn af te wijzen, werd aangenomen met 8 tegen 3 stem men (de hrn. De Rijke, De Kroo en Jas- perse). De hr. Stoppels wilde bebouwing aan den weg welke komt van de Baarsjessprink naar den Breeweg, op t Zand, aan beide zijden toestaan en ver- V44-Otsr» (Iagez. Med.) Chamberlain en de dictatoren Hoewel ze hoopt eerlang met Duitsch- land en Italië politieke overeenkomsten te kunnen sluiten ten bate van den vrede in ons werelddeel, is de Engelsche re geering niet van plan het tempo van uit breiding der Engelsche weermacht te matigen. Integendeel, Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de re geering met de 1500 millioen, welke ze een jaar geleden dacht noodig te heb ben (verdeeld over een tijdsverloop van 5 jaar) vreest op geen stukken na rond te zullen komen. En ze is evenmin van plan, om een vrede op korten termijn ten koste van den vrede op langen ter mijn te koopen. M.a.w.: overeenkomsten met Duitschland en Italië zal Engeland graag sluiten, maar ze moeten deugde lijk zijn, d.w.z. naar menschelijke bere kening den vrede voor een lange, lange reeks van jaren kunnen garandeeren. Op de keper beschouwd is zulk een verklaring verwaand. Wij kunnen ons niet voorstellen, hoe eenigerlei overeen komst dergelijke garanties zou vermogen te verstrekken. Overeenkomsten zijn en blijven van papier; d.w.z. ze kunnen nooit anders dan van in wezen zeer ver gankelijke makelij zijn. Maar zoo naar de letter mag men de verklaring van den Engelschen minister-president niet opvatten. Hij zal bedoeld hebben, dat in de eventueele overeenkomsten met Duitschland en Italië zekere bewijzen van goeden wille neergelegd zullen moe ten worden, zoo, dat men redelijkerwijs den vereischten geest voor de nale ving er van onmogelijk zal kunnen ont kennen. Op den geest komt het aan. Meer dan een overtuiging, een geloof, is voor den mensch niet weggelegd. De werkelijke beschikking berust bij hoo- gerhand. Chamberlain wil dus, dat Hitier en Mussolini hem het geloof in hun oprecht heid zullen schenken: door daden, en door beloften in zulk een vorm en van zulk een structuur, dat de twijfel zal wegsmelten, van natura als sneeuw voor de zon. De verklaring was bedoeld als een geruststelling: voor die leden van het Lagerhuis, die waren gaan vreezen, dat de minister al te goedgeloovig en weinig critisch het woord der dictato ren zou wegen: „Neen, mijne heeren, zoo luidde vrij vertaald zijn repliek, ik weet, wat voor vleesch ik te Berlijn en te Rome in de kuip heb. Ik zal me niet met een kluitje in het riet laten sturen. Daar kunt ge zeker van zijn". En voor wie deze zekerheid nog bleef ontbreken, zal het argument der bewapeningsuit- breiding een geruststelling vormen. Hoe zeer de Engelsche regeering hoopt, door Hitler en Mussolini van hun goeden wil overtuigd te zullen worden, zij zal de weermacht sterk maken, sterker ,nog dan men dacht, om in elk geval aan iets araders dan dien goeden wil het hoofd te kunnen bieden. Er is beweerd, dat de positie van Chamberlain bij de onderhandelingen met Berlijn en Rome feitelijk zeer zwak zou zijn. Immers hij heeft Eden de laan uitgestuurd, om die onderhandelingen op touw te kunnen zetten. Wat voor indruk zou het nu maken, indien ze op niets uitliepen? Zou de vrees voor zulk een fiasco den Engelschen minister-presi dent er niet toe verleiden, desnoods een schijnbaar succes te forceeren? En zou den Hitler en Mussolini niet weten, dat Chamberlain moet slagen, omdat zijn po litieke carrière anders naar de maan is? Deze redeneering, hoezeer ze op het eerste gezicht hout lijkt te snijden, gaat niet op. Immers het feitelijk resultaat der onderhandelingen zal onmogelijk aan het oog onttrokken kunnen worden. In een democratisch land als Engeland moet een regeering aan het parlement verantwoording van haar daden afleg gen. En dat parlement zou een schijn baar succes zonder eenigen twijfel oat maskeren. Wij gelooven daarom, dc Chamberlain bewust het risico, dat h< aftreden van Eden hem op de schoude: legde, heeft aanvaard; dat hij weet, di zijn politieke carrière volkomen op he spel staat en dat hij haar er rustig aa zal geven, als het mis mocht loopen Tenslotte behooren dergelijke onaange name mogelijkheden tot den aard vai het vak. Chamberlain lijkt er de man nie naar, om daaraan al te veel beteekeni: te hechten. De belangen van zijn lanc zijn hem vermoedelijk meer waard dan zijn persoonlijke ijdelheid. Op den stoep gevallen. Gisteravond kwam de 17-jarige H. M. wonende aan den Segeersweg in de Se- geerstraat, toen hij met een anderen jongen aan het stoeien was, te valien. Hij kwam met zijn hoofd op een stoep terecht. Hij is bij een der omwonenden binnengebracht en medische hulp is voor hem ingeroepen, Aanvankelijk was de jongen buiten ken nis, maar later reageerde hij op hetgeen tot hem werd gezegd. Op medisch advies is M. per taxi naar huis gebracht. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 April a.s, eervol ont slag verleend aan A. J. Vermeulen als bezoldigd veldwachter der gemeente Zuidzande. VREEMDE TALEN LEEREN. De Linguaphone-methode. „Leert een vreemde taal, zooals Gij Uw moedertaal geleerd hebt" is de mo derne opvatting van de voornaamste taalgeleerden. De nieuwe methode om vreemde talen te leeren door te luisteren vindt meer en meer ingang; men is het er vrijwel over eens, dat men een taal het beste leert door ze te hooren spreken. Het Linguaphone Institute brengt deze ma nier van les geven in toepassing door middel van de gramofoon; bekende let terkundigen en docenten hebben hun me dewerking verleend; de door hun ge- 'sproken lessen zijn op gramofoonpla- ten vastgelegd, het gevolg is dat uit spraak, rhythme en articuleering het volmaakte benaderen. Gisteravond gaf het Linguaphone In stitute in de sociëteit „De Vergenoe ging" een demonstratie van haar metho de. De vertegenwoordiger vertelde o.a. dat er hier en daar zekere misverstan den zijn ontstaan. Zoo is o.a. beweerd, dat het instituut een bijzaak van een der groote gramofoonmaatschappijen zou zijn. En dat de methode den leergierigen enkel het spreken van een vreemde taal, niet het lezen en schrijven derzelver bij zou brengen. Spr. verklaarde, wat de eerste bewering aangaat, dat het Lin guaphone Institute een volkomen zelf standige zaak is, welke met geen enke le gramofoonmaatschappij iets te maken heeft. En wat de tweede bewering aan gaat, dat den cursisten niet alleen de platen, die het gesproken woord laten hooren, maar tevens een gedrukten tekst er van wordt verstrekt. Wat de cursis ten leeren spreken kunnen ze dus ook lezen en schrijven. Uit de demonstratie verschillende les jes werden gedraaid (Engelsch, Fransch, Duitsch, Italiaansch, Zweedsch) kregen wij den indruk, dat deze metho de van taalstudie inderdaad heel veel op de schoolsche methodes voor heeft. Het is ook een misverstand, dat ze geen grammaticaal inzicht zou bijbrengen. Men begint hier echter niet met de grammatica, doch krijgt haar achteraf, zooals iedereen als kind zijn moeder taal leert spreken zonder aanvankelijk eenige notie van de grammaticale struc tuur er van te hebben, en dan later op chool tot de ontdekking komt, dat hij nbewust, d.w.z. intuïtiei, allerhande .rammatica perfect in praktijk bracht. De spreker las attesten voor van men- chen die in weinige maanden tijds zoo- zeel van 't Italiaansch en 't Zweedsch adden opgestoken dat ze zich er in den zreemde uitstekend mee wisten te red- len. De methode wordt ook op tal van mderwijsinrichtingen reed§ toegepast. Prof. Van Ginneken van de R. K. Uni- zersiteit te Nijmegen schreef o.a., dat hij er bij zijn vergelijkende taalstudie veel profijt van trekt. Het aantal particuliere cursisten is het millioen reeds ge passeerd. NED, MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. D nscUgavond werd onder voorzitter schap van den heer W. Berdenis van Berlekom de jaarvergadering van het departement Middelburg gehouden. Uit het door den secretaris uitge brachte verslag bleek, dat het ledent,al groeiende is. In 1937 werden 48 eere en draagpenningen en 45 getuigschr f- ten der Maatschappij aan personeel van leden uitgereikt. Met dankbaarheid werd in het verslag de groote belang stelling van de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" in het werk van het departement naar voren gebracht. De vergadering had dit jaar o.m. tot t,aak een aanbeveling van twee perso nen op te maken voor de benoeming van één lid van het hoofdbestuur. Hier voor werden gekozen ir. A. H. L. de Bel, directeur van de N.V. Nieuwe Ne- derlandsche Maatschappij tot vervaar digen van spiegelglas, glazen voorwer pen en chem'sche producten te Sas van Gent en ir. J. van Poelgeest directeur van de N.V. Waterleiding Maatschappij Zuid-Beveland te Goes Als plaatsver vangers werden aangewezen de heeren A. van der Have te Kapelle, J. L. A. baron van Ittersum te Middelburg en W. Kakebeeke te Goes. Tot afgevaardigde van het departe ment ter algemeene vergadering v,an de Maatschappij, welke vergadering dit jaar op 24 en 25 Jun' in de departe menten Almelo en Hengelo zal worden gehouden, werd aangewezen de heer A. Jeronimus, terwijl als plaatsvervan ger benoemd werd de heer J. L. A, ba ron van Ittersum. EEN ONAANGENAAM AVONTUUR DAT GOED AFLIEP. Slachtoffer van den mist. De bemanning van het visschersvaar- tuig Arm. 22, eigenaar schipper Van Belzen, heeft Dinsdag een onaangenaam avontuur beleefd. Het is bekend, dat deze visschers zich niet storen aan mist om ter vischvangst te gaan en zoo vertrok de Arm. 22 Dins dagmorgen tegen 6 uur uit de visschers- haven alhier, hoewel het op zee potdik was. De eb was ingetreden, dus ging het voor het stroompje zeewaarts, waar bij gelukkig niet hard werd gevaren. Het is de gewoonte dat deze scheepjes dicht onder den wal varen, wat de opvarenden thans noodlottig is geworden, want door den mist zag men aan boord niet het licht van het Nollehoofd, de in zee uit stekende pier vlak op de bocht van den Nolledijk. De Arm. 22 schoof dwars over het paalhoofd en bleef roerloos vastzit ten. Wat de opvarenden ook probeer den, er was geen beweging meer in het scheepje te krijgen. Het water begon intusschen sneller te vallen en eenigen tijd later lag de Arm. 22 hoog en droog op de palen, Het bleek toen dat het scheepje gelukkig' geen averij had opgeloopen, wat voor den schipper een groote geruststelling was,» daar zijn scheepje niet is verze kerd. 's Avonds omstreeks 6 uur, bij hoog water, is de Arm. 22 vlot gekomen en toen werd onmiddellijk de haven van Vlissingen weer opgezocht, vader voor zijn dood inslikte". „Is het veel waard?" ,,'Op zichzelf niet, Snaar )er staan vreemde letterteekens op, en daar stelt hij belang in". „Een schat", mompelde Dave en schudde toen het hoofd. „Hij heeft geen geld noodig. Ik geloof, dat hij een van de rijkste mannen ter wereld is. Kijk maar eens naar dit jacht. Het is uitge rust als het jacht van een millionnair. Het moet iets zijn, dat meer waard is dan geld", „Dat geloof ik ook, maar ik zou mijn leven willen geven, om die vreeselijke ontheiliging' te verhinderen". De aderen in Dave's 'reusachtigen nek zwollen. Maar zelden was hij met een vrouw van Maxine's gehalte in aanra king geweest, en hij was diep ontroerd. Jaren van misdadig leven hadden het kleine beetje goedheid, dat hem bij zijn geboorte was meegegeven, bijna geheel verloren doen gaan, maar het kleine restje, dat er nog was, trilde en dreef hem, er uiting aan te geven, telkens als zijn plichten hem naar die hut brachten. Hij wilde het meisje graag helpen, maar werd onweerstaanbaar teruggehouden door de macht, die Phenuit over hem uitoefende. „We gaan om twaalf uur aan land", fluisterde hij, ,,Acht van ons, u en die schurk meegerekend vergeef mij dat woord". „En dan?" „Naar een plaats, die Hamm of zooiets heet". „Hammuxi!" „Dat is het. Is dat de plaats, waar hij hoopt te krijgen, wat hij zoekt?" „Ja. Ik ben ten einde raad". Dave hield met een sissend geluid den adem in, terwijl hij naar het gebo gen hoofd keek. „Gaat die die vrouw ook mee?" vroeg zij, „Daar kunt u op aan. En-ik ben ook van de partij. Houd u maar goed, We zijn er nog lang niet!" „Maar hij zal slagen. Ik weet zeker, dat hij slagen zal!" Toen zij eindelijk op het dek ver scheen, vond zij de bemanning druk be zig met het ontladen van de meest ver schillende dingen. Er waren schoppen en houweelen, vuurwapens, tenten en dekkleeden, vier vaatjes versch water en een menigte geconserveerde eetwa ren en vruchten, Phenuit zat op een stoel en hield toezicht. Ofschoon hij net deed, alsof hij zich haar tegenwoordig heid niet bewust was, wist zij, dat hij haar had zien komen. Ongeveer een uur later werd de uit rusting in een der booten geladen en roeide deze naar het land. Zij zag, hoe de boot op de zandige kust juist tegen over hen werd gezet en besefte, dat zij jacht zeer spoedig vaarwel zou zeggen. Hammuxi lag diep in het land en zij voorzag weken van reizen in gezelschap msawraaiuhiMi iitm van Phenuit. Mismoedig en wanhopig zat zij bij de railing' en staarde over de zee. Strijden scheen nu nutteloos. Phenuit had haar geheim ontrukt en zij had haar vroegei stilzwijgend duur betaald. Zij ontstelde, toen zij een schaduw aan haar voeten zag en bemerkte, dat Phenuit dicht bij haar stond, „We gaan dadelijk aan land", zei hij. ,Als je iets noodig hebt. „Ik heb niets noodig dan gerechtig heid". „Gerechtigheid!" lachte hij vol ver maak. „De heele wereld roept om gerechtig heid, maar niemand krijgt ze ooit. Waar om denk je, zou ik me al deze moeite op den hals hebben gehaald?" „Begeerigheid". „Juist, uit begeerigheid, om een hard woord te gebruiken. Ik zal succes heb ben, waar je vader faalde. „Noem mijn vaders naam niet. Hij werkte voor goede dingen, terwille van de wetenschap". „Juist, en dat doe ik ook. Ergens ver in het woud ligt een groot geheim en het Gouden Tablet is er de sleutel van, Je kunt je booshe'd laten varen, ik be loof je, dat ik je vaders lichaam weer zal begraven, als ik er mee klaar ben'h (W ordt vervolgd). Door ALAN DARE. 36). HOOFDSTUK XVI, Over land, Maxine was zeer ontsteld over wat zij van Phenuit gehoord had. Nu begreep zij zijn duivelsche vroolijkheid en het niet bezigen van dwang'. Door andere middelen had hij haar haar geheim ont rukt. Zij herinnerde zich, hoe hij dien morgen vroeg in haar hut was gekomen en een vreemde bewusteloosheid, die haar eenige seconden had bevangen. Hypnotisme was de eenige aannemelijke oplossing. Sinds zij op het jacht was ge komen, had hij invloed uitgeoefend op haar wil en tenslotte had hij zijn doel bereikt. Niets kon nu het duivelsche werk verhinderen. Als hij Hammuxi bereikt zou hebben, zou hij spoedig het graf heuveltje boven het lichaam van haar vader ontdekt hebben, en dan zou hij de vreeselijke ontwijding beginnen. Zij rilde, als zij daaraan dacht. Al, wat zij met haar koppigheid bereikt had was de dood van haar echtgenoot zij wist zeker, dat hij dood was en haar eigen ontvoering'. Als zij den strijd eenige maanden geleden had opgegeven, zou dit alles misschien niet gebeurd zijn. Phenuit zou haar zonder twijfel het vreeselijke gezicht van haar vaders op gegraven en verminkt lijk bespaard heb ben. Toch zei haar geweten haar, dat zij goed had gehandeld. Wat hij ontdekt had, was aan machten te danken, waar zij niet tegenop kon. Strijden en verlie zen was beter dan zich overgeven. De lange nacht was verschrikkelijk. Toen de dag aanbrak, bemerkte zij, dat er land in zicht was en het jacht er op af stevende. Zij twijfelde er niet aan, dat zij hun doel bereikt hadden en spoedig aan land zouden gaan. Toen zij zich ge baad en gekleed had, bracht Dave haar, als gewoonlijk, haar ontbijt. „We zijn er", zei hij. „Zij gaan het an ker uitwerpen. Nu vrees ik dat u er bij bent". „Hij hij weet alles, Dave", ant woordde zij. „Wat! Hebt u het hem dan toch ver teld?" „Hij is het door hypnotisme van mij te weten gekomen. Het is verschrikkelijk. Ik wou, dat ik dood was". Dave schudde medelijdend het hoofd. „Misschien gebeurt er nog wel wat", zei hij, „Wat zou er kunnen gebeuren? Neen het is te laat. Hij is mij te slim af ge weest veel te slim". „Ik zou er iets voor over hebben, om te weten te komen, wat hij zoekt". „Ik weet n'et, wat zijn einddoel is. Op het oogenblik wil hij een klein, be schreven gouden tablet hebben, dat mijn

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5