RECHTSZAKEN. SPORT. RUSLAND. Hoe Gorki c.s. zouden zijn vermoord. AUSTRALIë. *mmm mmm. Overval met berooving te Den Helder. Te water geraakt en verdronken. Acht meisjes bij explosie in een lucifersfabriek gewond. Arbeider onder zandtrein geraakt en omgekomen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Lisse: 1 doode. Haarlem; 1 doode. LAATSTE BER1CHTEK, PRINS BERNHARD EN PRINS ASCHWIN BIJ DEN ENGELSCHEN KONING. De aankomst van Prins Bernhard te Londen. DE NIEUWE JAARBEURSHAL. Officieele opening door Prins Bernhard. CHOLERA-EPIDEMIE UITGEBROKEN IN HOENAN. HET BEZOEK VAN VON RIBBENTROP AAN LONDEN. SCHUSCHNIGG ZOU EEN VOLKS STEMMING WENSCHEN. KERK EN SCHOOL. Veroordeeld wegens bigamie. OM HET ZEEUWSCHE KAMPIOENSCHAP.. De standen. Afd. A AFLOOP AANBESTEDINGEN. Te houden Aanbestedingen, VR 11 Mrt. 14.00 h. Stationskoffiehuis bij P. van Roosmalen te Rilland- Bath, namens bestuur waterk. Calam. Zimmermanpolder: 't her stel de vernieuwing en 't onder houd tot 30 April 1939, der aarde- kram-, rijs, steenglooiing e.a. werken. MA 14 Mrt, 13.00 h. door den bouwkun dige J, A. de Bruyne: 't verbou wen perc. no. 130 aan den Veer- schen Singel te Middelburg. Zie Middelb. Crt. 4 Mrt. 1938. DO 17 Mrt, 13.30 h. Polderhuis Abdij na mens dagel. bestuur Polder Wal cheren: 't uitvoeren bestratings- werken aan de straatwegen (be stek no. 5). Zie Middelb, Crt. 5 Maart 1938. VR. 18 Mrt. 15.00 h in de Directiekeet te Borssele, namens bestuur wa terk. Calam, polder Borssele, het herstel, de vernieuwing en het on derhoud tot 30 April 1939 der aarde-, kram-, rijs- en steenglooi- ingswerken aan de waterk. van bovengen, polder. Raming 4700. Zie Middelb. Crt. 28 Febr. 1938. VR. 25 Mrt. v.m. 11 uur in de gemeente raadskamer te Kats, door bestuur Waterk. Calm. Leendert-Abra- hampolder: 't verbeteren steen- glooiïngswerk en onderhouden tot 30 April 1939 waterk, e.a. werken bovengen, calm, polder. Raming 3492. ZA 26 Mrt. v.m, 11 uur in het vergader lokaal te Kortgene, door bestuur Waterk. Calm. Jonkvrouw-Anna- polder: 't verbeteren steenglooi- ingswerk en 't onderhouden tot 30 April 1939 waterk. e.a. werken bovengen. Calm, polder. Raming 4021. VR 25 Mrt. 11.00 h. verg. lokaal te Wil- helminadorp namens bestuur waterk. Calam. O, Bevelandpol- der: 't verbeteren en ionderhou- den waterk. werken en de ge bouwen dienst 19381939, Ra DO 31 Mrt. 11.45 h. ten bureele direc teur Registratie en Domeinen te Middelburg (L. Noordstr.) 't uit voeren werken tot landaanwin ning op de Staatsbuitengronden ge egen voor den Koningin Em- mapolder, gem. Clinge. Zie M'burg Crt. 8 Mrt. 1938. Middeburg. Goes. Schoondijke, Groede. MARKTBERICHTEN. aOÏERTEHim NICOLAAS DE VOOGD, in den leeftijd van 50 jaar. SPECIALE- HAAND-AANBIEDING MIDDELBURG In het politieke proces te Moskou is gisteren dr. Lewin, gewezen directeur van de kliniek'op het Kremi, verhoord Hij vertelde op. rustige wijze, boe de vroegere chef van de Gepeoe, J.ajoda (de voornaamste beklaagde in het pro ces) reeds in 1933 order had gegeven om den bekenden schrijver Maxim Gor ki en drie andere vooraanstaande figu ren te vermoorden, en hoe Lewin met behulp van een paar andere medici (eveneens beklaagden in het proces) de misdaad uitvoerden. Het was gemakke lijk, aldus Lewin, omdat alle vier perso nen een zwakke gezondheid hadden. Het was meer ern zaak van nalaten dan van actief ingrijpen. Lewin gaf toen, zonder veel interrupties van den open baren aanklager, een nauwkeurig en ge detailleerd verhaal hoe hij Gorki had aangeraden lange wandelingen te ma ken wat slecht voor hem was en hem tenslotte in den zomer van 1936 uit De Krim naar Moskou terug te laten komen om hem thuis met griep te infecteeren. Hij gaf hem een overmaat van stimu- leerende injecties hetgeen bij sterkere personen een goede therapie zou zijn geweest maar die bii Gorki fataal w.a- ren. Gorki's zoon, Pesjkow, was een dronkaard met een zwak hart en het was gemakkelijk dien man te doen ster ven. Koejbysjew had ook een uiterst hoo- gen bloeddruk en een zeer zwak hart en in plaats van hem voor te schrijven rust te houden liet Lewin hem trappen klim men. Merizjinski was een levend lijk dat slechts door de behandeling van dr. Ka- zakow in leven werd gehouden. Kaza- kow maakte een eind aan dat leven op verzoek van Lewin. Er ging in de zaal telkens een gemom pel van verontwaardiging op toen Lewin zijn uiteenzettingen gaf, maar het werd stil toen hij voortging met te vertellen hoe hij tot zijn daden was gekomen. In den zomer van 1933 zeide Jagoda, dien hij reeds laren kende, dat er ontevreden heid in het land heerschte en dat er verandering van régime noodig was. Ja goda schetste in groote trekken hoe men aan'het samenzweren was en droeg hem op, de vier genoemde personen uit den weg te ruimen. Op die wijze zou begon nen worden aan een opruiming van de leidende personen in Rusland. Lewin durfde niet te weigeren maar riep voor het dooden van Menzjinski de hulp van Kazakow in. Opgeroepen om deze ver klaringen te bevestigen zeide Kazakow: in den herfst van 1933 kwam Lewin b" mij en zeide, dat ik Menzjinski moest dooden. Toen ik hem vroeg waarom, zeide hij dat Jagoda dat wilde. Ik wis* dat Jagoda nergens voor terugdeinsde en dus deed ik het. Kazakow voegde er aan toe, dat hij op 6 November op het hoofdbureau v,an de G.P.Oe bij Jagoda werd ontboden die aandrong op het ple gen van den moord. Avonturen van een vliegenden districtsarts. In de buitengewoon uitgebreide en slecht bevolkte streken van Noord- Australië maken t,al van districtsartsen gebruik van een vliegtuig om zich te verplaatsen. De consulten worden draadloos aangevraagd en de dokter stapt in zijn ,.kist", zooals de vliegers gewend zijn te zeggen. Aan welke ge varen zij dan kunnen blootstaan heeft onlangs een dokter ondervonden, die 21 September opsteeg en niet terugkeer de. De eerste dagen maakte men zich niet bezorgd, omdat hij wel meer da gen lang uitbleef en ditmaal van plan was verschillende uithoeken te be zoeken. M,aar tenslotte ging men op zoek per vliegtuig en auto en werden draadloos alle posten over een breed gebied gewaarschuwd te melden, wan neer zij dat bepaalde vliegtuig het laatst hadden gezien, A,an alle postvliegtuigen werd verzocht extra uit te kijken. Ten slotte zag op 28 September een vlieger het vliegtuig ergens op den grond langs een waterloop liggen en daar vond men den arts ook, ongedeerd maar uitgeput en aan het eind van zijn noodrantsoen. Hij bleek verdwaald te zijn en bij pogingen terug te keeren naar de telegraafpalenlijn, waaraan men zich pleegt te oriënteeren benzinege brek te hebben gekregen, zoodat hij moest J.anden in de wildernis. Zijn eer ste werk was te trachten ruim baan te maken om weer te kunnen opstijgen, maar dat was door vliegen, muggen en hitte een wanhopig werk. Een sterven de koe werd met een zakmes afgemaakt en zoo was het mogelijk een paar d,a- gen tot ontbinding intrad van vleesch te leven. Voor dat de over gebleven noodrantsoenen op waren, vond men hem gelukkig'. Het vliegtuig kon niet direct worden meegenomen, de dokter zou het na herstel wel even gaan ophalen vli rtt rnoedige districtsarts had dit 'tiënt cat^eau gekregen van zijn pa- t°en een vorig vliegtuig ver- d't vliegtuig had al was rtS£ iedenis .achter den rug: het Zt JL l^d in Canada eerst in verkoch^n aldaar gebruikt, toen een virrKt^' ^nÊeland, vandaar voor twep nis'!(War Australië gebruikt. geheel hersffid! Vkkte gefiaan' maa' W aar schuwing. De Haagsche politie vestigt de aan dacht op een man die den laatsten tijd in verschillende plaatsen opduikt en een bijzondere belangstelling aan den dag legt voor leesbibliotheken, zoowel open bare als die, welke zijn verbonden aan instellingen, stichtingen enz. Die belang-, stelling bestaat hierin, dat hij na het I vertrouwen te hebben gewekt. boe- j ken ter leen vraagt, hetgeen hij in den regel gedaan krijgt. De namen en adres- sen, die de man daarbij opgeeft, zijn evenwel gefingeerd. Hij ontdoet de boe ken van de bladen, waarop stempels j Vborkomen en verkoopt de exemplaren dan aan boekenhandelaren, particuliere bibliotheken enz. Het is de politie nog niet gelukt den man te arresteeren. Toen Dinsdagavond omstreeks kwart voor negen een zekere Nijman, wonende in Vischstraat te Den Helder, zich per fiets op weg bevond naar het rusthuis Parkzicht op den Singel aldaar, werd hij' op de Timor aan plotse! ng door een ■tweetal personen overvallen, d e 'hem van de fiets sleurden en hem tijdens de vechtpartij, die hierbij ontstond, een portefeuille met circa f 100 ontfutsel den. Op zijn hu'pgeroep schoten bewo ners van de Timorlaan te hulp, die den man bloedend op den grond aantroffen. Terstond werd de politie gewaarschuwd. Van de daders was echter geen spoor meer te bekennen. Het slachtoffer werd naar de St. Lidwina-stichting vervoerd. Naar de daders, d:e vermoedelijk ge weten hebben, dat het slachtoffer een vrij groot bedrag aan geld naar het rust huis Parkzicht moest brengen, wordt door de politie nog gezocht. Maandagavond is te Nieuwerbrug (Z. H.) de vijftigjarige slager A. Sch., ver moedelijk door den mist misleid, met zijn fiets in den Ouden Rijn gereden en verdronken. Gisteren is het lijk opge haald. S. was gehuwd en was vader van drie kinderen. In de N.V. Nationale lucifersfabriek, gelegen aan de Willem I Kade te Weert, heeft zich gistermiddag een ontploffing voorgedaan, waarbij acht meisjes brand wonden opliepen, van wie één zeer ern stige. De explosie had plaats in de comple- teerafdeeling der fabriek, waar een hoe veelheid licht ontvlambare stoffen tot ontploffing kwam, hetgeen met een he- vigen slag gepaard ging. Er ontstond een geweldige vlam, welke zoover uit schoot, dat zelfs enkele meisjes op deze afdeeling werken hoofdzakelijk meisjes die zich op een afstand van acht meter bevonden, nog brandwonden opliepen. In totaal werden acht meisjes gewond. Eén van hen bekwam heel ern stige brandwonden. De gerequireerde motorbrandspuit van Weert slaagde er na een half uur in den ontstanen brand, welke zich, doordat de aangrenzende afdeelingen door stalen schuifdeuren gescheiden zijn, tot de completeerafdeeling beperkte, te blus- schen. De oorzaak van de explosie is on bekend. Verdwenen Utrechtsche loopjongen in Den Bosch aangehouden. Sinds Maandagmiddag werd in Utrecht vermist een 19-jar'ge jongeman, J.K., die als looper in dienst was bij een handelaar in comestibles te Utrecht. Daar de jongen in het bezit was van een bedrag van f 170, toebe- hoorende aan zijn patroon, werd ver ondersteld, dat hij zich met dit bedrag uit de voeten had gemaakt. Gistermid dag werd door middel van de politie- radio-omroep zijn opsporing en voorge- le'dxng verzocht. Dit heeft tot resultaat gehad dat de looper in Den Bosch werd aangehouden. Hij bleek nog f 130 bij zich te hebben. Vandaag zal hij naar Utrecht op trans port worden gesteld. Gistermiddag is de 55-jarige arbeider J. K. onder een zandtrein geraakt, welke rijdt op den in aanbouw zijnden rijks weg nr. 12, nabij Lange Ruige Weide. De man was op slag dood. Gistermorgen werd de 33-jarige C. K. uit Loosduinen, bij een botsing tusschen een tramtrein en een vrachtauto op den rijksstraatweg te Lisse zwaar gewond. Gistermiddag is de man in het gemeen teziekenhuis te Den Haag overleden. Vanmorgen is de 26-jarige kruidenier G. O. te Haarlem die van de Klooster straat naar den Schoterweg fietste, op het kruispunt gegrepen door een visch- auto, die op weg was naar IJmuiden en geen voorrang verleende. De wielrijder werd eenige meters meegesleurd en vrij wel op slag gedood. Tegen den visch- handeïaar is proces verbaal opgemaakt, i De auto is in beslag genomen. Uit Londen: Prins Bernhard heeft he denmiddag met Prins Aschwin het noen maal bij koning George VI gebruikt. Bij zijn aankomst in Liverpoolstreet station werd Prins Bernhard door een groote menschenmenigte omstuwd. Toen de trein het station binnenreed, hadden zich op het perron tal van menschen verzameld, die slechts een smailen door gang vrij lieten. Ongelukkigerwijze had men verkeerd berekend, waar het rijtuig der Prinsen zou stoppen, en terwijl de Nederland- sche gezant, J. P. graaf Van Limburg Stirum, en de andere leden van het le- gatiepersoneel stonden te wachten om Prins Bernhard en Prins Aschwin te verwelkomen, bleven de beide prinsen in hun rijtuig meer naar achteren in den trein. Bij het zien van de signalen van het treinpersoneel drong de menigte op om iederen uitstappenden passagier aandachtig te beschouwen, Zij. slaagde er echter niet in, Prins Aschwin te her kennen en deze passeerde dan ook ge heel onopgemerkt, Toen Prins Bernhard uitstapte, weer klonken luide toejuichingen, en slechts met groote moeite kon de politie zich een weg naar hem banen. Z.K.H. sloeg de menigte glimlachend gade, en na nog enkele ooenblikken met den gezant te hebben gesproken, nam hij in een auto plaats. Het is niet bekend gemaakt, waar de Prinsen hun intrek zullen nemen. Naar wij vernemen zal de koninklijke commissaris van de Nederlandsche jaar beurs, Z.K.H. Prins Bernhard op Dins dag 15 Maart a.s., des middags te half drie, de nieuwe jaarbeurshal, welke bij de a.s. voorjaarsbeurs in gebruik zal worden genomen, officieel openen. Te Tsjangteh in de Chineesche pro vincie Hoenan is een cholera-epidemie uitgebroken. Zij wordt bestreden door de afdeeling tot bestrijding van epide mieën van den Volkenbond, die vanuit Tsjang'sja vertegenwoordigers heeft ge zonden, die de bevolking in massa vac- c:neeren. Dit is de eerste epidemie die in dit gebied is uitgebroken en de auto riteiten der commissie voor de volksge zondheid zien de toekomst met bezorgd heid tegemoet, daar voortdurend vluch telingen toestroomen en de sanitaire organisatie en de vaccine-voorraden on voldoende zijn. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, zal Don derdagochtend door den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, worden ontvangen. Later zal Von Ribbentrop als gast aan zitten aan een door premier Chamber lain aan te bieden noenmaal. Vrijdag zal Von Ribbentrop bij den koning op audiëntie gaan. U t Innsbriiick wordt gemeld, dat Schuschnigg in zijn hedenavond te hou den rede, de kwestie van een volksstem ming ter sprake zal brengen, die noo dig is geworden om de invloedssferen in Oostenrijk af te bakenen. Voorts zou de bondskanselier de r chtlijnen willen aangeven voor de ac tiviteit van het V.aderlandsche Front in den eerstkomenden tijd. Hij zal ver der de algemeene vraagstukken der Oostenrijksche politiek behandelen en meer in het bijzonder de maatregelen, die genomen dienen te worden ter be strijding van de werklooshe'd. Ver meld moet worden, dat alle vertrou wenslieden van den boerenstand en de .arbeidersklasse uitgenoodigd zijn, de rede die door de radio te Innsbrück en daarna nog eens te Weenen zal worden uitgezonden, te beluisteren. Geslaagd voor Radio-telegrafist 2e klasse de heer J. A. Robers leerling van de „De Ruijterschool" te V 1 i s s i n- g e n. Ned. Herv. Kerk. Ds, C. J. de Haan te Scherpenisse is beroepen te Meeuwen (N.B.) Geref. Gem Op het tweetal te Scheveningen komt voor ds, G. H, Kersten te Rotterdam, Een boekhandelaar te Haarlem is he den door het gerechtshof te Amsterdam tot negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens bigamie. De man was met zijn vrouw overeen gekomen te gaan scheiden. Hij had een verhouding met een minderjarig meisje. Om niet met den strafrechter in aanra king te komen ging hij met haar een huwelijk aan te Londen. Hij verkeerde in de meening, dat dit tweede huwelijk in Engeland gesloten, hier te lande niet geldig was. De rechtbank te Haarlem veroordeelde hem tot een jaar gevange nisstraf. De procureur-generaal had be vestiging van het vonnis gerequireerd. DAMMEN. De stand voor het kampioenschap van Zeeland luidt thans als volgt: gs. gw. gl. vrl. pnt Strooband, Middelburg 4 3 10 7 M. de Jonge, Kloetinge 2 2 0 0 4 v. d. Parel, Kruiningen 3 12 0 4 J. v. Dixhoorn, Zaamslag 10 10 1 A. Deurloo, Nieuwdorp 4 12 14 Modderkreeke, Nieuwd. 4 0 13 1 W. Lente, Middelburg 4 0 13 1 Aid, B. gs. gw. gl. vrl. pnt A. Kotvis, Zuidzande 4 2 2 0 6 W. Cijsouw, Vlissingen 3 2 10 5 Joh. de Smet, IJzendijke 4 1 3 0 5 D. Trieller, Domburg 4 0 4 0 4 Fleurbaay, Vlissingen 4 0 3 1 3 v. Bloppoel, Vlissingen 3 10 2 2 Willemse, Aagtekerke 4 0 2 2 2 De hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat te Middelburg heeft hedenmorgen namens Ged. Staten aanbesteed: het verbeteren van den Pro vincialen weg tusschen westelijk en oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen 2e gedeelte, lang ruim 3 km. Inschrijvers: F. Duinhouwer Sr, Goes 52314; P. J. van de Sande, Breskens 51600; P. de Regt, Neuzen 49940; P. F. de Waal, Kuitaart 49310; Th. H. Wieleman, Hoofdplaat 48888; P. de Bokx, Hoek en H. P. Kerkhaert, West dorpe 48885; L. Timmer, Dordrecht 48500; J." Haringman^ Colijnsplaat 48300; L, G. J. van de Ven, Koude- kerke en M. Wandel, Schoondijke 48300; Th. Cambier, Breskens 47748; A. J. Verjaal, Dreischor 47550; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke 46800; J. D. Janse, Co lijnsplaat 46500; J. H. van de Ven, Vlissingen 45900; P. Dees, Neuzen 43922; M. Andriessen, Scherpenisse en A. v. d. Werf, St. Maartensdijk 43400; W. van Vossen, St. Annaland 43200; J. van Vossen, St. Annaland 42700; Iz. Lagasse Zoon, Koude- kerke 42600; N.V. Noord-Nederland- sche Wegenbouwmaatschappij, Harlin gen 41975; J. den Oude, Zierikzee en W. van den Berg, Bruinisse 41900; E. J. Lindenbergh, Vlissingen 41500; L. J. Dekker, Veere 41180; C. v. d. Klip- pe, Vlissingen f 40750; P. Dekker, Veere 40290. Raming f 8911. Zie Midde'b. Crt. 19 Feb. 1938. Zie Middelb. Crt. 3 Maart 1938. Zie Middelb. Crt. 3 Maart 1938. ming f 2908. Zie Middelb. Crt. 8 Mrt. 1938. BURGERLIJKEN STAND. Bevallen: C. Hüiszoon, geb. Wonder- gem z., G. J. Provoost, geb. Marijs z., J. M. Mondeel, geb. van Luijk z., M. Blom, geb. Molleman d., J. P. de Graaf, geb. van Meer z., C. C. van Leeuwen, geb. Frumau, z.; K. M. de Leeuw, geb. Gideonse z., M. J. Almekinders, geb. Lucieer z. Overleden: N. van der Meij echtgn. van P, D. Middelkoop 62 j., P. Feij geh. met P. M. S immen 51 j., E. C. Philipse wed. van J. K. Meulmeester 97 j. Overleden: J. de Dreu jm. 79 j. {D. Z.) Over de maand Febr. Bevallen: M, E. L. de Badts, geb. Van Damme d. Getrouwd: W. P. Hubregtse 26 j, im. en C, P. Verherbrugge 23 j. jd., A. J. Boidin 30 j, jm. en S. M. Sonnevijlle 27 j. jd. Overleden: D. C. Haartsen 14 j. jm., Iz. Deunink 79 j. wedn. P. de Veij. (A.A.) Over de maand Febr. Bevallen: A. M. Heetesonne, geb. Verstrijnge d., S. Ras, geb. Van de We- ge dochter. Getrouwd: L, van 't Westeinde 30 j. jm. en I, E. de Martelaere 31 j. jd., J. Kareis 22 j. jm. en P. J. de Lijzer 18 j. jd. (B.C.) Goes, 8 Maart. Veil'ngsvereeniging „Zuid-Beve'and". Appels: Goudreinet- ten extra 1921, idem A 1820, idem B 17—21, idem C 15—20, Zure Belle fleuren A 12, idem B 1215, idem C 11,6012,50, Rambour Mortier 717, Westl. Bellefleur 16, Sterappels 67, IJziken 9; Belle et Bon. 47, Zuculmag- lio Reinette 814, Zoete Joop 34, id. Ermgaarde 3—10, idem Campag'ner 4 7.40, idem Bellefleur 39, Pomme d'Oranje 511, Kroet en Stekappels 1 8, per 100 kg. Peren: St. Remy 913, Gieser Wilde man 15, Kleiperen 915 per 100 kg. Diversen: Kippeneieren 2.602.90, Ganzeneieren 6.206.80, per 100 stuks, Honing 0.35 per flacon, Tulpen 89, p. 100 bos. Oostburg, 9 Maart. Op de graan markt was er matige handel. De notee ring a1s volgt: Gerst f 7.758,00; Ha ver f 6.006.50, bruine boonen f 7.50 10, maanzaad 4042; erwten 9.00 10.50. Heden overleed onze ge liefde, zorgzame Man, Va der en Behuwdvader. Namens de Familie, Wed. N. DE VOOGD— JOBSE. 't Zand, 9 Maart 1938. Algemeene kennisgeving! Mejuffrouw VAN DORST dankt voor de vele hartelijke blijken van belangstelling op 3 Maart onder vonden. Middelburg, 9 Maart 1938. Het regent Re genjassen. - Hoe kan 't ook anders. £oo'n lichte jas stoomen, dus ge heel schoon en opgeperst als nieuw, v. slechts 1.75. Deze spe ciale reclame duurt nog enkele dagen. Nadien betaalt U weer den gew. prijs. WALSTRAATSI TEl.ASa VLISSINGEN LANGE BURG i TIL.ial

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3