DODWE EGBERTS KRÖN!EK van den DAG, Het oog van Abu ZEELAND. 6>ekit -eikm. molden mi pijp TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 8 MAART 1938. No. 56» Door ALAN DARE. Het Fransche stoomschip vlot. ilDDELBURS. OPHEFFING BETREKKING CONTROLEUR GEMEENTEBELASTINGEN. Voorschotten bijzondere scholen. DE WONINGBOUW AAN DE HENDRIKSTRAAT. In de vergadering van 24 Nov. besloot de Raad op het gemeenteterrein SCHEIDSGERECHT VOOR GEMEENTEAMBTENAREN. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI OF OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK (Ingex. Med.j VERBETERING HOEK SINT PIETERSTRAAT LANGE GISTSTRAAT. OVEREENKOMST MET DE GODSHUIZEN. RECHTEN VOOR GEBRUIK VAN GEMEENTEWERKEN ENZ. EEN GOEDE ORANJEFILM WEER EEN AANRIJDING OP DEN VLISSINGSCHEN WEG. Een politieke kaatspartij. Na dagen- en nachtenlange beraad slagingen heeft het Fransche parlement eind vorige week een „statuut van den arbeid" vastgesteld. Herhaaldelijk is het wetsontwerp tusschen Luxembourg en Palais Bourbon heen en weer gereisd, en t is niet dan na de zesde lezing, dat het werd aangenomen. Dit heen en weer trekken tusschen Kamer en Senaat is overigens geen on gewoon verschijnsel. Integendeel, het is een spel, dat al dikwijls werd gespeeld; de Franschen hebben er zelfs een aardig woord voor gevonden: „navette", 't welk eigenlijk spoel, weversklos, beduidt. Het statuut van den arbeid heeft uiter aard tengevolge van deze kaatspartij 'n voornaam deel van zijn beteekenis ver loren. De Senaat, die veel conservatie ver dan de Kamer is, moest van verschil lende denkbeelden der regeering niet veel hebben. Hij bereikte o.a., dat de wet niet van toepassing zal zijn op de vrije beroepen en in den landbouw c.a. (voor den landbouw zal een speciaal ont werp worden ingesteld). En wat het voornaamste artikel betreft: de glijdende loonschaal, ook daarop is heel wat afge dongen. Een salarisherziening zal bij voorbeeld niet binnen drie, doch pas na zes maanden kunnen plaats hebben en slechts indien de kosten van het levens onderhoud met tien procent of meer zijn gestegen. De Senaat boekte tenslotte ook nog een overwinning ten aanzien van het 2e belangrijke punt: de arbitrage. Het re- gëeringsvoorstel gaf ten deze heel wat macht aan de vakvereenigingen. Het werd zoodanig veranderd, dat bij ar beidsconflicten voortaan de arbitrage niet al te zeer onder syndicale controle zal staan. Eigenlijk is niemand met al de com promissen bijster in zijn schik. Maar er was voorshands niet meer te bereiken, noch aan den eenen, noch aan den an deren kant. En dat er nog eenig resul taat werd verkregen is vrijwel uitslui tend te danken aan de vrees voor den val van het huidige ministerie. Zoowel de Kamer als de Senaat weten in groote meerderheid te goed, dat men op dit mo ment van een verandering geen verbete ring heeft te verwachten. Om deze reden bleek men aan beide zijden tot conces sies bereid en is men zelfs verder ge gaan dan men oorspronkelijk wel van plan was. De premier, Camille Chautemps, is, ondanks een griepaanval, dag en nacht in de weer geweest. Het was waarlijk geen gemakkelijk baantje om het ieder een naar den zin te maken. Als de Se naat na urenlange debatten scheen te vredengesteld en Chautemps vol goeden moed naar de Kamer toog kreeg hij daar den Volksfront-wind van voren. Den minister kan men het moeilijk kwa lijk nemen, dat hij allengs schoon genoeg had van het geschipper en zijn politiek leven in de waagschaal stelde. Niet al leen aan de Kamer, ook den Senaat zelfs tweemaal binnen twee dagen meende Chautemps de kwestie van ver trouwen te moeten voorleggen en beide lichamen der volksvertegenwoordiging hebben hun geloof aan den goeden wil der regeering uitgesproken. In arren moede en omdat een ander standpunt nog onvoordeeliger was. Voor de toekomst geeft zulks geen enkele garantie en als het tweede minis- terie-Chautemps momenteel nog staat is het alleen om te eeniger tijd ten val te worden gebracht. De vraag is maar wie daartoe eerlang het initiatief zal nemen. Het behoeft niet noodwendig de Senaat te zijn. Bij eenige der vele stemmingen der laatste dagen bleek er zich in de Kamer een meerder heid te vormen van de gematigden, het centrum en een aantal radicalen. Het 35.) Zij keek hem scherp aan. „Waarom vanavond?" „Zei je niet, dat het je verjaardag' was?" „Maar dat is het niet om dat weet ik!" „Alweer die intuïtie! Wonderbaarlijke gave! We zullen de eer deelen. Vijftig procent terwille van jou, vijftig om een andere reden!" Hij klapte in de handen en de dwerg liep vlug weg om het eerste gerecht bin nen te brengen. Een uur lang aten en dronken zij. Het aantal gangen scheen onuitputtelijk en J.,es was volmaakt toebereid door Han in ^emelsc'le Kijk, die zijn leven w:: e k°nibuis doorbracht. Naarmate de maar" geenktC' ^erd Phenuit levendiger, yplfliovL °°genbhk verloor hij zijn Sfe Hij lachte, vertelde maal de hand en We haar twee_ „Waarom ben j lijk?" vroeg zij. 11 vanavond z°° doel^v* 'n,zadlt< Katinka het doel van al mijn streven'" „Wat dan?" daar VZ-'en 7 zo°d™ de tijd daar is. Kij k mij goed aan 7e6 m;: •W oud ben ik.?" g kleinste deel der radicaal-socialisten ging mèt de socialisten en de communis ten in de oppositie. Zoo heeft men het beleefd, dat de communisten zich van stemming onthiel den uit ontevredenheid over de socialis ten, die op eigen houtje met het vakver bond aan het onderhandelen waren ge slagen. Het was de eerste maal sinds het bestaan der regeering, dat de communis' ten in een kwestie, welke toch ditfect de sociale politiek van het Volksfront raakt, niet thuis gaven. Van een open strijd tusschen socialis ten en communisten is nog geen sprake. Maar men weet, dat het ook tusschen deze partijen niet al te best meer botert. Men weet ook, dat de oneenigheid in den boezem der socialisten evenals in de kringen der radicalen groeiende is. Op den duur kan een conflict niet uitblijven. Het Fransche stoomschip „Bangkok" dat boven Terneuzen omhoog was ge varen, is tegen vijf uur gistermiddag met behulp van dertien sleepbooten vlotge komen. Het schip heeft daarop de reis naar Antwerpen voortgezet. Tot heden is de in 1922 tot stand ge komen vereeniging van de betrekk n- gen van gemeente-ontvanger en con troleur der gemeente-belastingen, de laatste als nevenbetrekking, bestendigd gebleven. In 1936 hebben Ged. Staten te ken nen gegeven, dat h.i. de belooningen van een aantal nevenbetrekkingen, w.o. die van controleur der gemeentebelastin gen, behoorden te worden ingetrokken. Ged, Staten waren van meening, d,at deze nevenbetrekkingen aan de amb tenaren als zoodanig konden worden op gedragen en geen bijzondere belooning eischten. Zijn de daaraan verbonden werkzaamheden van d en aard, dat zij voor den betrokken ambtenaar tot een abnormaal groot aantal overuren moch ten leiden, dan zou, bij wijze van uit zondering, een belooning wegens over werk kunnen worden toegekend. B. en W. hebben daartegenover op gemerkt, dat Ged. Staten destijds be paalden, dat de combinatie der beide betrekkingen niet mocht leiden tot ver- hoog:ng van de jaarwedde als ontvan ger. Men zou dan tot een wachtgeld moeten komen. Daarop is van de zijde van Ged. Staten er in berust, dat ne venbetrekkingen bleven bestaan, doch dat bij eventueele vacatures zou wor den gestreefd naar opheffing van den bestaanden toestand. Nadat Ged. Staten kennis hadden ge kregen v,an het overlijden van den ge meente-ontvanger, den heer A. H. Mun- nik, tevens controleur der gemeente belastingen, verzochten zij B. en W. de opheffing der laatstgenoemde Be trekking te willen bevorderen. Het komt B. en W. voor, dat thans, nu een wachtgeld verleening niet meer de re de behoeft te zijn, het gedane verzoek gevoegelijk kan worden ingewilligd, waardoor een bezuiniging van f 370,50 's jaars wordt verkregen. Tevens zouden B. en W. dan den te- genwoordigen klerk bij de belastingen willen belasten met de controle werk zaamheden, welke hij nu ook reeds daadwerkelijk verricht, en hem, met ontslag uit gemelde betrekking, op zijn tegenwoordige belooning willen ^Benoe men tot ambtenaar 2e klasse (de jaar- wedde-regelingen voor beide functies zijn gelijk), met dien verstande, dat „Dat weet ik niet. Ik heb het mij al zoo dikwijls afgevraagd." „Over de vijftig, denk je?" „Misschien. Neen, nu niet. Er zijn wel eens oogenblikken, dat je er oud en af geleefd uit (ziet, maar vanavond niet. Wat komt het er op aan!" „Je hebt gelijk! Wat komt het er op aan? Maar ik zal je een geheim ver tellen. Ik heb de volle drie maal twin tig jaren plus tien beleefd, die de Na tuur den man heeft toebedeeld." „Zeventig! Onmogelijk!" „Ha, da^t jaagt je 'schrik aan met waar? Maar vanavond ben ik zeventien, net als jij, Katinka. Morgen wel, wie weet, wat morgen brengt!" „Ik geloof dat jij het weet" zei ze ge spannen. „Weet je het?" „Eenigszins, het is nog vaag en duister, maar het is er. Het vereischt moed, om in de toekomst te zien. Zou je de proef willen doorstaan?" „Om de toekomst te zien?" „De onveranderlijke, vooraf bepaalde toekomst, die jou te wachten staat." „Neen, neen, ik durf niet! Het zou het zou iets akeligs kunnen zijn! Ik wil in het heden leven alleen in het heden!' Hij lachte zacht en tikte met zijn na gel tegen het glas. Het klonk als een prachtige bel en bracht de andere gla zen ook aan het trillen. „Wat wil je van dat meisje, Phineas?" „Wat denk je?" betrokkene tot wederopzegging za 1 fun- geeren als adjunct-ambtenaar bij den gemeente-ontvanger, tevens belast me! de controle der plaatselijke belastingen. Gelijktijdig zouden B. en W. den tegen- woord gen bode bij de belastingen, mes ontslag uit die betrekking, willen be noemen tot bode (Se jaarwedde-regelin- gen voor beide functies zijn gelijk) op zijn tegenwoordige belooning, met dien verstande, dat betrokkene tot wederop- zegg ng zal fungeeren als bode ten kan tore van den gemeente-ontvanger. Al dus wordt een toestand verkregen, die meer in overeenstemming is met de werkelijkheid dan tot dusverre. B. en W, doen het voorstel tot opheffing der betrekking van controleur der gemeen te-belastingen met ingang van 1 April. B. en W, stellen voor ,aan de navol gende vereen gingen voor de bijzondere scholen de na te noemen voorschotten over 1938 toe te kennen: Ver. „De Chr. Burgerschool", Singelstraat, voor vak onderwijs ulo f 2291,26; Lo, f 280; voor gewoon onderwijs resp, f 1993 en f 2730,58. De Vereeniging voor Geref. onderwijs voor de ulo Nieuwe Haven f 2360 voor vakonderwijs en nihil voor gewoon onderwijs; l.o. Heerengracht en Gravenstraat f 560 voor vakonderwijs en f 2771,66 voor gewoon onderwijs; Ned, Herv. school Zuidsingel l.o, f 280 en f 2202,03; RK. school Wal l.o. f 280 en f 2846,58; Ver. tot het verstrekken van l.o, op Ger. Grondslag Verwerij- straat f 280 en f 1059,84. Een tweede voorstel op dit gebied, behelst de vaststell ng van het gemid deld bedrag dat in 1937 per leerling is uitgegeven aan belooning voor vak onderwijzers, en stellen B. en W. aan de hand v,an cijrers voor, dit te bepa len op f 4,61 voor het l.o. en f 22,97 voor het ulo. aan de Hendrikstraat, bestemd voor den bouw van 16 woningen door de Woning stichting Volksbelang, eene grondrente te vestigen. Hoewel het genoemde besluit de goedkeuring van Ged. Staten heeft ver kregen, blijkt thans de notaris, die de desbetreffende akte zal moeten verlij den en voor de inschrijving daarvan in de openbare registers zorg dragen, van gevoelen te zijn, dat de vestiging van de grondrente tevens de overdracht van den grond aan de stichting zal moeten medebrengen. Waar de gemeente finan cieel ter zake volkomen gedekt is, nl. door de jaarlijksche betaling van de grondrente en de eventueele afkoopsom daarvan, hebben B. en W. tenslotte, nu zulks inderdaad noodzakelijk blijkt, te gen de overdracht van den grond geen bezwaren, te minder omdat daardoor, hetgeen niet te ontkennen is, eene meer regelmatige toestand met betrekking tot den bouw der woningen zal ont staan, omdat dan door de stichting op eigen grond wordt gebouwd. Zij bieden daartoe thans een concept besluit ter vaststelling aan. Voor de voorziening in de periodieke vacatures van voorzitter en plaatsver vangend voorzitter van het Scheidsge recht voor gemeenteambtenaren, bieden B. en W. den Raad de volgende niet- alphabetische aanbeveling aan: voor voorzitter mr. M. W. G. Jolles, presi dent van de Arr. Rechtbank en mr. F. B. Evers, advocaat en procureur; en voor plaatsvervangend voorzitter mr. J, Moolenburgh, kantonrechter en mr. J. A. E. Rink subst. griffier bij de Arr. ,<Hoe kan ik dat raden? Toch niet toch niet Haar gelaat werd zoo valsch als dat van een tijger. De over- heerschende uitdrukking er op was ja- louz'ie, en dat vermaakte Phenuit bui tengewoon, „Je kijkt heel grappig!" zei hij. „Het is waar, dat liefde het toppunt is van de eerzucht der vrouwen, terwijl de man ze lager stelt. Kennis is de schitterende juweel, die ons verblindt de oplossing van de eeuwig'e mysteries, de groote krachten, die ons maken en breken. Dat arme dwaze meisje heeft moed en dat verdwijnende iets, dat men goedheid noemt, maar zij bezit geen kennis, anders Zou zij wel beter geweten hebben en mij al deze maanden niet hebben gedwars boomd." „Toch zul je haar wil nooit breken" zei ze, met den opzet hem uit te hooren. Hij lachte en dronk de laatste teug sherry op. „Ik zal het je laten zien", zei hij. De dwerg trad binnen en hem werd volen, Maxine oogenblikkelijk bij hen te brengen, Katinka keek Phenuit vragend aan, maar hij zei niets. Eenige minuten later werd Maxine binnengevoerd. Har gelaat gloeide door de ruwe behandeling. Zij nam een hoog hartige houding aan, toen zij Katinka zag en in haar angst verfrommelde zij haar japon. „De gravin heeft een hoogst over dreven begrip van de wilskracht vanS Rechtbank. De eerst aanbevolenen zijn aftredend. De Commissie van Financiën ver- eenigt zich met het plan tot verandering van den toestand op den hoek Sint Pie- tertsraatLange Giststraat, al acht zij de verbetering maar klein. Zij verneemt gaarne nog op welke wijze dit plan ge financierd zal worden en vermoedt, dat dit uit leeningsgeld zal moeten gebeu ren. Thans deelen B. en W. mede, dat zij de uit te betalen som van 1080 wen- schen te voldoen uit den kapitaaldienst op de Gemeentebegrooting, met dien verstande, dat het bedrag in 5 jaren hersteld wordt door bijdragen uit den gewonen dienst. Op 30 Juni a..s zal de loopende over eenkomst tusschen de Gemeente en het bestuur der Godshuizen nopens verple ging en behandeling van patiënten in het Gasthuis eindigen. Daar het Gast huis, ook na voltooiing der verbouwing wel niet vóór 1 Juli 1939 op de nieuw gedachte en voordeelige wijze in zijn geheel zal kunnen worden geëxploi teerd, stellen B. en W. voor de overeen komst onder gelijke voorwaarden en be palingen als de thans geldende te ver leningen tot 1 Juli 1939, waarmede het Bestuur der Godshuizen en het Burger lijk Armbestuur zich kunnen vereeni gen. De verordening tot heffing en invor dering van rechten voor het gebruik van sommige openbare gemeentewerken enz., zooals nieuw vastgesteld op 21 Juli 1937 werden slechts goedgekeurd haar eigen sexe", zeide Phenuit. „Zij heeft zelfs te kennen gegeven, dat jij mij misschien de baas bent. Wat zeg je daarvan?" „Ik weet alleen, dat u een bruut bent en dat zij geen haar beter is. Waarom laat u mij hier komen om dwaze opmer kingen aan te hooren?" „Alleen, om de gravin te toonen, dat iedere vrouw spreekt, als de druk sterk is." ,,U zult nooit een woord uit mij krijgen." „Is het niet wonderlijk?" zei hij. „Des illusie alles desillusie. Je hebt geen geheim meer voor me, kind!" De vreemde, spottende uitdrukking van zijn gezicht verschrikte haar, maar zij bedacht snel, dat hij haar wilde over bluffen. „Laat mij gaan!" zei ze. „Ik vertel u niets, al martelt u mij ook." „Martelen! Waarom zou ik je mar telen, daar je mij al alles hebt verteld, wat ik wil weten?" „U verteld. „Pas twaalf uur geleden. Ik geloof, dat je toen een geweldigen ommekeer in je gevoelens had. Misschien heb je maar wat verteld, maar ik ben toch geneigd het te gelooven!" „Ik u iets verteld! Ik heb u niets ver- teld!" „Integendeel, je vertelde mij, dat je vader bij den tempel van Hammuxi be graven ligt, twee mijl van het kamp, tot 1 Januari 1939. Ten einde de voort zetting der heffing van genoemde rech ten ook na 1 Januari 1939 mogelijk te maken, behooren B. en W. dus de onder havige materie opnieuw aan de beslis sing van den Raad te onderwerpen, waarbij dan tevens moet worden reke ning gehouden met het op 1 Januari jl. ingaand, art. 270 der Gemeentewet, krachtens hetwelk de invordering van belastingen mede in de heffingsverorde ning dient te worden geregeld. B. en W. bieden thans een ontwerp verordening tot heffing en invordering ter vaststelling aan. Eenige honderden volwassen en kin deren hebben gisteren een der vier voorstellingen van de Oranjefilm van de Nederl. Chr. Film Centrale uit Utrecht in de Bogardzaal bijgewoond en ook wij hebben met genoegen een der voorstel lingen medegemaakt. De vierdeelige film staat geheel in het teeken van de blijde gebeurtenis van 31 Januari, maar gaat ook terug tot ver schillende gebeurtenissen in het leven van onze Kroonprinses. Wij zien Prin ses Juliana van Haar prilste jeugd tot dat Zij moeder is en met dankbare oogen naar Prinses Beatrix staart. Niemand zal de gang naar de Bogard zaal betreurd hebben. Gisteren heeft weder een aanrijding op het deel van den Nieuwen Vlissing- schen weg, dat in de gemeente Koude- kerke ligt, plaats gehad. Een auto be stuurd door een Middelburger, kwam van Vlissingen en reed een wagen van een leurder aan, die blijkbaar zonder teeken te geven naar links over stak. Zijn kar en ook de auto bekwamen eeni ge schade doch persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. waar hij zijn ontijdig einde vond Maxine uitte een gesmoorden kreet. Het was de waarheid en zij besefte, dat het geen lukraak schot van Phenuit was geweest. „Het is een valstrik", zei ze. „Ik heb u dat niet verteld. Neen, neen ik heb u nooit iets gezegd „Jawel. Je hebt mij alles verteld, pre cies zooals ik je zei, dat je doen zou. Wel, we gaan nu naar den tempel van Hammuxi, en je zult mij de plaats aan wijzen." „Ik ik wil niet!" „Je kunt er niets tegen doen. Nu moet je een glas wijn drinken op mijn sue- C6S „Laat mij gaan!" zei ze en waggelde naar dt- deur. De dwerg keek naar zijn meester, maar Phenuit beduidde hem, niet tusschenbeide te komen. Er was op. het oogenblik niets meer, da! hij van haar wilde weten. Hij wist, dat het Gou den Tablet in zijn bereik was. „Heeft zij je dat werkelijk verteld? vroeg Katinka, toen de deur zich ach ter Maxine gesloten had. „Ik heb nu macht over haar. Zij wist niet, dat zij het mij vertelde. „Hypnotisme?" Hij knikte, sprong toen op en greep met een woesten lach zijn viool, „Dans!" zei hij. „We zullen vanavond vroolijk zijn!? (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5