WAARBORG-KLEEDING BUITENLAND. De ondergang van de „Baleares". Chamberlain verdedigt de bewapeningspolitiek. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. SPANJE. ENGELAND. HONGARIJE. POLEN. ITALIê Z. AMERIKA. VER. STATEN BEURS VAM AMSTERDAM. - Markt Op allerlei wijze tracht men 'n echt Waarborg-costuum vindt U evenwel alleen bij Kreymborg. KKMD KERK EN SCHOOL. De Spaansche burgeroorlog. voorkomen hebben de beide echtelie- derd. Volgens de minister weten de Jo den het voornemen aumog hun huwelijk den zich met aan te passen aan het Hou. langs den meer gebruikelijken weg te gaarsche ras. Zes honderd opvarenden zou den zijn verdronken. Het aantal opvarenden, dat met de „Baleares" in de diepte is verdwenen wordt op zeshonderd geschat. Hieron der bevinden z ch de admiraal, die het schip commandeerde en de oudere of ficieren. De Britsche torpedojagers „Boreas" en „Kempenfeit" hebben on geveer tweehonderd personen gered met reddingsboeien en booten. Terwijl het schip zonk wapperde de vlag van den vice-admiraal aan den grooten mast. De „Boreas" en de „Kempenfeit" ga ven de bemann ng van de Baleares" door seinen te kennen over boord te springen, doch het meerendeel v,an de opvarenden gaf hieraan geen gevolg. Dit is de voornaamste reden van het groote aantal dooden. Naar aanleiding van het zinken van de „Baleares" schrijft de „Times" dat de voornaamste les, die uit den zee slag bij Kaap Palos kan worden getrok ken, is, dat de rechtschen de vloot der regeering onderschat hebben. Het blad komt tot de conclusie, dat beide par tijen numeriek te zwak zijn om een doel treffende blokkade te kunnen leggen, en dat zij zeer aan luchtaanvallen bloot staan, om te dikwijls een zeegevecht te kunnen riskeeren. De striid in het Verre Oosten bezegelen. CHINEESCHE TEGENAANVAL IN ZUID-SJANSI. U't Tsjangtsjau wordt vernomen, dat de Chineesche troepen in Zuid Sjansi een tegenaanval hebben ondernomen In de omgeving van Pingloe, Hoema en Wangsjoe, welke plaatsen op het oogen- blik door de J.apanneezen bezet zijn hebben zich verwoede gevechten afge speeld. De Chineezen hebben eveneens een tegenaanval ondernomen in Noord- Honan, waar zij, na de Gele r'vier te zijn overgestoken, ten Zuiden var Mensjien met de Japanneezen slaags genaakt zijn. Chineesch beroep op het bui tenland. Door bemiddeling van de internatio nale conferentie voor vredesactie heb ben negen Ch neesche nationale organi saties een boodschap gericht tot alle vredelievende volken, w.aarin gevraagd wordt, dat de burgers van alle landen eenstemmig verklaren, dat Japan, door China binnen te vallen en de vredes verdragen te schenden, de openbare vijand van de geheele menschheid is. Verder wordt er o.a. op aangedrongen dat overal de Japansche goederen ge boycot worden, dat Japan geen steun meer verleend wordt, dat China gehol pen wordt met f'nancieele credieten, munitie, oorlogstuig, technischen bij stand, medische hulp enz. VLIEGTUIG VAN DE AIR FRANCE VERONGELUKT. Zes dooden. Het van Hanoi naar het Westen op weg zijnde vliegtuig van de Air France is in den staat Datia (Britsen Indië) neergestort. De drie passagiers en de uit drie koppen bestaande bemanning kwa men om het leven. VON CRAMM GEARRESTEERD. Het Deutsches Nachrichtenbüro meldt, dat de bekende tennisspeler Gott fried Von Cramm gearrestee~d is door de Gestapo onder verdenking' zich schuldig gemaakt te hebben aan zeden misdrijf. NEGENTIEN DOODEN BIJ SPOORWEGONGELUK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de spoorlijn Reus-Barcelona een trein, welke van Lerida naar Tarragon ging, tegen een goederentrein gebotst. Beide treinen werden vernield. Negen tien personen zijn om het leven gekomen 168 werden gewond. Hij kwam, zag en overwon Volgens berichten in de Engelsche bladen heeft een twee en twintigjarige Londenaar, die voor zaken in Schotland op reis was, een succes behaald, dat verdiend geboekstaafd te worden, zij het ook niet door de firma, waarbij de jon geman in dienst was. De jongeling was nl. ter passeering van eenige ledige uren naar een dorps bal nabij Elgin gegaan. Hier ontmoette hij een twintigjarige Schotsche Brunet te, met wien hij een dansje maakte, dat hem blijkbaar zoo zeer onder den in druk bracht, dat hij de schoone op slag ten huwelijk vroeg. Het is niet bekend wie meer verbaasd was, het meisje, dat zoo plotseling een aanzoek kreeg, of de jongeman, die dit aanzoek met succes bekroond zag. Hoe het ook zij, twee uur later waren de besluitvaardige jonge lieden in den echt verbonden, volgens oude Schotsche zede, die een huwelijk wettig acht, wanneer bruid en bruide gom in aanwezigheid van getuigen el kander als man en vrouw aanvaarden Teneinde echter mogelijke betwisting van de geldigheid van het huwelijk te Er zal nog aanzienlijk meer dan 1500 millioen pond aan de uit breiding der weermacht koste worden gelegd. In het Lagerhuis is gisteren gedebat teerd over de bewapeningspolitiek der regeering. Daarbij heeft de minister president Chamberlain een groote rede gehouden. Hij deelde o.m. mede, dat het be drag van 1500 millioen pond sterling (ruim 13 milliard gulden), dat de regee ring twee jaar geleden noodzakelijk oor deelde om aan herbewapening (dus bo ven de normale kosten verwerkt in de jaarlijksche begrootingen) uit te geven in 5 jaar tijds), lang niet voldoende zal blijken voor de ontworpen plannen. Ik vrees, aldus spr., dat het Huis moet verwachten, dat de kosten het cijfer van 1500 millioen aanzienlijk te loven zullen gaan. Ik behoef niet te wijzen, zoo zeide de minister verder, op den ernst hiervan van de vooruitzichten, indien de toe stand niet beter wordt. Ik hoop, dat wij de herwapening tot stand kunnen bren gen zonder onnoodige bespoediging. Hoewel wij zullen blijven streven naar verbetering van den toestand, moet men zich ervan bewust zijn, dat ons verlan gen naar den vrede niet betee- cent, dat w ij bereid z ij n vandaag een vrede te koo- pen ten koste van een la- eren vrede. Ook kunnen wij onze verantwoordelijkheden jegens ons volk en jegens de menschheid in het al gemeen niet vergeten. Het is niet mijn aegeerte of mijn voornemen mij te be moeien met de aangelegenheden van an dere volken, doch van tijd tot tijd, in dien het onze plicht is, zullen wij onze stem verheffen ten gunste van vreed zame onderhandelingen, tegenover ge weld of bedreiging. Wij hebben vertrou wen in het volgen van dien weg omdat wij er van overtuigd zijn, dat onze doel einden in het grootste deel der wereld sympathie vinden. Indien ondanks dit alles vertrouwen en vrede echter niet hersteld zouden kunnen worden, zullen wij niet aarzelen het wapeningsprogramma en het tempo daarvan te* herzien. Wij vertrouwen daarbij den steun van het land te zullen hebben, welke offers ook gevraagd zul len worden. „Het is thans niet de tijd om werk loos te staan, terwijl de boot naar den waterval afdrijft. Als ik het land sterk wensch te zien, is dat, omdat ik geloof, dat in zijn kracht de beste kans voor den vrede ligt, maar, terwijl wij werken aan de kracht van dit land, wil ik geen gelegenheid voorbij laten gaan om de oorzaken van wrijving en oorlog weg te nemen. Noch herinneringen aan het ver leden, noch de verkeerde voorstellingen, die er thans bestaan, zullen mij er van weerhouden, met alle kracht te streven naar het herstel van vertrouwen en rust in Europa. Omdat ik de inzichten der oppositie (arbeiderspartij (Red.) ten aanzien van Spanje niet deel, beschuldigt men mij er van tot de dictatoren over te hellen. Ik sta in een wereld, waarin dictatoren bestaan. Ik heb geen belangstelling voor andere regeeringsvormen dan voor zoo ver zii invloed uitoefenen op andere lan den. Ik hel niet over tot nationaal-soci alisme, fascisme of bolsjewisme, omdat die alle mij onvereenigbaar voorkomen met wat voor mij de grondslag van het politieke credo is, de individueele vrij' heid. Mits onderworpen aan redelijke be perkingen, geloof ik in vrijheid van ge dachte, woord en handelen zonder wel ke er geen ware democratie bestaat, en ik geloof niet, dat de democratie nood zakelijk minder doeltreffend moet zijn dan andere regeeringsvormen. Voor het behoud van de democratie, die het be houd van onze vrijheid beteekent, zou ik vechten en, naar ik geloof, het volk van dit land evenzoo. ïk ben van meening, dat de weg, dien wij bij onze defensie volgen, de zekerste is ter vermiiding van de vreeselijke noodzakelijkheid van oorlog". Toen Chamberlain na zijn rede zijn plaats weer innam werd hij van de re öeeringsbanken luide en langdurig toe gejuicht. Aan het slot van het debat werd ge stemd over een motie van de arbeiders- nartij, om. de bewapeningspolitiek der regeering af te keuren. Zij werd verwor pen met 351 tegen 134 stemmen. Een resolutie, welke het beleid der regee ring goedkeurt werd vervolgens aange nomen met 347 tegen 133 stemmen. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. De Hongaarsche nrnister van open bare opvoeding, Hainan, heeft g'ezegc dat de Joden, die naar Hongarije zijn geëmigreerd in overtreding van de wet telijke voorschriften en wier verblijf in Hongariie niet wenschelijk is, uit het land- zullen worden gezet. Verder ver- kaarde hij, dat de invloed van de Joden ;n de industrie, handel en nijverheid, als ook in de pers moet worden vermin- i.'J Homan zeide tevens, dat de Hongaar sche pers noodzakelijk gereglementeerd moet worden, aangezien verscheidene e.'ementen in de pers zich nog' niet xaten leiden door den nationalistischen geest. De regèering zal een chrislelijk-uatio- nale polit ek voeren, welke gegrondvest ten Ja op het rassenbginsel. De regeering wil ïaar programma tot uitvoer brengen in iet kader van de grondwet. ANTISEMTETISCHE BETOOGINGEN TE WARSCHAU. Na een vergadering, welke door na tionalistische studenten te Warschau was uitgeschreven om te protesteeren tegen den moord op pastoor Streich, die eenige dagen geleden door een commu nist op den kansel werd neergeschoten in de kerk te Lubon, werden antisemie- tische betoog'ingen gehouden. Groepen nationalisten trokken door de straten der stad en solegen de ruiten van een aantal Jood.sche winkels in. De politie verrichtte talrijke arrestaties. Kroon en scepter van den Negus. De afgetreden onderkoning van Abes- synië, maarschalk Graziani, is door Mus- sol ni ontvangen om verslag uit te bren gen. Hij overhandigde den Duce kroon en scepter van den Negus, die in bet koloniale museum te Rome tentoonge steld zullen worden. Elf personen bij auto-ongeluk omgekomen. Nabij Cartagena (Columbia) is een autobus waarin dertig personen zaten, geslipt. Elf personen werden gedood en veertien gewond, De overstroomingsramp te Ca'ifornië. Roode Krms-beambten schatten het aantal slachtoffers der overstroomingen in Zuid Califomië thans op 200, Reeds zijn meer dan 140 lijken geborgen. Driejarig kind door arend meegevoerd. Een jjriejarig meisje, Betty Emest- burger, dat op de boerenhoeve van haar Denemarken Oblig. 1926-5 101% mnsieruam ly->o-o% U)Ü/tioO% Zeeuw. Hyp. B-4 100%101 Cities Service Cy. P. 5 42%42% A Amsterd. Bank 160%160% A Pret. Jurgens A iu% A Ned. Gist- en Spiritusiabr. 514520 A De Schelde N.B. 5655% C /*m. prneit Kef. 39%T5% A Born, Sum. H.M, 186185%, A nouth. /-uoeris 9* C Union Pac. Rr. 57%57 C Int. Nickel Cy. 36%— 36% Ned. 1000-3 100%—102 O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 128125 A NI. Hbk. 1000 140%—138% C Ned. H. M. 1000 167%—165 A v. Berkels Pat, 6b 64% C Calvé-Delft 93%—90% A Philips Gem. B. afg. 305%—298-301 C Unilever 155%—154%-» C Am. Car Foundry 17%17 C Anaconda Cop. 23%—22%-3 C Bethlehem St. 41%40%-% C Kennec Copper 27%27-% C U. States St. C. 38%—38%-% C North Am. Cy. 13%13% A Kon. Petr. Mpij. 355-352-54% C Contin. Oil Cy. 21%—21% C Phillips Petr. Comp. 2726% C Shell Union O.C. 11—10%-7% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 118%—117-17% A H.V. Amsterdam 445%439-41 A Java Cult. Mij 156153 A N.I. Suiker U. 128—128 A Deli Batavia 254%—250%-1% C Deli Mij. 1000 316%—311-12 A Senembah 320%—314-17 BEURSTHER ('4 O METER DINSDAG» Philips Aku - Suiker - Schepen Wettk Tabak Olie -*»' Rubber H.V.A» Koninkl. Amerika Gedepon«s»tf C Baltimore en Ohio 6%6% C Southern Pac. Cy. 13%13% A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubb. C. 218—214%-16% A Deli-Bat. Rubb. 136%—136 A Hessa Rubber 132% A Serbadjadi S.R. 104%102 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.96% 72.27 5.75% 30.27 1,78% Gister, 8.96% 72.33 5.80 30.29% 1,79 ouders in den staat Maryland aan het spelen was, is door een arend van reus- achtigen omvang gegrepen. Het beest, dat vergezeld was van het arendswijfje, verdween snel met het gillende kind de lucht in. Een jager, die ooggetuige was van het gebeurde, probeerde de vogel te tref fen. Hij raakte echter slechts het arends wijfje, dat doodelijk getroffen neer stortte. Het beest woog dertig kilo's en had een omvang van meer dan twee me ter. T na te maken Uit bewijst toch wel iets niet waar? (Ingez. Med.) BONDSBESTUURDER VERDUISTERT DERTIG MILLE. Na gedurende 10 jaar schulden te heb ben gemaakt heeft de bezoldigde be stuurder van den Algemeenen Nederl. Bond van handels- en kantoorbedienden de 57-jarige H. L. G. S., afkomstig uit Eindhoven, zich bij het bestuur van de zen bond aangemeld met de mededee- ling' dat hij in den loop van deze 10 jaar zich een bedrag van f 30.000 had toegeëigend die hij uitsluitend voor eigen genoegen had aangewend. S, bekleedde bovendien, als bijbetrek king, het penningmeesterschap van de federatie van kantoorbediendenbonden, die te ken jare de Mercurius-examens organiseert, waarbij zeer vele kantoor bedienden hun diploma verwierven. Door een tamelijk duur leven dat S. tien jaar geleden begonnen was, en door bu:tenshu:s te leven zag hij zich genood zaakt telkens geleden op te nemen uit de kas van den bond of uit die van de fe deratie. Wanneet- hem dan door een van beide organisaties gevraagd werd de bescheiden over te leggen, bleek tel kenmale alles met den financieelen toe stand overeen te stemmen aangezien hij telkens zorg droeg dat de boeken van beide lichamen, over welker financiën hij het beheer voerde, klopten, met het bedrag dat hij in totaal tot zijn beschik king. had. Dit over en weer vertoonen van de boeken en het tegen elkaar uit wisselen van de kassaldi heeft hij gedu rende ongeveer tien jaar volgehouden, totdat hij tot het inzicht kwam dat het bedrag, hetwelk hij had opgenomen, en dat hij niet kon restitueeren, te groot was geworden. Toen heeft hij de wijste partij g'ekozen en zichzelf bij het bestuur van bovengenoemde federatie aange meld, nadat hij eerst de zaak. voor zoo ver de a'gemeene bond er bij betrokken was. in orde had gemaakt. Het is echter de vraag of de federatie die dus voor het gansche tekort komt te staan, met deze door den heer S. ge troffen soh-'kkmg genoegen zal nemen. De mogelijkheid bestaat dat de federa te een actie zal gaan instellen teneinde haar aanspraken op een eventueele ver goeding te kunnen doen gelden. Het federatiebestuur heeft de verduis tering bij de noMtie aangegeven, die den heer S., d:e tezamen met een bestuurs lid van de federatie op het politiebureau Le:dschet>lein te Amsterdam verscheen, aanhield en in verzekerde bewaring stel de. De verklaring die de heer S. zoowel tegenover het federatiebestuur als tegen over de politie heeft afgelegd komt over een met het voorloopige resultaat van 't onderzoek. Het door S. opgegeven ver duisterde bedrag komt met het ontbre kende overeen. „En snel was de lust in het vrijen gebluscht Zondagavond wandelden een jonkman en zijn dulcinea langs de boorden van de Noorderhaven te Rotterdam. Zij hiel den elkaar omstrengeld en terwijl hun monden teere woordjes fluisterden, had den zij slechts oogen voor elkaar. Dit moge heel begrijpelijk zijn, het moge zelfs heel benijdenswaard zijn om onder dergelijke omstandigheden langs de Noorderhaven te wandelen, het is ech ter ook heel onvoorzichtig. Men begrijpe ons niet verkeerd: zulk een cynicus is schrijver dezes niet, dat jhij hier zou doelen op de onvoorzichtigheid van het dolen langs een pad, dat naar het stad huis zou kunnen leiden neen, hij doelt uitdrukkelijk op de onvoorzichtigheid om het pad der min te kiezen langs een ha venkant. De minnenden zagen slechts elkaar; zij peilden de diepten van el kanders blik en dronken de zoete zalig heid van dit idyllisch samengaan. Maar toen opeens Zij zagen den wallekant niet, maar wel peilden zij de diepte van de Noor derhaven en dronken zij het drabbige water. Gelukkig is die haven niet diep. Even deed het water: bubbelebub. Toen kwamen twee druipnatte jongelieden de Noorderhaven uitgekropen: proestend, bibberend, koud en naar. In een pro zaïsch politiebureau eindigde het ro mantisch avontuur. Daar kregen de jongelieden droge kleeren en toen zijn zij naar huis gedaan. Zoo snel m'oge'iik; langs den koristen weg.... (N.R-C.) EEN MISDRIJF G'stermorgen heeft de gemeenteveld wachter van Voorhout in de Leidsche Trekvaart het lijk gevonden van een man van ongeveer vijftig jaar. De schedel vertoonde een wonde. Uit de sectie op het lijk verricht, is komen vast te staan, dat het niet geheel uit gesloten is. dat her van misdrijf sprake is. Zooals gemeld vertoonde de schedel een wonde. Het signalement luidt als volgt: stevig gebouwd, eenigszins ge drongen postuur, zw,art-wit haar, zware wenkbrauwen, een knevel, lichtbruine oogen, op den rechterarm staat een an ker getatoueerd met jaartal 1892 en de letters J. J. Naar schatf'ng is de man 65 jaar oud. Hij was gekleed in nieuwe manchesterkleeding en had nieuwe schoenen met rubberzolen. Ver moedelijk is het gevonden lijk dat van een schipper. Groote juweelendiefstal. Zondagnacht hebben inbrekers van de gelegenheid dat de bewoners afwezig waren, gebruik gemaakt om hun slag te slaan in een woning aan de Jan Luyken- straat te Amsterdam. Voordat de politie van het bureau Leidscheplein die door buren was gewaarschuwd, verscheen, waren de ongewenschte gasten weer verdwenen, met medeneming van een groot bedrag aan sieraden en kostbaar heden. De aanwezige rechercheur kon slechts vaststellen dat zij er in geslaagd waren de voordeur te forceeren en uit een boudoirkast een hoeveelhe-d rin gen, armbanden en andere lijfsieraden mede te nemen, naar voorloopige schat ting ter waarde van ongeveer 1800. Het onderzoek naar de identiteit van beide inbrekers, die volgens verklarin gen van de buren als heer waren ge kleed, wordt met kracht voortgezet. Baal hennep op het lichaam gekregen en omgekomen. Zaterdagmiddag heeft de 47-jarige L, W., werkzaam bij de Ver. Touwfabrie ken te Maassluis, bij het verwerken van hennep, een baal van 260 kg, vallende van enkele meters hoogte, op het lichaam gekregen. Met ernstige inwendige kneu zingen is de ongelukkige per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Weer een geheime zender in beslag genomen. In samenwerking met de gemeente- polit:e heeft de radio-controledienst in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. te Deventer een clandestienen omroepzender in beslag genomen. Tegen den eigenaar is proces-verbaat opge maakt. Veertien stuks vee bij brand omgekomen Gistermiddag is een landbouwschuur van den landbouwer J. Eijerkamp op de Reube nabij L o c h e m gemeen te Laren, door brand vernield. Van de in den stal staande negentien stuks vee konden er slechts vijf worden ge red. De overige kwamen in de vlam men om. Meisje op onbewaakten overweg door trein gegrepen en omgekomen- Maandagmiddag is het vijftienjarig dochtertje van den arbeider Kotswinder uit Sappemeer op den onbewaakten overweg aan den Winkelfïoek aldaar door den trein naar Groningen gegrepen en op slag gedood. Het meisje bracht eten naar haar vader, die daar in de werkverschaffing is. DOOBENDAGBOEK VAN HET VERKEER, Haarlem: i doode. Eenige dagen geleden is op den rijks straatweg te Haarlem-Noord de '7-jarige wielrijdster M, van den B. op het oogen- blik, dat zij zonder een teeken te geven naar links een zijstraat in wilde rijden, door een bestelauto aangereden. Zij •werd ernstig gewond en is in den af- geloopen nacht overleden. Ned. Herv. Kerk H. Bartlema, candidaat en hulp prediker te Markelo, heeft het beroep (toez.) naar Ritthem aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2