y KRONIEK van dei DAG. Lucht Yerdfdi^ihijs Fonds Het oog van Abu Ook Uw steun! BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCUE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GGESCHE CRT,) VAN MAANDAG T MAART 1938, R». 55. De vooruitzichten voor onderhan delingen tusschen Berlijn en Londen Het Luchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage Henderson, de Engelsche ambassadeur te Berlijn, heeft de vorige week, zoo als men weet, een onderhoud gehad met Hitler, Over de beteekenis daarvan zijn de meeningen nogal verdeeld. De Fran- sche pers, die over 't geheel nu niet be paald in de wolken is over Engeland's nieuwe buitenlandsche politiek en Eden's aftreden blijft betreuren, heeft weten te vertellen, dat de kans op overeenkom sten tusschen Engeland en Duitschlanc vrijwel nihil gebleken zijn; nademaal Hitier schandalig zou hebben over vraagd, Verschillende Engelsche bladen daarentegen hebben meegedeeld, dat er goede vooruitzichten voor de onderhan delingen tusschen Berlijn en Londen be staan. Binnenkort zal Von Ribbentrop, de nieuwe Duitsche minister van buiten landsche zaken een afscheidsbezoek aan Londen brengen, waar hij tot aan zijn benoeming ambassadeur is geweest. Het onderhoud tusschen Henderson en Hitier nu zou men moeten beschouwen als een voorbereiding van besprekingen, welke Von Ribbentrop ter gelegenheid van zijn formeele visite met Chamberlain en Ha lifax gaat aanvangen en waarvan men nogal verwachtingen zou mogen koeste ren. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Ct." heeft nu in verband met dit alles vernomen, dat in 't bijzonder hei koloniale, vraagstuk tusschen Hitier en Henderson onderwerp van bespreking is geweest. Tot dusver, zoo schrijft hij, al moge wel eens theoretisch de eisch van Duitschland gegrond zijn genoemd, heeft men te Berlijn nog nimmer aanleiding gehad om te gelooven, dat Engeland be reid zou kunnen worden gevonden net- terdaad de teruggave van de koloniën aam Duitschland te helpen bevorderen, Door de besprekingen met Henderson is dat anders geworden. Men heeft thans in de Wilhelmstrasse grond om aan te nemen, dat de Engel sche premier Chamberlain zeer goed weet, dat de daadwerkelijke teruggave vam koloniën door Duitschland wordt verlangd en dat dit rijk geen belang stelt in onderhandelingen, waarbij die terug gave alleen als een theoretisch ruilobject op het tapijt zou verschijnen. Chamber lain weet dat niet alleen, maar deze we tenschap is voor hem geen bezwaar meer voor het beginnen van de onderhande lingen, Er is dus een aanknoopingspunt voor een ernstige discussie en dat is, al wfl men nog zoo zeer vermijden om op de gebeurtenissen vooruit te loopen, heel veel. Het zal nu de taak van Von Ribbentrop zijn om er zich te Londen van te verge wissen, hoe ver de Engelsche regeering in cle practijk wil gaan. Alle veronder stellingen daaromtrent zijn tot nader or der voorbarig en voor een deel ook ten dentieus. Onder de onwaarschijnlijke veronderstellingen stippen wij er twee aan; dat alleen Togo in aanmerking zou komen, is van te voren onwaarschijnlijk, omdat de teruggave van Togo alleen voor Duitschland geen voldoende basis voor onderhandelingen zou zijn; de ver onderstelling dat Duitschland Oostelijk Nieuw-Guinea terug zou willen hebben em tevens (in de plaats daarvan) met Nederland onderhandelingen zou willen aanknoopen over den aankoop van het Westelijk deel van dit eiland, hoort men te Berlijn als fantasterij bestempe len. Men mag deze tegenspraak geloo ven, daar uitentreure is herhaald en be vestigd, dat Duitschland alleen koloniën terug wil hebben, welke het zijn afgeno men en dat het geen andere koloniën daarbij of daarvoor in de plaats wenscht te verkrijgen. Afgezien daarvan is niet in te zien, waar Duitschland de koopsom in een internationaal geldig betaalmid del vandaan zou moeten halen. Te ver wachten is, dat men omtrent deze zaak nog veel voorbarige veronderstellingen en geruchten zal hooren, die ten deele de strekking hebben om belemmerend op den loop van de onderhandelingen te werken. In alle gevallen staat daarom trent nog niets vast en kan daaromtrent ook niets vaststaan, omdat op zijn vroegst eerst in den loop van de volgende week te Londen over en weer de verlangens en de concessies concreter vorm kunnen aannemen. Natuurlijk is ook alles heel voor- loopig' gesproken over de kwestie van het Donau-gebied, en Zuid-Oost-Europa in het algemeen, aldus de corespondent der „N. R. Ct." verder. Men moet daar bij niet uit 't oog verliezen, dat Duitsch land bij alle besprekingen daaromtrent gebruik kan maken van de omstandig heid, dat een gedeelte van de internatio nale pers de voorstelling pleegt te wek ken en in vele internationale milieu's ook telkens weer de voorstelling ingang vindt, alsof Duitschland het voornemen zou koesteren binnenkort een gewapen- den inval in Oostenrijk of Tsjechoslowa- kije te doen. Dit stelt Duitschland in staat deze beweringen steeds weer mei de grootste stelligheid tegen te spreken, terwijl het dan datgene, wat in werke lijkheid gebeurt, kan laten rusten. Men neemt te Berlijn op goede gronden aan. dat het Düitsche staatshoofd ook nu weer niet heeft verzuimd bij den heer Henderson de vrees voor een aanstaan de invasie weg te nemen en dat Von Rib bentrop een authentieke geruststellende interpretatie van de recente redevoe ringen van Hitler en Göring naar Londen mee zal nemen. Terloops opgemerkt, sluit dat niet uit, dat over eenigen tijd onderhandelingen tusschen Berlijn en Praag over een vriendschapsverdrag zullen beginnen, waarbij de gelijke rechten voor de Su- deten-Duitschers tot een ernstig onder werp van discussie zullen worden ge maakt. Dat Duitschland de toekenning van deze rechten ook in het belang van den vrede gewenscht acht, daarover kunnen Henderson en Chamberlain niet in twijfel verkeeren. V y Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Door ALAN DARE. 34.) Toen zij verdwenen was, sloop Phe- nuit met gebogen schouders het dek rond. Hij zag een der manschappen luie ren en schold hem zoo uit, dat de arme man kermde. Zijn tegenwoordigheid op het dek had een buitengewone uit werking op de bemanning iedereen trachtte hem zoo ver mogelijk uit den weg te komen. Hij ontmoette Dave, die hem voorbij trachtte te loopen. „Blijf staan!" Dave blééf staan en bewoog zenuw achtig zijn groote handen. „Weet je, wat er gebeurt met man nen, die te veel praten?" kraste Phenuit. „Ik ik weet niet. „Leugenaar! Je kletst met dat meisje, als je denkt, dat ik het niet kan hooren! Als je niet zoo doodsbang was, zou je haar helpen, mij te dwarsboomen, is het niet?" ,JXie heeft gezegd, dat ik. "Is het niet zoo, praatjesmaker?" H - if 008enhlik fonkelden Dave's oogen. Hij balde de vuisten en deed een stap voorwaarts. Phenuit verzette geen voet, maar op zijn gezicht verscheen een dui- velsche uitdrukking. Dat bracht Dave aan net weifelen en toen was hij verlo ren. Hij bedekte zijn gezicht met zijn hand en waggelde weg. Prinselijk echtpaar ter kerke. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisterochtend, voor het eerst sinds de geboorte van Prinses Beatrix, ter kerke gegaan. Zij bevonden zich onder het ge hoor van ds. E. H. Blaauwendraad, voor ganger der gemeente van de Nederl. Herv. kerk te Baarn, De dienst onder scheidde zich in niets van een gewonen dienst. De predikant had als onderwerp van zijn preek gekozen Joh. 11 vers 50. Ds. Blaauwendraad, stond vroeger te Vlissingen. Benoeming directeur Ned, Spoorwegen. Naar wij vernemen zal in de vacature welke door het overlijden van ir. Van Dijk in de spoorwegdirectie was ont staan, voorzien worden door de benoe ming tot directeur der N.V. Nederland- sche Spoorwegen van prof. dr. ir. J Goudriaan jr., onderdirecteur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven. DE UITREIKING VAN DE EERSTE M-BRE VETTEN. Door den minister van deiensie. De minister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk, heeft Zaterdagmiddag op het vliegveld Ypenburg aan 18 jongelui, die met hulp van het luchtverdedigings fonds het M-brevet hebben verkregen, dit brevet uitgereikt. Velen waren op het sportviiegveld bij een. Behalve de minister, die met me vrouw Van Dijk en zijn adjudant, kapi tein Tielens was gekomen waren er o.a.: de vice-president van den Raad van Sta te, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, generaal Snijders, luitenant-generaal Reynders, chef van den generalen staf, luitenant-generaal Raaijmakers, inspec teur van de militaire luchtvaart, de vice- admiralen Fürstner, chef van den marine staf, Vos, chef van de af deeling materi eel van het departement van defensie en Quant, voorzitter van het Nederlandsch Instituut voor Zweefvliegen. Op het grasveld voor het clubgebouw stonden bij de opgestelde vliegtuigen de 18 gebreveteerden (o.w. drie Zeeuwen) en een groep, die nog in opleiding is, mitsgaders de instructeurs der N. L. S„ met de opleiding belast. De minister sprak met waardeering over de kentering, in onze Volksgeest met betrekking tot de weerbaarheidsgedach te, waarbij hij het voorbereidende werk van verschillende nationaal-voelende vereenigingen prees. De minister verze kerde, dat de regeering de Vereeniging voor Nationale Veiligheid en het Lucht verdedigingsfonds, welks bedoeling hij aangaf, goed gezind is, waarbij spr. er op wees, dat materieel zonder voldoende personeel geen beteekenis heeft. Sinds 1 October zijn 40 vliegers in op leiding voor het M-brevet, zoo zeide de minister, welk aantal, al is het ook een goed begin, nog aanvulling behoeft. Ver meerdering van dit aantal is afhankelijk van den steun der verschillende fondsen en de minister hoopte, dat op het beroep van die fondsen op het publiek een klin kend antwoord zal worden gegeven. Dat van de 19 candidaten voor het M-brevet er 18 geslaagd zijn is, zoo zeide de heer Van Dijk, een bewijs van de voortref felijke opleiding van de Nationale Lucht- vaartschool. De minister eindigde zijn toespraak met enkele woorden tot de gebreveteer den, die hij gelukwenschte. Hij ver wachtte, dat niet alleen sportiviteit, maar ook de gedachte om in de ure des gevaars het land op bijzondere wijze te dienen, hen heeft doen leiden zich voor het M-brevet te bekwamen. Ten besluite van dezen middag waren er demonstraties, die geopend werden met een vlucht in escadrille-verband, uitgevoerd door zes M-brevetters. Mevrouw MiddelkoopVan der Meij. f Groote droefenis heerscht op het ge sticht „Kinderzorg" door het plotseling overlijden van mevrouw Middelkoop van der Meij, die Zaterdagmiddag zeer onverwacht aan haar echtgenoot, den di recteur der stichting, maar ook aan de ze zelve als directrice is ontvallen. Mevrouw Middelkoop, die den leeftijd van 62 jaar heeft mogen bereiken, heeft haar echtgenoot gedurende de lange reeks van jaren, die zij samen aan het hoofd der stichting stonden, met al haar krachten terzijde gestaan en stond bij personeel en kinderen als een zorgzame moeder over het groote gezin bekend. Het bestuur het bleek nog uit de woorden van den voorzitter en uit het jaarverslag op de jaarvergadering op 28 Februari had ook groote waardeering voor den arbeid van de thans ontslape ne. De deelneming in breede kringen is dan ook groot. De ter aarde bestelling van het stoffe lijk overschot is bepaald op Woensdag a.s., vertrek van de stichting te twee uur. Vooraf zal in de gymnastiekzaal 'n rouwdienst plaats hebben. De put dempen voor het kalf verdronken is. Op den Dam heeft men thans de mees te toegangen tot trapjes, die het dok in gaan, afgesloten met een plank of wel er een hekje voor geplaatst. Dit is echter nog nagelaten bij het trapje het dichtst bij de Nieuwe Brug tegenover het Oost- Indisch huis. Voor hen die in den avonc wat dicht bij de dokmuur loopen of we komende uit de richting Brakstraat over de oudere bestrating hun weg nemen om spoedig bij de brug te zijn, is het trapgat door de schaduw van den wegwijzer zeer moeilijk te zien en het gevaar dat men er in zal vallen zeker niet denk beeldig. Laat men ook hier een hek plaatsen voor dat ongelukken zijn voor gekomen. Uitvoering Gymnastiekvereeniging „Achilles". In de reeks van feestelijke bijeenkom sten ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de gymnastiekvereeniging „Achilles" nam de uitvoering op Zater dag j.l. een zeer voorname plaats in, omdat het hier de leden der verschillen de afdeelingen zelve waren, die hun kun nen op het gebied der gymnastiek lieten zien. Maar voor alles werden de talrijke aanwezigen vergast op de voor een zaa. wel wat harde, maar overigens uitste kende nummers van de signaalafdeeling zeker niet de minst populaire afdeeling der jubilaresse. Daarna heeft de voorzit ter, de heer K. de Vries, een openings- en welkomstwoord gesproken en daarbij herinnerd aan de oprichting der vereeni ging en het direct in den heer Bal vin den van een goeden leider die zeker 'n groot aandeel heeft gehad in de vele successen, waarvan de talrijke behaalde prijzen getuigen. Spr. hoopte, dat de heer Bal „Achilles" nog lang zal mogen lei den en ook het 25-jarig bestaan zal me de vieren, terwijl hij mevrouw Bal dank bracht voor alles wat zij „achter de schermen" voor de vereeniging doet. Ook alle anderen, die op een of andere wij ze helpen aan het welslagen bracht spr. dank en hulde. Hij deelde mede, dat de beschermvrouwe, mevrouw Hoegen van „Ik waarschuw je voor de laatste maal!1' snauwde Phenuit. In tegenstelling met zijn gewone ma nier van doen bleef hij het grootste deel van den dag op het dek en vermaakte er zich mee, de mannen te kwellen. Te gen den avond ging hij naar zijn hut en nam zijn viool, die aan den muur hing Hij begon droomerigë melodieën te spe len, die hij meesterlijk ten gehoore bracht. De zachte muziek vervulde het schip en drong tot Maxine door. Als be- tooverd luisterde zij er naar. Het was bovenaardsche muziek zoo zoet en trillend, dat het onmogelijk was, te be denken, dat ze uit de ziel van Phenuit voortkwam. Dave had gezegd, dat hij duivelsche dingen speelde, maar deze muziek was zeker in den hemel gemaakt. Toen veranderde de melodie en be gon zij te begrijpen, wat Dave bedoeld had. De muziek werd wild en harts tochtelijk en veranderde langzamerhand in een bedreiging. De techniek van den speler was schitterend, de pres tissimo gedeelten stroomden als vuur van de snaren. Het klonk als krankzinnig lachen, vermengd met helsch gekreun. Nooit in haar leven had muziek haar zoo getroffen en nooit had zij geweten, dat die zooveel kwaad kon uitdrukken. Zij sloot de "deur, om niets meer te hooren. Maar Phenuit ging voort met spelen. Hij had de oogen gesloten en zijn som ber spookachtig gelaat was dicht tegen het" Instrument aan gedrukt. De vingers bewogen zich met bliksemsnelheid en de strijkstok ontlokte aan de trillende snaren de melodie der verdoemden. Hij bemerkte, dat Katinka hevig ontsteld, met de vingers tegen de ooren, voor de deur stond. „Doe dat niet!" kreunde zij. Plotseling hield hij op en gluurde naar haar. „Je maakt mij gek!" „Dat zou ik inderdaad kunnen!" mom pelde hij. „Wist je, dat muziek geesten uit de onderwereld kan halen? Kom, ik zal Het je laten zien." Hij hief den strijkstok op, maar zij sprong op hem toe en hield zijn arm tegen. Haar opgewonden gezicht was heel dicht bij het zijne. Hij keek haar in de oogen en legde de viool neer, „We zullen de geesten laten rusten, totdat je zenuwen sterker zijn gewor den," zei hij. „Je ziet er vanavond uit als een echte sirene, Katinka! Waaraan moet ik dat verbazende vertoon van schoonheid toeschrijven?" „Het is mijn verjaardag, Phineas!" „Verjaardag? Durf je een verjaardag te hebben? Een mooie vrouw moest na haar dertigste jaar niet meer jarig' zijn. Maar dan zweer je dat je nog aan den goeden kant van dien grens staat! Zullen we zeggen; zeventien. Zij scheen niet ingenomen met zijn scherts en begreep ook n'et, waarom hij zoo vroolijk was. Hoewel hij geheel en al een mysterie voor haar was, beminde (Iagez. Med. deze vrouw hem met een wilden harts tocht, die voortkwam uit bewondering voor zijn groote sluwheid en zijn verwon derlijke artistieke gaven. Terwille van hem had zij gezondigd, niet eens, maar wel een dozijn keeren, en zij zou het weer doen, als hij het haar vroeg. De liefde maakte haar tot zijn slavin. „Bel even", zei hij. „Wij zullen je ze ventienden verjaardag vieren lie he!" Zij deed wat haar verzocht was, en daarop trad een der afzichtelijkste dwergen binnen. Hij boog zijn groot, vreemd gevormd hoofd bijna tot op den grond en spreidde de armen uit, „Avondeten!" stiet Phenuit uit. „En wijn de oude sherry. Doe die vuile lompen uit en kleed je er op, om aan tafel te bedienen. Vlug!" Het schepsel strompelde naar buiten en Katinka keek hem na. „Hij is afschuwelijk!" zei ze „Hij spreekt nooit. Waarom spreekt hij niet?" Phenuit antwoordde niet, maar toen de dwerg weer binnenkwam, in een fluweelen pak met 'n kniebroek uit gedost, greep Phenuit hem bij het ooi en trok hem voor Katinka. „De dame wil weten, waarom je nooit spreekt", zei hij. „De luimen van nieuws gierige vrouwen moeten altijd bevredigd worden. Toon het haar". De dwerg opende den mond. Katinka wierp er een blik in en trad toen vol afschuw terugde tong ontbrak! Phe nuit kakelde en de dwerg ging voort HoogelandeDavis, wegens uitlandig- heid en de voorzitter yan het K.N-G.V., de heer W. de Graaf, plotseling verhin derd waren. Hierna kon met het groot aantal num mers van het programma worden begon nen. Men kreeg goed werk te zien aan 4e brug' zoowel van de meisjes en dames, als van de heeren en juniores, waarbij zelf een veteraan en ook de directeur lieten zien, dat voor goed turnen leeftijd geen rol speelt. Ook de jongensafdeeling bleef niet achter. De dames gaven als altijd lenigheids-, behendigheids- en uitbeeldingsgymnas- tiek, die er wezen mag. Wat aardig was ook nu weer de Reidans van de meisjes- juniores, evenals haar vrije oefening en de stok- en vrije oefening met een jon gensafdeeling samen, In het tremplin- paardspringen deden zij niet onder voor de jeugdige turners. Een tweetal nummers na de pauze wil len wij afzonderlijk vermelden, namelijk de plastische standen, die ditmaal ge bracht werden in een passende omlijsting en de daarop volgende 19e eeuwsche quadrille. Voor de pauze gaven twee dames een Intermezzo, namelijk een samenspraak, waarin speciaal de geschiedenis van de 15 jaar, maar ook het heden en de zoo juist door een gemaskerde vertolkte toe komst, die toch in het duister ligt, wer den behandeld. Een tweede Intermezzo, dat na de pauze op het programma stond onder ging hetzelfde lot als het knotszwaaien; werd n.l. geschrapt. Het was toch nog ongeveer middernacht eer alles was af gewerkt, hetgeen echter voor het over- groote deel der aanwezigen geen reden was ook niet te wachten totdat de zaal was omgetooverd in een dansvloer, die nog tot in de kleine uurtjes de danslusti- gen te torschen had. Gekkenwerk. Het is wel haast een onbegonnen werk steeds te wijzen op beoefenaars van het snelverkeer, die rijden op een wijze, dat men zich afvraagt of het hen te doen is om zelfmoord of moord. Er zijn echter oogenblikken, dat men niet zwijgen mag. Gisteren tegen 12 uur deed zich voor ons zulk een feit voor. Van de Markt kwamen drie motorwielrijders, ieder hunner met 'n duo-passagier, de Noord straat inrijden. Als men nog van rijden mocht spreken, het was voor straten eener stad onverantwoordelijk rennen, zoo hard ging het, dat het zelfs niet mo gelijk was de personen voldoende op te nemen of van de nummers der motoren kennis te nemen. Niet alleen wij, maar ook een stadge noot, die op de Markt was, had zich aan het idiote rijden van deze motorduivels, geërgerd. Wij willen aannemen, dat het vaststellen van maximum-snelheid be zwaren met zich brengt, maar voor zul ke onverantwoordelijke personen zou dit dan toch wel dringend gewenscht zijn. Ger, Vereeniging voor Drankbestrijding, Zaterdagmiddag had in het Militair Tehuis te Middelburg, onder voorzitter schap van den heer G. M. Feij, de voor jaarsvergadering van den Bond van afd. der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding in Zeeland plaats. Na opening op de ge bruikelijke wijze sprak de voorzitter een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna de secretaris en de penningmees ter de jaarverslagen over 1937 uitbrach ten. Uit dat van den secretaris bleek, dat de Bond thans 171 leden telt. De pen ningmeester gewaagde van een klein ba tig slot. Bij de behandeling der ingekomen stukken werd eenigen tijd van gedach ten gewisseld over het samenwerken met andere organisaties en ten slotte beslo ten dit punt op de a.s. bondsvergadering nader ter sprake te zullen brengen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De vergadering herkoos den heer Feij bij stemming .tot voorzitter. Tot afgevaardigde naar de te met tafeldekken. „Een uitstekende maatregel, lieve Ka tinka, als iemand geneigd is tot babbel achtigheid, vind je ook niet?" „Je bent een duivel, Phineas!" zei ze langzaam. Je bent de eenige man voor wien ik ooit bang ben geweest." ,,Je beoordeelt mij verkeerd en geeft mij de schuld van iets, waaraan ik part noch deel heb. Die vormelooze klomp is in een Turkschen harem geweest. Ik heb ontzettende moeite gehad, hem uit handen van zijn vroegeren heer en meester te krijgen. Eigenlijk ben ik een held! De beste glazen, kabouter!" Dit laatste zei hij tot den dwerg1, die juist «enige geslepen glazen op tafel zette. Deze boog,opende een kast in een hoek en haalde er eenig Venetiaansch kristal van buitengewone schoonheid uit. Hoewel de Russische vrouw 'n duis ter verleden had, bezat zij zeer veel kunstgevoel. Haar groote, donkere oo gen bleven als betooverd op de regen- boogkleurige gjazen 'en fpitachtige ka raffen rusten, waarin den dwerg den inhoud van twee hooge flesschen deed- „Waar waar heb je die vandaan?" vroeg' zij. „Uit het paleis van een koning, en de wijn behoorde aan niemand minder dan aan Napoleon den Derden. Je treft het bijzonder, lieve Katinka. Maar ik heb er behoefte aan vanavond een vol maakte gastheer te zijn." (Wordt vervolgd'.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5