1 8 2 9 MURIUM. ZEELAND. NIEUWSTEVOORJAARSSTOFFEN J. C. MERK surmojuio. WEERBERICHT. NUMMExt 55. EERSTE BLAD. MAANDAG 7 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. AfALCHERËU. ZUID-BEVELAND. De nieuwe grenswijzigingsplannen. NOORD-BEVELAND. Wij etaleeren de 130 breed 60 cent «DE VLIJT.. Langeviele - Middelburg ZEEUWSUH-VLAANDEREN W.9. ond. brandwaarborgmij; Een kruiser van Franco getorpedeerd. 9 twitwfctU ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bq contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 - Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. wm A. P, Staalman overleden. Gisteren is te Driebergen op 79-jari- gen leeftijd overleden de heer A.' P. Staalman, oudHid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. De overlede ne was ridder in de orde. van den Ne- derlandschen Leeuw. CHRISTELIJK WERKGEVERSVERBOND. 20 jaar. Het verbond van protestantsch- christelijke Werkgevers in Nederland heeft heden ter herdenking van het 20- jarig bestaan een buitengewone alge- meene vergadering gehouden in kasteel „Oud-Wassenaar" te Wassenaar. De voorzitter van het verbond, de hr. A. Borst Pzn., heeft een openingsrede gehouden, waaraan het volgende ont leend is. In het oorlogsjaar 1918, in ver warde politieke, sociale en economische omstandigheden, kwamen op den 7en Maart de christelijke patroons van Ne derland, onder leiding van dr. H. Colijn, te Utrecht tezamen en stichten hun christelijke werkgevers-organisatie. Na twintig jaren is dit stekje nog geen for- sche eik, maar wel een boom geworden, die schaduw geeft. De splitsing van de oude patroonsvereeniging „Boaz" in drieën: werkgevers, middenstanders, boeren, is gebleken een juiste splitsing te zijn. De eerste voorzitter van de vereeni ging dr. H. Colijn, heeft toen met zijn visionairen blik reeds de toekomst ge peild en het uitgesproken, dat de ko mende tijd ons zou stellen voor een ernstige worsteling om het behoud van datgene, wat naar. ons inzicht als goed uit den ouden tijd in den nieuwen moest worden overgedragen. Na twintig jaren van christelijke werkgeversorganisatie in Nederland kan worden gezegd, dat voortdurend en ook vandaag nog deze ernstige worsteling te constateeren valt, zelfs de vraag kan woorden gesteld, of deze twintig jaren niet anders zijn geweest dan een phase, zij het de aanvangsphase van een wor steling, die zich zoo uiterst langzaam en op zoo verschillende wijze openbaart, dat wellicht een eeuw nog een te kort tijdperk is, om den duur van deze worsteling te omvatten. BELANGRIJKE RUSSISCHE OPDRACHT VOOR DEN SCHEEPSBOUW. Twee passagiers-vrachtschepen besteld. Door bemiddeling en medewerking van de N.V, Handel Maatschappij ,.Ex- portchleb" heeft de Sovjet-Russische re geering heden de Ned, Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam opdracht gegeven voor den bouw van twee vracht-passagiersschepen, plaats bie dend aan 518 passagiers en een beman ning van 102 koppen. Dit is een der belangrijkste orders, die een Nederland sche werf in den laatsten tijd van Sov jet-Rusland heeft gekregen. De bestelde schepen worden twee zusterschepen en derhalve volkomen gelijk in uitvoering. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van defensie is de kapitein luitenant ter zee W. A. de Jong, dienende in het commandement der marine te Willems oord, den 7den Maart 1938 ter beschik king gesteld; is de officier van admini stratie le klasse F. T. van Rijn, den 5den Maart 1938 ontheven van den ad ministratieven dienst van het Kon. In stituut voor de marine te Willemsoord en wegens ziekte op non-activiteit ge steld en is met dien datum de officier van administratieven dienst der le kl. T. R. Deelder belast met den administra tieven dienst dier inrichting. Zaterdag zijn aangesteld tot dienst ig korporaal, de dienstpl. soldaten P. de Bok, P. Dogger, S. Godfriedt, A. Haartsen, C. Harinck, D. Kareis, J. Lin- en°ergh en A. Remorie, allen behoo- -V ot het 14e Regiment Infanterie te Bergen op Zoom; bij het 3e Reg. Inf. zijn aangesteld tot dienstpl. korporaal de dienstplichtige soldaten W. van Eijk, S. P. Wigman, M. A. Bosman, C. A. Booij, H. J Overloop en J. A. Tiggel- man, allen leerlingen bij de school voor dienstpl onderofficieren-administrateur te Middelburg. Franscb stoomschip omhoog gevaren. Het Fransche s.s. „Bangkok", van de ,',Chargeurs Réunies", is vanmorgen bo ven Terneuzen omhoog gevaren. Sleep- booten zijn naar de „Bangkok" vertrok ken. Het schip was op weg van Havre naar Antwerpen. Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig be taalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Goes 1888.84, onder de letters N. N.; 200, 200, 13.04; te Terneuzen f i30.80. Naar wij vernemen is de commis saris van politie, alhier, de heer J. Fon- tijne benoemd tot commissaris van rijks politie. Dit houdt in, dat zijn bevoegd heden zich voortaan ook buiten het ambtsgebied der gemeente Middelburg uitstrekken. Zaterdagnacht werd W. K. te 's- Heer Arendskerke verbaliseerd wegens openbare dronkenschap. Op het politie bureau kreeg hij gelegenheid weer nuch ter te worden. L. v. d. W. te 's-Heer Arendskerke en C. P. te Goes kregen een bekeuring wegens het zitten in raamkozijnen. ARNEMUIDEN. Onder voorzitter schap van den heer J. J. Wijkhuis ver gaderde db Chr. Werkliedenvereen. Vrijdagavond iri de openbare school. Na uitbrenging van de verschillende half jaarverslagen werd het bestuursvoorstel luidende, om om de 6 weken 5 pet. uit te keeren in het derde jaar van dezelfde ziekte, werd met bijna algemeene stem men aangenomen. BIGGEKERKE. Onder leiding van den heer P. Janse kwam Zaterdagavond de ziekenkas „Draagt elkanders lasten" in jaarvergadering bijeen. Uit de versla gen van secretaris en penningmeester bleek dat, het ledental met 6 vermin derde en thans 26 bedraagt. De inkom sten waren 433, de uitgaven 224, batig saldo 208. Vijf ziektegevallen kwamen voor met in totaal 219 ziekte dagen, hiervoor is aan ziektegeld uit gekeerd 181. Het totaal bezit der kas is thans f 2489. Tot afgevaardigde naar de eerstvolgende gewestelijke vergade ring werd gekozen de heer J. Jobse. VEERE. Het aantal kiezers op de kiezerslijsten bedraagt: 572 voor de Tweede Kamer, 557 voor de Provinci ale Staten en 529 voor den Gemeente raad. Dinsdagmorgen vergadert de Raad dezer gemeente met als voornaamste punt op de agenda de vaststelling der premie, die uitgekeerd zal worden aan dengeen, die den brand in het stadhuis heeft ontdekt en aldus een ramp heeft voorkomen, Het -definitieve voorstel bij de gemeenten. Zooals reeds eerder gemeld heeft mi nister Van Boeijen zijn goedkeuring niet gehecht aan de voorstellen tot grens wijziging tusschen Goes, Kattendijke, Kloetinge, enz., en deswege zijn door Ged .Staten van Zeeland, in overleg met den minister, nieuwe plannen ontwor pen, Deze plannen zijn dezer dagen aan de betrokken gemeentebesturen toege stuurd, en komen, wat Goes en Kloetinge betreft geheel overeen met hetgeen wij indertijd reeds over deze plannen me dedeelden. Volgens de nieuwe plannen komen dus van Kloetinge bij Goes: de geheele Oude Kloetingsche weg, de 's G^avenpolder- sche straatweg tot de groote waterlei ding, de geheele Buijsballotstraat, de Willem Zelleweg te Kloetinge, en de ge heele Patijnweg. De nieuwe grenslijn loopt achter den watertoren heen langs de groote waterleiding tot een punt, dat ligt tusschen den 's Gravenpolder- schen straatweg en de spoorlijn. Van daar loopt de lijn tot juist over de spoor lijn en vandaar over de Lewestraat, ach ter de huizen van den Patijnweg heen en precies in den bocht van de spoor-, Zorg voor wie hulp behoeven, maar zorg voor hen niet zóó, dat zij 't zor gen voor zichzelf verleeren. lijn buigt de lijn naar rechts of (van Kloetinge gezien) en loöpt dan over Heernisseweg naar de Sehipperswege- ling. Deze lijn buigt zich verder naar Kloetinge tot bijna aan den Stellenweg, zoodat de strook grond tot om de hof stede Van den Berg aan Goes toege voegd wordt. De aanwinst voor Goes zal 50 a 60 ha bedragen, Verder gaat, vo:gens de nieuwe plan nen, van Kattendijke naar Kapelle een óppervlakte van plm. 75 ha. Hiermede gaat naar Kapelle over, alles wat ligt aan het eind van den Monnikkendijk, het Hooge pad, aan den Kapelschen straatweg (als het café van Almekin- ders en nog drie woningen) en den We meldingschen Zandweg met Hofstede „Jonge Boomgaard". Het is dus de ge heele uitspringende wig, welke in het gebied van Kapelle drong. Kapelle zal daarmede boven de 3000 inwoners ko men. En tenslotte gaat nog van Kapelle naar Wemeldinge een oppervlakte van plm. 60 ha, begrensd door Klapweg Leurpsche weg tot Swaaksche weg en langs Wemeldingsche Zandweg. Wie de kaart onbevangen raadpleegt zal toe moeten stemmen, dat deze wij zigingen, en de uitbreiding voor Goes, natuurlijker aandoet, dan die volgens de vorige plannen. Voor Kloetinge betee- kent deze uitbreiding intusschen het ver lies van een zeer belangrijk deel van haar goede belastingbetalers en wordt dit verlies zonder meer zakelijk geka pitaliseerd, dan zal dit een zeer groot offer van Goes vergen. Zooals we echter reeds eer opmerkten, tenslotte zal dit in hoofdzaak toch een theoreticsh offer zijn, en anderzijds zal men van hooger hand er wel rekening mede houden, dat een groot deel van de inwoners, die vol gens deze plannen, thans van Kloetinge naar Goes over zullen gaan, zich alleen te Kloetinge vestigde omdat het aan Goes grensde. De verdere procedure zal nu zijn, zoo als die ook bij „de vorige plannen ge volgd werd, behandeling door de ge meenteraden en de z.g. dubbele Raden, waarna Ged. Staten dan uiteindelijk hun plannen weer aan den minister doen toekomen. KRUININGEN. Zaterdagmorgen was de monteur J. v. d. V. bezig met het op ruimen van een werkplaats. Bij het ver plaatsen van een electromotor viel deze om en v. d. V. raakte met zijn vingers bekneld tusschen muur en motor. De verwonding was van dien aard, dat V. zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. KWADENDAMME, Tengevolge van dikken mist, die elk uitzicht belemmerde, geraakte een kar waarvoor een hit ge spannen was bij den spoorwegovergang aan het Lange Weegje onder de juist passeerende tram. Persoonlijke ongeval len hadden niet plaats, doch de hit was zoodanig verwond, dat het moest wor den afgemaakt. Het duurde enkele uren voor het hier uit zijn marteling door den dood werd verlost. OUDELANDE. De door B. en W. op gemaakte kiezerslijst 19381939 bevat de namen van 459 kiezers. De o. 1. school te Oudelande blijft bestaan. OUDELANDE. Alhier is bericht ont vangen, dat naar het oordeel van Ged. Staten de instandhouding van de open bare lagere school te Oudelande inge volge art. 19 der L.O.-wet 1920 wordt gevorderd. De school blijft dus behou den. KORTGENE. Het departement „Nrd.- Beveland" van het Nut van 't Algemeen hield Vrijdagavond in „De Korenbeurs' alhier zijn laatsten Nutsavond in dit seizoen. De voorz. van het departement, de heer Maris uit Wissenkerke, sprak een kort woord tot de talrijke aanwezi gen, die uit alle plaatsen van het eiland gekomen waren om te luisteren naar wat dr. W. G. N. van der Sleen uit Haar lem te vertellen had over „Hollanders in Zuid-Afrika". De zeer interessante lezing werd met een film verduidelijkt, EEN ENGELSCHE BOM GEVONDEN IN EEN TUIN. WISSENKERKE. In één der tuinen aan het zgn. „Fransche pad" alhier heeft men een eigenaardige en misschien ge vaarlijke vondst gedaan. Er werd n.l. 'n bom gevonden, welke het model had van een torpedo. Het projectiel is 14 m lang en 15 cm dik. In het midden is de bom dikker dan aan de beide einden. De kleur is lichtgroen. Boven de bom zijn 3 cylinder-vleugeltjes bevestigd. Het misschien gevaarlijke voorwerp is van den eenen tuin naar den anderen verhuisd; het werd bekeken en bewon derd door verschillende lieden. De burgemeester van Wissenkerke heeft de bom in het lijkenhuisje laten brengen op de begraafplaats. De marine uit Vlissingen werd met de vondst in kennis gesteld en heeft het ding wegge haald. Er verscheen een oorlogsschip op de reede van Wissenkerke, waarna en kele mannen het voorwerp op het schip hebben gebracht. De bom bleek van En- gelschen oorsprong te zijn. Het projectiel is waarschijnlijk een „rookbom, te gebruiken door water vliegtuigen' Verder staat er een ge bruiksaanwijzing op voor den piloot welke vertaald luidt: .„Maak los, en gooi hem in diep water". Hoe de bom in den tuin gekomen is, is een raadsel. (Ingez. Med.) BRESKENS. De kring van christ. zangvereenigingen in Westelijk Z.-Vlaan deren hield Vrijdag zijn jaarlijkschen kooravond, waaraan door Aardenburg (De Lofstem), Biervliet (Hosanna), Bres kens (Concordia), Cadzand (De Lofstem), Groede (Halleluja), Nieuwvliet (Looft den Heer) en Retranchement (Zingt den Heer) werd deelgenomen. De samenkomst werd na het zingen van het Bondslied geopend door den voorzitter, den heer I. van Melle te Bres- kens. Spr. richtte een woord van wel kom in hetbijzonder tot het fanfare corps „Excelsior" te Cadzand, dat als lid is toegetreden. Ook een bijzonder woord van welkom verdiende de zangvereeniging van Groe de, die dezer dagen Miaar 25-jarig be staan mocht vieren. Jammer dat de ver eeniging van Schoondijke het afgeloopen jaar is opgeheven en dat de vereeniging te Sluis wegens een sterfgeval voor de zen avond haar medewerking niet kon verleenen. Het muzikale deel werd daarop inge zet door een drietal fanfare-nummers, die zeer verdienstelijk werden uitge voerd door „Excelsior" te Cadzand. De deelnemende zangvereenigingen brach ten achtereenvolgens elk twee nummers ten gehoore, afgewisseld door een so lo voor fluit, viool en piano, een twee tal nummers piano 4-handig en een so lonummer voor trompet, piston en trombone met pianobegeleiding, terwijl tenslotte bij wijze van verrassing een paar aardige lieden werden gegeven door een viertal jonge dames in imi- tatië-Tiroler kleederdracht met bege leiding van fluit en guitaar. De avond had daardoor een gevari eerd karakter, wat de aantrekkelijkheid niet weinig verhoogde en de aandacht tot het laatst levendig hield. Ook de vier nummers voor gemeenschappelij- ken zang kwamen, doordat bij het in nemen dér zitplaatsen in de zaal de zangstemmen afzonderlijk w,aren gehou den, goed tot hun recht. Natuurlijk werd ook op dezen kooravond het volmaak te niet bereikt, een enkele maal haper de nog wel iets aan klankgehalte, sa menzang of zuiverheid, doch over het algemeen viel in vergelijking tot vori ge jaren een duidelijke verbetering waar te nemen, wat dus een bewijs is, d,at met ernst is gestudeerd. De welgeslaagde avond werd door ds. D. Goudzwaard van Breskens met een kort slotwoord, dankgebed en het gezamenlijk zingen van den Avondzang besloten. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND MIDDELBURG (Ingez. Med.j Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest zwakke wind uit W. tot Z. richtingen, aanvankelijk nevelig of betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, droog weer, weinig verande ring in temperatuur in het Noorden, in het Zuiden iets zachter. UKKEL: Zwakke veranderlijke wind uit verschillende richtingen, schoon weer, maar vrij nevelig, mistvorming ge durende den nacht, plaatselijk nacht vorst met een temperatuursminimum van 0 tot 3 graden. Di. 8 Maart. Zon op: 6 h 33; onder: 17 h 50. Licht op: 18 h 20. Maan op: 9 h 14; onder: 12 h 39. N.M. 9 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwatsr Ma. 7 4.22 16.48 11.02 23.09 Di. 8 5.07 17.33 11.44 23.58 Wo. 9 5.58 18.34 12.33 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma. 7 6.13 18.38 11.59 Di. 8 6.55 19.21 0.16 12.43 Wo. 9 7.42 20.18 1.03 13.34 De Spaansche burgeroorlog. De „Baleares" in 'brand gescho ten en gezonken. Zondagmorgen is op 70 mijl van kaap Palos een zeegevecht geleverd tusschen schepen van de republikeinsche vloot en de opstandelingenkruisers „Cana- rias", .Baleares" en „Almirante Cerve- ra". Een torpedo van een der republi keinsche jagers trof den kruiser „Bale ares". Er deed zich een hevige ontplof fing voor en het schip maakte slagzij. Bij het aanbreken van den dag begaven zich zeven republikeinsche bombardements vliegtuigen naar het tooneel van den strijd. De vliegers zagen, hoe de kruiser in vlammen stond. Zeven schepen kruis ten om het brandende vaartuig. Bom men van de vliegtuigen vielen bij den kruiser. De regeeringskruisers „Libertad" en „Mendez Nunez" hadden, volgens Ha- vas, Zondagochtend om 2 h 20 op min der dan drie zeemijl afstand drie oor logsbodems van Franco bemerkt, de „Canarias", de „Baleares", en de „Almi rante Cervera". Het sein tot het gevecht werd gegeven. De rechtsche schepen schoten lichtgranaten in de richting van de regeeringsbodems, welke hierop met een krachtig vuur antwoordden. Plotse ling steeg bij de rechtsche schepen een groote rookkolom omhoog tot ongeveer vijftienhonderd meter hoogte, een der rechtsche schepen was getroffen en stond in brand. Ne het gevecht keerden de regeeringsschepen naar hun bases terug. Den buitenlandschen schepen werd per radio medegedeeld, dat het gevaarlijk is de plek van den strijd te naderen met het oog op mogelijke nieu we aanvallen op het brandende schip of op vliegtuigen, die het zouden willen helpen. Britsche torpedobootjagers hel pen bij het reddingswerk. De Britsche torpedojagers „Kempen feit" en „Boreas", die patrouilledienst verrichtten overeenkomstig de overeen komst van Nyon op de koopvaardijwe- gen op de Middel],andsche zee vonden omstreeks half vijf Zondagochtend tus schen Alicante en Carthagena den rechtschen kruiser „Baleares" in zin- ■kenden toestand. Onmiddellijk hielpen beide schepen de bbmanning te red den. Omstreeks 10 uur kwamen r'egeê- ringsvliegtuigen, die de overige schepen der rechtschen, die eveneens poogden de bemanning van de .Baleares" l'e red den, met bommen wierpen. Een bom ontplofte op het water, niet ver van de

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1