BUITENLAND. (BU A^es/it/™,,MIJNHARDTJES" SPORT. LAATSTE BERICHTEN. voor de electrische straatverlichting zal j eveneens afgelost worden. ZEEUWSGK-VLAAMDEREN W.D. De strijd in het Verre Oosten. R, D. Portefeuille 1938 VAN ONZE ADVERTEERDERS. N.V. Hendrikse en Co's Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg, DE JAPANSCHE OPMARSCH NAAR HEI ZUIDEN. Muiterij: oder de troepen van Mantsjoekwo. Terreur te Sjanghai. Na een kalmte van eenige weken heb ben de Chineesche terroristen te Sjang hai weer twee handgranaten geworpen in de Fransche en in de internationale nederzetting. Acht personen werden ge wond en groote materieele schade aan gericht. BELGIË. SPAAK HEEFT HET PLEIT GEWONNEN. DUUSCHLAND. Ds. Niemöller naar een concentratiekamp. DE STAAT GAAT VOOR DE KERK. OOSTENRIJK. BALKAN. Een doodgewaande keert terug. VER. STATED DE OVERSTROOMINGSRAMP IN CALIFORNIA RAADSOVERZICHt VAN M1DDELBUR 5-III-1938 BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. Philips H.V.A. Amerika ObLMftrk' Wettig, Tttbftli - Markt Koninkl. Suiker Industrie WISSELKOERSEN. (Ingez. Med.) Ongezonde toestanden in het Zeeuwsche athletiekleven. DE WERKLOOSHEID TE MIDDELBURG. DE HAVEN AAN DEN PERKPOLDER. De gunning. KERK EN SCHOOL. Jubileum ds. W. Reus. Geref. Gem. Het erfpachtsrecht inzake de vuilnis belt in den Adriaanpolder werd voor 7 jaar verlengd. De gemeente betaalt voor dit recht per jaar f 2750. Daarna kwam de verbetering van den bocht in den West Achterweg en aan koop van de wed. v, d. Hage van plm. 35 m2 grond aan de orde. In een vorige vergadering staakten hierover de stem men. Het voorstel werd in stemming ge bracht en thans aangenomen met 41 (de heer Heijboer was tegen). Er volgde daarna een bespreking over werkverschaffing. Tot vandaag is 1600 uitbetaald. Op de begrooting is 2000 uitgetrokken, zoodat er nog 400 over is, welke na 14 dagen uitbetaald zullen zijn. Nu is het de vraag, of er dan nog werkloozen zullen zijn. Er kwam een filosofische bespreking over het werkloozen vraagstuk. Werk loozen zullen blijven bestaan en ver meerderen zoolang de mechanisatie voortschrijdt. Werkloosheid is nu de kanker der maatschappij geworden. B. en W. werden gemachtigd, om zoo noo- dig, nog 500 beschikbaar te stellen voor event, werkverschaffing, WISSENKERKE. Bij besluit van 23 Februari j.l. hebben Ged. Staten beslist dat naar hun oordeel de instandhouding der openbare lagere school te Wissen- kerke ingevolge artikel 19 der l.o. wet 1920 wordt gevorderd. KAMPERLAND. Vrijdagavond trad alhier voor de Chr, reciteerclub „Schrift en Schoonheid" op de heer F. C. van Dorp, declamator te Rotterdam. Hij declameerde een 6-tal nummers: een keur van ernst en luim. Ze vielen zeer in den smaak van het talrijke publiek. BIERVLIET. Voor een overvolle zaal, bijna twee honderd personen, werd Donderdag de Groene-Kruisfilm „Roe ping" vertoond voor Biervliet, Driewe gen en Hoofdplaat. De voorzitter der afd, IJzendijke en omstreken, de heer M. Maas te Biervliet heette allen hartelijk welkom, inzonder heid den burgemeester, wethouder Mi- chielsen en verschillende raadsleden. Daar de afdeeling in nood verkeert en door haar uitgestrektheid in ongunstige omstandigheden, deed hij een ernstig be roep op den steun der leden, van wie een contributie-verhooging gevraagd zal moeten worden. De film viel zeer in den smaak en gaf een mooi beeld van het groote werk sinds 1900 tot stand gebracht. De heer Veldhuizen uit Den Haag vroeg oud-papier te willen verzamelen en te brengen bij de Ato-stations, dan komt het vanzelf bij het Groene .Kruis. Men vraagt alleen de moeite, slechts ge adresseerd: „Aan het Groene Kjmis". 'en de Ato doet de rest. Jeugdige dieven, OOSTBURG. De gemeente- en de rijkspolitie alhier hebben twee jeugdige personen aangehouden wegens diefstal en heling van eenige honderden sigaret ten. Uit den ,auto van een handelaar, die voor een café was blijven staan, werd een doos sigaretten vermist. Nu wilde het toeval, dat het een merk betrof dat hier nog niet in den handel was zoodat, nadat twee ledige zakjes gevonden wa ren, waarop het merk dezer sigaretten voorkwam, de politie ging op letten en werkelijk een jongmensch aantrof met een exemplaar van dat merk in den mond. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht dat de jongeman de siga ret genomen had en met een vriendje gedeeld. Proces verbaal is opgemaakt, nadat bij elk der jongelieden nog enkele pakjes in beslag genomen waren. De nieuwste brochure van de behang selpapierfabriek van Rath Doodeheef ver, getiteld „R. D. Portefeuille 1938", is een smaakvolle uitgave, welke aan haar doel, aandacht te vestigen op de producten van deze Nederlandsche be hangselpapierfabriek uitstekend beant woord, De illustraties en de stalen in deze brochure doen zien, dat R. D vóór alles het maken van een werke lijk kunstproduct nastreeft. Het brochu- retje wijst op het heerlijke gevoel van bevrijding als men rondblikt in een frisch behangen vertrek, dat u welkom heett met een velrbazïagwekkend en nimmer vermoed aspect van ruimte, R. D, behang kan stemming en humeur verlossen uit de grauwe greep van huis vijand no. 1: wandensleur. In de Alg'emeene vergadering van Aandeelhouders der N.V. Hendrikse en Co's Bankiers en Effectenkantoor te Middelburg werden de Balans en Ver lies- en Winstrekening over 1937, slui tende met een netto-winstcijfer van f 61.300 goedgekeurd. Het verslag maakt melding van een gestadige uitbreiding van zaken en bleef de Vennootschap voor ieder verlies ge spaard. De geheele w'nst werd in bedrijf gehouden, doordat ze welrd bestemd voor versterking' van de statutaire re serve en afschrijvingen op gebouwen en inventaris. De vastberaden opmarsch der Japan- neezen in Zuidelijke richting door Sjan- si wordt voortgezet evenals hun druk recente gevechten rond Linfen. Bij de recente gevechten rond Linfen en Linsje zijn, naar gemeld wordt, aan beide kan ten zware verliezen geleden. Men is te Hankau zeer ongerust, aangezien men vreest, dat de volgende Japansche be weging hun troepen naar de provincies Sjensi, Ningsia en Kansoe zal leiden, omvangrijke Chineesche versterkingen worden naar Sjensi overgebracht, ten einde een dergelijke beweging te stui ten. Berichten uit de provincie Soeijoean ontvangen bevestigen, dat muiterij is uit gebroken onder de troepen van Mant sjoekwo welke nabij Pautau liggen en onder Japansch commando staan. Een groot aantal van deze troepen is naar de Chineezen overgeloopen. De socialistische partijraad is giste ren tot een besluit gekomen ten aanzien van de buitenlandsche politiek van Bel gië. Zooals men weet, is de (socialisti sche) minister van buitenl. zaken, Spaak door verscheidene zijner partijgenooten aangevallen over zijn „zin voor de re aliteit" (Spaak wil o.a. de verovering van Abessynië erkennen), Het zag er een oogenblik naar uit, dat deze affaire een kabinetscrisis zou ver oorzaken. De bui is echter overgedre ven. De Raad nam gisteravond een mo tie aan, luidende: De socialistische par tijraad, gehoord hebbend het debat over de buitenlandsche politiek, spreekt zijn vertrouwen uit in de socialistische mi nisters en gaat over tot de agenda. De Gestapo heeft op vragen, waar ds. Niemöller zich thans ophoudt, ge weigerd inlichtingen te geven. Gisteravond meldde Reuter uit Ber lijn, dat ds. Niemöller is overgebracht naar het bij Berlijn gelegen concentratie kamp Sachsenhausen. Alfred Rosenberg heeft in een bijeen komst van de Berlijnsche rechterlijke macht de stelling verdedigd, dat de staat voorrang boven de kerk heeft. Hij zei- de: „De staat bekommert zich weinig om het geweekklaag van prelaten en kardinalen. De geestelijke ontwikkeling van het Duitsche volk is eindelijk vol tooid". Bankiers gearresteerd. De politie te Weenen heeft de ban kiers Klein en Thorsch gearresteerd, die er van beschuldigd worden naar het buitenland gelden te hebben overge bracht, toebehoorende aan personen, die twijfelden aan de stabiliteit van den politieken toestand in Oostenrijk. Na een afwezigheid van twintig jaar is een soldaat, die in 1918 aan het front in Macedonië als vermist was opge geven, in zijn woonplaats Melniza, ge legen bij Bresnik in het Zuidwesten van Bulgarije, teruggekeerd. Als 18-jarige jongen naar het front in Macedonië gezonden, werd hij in 1918 door een Fransche patrouille overvallen en als „vermist, waarschijnlijk dood" op gegeven. Zijn ouders en familieleden be rustten in zijn verdwijning en in zijn dorp werd te zijner eere een klein gedenk- teeken opgericht. Thans is hij echter, na vele avonturen, in zijn dorp teruggekeerd. De Franschen hadden hem gevangen gezet en later naar Marokko gezonden, waar hij zich liet inschrijven bij het vreemdelingen legioen. Vanhier wist hij te ontvluchten naar Turkije. Berooid van middelen moest hij op een Russisch schip werken om zijn passage te verdienen, nadat hem beloofd was, dat men hem aan land zou zetten, zoodra het schip een Bul^aar- sche haven aandeed. Het schip deed echter geen Bulgaarsche haven aan en bij aankomst te Odessa werd hij in hech tenis genomen en naar Siberië verban nen, waar hij trouwde met een Russin, Na het herstel der diplomatieke be trekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Bulgarije kon hij naar Moskou terug- keeren, waar hij er door tusschenkomst van den Bulgaarschen consul in slaagde om met zijn vrouw en drie kinderen naar zijn geboorteland terug te keeren. De gevolgen van de overstroomingen in Californië zijn, voorzoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen: 105 dooden, 100 vermisten, en 25 millioen dollar schade, nog niet medegerekend de schade, die de spoorwegen en de boeren hebben geleden. In de omgeving van Los Angelos zijn meer dan honderd plaatsen door de overstroomingen ge troffen. Het aantal dakloozen wordt ge schat op 20.000. De weerberichten voorspellen voor de komende dagen weder slecht weer. T G. Het zal den lezer van dit Raads- overzicht niet verwonderen, wanneer wij schrijven dat het ons tienmalen lie ver ware geweest, indien Middelburgs gemeenteraad gisteravond het korte en klare, positief stelling nemende voorstel- Portheine had aangenomen, in plaats van gelijk nu geschied is het een weinig geamendeerde maar daardoor toch niet principieel veranderde of ver beterde vriendelijke briefje, hetwelk thans namens de gemeente Middelburg aan den minister gezonden zal worden. Maar toch moet daarnaast verklaard worden, dat de vergadering van den Raad onzer stad in menig opzicht een goede vergadering, geweest is. Wie, als en met ons, voorstander der democratie is, zal zich, met ons, over deze Raads vergadering hebben moeten verheugen, 's Lands regeering heeft een plannetje, en zij zet daartoe een machine in bewe ging. Bij de belanghebbenden in wijdsten kring ontstaat daarop een, onverwacht sterke, reactie. Deze vindt thans vrije lijk en volledig uitdrukking in ons pu blieke leven: pers en vertegenwoordi gende lichamen. De pers heeft in dezen natuurlijk schiftende dat niet iedere willekeurling ieder kletspraatje maar gedrukt kon krijgen omstandig en veelzijdig van voorlichting gediend. Daarmede heeft zij, dunkt ons, beter verdiend, dan het denigreerende „kran tengeschrijf" waarmee de heer Den Hol lander alle waarde aan dat geschrevene klaarblijkelijk wilde ontnemen; (wij be noemen de gisteravond in den Raad ge houden velerlei goede beschouwingen toch ook niet als „Raadsgeleuter" of „Raadsledengeklets"?) Maar dit slechts terloops! In de gemeentelijke volksvertegen woordiging, den Raad, hebben B. en W. een hunnerzijds weloverwogen voorstel gedaan, waartegenover Raadsleden van links en van rechts onbeschroomd hun, soms vrij sterk afwijkende, inzichten vrijelijk en nadrukkelijk verdedigd heb ben. Onze opvatting, in den Raad tot uit drukking gebracht door het uitstekend verdedigde voorstel van den heer Por- theine, ten deele voortreffelijk onder streept door een zeer gevoelige pleitre de van mevr. Weijl, (gegrond op de veel inniger schoonheidsbeleving door de mo gelijkheid van v e r b 1 ij f dan door een vluchtig bezoek in een omgeving van oude cultureele schoonheid) verder meer of minder ondersteund door de HH, Heemskerk, Lambermont, Kögeler, Jeronimus heeft tenslotte toch niet gezegevierd: B. en W. hebben, gedisci plineerd gesteund door de soc.-demo- craten en bloc en een deel der rechter zijde, de overwinning behaald. Ondanks deze nederlaag als we 't zoo mogen noemen onzer opvattingen terzake, zijn wij verheugd over deze Raadsvergadering en haar stijl. Want die stijl was uitstekend: zakelijk, vrije, wei-overwogen en duidelijke uitspra ken; een pleidooi van 's Raads voorzit ter dat, hoewel het in wezen ditmaal, naar ons gevoelen, niet sterk was, niettemin den toehoorder onder den ban zijner bekoring dreigde te brengen door den trant waarin het gesteld en de wijze waarop het, met overtuiging, voorge dragen werd, en dan tenslotte een uit spraak die, al heeft zij dan onze instem ming bepaald niet, desalniettemin als een op goede wijze tot stand gekomen uitspraak gezien en aanvaard moet wor den. Aanvaard: voor de gemeen te als zoodanig welteverstaan, en niet verder! Napleiten zullen we nalaten. Slechts verzuchten dat, naar ons ge voelen, met dezen kwakkelbrief de zaak, waarvoor men bijeenkwam, geen dienst zal worden bewezen. Integendeel: hij bevat, zoo vreezen wij, menig gevaarlijk aanknoopingspunt voor de regeering! Laat ons hopen dat er in de Volks vertegenwoordiging straks meer te be reiken zal zijn. Maar het gevaarlijke is juist, dat deze brief daar dan wel eens aangewend zal kunnen wordenom ons dood te slaan! Na de geheime vergadering van 'n kwartiertje besloot de Raad nog over te gaan tot het doen vervaardigen van uit breidingsplannen aan den Veerschen weg en den ouden Vlissingschen weg. Denemarken Oblig. 1926-5 101% Amsterdam 19-6-3% 101—100% Zeeuws, ilyp. B-4 100%100% Cities Service Cy.'P, 1958 5 42%42% A Amsterd, Bank 160160% A PUref. Jurgens A 143% A Ned. Gist- en Spiritusf. 512514 A De Schelde N.B. 55%56 C Am. Smelt en Ref. 37% e.d.39% A Born. Sum. H.M. 185—184% A Houth. Alberts 9999 C Union Pac. Rr. 59% C Int. Nickel Cy. 37%—37% Ned. 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk, 128 A N.I. Hbk. 1000 140—141 C Ned. H. M. 1000 170—168 A v, Berkels P,at. 65% C Calvé-Delft 93%—94% A Philips Gem. B. afg. 310-310-08 C Unilever 155%156%-% C Am. Car en Foundry 17%17% C Anaconda Cop. 2423%-% C Bethlehem St, 41%41%-% C Kennec Copper 29—28-% C U. States St. C. 40%—39%-% C North Am. Cy. 1413% A Kon. Petr. Mpij. 357%—358-55% C Contin. Oil Cy. 22%—22 C Phillips Petr, Comp. 28%27% e.d. C Shell Union O.C. 11%11 C Tide Water Ass. Oil 11%11%-% A. Ned. Scheepv. U. 119119-% A H.V. Amsterdam 450%451-48% A Java Cult. Mij. 159—157% A N.I. Suiker U. 131% A Deli Batavia 258%261-59 C Deli Mij. 1000 320%—324-20 A Senembah 327%—332-28 Rubber Schepte Gedepon-s!) C BaBltimore Ohio 7%'-7 C Southern Pac. Cy. 1413% A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubb. C. 221%—220-19% A Deli-BaBt. Rubb. 141%—139 A Hessa Rubber 134135 A Serbadjadi S.R. 103%—106% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York heden 8.96% 72.32 .5.82% 30.33 1.78% gister 8.96 72.32 5,83% 30.33 1.78% Concordia res parvae crescunt, inet deze oude Romeinsche spreuk heeft mr. Veniet het jaarverslag van het Unie-be stuur over 1937 aangevangen. Door een dracht groeit het kleine; Eendracht maakt macht. Aan deze spreuk dachten wij na de jaarvergadering van het district Zeeland van de K. N. A, U. In Zeeland toch ont breekt het momenteel op athletiekgebied aan de zoo hoog noodige eendracht. En omdat die eendracht niet te bespeuren valt, zal de macht zjenderoogen tanen. De athletiekbeweging in onze provincie maakt op het oogenblik een moeilijke periode door. Niet aan prestaties ontbreekt het, daarover hebben we waarlijk niet te klagen. Maar het ath letiekleven, de band tusschen de ver schillende leidinggevenden is verre van eendrachtig, ja zelfs onsportief. Wat daaraan dan schuld heeft en welke de oorzaken zijn? Och, het lust ons niet daarop in te gaan, en die oorzaken eens te gaan ontleden. Immers: men bedenkt zich toch ook wel terdege eer men de hand in een wespennest steekt? Maar hetgeen ieder sportliefhebbend mensch kan constateeren is, dat in het athletiekleven in ons gewest, geen vertrouwen heerscht, geen onderling begrijpen en waardeeren. Men let meer op, of zich geen gelegenheid voordoet elkaar vliegen af te vangen, dan dat men eendrachtig samen gaat, waardoor de bloei en groei van de athletiek in Zeeland bevorderd kan worden, Het is eigenlijk droevig dat men arg wanend tegenover elkander staat, dat men geen voldoend begrip toont de han den ineen te slaan, en alle kleinzielig heden en kortzichtigheid want d;t is het feitelijk op den keper beschouwd op zij te zetten. Dat men bij de huidige verhoudingen, op onderscheiden terrem dit begrip nog eens zal zien opkomen, gaan we sterk betwijfelen. Het is nog slechts enkele jaren gele den, dat het toeven in het athletiekmi- Iieu zich deed kennen door een prettige en kameraadschappelijke geest, waar bij ongezonde rivaliteit niet te bespeuren viel. Fair p'ay op en rond het veld, bij athleten en bij de leiding. En nu? Als men meent, dat de athletiekbe weging in Zee'and op een dictator wacht en degenen die zich daarvoor wenschen aan te dienen reeds op den uitkijk staan, dan kan niet anders dan met klem be tuigd worden: De Zeeuwsche athletiek heeft geen dictators van noode. Bekwa me menschen ziin er aan de le'ding. Maar wel is noodig dat men op alle fron ten zijn houdrng herziet, gedachtig aan de spreuk: door eendracht groeit het kleine. Men neme een voorbeeld aan de ath leten. De onderlinge verhouding tusschen de Zeeuwsche athleten is prettig en vriendschappelijk. Men heeft waardee ring voor elkanders capaciteiten. Dit dient zoo te blijven. Alleen wanneer een dergelijk begrip door allen getoond wordt, zal verkregen worden wat men wenscht: een succesvolle athletiekbe- oefening in Zeeland. een geschiedenis .achter den rug: het was gebouwd in Canada en eerst in het merendistrict aldaar gebruikt, toen Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden heden ingeschreven: gèheel werkloos: 814 mannen en 21 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 7 mannen; niet werkloos 5 mannen. Algemeen totaal vorige week 884, bijgekomen 44, afge gaan 81, over 847, N.aar ons uit Terneuzen wordt ge meld is het maken van de nieuwe ha ven aan den Perkpolder onder Wals oorden gegund aan den laagsten inschrij ver, J. Visser Bzn. te Sliedrecht voor f 448,000, zijnde het bedrag waarvoor hij inschreef bij toepassing van 55-urige werkweek. A.s. Woensdag herdenkt ds. W. Rèus Ned. Herv. predikant te W estka- p e 1 1 e, den d,ag waarop hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente ver bond. Daarvoor stond hij te Eikerzee. In zijn woonplaats bekleedt ds. Reus zeer vele functies. Zoo is hij voorzitter van de vereeniging tot stichting van Evangelisatie, idem van den Zondag schoolcursus, van de Zendingsvereeni- ging, v,an de vereeniging „De macht van het kleine", idem van de Kantklosver- eeniging „Het Molenwiekje", van de afdeeling van de Nat. Chr. Geh, Onth, Ver., van de plaatselijke afdeeling van de vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland „Vrederust", van de afd. van het Groene Kruis,' van de Chr. Jongelingsvereeniging en van de Dijkersvereeniging te Westkapelle, Ds. Reus is ook penniémeester van de vereeniging tot Chr. wijkverpleging op Walcheren's N.W. deel en voorzitter van de afd. Domburg van het Ned. Bij belgenootschap. Voorts is hij bestuurs lid van het district Zeeland van de Nat. Chr. Geh, Onth. Ver-, commissaris van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank te Vlissingen en Correspondent van het Zendingsbureau te Oegstgeest. Veel heeft ds. Reus met name gedaan voor de jeugdige werkloozen en voor de militairen in den mobilisatietijd. Meerdere geschriften verschenen van zij" hand. Hoewel hij 9 maal een roeomg naar elders ontving is ds. Reus Walcheren trouw gebleven en deze sociaal-vóelen de pastor mag zich in veler vriendschap verheugen. fDe Stand.) Ds. J, B. G. Croess, Chr. Geref. predikant te Steenwijk, die reeds gerui- men tijd door ongesteldheid verhinderd was zijn ambtsbezigheden te verrichten, heeft thans emeritaat aangevraagd. Ds. Croess, die 57 jaar oud is, werd op 17 November 1918 te Vlissingen is het ambt bevestigd. Daarna diende hij de gemeenten te IJmuiden, Naarden en sinds 1927 Steenwijk. Ds. P. Honkoop te 's-Gravenhage is beroepen te Borssele. verkocht naar Engeland, vandaar vo°r een vlucht naar Australië gebruikt, twee maal tegen de vlakte gegaan, maar geheel hersteld.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2