GOESCHE COURANT^ GUT HET YOOHM TEGEMOET! BINNENLAND. ZEELAND. DEISBEIREAU LAAGLAND VAN HENSEL S Co. WEERBERICHT. NUMMER 54. DRIE BLADEN. ZATERDAG 5 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Werkgelegenheid voor landarbeiders in Duitschland. tflQDEUIiitS. V.V.V. EN 'T HOTEL IN DE ABDIJ. KALSHEBEH. ZUID-BEVELAND. HOGRD-BEVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, fngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 s Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De minister van sociale zaken heeft «en circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, waaraan het volgende is ont leend: Even,als het vorig jaar zal er in den loop van dit jaar een groote werkge legenheid bestaan voor Nederlandsche landarbeiders in Duitschland. Behalve kt Rijnland en W'estfalen zullen landar beiders kunnen worden geplaatst in Hannover, in de streek tusschen Bre men en Oldenburg en in Mecklenburg. De categoriën van arbeiders, die ge plaatst kunnen worden, zijn: ongehuw de melkknechten, melkersgezinnen, tandarbeidersgzinnen en inwonende knechten voor allerhande landbouwwerk (hieronder vallen zoowel paardekrjech- ten, als knechten, die met landbouw machines kunnen omgaan of die met allerlei landbouwwerkzaamheden op de hoogte zijn, terwijl ook vaak knechten gevraagd worden, die ook enkele koei en kunnen melken). Deze groepen van arbeiders behooren tot het vaste per soneel, dat het geheele jaar door kan werken. Verder kunnen in Rijnland en West- falen en in kleinen omvang ook in Mecklenburg ongeveer twee duizend seizoenarbeiders worden geplaatst. De ze seizoenarbeiders werken in het voor jaar in de suikerbieten en moeten ver der ©p de hoogte zijn van de gewone sei- zoenlandbouwwerkzaamheden, daar zij verder ook worden tewerkgesteld bij dea graanoogst en bij het rooien van aardappelen en suikerbieten in het na jaar. De loonen van deze Arbeiders be dragen ongeveer als volgt: Ongehuwde melkknechten, die 10 a 12 koeien kunnen melken, genieten kost maand. In grootere stallen kan worden gerekend op een loon van 4 a 5 mark per koe per maand boven kost en in woning, 'benevens 40 a 50 mark vbgkg woning, zoodat melkers, die meer koei en kunnen melken en verzorgen, komen tot loonen van 70 a 90 mark per maand boven kost en inwoning. Melkersgezin- neffi verdienen naar gelang van de grootte van den stal, die moet worden bewerkt, hetgeen samenhangt met het ,aanta3 gezinsleden, dat kan medewer ken, Een gedeelte van het loon wordt in den regel uitgekeerd in natura, zoo als bv. vrije woning, vuur, licht, melk brood of broodgraan, aardappelen, in sommige gevallen een vet varken e.d., benevens een bedrag in geld. Volwassen inwonende knechten ver dienen ten minste 50 mark per maand benevens kost en inwoning. De zg, seizoenarbeiders werken ge deeltelijk in dagloon en gedeeltelijk in accoordwerk. Er wordt naar gestreefd, dat deze arbeiders worden geplaatst op bedrijven waar zij voldoende accoord werk kunnen verrichten. Goede werk krachten, d.w.z. arbeidskrachten, die vol doende op de hoogte zijn met de land bouwwerkzaamheden, zullen behalve kost en inwoning een gemiddeld loon kunnen verdienen van 20 tot 30 mark per week. ïta de grensstreeken zijn de loonen voor alle categoriën landarbeiders iets lager. Ingevolge de met de Duitsche regee ring gesloten overeenkomst kunnen de loonovrschotten of besparingen van Ne derlandsche werknemers, die in Duitsch land wonen, tot 85 pet. via den Ne- derlandschen rijksconsulent voor socia le zaken te Oberhausen naar Nederland worden overgemaakt. Zoo,als de ervaring in de laatste ja ren heeft geleerd, is deze arbeid in het algemeen geschikt voor landarbeiders. Daarnaast acht de minister het plaat sen van landarbeiders in Duitschland v,an zeer groot belang ter bestrijding van de werkloosheid ten plattelande. De minister zal het daarom op hoo- gen prijs stellen, indien de gemeente besturen medewerking willen verlee- nen om aanbod voor deze werkgelegen- d te verkrijgen. e ®*k»ster acht den arbeid voor on- 6 Tne"lers en voor inwonende vo°r allerlei werk alleszins J v.°°r ^wonende zoons en kost je L S' ervvil arbeid voor mel kersgezinnen, landarbeidersgezinnen en seizoenarbeiders in het aléemeen ook geschikt moet worden geacht voor ge huwden en kostwinners. De gemeente besturen worden uitgenoodigd, ervoor te willen zorgdragen, dat door het or gaan der arbeidsbemiddeling in hun f gemeente, zoo noodig in overleg giet het orgaan der steunverleening, wordt j nagegaan welke landarbeiders voor aan bieding van deze werkgelegenheid in aaunmerking komen. De minister teekent hierbij aan, dat bij weigering tot het aanvaarden van deze arbeid de betrokken arbeiders, die steun ontvangen of bij een werkver schaffing zijn geplaatst voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werk- loozenkas wordt verstrekt, daartegen bezwaar behoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt beslist. Belangrijke aanbesteding. Van de nog ontbrekende schakel in den rijksweg Bergen op ZoomVlissin gen te weten de aan de nieuwe brug over het Zuidbevelandsche kanaal bij Vlake aansluitende wegvakken, zal op 23 Maart de verharding van het gedeel te, dat aansluit aan de omlegging cm Kruinigen tot ten Zuiden van Biezelinge worden aanbesteed. De verharding z 1 in hoofdzaak uit cementbeton ter dikte van 0.18 m met 0.05 m dikke zandver- zwaringen bestaan, terwijl de beide vrij- liggende rijwielpaden een 0.10 m dik betondek verkrijgen. Aangezien het wegvak Biezelinge Goes niet gelijktijdig met het thans aan bestede gedeelte gereed zal kunnen zijn, wordt een aansluiting gemaakt van den nieuwen weg met den kanaalweg zoodat het verkeer voorloopig nog niet van de nieuwe brug gebruik zal kunnen maken, doch daar onder door den kanaalweg moet volgen. Oplichter aangehouden. Naar we vernemen is door de mare chaussee te Yzendijke aangehouden, ze kere K, D. R., van beroep vertegen woordiger van de Hollandsche Commis- siebank voor Staatsaandeelen, wonende te Assendelft, die er van verdacht wordt zich in den loop van 1937 en 1938, te hebben schuldig gemaakt aan oplichting gepleegd in diverse plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen. De man is ter beschikking van de Justitie te Middel burg gesteld. Naar we verder vernemen zou de hoofdagent van genoemde in stelling zich elders eveneens in arrest bevinden. EEN KLEMMEND VERTOOG TOT DE REGEERING. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Walche ren, te Middelburg, heeft het volgende adres gericht tot de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën: Requestrante heeft kennis genomen van het voornemen om bij het Rijksbezit te trekken en alzoo tot onteigening over te gaan van de perceelen kadastraal be kend gemeente Middelburg Sectie B nrs. 649 en 1968, waarin is gevestigd het Hotel „De Abdij"; dat requestrante uit de ter visie ge legde stukken is gebleken dat door deze onteigening dit hotel als zoodanig zal moeten verdwijnen hetgeen naar haar vaste overtuiging een groot verlies zal beteekenen voor het vreemdelingenver keer te Middelburg; dat het immers van algemeene be kendheid is dat dit hotel door zijn prach tige unieke ligging aan het binnenplein der aloude Abdij in het zomerseizoen door duizenden vreemdelingen gekozen wordt als „pied a terre"; dat het verdwijnen van dit in binnen- en buitenland zoo gerenommeerde hotel maar requestrante's meening voor de stad Middelburg, in het zomerseizoen een centrum van toerisme, een ramp zal beteekenen; dat Middelburg in het seizoen de vele vreemdelingen bezwaarlijk kan huisves ten en het dikwerf voorkomt, dat deze in Vlissingen een onderdak moeten vin den, zoodat ook al uit het oogpunt van beschikbare hotelruimte het in stand blijven van het hotel „De Abdij" van groot belang is; dat weliswaar uit de onteigënings- schadeloosstelling elders in Middelburg een hotel te bouwen en/of in te richten Wees streng voor u zelf, toegevend voor anderen. Denk weinig om uw recht; maar veel aan uw plicht. Ge niet dankbaar het oogenblik, als de hemel helder is. Jaag echter het ge not niet na; het is geen doel maar mid del om u te sterken op uw pelgrims tocht. j zal zijn, maar dat, waar dit ook zij, zulk een hotel altijd zal moeten ontberen de zeer bijzondere sfeer, het huidige hotel „De Abdij" eigen; dat de vraag of de voorgenomen ont eigening dringend noodzakelijk is naar requestrantes oordeel, in ontkennenden zin dient te worden beantwoord, wijl immers op onderscheidene andere wijzen in uitbreiding van de bureelruimten voor de Provinciale Griffie van Zeeland en archief-ruimte voor het Rijksarchief kan worden voorzien; dat met het intact blijven van het ho tel „De Abdij" derhalve een algemeen belang is gemoeid, immers Middelburg als seizoenplaats telken jare een stroom van vreemdelingen herbergt van wie ve len een verblijf in het hotel „De Abdij" om de bijzondere omgeving, waarin het is gelegen, prefereeren. Redenen waarom requestrante zich wendt tot voornoemde ministers met eerbiedig verzoek de onteigening van het hotel „De Abdij" geen doorgang te doen vinden, tenzij uitsluitend met het doel tot bouwkundige restauratie of aanpassing over te gaan, zonder de be stemming der gebouwen te wijzigen, nu, noch in de toekomst. A. G. FABER f Op 69-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer A. G. Faber, oud-ontvanger der registratie. De over ledene, die Ridder was in de Orde van Oranje-Nassau, heeft genoemd ambt van 1911 tot 1927 te Middelburg vervuld. BIGGEKERKE. De mondorgelvereeni- ging alhier gaf Vrijdagavond haar jaar- lijksche uitvoering onder leiding van den directeur den heer J. Wijkhuijs. 18 mu zieknummers werden ten gehoore ge bracht afgewisseld door een paar too- neelstukjes. Een en ander getuigde van een gestadigen vooruitgang. Het publiek dat in grooten getale was opgekomen, stelde het uitgevoerde zeer op prijs ge tuige het warme applaus, dat op elk nummer volgde. De leden vertoonden zich voor de eerste maal in een keurigen uniform. GRIJPSKERKE Donderdagavond hield de Chr. Hist, kiesvereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter J. C. Ce- vaal sprak eenige woorden van blijd schap over de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis. De secretaris bracht het jaarverslag uit en uitte den wensch dat meer personen zich zullen aansluiten bij de Chr. Hist, kiesv. De penningmeester bracht het financieele naar voren; de kas sloot met een batig slot van 6. Hierna kreeg de heer Vos hoofd der Chr. school te Serooskerke het woord die sprak over „Geen „Christelijke doch, Christelijk Historische politiek". Hierover werd nog van gedachten ge wisseld. SINT LAURENS. Donderdagavond hield de Oranjeveicemgiug haar jaar vergadering in café Bloemendaa' onder leiding van burgemeester J. W. van 't Hoff, die in zijn openingswoord de vreugde en dankbaarheid schetste, wel ke alom heerscht over de voorspoedige geboorte van Prinses Beatrix. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek, dat op 31 December j.l. het aantal leden der vereeniging 138 be droeg; "dat de inkomsten over 1937 heb ben bedragen 591, de uitgaven 456, saldo 135. De aftredende bestuursle den ds. J. P. Simoons en A. W. Zandce werden herkozen. Op de mededeelingen van den voorzit ter dat het in de bedoeling ligt om op 9 September a.s. feest te vieren in ver band met het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin volgde een drukke bespreking. Reeds thans werd een commissie ingesteld, die de moge lijkheid van het houden van een optocht onder de oogen zal zien en plannen daaromtrent bij het bestuur zal indie nen. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond gaf het fanfarecorps „Crescendo" zijn jaar- li)ksche uitvoering in de openbare school onder leiding van haar directeur den heer P. C. J, de Graaff. De voor zitter, de heer A. Rotte, deelde in zijn openingswoord mede, dat de vereeniging den heer S. Frelier, oud-hoofd der openbare school benoemd heeft tot eerelid. Tien muziekstukjes werden zeer verdienstelijk uitgevoerd, evenals 2 tooneelstukjes, zooals uit het herhaald applaus bleek. Het lokaal was redelijk bezet, doch wanneer er meer publiciteit aan gegeven was, zou de opkomst tal rijker geweest zijn. Ook was het jammer, dat er na de pauze zooveel gerookt werd, ofschoon toch het programma vermeldde, dat zulks verboden was. •s-HEER ARENDSKERKE. Vrijdag avond vierde de Jongelingsver. „Het Mosterdzaadje" alhier haar veertig ja rig bestaan. De voorzitter der J, V., den heer Huissoon, opende de feestvergade- ring op de gebruikelijke wijze en heet te allen hartelijk welkom. Hij sprak zijn openingswoord naar aanleiding van Psalm 103. De secretaris deed verslag en citeerde in het kort de algeloopen 40 jaren, hij riep een hartelijk welkom toe aan één der oprichters welke thans op deze feestvergadering aanwezig was. Verder bleek, dat de vereeniging zich mag verheugen in grooten bloei want nimmer in de veertig jaar is het voor gekomen dat de vereeniging 31 leden telde. Uit bet verslag van den penning meester bleek dat de financieele toe stand der vereeniging eveneens gunstig is daar zij een batig slot heeft van f 87. Vervolgens voerde de heer C. Phi- lipse het woord namens den kerkeraad en de verschillende alhier gevestigde vereenigingen. Met aandacht werd naar deze toespraak geluisterd. Ter afwisse ling werd een samenspraak opgevoerd, In de pauze werden de aanwezigen ge trakteerd op chocolade met koekjes. Na de pauze werden er eenige filmtjes ver toond o a. het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard enz. N,a een samenspraak in vijf bedrijven sprak de heer C. Duvekot uit Goes na mens het hoofdbestuur van het N. J. V. een slotwoord. Jammer was het, dat er verschillende personen voor het einde de vergadering verlieten, wat zijn oor zaak vond in het feit, dat het wel wat ],ang duurde, want het was half twee eer de feestvergadering was afgeloopen. KLOETINGE, Gisteravond hield de „Kloetingsche Oranjevereeniging" haar tweede jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Q. C, Lenshoek heette allen welkom en wees er op dat de 2de jaar vergadering in een zeer blijde stemming kon worden gevierd in verband met de geboorte van Prinses Beatrix, waarbij uit de alom heerschende vreugde we derom bleek dat wij in het Oranjehui iets bezitten dat het Nederlandsche volk samenbindt. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging thans 220 leden telt en dat in het afge loopen jaar 2 keer opgewekt is feestge vierd nl. op 7 Januari en op 29 Juni. Het ledent,al is nog sterk voor uitbrei ding vatbaar, gezien de lage minimum contributie van f 0,25 per jaar. Het verslag van den penningmeester was in opgewekten toon gesteld. De inkomsten bedroegen f 575; de uitgaven f 524; ba tig slot f 51; echter is de opbrengst van de contributie slechts rond f 180, in verband waarmee werd opgewekt tot verhooging van contributiebedragen. Bij acclamatie werden tot bestuurslid hei- kozen de heeren R, Buitenhuis en A. J. v, d, Linde. Het bodeloon voor 1938 werd bepaald op f 15. Getracht zal worden in September e.k. ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een feest te organi- seeren, waartoe tegen dien tijd weder om een beroep op de burgerij zal wor den gedaan om financieelen steun terwijl ook tot de gemeente een verzoek om een bijdrage zal worden gericht. KRUININGEN. Donderdagavond had in het vereenigingsgebouw de eindles plaatsvan den 2-jarigen landbouwwin- tercursus in tegenwoordigheid van de commissie van toezicht en enkele ge- noodigden. Uit Ae gestelde vragen bleek duidelijk welk een aanzienlijke hoeveelheid leerstof grondig was be handeld, Bij verhindering van den i-ii'kslandbouwconsulent werd door den leider van den cursus, den heer Jansen Verplanke, een dfploma uitgereikt aan de volgende leerlingen: W. J. Bierens. De zon wacht U in het Zuiden aan de Rivièra, in Italië enz. Maar laat U eerst inlichten door het MARKT 17 MIDDELBURG (Ingez. Med.) DE BILDT: In het Zuiden zwakke 'tot matige, in het Noorden meest matige, W. tot Z. wind, plaatselijk morgenmist, overigens licht tot half bewolkt, droog weer, overdag zachter in het Zuiden, in het Noorden weinig verandering in tem peratuur. UKKEL: zwakke veranderlijke wind, plaatselijke nevel en mist, vooral in den morgen, elders schoon weer bij heldere hemel, plaatselijk lichte vorst, overdag vrij zacht. Zo 6 Mrt. Zon op: 6 h 38; onder 17 h 46. Licht op: 18 h 16. Maan op: 7 h 57; onder: 23 h 25. Ma 7 Mrt. Zon op: 6 h 35; onder 17 h 48. Licht oo: 18 h 18. Maan op: 8 h 31; N.M. 9 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. L&agwzter Za. 5 S 3.04 15.27 9.45 21.48 Zo. 6 3.42 16.04 10.24 22.27 Ma. 7 4.22 16.48 11.02 23.09 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater Za. 5 S 5.04 17.24 10.38 22.53 Zo. 6 5.37 17.57 11.20 23.35 Ma. 7 6.13 18.38 11.59 P, Rottier Jacsz. en A. Rottier Jacsz. te Schore; Chr. Kole, P. Wiskerke, Johs. Wisse, J, C. Buizer, Adr. Dek, A'. Hamelink, G. Willeboer, L. v, Iwaar- de, Jac. Kosten en P. Kosten te Krui- ningen. Den onderwijzer werden door de cursisten een paar passende boek werken aangeboden. De heer A. Bie rens, wethouder der gem. Schore, be dankte als voorzitter der comm. van toezicht den leider en herdacht in ge voelvolle woorden wijlen den heer M. Koole Jacsz., die vele jaren voorzitter van genoemde commissie is geweest. RILLAND-BATH, Vrijdagavond werd in de openbare school alhier een uitvoe ring gegeven door de muziekvereeniging „Rillandia" in samenwerking met de tooneelvereeniging „T.O.G." Eenige muzieknumers werden op zeer verdien stelijke wijze ten gehoore gbracht, ter wijl daarna door de tooneelclub werd opgevoerd ,Nae de Goessche Mort", geschreven door een oud Rillander, den heer K. Koets. Dit mooie typisch Zeeuwsche stuk werd op voortreffelijke wijze vertolkt en de geestige mono- en dialogen werk ten in hevige mate op de lachspieren der toeschouwers. Een warm, langdurig applaus, waarin ook de auteur, die me de aanwezig was, deelde, viel den spe lers ten deel. Het was een vroolijke ge zellige avond waarop de medewerken den met genoegen kunnen terug zien. RAAD VAN KORTGENE. KORTGENE. Vrijdagmiddag verga derde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. De heeren Versprille en Verburg waren af wezig. De V o o r z, deelde mede, dat men er van provinciale zijde niet veel voor voelt om de boomen in den Langeweg te rooien, daar ze een sieraad voor den weg zijn. Mocht er evenwel gevaar dreigen doordat de boomen slecht zijn, dan zal men de zaak nader bezien. Het gymnastieklokaal der o.l. school werd voor 11 en 12 Maart a.s. beschik baar gesteld aan het „Kortgeensch Kin der- en Meisjeskoor" voor het geven van een uitvoering. B. en W. werden door den Raad ge machtigd om bouwgrond te verkoopen in den Westel. Achterweg a 1.50 per vierk. m. Met de 10.000, welke gekomen is uit den verkoop van de woning van dr. Gelderman alhier werd aldus gehandeld: le. 8000 zal afgelost worden voor een leening, welke ten behoeve der onder wijzerswoning van het N.Z.O. eertijds af gesloten is, 2e. een leening van 2000

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1