twtociitl* ELBURG5CHE COURANT GOISCHE COURANT- SIROOP FAMEL ZEELAND. W.odc iillESILm. WEERBERICHT. NUMMER 53. TWEE BLADEN. VRIJDAG 4 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. f>idi3 Summing Up Als de vervolgende macht en de ver dedigers aan het woord geweest zijn, de ikruisverhooren hebben plaats gevonden, dan is in de Engelsche rechtspraak aan een jury, een collegie van gezworenen, opgedragen het schuldig of onschuldig uit te spreken. Voordien evenwel is het woord aan den rechter voor een sum ming up: een zoo nuchter-zakelijk moge lijke opsomming van feiten en mogelijke zienswijzen, van 't voor en tegen, opdat de gezworenen" hieraan een richtlijn zul ten hebben. Zij zeggen ja of neen de rechter maakt ze duidelijk, waaromtrent ze ja of neen te zeggen zullen hebben. ARNEMUIDEN De doop van Prinses Beatrix. MIDDELBURG. G9ES. HARDNEKKIGE HOEST. BRONCHITIS W&LCliEREN. Voor fvliddeiourg, Gom an agent- «faap Vlissingec 2.30, eldera 2.50 per fwnrtaai Wesk-aborin. in Middelburg sa Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per -teel, ïrigez. mededeejingen 60 ct. p. r. mi contr. voor beide vee] lager; tar. op aanvr Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging do Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten em dankbetuigingen 1— regels f 2.19, elke r. m. 30 ct. —Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 15 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos* rant" 10 ct. extra - Bewijsnommers 5 ee»&. De gemeenteraad van Middelburg zal hedenavond een beslissing hebben te ne men inzake het schuldig of onschuldig van de regeering aan snoode plannen ten opzichte van het hotel „De Abdij". Voor- en tegenstanders der onderwerpe- lijke plannen hebben wij, in ons blad, ruimschoots de gelegenheid gegeven, hun inzichten publiek te maken; helaas werd in dezen een nadeelige invloed uit geoefend door het feit, dat de beklaagde, i.e. het Rijk, zich zijn verdediging heeft voorbehouden; slechts een niet recht streeks procureur gestelde advocaat heeft, eigener beweging, een pleidooi voor den zoo scherp aangevallene ge houden. kan geen kwaad, dunkt ons, vóór de gezworenen (in tegenstelling met de jury; in 't openbaar) over het vonnis -zullen beraadslagen, te trachten zulk eea zooveel mogelijk onpartijdige sum ming up te ontwerpen. De vraag, waarom het gaat, is: zal de Raad formeel protesteeren, als belang hebbende, tegen de onteigeningsplannen (voorstel Jeronimus) of zal hij een vader lijk -vermanenden brief tot den betrok ken minister richten (voorstel B. en W.)? Wat het eerste punt betreft doen zich de volgende vragen voor: a. Ie de Raad belanghebbende in den zin der wet? Wij kunnen dit niet beoor- deelem, doch we missen de motivee- r in g der ontkenning in het voorstel van B. ©m W. In elk geval is de Raad verte genwoordiger der gemeente en het staat voor ons vast dat de gemeente wel dege lijk belang bij deze zaak heeft. Maar er is meer. In de Memorie van Toelichting op de voorgestelde wetswij ziging, die 5 Juli 1920 (Stbl. 329) tot stand is gekomen, zegt de regeering dui delijk, dat de eerste ter visie legging der stukken uitsluitend ten doel heeft de bezwaren van belanghebbenden en in feet b ij zonder die van pro vinciën, gemeenten, enz. te verne men, opdat met deze bezwaren bij het indienen van het wetsontwerp, strek kende de voorgenomen onteigening ten algemeenen nutte te verklaren, rekening zal kunnen worden gehouden. De twee de tervisielegging is meer met het oog op de belangen der eigenaren van het perceel. Een gemeente, i.e. de gemeente Mid delburg, kan dus belanghebbende zijn. Indien de Raad van oordeel is, dat het vreemdelingenbezoek aan onze stad een der belangrijkste bronnen van in komsten door de voorgenomen ont eigening van dit hotel geschaad zal wor den, dan is er dus een dreigende schade voor de gemeente, en de gemeente is derhalve belanghebbende. b. Aannemende, dat de Raad belang hebbende is, moet hij dan voor of tegen de plannen zijn? Deze vraag brengt ons in medias res. De punten, van belang, zijn hier: b.' zal een verdwijnen van het hotel schadelijk zijn voor het vreemde lingenverkeer? b." zal een verandering van den tegen- woordigen gevel in een architecto nisch schoonere pleinwand een zoo danige verfraaiing van het Abdij plein opleveren, dat deze opweegt l®gen het verlies, te lijden door 'erandering van een levend hotel »n een dood administratiegebouw? -.„„Jf nu y betreft: wij scharen ons hier vreezen dat aun de zi,de der£enen, die hotel een groo^ verdwiïnen van het ook het artikel van den Bronte schadepost zal wezen. I het artikel van den voorzitter van V y.V elders in dit blad. Wat b betre t: hartroerend mooi is de gevel van het hotel met 2'„ gietijze ren baldakyntje met - verre van dat. En de tegenwoordige opvattingen op het gebied van restauratie wettigen het ver moeden, dat dit, wat het uiterlijk betreft, stellig beter uit de handen van den res taurateur (of: in-stijl-vernieuwer) zou komen, dan het nu is. Of deze gevelverfraaiïng zal opwegen tegen het nadeel van het „dood-maken" van het plein? Naar ons gevoelen niet. Het komt ons voor, dat dit de punten zijn, waarop de Raad te beslissen zal hebben. Wat de andere in het geding ge brachte zaken betreft zij volstaan met het volgende. Het is zeer de vraag of de gronden, in het onteigeningsstuk opgesomd, de ont eigening in het algemeen belang wetti gen. Deze gronden zijn: de noodzaak van uitbreiding der griffie- en archief ruimte. Het staat als een paal boven wa ter dat velerlei andere oplossing voor dit vraagstuk mogelijk is, oplossin gen, die het thans gevreesde nadeel niet meedragen. En men heeft hier wel in het oog te houden, dat zooals de M. v. T. op het oorspronkelijke wetsontwerp dit ook duidelijk zegt „onteigening ten alge meenen nutte een noodzakelijk, doch uiterst hulpmiddel is, waarbij „het regt van den eigenaar moet wijken voor een hooger, dat van den Staat", maar waarbij „de wetgever moet maken, dat alleen de noodzakelijkheid tot de uitoefening van dat regt aanleiding geve" en dat de wetgever, den bijzon deren eigendom tegen willekeur i- g e aanranding bescherme". „Ten algemeenen nutte wil zeg gendat de onteigening alleen door het publiek belang van den Staat, de provincie enz., moet bevo len worden" of, elders: „Geene ont eigening, tenzij het algemeen nuttige van het werk bij de wet erkend zij. Dit is de regel der Grondwet." De belangen van den tegenwoordigen eigenaar spelen voor ons geen rol. Die zijn veilig bij den rechter, die eventueel de onteigenings-schadeloosstelling be paalt. ft Wat tenslotte den ontworpen brief van den Raad aan den minister betreft, daarvoor kunnen wij geen groote be wondering koesteren. Hij is ons teveel van de kool-en-de-geit-soort. Indien B. en W. den Raad op goede gronden aan nemelijk kunnen maken, dat hij inder daad geen belanghebbende in den zin der wet van 28 Aug. 1851 is, dat men dan althans duidelijke taal spreke. De Raad, aan het hoofd der gemeente waar in de Abdij is gelegen, staande, trede wel degelijk in een beoordeeling van het algemeen nut der onteigening het is zijn plicht, zulks te doen. Hij bepale te vens zijn houding, ja of neen, terzake van de gevreesde schade, welke de ver dwijning van het hotel aan het vreemde lingenverkeer zal toebrengen; hij ver- klare zich ronduit vóór of tégen de om zetting van hotel in een griffie- en ar chiefgebouw, en kome niet met het lap middel aan van een „zoo lang mogelijke voortzetting der hotel-exploitatie". A Wij zijn er ons van bewust, dat het vorenstaande als „summing up" niet voorbeeldig van objectiviteit mag hee- ten: zoo hier en daar schemert onze op vatting wel wat door misschien. Dat kan geen kwaad, In elk geval: de Raad kome met een duidelijke, klare uitspraak. Of: een formeel protest. Of: een brief aan den minister, die on dubbelzinnig duidelijk maakt, aan wel ken kant Middelburgs Raad staat. Vriezen óf dooien, 't is ons wel. Als 't maar niet kwakkelt. [Art, 152 Gw.: „Onteigening ten al gemeenen nutte kan niet plaats hebben dan na voorafgaande verklaring bij de wet, dat het algemeen nut onteigening vordert"Men lette wel: niet dat het algemeen belang op eenigerlei wijze wel eens met onteigening g e- d i e n d zou kunnen zijn, maar dat het die vordert, m.a.w. dat het moet, wijl 't niet anders k a n.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. H. DE KAM. Als iemand te veel suiker bij zijn woorden geeft, is er alle grond om te vermoeden, dat er niet veel zoetigheid in zijn hart schuilt. Begin Mei te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Prinses Beatrix te 's-Graven hage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gunstige jaargetijde zal de doopplechtigheid ech ter niet eerder dan begin Mei plaats vinden. HET JAARLIJKSCH ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN. Behoudens onvoorziene omstandighe den zal in de tweede helft van Mei a.s. en in Juni het jaarlijksch onderzoek plaats hebben van de gewone dienst plichtigen der landmacht van de lichtin gen 1926 en 1929. EEN NORMALE LENTE OP KOMST. Seizoensverwachtingen van het Kon. Ne«L Meteor. Instituut. Uitkomst va,n de winterver- wachting. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut te De Bilt meldt: In het begin van December publiceer den wij de volgende mededeeling: „Voor den winter geven de berekenin gen uitkomsten, die voor de temperatuur niet veel van de normale afwijken, maar voor den neerslag wijzen op een te veel." Deze verwachting is volkomen ver vuld. De temperatuur vertoont over De- cember-Februari een afwijking van -f- 0.4 graad Celsius, de neerslag een te veel van 36 mm. Berekend waren afwijkingen van -f- 0.8 graad en 44 mm, zoodat ook quantitatief de overeenstemming goed is. Het te veel aan neerslag is echter door Januari veroorzaakt, terwijl de berekeningen dit in Februari deden ver wachten. Voor de lente als geheel geven de be rekeningen uitkomsten, die zoowel voor temperatuur als voor neerslag zeer wei nig van normaal afwijken, terwijl voor de enkele maanden Maart aan den dro gen, Mei aan den natten kant zou zijn. Meii bedenke, dat een normale Lente vooral in de eerste maanden droog en eenigszins guur is. INSTALLATIE VAN DEN ECONO- MISCHEN RAAD. De minister van economische zaken, mr. M. P. L, Steenberghe heeft gister middag den nieuwen Economischen Raad geïnstalleerd. De minister heeft daarbij een rede uitgesproken, waarin hij in het bijzonder verheugenis uitsprak over het feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden het lidmaatschap van den Economischen Raad heeft willen aan vaarden. De minister sprak voorts zijn waardeering er over uit, dat de Econo mische Raad in oude samenstelling het vorig jaar collectief ontslag heeft ver zocht, teneinde het nieuw opgetreden kabinet gelegenheid te geven naar zijn inzichten het college opnieuw samen te stellen. De voorzitter van den Raad, prof. Is. de Vooys heeft in zijn rede den minister beantwoord. De heffing op boter. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 3 tot 10 Maart vastgesteld op 65 cent per kg (onveranderd). KERK EN SCHOOL. Ned. Herv, Kerk. Ds. A. Blanson Henkemans te Nisse heeft beroep naar Groesbeek aangeno men. __AFLOOP VERKOOPINGEN. Notaris J. C. Blaupot ten Cate heeft Donderdagavond in het Notaris huis te Middelburg publiek ver kocht: huis met tuin, Seisbolwerk 12, groot 1 a 73 ca kooper G. van Sluijs voor 4800. Huis en erf, Singelstraat 7, groot 1 a 44 c.a. kooper J. L. van der Harst q.q. voor 2050. Oefentocht van de „Prinses Juliana" naar Zeeland, De vacantie-cujrsus van het onder wijsfonds voor de scheepvaart zal dit jaar gehouden worden in de week van 1 tot 6 Augustus. De cursisten zullen zich te Rotterdam vereenigen aan boord van het instructie vaartuig „Prinses Juliana" en met dit schip een oefentocht maken door Zee land, met als einddoel Antwerpen. Besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en met 26 Fe bruari kwamen in onze provincie 5 ge vallen van roodvonk voor, nl, 2 te Zierikzee en één in ieder der gemeen ten Goes, Groede en Serooskerke (W.) EEN MES GEBRUIKT. Men deelt ons mede, dat de eerste hulp aan den 15-jarigen jongen die Woensdagavond met een mes gestoken is, werd verleend door het lid van de transportcolonne van het Nederl. Roode Kruis, den heer C. Hondsmerk Czn. Hij haalde de jongens in zijn woning, ver bond de nog hevig bloedende wonde en zorgde voor medische hulp. Ontwikkelingsavond van de N.R.V. De voorzitter der afdeeling Walche ren van de Nederl. Reisver., de heer C. C. Mantz, kon gisterenavond weder een groot aantal belangstellenden, op den derden ontwikkelingsavond in dit sei zoen in het Schuttershof verwelkomen en opwekken zich van kaarten te voor- zièn voor den Italië-avond op volgende week Donderdag in „Britannia". De voorzitter heette in het bijzonder welkom mr. Th. Regout, die zou spre ken over „De Kleurenfilm ontdekt Zuid- Amerika", Op zeer onderhoudende wijze heeft mr. Regout ieder der vier afdeelingen van de film doen voorafgaan door een reisbeschrijving, de tocht naar Rio de Janeiro per boot, en van daar naar Sao Paulo. Langs goede wegen, maar toen 3000 km naar Buenos-Aires langs zoo goed als onberijdbare modderwegen met allerlei oponthoud door blijven steken in de modder, zoodat dierlijke en mensche- lijke trekkracht er aan te pas moet ko men om de Ford weder op het goede pad te brengen. Dan door Argentinië en de bergen over naar Chili en tenslotte naar Bolivia en Peru. Het was een tocht vol afwisseling en uren en dagen van grooten strijd tegen de natuurmachten. De vierdeelige film verduidelijkte het gesprokene en dat gebruik was gemaakt bij de opname van het procédé om de beelden in de natuurlijke kleuren weer te geven, verhoogde het aangename van het aanschouwen. De afdeeling kan op een goed geslaagden avond meer terug zien. Geen arbeidslijst. De politie maakte proces-verbaal op tegen een winkelier, die personeel ar beid deed verrichten zonder voorzien te zijn van een arbeidslijst. Wie zijn hond is dat? Op het politiebureau bevindt zich een groote hond, waarvan de eigenaar on bekend is. Het dier kan aan het bureau worden afgehaald. DE GOESCHE PADVINDSTERS. Eerste vergadering in het nieu we clubhuis. De afdeeling Goes van het Nederland sche Padvindstergilde hield gisteren avond haar algemeene vergadering in 't nieuwe clubhuis op de Werf aan den Oosthavendijk. De presidente, mevrouw Van Balle- goyen de JongHenny wees er in haar openingswoord op, dat dit het vijfde clubhuis van de afdeeling Goes is. Dr. Huese en notaris Jonkers stonden dit mooie terrein welwillend af en zoo kon men er een eigen clubhuis doen verrij zen. Het vergt echter een belangrijk of fer van de kas en het geheele batig sal do zal er wel mede verdwijnen. Spr. uit te voorts haar spijt, dat nog niet meer ouders van de padvindsters deze jaar vergaderingen bijwonen. De secretaresse, mevr. Looyen, memo reerde in haar jaarverslag, dat het be stuur ongewijzigd bleef, doch mevr. Hol- lestelle als penningmeesteresse bedank te welke functie door mevr. Dekker-De Jonge overgenomen werd. De kabouters baarden zorg door gebrek aan een leid ster, tot mej. Janny Noorhoek zich daar voor beschikbaar stelde. Spr. ging dan I de moeilijkheden na, welke het zoeken Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige meest W. wind, plaatselijk ochtendwind, ove rigens licht tot half bewolkt, droog wojer, weinig verandering in tempera tuur, UKKEL: Schoon weer bij lichte wind uit W., later uit veranderlijke richtin gen, op het laatst van den nacht mist, lichte nachtvorst. Za 5 Mrt. Zon op: 6 h 40; onder: 17 h 44. Licht op: 18 h 14. Maan op: 7 h 29; onder: 22 h 09, N.M. 9 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingea: Maart. Hoogwater. Laagwater Vr. 4 2.28 14.53 9.11 21.14 Za. 5 S 3.04 15.27 9.45 21.48 Zo. 6 3.42 16.04 10.24 22.27 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Maart. Hoogwater. Laagwater, Vr. 4 4.30 16.51 10.02 22.17 Za. 5 S 5.04 17.24 10.38 22-53 Zo. 6 5.37 17.57 11.20 23.35 Sedert meer dan 30)aarwordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw- baar geneesmiddel ter bestrijding vee en andere aandoeningen der ademhalingsorganen KLEINE FLACON 1.19 GROOTE FLACON 1.M> (Ingez. Med.) naar een nieuw lokaal opleverde tot de reeds door de presidente genoemde heeren voor een mooie oplossing zorg den. De afdeeling telt thans 21 padvind sters en 17 kabouters. Voorts werd her innerd aan de deelname aan het défilé voor den burgemeester, de herdenkings samenkomst, de uitvoering van de meis jes, den trektocht naar de Jamboree, het doorgeven van de wereldvlag, het St. Nicolaasfeest van de kabouters met min vermogende kinderen en het Kerstfeest van de padvindsters. Uit het jaarverslag van de penning meesteresse, mevr. DekkerDe Jonge, bleek, dat 1937 aanving met een batig saldo van 299.en eindigde met een goed slot van 424.Zuinig beheer is echter geboden, daar het nieuwe club huis meer dan 550.kost. De presidente wekte hierbij op, nieu we donateurs te werven daar men eiken gulden hard van noode heeft. De padvindsterleidster, mej. Janny Noordhoek, en de kabouterleidster mej. Janny Blok brachten hierna hun jaarver slag uit en werden door de presidente dank gebracht voor hetgeen ze voor padvindsters en kabouters deden. De aftredende bestuursleden mevr. Dekker en mevr. Hollestelle werden bij acclamatie herkozen. Nadat het bestuur was gemachtigd een afgevaardigde naar de algemeene jaarvergadering te Rotterdam aan te wijzen, volgde bespreking van de agenda voor deze vergadering. Voorts deelde de presidente o.a. nog mede, dat aan de aftredende secretares se van het hoofdbestuur, mej. E. H, Pie pers, een aandenken zou worden aange boden, bestaande uit eigenvervaardigde bladen door de afdeeling. Zoo zal Goes aanbieden: een blad met foto's van het nieuwe clubhuis, een blad met gedroog de bloemen en takjes, en een blad met de namen der meisjes, de emblemen, en andere toepasselijke illustraties, welk laatste door mej. Janny Blok vervaar digd werd. In haar sluitingswoord wekte de presi dente bestuursleden en leidsters op, ook dit jaar hun mooi werk weer met dezelf den ijver en toewijding te verrichten. ARNEMUIDEN. De tewerkgestelden, werkzaam in werkverschaffing onder leiding van de Ned. Heidemaatschappij rijn thans bezig den waterkeerenden kanaaldijk van de nmolen tot de op rit naar het veerhuis geheel af te gra ven. De afgegraven grond wordt weg-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1