W©d€ pm* Kortzichtige Monumentenzorg Openbare Vluchtplaatsen voor Luchtgevaar in Middelburg BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 52. TWEE BLADEN DONDERDAG 3 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Over Luchtbeschermings-Kelders in Soorten. ODES. WALCHEREN. m ZllfD-BEVELAND. rovmciaW ELBURGSCHE COURANT Sttgbiad Voor Midderouig, Goes eii ogent- •sfcap Vhssingen 2.30, elders f 2.50 per iwsrtaal Week-abonn. in Middelburg es Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I—s? engels f 2.19, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels? a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. Btt«S „Brieven" of „Bevragen bureau dezer rant" 10 ct. extra fiewijsnommers 5 cent, I. Vein allerlei kelders in verband met de burgerlijke luchtbescherming zal hier de rede zijn. Van een kelder, die er heel eigenlijk had moeten zijn, maar er niet is en er ook niet komt; van een twee den kelder, die er niet beslist moet zijn, maar die er, prijzenswaardigerwijze, onverplicht tóch wel komt, van een die er misschien wel komt, maargeen kelder is; van kelders velerlei dus zal de rede zijn. Nader omschreven hebben we o.a. op het oog: het nieuwe Middelburgsche zie kenhuis, het fraaie in aanbouw zijnde café aan de Middelburgsche Markt, den Raad van Arbeid, de Kuiperspoort, en de voormalige vleeschhal naast het stad huis. Het nieuwe ziekenhuis. 'i Is met Middelburgs nieuwe, thans in aanbouw zijnde, ziekenhuis op het Noordpoortplein een ietwat eigenaar dige zaak. De gewone staatsburger stelt zich namelijk deze vraag: de Wet van 23 April 1936 tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen geeft in art. 6 den minister van binnenlandsche zaken vèr-strekkende bevoegdheid „bij zondere voorzieningen te eischen" m.a.w.: te verlangen, dat bv. een schuil kelder worde gebouwd het ziekenhuis wordt afgebroken en opnieuw opge bouwd, en er is van den luchtbombarde- meats-schuilkelder klaarblijkelijk zelfs geen sprake! Hoe zit dat nu? lader daad, hier schijnt iets niet te kloppen. Maar het is slechts schijn, zoo als zal blijken. De besprekingen met de interdeparte mentale commissie en zoo, omtrent de vernieuwing van ons ziekenhuis, zijn aan gevangen in September 1935. Het wets ontwerp was toen nauwelijks bij de Tweede Kamer ingediend en er was dus nog geen sprake van, dat terzake dwin gende bepalingen bestonden. Bovendien mocht gerust gezegd worden, dat de burger luchtbeschermingsgedachte toen nog miet in het Nederlandsche volk leef de, en het valt derhalve niet te verwon deren, dat er bij het ontwerpen van de nieuwe plannen voor een Middelburgsch ziekenhuis in het geheel niet gedacht werd aan een luchtbeschermingskelder. Dit zal te minder verwonderlijk gevon den worden, wannear men wil beden ken, dat de opzet van dit nieuwe zieken huis was: economie, economie en nog eens economie. In dagen toen, terecht of ten onrechte, luchtbeschermingsmaatre gelen, gaskelders e.d. nog als dure parti culiere overdrevenheden werden be schouwd, valt het dus niet te verwonde ren dat men toen niet aan een luchtge vaar-kelder voor het ziekenhuis dacht. De plannen voor het nieuwe zieken huis zijn vervolgens ontworpen en ge reedgemaakt in Januari en Februari 1936. In April 1936 is toen de Wet tot stand gekomen: 23 April door de Konin gin onderteekend, 28 April uitgegeven en dus 29 April in werking getreden. Maar de Alg. Maatregelen van Be stuur, waarvan in Art. 6 der wet sprake is, waren er toen nog niet! Deze zijn on derscheidenlijk gedateerd 15 Aug. en 22 Sept., uitgegeven 4 September en 9 Oc tober 1936.... en toen had inmiddels, den 16en September 1936, de aanbeste ding, nog steeds zonder vlucht- of schuil kelders, plaats gevonden! Alleen de bouwvergunning is, in dit verband, nog eenigen tijd aangehouden geworden, maar dat was al. Is er dan niet over het luchtgevaar ge dacht? Het antwoord op deze vraag moet be paald bevestigend luiden: men heeft de ze zaak van alle kanten bekeken. Maar; zij is ingewikkelder dan men zoo op het eerste gezicht zou zeggen. Want men moet hier streng onderschei den tusschen: a. een scherfvrije, instor- iings-veilige en gasdichte kelder voor bpt ziekenhuis, d.w.z, voor pa tiënten, artsen en verplegend personeel, en een openbare vlucht of schuilkelder! En nu komt het kort en goed hier op neer: het bestuur der godshuizen heeft zich terdege rekening gegeven van de technische en financieele eischen, die een luchtgevaar-kelder voor het ziekenhuis zou vergen, maar het is daarbij tot de stellige overtuiging 'geko men, dat een eenigszins aan redelijke eischen voldoende voorziening niet te betalen was, althans dat de Godshuizen de extra-uitgaven die dit zou vergen, niet konden betalen, om de eenvoudige reden dat de inrichting van een niet- openbare schuilplaats niet valt onder de Wet van 23-IV-'36 en dus het Rijk de meer-kosten, hieruit voortvloeiende, niet voor zijn rekening neemt! Rest dus slechts een openbare schuilkelder. De vraag of die er moest komen, diende door den minister van binnenlandsche zaken onder de oogen gezien en beantwoord te worden. Uiter aard was de belangstelling van het be stuur der godshuizen hiervoor aan zienlijk geringer. Uit het feit, dat de mi nister van binnenlandsche zaken op dit punt géén „bijzondere voorzieningen" ex art. 6 der Wet „geëischt" heeft, mag aangenomen worden, dat Z.Exc., alles overwogen hebbende, de inrichting van een openbare vlucht- of schuilkelder te dier plaatse niet dringend geboden acht te. En daarom is er onder het nieuwe zie kenhuis géén luchtgevaar-kelder. door Prof. Dr. J. HUIZINGA. Het monument is de Abdij van Middelburg, een der kostbaarste monu menten, die ons land bezit. De zorg is in dezen gewijd aan het onteigenen en ontruimen van het over de heele wereld bekende Hotel de Abdij, te volgen door een nog proble matieke restauratie van dat deel der gebouwen. De kortzichtigheid zit in een algeheele miskenning van de waarheid, dat maar al te vaak „le mieux l'ennemi du bien" is. Rijksarchief en provinciale griffie heb ben meer ruimte noodig. Maar er is, zegt men, andere ruimte beschikbaar dan juist die van het hotel. Het hotel is niet in den oorspronke- lijken stijl der Abdijgebouwen en niet mooi om te zien. Maar het is honderd maal aangenamer om te zien dan de slecht gerestaureerde gedeelten rondom: het commissaris-huis met de confectie- gothieke deur, de het vroegst gerestau reerde torentjes, de kruisgang en boven al de onbeholpen oplossing van het geval naast de prachtige laat-zeventiende- eeuwsche deur. Waarlijk, er is met restaureeren al genoeg verknoeid aan de Abdij, al weet iedereen, dat men het n u veel beter doet dan veertig jaar ge leden. Het klinkt misschien vreemd, maar werkelijk: tot de sfeer der Abdij werken de niet-gothieke ge bouwen, d.w.z. het polderhuis, het hotel en het notarishuis in hun een voud en echtheid bijna meer mee dan de gerestaureerde gedeelten! Die sfeer gaat men nu reddeloos ver storen. Men gaat er, hoe moet blijken, want van den oorspronkelijken toestand der hotelzijde is weinig meer bekend dan dat daar gebakken en gebrouwen werd een kunsthistorisch geheel scheppen, maar tegelijk „een dooie boel". Er zullen ambtenaren naar hun bu reau's fietsen, en toeristen zullen door hun brillen in hun roode of blauwe boekjes turen. De logeergasten zullen wel in Vlissingen onderdak vinden. Maar men, dat wil zeggen de Middelburgers zelf en duizenden landgenooten, voor wie „De Abdij" een lief ding in hun leven is gewor den, zullen niet meer in de frissche stilte van een zomermorgen of in den droom van een vallenden avond voor „De Abdij" gezeten, hun koffie of hun bier vergeten voor de onvergelijkelijke bekoring van de schoonste stad van Nederland. Och lieve menschen in Den Haag, weest toch wijzer! Slaat geen schen- nende handen aan iets wat ge niet her- De Koningin wenscht geen standbeeld. Uit de briefwisseling, welke gevoerd is naar aanleiding van aanvragen van ver- eenigingen aan de Koningin, om een standbeeld van H.M. te mogen oprichten ter gelegenheid van Haar regeerings- jubileum, moet volgens de „Maasbode" worden afgeleid, dat het H.M. niet aan genaam zóu zijn, wanneer bij Haar leven reeds standbeelden voor Haar zouden tot stand komen. De fraude bij de Thermionfabrieken. Ir. D. C. Varenkamp, directeur van de Thermionfabrieken, aan wien wegens de reorganisatie eervol ontslag werd ver leend, deelt het volgende mede: „Jongst leden Vrijdag werd mijn mede-directeur de R., gearresteerd, onder verdenking van fraude. De aangifte geschiedde na mens commissarissen van het bedrijf. Deze aangifte heeft niets te maken met de reeds vroeger in de bladen vermelde diefstallen, door enkele leden van het personeel gepleegd. Ook het bericht, dat de directie in de zaak van de gepleegde diefstallen niet de noodige voortvarend heid heeft betracht, is onjuist, daar dit onderzoek op instignatie van den heer Varenkamp door de politie van Eist met kracht is voortgezet. Zaterdagavond werd ook R„ directeur van het verkoopkantoor van Thermion- megatron, gearresteerd, als verdacht van medeplichtigheid aan de bovenbedoelde fraude. VOLSTREKT ONVOLDOENDE VERWEER. Het „Dagblad van Noordbrabant en Zeeland" vertoont tegenwoordig een op vallend gebrek aan zelfkennis, gepaard aan een voor zichzelve hindrelijke over gevoeligheid. In een halve kolom druks tracht het zich thans te zuiveren van den blaam, dien wij op hetzelve wierpen, n.l.: de foto van het Prinselijk gezin, in strijd met de voorschriften, te vroeg gepubli ceerd te hebben. Ontdaan van dikke woorden („getuigenis vervalschen", „on waarachtigheid", e.d.) komt zijn verweer hier op neer: dat „het overgroote deel van de Zeeuwsche editie na den middag pas bezorgd wordt" en dat het „Dbl." „niet zonder verantwoordelijkheidsge voel" handelde „mag blijken uit de aan de boden te Goes, Middelburg en Vlis singen enz. gegeven opdracht, de cou rant dien dag niet voor één uur te ver spreiden"helaas„Jammer genoeg heeft een enkele bode tegen de opdracht in gehandeld" I Dit verweer is onvoldoende. Achter op de foto stond, dat deze alleen opgeno men mocht worden in de normale avond bladen van dien dag. De trein, die de betrokken couranten uit Breda aanvoert, komt voor half elf in Goes, kwart voor elf in Middelburg aan. Dan neemt de bestelling een aanvang. Een courant die in Goes om des ochtends half elf, in Middelburg te kwart voor elf, besteld begint te worden, kan men toch wel heel erg kwalijk „een normaal avondblad" noemen, is 't niet? Alle verdere gepraat hieromheen is zonder zin. Het kan wel wezen, dat één man vier uren noodig heeft voor-ie in Middelburg z'n laatste krantje aflevert. Ons blad wordt óók zoo hier en daar pas den volgenden ochtend bezorgd. Maar daarom noemen wij ons geen ochtend blad, laat staan een normaal ochtend blad! En nu heeft men den boden dien dag wel opgedragen, naar ons thans wordt onthuld, de courant niet voor één uur te bezorgen, maar: dat is een verdediging achteraf! Als wij een courant om elf uur. 's morgens ontvangen, dan kunnen wij er niet aan ruiken, dat de Bredasche direc tie dien dag gezegd heeft: mag pas om één uur bezorgd worden, nóch dat de bode dien order aan z'n laars lapte.... Dit verweer, hoe hoog van den toren ook geblazen, is op den keper be schouwd toch zwak, zeer zwak en zelfs volstrekt onvoldoende. stellen kunt: een sfeer, een stemming. Ze worden in ons kleine dicht bebouwde land bij den dag zeldzamer, die plekken, waar iedereen, als hij maar een kwartier heeft uit te sparen van arbeid en zorgen, de wanklanken van het hedendaagsch bestaan een oogenblik kan vergeten in overgave aan een zuiver en eenvoudig schoon. Hier valt zulk een plek te behouden. Behoudt haar! TEGEN BEVOORRECHTING VAN COÖPERATIES. De Vereeniging Handelsbelang te Middelburg heeft zich mede namens hare zusterorganisaties in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden, te weten de Chr. Middenstandsver. en de Hanze te Middelburg; Chr. Midden standsver., de Hanze en Gemeenschap pelijk Belang te Vlissingen; Handelsbe langen en de Hanze te Goes; Nemid- so te O. en W. Souburg en Handelsbe langen te Domburg benevens de Hanze- Vereenigingen te 's-Heerenhoek, Kwa- dendamme, Ovezande en Hansweert tot den Raad van Ministers gericht om krachtigen steun te verleenen aan het adres der Kamer van Koophandel aan dien Raad, inzake bevoorrechting van Coöperaties e.d. boven den vrijen han del. EEN MES GEBRUIKT. Gisterenavond waren een drietal 15- jarige jong'ens in een pakhuis alhier aan het stoeien geraakt, nadat zij samen wat sport hadden beoefend. Nadat men eerst een der jongens onder zakken had be graven, doch weer los gelaten; deed men het met een tweede. Deze kreeg het blijkbaar benauwd onder de zakken en maakte zich zoo driftig, dat hij, toen hij vrij was gekomen een mes dat in het pakhuis lag pakte, en daarmede een van zijn kameraadjes een steek in den rug toebracht. Op het hulpgeroep heeft een der omwonenden de jongens in huis gehaald, waar de gewonde door een dokter is behandeld. De jongen moest naar het gasthuis worden vervoerd, waar hij ook thans nog vertoefd. Tegen den jongen die het mes hanteerde is proces verbaal opgemaakt waarna hij aan zijn ouders werd teruggegeven. EERSTE LUSTRUM VAN HET TAMBOERS- EN PIJPERCORPS „JULIANA. Gisteravond hield het Tamboers- en Piipercorps .Juliana" voor een zeer groot aantal belangstellenden een feest avond in het Schuttershof ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan. De heer C. P, de Jongh, administra teur van de Commissie van Bijstand van de C.J.M.V., waarvan Juliana een afdeeling is, hield evenals verleden jaar de openingsrede en wees er op, d,at Juliana ook nu weer vooruit is gegaan en op de zeldzaamheid dat een der gelijke vereeniging de moeilijke eerst jaren zoo goed door komt. Spr. dank te den heer I. de Lange, den directeur en ook den leider van den band, den heer Minnaar, voor wat zij daarvoor hebben verricht en bood beide een bloemenhulde aan namens de werkende leden. De heer De Jongh heette daarna de aanwezigen welkom en wel in het bij zonder de afgevaardigden van de mu ziekgezelschappen Crescendo, Excelsior en Oefening na den Arbeid en van Uit het VolkVoor het Volk en van de Padvinders, terwijl hij mededeelde, dat de Commissaris der Koningin, de bur gemeester en overste Berghuis bericht van verhindering zonden. Hierna zette de tamboers, hoornbla zers en pijpers een marsch in. Dat zij dit goed doen is den laatsten tijd bij openbare feesten volkomen bewezen. Dat het korps echter ook andere num mers, meer passend hij een zaaluitvoe ring kan doen hooren bleek o.a. bij de Flierefluiter en de Hertenjacht beide van D. Hol, vooral bij het eerste, waar Chris Jonöepier zich als een veel be lovende solist op de piccolo deed ken nen en hij daarvoor evenals trouwens het geheele corps na ieder numer een warm applaus in ontvangst had te ne men. Na de pauze stond het programma niet meer in het teeken van muziek doch van tooneèl. Alvorens met de vertolking van den drieacter „De onuitstaanbare" werd begonnen, nam de heer De Jongh an dermaal het woord en zeide nu eens met het laatste nummer sluiting" het tweede gedeelte van den avond te willen beginnen, omdat bii het eindigen, Gewoonlijk een haastig willen vertrek ken een rustig slot niet mogelijk is. Spr. bracht dank aan allen voor hun belangstelling in Juliana en - beval de vereeniging ook voor de toekomst voor die belangstelling aan, opwekkende do nateur te worden. Hierna hebben een 14-tal der jongens op zeer verdienstelijke wijze de vroo- liike klucht opgevoerd en de aanwezi gen nog een paar prettige uurtjes be zorgd. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige W. tot Z. wind, aanvankelijk helder tot licht be wolkt, later wellicht toenemende be wolking, droog weer, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige wind uit W. tot Z.W. richting, schoon weer, plaatselijk mist, vooral tegen den morgen, lichte nacht vorst, Vr. 4 Maart, Zon op: 6 h 42; onder: 17 h 42. Licht op: 18 h 12. Maan op: 7 h 04; onder: 20 h 53. N.M. 9 Maart. e Hoog- en Laagwater te Vlissmgen: Maart. Hoogwater. Laagwmter. Do. 3 1.58 14.21 8.40 20.39 Vr. 4 2.28 14.53 9.11 21.14 Za. 5 S 3.04 15.27 9.45 21,48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 3 3.57 16.16 9.33 21.45 Vr. 4 4.30 16.51 10.02 22.17 Za. 5 S 5.04 17.24 10.38 22.53 Het ongeval E. Tilroe. Naar wij vernemen is de toestand van den 16-jarigen E. Tilroe, die vorige week op den 's Gravenpolderschen straatweg een motor-ongeval had, waarbij hij een pols brak en een ernstige beenkwetsure bekwam, thans vooruitgaande. De eer- te dagen liet zich de toestand van den knaap zeer ernstig aanzien, doch ge leidelijk treedt verbetering in. Intus- schen zijn tegen E. T. ook nog eenige processen-verbaal opgemaakt, o.a. we gens het besturen van een motor onder den bevoegden leeftijd, terwijl hij ook niet in het bezit was van de noodige papieren. Jubileum E. Tange, De afd. Goes van den Bond van Chr. Politieambtenaren heeft gisteren haar voorzitter gehuldigd in verband met diens 25-jarig jubileum als veldwach ter der gemeente Rilland-Bath, Behalve de leden der afdeeling met hun vrouwen waren ook eenige leden der afd. Walcheren en enkele genoo- digden aanwezig. De tweede voorz. de heer S. de Putter, heeft na een hartelijke toespraak aan mej. Tange bloemen en aan den heer Tange een boekenstand,aard aangeboden. Verder voerden nog het woord: de voorzitter van de afd. Walcheren, de heer A, de Lange, voorz. v, d. Chr. Besturenbond, de heer mr. v. d. Veen, Bondssecretaris en de heer Van Aalst uit Middelburg, waarna de heer Tange ,allen dank bracht. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 35,90 opgebracht. De bijzondere school blijft. DOMBURG. Hedenmorgen is bij ds. Nicolai bericht ontvangen, dat de bijzon- de school niet wordt opgeheven. 's-HEER ARENDSKERKE. Gister avond had alhier een uitvoering plaats voor donateurs en begunstigers der mu- ziekvereeniging Excelsior met medewer king van de tooneel-vereeniging Onze Vrije Uurtjes, De voorzitter der muziekvereeniging de heer M. A. Nijsse Czn. opende deze feestvergadering en bracht in zijn ope ningswoord dank aan het gemeentebe stuur, dat op zoo'n prachtige wijze het mogelijk heeft gemaakt dat er door de muziekvereeniging met medewerking der tooneelvereeniging een behoorlijke uitvoering in het vereenigingsgebouw gegeven kon worden, en wel door de verbouwing van .het vereenigingsge bouw. Het gebouw leent zich voor dergelijke uitvoéringen schitterend. Er kan thans een behoorlijk aantal personen in ge borgen worden, plus min. 3 a 400. Te vens is het gebouw zeer geriefelijk en gemakkelijk ingericht zoowel voor ver gaderingen en uitvoeringen als bestuurs vergaderingen. Het gebouw is vgorzien van een vast tooneel, kleedkamers wel ke tevens dienst kunnen doen voor bestuursvergaderingen en een groote zaal. Na het openingswoord verscheen het muziekgezelschap ten tooneele en gaf onder leiding van haar directeur,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1