WEK DE GAL IN UW LEVER OP BUITENLAND. easa De werkloosheid. WALCHEREN STICHTING NIEUWE OPENBARE LAGERE SCHOOL. Een voorstel aan den Raad. RAAD VAN ZOUTELANDE. gemeentelijke vergoeding voor het dienstjaar 1938 toe te kennen van 131 maal 9.50 is 1244.50. ZUID-BEVELARD. VECHTPARTIJ. Installatie Burgemeester Willemsen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG De Spaansche burgeroorlog. DE VERLIEZEN TIJDENS DEN STRIJD OM TERUEL. Vrouwelijke arbeidsdienst. De strijd in het Verre Ooste* DE BEZETTING VAN SJANSI BIJNA VOLTOOID. Fransche en Italiaansche ma trozen te Sjanghai slaags. DUITSCHLAND. SCHAARSCHTE AAN OLIE. In de Katholieke kerken moe ten voor de „Godslampen" spaarbranders gebruikt worden. DE S.S. KRIJGT DE BESCHIKKING OVER DE SLOTKERK VAN QUEDLINBURG. Heidensche plichtplegingen. Ontembare wil tot den strijd, stralende zekerheid der overwinning. Groote woorden van Goering. •o V suit 's morgens „kiplekker" uit bed springen. V...W.UVOUUO ta, WUIUI uw VOeUBOl niet verteerd, het bederft. Er vormen «leb ca», •en In Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw orra- nlame wordt vergiftled en U wordt humeur!* en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zQn slechts Is» middeleneen geforceerde stoelgang neemt as oorzaak niet weg. Maar CARTER S LEVERPILLETJES sullen sorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien! Macht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bQ apothekers en drogisten ln flacons van 0.71. (Ingez. Med. is bevorderd tot loodsschipper le klasse de zeeloods belast met den dienst van stuurman, J, de Breed. De zeeloods K. Smit is belast met den dienst van stuurman, terwijl de loods- kweekeling' le klasse J. Bosboom is be vorderd tot hulploods. Het aantal werkloozen in onze ge meente verminderde deze week van 610 tot 596 personen. In de werkverschaffing werden 80 personen geplaatst. KOUDEKERKE. In de Dinsdagmid dag te houden openbare vergadering van den gemeenteraad zal aan de orde komen een voorstel van den burge meester, behelzende, dat de Raad B. en W. opdraagt met bekwamen spoed den bouw Van een nieuwe school voor open baar gewoon lager onderwijs in studie te nemen en met afgeronde voorstellen bij den Raad te komen. In zijn prae advies zegt de burg. dat hem na de behandeling der veelbespro ken onderwijskwestie in de verg. van 14 Dec. is gebleken, dat de weinige animo welke de schoolbesturen, of schoolbe stuursleden, aan den dag legden om tot een gefixeerd bedrag per leerling te ko men, mede "zijn oorzaak Vond in het feit, dat alsdan de onderwijsvergoedin- gen alle wettelijke grondslag zouden missen. De burg. zegt voor dit van wan trouwen getuigend standpunt weinig be wondering te hebben, en rekening te moeten houden met de mogelijkheid dat dit zijn weerslag gevonden heeft bij die raadsleden, die zich bij het door B. en W. ingediende voorstel van stemming onthielden. Zelfs werd den burg. mede gedeeld, dat een mindere uitkeering per leerling geen ,grooten tegenstand zou ontmoeten wanneer berekening op grond van de wet geschiedde, want in alle andere gevallen zou, zoo beweerde men, B. en W. teveel de vrije hand krij gen. Het is niet moeilijk, bewijs te le veren, aldus de burg. dat met gerustheid aan B. en W. de vrije hand gegeven kan worden. In een onderhoud met den inspecteur van het lager onderwijs heeft deze me degedeeld, dat de toestand waarin de openbare school zich bevindt onhoud baar moet worden geacht. Een inspectie door den bouwkundig inspecteur is ge volgd. Deze laatste deelde mede, dat de bouwkosten eener school een totaal-be drag van 12000 niet zullen overschrij den. Dit bedrag geleend tegen 3 en met een aflossingstermijn van 25 jaar zal het eerste jaar een bedrag van f 900 aan rente en aflossing eischen. Vorig jaar is het gemiddeld bedrag per leerling en per jaar voor de bijz. scholen berekend op ongeveer 14; bij exploitatie eener nieuwe school zal dit bedrag de 10 niet overschrijden. Reeds het eerste jaar wordt dus een voordeel behaald van 360 (aantal leerlingen bijz. scholen) maal 4 is 1440, min 900, blijft 540. Door tot nieuwbouw te be sluiten zullen ook de lasten der gemeen te betrekking hebbend op de stichting van scholen meer verdeeld worden. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag ver gaderde de Raad alhier. De heer Ga- briëlse was afwezig. Een verzoek van het Schoolbestuur om de vergoeding als bedoeld in arti kel 101 van het lageronderwijswet van 1920 werd aangehouden, omdat de re keningen der gemeenten, welke tot basis dienen, nog niet door Ged. Staten zijn vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten 20 beschikbaar te stellen voor het onderhoud van den Werendijkschen weg met schelpen. Op verzoek werd aan de werkvrouw weduwe J. van SluysCysouw, belast met het schoonhouden van het gemeen tehuis, met ingang van 1 April 1938 eervol ontslag verleend. Sollicitanten voor deze betrekking zullen worden op geroepen op een salaris van 52 per jaar en 5 extra voor de schoonmaak. Op voorstel van B. en W, werd aan den heer C. Pattenier, op zijn verzoek vergunning verleend tot het aanleggen van een trottoir en rioleering voor zijn woning in de Hoenderstraat. Naar aanleiding van een desbetreffen de aanvrage van het schoolbestuur werd op voorstel van B. en W. besloten aan genoemd bestuur een voorschot op de Besloten werd op voorstel van B. en W. om een rijdende baar voor het ver voer van overledenen naar de begraaf plaats aan te schaffen en daarvoor een bedrag van 240 beschikbaar te stel len. In den laatsten tijd wordt steeda meer geklaagd over de draagbaar, en het komt voor dat personen moeten be danken als hun gevraagd wordt een overledene grafwaarts te helpen dra gen. Op voorstel van B. en W. werd de politieverordening gewijzigd om het spe len met automaten en andere dergelijke apparaten te kunnen tegengaan. Volgens B. en W. is het noodzakelijk, om dit spe" te verbieden omdat anders groote be dragen, die nuttiger besteed kunnen worden, worden verspeeld. De kantooruren van den gemeente ontvanger werden gewijzigd. Deze zal thans op de secretarie zitting houden Dinsdags van kwart voor tien tot.kwart voor twaalf. Een nieuwe verordening bepalende de uren, waarop het bureau van den Burgerlijken Stand dagelijks voor het publiek geopend zal zijn, werd vastge steld. Het bureau zal geopend zijn des Maandags, Dinsdags, Woensdags, Vrij dags en Zaterdags van elf tot twaalf uur des voorm. en des Donderdags van ne gen tot tien uur des voorm. Op zijn verzoek zal aan den heer R Koppejan worden verkocht een strookje grond, waarvan hij door verjaring reeds eigenaar is geworden, voor 1, NIEUW EN ST. JOOSLAND. Dins dagavond vierden de groote meisjes Vereeniging „Dorcas" en de kleine meisjesvereeniging „Wees een Zegen alhier gezamenlijk hun jaarfeest in de Catechisatiekamer. Ds. Burger opende en wees er op naar aanleiding van de tekst „Veracht den dag der kleine din gen niet" hoe velen vaak met minach ting neerzien op het werk van meisjes- en jongensvereenigingen maar dat hij zich gelukkig voelde deze beide vereeni gingen te kunnen gelukwenschen. Voor al met het naaien van kleederen voor de Kerstuitdeeling doen zij een zeer ge waardeerd werk. Uit het verslag der secretaresse bleek, dat de Ver. „Dorcas" haar 15 jarig- en de Ver, „Wees een Zegen" haar tien jarig bestaan vierde. Uit erkentelijkheid voor wat mevrouw Burger gedurende de acht jaren, dat zij presidente was, heeft gedaan, werd haar een cassette met taartschep en taartvorkjes aange boden benevens een mand met fruit. Hierna werd het programma op zeer vlotte wijze afgewerkt. KAPELLE. Vanwege den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. werd gisteren avond in het lokaal Obadja te Kapelle een lezing met filmvertooning en ten toonstelling gegeven, waarvoor de be langstelling bizonder groot was, geen plaats was onbezet. Burgem. Bierens, en kele raadsleden, het onderwijzend per soneel van de scholen waren onder de belangstellende. Burgem. Bierens daar toe uitgenoodigd sprak een openings woord. Spr. begon met te zeggen dat het hem genoegen deed dat ook te Kapelle een Bondsavond werd gehouden en riep het welkom toe aan de heeren vertegen woordigers uit 's Gravenhage, die geen moeite en kosten ontzien, om door woord, geschrift en film ons in te lei den in den veelomvattenden arbeid van dien bond tot bevordering van het toe risme zoowel te land als te water en in de lucht. Nu trad op de heer M. Ruytenschildt, ambtenaar van den A.N.W.B., uit Den Haag, om te spreken over het bonds- werk. Met klem werd er op gewezen de regels van den weg te volgen, de meeste ongelukken hebben plaats, door dezen te veronachtzamen. Na deze zoo interessante lezing volg de gelegenheid tot het bezichtigen van de tentoonstelling, waarvan een druk ge- sruik gemaakt werd. Hierna volgde de dankfilm „De Veiligste Weg", welke met veel genoegen werd gevolgd. Het was een mooie leerzame avond. KLOETINGE. De heer C. Kousemaker reeft zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad in de vacature M. Evers- dijk niet aangenomen. KRABBENDIJKE. Dinsdagavond sloeg een paard, gespannen voor een drie- wielskar, midden in het dorp op hol. Een paar jongens die achter op de kar zaten sprongen er af en kwamen er zon der eenig letsel af, doch de voerman, J. Adams, kwam zoo ongelukkig met zijn landen in prikkeldraad te vallen dat hij zich direct onder geneeskundige behan deling van dr. Nieuwenhuijse moest stel en, Aan het einde van het dorp is hfet woeste beest tot stilstand gebracht, ge- ukkig zonder verdere ongelukken te veroorzaken. WEMELDINGE. Na afloop der feeste- ijkheden alhier had in een der herber gen een vechtpartij plaats waarbij een zekere v. A. bloedend aan zijn hoofd werd verwond. Genoemde v. A. heeft zich onder heelkundige hulp moeten stellen. Tegen den dader V. is proces verbaal opgemaakt. (Vervolg van het verslag van gisteren). WEMELDINGE, Na de rede van den burgemeester was het woord aan den heer Adr Dominicus die ,als raadslid den burgemeester in dichtmaat toe sprak en toewenschte,, dat de nieuwe burgemeester zich zal geven aan de ge meente, zools zij hem gaarne zullen zien. en dat hij de gemeente zal aan vaarden, zooals zij is. Spr. wees er op d,at in de burgemeesterskamer een 4-tal portretten aanwezig zijn van ambts voorgangers en dat deze serie voor uit breiding vatbaar is. Spr. verlangde een goede samenwer king en hoopte, dat men bij eventueele geschillen elkander fier zal ontmoeten zonder eenigen zweem van huichelarij. Oud-burgemeester Wabeke bracht den nieuwen burgemeester een persoon lijken gelukwensch. Spr. herinnerde aan de periode die achter ons ligt en aan de vraag die in aller hart leefde was: „Zus ter Anna, ziet gij nog niets komen?" Thans zeggen we: „Vol vertrouwen klopt ons hart", omdat wij benieuwd zijn, hoe het program zal zijn, hetwelk de nieu we burgemeester zich voor oogen stelt. Er is echter niet al te veel bezorgdheid, want de Koningin heeft benoemd en wij hebben te aanvaarden. Spr. wees op de rechten en plichten van den burgèmees ter en vooral op een wenschelijke on partijdige houding. Spr. gaf in overwe ging de hand te reiken, aan hen, die de ze in vertrouwen toesteken, dus niet al leen aan de wethouders, den secreta ris en de raadsleden, maar ook aan de burgerij. Spr. wenschte hem toe, dat God hem moed, kracht en wijsheid geve om zijn taak te vervullen en memoreer de tenslotte het werk van burgemeester Keijzer. De burgemeester zeide dank aan bei de sprekers voor de goede wenschen, welke hem zijn toegebracht. Na gezin speeld te hebben op de dichtersgaven en andere eigenschappen van de spre kers, deed hij een beroep op de voor lichting van de beide heeren, die op een rijke ervaring kunnen bogen. De heer Keijzer, burgemeester van Goedereede en Stellendam herinnerde aan den datum van 14 Februari j.l. toen deze benoeming afkwam. Spr. bood zijn gelukwenschen aan en zeide, dat bij het vele dat van den burgemeester ook in deze gemeente zal worden gevergd, den steun zal worden ervaren van de beide wethouders, den secretaris en de raads leden. Op trouwe medewerkers zult gij kunnen rekenen, aldus spr., optima amb tenaren als gemeente-ontvanger, veld wachter, opzichter, gemeente-werkman enz. staan tot uw dienst en de beamb ten van de rijkspolitie zijn steeds voor U klaar. Spr. zal Wemeldinge niet licht vergeten en gaf in overweging boven de politiek te staan, doch niet los van de politiek, met erkenning van staatkun dige en geestelijke belangen. Burgemeester Gunning, sprekende na mens de overige collega's, wees op den buitengewoon prettigen band, die be staat tusschen de collega's onderling en riep burgemeester Willemsen van harte welkom toe. De heer Boortsma, majoor der rijks- veldwacht, besprak de politioneele taak van den burgemeester en zijn prettige samenwerking met de vorige burgemees ters. Spr. wenschte den burgemeester geluk met zijn benoeming en wenscht niets liever dan een aangename samen werking. De heer Hamers, brigade-commandant der maréchaussée, bood eveneens zijn gelukwenschen aan en stelde zijn briga de gaarne ter beschikking van den bur gemeester zoo noodig. De heer J. A. Dominicus kondigde hierop aan, dat de toespraken van de ingezetenen uit Wemeldinge, straks zouden kunnen worden gehouden, na dat de eerewijn was geoffereerd en de scholen bezocht. De burgemeester be tuigde de collega's dank voor hun aan wezigheid en hoopte hun raadgevingen in praktijk te brengen. Ook zeide spr. den majoor der Rijksveldwacht en den commandant der marechaussee dank voor de aangeboden diensten. Na een rondrit door de gemeente waarbijde bewaar-, Christelijke, en openbare school, benevens het tehuis voor ouden van dagen werd bezocht had in de voormalige bewaarschool de receptie plaats welke druk bezocht werd. Tijdens de receptie werd door de voorzitters van verschillende vereeni gen, benevens vele ingezetenen de bur gemeester geluk gewenscht met zijn be noeming. BRESKENS. Voor een stampvolle zaal werd Dinsdagavond in Sumajo de Groene Kruisfilm „Roeping" vertoond. De afdeelingsvoorzitter, de heer J, de Groote, hield een openingsrede waar in hij nog eens wees op het groote nut van het Groene Kruis, van de werking en het streven de lijdende menschheid zoo veel mogelijk bij te staan. Hij wekte allen op lid te worden opdat de afdee- ling spoedig 800 leden zal tellen. Na een korte inleiding door den heer Kramer gaf de mooie film een prachtige kijk op het Groene Kruiswerk. Boven dien liet de film ons duidelijk het vele, niet genoeg te waardeeren, werk der wijkzusters zien. Dankend voor de groote opkomst sloot de heer De Groote de bijeenkomst. Denemarken Oblig. 1926-5 101 Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 4242% A Amsterd. Bank 159%—159% A Pref. Jurgens A 142% A Ned. Gist- en Spiritusf. 508%510 A De Schelde N.B. 56%—56% C Am. Scmlt en Ref, 37%— 38% A Born. Sum. H.M. 185—186% A Houth. Alberts 98—97 C Union Pac. Rr. 59%—60 C Int. Nickel Cy. 37%—38 Ned. 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 100%—100% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk, 127%—129% A N.I. Hbk. 1000 137%—138% C Ned. H. M. 1000 162%—164% A v. Berkels P,at. 64%—66 C Calvé-Delft 92—93%-% A Philips Gem. B. afg. 306%—307-09 C Unilever 155—155%-56% C Am. Car Foundry 18%18% C Anaconda Cop. 23%—24%-% C Bethlehem St. 42%42-% C Kennec Copper 28%29%-% C U. States St. C. 40%—40% -41 C North Am. Cy. 14%—14% A Kon. Petr. Mpij. 359%—359%-60% C Contin. Oil Cy. 22%—23%-% C Phillips Petr. Comp. 28%—28% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 11%11% A Ned. Scheepv. U. 120119%-20% A H.V. Amsterdam 452%—452%-54 A Java Cult. Mij. 158159 A N.I. Suiker U. 132—132 A Deli Batavia 253—253%-55 C Deli Mij. 1000 313%—314%-15% A Senembah 316318%-19% Rubber Markt KooinkL BLV.A, WetOjj ObLMnrkv Amerika Tabak I— Suiker Schepen Gedepon*®; i C Baltimore Ohio 7%7% C Southern Pac. Cy. 14%14% A Southern Rlw. 8%9 A Amst, Rubb. C. 220%—222-% A Deli-Bat. Rubb. 136%—137%-39% A Hessa Rubber 136<135 A Serbadjadi S.R. 104105% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden gister 8.96% 8.96% 72.34 72.31 5.82% 5.84% 30.34% 30,34 1,78% 1.78% Volgens gedetailleerde ramingen in de te San Sebastian verschijnende bla den, beloopen de verliezen der regee- ringstroepen tijdens de geheele campag ne om Teruel 170.000 dooden en gewon den, Hiervan vielen 35.000 tijdens de eerste phase van den strijd tot aan het terugtrekken der rechtschen. Het verlies der troepen van Franco wordt niet opgegeven, toch dit zal zon der twijfel eveneens belangrijk zijn. In het geheele onder Franco staande Spaansche gebied is gisteren de vrou welijke arbeidsdienst geopend. Alle vrouwen tusschen 17 en 38 jaar, die daartoe door de overheid zijn opgeroe pen, zijn aan haar taak in inrichtingen van sociale hulp, in volksgaarkeukens, ziekenhuizen, kleermakerijen, apothe ken, laboratoria, enz. begonnen. Volgens berichten uit Peiping wordt de bezetting van de provincie Sjansi door de Japansche troepen thans nog slechts een kwestie van tijd geacht. De Chineesche troepen zijn in vollen af tocht en worden bestookt met bommen en machinegeweervuur. De Japansche colonne, die door Lingsjih getrokken is, heeft zich thans vereenigd met de af- deeling, welke Linfen genomen heeft, terwijl de troepen, die uit Taijoean zijn opgerukt, de gele rivier ten Westen van Sensjau bereikt hebben. Ee nafdeeling rukt in allerijl langs de gele rivier naar het Zuiden op om te trachten duizenden Chineezen, die uit Hwotsjau naar Sjen- si vluchten, den weg af te snijden. In een straat in de Fransche concessie te Sjanghai, aan beide zijden begrensd door dansgelegenheden, zijn Italiaan sche en Fransche matrozen slaags ge raakt. De twist betrof een Russisch dan seresje. De vechtenden maakten gebruik van knuppels, flesschen en van hun vuisten. De Franschen waren in de meer derheid en na een gevecht van twintig minuten zochten de Italianen een toe vlucht in eenige danslokalen, waarvan de ijzeren hekken gesloten werden. Toen verscheen de politie der concessie, die de Italianen begeleidde naar de haven, waar zij zich inscheepten. Naar men weet, worden in de katho lieke kerken voor de altaren dag en nacht z.g. Godslampen gebrand. De ker kelijke wet schrijft voor dat het licht gevoed moet worden door middel van olie. Thans heeft, naar men van be voegde zijde verneemt, het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden het Duitsche episcopaat ver#ittigd, ten aan zien van het gebruik van deze olie de grootst mogelijke zuinigheid te betrach ten en verordend dat gezien de schaarschte aan deze olie, in de kerken slechts spaarbranders gebruikt mogen worden. De autoriteiten zouden zich tot dezen maatregel genoodzaakt hebben gezien, wijl de olie welke gebezigd wordt, voor diverse industrieën een on misbare materie is. De kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders der protestantsche gemeente van Osnabriick hebben bij de regeerings- autoriteiten geprotesteerd tegen het feit, dat op de slotkerk van Quedlinburg de S.S.-vlag is geheschen. Deze kerk zou namelijk ter beschikking van de S.S. zijn gesteld. Begin Februari heeft de kerkelijke gemeente op last van hooger- hand de sleutels der kerk aan de S.S. moeten overhandigen. In de krypt van deze kerk is het praalgraf van Hendrik I. Krypte en graf zijn thans onder beheer gesteld der S.S., welke ze voor hun dienst zullen bezigen. De evangelische gemeente is de beschikking óver het middenschip gelaten. Bij bepaalde gele genheden moet echter ook deze ruimte ter beschikking der S.S, worden gesteld. Men heeft reeds maatregelen getroffen altaar en predikstoel gemakkelijk ver plaatsbaar te maken om zoo ruimte te winnen voor de diensten en plichtple gingen der nieuw-heidensche beweging, welke door de S.S. wordt gerepresen teerd. Het D.N.B, meldt uit Berlijn: De rijksminister van luchtvaart, ge- neraal-veldmaarschalk Goering heeft gisteren bij de feestelijkheid ter gele genheid van den dag der luchtvaart" in de eerezaal van het rijksluchtvaartmini- sterie een redevoering uitgesproken, waarin hij begon met een historischen terugblik op de Duitsche militaire en ci viele luchtvaart, de groote daden van de Duitsche vliegers tijdens den wereldoor log en het streven van de Deutsche Lufthansa, om den vliegersgeest wak ker te houden na het verdrag van Ver sailles. Goering zeide, dat de nieuwe Duitsche weermacht slechts mogelijk is geworden door de haakkruisvlag. Van het begin der nationaal-socialistische beweging was men er van overtuigd dat behalve een nieuw leger ook een nieuw luchtwapen in het leven moest worden geroepen, verkapt in den aanvang, aan gezien Duitschland nog te zwak Was. In dien tijd van den opbouw van het lucht wapen was Duitschland bereid onder handelingen over ontwapening te voe ren. Deze onderhandelingen zijn mislukt. Duitschland had toen den plicht zoo snel mogelijk een luchtwapen op te bouwen. 15 Maart 1936, de dag, waarop Hitier de geheele weermacht vrij gemaakt' heeft, was de mijlpaal. Sindsdien zijn de pro ductie- en onderzoekinrichtingen weer galoos uitgebreid en is de industrialisa tie van de luchtmacht geweldig ver hoogd. Voortgaande, zette Goering uiteen, dat het luchtwapen nog jong is. Spr. wenscht dat het eeuwig jong zal blijven en de nauwste verbondenheid met het volk en voorbeeldige kameraadschap zal handhaven, opdat het een garant van den Duitschen vrede zal zijn. Wan neer echter eenmaal bevel tot inzetten der krachten gegeven wordt, dan moet het wapen de schrik der vijanden wor den, dan zal er niets mee zijn, dat af schrikken zal van een doorzetten zon der oponthoud. De hindernissen zouden overwonnen worden, waar zij zich zou den voordoen. Behalve koenheid en doortastendheid moet pchter ook ge- ëischt worden de hoogste prestatie van het onderzoek, van de ontwikkeling der industrie met al haar vertakkingen. Voor het Duitsche luchtwapen, waarvoor de beste menschen moeten worden opge-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2