GOESCHE COUPANT^im BINNENLAND. ZEELAND. Personenauto op stilstaande vrachtauto gebotst. WEERBERICHT, NUMMER 50. TWEE BLADEN. DINSDAG 1 MAART 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. De zomertijd. GOES. tfALGREREN. ZUID-BEVELAND. Bestuurder levend ver brand. Ziet onze NIEUWE Voorjaarsstoffen voor costuum naar maat. KLEERMAKERIJ J. H00FTMAN Jr. VLASMARKT MIDDELBURG SCHOUWEN-DUIVELAND. ÜEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Afscheid burgemeester Berkers. i ytwinct?*!* H MIDDELBUQGSCHE COURANT ©agblad Voor Middelburg, Goes en agent- iet ap Vlisringen 2.30, elders f 2.00 per swsrtasl Week-abonn. ia Middelburg ea Goes 18 ct. p. w. Ad verte ariër, 30 ct. per regel, ingez. mededeeiingen 60 ct, p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. J.'IWIMIHMHi *MI III I na— Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De MiddelburgacKe Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, "nüefoon; Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 40253 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon IJ, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Bij Kon. besluit van 14 Februari is be paald, dat in 1938 de zomertijd zal in gaan op 15 Mei en zal eindigen op 2 Oc tober. MR. S. E. J, M. VAN LIER OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftijd is te Den Haag plotseling overleden mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. Van Lier is te Utrecht geboren 26 December 1875. Hij studeerde aan het gymnasium te Utrecht en voorts aan de universiteit aldaar. Hij vestigde zich in zijn geboortestad als advocaat en procu reur en was tevens advocaat bij het hoog militair gerechtshof, dat toen nog in Utrecht gevestigd was. In 1906 verhuisde mr. Van Lier naar Groningen, waar hij benoemd was tot ambtenaar bij het O.M. Een jaar later trad hij in dezelfde functie op in Haar lem, waar hij bleef tot 1913. In laatstge noemd jaar werd mr. Van Lier benoemd tot substituut-officier van justitie te Al melo, in 1918 tot substituut officier van justitie te Rotterdam. In 1927 ging hij naar Almelo terug, thans als officier van justitie. In hetzelfde jaar werd de thans ontslapene geroepen tot het hooge ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Mr. Van Lier was iemand met een zeer hoogstaand karakter, een in alle op zichten gave figuur, een man met groote gaven van hoofd en hart, die voor velen een steun en toeverlaat was. Ook bij het college, waar hij dagelijks zijn moeilijk werk verrichtte, genoot hij groote ach- ting. DE NIEUWE SAMENSTELLING VAN DEN ECONOMISCHE RAAD. Dezer dagen is bij Kon. besluit in een nieuwe samenstelling van den economi- schen raad voorzien. Aanleiding daartoe vormde de omstandigheid, dat het thans zittend hebbend college eenigen tijd ge leden collectief ontheffing uit zijn func tie heeft gevraagd, teneinde het nieuwe kabinet de gelegenheid te geven, een sa menstelling van den raad naar zijne in zichten te bevorderen. In de eerste plaats moge melding wor den gemaakt van het tot groote voldoe ning stemmende feit, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd Z.K.H. Prins Bemhard tot lid van den economischen raad te benoemen. Voorts is van de gelegenheid, door de collectieve ontslagaanvrage der zitting hebbende leden geboden, gebruik ge maakt om na te gaan, in hoeverre de mogelijkheid bestond aan den raad een meer organische samenstelling te geven. Tot op zekere hoogte bleek hierin te kunnen worden voorzien doordat drie van de leden werden benoemd naar aan leiding van desbetreffende voordrach ten, ontvangen onderscheidenlijk van den middenstandsraad, den nijverheids- raad en de arbeidersgroep uit den hoo gen raad van arbeid. De regeering stelt zich op het standpunt, dat, al moge op den duur een meer rechtstreeksche in schakeling van deze en eventueel ande re organen, en dan op grooter schaal, nuttig blijken, in dit stadium, waarin men nog geen ervaring rijk is, met een beperkten opzet dient te worden vol staan. LAGE PRIJZEN VAN LANDBOUWPRODUCTEN. Vragen van het Tweede Ka merlid Dieters, Het Tweede Kamerlid, de heer Die ters heeft aan den minister v,an econo mische zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend: a. dat onze rogge, haver en gerst op het oogenblik op zoodanig lage prijzen zijn gekomen;, dat een loonende produc tie onmogelijk is; b. dat ondanks deze lage prijzen de verkoop van genoemde producten bijna onmogelijk is, zulks terwijl zóó veel mais in ons land aanwezig is, dat dit product reeds weer wordt uitgevoerd; c. dat de bedrijven, waar men deze granen niet k,an verkoopen, eerstdaags vaak groote, bedragen moeten opbren gen ter betal ng van de verschillende kunstmeststoffen 2. Is d'e minister bereid op korten termijn maatregelen te nemen, waardoor aan dezen noodtoestand een einde wordt gemaakt? -■ VERMINDERING VAN OVERWERK NOODZAKELIJK. Een schrijven van minister Romme. De regeeringspersdienst meldt: Tot de noderwerpen, welke de door den min. van sociale zaken ingestelde zg. werkcommissie werkloosheidsbestrijding mede in onderzoek heeft genomen, be hoort het vraagstuk van het overwerk. In afwachting van het resultaat daar van heeft de minister intusschen, op voorstel van de werkcommissie, zich tot de drie centrale werkgeversorganisaties gewend met een schrijven, waarin reeds thans de aandacht der werkgevers erop wordt gevestigd, dat de bestrijding van de werkloosheid in niet onbelangrijke mate gediend zou kunnen worden door beperking van het aantal overuren. De minister is blijkens deze aanschrijving voornemens krachtig voort te gaan in de richting van vermindering van het overwerk. Zijn volle effect zal dit stre ven intusschen slechts kunnen hebben zoo wordt Opgemerkt indien het weerklank en steun vindt ook in de krin gen der werkgevers. In verband hiermede wijst de minister er op, dat ingeval van drukte of ande re bijzondere omstandigheden door sa menwerking van overheidsorganen en belanghebbenden dikwijls wegen gevon den kunnen worden, welke het verrich ten van overwerk overbodig maken en leiden tot tewerkstelling, zij het soms voor slechts korten tijd, van extra-per soneel. Naar de meening van den minister valt niet te ontkennen, dat in verschil lende gevallen,- vooral bij seizoendrukte, een zekere sleur aanleiding geeft tot 't vragen van overwerkvergunningen. Wanneer iedere werkgever ingeval van voorzienbare drukte tijdig overleg pleegde met de organen der openbare arbeidsbemiddeling, zou reeds veel ge wonnen zijn. Verplaatst met ingang van 1 Maart 1938 de surnumerair der registratie en domeinen P. D. Sanderse van de inspec tie der directe belastingen alhier naar de inspectie der registratie en domeinen te 's-Gravenhage. Verplaatst met ingang van 1 Maart de telefoniste bij den interlocalen dienst C. A. van Sambeek van het P. en T.- kantoor alhier naar het telefoonkantoor te Amsterdam. BIGGEKERKE. Onder leiding van burgemeester Simonse hield de afdee- ling van den B. V. L. haar jaarvergade ring. Uit het verslag van den plaatse lijk leider, den heer P. de Lange, bleek dat de afdeeling 38 leden telt. De heer Eckhardt reikte het brevet scherpschutter uit aan P. Schout Gz., waarna hij een boeiende rede hield over het communisme en de toestanden in Rusland beschreef. Hij eindigde met een gloedvolle opwekking tot steun aan het wettig gezag, belichaamd in den B. V. L. en gewaagde van het groote voorrecht, dat wij bezitten in het Huis van Oranje. De prijzen van den schietwedstrijd wer den hierna uitgereikt. Burgemeester Si monse eindigde met een passend, slot woord, OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: portemonnaie met inhoud bij J. Roelse A 194, bruine wollen heerendas en zilveren armbandje bij den gemeen te-veldwachter, portemonnaie met in houd bij J. Dekker A 131. BORSSELE. Verplaatst met ingang van van 1 April 1938 de assistent dgl. der directe belastingen enz. C. Verburg van Borssele naar Kapelle. Verplaatst met ingang van 1 April 1938 de assistent dgl. der directe belastingen enz. J. C. Dagevos van Nieuwveen naar Borssele. DRIEWEGEN. De ijsclub „Spoorzicht" kwam Maandagavond onder voorzitter schap van den heer Johs. Nijsse in jaar vergadering bijeen. De secretaris ried in zijn jaarverslag de leden aan, den moed er in te houden. Hoewel in de laatste jaren van schaatsenrijden niets is terecht gekomen, wan men op de toekomst blij ven hopen. Het boekjaar van den pen ningmeester luidde: aan inkomsten ont- Familieberichten es dankbetuigingen S—ï Wt'l. f l.lNi alka i. m. 30 ct. Rubrtó JdtiM AdfotutBa", ten hoogste 6 regel; a J 5 ct. bij vooruitbetaling Adv. ESki „Brieven" of „Bevragen bureau deZer c.S' rant" 10 ct. extra fiewijsnommers 5 eeaj. i"Wj»-w;r5 Men schenke het kind de volle maat der liefde. Daarop heeft het recht. Maar de eer reserveere men voor den ouderdom. Wie het kind vereert maakt er een oud mannetje of 'n oud vrouw tje van. vangen 90, uitgavjen ruim 53, batig saldo 36. De aftredende bestuursleden J. van Oosten Gz. en C. Steketee wer den herbenoemd, terwijl in de plaats van den penningmeester den heer J. Steketee, die wegens vertrek naar el ders aftrad, in het bestuur gekozen werd M. v. d. Guchte. Uitgeloot werden voorts 4 renteloozè aandeelen ad 2.50. Als penningmeester is door het bestuur be noemd de heer C. de Jonge. KAPELLE. Verplaatst met ingang van 1 April 1938 de assistent dgl. der directe belastingen enz. P. M. van Baren van Kapelle naar Heemstede, KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer C, van der Vliet kwam de Tuinbouwvgreeniging Kapelle-Biezelin- ge in het hotel „De Zwaanbijeen. De voorz. deelde mee dat door de Z. L. M. voor de te houden tentoonstelling mede werking werd gevraagd door bijdrage of iets dergelijks. De hr. D. Ganseman wees er op dat de Z. L. M. veel doet in het belang' van den tuinbouw. Spr. stelde voor medewerking te verleenen. De voorz. deelde mee dat het bestuur be sloot, er niet op in te gaan. Het voor stel van den hr. Ganseman werd niet ondersteund, zoodat het bestuursvoor stel werd aanvaard: geen bedrag hier voor te voteeren. Nu wees de hr. Gan seman op de te houden fruittentoonstel- ling welke uit zal gaan van de Ver. van oud-leerlingen van tuinbouwcursussen. Machtiging werd het bestuur verleend naar bevind van zaken te handelen. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Het kassaldo bedraagt 655. Besloten werd tot omwisseling van de obligaties van de Veiling K.-B. en O. gelijk het bestuur dit voortselde. Herkozen werden de aftredende be stuursleden M. de Jager Az., Chr. Louis- se en A. de Schipper. Een drukke bespreking volgde over het contracteeren van boonen, voor 6 cent per kg was men niet te vinden, wel voor 7 cent. Bij de rondvraag besprak de hr. H. Eversdijk de konijnenplaag, spr. drong er op aan om het gemeentebestuur te verzoeken, de werkloozen, greppels en slooten te laten zuiveren in verschil lende strooken bouwland, waar het meest door deze dieren wordt huisge houden. Aldus besloten. RILLAND-BATH. Maandagavond omstreeks half zeven had op den Rijks weg, vlak bij den 2e weg een ongeluk •plaats waar helaas de do>od van een mensch was te betreuren. Een vrachtauto van Sturm uit Mid delburg, welke werd bestuurd door W. J. J, van R. aldaar stond onverlicht ter rechterzijde van den weg met gebroken achteras. De chauffeur was hulp gaan halen terwijl het nog dag was en was op gehouden. Uit dezelfde richting kwam een personenauto, bestuurd door J. B. F. wonende te Bergen op Zoom. Deze vloog in volle vaart op de vrachtauto. De schok was zoo hevig dat de perso nenauto onmiddellijk in brand vloog. Een ooggetuige kon het portier nog open rukken, doch de bestuurder was niet meer uit de auto te krijgen. Het slachtoffer is geheel verbrand. Hij was gehuwd, vader van 2 kinderen, en 47 jaar oud. De burgemeester dezer ge meente en de gemeente-veldwachter waren spoedig ter plaatse. Het verkool de lijk is overgebracht naar het lijken huisje op de begraafplaats alhier. Het opruimingswerk werd met spoed ter hand genomen, zoodat de weg in korten tijd vrij voor het verkeer was. RILLAND-BATH. Maandag j.l. wer den alhier twee filmvoorstellingen gege ven, aangeboden door de fabriek van Maggi's voedingsmiddelen te Amster dam. Het eerste gedeelte, een landbouw- film, gaf hoofdzakelijk den verbouw te zien van producten, welke benoodigd Thans etaleeren wij het nieuwste op gebied der Heerenmode. APARTE CHIQUE DESSINS. ZENDT U GAARNE DE NIEUWSTE COUPONS. (Ingez. Med.) zijn voor de fabricage der Maggi's arti kelen. Prachtige opnamen vielen hier te bewonderen. Het tweede gedeelte bracht ons in de fabrieken zelf, waar een rond gang door het bedrijf werd gemaakt en de hygiënische fabricage en verpakking met groote aandacht gevolgd werden. Op onderhoudende wijze werd het nut der Maggi's producten door een kook- leerares besproken, terwijl in de pauze soep en bouillon geserveerd werden. WEMELDINGE. De door B. en W. vastgestelde kiezerslijst bevat 1379 na men. Veertig jaar een weg onderhouden. NIEUWERKERK. Heden gaat de heer Van der Wandel te Ni'euwerkerk, als kantonnier werkzaam bij den provin cialen waterstaat in Zeeland, d'e gedu rende veertig jaar den weg Zierikzee Zijpe heeft onderhouden, met pensioen. Gedurende honderd jaren is deze weg door één familie onderhouden', nl. door den grootvader en den vader van den tegenwoord gen functionaris, wel ke eerst bij den aanleg van den weg in 1838, mede heeft gewerkt. Bij Kon. besluit is aan den hr. v. d. Wandel de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons verleend. AARDENBURG. De heer H. Schim mel, marechaussee, is overgeplaatst van Aardenburg naar de brigade te IJzen- dijke met ingang van 1 Maart a.s. SLUIS. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Berkers. Afwezig het raadslid J. Smoo renburg. Reeds dadelijk kon men bij het binnentreden van de raadszaal zien, dat de bijeenkomst een bijzonder karakter had: aanwezig waren de burgemeesters uit Schoondijke, Aardenburg, Retran- chement en andere gemeenten, de oud collega burgemeester A. E. Hendrikse uit IJzendijke, verder verschillende gie- noodigden als de heer Streefkerk op zichter van den Waterstaat te Breskens, ds. Beukenhorst, predikant van de Ned. Herv. Kerk, pastoor Dierick e.a., en veel publiek. Nadat de voorzitter voor de laatste maal 4e vergadering geopend had, werd overgegaan tot de bespreking van het eenige punt der agenda, nl. aan P. F. de Kaestecker een stukje grond te gunnen voor 1 per m2. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Voorlezing werd vervolgens gedaan van een schrijven van den Commissaris der Koningin, de mededeeling bevatten de, dat bij kon. besl. met ingang van 1 Maart 1938 aan den heer J. C. L. A. Berkers eervol ontslag was verleend als burgemeester van Sluis. De burgemeester hierop het woord nemende, zeide o.a. het volgen de: Na een periode van 21 jaren is thans het oogenblik gekomen, dat ik afscheid moet nemen. Bij K. B. van 23 Maart 1917 werd ik tot burgemeester benoemd. Alvorens mijn ambt te aanvaarden, heb ik den eed afgelegd, dat ik steeds de be langen van de gemeente Sluis zou be hartigen en ik heb dit gedaan zoover in mijn vermogen lag, zonder aanziens des persoon, zonder partijdigheid te betrach ten. Wat de verstandhouding met het college van wethouders en den Raad aangaat, deze was steeds zeer prettig. De vergaderingen, welke ik tot dusver mocht leiden waren geen vergaderingen, welke veel stof deden opwaaien, doch droegen steeds een zakelijk en duidelijk karakter. Steeds heerschte hier in dit gebouw een prettige geest, ook met het personeel van de secretarie en de amb tenaren. Verder bestond een aangena me verhouding met de geestelijkheid in de gemeente en ook ten opzichte van de politie, waarmee ik zoo nauw in betrek king heb gestaan. In de jaren, waarop ik mijn ambt heb waargenomen, heb ik steeds de hulp mogen ondervinden van de bevolking van Sluis. Een mensch is een mensch en blijft een mensch: we hebben ieder onze fouten, maar ik hoop dat wanneer ik iets zou hebben gedaan, dat niet in den smaak van het publiek Verwachting tot morgenavond: DE BDLT: Meest matige N.W. tot W, wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk eenige regenbuien, kouder des nachts, overdag weinig verandering in tempe ratuur. UKKEL: Matige wind nit N.W. tot W., geleidelijk heldere hemel, plaatselijk re gen, lagere temperatuur, nachtelijk tem- peratuursminimum rond het vriespunt. Wo. 2 Maart. Zon op: 6 h 47; onder: 17 h 38. Licht op: 18 h 08. Maan op: 6 h 23; onder: 18 h 23. N.M.: 2 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Di. Wo. Do. 1 2 3 Hoog- en Di. Wo. Do. 1 2 3 Hoogwater. 0.59 13.22 1.30 13.52 1.58 14.21 Laagwater te Maart. Hoogwater. 2.49 .15.07 3.24 3.57 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S springtij.) 15.42 16.16 28 min. Veere Laagwater. 7.29 19.36 8.06 20.08* 8.40 20.39 Wemeldinge: Laagwater. 8.30 20.48 9.04 21.16 9.33 21.45 en Domburg 38 min. later. is gevallen, de Sluische inwoners mij voor deze tekortkomingen vergiffenis willen schenken. Zichtbaar ontroerd dankte spr. voor het goede, hem te Sluis ten deel geval len. Vervolgens voerde wethouder A e r- n a u d t s het woord. Deze gewaagde eveneens van de prettige verstandhouding welke steeds in den Raad heeft bestaan. Vele en groo te offers hebt U zich getroost; in de moeilijke oorlogsjaren en de daaropvol gende crisis-jaren stond U steeds op de bres voor Sluis en zijn bevolking. Ver der wees de heer Aernaudts op het ve le goede, dat de burgemeester tot stand had weten te brengen: het Vreemdelin genverkeer was onder zijne leiding tot een uitgebreide organisatie geworden. Niet altijd werd de zienswijze van U door de overige raadsleden gedeeld, maar altijd had U het bij het goede eind. Nu U op het punt staat afscheid te ne men, zien wij allen U noode vertrekken; we zullen U allen ten zeerste missen en een gevóel van weemoed vervult ons in dit laatste samenzijn. Onze laatste wensch is, dat Gods milden zegen U op Uw pad blijve vergezellen. Wethouder V anMazijk sprak in denzelfden geest. Ik vertegenwoordig in het dagelijksch bestuur een volksgroep aldus spr., waarvan ik bij uitstek weet, dat zij bij het einde van Uw ambtsbe diening niet gaarne zou achterblijven om U een woord van dank en waardeering mee te geven. Geloof mij, als ik zeg, dat wij het in U steeds ten zeerste gewaar deerd hebben, dat U voor allen een open oor had en dat U de gemeentebe langen altijd hebt trachten te dienen door aller belang te behartigen. Uw in trede in onze gemeente was niet gemak kelijk. U kwam uit een provincie en uit een omgeving, waar de bevolking in haar breede lagen Uw geloofsovertuiging was toegedaan. Hier kwam U in een ge meente met een gemeengde bevolking en waar kort tevoren de leiding uitging van iemand van aan een de Uwe tegen gestelde richting. Het ware niet te ver wonderen geweest, indien dit tot eenige wrijving aanleiding zou hebben gegeven. Dit is echter niet het geval geweest. Mede door Uw tactisch optreden is dit voorkomen. Al zeer spoedig merkte het Protestantsche deel der Sluissche be volking op, dat het U met vertrouwen tegemoet kon treden en dat zij in U vond een burgervader in den goeden zin 4es woords. Ik weet te spreken namens de Sluische bevolking in haar geheel, in dien ik U voor Uw tactvpl optreden van harte dankzeg. Spr. voegde aan deze waardeering nog een persoonlijk woord toe, om tenslotte

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1