landbouw. buitenland. kunstenwetenschap. Nederlandsche huisvrouw! £UED-3£VELAND. Laat U niet verblinden: Men moet het in de lengte Of in de bréédte vinden. Wat goed is, moet betaald, Zoo is t eenmaal op aarde: Persil blijft steeds Persil, Vandaar haar groote waarde En als van de Persil De prijs ineens zou dalen, Zou 't Nederlandsch Publiek 't In kwaliteit - betalen. Clinge Doorenbos (Ingez. M«d.) ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAAHDEREN W.D. Afd. Middelburg der Z. L. M. DE BALKAN-ENTENTE ERKENT DE VEROVERING VAN ABESSYNIë. FRANKRÏ.I* GROOTE MEERDERHEID VOOR DE REGEERING. COMMUNISTISCHE MEETING VERBODEN. DUITSCHLAND. BALKAN. HONGARIJE. VER. STATER Tc kondci Aanbestedingen g—p— bood was spjr. dan ook zeer erkentelijk Hij dankte alien die er toe hebben me degewerkt, hartelijk. bpr. hoopte, dat andere buurtvereeni gingen het voorbeeld zullen volgen en velen zich bij de vereeniging zullen aan sluiten, dan kan er meer worden ge feest als voorheen; goed gefeest dus. Een door haar zelf gemaakt op de S.O.V. betrekking hebbend liedje werd door de jonge juffrouw Van Deventer uitstekend voorgedragen, door de aanwezigen overgenomen, Het pittige refreintje werd weldra waarmede de stemming er goed in kwam. Nogmaals kreeg de heer Hollebrandse hierop gelegenheid zich een goed too- neelspeler te toonen in het nu op te voeren „Armen en Rijken". Ook de overige spelers kenden hun rol uitste kend. Een daverend en aanhoudend ap plaus was hier zeer zeker verdiend. Aan het slot deelde de voorzitter mede, dat zich reeds eenige der aanwe zigen als lid der vereeniging hadden op gegeven. Hij sprak de hoop uit dit aantal steeds te mogen zien vermeerde ren. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. OOSTKAPELLE. De door B. en W. vastgestelde kiezerslijst bevat 846 na men. VEERE. Alhier is opgericht een dam- en schaakvereeniging, die reeds deze week haar speelavonden zal aanvangen in het Dr. Weylandhuis en wier voorloo- pig bestuur is samengesteld uit de hee- ren H. Meerman, J. de Muynck en J. Bliek. WESTKAPELLE. Onder voorzitter schap van den heer P. Westerbeke hield de dijkwerkersvereeniging „Hebt Uw naasten lief, als U zeiven" alhier in het Evangelisatiegebouw haar jaar vergadering',- De vergadering was zeer druk bezocht. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig sal do bedroeg 30.50. De heeren P. Wes terbeke en M. Heijt werden als bestuurs leden herkozen. Als dijkwerker werd met 80 stemmen gekozen de heer J'. Peene. j WESTKAPELLE. Zaterdag is alhier door mevr. De Casembroot-baronesse Van der Feltz, vergezeld door de dames van het gevormde damescomité, de Oranje-baby-uitzet uitgereikt, n.l. bij een echtpaar, waar de ooievaar voor het laatst in de maand December en bij een echtpaar, waar hij voor het eerst in Fe bruari een visite bracht. In de maand Januari heeft de eiber ons dorp niet met een bezoek vereerd. Met dankbaarheid werd de verrassing door de ouderparen in ontvangst genomen. WESTKAPELLE. Het aantal ingeschre venen op de kiezerslijst alhier bedraagt voor de Tweede Kamer 1375, voor de Provinciale Staten 1374 en voor den Ge meenteraad 1363. ZOUTELANDE. Vrijdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaar vergadering. De kassier, de heer J. Job- se, bracht het jaarverslag uit. In 1937 is het aantal leden met 10 vermeerderd en bedroeg op het eind van 1937 147. De rentevoet der bank was in 1937 als volgt: spaarrente 2,76 creditrente in rekening-courant 2,75 debetrente in rekening-courant 4,25 en voorschot rente 4,25 Niettegenstaande de dalende rente voet in 1937 heeft de bank toch nog een behoorlijke winst kunnen maken dank zij 't grootere bedrag aan uitstaande voor schotten. De heer A. Kodde werd als bestuurs lid herkozen en de heer J. Stroo als lid van den raad van toezicht. De heeren J. Kleinepier en J. Stroo werden als plaats vervangende bestuursleden herkozen. De rentevoet der bank is van 1 Januari 1938 als volgt: voor spaargelden 2,64 voor tegoed in loopende rekening 2 voor voorschotten 4 voor schuld in loopende rekening 4 ZOUTELANDE. Zaterdagmiddag hield de Coöperatieve Brandstoffenvereeni- ging „Eensgezindheid", alhier haar jaar vergadering. De secretaris bracht het jaarverslag uit. Het aantal leden is in 1937 met 5 toegenomen en bedroeg op het eind van 1937 183. Door de vereeniging zijn in 1937 aan gekocht: 1742 hl eierkolen, 1221 hl noot jeskolen, 341 hl anthraciet, 795 hl stuk kolen, 165 hl bruinkool en 18040 stuks turf. De penningmeester, de heer J. Me lis, las de balans en verlies- en winstre kening voor. In 1937 is 215 winst ge maakt. Het zuiver vermogen der ver eeniging bedroeg per 31 December 1937 1468. De heeren E. Janse en L. de Voogd werden als bestuursleden herko zen. DRIEWEGEN. Vrijdagmiddag verga derde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig wethou der P. Koeman en de hr. A. Nijsse. Het j eenige punt van behandeling was de be-1 noeming van een ambtenaar voor de steunregeling. De heeren Johs. van Oos- j ten Mz. en J. Moerdijk kregen ieder 2 i stemmen, terwijl één biljet blanco was. Het lot bracht de beslissing, welke ten gunste viel van den hr. J. van Oosten. 'S GRAVENPOLDER. De op 22 Fe bruari jï. vastgestelde kiezerslijst telt een aantal van 657 kiezers. YERSEKE. Sinds de combinatie Pa rijs in ruste is gegaan, hebben enkele firma's die voorheen mosselen expor teerden niets meer te doen, anderen hebben het drukker dan voorheen. De mossels worden, dank zij de onderlinge concurrentie, heel wat goedkooper aan de Parijsche markt geleverd dan ten tijde dat de combinatie nog bestond. Dit concurreeren geschiedde vroeger ten koste van den kweeker, nu doen de heeren exporteurs het uit hun eigen portemonnaie, wat gezonder toestand is. Immers de exporteurs moeten allen één prijs betalen. Ze leveren nu goedkooper, dus zullen er meer naar de Parijsche markt gaan, wat ten goede komt aan de kweekers. Ook de combinatie Brussel zal niet lang meer leven, daar onder scheidene groothandelaars zich reeds klaarmaken om daar ook van Philip pine uit de markt te veroveren. Ze kun nen dit van Philipine uit het voordee- hgst doen daar ze te Philipine geen in voerrechten hoeven te betalen. Ook meenen ze zonder consent van de C.V. K. mosselen te kunnen verzenden, daar het steeds nog geldig zijnde verdrag van 1839 dergelijke dingen mogelijk schijnt te maken. De verzending van oesters is niet zoo druk als wel gewenscht wordt. Had den we de laatste maanden iederen keer het voorrecht een grooter aantal te kunnen noteeren dan 't voorgaande jaar dezelfde maand, voor Januari 1938 is dit de eerste maal veranderd en we vreezen dat Februari ook hetzelfde beeld zal geven. De Fransche oesters doen de Zeeuwsche èn in België èn in Engeland veel schade door hun goede visch en blanke gave schelp. De heer Joh. Pols had Vrijdagmid dag zijn kano aan den steiger laten lig gen aan het Kreeftenpark in den Har denhoek. Zaterdagmiddag bleek dat de kano verdwenen was. Men zoekt nog tevergeefs naar de boot. KLOETINGE. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van de Vereeniging voor Wijkverpleging in de gemeenten Kloetinge, 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke werden in de vacatures, ont staan door het vertrek van ds. J. A. Raams en 't bedanken van den heer J. Tolhoek, gekozen tot bestuurslid de hee ren ds. H. Boersma te Kloetinge en ds. J. E. Drost te 's-Heer Abtskerke, ter wijl werd herkozen de heer C. Zandee Azn. RAAD VAN SCHORE. SCHORE. Vrijdagavond vergaderde' de Raad voltallig. Besloten werd tot aan koop van het Rijk van den Schoorsche- zouteweg, met oprit, voor 26, zijnde 't bedrag, dat destijds door het Rijk aan de gemeente is betaald. Onder dezen koop zijn ook begrepen de zijkanten met hal ve slooten. De gemeente-begrooting voor 1938 is met enkele opmerkingen van Ged. Sta ten terug ontvangen. Deze begrooting werd op enkele punten gewijzigd en zal opnieuw ter goedkeuring worden in gezonden. De gemeente-begrooting 1937 werd gewijzigd, mede in verband met nog aan de gemeente Kapelle te verrich ten betalingen betreffende de op 1 Ja nuari 1937 tot stand gekomen grenswij ziging. Op een reclame hondenbelasting 1937 van A. in 't Anker werd gunstig beschikt. Bij de rondvraag vestigde de hr. R ij n de aandacht op een punt in het fietspad in de dorpskom. De V o o r z. zeide, dat dit moet worden hersteld door den aan nemer van kabellegging. Reeds is ge reclameerd tegen het onvoldoende her stel van de wegbermen. In dit geval zal echter voor inordebrenging worden zorg' gedragen. De heer Polderman zou gaarne zien, dat enkele witte paaltjes werden geplaatst in den Zouteweg bij den duiker van den watergang. De V o o r z, zal hierover spreken met den technisch ambtenaar van den Rijkswa terstaat, SCHORE, Het leerplan van de open bare lagere school in deze gemeente is gewijzigd in dien zin, dat met ingang van den cursus 1938-1939 het schooljaar zal aanvangen op 1 April (voorheen 1 Mei). WEMELDINGE. Vrijdagavond gaf de afdeeling „Wemeldinge" van den bond voor Staatspensionneering haar jaarlijk- sclïe propaganda-avond in hotel Kor- stanje. Opgevoerd werden 't propaganda stuk „Donkere Wolken", in 3 bedrijven, „De luitenant en zijn oppasser" en „De assistent-dokter", beiden kluchtspelen in 1 bedrijf. Alle 3 de stukken werden uit stekend vertolkt, zoodat den tooneelis- ten een langdurig applaus ten deel viel. Bij de kluchtspelen kwamen de lachspie ren natuurlijk danig in beweging. Tot slot was er bal. De afdeeling kan op een goed geslaagden avond terugzien. De zaal was flink bezet. WOLPHAARTSDIJK. Voor deze gemeente is de kiezerslijst 19381939 als volgt vastgesteld: voor de Tweede Kamer 1424; voor de Prov. Staten 1416 en voor den Gemeenteraad 1391 kie zers. Aansluiting bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij. De gemeenteraad van Koewacht be sloot Zaterdagmorgen tot aansluiting bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij. Het ligt in de bedoeling in den loop van 1938 de aansluiting tot stand te brengen. RETRANCHEMENT. Vrijdag werd door de Chr. Meisjesvereeniging „Kom en Zie" en de Chr. Jongensvereeniging „Soli Deo Gloria" in het vereenigings- gebouw een gezamenlijke jaarvergade ring gehouden. De feestelijke bijeen komst stond onder leiding van den voorzitter v,an „Soli Deo Gloria" den heer H. Brakman. De beide vereenig n- gen hadden voor een zeer gevarieerd programma gezorgd: zang, muziek en tooneel wisselden elkaar af. Het hoofd nummer v,an dezen geslaagden avond was het tooneelstuk „Een nieuw be gin", waarbij alle spelers blijk gaven, goed in hun rol te zitten. Door den beer Penninga, hulppred'ker te Nieuw- vliet werd een geestelijk woord ge sproken, waarna hij de bijeenkomst met dankzegging sloot. Vrijdagavond hield de afdeeling Mid delburg der Z. L. M. haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer C.i Cornelisse. De secretaris bracht zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek dat de afd. bij de 50 leden telt. De ont vangsten bedroegen f 294; de uitgaven f 246; batig saldo f 47. De heer C. Cornelisse werd opnieuw gekozen tot voorzitter. Over de uitvoe ring der Vogelwet waren veel klachten Een commissie uit het bestuur werd be noemd om deze zaak te bevoegdet plaatse te bespreken, Alsnu verkreeg de heer Spinnaaij, landbouwleeraar ge legenheid het „kalkvraagstuk" te be handelend. Een drukke gedachtenwisse- ling volgde op deze zoo leerzame uit eenzetting. Besloten werd f 5 beschikhaar te stel len voor de te houden rundveekeuring en f 2 voor de geitenkeuring. De raad der Balkan-entente heeft een communiqué gepubliceerd, waarin ge wezen wordt op de solidariteit, die Roe menië, Joegoslavië, Turkije en Grieken land vereenigt. Voorts wordt verklaard, dat voor de Balkan-entente een Abessijnsche kwestie niet meer bestaat en dat nu, na Joego slavië, ook Roemenië het Italiaansche keizerrijk heeft erkend. Turkije en Grie kenland zul'en zich binnenkort bij deze houding aansluiten. Tenslotte deelen de leden van de entente mede, dat zij, voor het tot stand brengen van contact met de regeering van Franco om hun economische be langen te beschermen, agenten zullen kunnen afvaardigen en ontvangen. Zaterdagavond heeft de Fransche Ka mer na de debatten over de buitenland- sche politiek gestemd over een motie van vertrouwen. Er werden 439 stem men uitgebracht voor de regeering en twee tegen. De ministers Chautemps en Sarraut hebben Zaterdag een bijeenkomst ver boden welke gehouden zou worden ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van den brand in den Duitschen Rijksdag. Tegen dit verbod hebben de socialisten en communisten geprotesteerd, doch het bleef gehandhaafd. De regeering staat op het standpunt, dat dergelijke anti- Duitsche vertooningen beter nagelaten kunnen worden. DE VERVOLGDE PREDIKANTEN. Reuter meldt uit Berlijn: Op het oogenblik bevinden zich nog twintig pred kanten van de confessioneele Evangelische kerk in voorarrest, in af wachting van hun verschijnen voor den rechter. Een predikant zit zijn gevan genisstraf uit en een ander bevindt zich nog in een concentratiekamp. Verder zijn 56 predikanten uit hun ambt ont zet, 69 is verboden te spreken, 73 zijn uit hun parochies verbannen en vier mogen Berlijn niet verlaten. 29 Theologische 'studenten van dè universite:t van Berlijn en elf van de universite't van Halle zijn disciplinair gestraft. VERPLICHTE KERKGANG. De Roemeensche regeering heeft een groote actie ontketend om de menschen naar de kerk te brengen. Alle staats ambtenaren zijn verplicht op Zon- en feestdagen één kerkdienst bij te wonen. De prefecten hebben opdracht gekregen op de naleving van deze verplichting te letten. Voorts mag op Zondag' niet ge werkt worden en moeten de café's ge sloten blijven. Maatregelen tegen Joodsche journalisten in Roemenië. De Bond van Roemeensche Journalis ten heeft besloten zijn leden, die van Joodsche afkomst zijn en naar wiens burgerschap een onderzoek wordt inge steld, voorloopig te royeeren. Het grootste deel van de Joodsche journalisten in Roemenië wordt hier door getroffen. Nationaal-socialisten gearresteerd. De politie te Boedapest heeft vijftien nationaal-socialisten gearresteerd, die beschuldigd worden politieke pamfletten tegen Hongaarsche regeeringspersonen te hebben verspreid. De nat.-soc. beza ten een geheime drukkerij. Majoor Sza- lassy, de leidere der nazi's, en zijn een en zeventig luitenants, die 22 Februari werden gearresteerd, zijtf voorloopig in vrijheid gesteld. Zij moeten echter onder politiebewaking blijven. DRIE SPIONNEN GEARRESTEERD. Naar uit Washington wordt vernomen, zijn twee mannen en een vrouw gearres teerd, verdacht van spionnage. De vrouw is de 26-jarige Johanna Hoff mann, kapster aan boord van het Duit- sche stoomschip „Europa". Volgens de politie is door deze arrestatie een com plot mislukt tegen een officier, comman dant van een belangrijke militaire post te New-York, die met belangrijke docu menten in een hotelkamer moest worden gelokt en vermoord zou worden. HULDEBEBTOON EMIEL HULLEBROECK. 1878—1938, Emiel Hullebroeck, die binnen kort 60? jaar oud wordt, zal te dier gelegenheid ■door zijne vrienden en vereerders ge vierd worden. Er is wellicht niemand in het Vlaam- sche land aan te wijzen, zoo schrijft men: ons, die zooveel recht heeft op aller dankbaarheid, als deze taaie, onbaat-* zuchtige werker, die zijn leven heeft ge wijd aan de ontvoogding van het Vlaam- sche Volk, aan het verbreiden van eigen kunst, aan het opleiden der Vlaamsche ie"gd. Het weze voldoende te wijzen op zijn liederavonden, 25 jaar lang, tot in de verste hoeken, de onbeduidendste dorpjes, waardoor hij het kunstpeil van het volk op krachtige wijze heeft weten te verheffen; op zijn groote waarde als muziekpaedagoog in de Normaalschool te Gent en later als opziener van het Muziekonderwijs enz. Doch ook op internationaal gebied was hij onverpoosd werkzaam. Als éénig vertegenwoordiger van het land bij den Permanenten Raad der Komponisten, gesticht door dr. Richard Strauss, ijver de hij onverpoosd om het werk der Vlaamsche komponisten in het buiten land te doen uitvoeren en in de vreem de te verbreiden. Door zijn optreden in alle hoeken der wereld waar Nederlandsch klinkt (Né-- derland, Zuid-Afrika, Oost-Indië, Noord- Amerika) legde hij een sterken band van saamhoorigheid en wederzijdsch waar- deeren en begrijpen. Als komponist schonk hij zijn volk een kleurige verzameling liederen, die op al ler lippen liggen; een aantal echt-Vlaam sche zangspelen en menige andere com positie van blijvende waarde. Hullebroeck heeft onbetwistbaar recht op de erkentelijkheid van allen, die het met Vlaanderen en het Vlaam sche Volk goed meenen, en wij zijn over tuigd, dat de hulde die hem o.a. te Ant werpen, op 27en Maart a.s. zal worden gebracht, algemeen zal zijn en zal aan- toonen, hoe een volk zijn weldoeners en kunstenaars eeren kan. Ook Gent en Brussel zullen den toon dichter op een ander plan huldigen, op nader mede te deelen dagen, doch na 27 Maart. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Aan het bureau van politie: Dasspeld, instrument van dierenverloskundige, langharige hond, hondenketting. Bij particulieren; belagtingmerk, Bruin- ooge, Spanjaardstr. 41; armbandhorloge, W. Faasse, Seisweg 66; Postzegel etui met inh., C. Janse, Veerscheweg B 97a; dameshandschoen, A. v. Schelven, Bel- linkstr. 9; Gymnastiekschoen, M. Paar- dekooper, Smidsbolwerk 5; kinderhand schoen, B. Stam, Dam 47; glacé hand schoen, Gem. Veldwachter, St. Laurens; armband van polshorloge, C. Poot, Lcoierssingel 10; Kindermuts, F. Verdaas, donk, L. Geere 34; belasting etui, P. Moes, Leliestraat 31; 1 paar beenpijpen, W. de Munck, K. Delft 45; hondenhals band penning 56, Wielemaker, Dam 35; wollen das, de Leeuw, Karelsgang 28; dameshandschoen, P, Visser, Bermweg (Souburg) 1; wit kinderschoentje, Men nes, L. Noordstraat 57; hondje, Vader, Lageweg 't Zand 264; Zilv. broche, Venteville, Veerschesingel 136; 1 paar pantoffels, J. Peperzak, Wal 25; zak doek, H. Smetseis, Dam 33; 2 geld stukjes. J. M. Franchimont, Dampoorlstr. 10; glacé heerenhandschoen, L. J, Car- mejoole, Beenh.singel 79; glacé heeren handschoen, A. Petterson, Gortstraat 12; zwart hondje, M. J. Klercq, Vlasmarkt 46; kinderport. met inh., Wagevoort, Meidoornlaan 22; zilv. breidoos, W. Cal- jouw, K. Noordstraat 7; coningstangetje, Mej. Bijleveld, KI. Vlaanderen 43; dop van benzinetank, F. Overbeeke, Voorstr. 11 (Souburg); dameshandschoen, Drioel, Heerengracht 110; Melksleutel, Karter, Rozenstraat 4; Lorgnet in étui. J. van Aartsen, Spanj.str. 17; jurk versiering, Koole, Arn. pad 55; Knipmes, G. Mijn heer, Julianastraat 14; meisjeshand schoen, M. Sinke, L. Viele 76; zakmes, J. Verhage, L. Noordstr. 26; gabardine jas, J. Outermans, Zusterstr. 6; 1 paar glacéhandschoenen, F. Jansen, Noord plein 8; Heerenregenjas, Outermans, Zusterstraat. 6; zwarte kat, W. Vader- Schuitvlotstr. 25; dameshandschoen, A. Bak Sleepersgang4; Schoolétui, J. van Kleven, Koningstraat 20; handschoen, Hollebrandse, Teerp.straat 3; 1 paar' broekpijpen, W- C. Faasse, Seisweg, paar dameshandschoenen, Plansoen, Baanstraat 17. VR 11 Mrt, 14.00 h. Stationskoffiehms bij P. van Roosmalen te Rilland - Bath, namens bestuur waterk. Calam. Zimmermanpolder: t her stel de vernieuwing en 't onder houd tot 30 April 1939, der aarde- kram-, rijs, steenglooiing e.a. werken. Raming f 8911. Zie Middelb. Crt. 19 Feb. 1938,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6