I t KRONIEK van des DAG. ZEELAND. Het oog van Abu TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 28 FEBRUARI 1938. No. 49. MIDDELBURG, ÜKul'K N"' W' sWk -h EEN TELEGRAM VAN HENDRIK WILLEM VAN LOON. Het Spaansche vraagteeken Generaal Franco is er in geslaagd Te- ruel te heroveren. Men krijgt den indruk, dat hij daar heel wat voor over heeft ge had; aan manschappen en materiaal. Een geweldige troepenmacht, ruim voorzien van mechanische en motorische wape nen werd in het vuur gebracht. De link- schen konden tegen die overmacht geen stand houden. In ongeveer twee weken tijds was het pleit beslecht en viel Te- ruel weer in handen van Franco. Wij hebben indertijd, toen Teruel bij verrassing door de linkschen werd ge nomen, er op gewezen, dat de beteeke- ■is hiervan niet moest worden over schat. Weliswaar bleek er uit, dat in het finksche Spanje allengs weer wat orde op zaken werd gesteld en de militaire krachten verbeterden, maar een keer in de ontwikkeling der krijgsbedrijven hoefde het succes der linksehen niet te beteekenen. Immers 't element der ver rassing speelde er een zeer groote rol in. Franco had op een aanval Op Teruel niet gerekend. Daardöor was de verde diging der stad niet in staat het hoofd te bieden aan de veel en veel talrijker aan vallers. Dezelfde redeneering geldt thans voor de herovering echter niet. Franco's tegenoffensief vormde geenszins een ver- Tassing. Men wist in het linksche kamp, dat het zou komen. Èn men zal er zich zondet twijfel zoo goed mogelijk op voor bereid hebben. Desondanks kon de aan val niet worden afgeslagen. Blijkbaar héblben den linkschen de middelen ont broken, om tegenover de bijeengebrach te rechtsche troepenmachten een gelijk waardige verdedigingsmacht te plaatsen. Maar nu zal men er zich naar alle waar schijnlijkheid ook voor moeten hoeden, aan dit verschijnsel te veel beteekenis toe te kennen. Immers de herovering van Teruel was voor Franco een zaak van prestige, waaraan hij naar alle waar schijnlijkheid meer ten koste heeft ge legd dan ze in wezen waard is. Alleen in. dien het succes hier uitgangspunt zou kunnen worden voor een veel verder strékkend offensief met als doel het linksceh Spanje in tweeën te knippen, zouden de kosten goed gemaakt kunnen worden. Voorshands lijkt het echter zeer de Vraag, of Franco voor zulk een offen sief mans genoeg is. Wij heben den indruk, dat uit de her overing van Teruel deze voorzichtige conclusie moet worden getrokken: de rechtschen beschikken nog steeds over een militair overwicht, maar of het vol doende zal zijn, om de eind-overwin ning te bevechten, moet twijfelachtig heeten. De factor tijd heeft sinds eenige maanden belangrijk ten gunste van de linkschen uitwerking gehad. De regee ring te Barcelona wist als boven ge zegd de orde grootendeels te herstel len en haar militaire macht te verster ken. De mogelijkheid dat ze haar gebied met succes zal blijven verdedigen, is daardoor veel grooter geworden, ook al kreeg Franco door zijn overwinningen in het Noorden (de Baskische provincies en Asturië) veel meer troepen en materi aal beschikbaar voor de operaties in het centrum. Een en ander beteekent, dat de vraag van het economisch uit houdingsvermogen allengs steeds meer gewicht in de schaal zal g'aan leggen. Er doemt hier een parallel op met den we reldoorlog. Deze werd tenslotte door de centralen verloren wegens economische uitputting. Zooiets zou zich ook in Span je wel eens kunnen voltrekken. Alleen dient men hierbij natuurlijk te bedenken, dat verrassingen altijd mogelijk blijven, zelfs verrassingen in den vorm van het een of andere compromis. Er zijn nog al tijd Spanjaarden, min of meer boven de partijen staande, werkzaam, die een wa penstilstand en vredesonderhandelingen willen bewerkstellingen. Groot mogen de kansen op een dergelijke ontwikkeling Herdenking Marnix van St. Aldegonde. In ons blad van Zaterdag 28 Febr. komt onder de rubriek Zeeland een be richt voor over de Herdenking van Mar nix van St, Aldegonde. Hierin staat, dat in de maand September 1936, een offi- cieele herdenking zal plaats vinden. Dit moet natuurlijk 1938 zijn. Uitvoering „Excelsior". Zaterdagavond gaf de Arbeidersmu- ziekvereeniging „Excelsior" een uitvoe ring in het Schuttershof. De voorzitter, de heer L. Breel, be treurde de geringe opkomst, daar men te Middelburg toch een uitgebreide arbei dersbeweging heeft. Hij bracht dank aan de Arbeiderstooneelvereeniging, die haar medewerking voor dezen avond verleende. Vóór de pauze heeft „Excelsior" een zestal nummers ten gehoore gebracht, waarvan vooral „Siamesische Wacht- parade" en de fantaisie uit de „Tann- haüser" zeer voldeden. De aanwezigen gaven blijk de steeds goede muziek op hoogen prijs te stellen. Na de pauze gaf de Arbeiders-tooneel- vereeniging een afwisselend programma, met „Eindelijk", een vroolijken éénac- ter als hoofdnummer. Een tweetal voordrachten en enkele cabaretliedjes voldeden niet minder dan de éénacter. Onder de beproefde leiding van den heer J. Geers is daarna nog een paar uurtjes gedanst op de muziek van „The Lucky Stars". OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het opvoedingsge sticht „Valkenheide" j.l. Zaterdag heeft opgebracht 118. Door ALAN DARE. 28). „Naar Prainha, zoo gauw als je kunt!" eval de gravin, en een oogenblik later vo®r het vaartuigje stroomafwaarts, e groene oevers gleden voorbij en le gepuf van de machine klonk al snel- er en sneller. Spoedig was het kamp uit e oog verdwenen, Maxine leek iedere minuu een eeuwigheid. De boot scheen voor te kruipen, hoewel haar oogen z.e!den' dat ze zich met wonderlijke snelheid voortbewoog'. zjin er gauw!" fluisterde de gra vin. ,,lk deed er twee uur over tegen den 1 et° kan?" gaan we zoo vlug, als xin!.6 ^an aan ^et stuurwiel knikte. Ma te verhLleel te 0P£ew°nden, om zich feit dat a n °ver het n°gal vreemde ky 'den manaikt02JtiSChe gravin Br0^s" Maar de d., m voornaam noemde. beet zich „p de ,c bem<!rke', Waarom gaat u naar Prainha?" vroeg bii'f/Ll n°0diê' r®n an<leren dokter dij te halen een chirurg", "Een chirurg? Nu begrijp ik ket Er RAAD VAN AAGTEKERKE. AAGTEKERKE. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester Bosselaar, kwam een door J. de Visser e.a. inge diend verzoek ter tafel om een lantaarn te plaatsen bij het voetpad, loopende van J. J. Sturm tot A. Jobse. Na eenig debat werd het verzoek met 5 tegen 2 stemmen afgewezen. Vóór stemden de heeren Wisse en W. de Visser, Van een groot aantal aangelanden van den Pekelingschen-, Alewijnse's- en Groeneweg was een verzoek ingekomen om tot verharding van deze wegen over te gaan. De V o o r z. deelde mede dat B. en W. een en ander hebben onder zocht, de lengte van de wegen gezamen lijk is ongeveer 2517 m. De heer W. d e Visser vreesde, dat op den duur het onderhoud van al deze wegen voor de gemeente zeer bezwarend zal zijn, waar tegenover de V o o r z. de groote voor deden der verharding in 't licht stelde en wees op naburige gemeenten waar bijna alle wegen werden verhard. De heer Wisse zeide tegen verharding in principe geen bezwaar te hebben. Hij vroeg of de gemeente Grijpskerke de aansluitende wegen ook zal verharden waarop de V o o r z. antwoordde dat daarover, voorzoover hem bekend nog geen beslissing is gevallen. Tenslotte werd besloten tot verharding over te gaan. Den Polder Walcheren zal worden verzocht ook hier 20 subsidie te ge ven. Eenige discussie ontstond nog over de bijdrage die de gemeente zal geven. De nog niet heeten, maar een eventualiteit is ze zonder eenigen twijfel. En wie weet, of de mogelijkheid van haar ver wezenlijking niet grooter zal worden, als duidelijk zou blijken, dat op een beslis sende militaire zege van een der partijen nauwelijks meer valt te rekenen? De opmerking klonk wat ongevoelig in de gegeven omstandigheden, maar Maxine lette er niet op. Zij was de gra vin dankbaar voor haar aanwezigheid met de motorboot. Maar al was deze hulp tijdig, het gevaar was misschien' zooveel te grooter. Haar gedachten gingen terug naar het ongeval. Toen alles zoo vredig leek, was plotseling' deze bliksemstraal uit den hemel g'ekomen, om het geluk van haar kort huwelijksleven te vernietigen. Soms had zij zich wel eens afgevraagd, waarmee zij zooveel geluk verdiend had. Welke vijand had het gedaan en waarom? De eenige vijand, dien haar man had, was Phenuit. Maar dat mon ster had zich toch niet met een blaas pijp met vergiftigde pijlen in het woud kunnen verbergen? Zij sidderde bij die gedachte, en kon het niet geheel van zich afzetten, dat hij er mogelijk toch bij betrokken was geweest. Eenigen tijd ge leden had zij nog een vreemdegewaar- wording g'ehad. een terugkomen van de oude vrees. Maar Kennedy tegenwoor digheid en liefde waren voldoende ge weest, om het spook op den achtergrond te dringen. De motorboot maakte een groote bocht en recht voor hen zag zij een wit jacht voor anker liggen, maar met stoom op. Het was sierlijk gebouwd en haar blik werd er door geboeid. Vreemd dat 't haar zoo bekend voorkwam! Zij kon zich niet erinneren, ooit zoo'n jacht heer W. de Visser wil 5 bijdragen en dan de werkloozen te werk stellen, waarvan echter de moeilijkheid is dat, wanneer dit werk in den zomer zal ge schieden er waarschijnlijk niet veel werk loozen zullen zijn. De Voorz, acht het niet billijk om voor dezen weg 5 te geven terwijl voor den Koekoeksweg 10 is gegeven. De heer Wisse gaf in overweging om, wanneer 10 wordt bijgedragen een bepaling in het bestek op te nemen dat den aannemer verplicht losse werklieden, ook niet-werkloozen uit de gemeente aan te nemen. De hee ren L. d e Visser, M o e n s en C. de Visser verklaarden zich voor het verleenen eener bijdrage van 10 zon der meer, hetgeen met algemeene stem men werd aangenomen, ARNEMUIDEN. De in Januari jl. op gerichte Chr. Hist. Kiesvereen'ging hield Vrijdagavond een openbare vergadering die gepresideerd werd door den heer C. den Hollander. Nad,at de bijeenkomst met gebed geopend was, .verkreeg mr. W. F. E. baron Van der Feltz het woord. Als voorzitter van den kieskring Middelburg sprak hij zijn blijdschap u t over de in wording zijnde Chr. Histo rische kiesvereeniging te Arnemuiden. In verband met het stemmenaant.al van tusschen de 150 en 200 op de'C.H, Par tij zulks volgens de laatste verkiezrng4 waardoor de gemeente op de 6de plaats komt te staan in den kieskring Middel burg, was een vereeniging zeker nood zakelijk. Spr. vond de oprichting des te mooier, omdat de dr,ang daartoe u t de gemeente zelf was opgekomen en niet van buiten af. De levensvat baarheid zal daardoor grooter zijn. Ver volgens sprak -hij over de beginselen der C.H.U. wier grondslag gevonden wordt in den bijbel (Matth. 5 vers 1316). Verder zette spr. zeer duidelijk uiteen de beteekenis van art. 1, 2 en 7 van het program en noemde in verband h'ermede Rom. 13 en 1 Petrus 2. In de pauze gaven zich een 6-tal nieuwe leden op. Daarna g,af baron Van der Feltz een uiteenzetting van de financieele poli tiek die dient gevoerd te worden zulks n verband met de cijfers die bekend zijn geworden in September van het vorige jaar. Besproken werden vervol gens de defensie-uitgaven, het echt- scheidingsvraagstuk en de Zondagswet. Alles werd zeer duidelijk en uitvoerig uitgelegd. N,a slu ting der openbare vergadering bleven de leden nog eenigen tijd bij een. Nadat het voorloopig bestuur zijn functies ter beschikking gesteld had werd thans een definitief bestuur ge kozen dat bestaat uit de heeren H. G. Horninge, voorz tter: M. C. Slootma- ker, secretaris; C. de Klerk, penning meester; J. van Pelzen S. Goverse; R. D. van Belzen en J. Dekker. De ver eeniging telt op het oogenblik 18 leden. BIGGEKERKE. De pl. afdeeling van de Z. L. M. vergaderde Vrijdagavond on der voorzitterschap van den heer L. Si- monse. Aanwezig waren 23 leden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer L. de Pagter, bleek, dat het ledental 71 bedraagt; de inkomsten bedroegen in 1937 5189, de uitgaven 5179, batig slot 10. Van de Coöperatie is betrok ken voor een bedrag van f 4700.Ir. Dorst hield hierna 'n lezing over „Land bouwvraagstukken van dezen tijd", waarop een geanimeerde bespreking volgde. DOMBURG. Zaterdagavond hield de geitenfokvereeniging „Ter Verbetering" haar jaarvergadering in café „Tram- zicht". Aanwezig 14 leden, voorzitter de heer J. Trieller. Uit het verslag van den penningmeester, den heer J, Pattenier, bleek, dat er een klein batig saldo was. In het bestuur werden herkozen de hee- «fc.xwrs- gezien te hebben, en toch bleef het in haar onderbewustzijn hangen, als iets, dat men in een droom gezien heeft. „Hoe ver zijn we nu?" vroeg, zij. Maar de gravin antwoordde niet. Ook zij staarde gespannen naar het jacht. „Zijn we al halfweg?" Een half naakte gedaante kroop doof dé deur in het salon. Het was de inboor ling, wiens tegenwoordigheid op de boot zoo nutteloos had geleken. Hij hield de eene hand achter zich en zijn zwarte glinsterende oogen waren strak op haar gericht. Zij zag een schaduw aan haar voeten een schaduw, die zich bewoog en draaide zich snel om. Een zwarte hand schoot uit en een zakdoek werd' over haar mond en neus geworpen. En walgelijke lucht drong tot haar door en maakte, dat haar strijd veran derde in krampachtige bewegingen. De geheele wereld scheen onder haar weg te zinken. Het laatste, wat zij zag, was het boosaardige bleeke gezicht van de gravin, en in haar donkere oogen was een blik van triomf. HOOFDSTUK XIII, Het oude spook. Maxine opende de oogen en knipper de tegen het schelle licht. Zij lag in een bed in een goed ingerichte scheepshut en het rhythmische gedreun van een ma chine vertelde haar, dat het schip in be weging was. Maar dit feit drong niet onmiddellijk tot haar door. In het eerst dacht zij, dat zij ziek was, D Onze Vernielende Wereld Wij ontvingen het volgende telegram uit ST AM FORD Conn.), U. S. A. s Middelburg zonder Abdij zou zoo-iets zijn als Parijs zonder Eiffeltoren of Veere zonder stadhuis. Ik geloof, dat het die oude papieren vrijwel hetzelfde zal zijn waar ze geborgen worden, M maar het feit, dat er in die bijna duizend jaren oude Abdij nog steeds iets levendig gebleven was gaf aan de heele stad een charme, die men nooit terug zal krijgen als men eenmaal die traditie verbroken heeft en onze vernielende wereld heeft traditie meer noodig dan een doode bergplaats voor doode stukskes papier! 3t Vriendelijk gegroet door rt* HENDRIK WILLEM VAN LOON. ren A. Trieller, J. Pattenier en M. Meij er. Voor het jaar 1938 werd de contri butie weder vastgesteld op 35 cent. De voorzitter wees er op, dat zij, die geen geit meer houden en om die reden de contributiebetaling staken, opnieuw een gulden inleggeld moeten storten, als ze weer lid wenschen te worden. Met al gemeene stemmen werd besloten, ook dit jaar de velletjes te leveren aan den kring. Als afgevaardigde naar de provinciale- en naar de kringvergadering werd de heer A. Trieller, tot zijn plaatsvervan ger de heer A. Provoost, de secretaris, aangewezen. Vervolgens kwam het bestuursvoor stel ter tafel, beoogende de oprichting van een geitenverzekering. Verschillen de leden gaven zich daar reeds voor op. Definitief zal tot stichting worden over gegaan, zoodra nog een aantal niet aan wezige leden hun lidmaatschap zullen toegezegd hebben. Gedurende het afgeloopen jaar werd een drietal geiten der leden gecontro leerd op melkgift en vetgehalte. De voor zitter lichtte het doel dezer .controle na der toe. De vergadering benoemde hem tot controleur, in de verwachting, dat ook dit jaar wel eenige leden een on derzoek zullen aanvragen. Ter aanmoediging zal op de dit jaar te houden keuring wederom een vol- bloedlam worden verloot onder de leden, die met een geit aanwezig zijn. GRIJPSKERKE. Tot landbouwdes kundig adviseur ingevolge de Vogelwet is voor deze gemeente aangewezen de hr. A. W. Cevaal voorzitter van de pl. atd. der Z.L.M. O. EN W. SOUBURG. Even na de feestelijkheden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix, werd al hier op initiatief van de buurtvereeni- ging Nieuwe Vlissingscheweg een com missie samengetseld uit de bestuurders van de overige bij- de Souburgsche Oranjevereeniging aangesloten buurt- vereengigingen met het doel de zwakke financieele positie dier vereeniging eenigszins te verbeteren. Het middel daartoe werd gevonden in het organi- seeren van een gezelligen avond, waar op behalve de operette „Sneeuwwitje" o.m. ook het tooneelstuk „Armen en Rijken" zou worden opgevoerd. Zaterdagavond had de voorzitter der commissie, de heer Naaktgeboren, het genoegen deze prettige bijeenkomst in café Tramzicht met een woord van wel kom tot de vele aanwezigen te mogen openen, waarbij het doel der commissie duidelijk wclrd uiteengezet en gezegd werd dat met offervaardigheid en hech te samenwerking dit zeker zal worden bereikt. Op de hem eigen geestige wijze be gon de heer Hollebrandse hierna het programma met een speciaal voor dien avond gemaakt liedje, dat een dank baar applaus had. Intusschen had men gelegenheid de laatste voorbereidselen te treffen voor de opvoering van „Sneeuwwitje". Dit zangspel werd. evenals den vorigen keer. onder leiding van den heer Hollebrand- se zeer verdienstelijk uitgevoerd. Het aanhoudend applaus werd beloond met een herhaling van het slotkoor. Toen de rust in de zaal was weerge keerd kreeg de heer J. C. Gabriëlse, Voorzitter van de S.O.V. het woord om uitleg te geven van de zwakke financi eele positie dier vereeniging. De Ver eeniging die slechts 250 leden telt en waarbij" vijf buurtvereenigingen zijn aan gesloten, die 20 van haar inkomsten afdragen, is niet in staat van die inkom sten de laatst gehouden en de op komst zijnde feesten ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin en de Marnix-herdenking te fi nancieren. De commissie die dezen avond aan- (Ingez. Med.) want haar hoofd deed haar erge pijn en er was een vreemde, doordringende lucht om haar heen. Maar toen zij. ont dekte, dat zij geheel gekleed was, moest zij die gedachte laten varen. En toch moest zij ziek zijn, daar zij in bed lag. Zeeziekte? Neen, die was zij drie dagen na het vertrek der boot uit Engeland te boven gekomen. Natuurlijk was zij, op de Marajo met Bob, op weg naar. Zij schrok op, toen zij tot het besef kwam, dat dit onmogelijk de Marajo kon zijn. Zij waren immers weken geleden al van boord gegaan! Wat dan. Lang zaam. drong de waarheid tot haar door. Zij herinnerde zich de schaduw van den zwarten man en het afschuwelijke gevoel van verstikking. Zij was bedwelmd ge worden! Met een zachten kreet sprong zij uit bed en keek uit het patrijspoortje. De boot was op de rivier en voer voorbij Prainha. Prainha! Ja, zij was op weg ge weest naar Prainha om Hornblows hulp in te roepen. Alles was nu weer helder en het hoofd duizelde haar bij den schok Zij waren Prainha voorbij waar de ee nige hoop was, Bob te redden! Zij snelde naar de deur, maar die was aan de buitenzijde stevig gegrendeld. Zij sloeg er met 3e vuist tegen, doch zag na eenige oogenblikken het nutte- looze ervan in. Waggelend bereikte zij het bed en zonk er op neer. Wat betee- kende dit alles? Was Je gravin ook een gevangene? Neen, zij herinnerde zich den triomfantelijken blik op haar ge zicht kort voordat zijzelve het bewust zijn verloren had. De gravin was een bedriegster! Bob had tcch gelijk gehad. Hier stak Phenuit achter. Als een niets kwaads vermoe dende vlieg was zij regelrecht in 't kun- stig geweven web gevlogen. En Bob was ziek misschien zelfs stervende! Tot wanhoop gedreven trachtte zij door het patrijspoortje te kiimmen, met de bedoeling, naar de verwijderde kust te zwemmen, maar het was te klein om er zich door te wringen. Een poosje bleef zij handenwringend van angst staan en zag, hoe Prainha in de verte verdween. Toen het eindelijk geheel uit het gezicht verdwenen was, en de breede rivier nog breeder scheen te worden, kwam zij tot het pijnlijke be sluit, dat alles verloren was. Hannaway zou op haar wachten, tot het te laat zou zijn, weer een boodschap naar den chi rurg te zenden. Ja alles was nu verloren. Niets kwam er meer op aan als Bob bezweek. Die gravin! Woede overmeesterde haar, toen zij aan den daad van die mooie duivelin nadacht. Zij had haar in haar huis genoodigd, had haar de hand ge drukt. Kon er afschuwelijker verraad be staan dan dit? Toen haar die vreeselijke verstikkende doek over den mond werd geworpen, had de gravin gelachen! Zij snikte van afkeer. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5