BUITENLAND, GEMENGD NIEUWS. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. Vrees voor Nat. Soc. troebelen in Stiermarken. POLEN RUSLAND Nieuw monster-proces op komst. Z. AMERIKA. KERK EN SCHOOL. BEURS VAN AMSTERDAM. De sneltrein AmsterdamParijs ontspoord. Slagersvrouw met een schietmasker gedood.^ fregr p van het goed slot over 1936 bedroegen f 1002; de uitgaven f 603; goed slot van f 399. Besloten werd om f 2 per aandeel dividend uit te kee- ren. Het aftredende bestuurslid, de heer Noteboom werd herkozen, eveneens wrd de weegster mej. P. v. d. Vreug de herbenoemd, HANSWEERT. Het Nederlandsche sleepschip „Coöperatieve 3" is op de Qosterschelde omhoog gevaren en blij ven zitten. Later met hoog water is het Schip zonder assistentie vlot gekomen waarna het de reis heeft voortgezet. Het Belgische motorschip „Erft" pp weg van Duitschland naar Antwer pen met een lading stukgoed kreeg on derweg machineschade. Het motorschip „Rheinunion 6" heeft het schip opgepikt en naar zijn bestemming gesleept. Bij de werkzaamheden aan het op ruimen van de boot SRGJ kreeg een der bakken welke gelaten was met pyriet zoodanige lekkage dat het schip om zinken te voorkomen omhoog moest worden gezet. Nadat de lading was ge lost is het schip met een noodreparatie gedicht. Het motorschip „Vier Gebroeders" kreeg te Wemeldinge machine schade. Pe sleepboot „Dorus Rijkers" heeft het schip op sleeptouw genomen en naar Terneuzen gesleept. KAPELLE. De Chr. Hist. Kiesver. te Kapelle kwa min jaarvergadering bijeen onder voorz. van den hr. J. van Wingen. Besloten werd om een afgev. te zenden naar de algemeene vergadering der Unie 20 April te houden in Amsterdam. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er een nadeelig slot was van 1.30. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Na een geanimeerde bespre king werd besloten om het volgende jaar eenige sprekers uit te noodigen om «Jan een propaganda-avond te organisee- ren. KORTGENE. De gymnastiekvereeni- ging „Oefening Kweekt Kunst" heeft Vrijdag- en Zaterdagavond in het gym nastiek lokaal der O. L. school alhier haar jaarlijksche uitvoering gegeven o.l. van den heer Keijzer uit Goes. De uit voering werd geopend met het zingen van het bekende bondslied, waarna de voorz., de heer L. D. v. Damme, eenige woorden sprak, waarin hij o.a. het nut en het doel der gymnastiek naar voren bracht. Er werden daarna 12 gymnastiek en turnnummers uitgevoerd, welke ten zeerste in den smaak van het publiek vielen. De heer Keijzer zelf voerdé eeni ge staaltjes van- zijn verbluffend tech nisch kunnen uit, en oogstte daarmee een geweldig applaus. Tot slot werd het blijspel „De Nieuweling" opgevoerd, dat zeer goed werd vertolkt. SLUIS. Zooals men reeds weet, is aan burgemeester Berkers met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend uit deze functie. Johannes Cornelus Ar- noldus Laurentius Berkers is geboren te Mierlo (Noord-Brabant) op 25 Fe bruari 1873 en werd dus Vrijdag 25 Fe bruari 65 jaar. Op 4 Maart 1903 werd hij ambtenaar ter secretarie, terwijl hij in 1905 tot commies ter secretarie te Helmond werd benoemd. Met ingang van 24 Maart 1917 is hij tot burgemees ter van Sluis benoemd, welke functie hij dus gedurende 21 jaar heeft waar genomen. Hij nam verschillende ambten waar ,als o.a. secretaris van den Provincia len Brandweerbond; lid van het Borg stellingsfonds; l d van de Schattings commissie. Verder bekleedt hij het ambt van consul van den A.N.W.B., terwijl hij tot voor kort secretaris was van de vereeniging van burgemeesters en ontvangers in West Zeeuwsch Vlaan deren. In het jaar 1924 werd hij onderschei den: ridder in de orde van Oranje Nassau. Naar hij ons verder meedeelde, zal hij voorloopig in Sluis blijven wonen daar hij aan dit stedeke gehecht is en hier zijn liefste bezigheid, nl. tuinie ren in volle vrijheid kan u'toefenen. In de ouderdom van ongeveer 77 jaar overleed alhier de heer P, F. van Overbeeke Sr. De overledene was o.a. in zijn leven president-kerkvoogd, lid van het Burgerlijk Armbestuur, lid van de Godshuizen en voorzitter van de Varkensvereenigmg „De Volharding." Vrijdag werd hij op eenvoudige wijze ter aarde besteld. KUNST EN WETENSCHAPPEN. KANKER DOOR ZENUWSCHOKKEN? Het physiologische instituut der aca demie van wetenschappen te Leningrad deelt mede, dat ontdekkingen gedaan zijn, waaruit zou blijken, dat kanker veroorzaakt wordt door zenuwschok ken. Er zijn proeven gedaan met honden die tengevolge van herhaalde zenuw schokken gezwellen vertoonden, welke als kankerverschijnselen konden worden aangetoond. Men zal de experimenten thans voortzetten met verschillende soorten dieren. De proeven staan onder leiding van dr. M, K. Petrov. De strijd in hef Verre Oosten CHINEESCHE TROEPEN- AFDEELINGEN VERNIETIGD, Volgens een bericht uit Nanking'zou een af deeling Japansche troepen, bij een verrassenden aanval 800 man Chineesche troepen in de pan hebben gehakt. De Chineezen waren gestationneerd in het bergachtige gebied van Sjan Jjan ten, dat op 16 km van Woehoe is gelegen. Verder zouden volgens Domei, de Ja pansche troepen, die opereeren in het gebied in het Zuiden van den spoorweg Tientsin-Poekau, een af deeling Chinee zen ter sterkte van vierduizend man hebben vernietigd. De Chineezen poog den in jonken over het meer te vluchten, doch door het krachtige vuur van de Japanneezen werden alle jonken tot zinken gebracht. Twee Japansche oorlogsvaar tuigen tot zinken gebracht? Naar het te Hankau gevestigde hoofd kwartier van de Chineesche luchtmacht mededeelt, hebben Chineesche vliegtui gen Zaterdagochtend een aanval gedaan op een groep Japansche oorlogsschepen in de rivier de Yangtze op 12 mijl ten Westen van Woehoe en daarbij een Japanschen torpedojager en een kanon neerboot tot zinken gebracht. Van Ja pansche zijde wordt dit echter tegenge sproken. Duitsche dokter mishandeld. Een Japansche soldaat, die naar men zegt dronken was, heeft te Sjanghai dr. Edward Birt, een der meest vooraan staande in China wonende Duitschers uitgescholden voor „Engelsch varken" en met een dolk wonden toegebracht in het gezicht. Dr. Birt werd overvallen, toen hij op zijn paard reed, buiten de internationale nederzetting. Twee Chi neesche politiebeambten snelden Birt te hulp. „ARISCH FABRIKAAT." De Völkische Beobachter meldt o.a.: Ten e'nde de mogelijkheid te schep pen duidelijk het verschil te zien tus- schen „Joodsche confectie" en de door Duitsche bedrijven vervaardigde klee ding voorzien de leden der Adefa, de arbeidsgemeenschap van Duitsch-,ari- sche fabr kanten der confectie-industrie hun producten van het etiket, waarop vermeld .staat: „product van Arische handen." De verbruiker, die dit teeken, dat dezer d,agen overal in de étalages van den „Arischen kleinhandel te zien is, opmerkt, kan er zeker van zijn pro ducten te krijgen, d e slechts door „Arische handenzijn gegaan. De regeering heeft troepen gezonden. In de provincie Stiermarken, het brandpunt van het Oostenrijksche natio- naal-socialisme, heerschte Zaterdag en Zondag een geweldige spanning. De nazi's hadden het voornemen te kennen gegeven n,aar de hoofdstad Graz op te marcheeren, teneinde er de wet te ver zetten. De regeering wist daar echter een stokje voor te steken. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zij troe pen naar Graz gezonden. Artillerie en mitrailleurs werden in de omgeving in stelling gebracht. Bovendien werden be schikbaar gesteld tanks, terwijl Zondag vier militaire vliegtuigen boven de stad vlogen. In de straten van Graz was het zeer druk. Tachtig percent der op straat aan wezigen waren nationaal-socialisten. Er heeft zich geen enkel incident voorge daan. De universiteit, de polytechnische school en andere instellingen voor on derwijs zijn intusschen tot nader order gesloten. Nader wordt gemeld: In den loop van Zondagmiddag hebben de stad Graz en geheel Stiermarken het normaal aanzien hernomen. Iemand uit Weenen, Dworchak, is naar Graz ge zonden met volmachten om op te treden als een soort regeeringscommissaris voor Stiermarken van het Vaderlandsche front. Hij deelde mede, dat de vroegere leider van het Vaderlandsche Front in Stiermarken, Gorbach, die door de natio naal-socialistien gehaat werd, was terug geroepen. Men hoopt hierdoor de samen werking van het Vaderlandsche Front met de nationaal-socialisten te verge makkelijken. Behalve dat op sommige punten der stad de politiebewaking was versterkt kon men geen enkel teeken van de ge nomen voorzorgsmaatregelen zien. De militaire maatregelen waren slechts buiten de stad merkbaar. Zoodra de autoriteiten hadden vernomen, dat de nationaal-socialisten in Stiermarken zich blijkbaar gereed maakten naar Graztop te marcheeren, was het natuurlijk, dat de zwakke politiemacht werd versterkt met vliegende colonnes uit Wiener Neu- stadt. Deze colonnes hadden opdracht zich te beperken tot het tegenhouden van te groote afdeelingen nationaal-so cialisten. Particulieren mochten evenwel de stad binnentrekken. Over het algemeen hebben de geno men voorzorgsmaatregelen hun doel be reikt. In Graz is het kalm gebleven en de pogingen van zekere extremistische nationaal-socialisten om een toestand te scheppen, welke zou kunnen dienen als voorwendsel voor Duitsche inmenging, is voorkomen. Het feit, dat het leger in volle discipline de gegeven bevelen heeft opgevolgd is een goed teeken voor den huidigen toestand in Oostenrijk. Geestelijke op den kansel vermoord. Te Lubon, bij Poznan, is een pastoor op het oogenblik, dat hij den preekstoel beklom, door een revolverschot ver moord. De koster, die het slachtoffer te hulp snelde, werd door drie kogelds gewond. De moordenaar, een 47-jarig commu nist, Nowak genaamd, is gearresteerd. Bewogen ouderavond. Tijdens een ouderavond in een volks school te Lodz is het, naar het schijnt tengevolge van politieke meeningsver- schillen, tot een vechtpartij gekomen, waarbij één persoon gedood, negen zwaar en 27 licht gewond werden. Drie der zwaargewonden verkeeren nog in levensgevaar. Het meub lair der school is volkomen vernield. Talrijke .arresta ties werden verricht. Boecharin, Rykof en Jagoda onder de beklaagden. Woensdag 2 Maart a.s. zal voor den oppersten krijgsraad te Moskou het proces beginnen tegen Boecharin, Ry kof, Jagoda, Krestinsky, Rakovski, Ro- senholz, Ivanof en anderen. Zij worden beschuldigd van terrorisme, vernieling en van pogingen de Oekraine, Centraal- Azië, Georgië, Azerbe dsjan, Armenië en Wladiwostok van de Sovjet-Unie te heb ben wdlen afscheiden. Verder worden vier medische profes soren, Levin, Pletnef, Kasakof en Maxi- mof beschuldigd Maxim Gorki te heb ben vergiftigd, a'smede den opvolger van Jagoda als leider van de Ogpoe, Mensjinski en Koeibisjef, voorz'tter van de commissie tot het opstellen van plannen. Alle bek'aagden worden beschuld:gd van Trotskiïsme, Boechanisme en Mens- jewisme. Het totaal aantal beklaagden bedraagt een en twintig, Trotski zelf wordt beschuldigd met agenten van een buitenlandsche mogendheid te hebben sa mengewerkt, reeds in 1921, toen hij nog bevelhebber was van het roode leger. Enkelen van de beklaagden worden be schuldigd een complot te hebben ge smeed om StaFn te vermoorden. Ook zouden zij indertijd Lenin hebben willen dooden en ook Swerdlof. Het proces is openbaar. De positie van maarschalk Jegoroï. Men besch'kt nog over geen enkele inlichting aangaande maarschalk Jego- rof, den onderminister van landsver dediging, die. volgens zekere geruch ten in ongenade zou zijn gevallen. Men weet slechts, dat hij ter gelegenheid van den tw'ntigsten verjaardag v.an het Roode leger in den grooten schouwburg gehouden bijeenkomst niet heeft bijge woond. Zijn naam kwam evenmin voor op de lijst der leden van de gewapende macht, die ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag van het roode le ger werden onderscheiden. Bende handelaars in blanke slavinnen gevat. In Santiago en Valparaiso (Chili) zijn als gevolg van een onderzoek der po litie naar het optreden van een ben de handelaars in blanke slavinnen der- t'g personen in arrest gesteld. De bende zou internationaal vertakt zijn geweest. Het onderzoek was begonnen, toen patrouilles op den grooten weg over de Andes, op een hoogte v.an 10.000 voet, een autokaravaan hadden aangehouden, welke een groot aantal jonge meisjes veroverde, die zgn, een contract hadden .aangegaan om op te treden in cabarets in steden langs de Atlantische kust van Zuid Amerika. De Chileensche autorite'ten gelooven thans verscheidene op den voorgrond treden de leiders v.an de internationale bende in arrest te hebben gesteld. A, Willeboer. Heden neemt de heer A. Willeboer, hoofd van de school voor buitengewoon lager onderwijs no. 1 te Rotterdam we gens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, afscheid uit zijn be trekking. De heer W'lleboer, die bij het Rot- terdamsche buitengewone L. O. een langen staat v.an dienst heeft, is in 1878 te Kruiningen geboren en heeft zijn opleiding tot onderwijzer genoten aan de Rijksnormaallessen te Goes. Hij is onderwijzer geweest te Co- lijnsplaat en te Zier'kzee en daarna te Rotterdam benoemd, waar hij reeds in 1908 bij het buitengewone onderwijs werd geplaatst. V.an 1918 af is hij werk zaam als hoofd van zulk een school voor buitengewoon onderwijs, een soort van onderwijs, waaraan de naam van den oprichter der eerste klassen voor zwakzinnigen voor altijd verbonden is. Buiten zijn school heeft de heer W'l leboer zijn tijd, kennis en ervaring in dienst gesteld van velerlei vereenigin- gen, die beoogen het zwakzinn:ge kind in het moeilijke leven bij te sta^n. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 42%42% A Amsterd. Bank 159159% A Pref. Jurgens A 143142% A Ned. Gist- en Sp.fabr. 506509% A De Schelde N.B. 57%—57% C Am. Smelt Ref. 38%38% A Born. Sum. H.M. 185%185 A Houth. Alberts 97 C Union Pac. Rr. 58%59% C Int. Nickel Cy. 37%—37% Ned. '38 1000-3 101%—99%-100 O. Indië 37 1000-3 100—100 Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 128127% A N.I. Hbk. 1000 137%—137% C Ned. H. M. 1000 162%—161% A v, Berkels Pat. 63%63% C Calvé-Delft 93%91% A Philips Gem. B. afg. 309%—305%-7% C Unilever 156%156-55% C Am. Car Foundry 18%18%-% C Anaconda Cop. 2524% C Bethlehem St. 43%—43%-42% C Kennec Copper 29%28%-% C U. States St. C. 41%—41-40% C North Am. Cy. 14%—14% A Kon. Petr. Mpij. 362%360-58% C Contin. Oil Cy. 2323 C Philips Petr. Comp. 2929% C Tide Water Ass. Oil 11%11% C Shell Union O.C. 1%—11%-% A Ned. Scheepv. U. 119%—119%-20% A H.V. Amsterdam 447446-50 A Java Cult. Mij. 160162 A N.I. Suiker U. 135—134 A Deli Batavia 252253%-54 C Deli Mij. 1000 313%—313%-12 A Senembah 314315%-16 BEURSTHERMOMETER MAANDAG. ObLMirfet—c H.V.A. Markt Wettifc Unilever Amerika t Rubber i 1 KoalnkL Suiker Tabak Schepen i Gedepon*®ré C Balt'more Ohio 7%—7% C Southern Pac. Cy. 15%14%-% A Southern Rlw. 9%9% A Amst. Rubb. C. 221—222%-18% A Deli-Bat. Rubb. 142%—141-40 A Hessa Rubber 137135% A Serbadjadi S.R. 106106. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden Zaterdag'. 8.%% 72.30 5.84 30.34 1.78% 8.96%: 72.32 5:84 30.34 1.7854 De trein vernielde een auto uit Zierikzee Geen slachtoffers. Zondagavond is op den Antwerpschen Steenweg te Capellen (België) een per sonen auto bestuurd door mr. C. J. B. dü Croo, .advocaat en procureur te Zierikzee door den afsluitboom van den spoorwegovergang gereden, juist op het oogenblik, dat de sneltrein AmsterdamParijs, welke te 18.51 uur uit Roosendaal was vertrokken, pas seerde, In den trein zaten talrijke be zoekers van den voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië, De afsluitboom knapte doormidden en de auto reed door tot het tweede spoor. De heer Du Croo wist nog juist op tijd uit zijn wagen te springen. Op wonderbaarlijke wijze ontsnapte hij aan den dood. De auto werd gegrepen door den sneltrein, welke met een vaart van 110 kilometer per uur naderde. De schok was zoo hevig, dat de kleine voorste wielen van de locomot'ef uit de rails sprongen .De trein reed nog 250 tot 300 meter door, voor hij tot stilstand kon worden gebracht. Over dezen geheelen afstand zijn de dwars liggers vernield. De auto lag als een vormlooze metaal onder de locomotief. De reizigers van den trein stapten u t en werden met autobussen naar Antwerpen gebracht, anderen konden met een hulptrein hun reis vervolgen. Aan de omstandigheid, dat men hier met een stalen treinstel te doen had, is het toe te schrijven dat het ongeluk geen ernstige gevolgen heeft gehad. Het verkeer kon langs één spoor gehand haafd blijven. Haar man wordt van "moord verdacht. Zondagochtend heeft de slager B. B„ te Doesburg mededeeling gedaan van een gruwelijke ontdekking. Hij vond n.l. in de slachtplaats achter zijn woning in de Ooipoortstraat zijn ongeveer 40- jarige echtgenoote levenloos op den grond liggen met een schotwond in het achterhoofd. De slager stelde zijn dokter hiervan in kennis, die, na den dood te hebben geconstateerd, den burgemeester oogenblikkelijk waarschuwde. Deze heeft terstond de leiding van het politie-on- derzoek op zich genomen. Aangezien te gen den slager ernstige verdenkingen bestaan, is hij in hechtenis genomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de schotwonde veroorzaakt is door een schietmasker. Het is bijna niet aan te nemen, dat de vrouw zichzelf heeft ge troffen, aangezien zij van achteren is ge raakt en zulks met een schietmasker vrijwel onmogelijk moet worden geacht. De man heeft pertinent ontkend aan de misdaad schuldig te zijn. Bekend is, dat het echtpaar, dat ruim vijftien jaar gehuwd was, reeds langen tijd in on- eenigheid leefde. Soldaat bi} stoeipartij door geweerkogel om het leven gekomen. Zaterdagavond w.aren in de barak ken achter de groote kazerne te Ede twee d enstplichtigen van het regiment jagers, Van D. uit St. Pancras (N.H.) en T. uit Scheveningen, ,aan het stoei en, Het tweetal was in de wacht in gedeeld en waarschijnlijk om zich te vermaken hebben zij gestoeid. Daarbij greep T. naar een geladen geweer, dat tot hun beschikking stond en richtte het gevaarlijke vuurwapen op zijn kame raad. Het wapen ging plotseling af en van D. werd door een kogel getrof fen. Hij was vrijwel op slag dood. De dader van T. was totaal overstuur toen hij besefte wat hij gedaan had. De jon geman is in arrest gesteld. Zijn over spannen toestand liet het gisteren nog niet toe hem te verhooren. DE GEHEIME ZENDER „DE NACHTEGAAL". Liet zich opnieuw hooren. De geheime radio-zender „De Nach tegaal", die iji de afgeloopen weken reeds tot tweemaal toe in beslag was genomen, heeft zich niettemin Zondag ochtend opnieuw doen hooren. Hoewel de uitzending dit keer ernstig was ge stoord. De omroeper deelde mede, dat het oude adres gehandhaafd bleef, „Wij geven den moed niet op" zeide hij, „en zullen trachten de programma's nog te verbeteren". Voorts werd een tweede geheime zen der gehoord, welks omroeper mededeel de, dat in de buurt van Haaksbergen peilingen verricht werden. Hij zou zich echter niet laten snappen en pas over een half jaar terugkomen. Noodlottig. Zaterdagmiddag bevond zich de 64- jarige koopman L. B. in een meubelfa briek aan de Eerste Spoorstraat te Gro ningen om hout te koopen. Hij stond juist onder de lift, toen deze neerviel doordat de staaldraden knapten. Hij liep een schedelbasisfractuur en een gecom pliceerde beenbreuk op. Hij werd in zorgwekkenden toestand naar een zie kenhuis vervoerd, waar hij in den loop van dien avond is overleden. MELKRIJDER VERONGELUKT. Zaterdagavond was de 26-jarige ge huwde melkrijder G. Kuipers te Nijezijl bij IJlst (Fr.) in het land van den land bouwer W. Dijkstra om melkbussen op te halen. Toen hij lang weg bleef, ging Dijkstra in het land kijken. Hij vond den melkwagen in de sloot met K. er onder. De melkrijder was verdronken.. Vermoed wordt, dat het paard voor den wagen op hol is geslagen en tegen een dampaal in het land is gereden, waardoor de wagen met den voerman in de sloot is terechtgekomen. Doodelijk ongeval bij het rangeeren. Zondagavond was op het rangeer-em- placement nabij den spoorwegovergang aan de Oostmaaslaan te Rotterdam de 50-jarige A. Nieuwburg aan het ran geeren. Hij had reeds het signaal gege ven tot het rangeeren van een treinstel, maar toen dit zich in beweging stelde, kon hij vermoedelijk niet meer uit den weg komen. De man geraakte onder den trein en werd totaal verpletterd Azijnextract gedronken. Gisterenavond zag het driejarige dochtertje van de familie Theunissen in de Vriesstraat te Eindhoven kans in een onbewaakt oogenblik op tafel te klim men, een geopend fleschje azijnextract te grijpen en het leeg te drinken. Krim pend van pijn werd het kind naar het binnenziekenhuis overgebracht, waar het korten tijd later is overleden Leerling-chauffeur rijdt kerkgangers omver. Zondagmiddag isteBergsche Hoek een auto, waarin vijf personen zaten, op den Bergschen weg ingereden op een groepje personen. De wagen kwam vervolgens tegen een paal te recht, waarbij een der voorwielen losge raakte. De ruim 50-jarige landbouwer C. v. d. Wel, werd bij de aanijrding ernstig gewond. De man verloor het bewustzijn.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2