VIM Het oog van Abu RECHTSZAKEN. KRONIEK van den DAC. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCiALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938. No. 47. Door ALAN DARE. aan. HET LUCHTWAPEN BIJ ONZE ZEESTRIJDKRACHTEN. De opleiding van de vliegers. Vliegtuigen aan boord van tor pedobootjagers. Weer de gravin. MAATREGELEN TEGEN OPTICIENS MASSEURS EN HEILGYMNASTEN. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. U krijgt het dubbele en U betaalt minder reinigt alles/ Luchtbeschermingsoeiening. 1I0DELBUR& VEREENÏGING TOT BEHARTIGING VAN DE BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Spaak's realiteitsbesef en socialistische theoretici. Sinds een paar dagen is er weer eens Politiek cris sgerommel te Brussel waar neembaar. Of 't wat zal worden, is nog lang niet zeker, maar het kabinet-Jan- son lijdt aan innerlijke tweedracht en staat daarbij aan aanvalletjes van buiten *1 bloot. Dinsdagmiddag werd in de Ka mer een interpellatie gehouden, aange jaagd door een aantal liberale afge vaardigden. De roomsch-katholieke mi nister van landbouw, Pierlot, moest zich verweren over een partijdige benoeming van een ambtenaar bij den dienst der wateren en bosschen te St. Vith. Bij deze benoeming had hij zich niet laten leiden door het landsbelang, doch door room- sche politieke belangen. Het kwam zelfs tot een motie van wantrouwen, die naar alle waarschijnlijkheid een meerderheid ▼an liberalen en socialisten zou hebben gevonden, als de voorzitter der verga dering het gevaar niet had weten af te wenden, door een uitstel van verdere behandeling. Bedenkelijker nog voor het leven van het kabinet zijn intusschen allerhande moeilijkheden, die de minister van bui- teniandsche zaken, Spaak, met zijn partij heeft Spaak is, zooals men weet, een -ambitieus man; vermoedelijk ook knap «n hij gaat niet spoedig gebukt onder politieke principes (zooals b.v. zijn pas afgetreden collega Eden). Voor Spaak z*jn principes en theorieën vluchtige din gen. Althans afgaande op zijn politieke loopbaan. Het is nog maar weinig jaren geleden, dat hij zich als een der roerig ste elementen in den linkervleugel der socialistische partij bewoog, blakende schijnbaar van nadrukkelijk revolution- naire ondernemingslust. Maar toen Van Zeeland als nationale exponent naar vo ren kwam en een regeering stichtte, steunende op de drie groote partijen (roomsch-kathoiieken, socialisten en li beralen) was Spaak er a's de kip pen bij, om zich van een zetel in de re geering meester te maken. Zijn blakende ijver van weleer verkeerde daarbij in een zekere ministerieele bedachtzaamheid. En op 't oogenblik zou men de vraag kunnen stellen, of Spaak nog wel tot de socialisten gerekend moet worden. Zijn buitenlandsche politiek heeft een zeker realiteitsbesef tot grondslag, waarvan zijn partijgenooten met de oogen knippe ren. Spaak wil, evenals onze minister van buitenlandsche zaken Patijn, den ko ning van Italië als keizer van Abessynië erkennen. Het heeft geen zin, nog lan ger de werkelijkheid daar in Oost-Afrika te negeeren, vindt hij. Spaak wil ook evenals Chamberlain een betere ver standhouding met de dictatoriaal gere geerde groote mogendheden scheppen (waartoe trouwens de erkenning van Victor Emmanuel's keizerstitel moet strekken). En hij heeft België in politicis zoo. los van Frankrijk gemaakt, als in de tegenwoordige omstandigheden maar mogelijk is, zich daarbij de zelfstandig- beidspolitiek van Nederland ten voor beeld stellend. Tenslotte gaf hij eenige malen uiting aan eenigszins twijfelmoe dige denkbeelden ten opzichte van den Volkenbond. In zijn partij is nu allengs verzet te gen deze van socialistisch standpunt bui tensporige verschijnselen gerezen. Een paar dagen geleden brak dat verzet zich zelfs spontaan baan in den vorm van uitjouwing', toen Spaak bij een betoo- ginkje jonge socialisten toesprak. En Woensdag heeft de socialistische partij raad te Brussel een vergadering gehou den, waarin de minister min of meer ter verantwoording werd geroepen. Het Ka merlid Busset, een der theoretici van de partij, verklaarde ronduit, dat het roer omgegooid moest worden, of het zou de taak der socia isten zijn, het ontslag hunner vertegenwoordigers in de regee 26). Nauwelijks had zij deze woorden ge sproken, of Kennedy schrok en bleet stokstijf staan. Zij zag, dat hij de tent' liet vallen en iets uit zijn biooten onder arm trok. „Wat is er?" „Druk jc tegen dier; stam aan vlugl" Zij gehoorzaamde, maar beg< eep er niets van. Hij nam haar het geweer af, schoof eenige takken opzij en tuurde iit alle richtingen. Toen zag zij hem ineen krimpen, alsof hij pijn had. „Bob, ben je gewond?" Zijn arm vasthoudend, kwam hij naar haar toe. Hi; g imlachte, maar zij wist, dat hij zich met geweld daartoe dwong, om haar gerust te stellen. „Wat trok je uit je arm?" hield zij Hij liet haar een ruw gesneden pijl zien van ongeveer vijf centimeter leng te, met een weerhaak aan het eind er een bosje haar aan het stompe gedee'te „Ik vrees, dat wij terug moeten", ze hij. „Je je bent gewond! Laat mij eenr kijken!" Hij aarzelde en Let haar toen de klei ne wond zien. Een roode rand liep er ring te eischen en die regeering ten val te brengen. De heer Spaak moet zich verdedigd hebben in een rede, welke een uur duur de. Het zou gevaarlijk zijn zekere Fran- sche socialisten en communisten te vol gen, die een blok van democratische sta ten willen vormen, zoo zeide hij. Een dergelijke politiek moet lijnrecht naar een nieuwen wereldoorlog leiden. Men heeft critiek uitgebracht op onze zelf- standigheidspolitiek, vervolgde hij. Maar men vergeet in welke omstandigheden wij ons bevonden na het échec van de sancties, de verovering van Abessynië en de wederbezett ng van het Rijnland. Men vergeet ook rekening te houden met de mentaliteit van de bevolking in het Vlaamsche land. Deze is van even veel belang als de opvattingen van het Franschgezinde Walenland. Inderdaad. En hier ziet men, hoe ook de aangelegenheden der buitenlandsche politiek niet losgemaakt kunnen worden van het dualisme van den Belgischen staat. De Vlamingen hebben van een nauwe verbondenheid met Frankrijk nooit iets willen weten. Het is wel hoogst merkwaardig, dat er ook in de socialis tische partij nog steeds tallooze elemen ten zitten, die dat verbazend gemakke lijk over het hoofd zien. Theoretici hee- ten ze deftig met een glans van we tenschappelijkheid. Neen, vermoedelijk komt de wereld in politicis dan verder met een vluchtigheid van theorieën, waarmee de heer Spaak behept is. Aan het einde van zijn rede heeft hij het volgende gezegd: „Ik zal mij aan de partijtucht onderwerpen. Is men van oor deel, dat mijn politiek verkeerd is, dan ben ik bereid daaruit de noodige ge volgtrekkingen te maken. Ik meen, dat mijn politiek goed is. Denkt u er anders over, dan zal ik onmiddellijk ontslag ne men uit de regeering." Dat heeft men zoo opeens natuurlijk niet van hem durven vergen. De verga dering werd na deze peroratie, welke verscheidene aanwezigen moeten heb ben toegejuicht, verdaagd tot de volgen de week Woensdag. Het grijze partij hoofd Vandervelde, die op 't oogenblik Spanje bezoekt, zal dan weer thuis zijn, en aan het debat deelnemen. Hoe of dat af zal loopen, is onmogelijk te voor spellen. Over 't algemeen schijnt men te Brussel echter te veronderstellen, dat Spaak groot gevaar loopt den strijd te verliezen. Zijn socialistische collega's moeten dan natuurlijk ook wel ontslag nemen en dan valt het „nationale" ka binet in duigen. ONTAARDE STIEFMOEDER. Op 16 September van het vorige jiar had zich voor de Rotterdamsche recht bank te verantwoorden de 36-jarige R. G., hu'svrouw van T. D., voor het feit, dat zij haar veertienjarig st'efdochtertje Pietje D. in Januari 1937 op zoodanige wijze had mishandeld, dat het kind in een der Rotterdamsche ziekenhuizen moest worden opgenomen. De officier van justit'e eisch,te een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maarden. De zaak werd aangehouden voor het inwinnen van een psychiatrisch rapoort, zoodat gisteren de zaak werd hervat. De psychiator, dr. W. Donkersloot, had verdachte onderzocht en was tot de conclusie gekomen, dat zij in zeer kleine mate ontoerekeningsvatbaar was. Hij achtte haar volkomen verantwoorde'ijk voor haar daad. De officier van justit:e kon zich hier volkomen mee vereenigen. Hij vond verdachte een ontaarde moe der, d<e haar wreedheid op haar stief kinderen botv:erde. Derhalve persisteer de hij. bij zijn eisch. Uitspraak 10 Maart a.s. omheen en de arm was reeds aanzienlijk gezwollen. Zij wilde er haar lippen aan zetten, maar hij stond het niet toe. Hij wendde zich om en floot de twee inboor- 'ingen. Zij kwamen terug, en zoodra zij' den pijl en de gezwollen wond zagen, begonnen hun oogen opgewonden te schitteren, Kennedy ondervroeg een hunner in een vreemd dialect. De man knikte. „Wat zegt hij?" vroeg Maxine. „Dat wij terug moeten, „Is zoo'n pijl dan vergiftig? Waarom zeg je mij de waarheid n:et?" „Het is gevaarlijk, maar Hannaway zal het wel g'auw weer in orde brengen. Kom, laten we gaan". Zij wist, dat hij het gevaar verkleinde, dat hij erge pijn had. De uitdrukking op -Ie tfezichten der inboorlingen toonde duide'ijk, dat de dood hem bedreig de, En nog maar enkele oogenblikken rfeleden wgjs zij zoo gelukkig geweest! Wie was er zoo wreed geweest en waarom?" Zij hepen snel den weg terug, de twee inboorl'ngen renden letterlijk on der hun zwaren last. Eenmaal in de boot hogen de riemen onder hun sterke sla gen. Zij zat met den arm om haar echt genoot geslagen en durfde haar verbeel ding geen vrij spel laten, want diep in ^aar hart ha'' zij de overtuiging, dat de pijl voor Kennedy bestemd was ge weest, uitsluitend voor Kennedy. Ach De N.R.C. meldt: Er heerscht bij den marine luchtvaart dienst in Den Helder groote bedrijv g- heid. Onder den drang der omstandig heden, moet in korten tijd zeer veel personeel zoowel vliegers als vlieg tuigmakers worden opgeleid voor den dienst 'n Ned. Indië. In het vliegkamp De Kooy zijn begin v.an deze maand 13 adspirant officieren- vlieger en 18 adspiranl-onderofficieren- vl eger, voor hun proeftijd in dienst ge komen, In ongeveer 1 Jé a 2 jaar moeten ze theoretisch, zoowel als praktisch voor den dienst in Nederl.-Indië wor den geoefend. Thans zijn er ongevejer 50 leerlin gen op De Kooy en eveneens een groot aantal op De Mok in opleiding De Mok heeft bovendien om het groo te aantal leerlngen te kunnen verwer ken een dependance in het vliegkamp Schellingwoude bij Amsterdam geves tigd, waar instructeurs met hun leer lingen sinds 1 Februari aanwezig zijn. De vijftien n'euwe Koolhoven les- vliegtuigen als opleidingsvliegtuigen in dienst 1 voldoen goed. Nieuw les materiaal de Fokker S 9 is op komst. Naar men ons meldt, aldus het blad. is bij de Nederlandsche Vliegtuigenfa briek (Fokker) te Amsterdam een nieuw type drijversvliegtuig ontworpen, dat bestemd is om aan boord van torpedo boot jagers te worden meegevoerd. Tot dusverre werden watervl egtuigen aan boord van lichte en zware kruisers bij buitenlandsche oorlogsvloten mee ge voerd. Ook Hr. Ms. kruiser De Ruijter heeft twee watervliegtuigen van het type Fokker C 11W aan boord. Vlieg tuigen worden ook wel ,aan boord van duikbooten, o.a, bij de Amerikaansche en Engelsche marine, meegevoerd. De Fokker-watervliegtuigen voor tor- oedoboot-jagers zijn bestemd voor ver- kennigsdienst en eventueel voor het onderhouden van verbinding met den wal of andere oorlogsschepen. Indien onze inlichtingen ju st zijn zou er een bestelling v.an twaalf vliegtuigen Van dit type bij Fokker zijn geplaatst, Eenigen tijd geleden hebben wij ge meld, dat de Marine Luchtvaart D'enst in Nederl. Indië een nieuw type Dor nier-vliegboot zou krijgen, het type D 24. De eerste twee dezer vliegbooten gemerkt X 1 en X 2 zijn thans in Indië gearriveerd Zij kwamen 'n onderdeelen oer schip om vervolgens op Morokrem- hangan bij Soerabaja in elkaar te wor den gezet. De X 1 heeft reeds gevlogen. Gedurende dit jaar krijgt de M. L. D. 20 dezer nieuwe vliegbooten, aldus het Bat. Nwsbl. De nieuwe Dorniers zijn in de eerste plaats bedoeld als verkenner. Zij heb ben een bewapening van twee m'trail- leurs van 7 7 millmeter en een zwaarde re mitrailleur van twee centimeter. Bo vendien zijn zij bestemd en geschikt voor het gebruik als bommenwerper, waartoe bom-ophantfinrioF+'ngen onder de vleugels zijn aangebracht. De nieuwe vliegbooten beteekenen in velerlei opzicht een verbetering, ver geleken met de vroegere vliegbooten van het zgn. Wal-type. Zij zijn belang rijk sneller, actie-rad'us en plafond zün eveneens belangrijk opgevoerd Zij zijn voorzien van drie luchtgekoelde moto ren, type Wright Cyclone van 750 P.K. De nieuwe Dornier-vlieöhooten heh- hen een moderne radio-installatie, een bl'nd-vlieginstrument, een automatische piloot, een radio-peiler, enz. Voor de bemanning zijn eenige slaapplaatsen aangebracht. ter deze gedachte doemde de sombere gedaante van dokter Phenuit op. HOOFDSTUK XII. Toen zij het kamp bereikt hadden, veroorzaakte Kennedy's arm hem on dragelijke pijn en de vurige plek was aanzienlijk grooter geworden. Maxine bracht hem naar de bungalow en zond toen een boodschap naar dokter Hanna way. Toen deze kwam, onderzocht hij met gefronste wenkbrauwen den arm. „Hoe bent u hieraan gekomen?" „Er werd een pijl op mij afgescho ten verderop bij de rivier. Wat denkt u ervan?" „Hebt u den pijl bewaard?" Hij lag op tafel en Maxine wees er naar. Hannaway nam hem voorzichtig op en rook er aan. „Dezelfde stof", mompelde hij. „Het is beter, dat je in het hosp'taal komt". „Neen, neen!" pelitte Maxine. „Laa* hem als het u blieft hier blijven. Ik kar, hem wel verzorgen". „Heel goed", antwoordde hij. „Is is het gevaarlijk?" vroeg zij. „Heel gevaariijk! Het is be+er, dat u de waarheid weet, mrs. Kennedy, De toe stand van uw man is heel ernstig. N e' voor over een uur of twee kan ik zeg gen hoe het zal af'oopen". Zij dwong z'"ch tot kalmte. Terwij' Kennedy zich u'tkleedde en zich te bed begaf, ging zij met den dokter naar bui Bi; de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp, houdende een aanvulling van artikel 1 van de wet, regelende de uitoefening der geneeskunst. In de memorie van toelichting zegt de minister van sociale zaken, dat dit wets ontwerp een noodzakelijk gevolg is van de ontwikkeling der omstandigheden. In de eerste plaats heeft het betrek king op de praktijk der opticiens, zooals deze zich in de laatste jaren heeft ont wikkeld. Een steeds aangroeiend aan tal van hen, die zich opticien noemen, bepaalt zich niet tot het vervaardigen en verkoopen van brillen, maar strekt zijn bemoeiingen uit tot het onderzoe ken van de oogen met refracto- of oph thalmometers zelfs wel met oogspie gels en adviseert op grond van dit onderzoek tot het nemen van een be paalden bril. De Hooge Raad heeft bij arrest van 9 November 1931 beslist, dat een opticien, die met een optisch instru ment een oogonderzoek verricht, een bril aanraadt en verkoopt, niet een ge neeskundigen raad <*eeft, welke volgens de bestaande wettelijke bepalingen straf baar :s. Dit arrest heeft voor de opti ciens den weg vrijgemaakt om zonder voorlichting van een geneeskundige een terrein te betreden, dat, zoo al niet ge heel, dan toch ten deele ligt op het ge bied van de uitoefening der genees kunst. Een tekort in de werking der oogen is maar al te dikwijls het gevolg van een ziekelijke aandoening, van wel ke uitsluitend door een geneeskundige behoorlijk de diagnose kan worden ge steld en de behandeling ondernomen. Het alleen-optreden van den opticien kan dan schadelijk voor de gezondheid zijn. Een soortgeliik verschijnsel doet zich voor bij de praktijk van masseurs en heü- gymnasten. Gelukkig zijn er verscheidene van dezen, d:e alleen oo medisch advies iemand willen behandelen, maar velen onderzoeken zelfstandig lijders aan een gebrek in eenig bewegingsorgaan of li chaamsdeel', ejn gaan vervolgens over tot een behandeling. Ook deze gebreken kunnen het gevolg zijn van ziekelijke aandoeningen en afwiikingen. Daarom is onderzoek en behandeling buiten me- d:sch advies en toezicht om in zulke geval'en gevaarlijk. Het is in het belang van de volksge zondheid noodig om deze ontwikkeling binnen bepaalde grenzen terug te drin gen. Daartoe s+erkt 't onderhavige ont- wern. De opticiens zullen intusschen het recht behouden om brillen en brillegla- zen te verkoopen aan degenen, d:e zulks wmschen, niet alleen oo recept van een arts, doch ook met behulp van letternroeven. Het zal den opticien even wel niet geoorloofd zijn met instrumen ten de onóen van den client te onder zoeken. Zii zullen zelfs den scbiin moe ten vermijden, alsof door hen een onder zoek wordt verricht. W' nJ IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN a Fl. 1.40 PER FLACON (Ingez. Med.) OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Vüt-WHA (Ingez. Med.) ten, doch tot haar verbazing maakte hij geen aanstalten, iets te doen. „Gaat„u niet...." stamelde zij, „Ik kan nu nog niets doen. Ik wil u niet mis eiden, mrs. Kennedy. Ik heb een ge ondervinding van het bijzondere vergif, dat voor den pijl gebruikt is. Het is het gif van een gifslang en wordt door de inboorlingen aan den bovenstroom van de rivier gebruikt. Gewoonlijk is medische hulp tevergeefs. Als ik er da- de'ijk bij had kunnen zijn, zou het mis schien iets anders zijn geweest, maar nu „U bedoelt toch niet, dat hij...." „Er is een kiene kans. dat hij er door komt. Dat weet .ik over een uur. Als het dan nog niet beter gaat, moeten wij drastische maatregelen nemen. Houd hem rustig, tot ik terugkom en houdt u goed". Hij ging heen en liet haar ellendig en duize'ig achter. Wat bedoe'de hij met drastische maatregelen? Waarom pro beerde hij nu niet. iets te doen? Zij droogde haar tranen en trad de slaap kamer b'nnen, Kennedy lag plat op den rug en zag er bleek en betrokken uit. „Hij komt over een uur terug, Bob", zei ze gl'm'achend. „Ik weet zeker, daf alles terecht komt". „Natuurlijk". Hij kromp onwillekeurig in elkaar en zij knie'de, met haar arm om zijn hals geslagen, bij het bed neer en toonde zich Het l'gt in het voornemen van den Commissaris der Koningin, om met üe burgemeesters en hoofden van den luchtbeschermingsdienst in de verschil lende onderdeelen van Zeeland een be sprek ng te houden onder zijne leiding, waarbij de inspecteur voor de bescher ming der bevo king tegen luchtaanval len zal tegenwoordig zijn. Doel is eene bespreking in zake samenstelling van gemeentelijke luchtbeschermingsplan nen, terwijl de inspecteur zich zijner zijds bereid heeft verklaard, gelegen heid te geven tot het stellen van vragen inzake die plannen, alsmede omtrent de luchtbescherming in het algemeen. Deze bespreking zal plaats vinden in den loop der maand Maart resp, te Goes, Middelburg, Oostburg, Zierikzee en Neuzen. Gisterenavond hield de afdeeling Mid delburg van de Vereeniging tot behar tiging van de belangen van slechthooren- den voor de laatste maal haar jaarver gadering onder voorzitterschap van me vrouw C. S. Troll-Hoek, die in haar ope ningswoord haar vreugde uitsprak, in de zaal van De Eendracht zoovele bekende gezichten, maar ook personen, die ge woonlijk niet komen, aan te treffen. De secretaresse, mej. A. C. Bok, bracht het jaarverslag over 1937 uit, waarin zij o.a. herinnert aan het prach tige succes van de poppententoonstel- ling, die 1500 batig slot opleverde, waarvan 600 aan het hoofdbestuur is afgestaan. De naaikrans verloor haar leidster door den dood, maar zette den arbeid toch voort. Aan lessen in liplezen namen te Middelburg totaal 8 personen deel, de arbeidsbemiddeling beteekent heel weinig, doch de reisvereeniging fleureert. Het ledental steeg in 1937 van 64 op 68. De presidente las het jaarverslag van de proefkisthoudster, mevrouw Van Hoek-van Hoek, voor en daaruit bleek, dat 104 personen haar bezochten en dat in de afdeeling gehoorinstrumenten op de tentoonstelling zeer vele slecht- en ook vele goedhoorenden een kijkje kwa.- men nemen en een 50-tal personen aan een instrument konden worden gehol pen. Er is gelukkig een beter contact ge komen met de beide oorartsen te Mid delburg en met verschillende andere me dici te Middelburg en omgeving. De rekening van de penningmees- teresse, mevrouw Unger-van Brero, wijst in ontvang aan 2070 en in uitgaaf 1072, alzoo een goed slot van 998, tegen 245 over 1936. De vergadering herkoos mej. A. C. Bok en den heer F. Hollebrandse als bestuursleden en koos in de plaats van den heer E- Neugebauer, die zich niet meer herkiesbaar stelde, den heer W. F. van Hofstede te Sint Laurens. De pre sidente wees er op, dat de heer Neuge bauer veel voor de afdeeling heeft ge- vol hoop, hoewel zij die in het geheel niet koesterde. Maar terwijl z'ij sprak, merkte zij, dat zijn hoofd licht bewoog en zij begreep, dat zijn pijnen toena men. Telkens vielen zijn oogleden dicht en eindelijk bleven zij gesloten. „Bob, Bob hoor je mij niet?" kreun de zij. Tot haar groote vreugde sloeg hij de oogen weer op en vestigde ze met een droomer'ge uitdrukking op haar, daarop gleed zijn blik over haar heen en dwaal de in het rond. Hij begon te praten onsamenhangend druk te praten over al'erlei verschillende dingen. En buiten scheen de zon! Zij veegde haar tranen af, toen zij op de buitendeur hoorde kloppen. Zij ver liet den zieke, om te zien, wie daar kon zijn. Tot haar verbazring was het de gravin, en zoo veranderd, dat zij haar nauwelijks herkende. Zij was in een wit drill costuum gestoken, met een korten rok en hooge laarzen. Haar haar was kort geknipt en nu bedekt door een sombrero met een breeden rand. Ook* was zij geheel ontbloot van een:gef „make-up", wat de tegenstelling tus- schen haar donkere oogen en haar blee- ke wangen treffend deed uitkomen. „U verbaast zich!" sprak zij. ,,U had mij niet verwacht?" „Neen. Maar het verheugt mij. u te zien. Komt u binnen, als het u blieft". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5