Tot in den doodrood wit rood. BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 47. TWEE BLADEN. VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. iJDDELSilftfi. W&LCHEREM. ZIHQ-RFVELARD. Een merkwaardige rede van Schussnigg. Oostenrijk is tot de uiterste grens van zijn tegemoetkoming aan Duitschland gegaan. MGÖBÖ-SEVELAND. ÜEEÜWS8H-VLAANDEREM W,D. i twincinl£ ELBURGSCHE COURANT SlgUtt Voer kGddetturg, Goea ei schop VKsiiigen 2.30, elders 2.50 per ïwartaal Week-obonn. in Middelburg en Guea I® ct- P- w. Advertentiën 30 ct. per regelt Ingez. mededeelingen 60 et. p. r. Bn contr. voor beide veel lager; tar. op nanvr. GOESCHE COURANT*™!* Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I—f regels f 2.10, elke r. no. 30 eb Rubri» ((Kleine AdvertentiSn", ten hoogste 6 regel». a S ct. bi) vooruitbetaling Adv „Brieven" of „Bevragen bureau dezer esar. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cenS. DE VERDEDIGING VAN NED, INDIë. Een uitla'üng van de Chicago Tribune, Naar bet Marineb'ad meedeelt, kwam in de Chicago Tribune het volgende voor wat Nederland zich met betrekking tot de verdedig ng van Nederlandsch-Indië voor gezegd kan laten houden, ook al komt daarin niet uit, dat ons land in den laatsten tijd meer aandacht aan de ver sterking ook van de Indische defensie heelt besteed: „De s tuatie in Europa maakt het voor Enge and en Frankrijk onmogelijk om ter verdediging van hun bezittingen in het Verre Oosten aanzienlijke maritieme en andere militaire strijdmiddelen be schikbaar te stellen. De Amerikaansche marine-autorite:ten zijn het er over eens, dat operat'ën van de vloot in het Verre Oosten door gebrek aan buses onmoglijk zijn. De Neder andsche bezit tingen en Australië en Nieuw-Zeeland zijn dus afhankelijk van hun eigen de- fensiemiddelcn. En deze zijn thans niet sterk. Pe regeeringen van deze gebieden hebben voor hun verdediging vertrouwd op de vloten van Engeland en de Ver een:gde Staten. Zij hebben voor zich zelf geld gespaard en de defensielasten door anderen laten dragen. Het leek een aar dige pol tiek, doch thans denkt men daar anders over. Het wordt tijd, dat zij den last zelf dragen, hoe onaange naam het ook is. Zoowel Ned-Indië als lAustï-alië eii Nieuw-Zeeland kunnen een veel ster kere weermacht in stand houden dan thans en de huidige situatie dwingt hen om met vaart dé noodige maatregelen tot versterking van hun defensie te ne men". Wa't door middel van de radio in 1937 werd opgespoord. Volgens het jaarverslag van de politie- radio-commiss e werd in het jaar 1937 van den zender 537 maal gebruik ge maakt tot het verzorgen van 442 gewone uitzendingen en 95 extra berichten. Uit gezonden werden 772 politieberichten en 542 berichten van vervallenverk.aringen. De berichtgeving leidde in 85 geval len tot een gunstig resultaat. Door m ddel van de radio werden nl. in 1937 opgespoord: 25 misdadigers, 17 minderjarigen, 28 andere vermiste per sonen, geen misdadigers zijnde, 3 per sonen, wier familieleden ernstig ziek of overleden waren, 2 honden, 2 andere dieren, 1 rijwiel, 10 automobielen, 1 an der voertuig, 1 autoband, 1 waardepa pier, 3 andere voorwerpen en goederen, 1 herkomst dieren, 3 herkomst rijwielen, 1 herkomst andere goederen, terwijl 2 maal een lijk kon worden geïdentifi ceerd, 21 DOODELIJKE GEVALLEN VAN LONGPEST OP JAVA. U t Cheribon (Java) meldt Aneta: Van 6 tot 12 Februari zijn in de Desa Koteloer, district Madj,alen. 21 geval len van longpest voorgekomen, alle met doodelijken afloop. Op 14 Mei a.s. zal de Nederland sche Tuinbouwraad zijn dertigjarig be staan herdenken. Het bestuur v.an den Raad heeft besloten op dien dag te 's-Gravenhage een bijzondere bijeen komst te beleggen. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 19 Feb. kwamen in onze prov ncie 8 gevallen van roodvonk voor, nl, 2 (in één gezin) te Goes, 3 te Gr.oede en 3 (waaronder 2 in één gezin), te Zierikzee. DE BRAND IN DE MEIDOORNLAAN. De héér'P. P. Paul, deelt ons méde, dat hij gisteren per aangeteekend schrij ven aan Burgemeester en Wethouders, de gemeente aansprakelijk heeft ge steld voor alle schade door hem ge leden en nog te lijden tengevolge van den op 23 Februari ontstanen brand 'n de aan hem toebehoorende woning Meidoornlaan 6, aangezien die brand moet ontstaan zijn tengevolge van werkzaamheden voor de gemeente uit gevoerd door een der gemeente werk lieden. De heer Paul stelde daarbij de gemeente aansprakelijk voor alle scha de, zooals huurderving, schoonmaken enz., niets uitgezonderd, voor zoover deze niet door de brandverzekering wor den vergóed. W,aar ook de schilder, die in het huis gewerkt heeft, aldus schrijft de heer Paul ons nog, door sommige per sonen, als mogelijke veroorzaker van den brand is genoemd, kan worden medegedeeld, dat deze schilder niet rookt en een brandlamp niet in het perceel w,as, terwijl ook de n'euwe huurders niets deden, wat als onacht zaam kan worden beschouwd. Zoover het schrijven van den heer Paul. Wij vernemen ntusschen, dat het onderzoek reeds heeft uitgewezen, dat de werkzaamheden van het elec- trisch bedrijf zich hebben bepaald tot een inspectie van de leiding en het ontstaan van den brand door die werk zaamheden is uitgesloten. In hoever de werkzaamheden van personeel van het gasbedrijf oorzaak van den brand kunnen zijn, 's nog in onderzoek. Een der beste diensten, welke we onzen kinderen bewijzen kunnen, is wel: ze reeds vroeg te leeren lezen in het groote boek der werkelijkheid, dat voor ieder onzer altijd openligt, dat nooit uitgelezen raakt en dat op elke bladzijde interessant is. Jan Ligthart. Rijwielplaatjes hebben aftrek. Gisterenmiddag werd zekere O. uit Middelburg door een iinwoner van Wolphaartsdijk op heeterdaad betrapt bij een poging om het rijwielbelasting- merk van zijn ,rijw el, dat in een pak huis aan hét Kerspel' gestald was, te ontdoen. De eigenaar van het karre tje greep den mail vast en wist hem aan de politie in de omgeving van de Markt over te geven. Na opgemaakt proces-verbaal wegens poging tot dief stal is de man heengezonden. Het verkeer. De pol'tie. heeft proces verbaal op gemaakt tegen den bestuurder van een rijwiel die in de bocht Kanaalbrug Kanaalweg het verkeer in gevaar bracht door daar op zoodanige wijze te rijden, dat een botsing met een an deren fietser ontstond, waardoor deze kwam te vallen en zijn karretje be schadigd werd. De bedelende Arnemuidsche vrouwen. Men schrijft ons: De actie v.an de Middelburgsche af- deeling van V.V.V. bij den Raad dier gemeente om de bedelarij van de Ar nemuidsche vrouwen op Donderdag in het zomerse'zoen, tegen te gaan, ver dient uiteraard allen lof en aller steun. Het is begrijpelijk, dat binnen- en bui- tenlandsche vreemdelingen daarover klagen. Dochlaten zij nu ook weer niet alle schuld laden op die arme Ar nemuidsche vrouwenhoofden. Want steller dezes, die vele jaren in Arne- muiden heeft gewoond, herinnert zich nog zeer goed, hoe vroeger, toen het vreemdelingenbezoek nog niet was uit gedijd tot vreemdelingenindustrie, des Zondags roode tour ngc.ars (van de fa. Smits, te Vlissingen) vol Engelschen het dorp doorreden, en de inzittenden met kwistige hand op het stationsplein een ware zilver- en koper-regen naar al te gret ge handen uitwierpen. Voorwaar een ergerlijk schouwspel en een schade lijk gébruik, waaraan de autoriteiten ter plaatse tevergeefs hebben getracht een einde te maken. Is het dan zoo'n wonder, dat, toen Arnemuiden wat buiten de toerroute kwam te liggen, de bevoordeelden naar eenige compensatie zochten, en die von den n de Zeeuwsche hoofdstad zélf? En dat, eenmaal dit kwaad gezaaid, 't groeien moest tot het bekende, beden kelijke misbruik? 't Zij verre van ons dit euvel te ver dedigen; trouwens: de daderessen zijn uit slechts enkele families, met name te noemen, en met den v'nger aan te wijzen. We wilden 't alléén opnemen voor den goeden naam en faam der Arnemui- denaars. Want die dreigde door boven genoemde actie wat in discrediet te raken en n et geheel terecht. ARNEMUIDEN. De kiezerslijst de zer gemeente s vastgesteld met 1344 kiezers voor de Tweede Kamer, 1338 voor de Provinciale Staten en 1326 voor de gemeente. KLOETINGE. In de vacature ontstaan door het overlijden van den hr. M. Eversdijk als lid van den Gemeenteraad is benoemd verklaard'de hr. C. Kouse maker alhier. RILLAND BATH. Woensdagavond werd in de openbare school alhier door de kinderen dier school een uitvoering gegeven, die zeer geslaagd mag heeten. Opgevoerd werden ,,De Ganzenhoed ster" en „Kevertje weet raad". Beide stukjes werden uitstekend vertolkt en trr- De Oostenrijksche bondskanselier Von Schuschnigg heeft gisteravond in de groote zaal van het voormalig parlement te Weenen een rede gehouden, welke men tot zekere hoogte kan beschouwen als een reactie op de rede van Hitier Met groote spanning werd in geheel Oostenrijk deze rede verwacht. Een groot deel van het Oostenrijksche volk hoopte, dat de bondskanselier dingen zou zeggen, waaruit kon blijken, dat Oostenrijk, hoe ernstig de toestand ge worden is, den moed om zijn onafhan kelijkheid te bewaren, nog niet hoeft op te geven. Schuschnigg heeft die hoop in derdaad vervuld. Ondanks het feit, dat hij te Berchtesgaden voor de dreigemen ten van Hitier moest zwichten, heeft hij gisteravond manmoedig van zich afge sproken. Onder een geweldig gejuich betrad de bondskanselier de zaal, waar 2000 men- schen bijeen waren. Pas na eenige minu ten werd het applaus en gejuich met een tienwerf „Schuschnigg Heil" besloten. Doel der bijeenkomst, aldus Schusch nigg, was den Bondsdag de nieuwe re geering voor te stellen en de taak mee te deelen welke zij besloten is onder al le omstandigheden te volbrengen. Er moet in deze zaal, zei hij, waar zoo vaak in vroeger tijden over het lot van Oostenrijk gedebatteerd is, nu niet ge debatteerd worden, want het is er nu om te doen besluiten te nemen, te han delen. Het eerste en eenige punt van de agenda, zonder debat is: Oostenrijk. (Gejuich.) Met nadruk verklaarde spr„ dat de Oostenrijksche grondwet geen partijen en geen partijstaat kent. (Toeiuichingen). Daarom is er ook geen sprake van co alities, noch in het politieke leven, noch in de regeering. De grondbeé'n- se'en van het volksfront zijn aldus Schuschnigg, voor Oostenrijk even on- aanvaarbaar als het dictatoriale bewind (Toejuichingen). De regeering wd de concentratie van de nationale krachten in het Oostenrijksche volk tot stand brengen. Hitler had, naar Schuschnigg verklaar de, tijdens de besprekingen te Berch tesgaden uitdrukkelijk vastgesteld, dat de Duitsche regeering de volledige sou- vereiniteit van den bondsstaat Oosten rijk erkent, en de binnenlandsch-poli- tieke ontwikkeling in Oostenrijk, zoowel als de kwestie van het Oostenrijksche nationaal-socialisme, beschouwt als een zuiver Oostenrijksche aangelegenheid, waarop zij noch direct, noch indirect in vloed wil uitoefenen. Oostenrijk is, zoo vervolgde Schusch nigg, tot aan de uiterste grens van zijn tegemoetkoming aan Duitschland ge gaan. Het zal nimmer verder gaan.. Na een kort overzicht te hebben ge geven van de positieve resultaten, d e zijn regeering heeft bereikt, zeide Schuschnigg: het Vaderlandsche front, dat de partijen verving, heeft thans plaats voor allen. Naast het Vaderland sche front zal er in Oostenrijk geen po litieke partij en geen politieke organisa tie bestaan. Met Duitschland is overeen gekomen, dat van Duitsche zijde geen inmenging in de binnenlandsche-politieke aangelegenheden van Oostenrijk zal plaats vinden. Schuschnigg gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de weg, dien Oostenrijk in de toekomst gemeenschap pelijk met het groote Duitsche Rijk zal gaan, tot welzijn van het Oostenrijk sche vaderland zal strekken. Schuschnigg besprak vervolgens de betrekkingen, die Oostenrijk met zijn naburen onderhoudt. In de eerste plaats stelde hij de vriendschappelijke betrek king met Hongarije. Oostenrijk is, zoo zeide spr., vastbe sloten, voort te gaan op den beproef den weg der protocollen van Rome. Het zou onjuist zijn, van een wijziging in de hartelijke betrekkingen tusschen Oos tenrijk en Italië te spreken, zooals den laatsten tijd meermalen in de buiten- landsche pers geschied is. Schuschnigg besloot met de verkla ring: het gaat thans niet om den staats vorm, doch om den staat, om het vader land. De tijd van den afweerstrijd is voorbij, thans begint het tijdperk der aaneensluiting „Tot in den dood: rood- wit-rood". De rede, bij kenmerkende passages luide toegejuicht, werd ten slotte ook door een zeer kracht'g en lang aanhou dend gejuich bekrachtigd. Den buiten- landschen toehoorder trof vooral de groote ernst, waarmee zij werd uitge sproken en het besef, dat hier iemand aan het woord was, die onder uiterst moeilijke omstandigheden in de over tuiging van zijn roeping den weg tracht te begaan, welken hij dien des heils voor zijn land acht. Overigens heeft het uiteraard zeer de aandacht getrokken dat de bondskanse lier zooveel nadruk kon leggen op Oos- tenrijk's onafhankelijkheid. Vooral de woorden, waarmee besloten werd: Tot den dood, zwart-wit-rood (de Oosten rijksche kleuren) maakten een geweldi gen indruk. Men moet zich afvragen, of er in de afgeloopen week achter de schermen van het pol'tieke schouwtoo- neel het een en ander is gebeurd, dat Schuschnigg de gelegenheid bood, zoo nadrukkelijk te spreken. Kan Oostenrijk een nieuwe verzekering van Italiaan- sche hulp ontvangen hebben? Betoogingen voor Schuschnigg. Naar het Oostenrijksche Telegraaf- agentschap meldt hebben groote men- schenmenigten na afloop van de rede van den bondskanselier patriottische be toogingen ten gunste van Schuschnigg gehouden. Honderddu'zenden trokken door de straten van Weenen onder het zingen van vaderlandsche liederen en met den kreet „Leve Schuschnigg". Een geweldige volksmenigte heeft den bondskanselier voor het gedenkteeken voor Maria Theresia een grootsche hul de gebracht. De indruk in Italië. Havas meldt uit Rome: De door Schuschnigg in zijn rede uitgesproken wil om tot iederen prijs de Oostenrijk sche onafhankelijkheid te verdedigen heeft te Rome een zeer diepen indruk gemaakt. Men bevestigt in politieke kringen, dat het Oostenrijksche stand punt door Italië bedeeld wordt en dat Italë nooit getwijfeld heeft aan de toe komst der Oostenrijksche onafhanke lijkheid!! Verwachting tot morgenavond; DE BELT: Matige, tijdelijk toenemen de 2. tot Z.W. wind, toenemende bewol king, weinig oi geen regen, iets zachter. UKKEL: Matige wind uit Zuidelijke richtingen, schoon weer bij helderen of weinig bewolkten hemel, plaatselijk nachtvorst met een nachtelijk tempera- tunrsminimum van 0 tot 2 graden. Za. 26 Febr. Zon op: 6 h 56; onder: 17 h 31. Licht op: 18 h 01. Maan op: 4 h 48; onder: 13 h 44. N.M. 2 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 25 10.07 22.46 3.46 16.30 Za. 26 1148 23.42 5.09 17.34 Zo. 27 12.12 6.08 18.27 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Februari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 25 11.35 4.49 17.30 Za. 26 0.20 12.49 6.08 18.37 Zo. 27 1.22 13.49 7.08 19.33 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 mm. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) het zeer talrijk opgekomen publiek be loonde de jeugdige spelers telkenmale met een hartelijk applaus. Diefstal van uien. De justitie te Middelburg heeft in bew.aring gesteld zekeren J. B., arbei der te Waarde, als verdacht van dief stal van een hoeveelheid u'en te Waar de en 'Yerseke. 'e- Een kwart-eeuw pachter. Men schrijft ons: WISSEKERKE. Vandaag, Vrijdag 25 Februari 1938, was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer J. Hoveyn pachter werd van de boerderij „Mid denhoeve" nabij Wissekerke. Merkwaardig is daarbij het wel Bij zondere feit, dat de hoeve, die vroeger toebehoorde aan mevrouw A. W. Keg geb. Ermerims te Middelburg en die thans eigendom is van mevr, ir. M. J. Schoen geb Keg te Bloemendaal, reeds gedurende meer dan negentig jiaar ach tereen door de familie Hoveyn is ge pacht. De heer Hovevn is namelijk de der de uit d't geslacht en over eenigen tijd hoopt de zoon van den jubilaris, de heer M. Hoveyn zijn vader als vierde pachter uit deze f.amilie op te volden en het bestuur der boerderij in handen te nemen. Tevens zullen dan de beide arbeiders A. Schr'er en M. de Smib die al meer dan 30 jaar op „MlddenHoeve" werk zaam zijn, in den heer M. Hoveyn hun derden werkgever van dien naam krij gen. Zij w.aren namelijk ook reeds bij den vader van den thans jubileerenden pachter in dierst. De heer J. Hoveyn mag op dezen gedenkwaardigen dag met groote vol doening en dankbaarheid terugzien op zijn werk 'n de laatste 25 i,aar, vooral daar de boerderij Middenhoeve" zich dank zij het met vaardige hand ge voerde beleid van den jubilaris,^, in goeden welstand en bloei mag verheu gen, AARDENBURG. Het in ons blad van 24 Febr. opgenomen raadsverslag hoor de niet onder Aardenburg, maar onder Sint Kruis thuis. BRESKENS. Donderdagavond had in de Wilhelm na bewaarschool de alge- meene vergadering plaats van de afd. Breskens van het Groene Kruis, onder voorzitterschap van den heer J. de Groote. In zijn openingswoord maakte de voorzitter de vergadering bekend met een succes dat hij dezer dagen ter ge legenheid van de filmvertoon'ng te Nieuwvliet mocht boeken. De afdeeling Cadz,and heeft nl. zoo goed als zeker toezegging gedaan om tot de Provinci ale Vereeniging toe te treden, waardoor alle West-Zeeuwsch Vlaamsche afdee- l'ngen lid zijn, wat zeer zeker toe te juichen is. Uit het keurig jaarverslag v,an den secretaris M, Verschelling bleek, dat het ledental met 35 was gestegen en nu 693 bedraagt. Hij wek te de leden op dit aantal te helpen verhoogen daar dit te Breskens alles-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1