TE KRONIEK van den DAG. Het oog van Abu BINNENLAND. RECHTSZAKEN. ZEELAND. Knutsel gerust een konijnenhok! tweede blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant (wo. de goesche crt.) van woensdag 23 februari 193s. No. 45. ;t .26. i der stad het hou- of kan- er Z aan iddelburg. iiiiiii cel 30 ct. Struikr. v.a. f 1.25 1. per ortstr. of 761. naar U gratis chillende reel. Re- .75. Hoe- rg Mbrg. 5 ct. de x sta, be- loei. Gr. /anal 150 en vanaf )e Klerk. j Ameri- (korte). >r U ben. xill. prijs, 'erkhout. M'burg. jsters, in wingerd, uidsluier alles le 3 voor U Mburg'. unstmest 5 fr. huis oor een ij 12 M. onkruid. Er begint nu eenige teekening in den internationalen toestand te komen; al thans wat betreft de betrekkingen tus- scnen Londen en Rome. Uit de verkla ringen welke Chamberlain in het Lager huis heeft afgelegd, is gebleken, dat de begeerte naar een betere verstandhou ding te Rome even groot zou zijn als te Londen, en dat de Engelsche regeering allerminst van plan is, om Mussolini ge wonnen spel te geven. Voor een over eenkomst is in elk geval noodig, dat Ita lië troepen uit Spanje terugtrekt, zoo liet de Engelsche minister-president immers weten. En de Duce zou daartoe bereid zijn. Hij heeft tenminste er in toege stemd, om de terugtrekking mede als basis der onderhandelingen te bestem men. Maar waarom wilde Eden dan toch niet op deze voorwaarde besprekingen openen, kan men vragen. Eden heeft daar zelf duidelijk het antwoord op ge geven. Hij vertrouwt Mussolini niet. Be loften uit Rome is hij nul en van geener waarde gaan beschouwen. Daarom eisch- te hij een bewijs van goeden trouw al vorens z.i. onderhandelingen konden worden aangevangen: terugtrekking van Italiaansche vrijwilligers nu, aan de on derhandelingen voorafgaande dus. Eden heeft zonder twijfel reden, om zoo wantrouwend jegens Mussolini en het huidige Italië te zijn, redenen, ge grond op een onpleizierige ervaring. Maar men ontkomt toch ook niet aan den indruk, dat zijn weerzin tegen het fascisme en nationaal-socialisme hem daarbij parten speelde. Voor Eden zijn Mussolini en Hitier feitelijk politieke barbaren, waarmee een Engelschman zich met goed fatsoen moeilijk kan af geven. Begrijpelijk deze geestesgesteld heid, of tenminste aan te voelen. Maar voor een minister van buitenlandsche zaken kan ze niet veel anders dan een lastige en in laatste instantie zelfs een gevaarlijke zijn. Eden is karaktervast, heeft men gezegd. Dat is inderdaad ge bleken. Maar sommige soorten van ka raktervastheid benemen den mensch den zin voor de wezenlijke realiteit (voor zoover deze dan menschelijk waarneem baar is). Italië koestert dus, zoo moet men uit Chamberlains verklaringen afleiden, een even groot verlangen naar een verzoe ning met Engeland als Engeland omge keerd. En van dat verlangen zou reeds Donderdag of Vrijdag j.l. kennis gegeven zijn. Zoo komt men dan weer tot de vraag: wat denkt Mussolini in zijn hart van de verrassing van Berchtesgaden? Onder den druk der verschijnselen heb ben wij Zaterdag j.l. een oogenblik aan genomen, dat de Duce Oostenrijk aan de samenwerking met Duitschland kon hebben opgeofferd. Op 't oogenblik zijn we echter geneigd tot ons oude stand punt terug te keeren. Dat is, zooals men weet, dat een inlijving van Oostenrijk bij Duitschland in laatste instantie voor geen land bedenkelijker kan zijn dan voor Italië. De feiten schijnen thans ta melijk duidelijk in de richting van de juistheid dezes standpunts te wijzen. Im mers, indien Mussolini inderdaad bereid zou zijn Oostenrijk volledig op te offeren, kan zijn begeerte naar een verzoening met Engeland moeilijk bijster groot zijn Dan zou integendeel nu voor hem het juiste oogenblik zijn aangebroken, om zijn slag te s'aan: in Spanje in de eerste plaats; zulks natuurlijk niet op zijn minst met den moreelen steun van Duitsch land als tegenprestatie van de opoffering van Oostenrijk. Men verneemt echter, dat de Duce zich in principe bereid zou hebben verklaard, zijn Spaansche avon tuur te liquideeren, indien de Engelschen ver genoeg over de brug willen komen. Er is uiteraard een derde mogelijk heid: dat Mussolini een dubbel spel heeft opgezet, de Duitsche troef tegen de En- Door ALAN DARE. 24). Maxine vond het heel prettig in het kamp. Alle werklieden woonden er, want de dichtstbijzijnde stad was Prain ha, twintig mijlen stroomafwaarts. Het grootste deel van hen bestond uit in boorlingen, en zij waren in plaatijzeren loodsen ondergebracht. Veel had er in het oerwoud gekapt moeten worden ten behoeve van deze groote gemeenschap. Behalve de woon huizen waren er nog groote gebouwen, die als winkels waren ingericht, een klein ziekenhuis onder toezicht van dok ter Hannaway, en twee mooiere bunga lows, waarvan Kennedy en zijn vrouw er een bewoonden. De geheele omgeving was vervuld van het geraas der machines en van het klin ken der ijzeren dwarsbalken, die teza men gevoegd werden. Overdag was het geraas der menschelijke werktuigen ver schrikkelijk. Het werk, dat ondernomen was, was zeer groot en kostte millioenen ponden en jaren werk, doch nu naderde het zijn voltooiing en beloofde een groot succes te zullen worden. Het werk be gon 's morgens om zeven uur, waarop een stoomfluit met oorverdoovend gegil de mannen naar hun arbeid riep. Om vijf uur 's middags werd er weer gefloten en Deensche klompjes voor de kleine Prinses. Denemarken exporteert, zooals wel licht niet algemeen bekend is, klompen naar Nederland, het land van de klom pen. Zoo levert een fabriek in Svejbaek jaarlijks 10.000 klompen aan een enkele firma. Deels om de relatie aan te hou den, deels ook omdat de 74-jarige leider van de fabriek op denzelfden dag jarig 's als dien waarop Prinses Beatrix ge boren werd, heeft, naar de „Nationalti- dende" meldt, de fabriek een paar heele mooie klompjes laten maken met den naam van de Prinses er op en deze als geschenk doen aanbieden. MINISTER COLIJN IN DEN HAAG TERUG. De minister van algemeene zaken, dr. H. Colijn is van zijn verblijf in Zwitser land in Den Haag' teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden op zijn departe ment hervat. HENRI POLAK ONDERSCHEIDEN. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: H. Polak, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, wo nende te Laren (N. H.) De heer Polak, die sociaal-democraat is, werd gisteren 70 jaar. STAATSCOMMISSIE TER BESTUDEERING VAN HET VACCINATIE-VRAAGSTUK GEÏNSTALLEERD. De minister van sociale zaken, prof mr. Romme heeft gisteren in het depar tement van sociale zaken geinstalleerd de staatscommissie ter bestudeering van het vaccinatie-vraagstuk, welke com missie onder voorzitterschap van den minister, is ingesteld. STAATSCOMMISSIE IN ZAKE WONINGWET-WIJZIGING. De minister van binnenlandsche za ken, de heer Van Boeyen, heeft gisteren de staatscommissie ter voorbereiding van een herzien:ng der won'ngwet (com- missie-Frederiks) geinstalleerd. Dr. J. de Groot weer thuis. Dr. J. de Groot is gistermiddag van Soestdijk in Den Haag aangekomen. De dokter van Prinses Ju iana was verrast bij zijn thuiskomst vele bloemen in zijn woning *e vinden en brieven en tele grammen,- voornamelijk van patiënten Het lag in zijn bedoekng de praktijk heden te hervatten. ONZE UITVOER VAN EIEREN NAAR ENGELAND. Een onderzoek naar de concur rentie van den Deenschen ex port, N/aar de N.R.C. verneemt, heeft het de aandacht van onze regeering getrok ken, dat Denemarken veel meer eieren naar Engeland exporteert dan ons land. In 1937 was de Deensche export bijn.a het drievoudige, terwijl het verloop van dien export ook veel regelmatiger was Ook konden niet steeds de prijzen worden bedongen, die Denemarken maakte. De minister van oeconomische zaken v ndt het voor de pluimveehouders van belang de oorzaak hiervan na te gaan en te trachten tot verbetering te ko men. Gezien de ingewikkeldheid van deze gelsche en de Engelsche tegen Duitsch land uitspeelt. Dit schijnt Eden te vree zen, Een dergelijk spel lijkt echter wel heel gevaarlijk, zou tot politieke verwik kelingen met groot oorlogsgevaar kun nen leiden. daarna heerschte er betrekkelijke stilte. Voor Maxine was alles wonderbaar lijk. Kennedy had haar de werking van den dam en de sluizen verklaard, en zij had de _eerste beginselen van de elec- triciteitsvoorziening door waterkracht spoedig begrepen. Het werk werd ook haar stokpaardje en zij verlangde er vu rig naar, het gereed te zien. Zij vond de bungalow zeer geriefelijk en goed gemeubileerd. Ze bevatte twee slaapkamers en een zitkamer, die op de rivier uitzag. Er waren bijgebouwen bij, waarin een inlandsche kok de maaltij den gereed maakte, Maxine had het ver langen te kennen gegeven, hem te ont slaan en zelf al het huiswerk op zich te nemen, maar Kennedy wilde dit niet toestaan. Zij had dus ruimschoots tijd, om rond te dwalen en onderzoekingstochten te maken. Haar avontuurlijke g'eest was een bron van angst voor Kennedy. Reeds een groot aantal mannen was door slangen gebeten, en verscheidene van hen waren gestorven. Bovendien waren er grootere, vleeschetende vijan den. Met het oogmerk, haar in staat te stellen, zich te verdedigen, leerde hij haar met geweer en revolver schieten, waarin zij reeds zeer vaardig werd. Zooals zij had gezegd, hadden insec tenbeten geen invloed op haar. Als het avond werd, kwamen zwermen van mi1- lioenen muskieten te voorschijn, en zelfs de inlanders hadden ervan te lijden. materie, heeft de minister het advies gevraagd van zes exportorgan sa tics en dezen verzocht via de Nederlandsche Centrale voor eieren én pluimvee een gedocumenteerd rapport over deze aan gelegenheid té 'willen samenstellen. De minister zou dit rapport graag vóór 1 April ontvangen, NIEUWE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN HET BOEKDRUKKERSBEDRUF. De onderhandelingscommissie der werkgevers- en werknemersorganisaties in de typografie en het rasterdiepdruk- bedrijf heeft in de maanden Januari er Februari velschillende vergaderingen gehouden over de. herziening van de be gin April eindigende collectieve arbeids overeenkomst. Deze commissie is thans tot overeen stemming gekomen over den inhoud van een nieuwe overeenkomst, voor het tijd stip van 11 April 1938 tot 12 April 1941 Behalve eenige technische details is de voornaamste wijziging die der loonen welke ten deele zijn aangepast aan de sinds April 1936 plaats gevonden stijging der kosten van levensonderhoud. De volwassen werknemers ontvangen een loonsverhooging van drie cent, de jon geren van twee en een cent. De leden der onderhandelingscommis sie hebben op zich genomen, het resul taat der onderhandelingen bij hun resp. organisaties te verdedigen. VLIEGDIENST AMSTERDAM- LEEUWARDEN—GRONINGEN. Met ingang van 1 Juli a.s, opent de K.L.M. een vliegdienst van Leeuwarden Amsterdam v.v. met een aansluiting op Groningen, met een Lockhead Super Electra, het eerste Amerikaansche vliegtuig, dat de K.L.M. voor het bin- nenlandsch verkeer heeft aangekocht. Het is een 2-motorig vliegtu g, dat op een Douglas gelijkt, heeft een kruis snelheid van 360 km met een maximu van 400 km. Het leeg gewicht bedraagt 4250 kg vol gewicht 6810 kg, de span wijdte tusschen de vleugels 19.96 m, de lengte 13.40, hoogte 3,49 en het vleu- geloppervlakt 31 m2. Met een motor is het in staat tot 3000 m te klimmen. Het heeft drie le den bemanning en kan 10 passagiers vervoeren. INKRIMPING LANDBOUW CRISISDIENST. Nadat eenige maanden geleden de be moeien s van de Nederlandsche zuivel- centrale en van 'den centralen crisis controle-dienst in verband met een in grijpende wijziging van de regeling van den zuivelsteun belangrijk kon worden ingeperkt zal de taak van deze beide in stellingen tengevolge van het vervallen van verschillende voorschriften op het gebied van de consumptiemelk en een voorgenomen wijziging van de voor schriften betreffende de grenscontrole andermaal aanzienlijk worden inge krompen. Bij de Nederlandsche zuivel- centrale zullen ruim honderd ambtena ren overbodig worden, terwijl aan on geveer 140 controleurs van den centra len crisis-controledienst ontslag zal worden aangezegd. In hooger beroep. A. J. F,, 52 jaar, koopman te Rotter dam, thans in voorloopige hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Middelb. rechtbank van 18 Febr. j.l., waarbij' hij wegens het frau duleus invoeren van explosieve stof is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. De officier van justitie is eveneens van dit vonnis in beroep gegaan. Iedereen sliep onder bescherming van een musk'etennet. Maar niettegenstaan de deze nadeelen was het leven er aan genaam. De omstreken van de rivier waren onbeschrijfelijk schoon. Reusach tige bloeiende ranken bedekten de groo te boomen, dreigden ze nu en dan zelfs te verstikken. Vogels van alle kleuren van den regenboog waren er in grooten getale, en myriaden vuurvliegen ver toonden zich iedfren avond. De hitte was soms ontzettend, en de mannen werkten in niets dan shorts en laarzen, Kennedy's gewone kleeding be stond uit een dunne katoenen broek en een openhangend sh:rt, plus een helm hoed. De oude, diepbruine, verbrande huidskleur was weer teruggekomen. Het meerdere lichaamsgewicht, dat er in zijn verloftijd was bij'gekomen, had hij nu weer verloren. Toch genoot hij een uit stekende gezondheid en was vol energie. „De zaken g'aan goed", vertrouwde hij Maxine toe. „We zu'len het werk een maand vóór den contracttijd. af heb ben. Hoe vind je het hier?" „Het is h:er grootsch", antwoordde zij. ..Het is heerlijk, een man te zijn". ,,Het is ook heerlijk, een vrouw te zijn!" „Maar als ik dit alles aanzie, voel ik mij zoo nutte'oos". „Nutteloos?" Hij lachte vroolijk en drukte haar in zijn sterke armen. „Waa^ het niet, zooiets te zeggen! Verlang je er soms naar, de gravin na te doen en r-De minister van Economische Za ken heeft goedgekeurd het besluit van Ged. Staten, waarbij opnieuw zijn be noemd tot lid van de Provinciale Com missie voor de bevordering van Rijks wege van de veefokkerij in Zeeland, de heeren L. J. van Gastel te Schuddebeurs gemeente Noordgouwe, en A. C. van Waes te Zuiddorpe. MIDDELBURG. DE GRONDWETSWIJZIGING. De voorlezing van de wijzigingen der grondwet op de rechtbank alhier, is bij gewoond door enkele leden van de ba lie, ambtenaren van parket en griffie en eenige dames en heeren belangstellen-1 den op de getuigenbanken, terwijl ook achter het hek eenige belangstellingen de plechtige zitting bijwoonden. De voorlezing der afkondiging op de pui van het stadhuis geschiedde in het bijzijn van den burgemeester en wethou der Boasson door den waarnemenden secretaris, den heer S. A. van Leverink en werd aangehoord door enkele tien- j tallen personen, die op het luiden vani de bel waren toegeloopen, terwijl tij dens het voorlezen het autoverkeer langs de voorzijde van het stadhuis werd stopgezet. GISSINGEN. De werkloosheid. Dachten wij eenige weken geleden, dat de werkloosheid hier ter stede ge leidelijk verminderde, de laatste weken is er weer een niet onbelangrijke ver meerdering te constateeren. Zoo ook deze week vermeerderde het aantal werkzoekenden met 32, waardoor het to tale aantal werd gebracht op 610 per sonen. Daarvan werden 80 personen in de werkverschaffing geplaatst. ^SLCHEREN. BIGGEKERKE. Maandagavond verga derde de a.r. kiesvereeniging ter herden king van haar 50-jarig bestaan. De voor zitter, de heer C. Polderman, sprak een openingswoord naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte Psalm 103 en wees er op dat men de weldaden des Heeren aan de vereeniging bewezen, zou gedenken. De secretaris, de heer M. Houterman, gaf een historisch overzicht, waaruit o.m. bleek, dat van de oprich ters nog een tweetal personen in leven zijn. DOMBURG. Aan het strand alhier is aangespoeld een bom, lang ongeveer 50 cm en wegende pl.m. 12 kg, voorzien van een viertal kleine vleugeltjes. Vol gens deskundigen zou het een Engelsche vliegtuigbom zijn. In Vlissingen zal het projectiel worden gedemonteerd. O. EN W. SOUBURG. Gistermorgen werd alhier op de scholen aan ieder kind uitgereikt het vanwege de gemeente ver strekte aandenken aan de geboorte van Prinses Beatrix. De meisjes kregen een plateelen kannetje en de jongens een tegel. Beide voorwerpen in roomkleur uitge voerd, dragen de hoofdletter B en den geboortedatum van het Prinsesje omge ven met appeltjes van Oranje. Maandagavond vierde alhier de buurtvereeniging Ritthemsche straat haar 1ste jaai-vergadering in het muziek- lokaal Burgstraat. De voorzitter, de heer L. Wisse, opende deze vergadering, die zeer druk was bezocht, Spr. dankte den secretaris, den heer H. Tissink, die het (Ingez. Metf.) naar wilden te zoeken?" „Er zijn hier genoeg wilden. Ik ben benieuwd, wat zij nu doet, „Een uitrusting en dragers zoeken, denk ik. Ik geloof, dat zij wat uit haar evenwicht is". „Uit haar evenwicht?" „Omdat zij zich aan een troepje zwar ten in de wildernis toevertrouwt. Het zijn geboren dievén en de verleiding zal groot zijn, er met haar uitrusting van door te gaan. Zij moest in elk geval een blanke meenemen". „Zou jij dat baantje willen waarne men?" vroeg zij. „Ik? Bewaar me!" „Ik weet zeker, dat zij je graag' zou willen hebben. Wèet je wel, dat zij een zwak plaatsje in haar hart voor je heeft?" „Wat zeg je nu?" vroeg hij verbaasd „O, onschuldige man, neb je dat nooit gemeikt?" „Zeker niet". „Ik wel. Zij wierp je altijd zijdeling-- sche bl'kken toe, Bob! O, bloos maar niet. En als ik niet bij je was, sprak zij graag met je". „Zij vertelde altijd een heeleboel non sens over haar voorouders, en de hoo- oen juweelen, die de Bolsjewiks gesto len hebben. Ik geloofde er niet de helft van. Eigenlijk geloof ik, dat zij een zwak had voor het verzinnen van romantische verhalen, en het zou mij niets verwonde- plan der straat had ontworpen, van het laatste Oranjefeest. De secr. gewaagde van een gezond vereenigingsleven, het ledental nam zeer toe in het afgeloopen jaar. Ook de financiën vertoonen een goed beeld. Verder werd de avond afge wisseld door voordrachten. Het was een echte gezellige avond. Dinsdagavond vierde de Chr. Jon- gensvereeniging „Samuël" haar 21ste jaarfeest in het gebouw Rehoboth. Het programma, bestaande uit opstel len, voordrachten en samenspraken, werd zeer ten genoege van de vele be gunstigers en genoodigden uitgevoerd. VROUWENPOLDER. Maandagavond hield de vereen, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier, on der voorz tterschap van den heer W. van Hekken, haar goed bezochte jaar vergadering. De voorzitter sprak in zijn openingswoord er o.m. zijn spijt over uit, dat de burgemeester wegens ziekte niet op deze vergadering tegen woordig kon zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m., dat het ledental der vereeniging stijgende is, ook hel aantal pensions neemt .toe, doch het bezoek ,aan de gemeente, of schoon toenemende, is van 't afgeloo pen jaar van korter duur geweest dan gewoonlijk Uit dat van den penning meester bleek, dat 't afgeloopen jaar een tekort heeft opgeleverd, welk te kort door uitvoering van een omslag onder de leden, is gedekt geworcien.. De aftredende bestuursleden W. van Hekken en S. de Roo werden herko zen. Wegens uitbreiding van het be stuur met 1 lid, werd tot bestuurslid nog gekozen de heer S. Ludikhuize. Na bespreking werd besloten de over 1937 gegolden hebbende kamer- en pensen- ren, als zij niets dan een avonturier ster zou blijken te zijn". Zij glimlachte en nam zijn arm, „Dat zal je niet moeilijk vallen-" „Dat moet ook niet. Vertel me, ben je gelukk:g', Bob?" „Gelukkig? Ik ben nog nooit zoo ge lukkig geweest!" „Heb je geen spijt?" „Niet in het minst. En jij?" „Zie ik er naar uit?" Hij keek haar in de zachte, vroolijke oogen en dacht, dat hij er haar ziel in weerspiegeld zag, een rein, witglanzend ding', vol onuitsprekelijke liefde. „En dan te bedenken, dat ik zes maan den geleden niet eens wist, dat je be stond!" zei hij. „Het is vreemd, zooals het lot de dingen schikt". „Je gelooft dus in het lot?" „Als ik alles naga, ja. Alle mannen ge- looven er in". „Ik geloof, dat er wel iets voor te zeggen valt. Ik denk, dat het voorbe stemd was, dat ik je moest ontmoeten, Bob. Dat dat oogenblik van krankzin- gmheid, dat mij in verleiding bracht niets was dan een deel van het spel, om er jou in te betrekken, liefste. En daar voor ben ik de Voorzienigheid dank baar". (Wordt vervolgd). mm ■■■■MB lR n. de Zater- ir. Dins- u. Don- afloop, burg. Het raadsel opgelost Naar wij vernemen is deze vermeer dering te wijten aan het ontslag van een groep arbeiders aan „De Schelde", welke arbeiders werkzaam waren op het thans bijna geheel voltooide m.s.' „Ruijs". Op de gisteren vastgestelde kie zerslijst zijn gebracht de namen van 2987 kiezers. Er zit veel prijzenswaardigs in den lust om dingen zèÜ te doen of ze te laten opknappen door een aardigen kennis die er een beetje slag van heeft. Maar voor behangen mag dat nooit gelden, nóóit! - Dat is werk voor den vakman. Dat moet nauwgezet en deskundig gebeuren, an ders slaat het behang door en komen er vuile naden en plakselvlekken of andere ongelukken van. Doe Uzelf geen schade: „Nu ben je boos, omdat ik openhartig ben geweest. Maar ik ben niet bang, Bob, ik heb je en zal er voor zorgen, dat ik je houd".

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5