Oneenigheid in het Engelsche kabinet. EXPOSEEREN 1829 BINNENLAND. ZEELAND. Een felle rede van den Führer. WEERBERICHT. MEDDENS&Z00N DAMES-, HEEREN- en KINDERKLEEDING NUMMER 43. TWEE BLADEN. MAANDAG 21 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. De gezondheidstoestand van Prinses Juliana en van Prinses Beatrix. MIDDELBURG. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, is afgetreden. Chamberlain, de minister-president, wil snelle toe nadering tot Italië zoeken. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ROTTERDAM DEK HAAG SOCIËTEIT »ST. JORIS« MIDDELBURG $>toiritïcU*l£ MIDDELBUÖQSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VHssingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg eu Goes 10 ct. p. w. Advertentie» 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 et. p. r. 8g contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHf COURANT ^12 Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsché Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Pufeliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—8 rogels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer <xm» rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cenü- Laatste medische bulletin over Prinses Juliana. Uit Soestdijk wordt gemeld, dat dr. J. de Groot hedenmiddag het volgende communiqué heeft uitgegeven: De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is thans volkomen nor- maaL Het kraambed heeft ook verder een geheel ongestoord verloop gehad. Hare Koninklijke Hoogheid voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht vertoefd. Hiermede is het laatste medische bul letin over H. K. H. Prinses Juliana ver schenen. De medische zorg voor H. K. H. Prin ses Beatrix is verder opgedragen aan dr. Carstens, kinderarts te Utrecht, De ze heeft na onderzoek kunnen bevesti gen, dat de jeugdige Prinses een volko men gezonde baby is. De voeding, welke een geheel natuurlijke is, gaat volkomen naar wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het geboorte gewicht, dat 3450 gram bedroeg, reeds overschreden, terwijl de wekeljjksche toename in gewicht boven het gemid delde is gebleven. Prinses Beatrix weegt thans 3930 gram. KROONPRINS PAUL VAN GRIEKEN LAND IN ONS LAND. Kroonprins Paul van Griekenland, die onlangs gehuwd is met een kleindochter van ex-ke'zer Wi helm, prinses Frederi- ka van Brunswijk, is met zijn gemalin op huize Doorn aangekomen voor een kort bezoek aan Wilhelm II en diens echtgenoote. Algemeene vergadering van den Keuringsdienst. Vrijdag j.l. werd de algemeene verga dering van den Keuringsdienst Zeeland gehouden in „De Prins van Oranje" te Goes. Wegens ongesteldheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, den heer L. Cuvekot Czn. Aanwezig waren het bestuur, een ver tegenwoordiger van de N.A.K. en van cfen P.antenziektenkundig'en Dienst en de vertegenwoordigers van de gewone leden. Het verslag van de werkzaamheden der vereeniging over het jaar 1936-1937 werd ongewijzigd goedgekeurd. De exploitatierekening en de balans over het boekjaar 1936-1937 werden goedgekeurd en vastgesteld. Medegedeeld werd dat het in het voornemen ligt het iandbouwproefbe- drijf Zeeland, gelegen in den Wilhel- m napolder, met eenige ha uit te brei den, daar dit voor een voldoende vrucht wisseling wenschelijk is. Het landbouwproefbedrijf werd in den afgeloopen zomer door meer dan 1000 personen bezocht. Het bestuur besloot voor 1938 de ta rieven voor plombeering der onderschei dene gewassen te verlagen. Ook in het afgeloopen jaar werde' verschillende cursussen in aardappel selectie voor de deelnemers aan de kei ringen vanwege den Keuringsdienst Zee land gegeven. De aangifte van wintergewassen voor het jaar 1938 nam tegenover het voorafgaande jaar met een 100-tal ha toe. Van de zijde der Ned, Spoorwegen verzoekt men ons mede te ieeien, d<*l in de een ge dagen geleden geplaacste advertentie betreffende den op 23 Febr. rijdenden goedkoopen trein naar Rotter dam, Den Haag en Amsterdam, ten on rechte a s vertrekstations zijn genoemd Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke. In- p aats van aan deze stations zal de trein stoppen te Kruiningen-Ierseke en te Rilland Bath. De politieke gebeurtenissen, welke de vorige week te Weenen plaats heb ben gegrepen en de redevoering, welke Hitier gister heeft gehouden, hebben te Londen merkwaardige reacties in het leven geroepen. Zaterdagmiddag kwam de Britsche ministerraad in buitenge wone vergadering bijeen. De beraadsla gingen duurden ruim drie uur, waarna bij geruchte werd vernomen, dat ern stige meeningsverschillen aan den dag waren getreden. Minister-president Chamberlain zou een politiek van snel le toenadering tot Italië hebben verde digd, teneinde opnieuw een politiek bol werk (Engeland, Frankrijk en Italië) te gen de Duitsche aspiraties te kunnen op werpen. Eden, de minister van buitenl zaken, zou daarvan niets hebben willen weten. Hij wilde, zoo zei men, geen tege moetkomingen aan Mussolini. Alleen in dien Italië zich uit Spanje zou terug trekken. wilde Eden met Rome onder handelen. Chamberlein, aldus de geruchten ver der, vond steun bij de meeste ministers. Slechts enkele vielen Eden bij. Besloten werd tenslotte, om af te wachten wat nitler Zondagmiddag' zou zeggen en on middellijk daarna opnieuw bijeen te ko men. Om zeven uur Zondagavond was er dientengevolge weer ministerraad. De redevoering van den Führer had uiter aard, de gevoelens van bedachtheid der ministers Chamberlain c.s. allerminst weggenomen. Integendeel, ze waren eer der versterkt. Eden bleek echter ook °P zijn standpunt te zijn blijven staan, zoodat de meeningsverschillen nog wa re11 verdiept. Hoewe men gepoogd schijnt te hebben een compromis tot stand te rengen, leidden de beraadslagingen tenslotte tot een breuk: Eden besloot zijn ontslag in te dienen. Aan den tekst van het schrijven, waar in Eden zijn ontslag vroeg, ontleenen we het volgende: ,,De gebeurtenissen van de laatste dag'en hebben verschillen van opvatting tusschen ons aan het- licht gebracht ten aanzien van een besluit, dat op zich zelf van groot belang en in zijn gevol gen verstrekkend is. Ik kan het parle ment een politiek, waarmede ik het niet eens ben, niet aanbevelen. Afgescheiden hiervan, word ik er mij steeds meer van bewust, ge.ijk ik weet, dat dit ook bi) u het geval is, van de verschillen in opvatting tusschen ons ten aanzien van de internationale problemen van den dag en ook ten opzichte van de metho de, waarop wij moeten trachten ze tot een oplossing te brengen. Het kan n;et in het belang des lands zijn, wanneer degenen, wier taak het is de landszaken te leiden, zouden werken in een onrustig deelgenootschap, volko men bewust van de verschillen in op vatting en toch hopende, dat deze ver- schi'len zich niet meer zullen voordoen. Dit is met bijzondere kracht van toe passing op het deelgenootschap tusschen den eersten minister en den m:n;ster van buitenlandsche zaken. Om deze redenen heb ik, met zeer diep leedwezen, beslo ten, de regeering te verlaten". Eden's opvolger, Welinge'ichte kringen te Londen zijn van meening, dat Lord Halifax de waar schijnlijkste opvolger van Eden is, tenzij Chamberlain zelf tijdelijk de porte- feui'le van buitenlandsche zaken op zich zou nemen. Zooals men weet is Lord Halifax zoo ongeveer onder-minister van buitenl. Klauter moedfg naar boven en ont steek uw baken getrouwelijk zoolang gij klauteren kunt. Gijzelt verheugt u niet bij 't schijnsel, maar misschien verkwikt uw lichtje 't hart van een bangen zwerveling of wijst den koers aan een troisck stoomschip. ARNEMUIDEN. De pas opgerichte gemengde zangvereeniging „Beatrix" telt nu reeds een 60-tal leden. De lei ding van dit koor berust thans bij den heer P. C. van Maelsaeke terwijl dr. P. de Haas het voorzitterschap der ver eeniging waarneemt, ARNEMUIDEH. Voor een tamelijk goed bezette kerk sprak ds. Hietkamp Zondagavond in de Geref. Kerk ten bate van de stichting „Vrederust". RAAD VAN 'S-HEER ABTSKERKE. 's HEER ABTSKERKE. Zaterdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Vermue. Medegedeeld werd, dat voor den tijd van 2 jaar vrijstelling is verleend voor het geven van onderwijs in lich. oefening op de lagere school. Verder was bericht ingekomen dat de openbare lagere school zal worden in stand gehouden, welk bericht door de gemeentenaren reeds met veel vreugde is ontvangen. Van den heer J. M. Slegt, secretaris der gemeente, was een verzoek inge komen om eervol ontslag tegen 1 April a.s. Oo voorstel van B. en W., die ter zake advies hebben ontvangen van Ge deputeerde staten werd ingetrokken, de in de vorige vergadering, behandelde wijziging der verordening op de begrafe nisrechten. Het bedrag der kosten per leerling van de openbare school werd vastge steld op 16,15. Tenslotte deelde de V o o r z. mede, dat het kohier hondenbelasting door B. en W. is vastgesteld op f 99, Bij de rondvraag besprak wethouder zaken. Enkele maanden geleden heeft hij een bezoek aan Duitschland gebracht, om te onderzoeken, of een Engelsch Duitsche toenadering niet moge'ijk zou zijn. Men zal zich herinneren, dat dat bezoek nogal wat stof heeft doen op jagen. Lord Halifax stond van den be ginne af aan den uitersten rechtschen vleugel van het kabinet. Vermoedelijk heeft hij wel eenig'e verborgen sym- path:eën voor bet autoritaire regeerings stelsel. Persstemmen. De „Times" schrijft, dat met eenige zekerbe'd voorspeld kan worden, dat door Eden's aftreden geen wijziging komt in de gronds'agen van de Britsche por tiek. D't wil echter niet zeggen, aldus het blad. dat de motieven, waarop Eden zijn ontslag aanbood, geen steek houden, maar dat men de porfintfen te bewijzen, dat stabie'e betrekkingen tusschen de democratieën en de dictaturen mogehjk zijn, zal voortzetten met een vertrou wen en een overtuiging, die Eden niet bezat. Vo'-fens de /eer conservative „Dai ly Mail" zal Engeland met verlicht:ng- kennis genomen hebben van het aftre den van Eden. De „Dai'y Express" schrijft, dat Cham berlain vastbes'oten is een herhaling van 1914 te voorkomen. De „DaMy Telegraph and Morning Po«t" scbriift.: ,.De overtuiging die tot zulk een ernstigen stap heeft ge'eid. moet zeer dieo geworteM en krachti zijn ge weest en geëerb;edigd worden. De stabi liteit in de Britsche regeering is in deze moeiliike tijden niet al'een een natio naal beland, maar ook voor de were'd van beteeken's. Met voldoening neemt men daarom kennis van de mededee'ing dat de berichten over een diene kloof <n het kabinet ongegrond zün. Indien de breeder wordende scheiding tusschen Engeland en Itah'ë niet onoverbrugbaar mad worden, moet de kloof zonder ver wilt ges'oten worden". Het Mad schrijft verder dat HiPer in zijn rede ii:t»rst zwifazaam ten aanzien van Oostenrijk is geweest. Voor hen die bereid zün de Duitsche eischen in over- wegind te nemen doch ze niet onvoor waardelijk wensehen Ie aanvaarden, zijn de zaken niet veranderd. De redevoering, welke Hitier Zon dagmiddag in den Rijksdag heeft gehou den, heeft over 't algemeen een gevoel van onbehagen in het buitenland wak ker geroepen. Ze bevatte geen nadruk kelijke verklaring ten aanzien van Oos tenrijks onafhankelijkheid; daarentegen wel een billijking van het Japansche op treden in China. De Führer ging fel te keer tegen een groot deel der buiten landsche pers en deelde mee, dat sinds den vierden Februari Duitschland bezig is zijn weermacht in nog sneller tempo uit te breiden; dat Duitschland Mants- joekwo heeft erkend en dat het zich ge rechtigd acht, zich het lot aan te trek ken van de Duitschers, die onder vreem de heerschappij (in Tsjecho-Slovakije etc.) leven. Verder kwam men o.m. nog maals te hooren, dat het Russ sche com- misme de doodsvijand van Duitschland is en dat het Derde Rijk steeds krachti ger teruggave der voormalige Duitsche koloniën zal eischen. Een uitvoerig verslag der rede vindt men op de 3e pag. van het 2e blad en een paar kantteekeningen in den Kro niek v. d. Dag. T o 1 h o e k de wenschelijkheid om den vrijgekomen grond aan den polderweg, die van de kanten van den weg is ge komen, te verkoopen, waartoe werd be sloten. De heer Harthoorn verzocht eenige takken van boomen, staande te Baarsdorp te snoeien, daar deze hinder lijk zijn voor aldaar staande huizen. s'-HEER ABTSKERKE. Gevonden en bij de gemeentepolitie terug te beko men een portemonnaie met inhoud, een overjas en een paar handschoenen. RAAD VAN BAARLAND. Een nieuw gemeentehuis De permanente ruzie van wet- houdster Steketee met burge meester Ermerins. BAARLAND, Zaterdagmiddag verga derde de Raad voltallig. Voorz'tter bur gemeester Ermerins, die in een korte rede de geboorte van Prinses Be atrix herdacht, den raadsleden een ge lukkig nieuwjaar wenschte, dankte voor de bij de jaarswisseling ontvangen ge- lukwenschen en een overz cht gaf van den toestand der gemeente. De werk loosheid drukt nog zwaar; de belastin gen zijn hoog opgevoerd, zonder zicht op verbetering. De samenwerking in den Raad, aldus spr. was niet steeds aangenaam, spr. dankte den Raadsle den voor den ontvangen steun bij de uit voering van zijn taak. Wethouder De Vriend dank te den voorz, voor zijn woorden. De O.L. school te Baarland zal :n stand blijven. Tot voorzitter van het B. A. is gekozen de heer K. Zeevaart. Punt 1 en 2 der agenda, wijziging ge meente-begrooting 1937 en 1938 wor den goedgekeurd. De schoolgeldveror dening moet weer worden veranderd daar er thans geen geld binnenkomt. Tot den bouw van een nieuw gemeen tehuis zal moeten worden besloten. Het oordeel der Raadsleden wordt gevraagd omtrent de vraag: „waar?" In de vol gende vergadering zal h erop worden terug gekomen. Een voorstel van B. en W. om G. de Mol f 100 verhooging van salaris als ambtenaar en controleur steunregeling te geven wordt verworpen met alléén weth. De Vriend vóór, het voorstel van den heer De Rijk, ondersteund dooi den heer Traas, de jaarwedde met f 50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 200 wordt aangenomen met alleen weth, SteketeeHoogvliet tegen. Besloten wordt zich tot de Incasso- bank te Aimsterdam te wenden voor de zekerheidsstelling comptabele amb tenaren, daar deze het goedkoopst is. De verordening op de schoolgeldhef fing wordt gewijzigd, zóó dat de norm is: grondslag huurwaarde personeele be lasting. Aan J, J. Traas wordt op zijn ver zoek f 25 vergoeding toegestaan vol gens art. 13 le lid wet L.O 1920. Het voorstel zoo mogelijk de voor 1938 benoodigde macadam weder ge- ON DB RAN DWAARBORGMIJ. VOOR DE PROVINCIE ZEELAND te MIDDELBURG (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige N.O. tot N.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. UKKEL: Zwakke tot matige wind uit N.O. richtingen, vrij schoon weer, maar plaatselijk, vooral op het laatst van den nacht, bewolkt en nevelig, matige tem peratuur met een nachtelijk minimum van 0 tot 3 gr. Di. 22 Febr. Zon op: 7 h 05; onder: 17 h 24. Licht op: 17 h 54. Maan op: 1 h 51; onder: 10 h 06. L.K. 22 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlisriagsai Januari. Ma. Di. Wo. Hoog- 21 22 23 en Ma. 21 Di. 22 7.59 Wo. 23 8.52 Westkapelle is 23 min. vroeger; (S springtij.) Hoogwater. 5.29 18.00 6.17 18.57 7.18 20.05 Laagwater te Januari. Hoogwater. 7.17 19.45 20.35 21.37 28 min, Veere Laagwater. 12.06 0.12 12.48 1.00 13.44, Wemeldingei Laagwater. 0.40 13.05 1.22 13.47 2.08 14.42 en Domburg 38 min. later. op 22, 23, 24 en 25 Febr. a.s. in (Ingez. Med.) zamenlijk met het waterschap aan te schaffen wordt aangenomen. Het voorstel van wethoudster Steke tee om het, door het ambtenarenge recht gewezen vonnis dd. 6 September 1937 uit te voeren, wat betreft de ver nietiging van het Raadsbesluit dd. 2 Dec. 1936, en J. A. Hoogvliet te her stellen in zijn ambt als bouwkundig op zichter der gemeente Baarland, wordt, na toelichting door den voorzitter en de voorstelster niet ondersteund, en dus niet in stemm'ng gebracht. Eveneens punt 9, betreffende de toe gekende schadevergoeding. De Voorz. doet voorlezing van de uitspraak van het ambtenarenge recht, waarbij het beroep van Hoog vliet gegrond wordt verklaard, het Raadsbesluit van 2 Dec. 1936 vernie tigd, en de gemeente veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van f 100. D't bedrag is aan Hoogvliet uitbe taald en de Raad besloot, in de uit spraak te berusten. Meer behoeft er, aldus de voorz., niet te worden gedaan, volgens mr, dr. Mes, tot wien spreker zich om inlichtingen wendde. De wethoudster verzoekt den voorzitter, als secretaris voorlez ng te willen doen van de ar tikelen 104 en 47 van de Ambtenaren wet, waaraan deze voldoet. Weth. Steketee zegt, dat de Raad niets verkeerd heeft gedaan. In de vorige vergadering heeft de voor zitter gewe'gerd, haar voorstel, den

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1