'S Hel oog van Abu KRONIEK van den DA6. ZEELAND. OVERVETTE" RINSO SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE TWEEDE BLAD VAK DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT .(W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938. No. 42. sch00' Een „beleggingsfront". MIDDELBURG. Het voldongen feit. Men krijgt thans meer en meer den in druk, dat Mussolini inderdaad geweten heeft van wat Hitier verleden week Za terdag met Von Schuschnigg van plan was en dat hij er zich mee accoord ver klaard heeft. Misschien is de Führer iets verder gegaan dan den Duce lief was, maar een volslagen verrassing beteeken- de de zaak voor hem niet. De onderstel ling, dat Mussolini inderdaad Oosten- rijk's onafhankelijkheid aan de samen werking met Duitschland heeft opgeof ferd, moet men dus voorshands als een voldongen feit accepteeren. Wij hebben meermalen te dezer plaatse uiteengezet, wat voor consequenties daaraan voor Italië kunnen vastzitten. Blijkbaar meent de Duce, dat hij op Hitler's woord kan vertrouwen, dat derhalve het brok „Deutschtum", dat Zuid-Tirol bewoont en hoorbaar onder bet Paliaansche juk pleegt te züchten, door Duitschland genegeerd zal worden, hoeveel belang stelling Berlijn ook voor alle overige bui ten het Derde Rijk wonende Duitschers heeft. Zou de Duce werkelijk volkomen zonder twijfel zijn op dit punt? In Engeland schijnt men nu pas goed ongerust te worden over de gebeurte nissen te Weenen. Anders dan de Fran- schen, toonden de Engelschen zich in het begin van de week niet bijster opgewon den. Maar dat veranderde met den dag. Momenteel geeft men ook te Londen blijk met zorg vervuld te zijn over de naaste toekomst van Europa. Het be faamde begrip van „het evenwicht van krochten" doet weer opgeld. Met schrik schijnt ook John Buil zich af te vragen, of het Duitsche Rijk nu niet het machtigste van Europa zal worden en, gesteund door Italië, veel meer gewicht in de weegschaal der volkeren zal leg gen dan Frankrijk en Engeland tezamen. De vraag lijkt inderdaad tamelijk grie zelig. Vooral ook in verband met den politieken toestand in de Middellandsche zee. Zou Mussolini soms het Oosten- rijksche offer gebracht hebben, om als nog zijn slag in Spanje en het nabije Oosten te kunnen slaan; met Hitler's hulp dan natuurlijk? Voor ons gevoel bestaat er voor be zorgdheid toch niet zoo veel aanleiding als uit vragen als deze schijnt te moeten worden opgemaakt. De politieke ontwik keling in ons werelddeel voltrekt zich in een richting, die geenszins op een oorlog hoeft uit te loopen. Het wordt vermoe delijk even een hard gelag voor Frankrijk en Engeland de realiteit te erkennen, maar de rea.iteit is gewoonlijk nogal hard! En dat dan uiteraard, als er fouten her steld moeten worden. Van welken kant, men de zaak ook wil bekijken één feit kan onmogelijk ontkend worden; dat al de schijnbaar zoo hachelijke gebeurtenissen der laatste jaren uit de droevige ver gissingen, welke bij de vaststelling der vredesverdragen werden begaan, zijn voortgekomen. De Fransche en Engel- sche staatslieden, die in de jaren 1919 en volgende hun wil aan het geteisterde Europa oplegden, wisten niet wat ze de den. Vooruitziende geesten voorspelden direct, dat een vrede op de door hen bedachte grondslagen, onmogelijk duur zaam zou kunnen zijn. Die vooruitzien- den hebben gelijk gekregen. Wat zich de laatste jaren voltrekt, moet men zien als noodzakelijke correcties van de destijds begane fouten. Natuurlijk, zon der gevaren is het aanbrengen van cor recties als deze nimmer. Maar de prak tijk bewees reeds herhaaldelijk, dat ze niet per se een oorlog behoeven te ont ketenen. Bestaat er zooveel reden, te gelooven, dat in vervolg van tijd deze praktijk anders moet worden? De Fransche en Engelsche staatslieden kunnen 'op 't oogenblik tegen Hitler's staatkundige talenten niet op. Men mag van hem denken wat men wil, doch de 21). - ..Medelijden?" Hij greep haar hand 'en k v.C^ Ze aan z^n ''PPen- „Mede.ijden heb ik niet. Ik bewonder je om den grooten strijd dien je hebt aangebonden. Ik geloof, dat het g'evaar nu voorbij is. i aar nu pleit ik voor mijzelf. Ik heb ie noodig meer, dan ik ooit iets in mijn leven noodig heb gehad". „Meen je dat?" „In alle opzichten". •flet, het klinkt te mooi om waar e Z1)n mompelde zij, In haar groote éePv' 4. i Z'' °P ^em vestif£de, was het te lezen, waarvoor zij geen uit- kn'nnln eli>k met trouwen? Wij kunnen een spec aU i en trouwen voordat Wij!" uuraa* wij vertrekken tiid^rvaa UrR^ J"oet voor een korten ti,d naar Brazil,e terug €n kan je niet niet v 5?klimaat is er werkelijk met zo° slecht. Als ,e dat kunt verdra- maatV!.Igeet,Jdut ik*fn een troPisch kli' maat gewend ben. Maar meen je dit al- s. Kunnen wij werkelijk trouwen en coup de theatre ten opzichte van Oos tenrijk is een meesterstuk geweest, waarop Anthony Eden en zijn Franschen collega Delbos blijkbaar allerminst gere kend hadden. Hiermee werd aangetoond welk een overweldigend invloedrijke positie Duitschland reeds inneemt. Frankrijk en Engeland zouden kunnen probeeren, daar nu alsnog op te gaan af dingen. Maar dat zou vechten tegen de bierkaai zijn. Het proces is niet meer te stuiten, trouwens was kennelijk voorbe schikt, om te slagen. Immers, de dwaze toestand, welke de vredesverdragen schiepen, moest te eenigertijd gecorri geerd worden. Hitier wil oorlog, heeft men de laatste dagen weer hooren beweren. Zou Hitier niet drommels goed beseffen dat een oorlog zijn werk naar alle waarschijnlijk heid in korten tijd in duigen zou slaan? Neen, wij gelooven niet, dat de huidige politieke ontwikkeling zoo gevaarlijk is. Frankrijk en Engeland zullen zich er na tuurlijk bij moeten neerleggen, dat Duitschland een machtige mogendheid wordt. Maar waarom zouden ze dat niet? Het Duitsche volk is een groot en tal rijk volk, dat zijn plaats in de werelc toekomt. En waarom zouden het Fran sche en het Engelsche er op den duur niet hartelijk mee kunnen samenwer ken? Ze behooren alle tot één groote Europeesche familie, een familie, waar voor eendracht meer en meer een gebie dende eisch zal worden; om zich te kun nen handhaven tegen duidelijke gevaren, welke haar nu nog betrekkelijk van ver, op den duur echter van steeds dichterbij gaan bedreigen. Hitier heeft zich dezer dagen als een meesterlijk staatsman ont popt. Zou hij geen besef hebben van het ook zijn werk belagende politieke spook in het Verre Oosten? We zijn er benieuwd naar, wat de in houd zal zijn van de rede, welke hij mor gen in den Rijksdag uitspreekt. Financiee' economisch weekoverzicht. De gemeente Haarlem moest er reeds den invloed van onder vinden De beurs blijft onge animeerd. Dat de internationale beurzen ook in de afgeloopen week weer weinig gun stig gedisponeerd waren behoeft waar lijk n.et te verwonderen indien men zich realiseert welke gebeurtenissen zich in kort tijdsverloop weer hebben afge speeld, en waarvan de onverwachte koerszwenking van de huidige Oosten- rijksche Regeering ten opzichte van hel Derde Rijk, wel het meest aangrijpende voorbeeld vormt. Intusschen kan mer echter constateeren dat men zich na den eersten schrik weer spoedig her steld had, iets wat onder de huidige om standigheden ook inderdaad meer dan noodig is, wil men ten minste niet per manent lam ter neer liggen. Onze beurs vertoonde een weinig ge animeerd verloop, méde omdat de be richten zoowel in handel, industrie als scheepvaart hier te lande steeds minder opgewekt van toon worden. Van de ge ringe verbetering in de jrubbsrprijzen wist Amsterdam Rubber eenigszins te profiteeren, doch voor het meerendeel der overige producten was een weinig geanimeerde stemming te bespeuren. De suikermarkt was onder den indruk van de mededeelingen van den scheidender verkoop-directeur van de Nivas, den heer Varkevisser, dat hij voor de toe komst weinig van 'n vermeerdering van den afzet naar China verwachtte, terwijl men zich maar al te zeer bewust is, hoe zeer een opleving op de markten van dit afzetgebied gewenscht is, om de Java suiker-industrie op haar toch reeds zoo onze wittebroodsweken aan boord door brengen?" „Ja. Als het werk, waarvoor ik ben aangenomen, gereed is, kunnen wij naar Engeland terugkeeren en vergeten, dat er ooit ,Zoo iemand als Phenuit bestaan heeft". „Ja, ja! riep zij vol geestdrift. „O Bob, Bob, zoo heet je toch?" „Bob of Rob, wat je wilt". „Dan noem ik jé Bob. Dat dit alles zoo moest afloopen! Nog maar enkele uren geleden was ik doodsbang. Nu voel ik, dat zelfs Phenuit, als hij nog in leven was, mij geen angst meer zou aanjagen. Wat is het leven toch heerlijk!" „Wij kunnen het zoo heerlijk maken, als wij zelf.willen. En voor elke secon de, waarin je geleden hebt, zul je een uur van geluk krijgen!" „Schat!" Zoo spraken zij over de heerlijke toe komst, die voor hen lag, totdat de waard hun duidelijk maakte, dat hij op hen wachtte, om naar bed te gaan. Op het portaal voor haar deur kuste Hij haar weer en ging met luchtigen tred naar zijn eigen kamer. Hij sliep slecht en was 's morgens al vroeg beneden, waar hij den waard al'e mogelijke' inlichtingen vroeg. Het hoofd station lag vijf mijlen verder en als hij den morgentrein nam. kon hij 's avonds nog in Londen zijn. Het dorp kon zich beroemen op een kle;ne garage, en een taxi kon hen naar het station brengen. besnoeide capaciteit te kunnen later voortbestaan. En komt dan straks nog het bekende defensie uitvoerrecht d Indische export-producten belasten, dar, kan men aannemen dat deze industrie die toch reeds zoozeer aan de periphe ric van kosten en loonenden opbrengst werkt, het nog zwaarder te verant woorden krijgt. De scheepvaartmarkt lag tamelijk ver waarloosd; zoowel in aandeelen Maat schappij Nederland als Scheepvaart- Unie's ging vrijwel niets om. De industrieele afdeeling was al even zeej verlaten en zoodoende lagen Ko ninklijke en Philips flauw in de markt slechts aandeelen Fokker en A. K. U mochten zich in eenige belangstelling verheugen. Een goeden ondergrond blijven ta- baksaandeelen behouden; zeer waar schijnlijk in verband met de in zicht ko mende voorjaars-insehrijvingen, welke op grond van geruchten over goede kwali teit e.d. een geanimeerd verloop zullen kunnen hebben. Een grooten indruk op het beleggend publiek heeft de oprichting van een be leggingsfront gemaakt. Geheel nieuw was deze gedachte reeds niet en lang voordat het uniform optreden van een groote groep beroepsbeleggers een feit werd, bestond er ondei* verschillende van hen reeds 'n zeker contact en over leg in zake de voorwaarden waartegen zij aanvragen van de zijde der geldne- mers in behandeling zouden nemen. Met name gold dit voor de levensverzeke- r ngmaatschappijen, die door de tus- schen-personen wel het meest bewerkt werden en uit dien hoofde ervoeren dat zij door deze groep van tusscheiiDerso- nen maar al te zeer tegen elkaar wer den uitgespeeld. Het thans tot stand ge brachte contact beoogt een zekere een heid in Ieeningsvoorwaarden in het le ven te roepen, zonder echter en dit werd nog eens nadrukkelijk herhaald een natuurlijke daling van de kapitaal rente tegen te gaan. Men mag trouwens ook gereeden twijfel koesteren of men daarin zou slagen. Immers ook al ver tegenwoordigen de aangeslotenen bi; het front circa 3A van de totale groep beroepsbeleggers, dit neemt toch niet weg, dat de allergrootste groep van be- leggers buiten dit „kartel", want als zoodanig mag men het gerust betitelen, is gebleven. Niet toegetreden toch zijn de individueele beleggers en het zijn iuist deze, die door hun heterogene be langen de effectiviteit van het kartel wel eens op losse schroeven zouden kunnen zetten. Het zou waarlijk niet de eerste keer zijn dat de outsiders een spaak in het wiel staken van dat wat men dacht afdoende te doen funct.on- neeren. Hoe het zij, het eerste contact is goed geweest en de 3 leening Haar lem, tegen een koers van 99 A heeft zulks moeten ervaren; de inschrijvingen veerden vol toegewezen, hetgeen zoo veel wil zeggen dat de leening is mis lukt. Ook uit andere verschijnselen kar men waarnemen dat het kartel werkt; zoo'trekken de 3 A leeningen, welke onder den druk van het ophanden zijn de 3% rente type allengs waren gedaald, iets aan. Ook de 3 Indië wordt steeds vaster en nadert reeds den pari- koers. Op het moment dat we dit schrijven komt het bericht af dat Noord-Hoiiand met een leening groot 35 millioen aan de markt komt, rentende 33y2 (na 8 jaren 3Y- en met een looptijd van circa 30 jaren. Deze leening dient ter conversie van een ruim 50 millioen groote leening. 1934 waarvan ruim 15 millioen echter ondershands zou zijn geplaatst tegen een rente van 2% Men zal mogen aannemen dat op het moment dat deze leening werd gesloten, het front nog niet werkte. Maxine kwam met een stralend ge zicht aan het ontbijt. De zon scheen naar binnen en vogels kwinkeleerden onder het raam van de eetkamer. Alle ver schrikkingen van den afgeloopen nacht waren geheel vergeten. Ze leken nu een booze droom die bij daglicht verdwenen was. rice gaat het met je r.m?" vroej Maxine. „U tstekend." .t n je laat dus maar geen baa.d sta -r'?" Hij lachte, terwijl hij zich over de kir streek die m?.t een geleend scheerme' van haarstoppels ontd.aan was. „Ik heb de dorps-Ro'Is-Royce hie over een uur besteld", zei hij. „We zulle- tenm'nste geen last hebben van onze bagage, „Zijn we vandaag nog in Londen?" „Ja, en je gaat niet meer naar d' vreeselijke kamer in Davis Street te rug". „Je beweerde vroeger, dat die heel geze'lig was!" herinnerde zij hem. ,Wat kon ik anders zeggen? In e'k geval sta ik er op, dat je de volgende week in Hamostead doorbrengt". „Als jij het zegt, valt er niets meer tegen in te brengen", antwoordde zij lachend. „Maar wat moet ik met Mac Kinnon dopnd Moet ik terug, totdat wij getrouwd zijn?" „Zeker niet. Ik zal het met Mac K:n- non wel in orde brengen. Je hebt je tijd Thans laten we de gebruikelijke koer sen volgen. Rott. Lloyd 103103 H. V. A423—421 Deli-Bat. Mij242—244 Deli-Mij298—298 Senembah 300299 Philips 293—295 Koninklijke 350—349 Anaconda's 2332 Amst. Bank 159160 OUDE GEVEL AAN DE MARKT HERSTELD. Men schrijft ons: Het is wel voor geen tegenspraak vatbaar wanneer men beweert, dat, met uitzondering natuurlijk ten aanzien van ons vermaard stadhuis, van de vroegere Schoonheid van de wanden van ons voornaamste marktplein weinig of niets over is. Des te meer moet het daarom dan ook op prijs worden gesteld, wanneer men tot behoud van dit weinige de noo- dige maatregelen neemt. Dit begreep de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, toen het aan haar toebehoorend fraaie trapgeveltje Markt 16, naast haar Informatiebureel, in den laatsten tijd ernstige teekenen van verval begonnen te vertoonen. Zij riep de hulp in van Ne- halennia, wier ijverige en deskundige secretaris, de heer L. Barentsen, een werkplan en begrooting opstelde, en die daarnaast, evenals de Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg, een geldelijke bijdrage, te zamen ongeveer 35 procent dér kosten beloopend, beschikbaar stelde. De ge bleken gebreken zijn thans voorz'en. De doorzakking is voorkomen door het aan brengen van een ijzeren balk; van de zandsteenen afdekking is hetgeen was vergaan met zorgzame hand vernieuwd, het metselwerk is nagezien en het wat verwaarloosde schilderwerk zal worden vernieuwd. Dat wij tevreden mogen zijn met het door samenwerking van bovengenoemde vereenigingen bereikte behoud van de zen gevel blijkt wel du'delijk hieruit, dat hij, met zijn geleden top met in- en uit- gezwenkte afdekking, door den beken den auteur van het Handboek voor de geschiedenis der Nederlandsche bouw- lesu kunst wordt aangehaald als een der voorbeelden te dezer stede van de ge vels, die op de Vlaamsche gevelarchi tectuur teruggaan. VOLKSONDERWIJS. In de gisterenavond onder voorzitter schap van mevrouw Koch gehouden al- gemeene vergadering van de afdeeling Middelburg van Volksonderwijs, werd naar aanleiding van een verzoek van de afdeeling Gapinge ook nu weer steun aan die afdeeling toegezegd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Roosendaal, voorgelezen door den penningmeester, den heer Roelands, herinnert aan de werkzaamheden in 1937 en vermeldt dat het ledental vrij wel stationnair is gebleven. Het verslag werd goedgekeurd even als de rekening van den penningmeester, aanwijzende in ontvangst f 483 en in uitgaaf f 446, alzoo een goed slot van f 37, wat met vorige batige saldi totaal f 78 aanwijst. Ook de begrooting 1938 werd aange nomen met ontvangst f 442 en uit gaaf f 451, alzoo een tekort van f 9. Dit gaf te gelijk reeds aanleiding om de kwestie van steun aan het comité tot behoud der Nutsbev/aarscholen te bespreken en besloot de vergadering 25 per jaar bij te dragen. Ook kwam hier«bij ter sprake de groo te kosten van het aangesloten zijn bij den kring Walcheren nml, f 40 per jaar, terwijl de kring behalve het organisee- ren van Landdagen, die veelal verre genen, niet veel doet volgens het be stuur, dat maar wilde bedanken voor den kring. Uit de vergadering werden andere stemmen gehoord en het resultaat was, dat men in den kring blijft, doch zal trachten door het niet houden van land dagen en ook op andere wijze soberheid te betrachten, den band te houden, doch met zoo gering mogelijke bijdrage. De heer P. Minet bracht als afgevaar digde naar de jongste algemeene verga dering der vereeniging een uitgebreid verslag uit, dat aanleiding gaf tot vrij breedvoerige bespreking. De vergadering herkoos tol bestuurs leden, de heer J. P; Koene en F. A. Roo sendaal; tot leden van de Propaganda- comm-'ssie de heeren Winter en Faro en koos in die commissie weer den hr. Start, die aanvankelijk daaruit was ge treden, maar nu zich weer beschikbaar DAN MOET JE TOCH EENS DE NIEUWE DE VOLGENDE KEEPT RINSO ERIN GE - BRUIKEN, ZO ALS j DE FABRIKANT AANBEVEELT JE ZULT BESLIST VEP-, BAASD STAAN. De nieuwe, overvette Rinso, het grote succes in de wasmachine reinigt het vuilste goed als bij toverslag. Rinso maakt het goed helder wit en werkt bovendien veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders. Ook voor het wassen in de tobbe is Rinso het aange wezen wasmiddel. Rinso behoeft niet te worden aangemaakt en heeft een ongewoon hoog vetgehalte, waardoor het zo volmaakt reinigende Rinso sop meerdere malen achtereen kan worden gebruikt. Zodoende wast U met één pakje voor slechts 12'/s ct. in anderhalf uur een volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helder wit. Rinso wasdag is de ideale wasdag. R26-0J0» (Ingez. MedJ hard noodig, om allerlei toebereidselen voor de reis te maken". Kijk, het belooft een prachtige dag te zu.len worden", „O, gezegende dag'!" mompelde zij, terwijl zij het gordijn opzij schoof. „Is dat alles vannacht werkelijk gebeurd, Bob?" „Ik vraag mij juist hetzelfde af", „Dacht je, toen je aan boord ging, er niet aan, dat je wel eens in een afgele gen deel van de wereld terecht zou kun nen komen?" „In het begin niet. Ik was veel te ver langend, je op het spoor te komen. Maar al had ik daaraan gedacht, dan zou dat nog geen verschil gemaakt hebben. Je "was het waard". „Dat ge'oof ik niet, maar het is heer lijk, je dat te hooren zeggen Bob. Bob, ik verdien al dit g'eluk niet". Hij kuste haar teeder en wees op twee roodborstjes, die bezig waren, hun oude nest in orde te maken, „Het is waar, dat ieder levend wezen een woning nood'g heeft", zei hij. „Ja, en een maat". Op datzelfde oogenblik, nog geen zes mij'en daarvandaan, zat dokter Phenuit, met een verband om zijn groot hoofd, in zijn kristallen bol te staren. HOOFDSTUK X. De gravin- De „Isla da Marajo" stoomde den breeden mond der Amazone-rivier op en zocht haar weg.tusschen de eilanden. Zij was zwaar beladen en voerde boven dien nog honderd acht en twintig passa giers mee naar haar eindbestemming, Prainha, dat nog twintig mijl beneden de plaats uag, waar Kennedy zijn werk had. De reis van Engeland was voorspoe dig g'eweest en den geheelen weg over was het weer mooi geweest. Het was een vreemde gewaarwording, weer in de tropen te komen, na zes maanden hoofd zakelijk te Londen té hebben doorge bracht. Terwijl Kennedy naar zijn vrouw keek, die in een dekstoel naast hem zat, vroeg hij zich zelfs nu nog af, of alles geen droom was geweest. Was dit mooie vrouwtje met het gelukkige gezicht de zelfde die hij drie maanden geleden uit de Theems had gehaald? Zij had er toen anders uitgezien. Vrees en Zórg' waren toen in haar oogen te lezen geweest die nu helder en vroolijk waren. Sedert hun vertrek uit Engeland scheen zij dikker te zijn geworden. Haar wangen waren gevuld en de kuiltjes er in kwamen nu duidelijker uit. Die maand van gelukkig huwelijksleven had wonde ren verricht. Zij voelde, dat hij naar haar keek en sloot haar boek. „Weer aan het droomen, Bob?" „Ja, en ik wil nog lang voort blijven droomen". [Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5