BUITENLAND. KUNST EN WETENSGHAP. Duitschland en Oostenrijk. WALCHEREN. ZW-BEVELAND. OOSTENRIJK. TSJECH0-SL0WAKIJE, VER. STATEN (lngez. Mïu.j verschillende ijzerconstructies plaats vindt. Spr. is iemand uit de praktijk, hetgeen duidelijk bleek uit de zaakkund ge, heldere uiteenzetting die hij van de ver schillende zaken gaf. Tot slot vertelde spr. over het vervaard gen van krukas sen en het ontstaan van asbreuken. Heel kleine scheurtjes moeten aan de opper vlakte zorgvuldig worden onderzocht; dan kan men constateeren of het inwen dige een breuk bevat. Een en ander werd toegelicht door een serie mooie en duide ijke foto's. Een warm applaus er. een hartelijk woord van dank van den heer Doets vertolkten de waardeering en het genoe gen, waarmede de aanwezigen naar den spreker nadden geluisterd. HET KASTEKORT OP HET POSTKANTOOR. De kantoorbediende der P.T.T., d'e Woensdag was aangehouden in verband met een ontdekt kastekort, is gisteren avond weder op vrije voeten gesteld. In het verslag van de raadsverga dering van Woensdag stond, dat taxi's zonder taximeter niet in België worden toegelaten, dit moet echter zijn dat zij met taximeters niet worden toegelaten. Hulp-postkantoor te Veere wordt P.T.T.-station. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt het hulp-P.T.T.-kantoor te Veere vervangen door een post, telegraaf- en telefoon station. In de verkeersafwikkeling komt geen wijziging. SINT LAURENS. De Chr. Knapenver- eeniging „Hoop der Tctekcjmst" hield gisteravond in het vergaderlokaal haar 17e jaarvergadering. Het samenzijn stond onder leiding van ds. Simoons. Na de Bijbelinleiding wisselden voordracht, verhaal en toespraken elkaar af. Een en ander viel zeer in den smaak van de aanwezigen en een hartelijk applaus be loonde het werk van de zeventien jon gens en hun beide leiders. Met voldoe ning kunnen allen op een welgeslaagden avond terugzien. SINT LAURENS. Woensdagavond vergaderde de Vereeniging voor lucht bescherming in café „Bloemendaal" al hier. Na een inleidend woord door bur gemeester Van 't Hoff werd het voor- loopig bestuur, bestaande uit de he eren H. A. de Boer, voorzitter, A. van Lan- gevelde, secretaris, J. J. de Muynck, penningmeester, J. F. Meijer, en S. Hil- lebrand, tot definitief bestuur gekozen. Hierna hield de heer Bierman een cau serie over de luchtbescherming, verdui delijkt door lantaarnplaatjes. Een afdee- ling van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming met aanvankelijk 18 leden, werd daarna opgericht. HANSWEERT. Het wrak van de in dertijd nabij Baalhoek gezonken Zu d- Slavische zeeboot SRGJ zal door den rijkswaterstaat worden opgeruimd. De opruiming is o^gedratJen aan W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam, die niet de werkzaamheden zoo spoedig mogelijk zal beginnen. YERSEKE. Woensdagmiddag had de oesterkweeker Jac. Krijger het ongeluk dat bij het stoken van een vuur onder den ijzeren teerbak de inhoud vlam vat te en geweldige rookwolken verspreid de. Het vuur tastte ook de loods van den heer J. de Koeyer Sr. aan maar door het nathouden van het houtwerk wist men erger te voorkomen, vooral dank zij het doortastend optreden van den onderbaas Jan Pikaar. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den hr. M. Bom kwam de Werklie- denvereeniging in vergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat de vereeniging 35 jaar geleden is opgericht. Van de toenmalige bestuursleden zijn de heer en H. Toolens en D. Landman nog steeds bestuurslid. De toestanden voor den werkman waren in dien tijd heel wat minder. Er kend moet worden dat het veel beter geworden is. Wanneer we echter zien, welke loonen worden uitbetaald aan den werkman, en welke aan ambachts lieden en ambtenaren, dan is het ver schil groot. Spr. drong aan op nauwe aaneensluiting. De penningm. deed verantwoording over het gehouden beheer. Aan het be staande ziekenfonds was 100 uit de kas geschonken, aan wijkverpleging 10, hetwelk ook voor 1938 werd ge voteerd. Het kassaldo bedroeg f 65, Het leden tal klom tot 128 de contributie be draagt 0.25 per jaar. De Spaansche burgeroorlog. Geslaagde tegenaanvallen der regeeringstroepen. De regeeringstroepen hebben tegen aanvallen gedaan tusschen Estremadura en Andalusië, waar de rechtsche troe pen verleden week zijn opgerukt. Des avonds waren de stellingen in de Sierra Quemada, de S erra de l'Agui- la en te Puerto de la Nava, waarvan de opstandelingen zich eenige dagen ge leden hadden meester gemaakt, op nieuw in handen der regeeringstroepen. De aanvallen waren zeer hevig. De op standelingen, d e geen tijd hadden om zich te verschansen, moesten vaak een gevecht van man tegen man aanvaar den. Het ministerie van defensie te Bar celona meldt voorts, dat de rechtschen aan het Oostelijk front een zeer krach- tigen aanval hebben gericht op de stel lingen, d e Woensdag bereikt zijn door de regeeringstroepen, welke doordron gen ten Zuiden van Vivel del Rio, De regeeringstroepen moesten deze stel lingen prijsgeven, doch heroverden ze onmiddellijk n,a een tegenaanval met het blanke wapen. De strijd in het Verre Onsten WEIHWEI NOG TN CHINEESCHE HANDEN. De Japannèozen beweren thans niet meer, dat zij Weihwei (province Sjan- si) reeds ingenomen hebben, doch ver klaren, dat de oprukkende Japansche troepen een verwoeden slag hebben geleverd bij het station van Weihwe', ongeveer een mijl ten Noorden van de stad. De Chineezen zouden daarbij dui zend dooden hebben verloren. Na de zen slag maakte de Japansche colonne een zwenking in Westelijke richting en naderde de beide andere Japansche colonnes, d'e oprukken langs den Zuid oostelijken hoek van de provincie S'an- si. Weihwei bevindt zich nog in Chi- neesche handen. In Stans! wordt aan alle fronten fel gestreden. Chineesche plundertocht. Uit Sjanghai wordt gemeld: In den afgeloopen nacht hebben Chineesche bandieten een plundertocht op groote schaal ondernomen. Vijftig bandieten staken in jonken v.an Poetoeng naar Yagtsepoe over en plunderden aldaar de voorraadschuren. Op den terug tocht werden zij door controlevaartui- gen der Japansche mar'ne ontdekt. Bij de landing in Poetong werden 17 ban dieten gearresteerd. Demonstratie te Tokio tegen de Japansche partijgroepen. Ongeveer 400 leden van het z'g. verdedirfi-ntfscoros tegen het commu nisme hebben gisteren te Tokio de par tijgebouwen van de Minseito en van de Seiyoek.ait, welker afgevaard'gden zich in den rijksdag bevonden, bezet. Zij eischten ontbinding van deze beide partijen, en vorm'ng van een groote nationale eenheidspartij, waartoe zij onderhandelingen met de besturen de zer partijen wilden openen. Daar onderhandelingen echter wer den afgewezen en de bezetting voort duurde, richtten de partijbesturen zich tot den m'nister van binnenlandsche zaken, admiraal Soevetsoegoe, die n,i overleg met den hoofdcommissaris van politie, de 400 demonstranten liet ar- res+eeren. De Japansche bladen noemen het voorval ernstig. De demonstranten droegen borden met opschr'ften „Weg met de politieke partijen". Zij beweer den zelf lid der beide partijen te zijn, en dat het betreden van hun eigen partijhuizen hun niet kon worden ont zegd De pers m,aakt er den minister van binnenlandsche zaken een verwijt van, dat zulk een demonstratie tijdens een zitting van den rijksdag mogelijk is geweest. Geruchten, Hardnekkige geruchten doen te Ber lijn de ronde, volgens welke in de eerstvolgende dagen zeer belangrijke besluiten tien aanzien van Oostenrijk zonden worden genomen. Op economisch gebied zouden de douanerechten tusschen Duitschland en Oostenrijk geleidelijk afgeschaft wor den, zoodat men tenslotte zou komen tot een Duitsch-Oostenrijksch tolge- bied. Er zou een vaste verhouding tus schen de valuta v,an be de landen wor den gebracht in afwachting van de in voering eener gemeenschappelijke munt. Het Duitsche programma van groote openbare werken zou worden uitge breid tot Oostenrijk, in het bijzonder door den aanleg van autowegen en door het te werk stellen van Oosten- SCHORE. In een goed bezette zaal van wed. Luijk hield Woensdagavond, de chr. meisjes-vereeniging „Advendo" haar jaarfeest, hetwelk door ds, Postma met gebed werd geopend. De presiden te mej. Van den BrinkGlerum sprak een welkomstwoord. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek, dat het ledental stationnair is gebleven. De voorgedragen stukjes kwamen goed tot haar recht. Bij de gehouden verloting viel de hoofdprijs, „een ge borduurd tafelkleed ten deel aan mej. Van KoeveringeRijn. rijksche werkloozen in den Du'tschen BEURS VAN AMSTERDAM. landbouw en de Duitsche industrie, f Men verzekert te Berlijn, dat deze, Denemarken Oblig. 1926-5 101% maatregelen zware financieele offers Amsterdam 1936-3% 101% voor het Rijk zouden medebrengen. Zij Zeeuws. Hyp. B-4 100100 zouden worden goedgemaakt door ze- Cities Service Cy. P. 1958 5 38%39% kere voordeelen op het gebied der bui-A Amsterd. Bank 159—158% tenlandsche polit ek. Oostenrijk, aldus j A Pref. Jurgens A 142142% willen de geruchten weten, zou ten A Ned Gist- en Spiritusf. 501504 aanzien van het Antikominternpact en A De Schelde N.B. 53%58% den Volkenbond zijn politiek aanpassen V Am, bmeit en Kef. 36%37% aan die van het Derde Rijk Wat de j A Born. Sum. HM. 182%182 binnenlandsche pol tiek betreft: weldra A Houth. Alberts 98%98 zouden een nieuwe reorganisatie van C Union Pac, Rr, 58%59% het Oostenrijksche kabinet en een her- C Int. Nickel Cy. 35%36% vorming van het Vaderlandsche front O. Indie 37 1000-3 99%99% tot stand komen. De nationaal-socialis-Enge'and 1960-90 4 84%84% ten zouden dan belangrijke portefeu'l- A KoIon:ale Bnk. 120%124 les krijgen. Kolonel Ad,am, de secre- A N.I. Hbk. 1000 132%134% taris-generaal van het Vaderlandsche C Ned H. M. 1000 152%153 front, zou moeten verdwijnen. De na- .A v. Berkels Pat. 60%61% tionaal-socialisten zouden tot het front C Ca'vé-Delft 9292 worden toegelaten en daar een deel der leidersfuncties bezetten. Men verklaart, dat Schuschnigg da- ze voorwaarden te Berchtesgaden zijn gesteld en dat Schuschnigg ze aanvaard zou hebben. In regeeringskr'ngen te Berlijn toont men veel vertrouwen in de verdere ontwikkeling van de Duitsch-Oosten- rijksche betrekkingen. Men geeft dui delijk te verstaan, dat, zonder dat men een directen „Anschluss" wil, het Der de Rijk hoopt dat tusschen Du'tsch- land en Oostenrijk dezelfde betrekkin gen zullen ontstaan, die reeds onder houden worden tusschen het Rijk en Dantrig, dat formeel een vrije staat is gebleven. De besprekingen van Seiss Inquart te Berlijn. Het voornaamste punt, waarover Seiss Inquart te Berlijn onderhandeld zou hebben met Hitier en de n.ationaal- soc alistische leiders is de regeling van het lot der Oostenrijksche politieke veroordeelden (nationaal socialisten), wien amnestie is verleend en die Oos tenrijk n et verder op zijn grondgebied wenscht te houden, doch die de Führer naar hij verklaarde wel in Duitschland wil toelaten. Fransche perstemmen. De Petit Parisien schrijft: „Uit de stemming in de Fransche politieke krin gen mag men opmaken, dat Frankrijk, tegenover het gevaar van een geleide lijk onderwerping van geheel Midden Europa aan de Duitsche bevelen vast besloten is een krachtige houding aan te nemen, de eenige houding trouwens die een groote mogendheid welke alge- meene belangen te verdedigen en bond- genooten te beschermen heeft, waardig is. Volgens de „Excelsior" zouden Enge land en Frankrijk zich niet kunnen neer leggen bij de stichting van een overbe- wapend DuitSch rijk van tachtig mitlioen menschen. Een dergelijke goedkeurng zou echter nog moeilijker zijn voor Ita lië, dat een Duitschland, Welks in- dustrieele en militaire macht meer dan verdubbeld is, aan den Brenner zou krij gen, van waaruit Triëst onmiddellijk be dreigd wordt. Volgens de „Jour" doet het gerucht de ronde, dat Duitschland Oostenrijk een schijnzelfstan dgheid zou laten be houden op voorwaarde, dat zijn troe pen over Oostenrijkschen grond mogen trekken, wanneer een verzet van Praag tegen de Duitsche eischen aanleiding tot een gewapend optreden zou geven.. Zoo komt het Tsjechoslowaaksche probleem in al zijn scherpte naar voren. De Figaro zegt, dat Italië door Oos tenrijk te laten vallen, wellicht compen saties op ander gebied van Duitschland zou kunnen verkrijgen. Het blad vraagt Italië overigens niet zijn pol tiek te wij zigen: het noodigt Rome slechts uit ernstig na te denken over de perspec tieven die zich voor Europa openen. De Populaire is van meening dat hel opgeven van Oostenrijk door Mussolini beteekent, dat Italië in Spanje grootere voordeelen zal trachten te verwerven. Bijna 105 jaar oud geworden. Te Puchberg bij Weenen is de oudste :nwoner van Ooslenrijk overleden, die op 1 Maart 105 jaar oud zou zijn ge weest. De man, Johann Postl geheeten en smid van zijn beroep, had van 1850 af de Italiaansche oorlogen meegemaakt en werd in 1859 wegens buitengewone dapperheid door den Ke:zer zelf gede coreerd. Hij heeft twaalf kinderen gehad en is nooit ziek geweest. Wanneer hij zich eens een dag niet lekker gevoelde, vastte hij zoolang, tot hij weer vo'komen in orde was. In geneesheeren stelde hij een haast pathologisch wantrouwen. Hij was tot aan het eind van zijn leven ge zond en gaf als recept daarvoor en voor het oud worden op: „Arm zijn en hard werken!" Politieke vechtpartü, Voor den aanvang van een vergadering der Du'tsche sociaal-democraten te Karlsbad is de (nat. soc.) Sudetenduit- sche afgevaardigde Wollner door een sociaal-democraat met een gummistok neergeslagen. Tn het vergaderlokaal ontstond hierop een groote vechtpar tij. Wollner werd met een zware her senschudding naar het ziekenhuis ver voerd. De soc aal democratische partij had te Karlsbad een politieke vergadering belegd. Partijgangers van Henlc'n tracht ten met tfeweld de zaal binnen te drin- A Philips Gem. B. afg. 297%—299-303% C Unilever 151 151 %-52% C Am. Car Foundry 16%17%-% C Anaconda Cop. 2324%-% C Bethlehem St. 40%42%-% =C Kennec Copper 26%28%-% C U. States St. C. 39%—40%-41 C North Am. Cy. 13—13.% A Kon. Petr. Mpij. 349%—354%-52% C Contin. Oil Cy. 20%21%-% C Phillips Petr. Comp. 27%28% C Shell Un on O.C. 10%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 112%113%-14% AHV, Amste-dam 422%428-32 A Java Cult. Mij. 152 A N.I Suiker U, 128%—129 A Deli Batavia 244%246%-47% C Deli Mij. 1000 299%—300-302 A Senembah 300303%-05 BEURSTHERMQMETER VRIJDAG Philips Munt KoniakL Amerika -s Uuilev«r —i H.V.A Schept. Suiker Tabak Wettig. ObLMarkl-i Gedeponnfr'a C Baltimore Ohio 7%7% C Southern Pac. Cy. 13%14%-% A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubb. C. 208%—212%-15% A Deli-Bat. Rubb. 133-144-41 A Hessa Rubber 123%127%-30 A Serbadjadi S.R. 97100-102 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gisten 8.96 8.97 72.27 72.26 5.88 5.87 30.34 30.35 1.78% 1.78% prijs wilden betalen. Daarop volgde de vechtpartij, waarbij verscheidene ge wonden vielen. Wervelstorm. Het in een petroleumgebied van Lou isiana gelegen plaatsje Rodessa is door een hevigen wervelstorm geteisterd. Er zouden minstens 10 dooden en een vijf tigtal zwaargewonden zijn. Volgens ver halen van vluchtelingen is een groot deel van het dorp geheel verwoest. De ge wonden zijn in verschillende naburige steden in ziekenhuizen opgenomen. 2e Abonnementsvoorstelling in den Schouwburg Molenwater. De Tijd en de familie Conway, van J, B. Priestley. Rotterd. Hofstad Tooneel. (-§-) Priestley is een van de populair ste, (zoo niet de allerpopulairste) der hedendaagsche tooneelschrijvers in En geland. Er was een tijd, dat hij hoog mikte; en als zoovelen den droom koes terde van een vernieuwing der drama tische kunst, een vernieuwing dan, wel ke het tooneel zou verlossen uit de na turalistische klauwen der 19e eeuwsche kunstzinnigheden. Als zoovelen heeft hij dien droom echter droom moeten laten en huns ondanks zijn dramaturgi sche talenten de naturalistische paden laten bewandelen. Een niet onaanzien lijk getal stukken, alle in elk geval een kundig vakmanschap verradend, kwam op deze wijs tot stand. „De tijd en de familie Conway" zou men een spel van illusie en desillusie kunnen noemen. De illusies van een jong geslacht, vlak na den oorlog, wor den gesteld tegenover de maatschappe lijke werkelijkheden van 20 jaar later. Het is allemaal heel zielig. Van al de levenslustige verwachtingen der jonge lui, 4 zusters en 2 broers, komt bitter bitter weinig terecht. Mevrouw Con way, de moeder (weduwe) staat na de 20 jaar als middenin een griezeligen kring van scherven, Priestley heeft het geval in een eigen- aardigen technischen vorm gegoten. Na het eerste bedrijf, bijna geheel exposi tie, voerde hij direct in het tweede de gebroken illusies ten tooneele, om dan in het derde tot het begin terug te kee- ren en aldus retrospectief te projectee ren, hoe zielig weinig de kille realiteit aan de glanzend warme verwachtingen had beantwoord. Deze werkwijze koos hij blijkbaar, om het stuk eenig karak ter van originaliteit op te dringen. In derdaad: de afkomst er van zou heel wat duidelijker in de gaten loopen, als tweede en derde bedrijf verwisseld wer den, de chronologie dus hersteld. Eeti moeilijk speelbaar stuk vooral het eerste bedrijf, dat vrijwel elke dramati sche spanning mist. Dit in aanmerking genomen, heeft de Hofstad-troep het er lang niet slecht afgebracht. Bets Ranuc- ciBeekman, als de goedhartige moe der, dol op haar kinderen, Vera Bon dam als de in barre sociale theorieën verstrikte Madge Conway, Adrienne Canivez, als de met schrijversaanleg behepte Kay Conway en Paul Steenber gen, als de stille wijze Alan, voldeden ons het best. Maar de schrijver heeft hun minder hachelijke problemen gesteld, dan b.v. aan Joekie Broedelet, die er min of meer hopeloos naar streefde, de bijna anonieme figuur van Joan Heiford leven in te blazen. Na het langgerekte eerste bedrijf was het applaus uit de vrijwel geheel be zette zaal nogal mat. Na tweede en der de bedrijf werd er veel hartelijker in de gen, zonder dat zij zelfs den toegangs-handen geklapt. „Die Jahreszeiten". Uitvoering door het Chr. Gem, Koor te Goes. „Die Jahreszeiten" is ongetwij feld het populairste oratorium, en ook het meest bekendste van Joseph Haydn, We meenen ,,D e Schöpfung" van den zelfden componist hooger te moeten waardeer'en, doch anderzijds heeft ook dit oratorium groote kwaliteiten en stelt het ook hooge eischen aan diri gent, koor en orkest, maar vooral aan de solisten, d e er een groote rol in. vervullen. De stof is bevattelijk en overzichtelijk geordend. Achtereenvolgens worden de verschillende eigenschappen en de meest typeerende voorvallen van lente, zomer, herfst en winter in vocale en in strumentale klanken uitgebeeld. Sunon, een boer, beschrijft de jaargetijden; Han- ne, zijn dochter, en Simon, een jonge boer, antwoorden hem en bevestigen zijn woorden. In den zomer speelt de liefde een rol bij Hanne en Simon, en in den winter worden de jaargetijden vergeleken met 's menschen leven. Or kest en koor vormen in de eerste plaats achtergrond voor den solozang en ko men slechts enkele malen meer in 't bijzonder naar voren. Bij dit oratorium hangt het welsla gen dan ook voor een zeer belangrijk deel af van de solisten en we willen da delijk constateeren, dat het Chr. Gem. Koor, met mej. C. Bijster, Haarlem, so praan, den heer M. Gobets, Schoorl, te nor, en den heer Laurens Bogtman, Hil versum, bas-bariton, een drietal van de allerbeste krachten geëngageerd had. Deze drie solisten hadden elk een prach tige, klankvolle stem, een beheerscht geluid op elke toonhoogte, en een uit stekende voordracht. En ze waren in deze zoo aan elkaar gelijk, dat we, door één afzonderlijk te noemen, de anderen zouden te kort doen. Zooals b.v. mej. Bijster „Wilkommen jetzt, o dunkier Hain" zong, en de heer Gobets „lm Garten steh 'n um jeden Baumenz., en de heer Bogtman „Vom diirzen Osten dringt", enz., dat was alles subliem. En het publiek was terecht zoo enthousi ast over de solisten, dat elk een „open doekje" te beurt viel. Dezelfde eer ge noot trouwens het koor, ook dit kreeg, bij het koor van landlieden en jagers, een hartelijk applaus onder de uitvoe ring. En ook het koor verdiende die hulde, want het zong goed, als „één man", en zelfs de moeilijkste passages bleken er uitstekend n te zitten. Het bleef, bij de vele fortissimo's mooi van toon en bekroonde zijn zang met een prachtig slotkoor. Ook over het orkest, met inbegrip van den heer A. S. Blok- poel, uit Middelburg, aan de piano, niets dan goeds. Het voelde zijn taak volkomen aan en op verschillende plaat sen (S e naht, sie kommt Der Win ter, enz.), was het subliem en wist een prachtig geheel van zang en muziek te formeeren. Hier en daar maakten we een kleine aanmerking als een iets te sterke bege leiding bij de soli „Vom Widder strahlet, enz.", doch waar tenslotte een dergelijk mooi geheel verkregen werd, zwijge verder de critiek. Ook het publiek was opgetogen, gelijk wel uit de spontane toejuichingen bleek. Het was alzoo een mooie avond voor het' Chr. Gemengd Koor, en zeker in het bijzonder voor zijn directeur, de ziel dezer uitvoeringen, den heer W. 't Hooft. Tenslotte willen we toch nog met eenige critiek eindigen. Op de afwezi gen. Hoewel de groote zaal bijna geheel bezet was, er waren toch nog enkele tiental'en leege stoelen. Dé)t mag bij dergelijke uitvoeringen niet voorkomen? Er het Utrel vadel j.l. blijk Ij nog De| dwijr langz gelen Del diens laatst werd afgel sioen repat waari ten er hij t^ woon nieuM komt de, ir van Hej waar achtt< slotte trokk| naar zoude De bruar ontvii kaart Daar hem verd\ dere werd landsi nis ge ging Op Koble strass Het adres ernsti| Dezer phen waaril onder; derzo] ren. hordij De Duits<| deze vragefl nooit tinger sche worde Du'f scj De de ee van hc Alleeif over klacht kreegj van zi Mej ven ai niet sl Ree GroniJ aldaar voor ring. te leg| kele foto's schap, houde holpeij der Gistl werkk te Gr daar hij vai die nt

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2