GOESCHE COUCAHT^ Oostenrijk komt onder Duitsche voogdij BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 39. TWEE BLADER WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Hitier stelde te Berchtesgaden, onder het uiten van dreigementen, eischen aan Von Schusch nigg, welke thans zijn ingewilligd. ZUID-BEVELAND. elburgschecourant dagblad Voor Middetourg, Goes en agent smap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en ufc>ea 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bfj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redaetie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l—it regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrial „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a /i ct. bii vooruitbetaling Adv. n»a£ „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cons rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent- WIEG UIT POLEN VOOR PRINSES BEATRIX. Aan het prinselijk paar is uit naam van de directie van het Poolsche staats- boschbeheer door haar vertegenwoordi gers in Nederland, de heeren M. Bakker en P. H. Faber, een uit' verschillende Poolsche houtsoorten vervaardigde wieg aangeboden. De wieg is ontworpen door den Pool- schen architect, ing. Jan Boguslawski, die op de Parijsche wereldtentoonstel ling 1937 een grand prix verwierf. Het beeldhouwwerk is van de hand van den sculpteur Stanislaw Sikora. Tegelijk met de wieg en de bijbehoo- rende oorkonde, is vanmiddag aan het prinselijk paar een ged.cht aangeboden, op deze wieg gemaakt door de Pool sche dichteres Kizimiera Iliokowicz. DE TORPEDEERING VAN DE „HANNAH"'. De minister antwoordt op de vragen van den heer Donker. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Donker in zake het torpedeeren van het Nederlandsche schip „Hannah" en betreffende de bescherming van" de scheepvaart in de Middellandsche zee, heeft de minister van buitenlandsche zaken het volgende geantwoord: De regeering heeft een nauwkeurig onderzoek doen instellen naar de oorza ken van het vergaaif van het Nederland sche schip „Hannah" en naar de juiste plaats, waar dit heeft plaats gevonden. Hoewel dit onderzoek nog niet beëin digd is, kan reeds worden medegedeeld, 'dat de „Hannah" naar alle waarschijn lijkheid is getorpedeerd en wel op een afstand van ruim 5 mijl uit de Spaansche kust ter hoogte van kaap San Antonio. Ten einde de veelvuldige aanvallen van onderzeebooten van onbekende na tionaliteit op koopvaardijschepen, wel ke niet tot een der beide strijdende par tijen in Spanje behooren, tegen te gaan, hebben op 14 September 1937 de Mid dellandsche Zee-mogendheden, Groot- Britannië, Bulgarije, Egypte, Frankrijk, Griekenland, Roemenië, Turkije, Sov jet Rusland en Zuid-Slavië te Nyon een overeenkomst gesloten, waartoe later ook Italië is toegetreden. Deze overeen komst, welke op 17 September d.a.v. iiog werd uitgebreid tot wat aanvallen van luchtvaartuigen betreft, beoogt het tref fen van collecieve maatregelen, ten ein de de handelsscheepvaart in de Middel landsche Zee op afdoende wijze tegen bedoelde daden van piraterie te bescher men, door volgens een bepaald systeem de voornaamste zeevaartroutes door de oorlogsschepen van bovengenoemde mo gendheden te laten patrouilleeren. Aan de Nederlandsche scheepvaart werd langs officieelen weg aangeraden de in gevolge die overeenkomst gedane aan bevelingen fe volgen. De „Hannah" be vond zich bij haar torpedeering buiten de aanbevolen scheepvaartroute. Toen na het uitbreken van de vijan delijkheden in Spanje eenige Neder landsche schepen in verband daarmede bij de doorvaart van Straat Gibraltar overlast bleken te ondervinden, heeft de Nederlandsche regeering door het stationneeren van oorlogsschepen ter plaatse zorg gedragen, dat de bona-fide Nederlandsche scheepvaart bij de door vaart door genoemde zeestraat kon wor den geconvoyeerd. Deze wijze van con- voyeeren vindt reeds meer dan een jaar op volkomen bevredigende wijze plaats. Zoowel het patrouillesysteem, waar toe bij de overeenkomst te Nyon werd besloten, als de hierboven bedoelde maatregelen van het convoyeeren van Nederlandsche koopvaardijschepen in Straat Gibraltar waren op 11 Januari Het is niet goed het is een groot kwaad en een groot leed, als een kind zich vreemd gevoelt in eigen huis. Fred, v. Eeden. j.L, den dag van hét vergaan van de „Hannah", in werking. Buiten Straat van Gibraltar is de Ne derlandsche regeering niet voornemens maatregelen te nemén ter bescherming van de Nederlandsché scheepvaart in de Middellandsche Zee. DE LAGE GRAANPRIJZEN. Een aires van Landbouw en Maatschappij. Het hoofdbestuur van Landbouw en Maatschappij heeft zich met een adres tot den minister van economische zaken gewend, om 't ministers aandacht te ves tigen op den uiterst critieken toestand waarin vele verbouwers van 'rogge, gerst en haver verkeeren, in verband met de geringe gelegenheid die bestaat om deze producten te verkoopen en tengevolge van de lage prijzen die men voor deze producten krijgt. Adressant verzocht ten spoedigste maatregelen te vyillen nemen om de prij zen van de in het binnenland verbouw de granen op een loonend peil te bren gen, waarbij zij voor rogge denken aan een prijs van minstens 8 per 100 kg. Het wil adressant' voorkomen, dat vlugge en afdoende maatregelen in de zen alleen kunnen zijn: verhooging der monopolieheffingen op alle voedergra- nen, inzonderheid op mais, waarvan mo menteel een veel grooter kwantum schijnt te worden ingevoerd als in de laatste jaren het geval was. Wanneer de daardoor verhoogde voe Uit Weenen kwamen vanochtend vroeg opzienbarende berichten. Zulks in ver band met de onverwachte ontmoeting, welke bondskanselier Von Schuschnigg Zaterdag jl. te Berchtesgaden met H t- ler had. Thans blijkt, d,at de Piihrer daarbij verregaande eischen aan Von Schuschnigg heeft gesteld, en dat men te Weenen den moed niet heeft kun nen vinden, ze te weerstaan. In 't kort komt de zaak hierop neer, dat de Oostenrijksche nationaal-socialisten niet langer onderdrukt zullen worden en dat om een „verzoening" tusschen hen en de Oostenrijksche regeer'ng te bewerkstelligen een nieuwe minister in het kabinet is opgenomen, nl. dr. Seiss Inquart, die de portefeuille van b'n- nenlandsche zaken kreeg en aan het hoofd der veiligheidspolitie kwam. Dit beteekent, d,at het nationaal-social'sme nu in Oostenrijk het een en ander in de melk te brokken zal krijgen, natuur lijk ten gunste van een zeer nauwe sa menwerking met Berlijn. Anders ge zegd: Weenen is politiek min of meet onder curateele van Berlijn geraakt, (Men zie ook de Kron'ek v. d. Dag). Nationaal-socialisten zullen tot het Vaderlandsche front wor- den toegelaten. De chef van den regeeringspersdienst te Weenen. kolonel Adam, heeft gister avond voor de radio meegedeeld, dat voortaan ook nationaal-socialisten tot het Vaderlandsche Front (de regee- ringscoahtie) zullen worden toegelaten. Hij zeide o.na., dat de mogelijkheid, tot het Vaderlandsche Front toe te treden, zal worden uitgebreid tot die kringen, welke tot dusver een vij andige of afwachtende houding heb ben aangenomen. Duitsche troepen-bewegingen aan de Oostenrijksche grens. Volgens berichten van het Fransche Persagentschap Havas heeft Hitier zijn eischen nog kracht bijgezet, door gis teren troepenbewegingen aan de Oos tenrijksche grens te laten uitvoeren. c.r zou sprake zijn van een'ge duizen den manschappen, welke voor een deel gemotoriseerd waren, en van een de tachement luchtstrijdkrachten. Amnestie voorgesteld, \t Weenen wordt nader gemeld: Vannacht heeft het nieuwe kabinet zijn eerste zitting gehouden. Besloten werd en bondspresident voor te stellen. amnestie af te kondigen voor alle voor 15 Februari gepleegde politieke delic ten. Voorgesteld werd kwijtschelding van straf te schenken en loopende pro cessen te staken. (Al deze hebben bij na zonder uitzondering betrekking op nation,aal-socialisten) De kwijtschelding van straf is ver bonden aan de voorwaarde, dat de be trokkenen zich goed gedragen tot 1941. De bondsregeering heeft deze door „den geest van verzoeningsgezindheid ingegeven maatregel" genomen, tenein de ,alle staatsburgers, die tot dusverre ter zijde hebben gestaan, dus den weg te banen tot medewerking aan den opbouw van het vaderland, en daar mede den vrede des lands in binnenland en naar buiten veilig te stellen. Consternatie in Frankrijk. Over de gebeurtenissen in Oosten rijk schrijft de „Petit Parisien": „Met het mes op de keel heeft Oostenrijk z ch moeten onderwerpen. Het demo cratische en vredelievende Europa heeft een tweeden slag ontvangen, zeker minder hard dan dien v,an de bezet ting van Rijnland, maar die voor En geland en Frankrijk en voor alle vrije landen een veelbeteekenende waarschu wing moet zijn." In de „Echo de Paris" schrijft Per- tinax; „Wij staan hier tegenover een der groote gebeurten'ssen uit de heden- daagsche geschiedenis, een gebeurtenis, welker gevolgen niet overzien kunnen worden. Hitler, die zeer fel tegenover Schuschnigg is opgetreden, stelde Oos tenrijk een ultimatum, te vergelijken met dat aan Belg in 1914. Zullen een „Mittel' Europa" niet verhinderen?" Frankrijk en Engeland de vorming van. De „Epoque" zegt: „Een communi qué vertelde, d,at de maatregelen die genomen zullen worden, het onderhou den van nauwe en vriendschappelijke betrekkingen zullen waarborgen. Dit doet ons denken aan het verbond tus schen een konijn en een boa constric tor. Mussol ni bewaart het stilzwijgen, want hij kan niet hardop spreken." Volgens de „Figaro" heeft Italië zijn eerste groote diplomatieke nederlaag geleden. Het eerste resultaat, waartoe de politiek van de sp'l Rome—«Berlijn geleid heeft, is een overduidelijke loo chening van de Italiaansche actie in Midden-Europa." derprijzen door toeslagen op den ex port van dierlijke producten worden verdisconteerd, zal onze geheele natio nale bodemproductie er door worden gestimuleerd, hetgeen een landsbelang van de eerste orde moet worden geacht, zoo besluit het adres. De „Pet't Journal" schrijft: „Te Ber lijn heeft men. reden om victorie te kraaien. Veel meer dan het opnemen van een nazi in het Oostenrijksche ka binet, beteekent de erkenning van het Duitsche ras over de grenzen van Duitschland heen een belangrijke stap naar den „Anschluss." De „Jour" schrijft: ,,In zekere diplo mat'eke kringen deed gisteravond het gerucht de ronde, dat de houding van Duitschland, die eerst Maandagmiddag offensief is geworden, de argwaan van Mussolini zou hebben gewekt. Deze zou in eenige uren tijds versche'dene bri gades bij den Brenner bijeen gebracht hebben," Volgens de „Ere Nouvelle" beteekent de politiek van Mussolini een abdica tie van Italië op het terrein der Euro- peesche pol'tiek. De „Humanité" tenslotte zegt dat het ultimatum te Berchtesgaden niet mogelijk geweest zou zijn, als Frank rijk en Engeland zich er tevoren tegen verzet zouden hebben. Engelsche persstemmen. De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft, dat Je bijeenkomst te Berchtesgaden zeker niet het aange name en vriendschappelijke karakter heeft gehad dat "men haar aanvankelijk toekende. Hoewel de grondslagen der Oostenrijksche onafhankelijkheid nog niet vern'etigd zijn, zijn zij ondermijnd een feit, dat nauwelijks minder onaan genaam voor Italië dan voor Oostenrijk kan zijn. Het blad twijfelt er niet aan, dat een der belangrijkste gedeelten van Hitlers rede in den Rijksdag aan de Oostenrijksche kwestie gewijd zal zijn en maakt een ironische toespel'ng op het verlangen naar vrede en betere be trekkingen dat steeds door den rijks kanselier tot uiting is gebracht. De Daily Telegraph besluit met de woor den: „Hitier heeft met zijn tanden een knoop toegehaald, d'e hij niet met zijn tong kan losmaken." De „Daily Express" (conservatief) schrijft: „Wij kunnen de Duitsche vol ken niet verbieden zich aaneen te slui ten. Wij moeten ons uit de aangelegen heid terugtrekken en er buiten blijven Het ple'dooi dat Simon in 1934 voor de Oostenrijksche onafhankelijkheid heeft gehouden, moet geannuleerd en niet meer herhaald worden," De „Daily Herald" (socialistisch) schrijft: „Het lot van Oostenrijk is een bewijs te meer voor het onmiskenbare feit, d,at Europa weer een continent van anarch'e is. waar macht recht is". Het blad dringt aan op bevestiging van de gemeenschappelijke veiligheid. IN DE ZEEUWSCHE N.S.B. De „A.P." bevat het volgende bericht uit Vlissingen: „Dezer dagen heeft de N.S.B.-districts- leider voor Zeeland, een zekere Radema kers, het volgende telegram aan Mussert gezonden: „Leg functie neer, daar in vertrouwen geschokt". Ook de onder-districtsleider, tevens leider der gnep Middelburg, een zeke re Wolders, heeft zijn functies neerge legd, terwijl nog enkele andere minder bekende personen zijn gevolgd. De oorzaak van dit a-les is, aldus het bericht in de „A.P.", dat men niet langer niet het N.S.B.-lid der Provinciale Sta len, den heer Dekker te Goes, wil sa menwerken, Ir. A. Mussert is persoonlijk in Mid- cie.burg geweest om dit conflict bij te leggen, maar dit is hem niet gelukt Tot zoover dit bericht. Ook van an dere zijde had ons de mededeeling be reikt, dat de heer J. A. Rademakers die te St. Laurens woonachtig is, en volgens dezen zegsman „districts-penningmces- ter" zoude zijn, uit de N.S.B. getreden was. Wij hebben bij den heer Jan Dekker te Goes naar de waarheid van dit bericht geïnformeerd, waarop deze zeide, dat het wel waar kon wezen en ook wel n;et, en dat wij overigens een blad „met Tribune en schooiersmanieren" waren. .Het schijnt dus in die kringen niet in goede aarde te vallen, wanneer men, al vorens een bericht te publiceeren, naar de waarheid ervan informeert. Ook als men deze niet tot telegram-adres heeft. Overigens bevestigde onze correspon dent te Sint Laurens ons, na informatie, de juistheid dezer mededeeling. BSS&gtëLitüfUi. JUBILEUM MR.. J, J. HEYSE, In verband met zijn 40-jarig jubileum als lid der Middelburgsche balie, is mr. J. J. Heyse, advocaat en procureur, ter openbare rechtztting der arrondisse- ments-rechtbank alhier heden gehuldigd. Namens het college is het woord ge voerd door den president, mr. W. M. G. Jolles, namens het O. M. door den of ficier van justitie, mr. W. F. E. baron Van der Feltz, en namens de balie door mr. J. F. van Deinse, In geestige spee ches hebben de sprekers getuigd van hun waardeering voor den persoon en de kunde van den jubilaris en hun ge- lukwenschen met zijn jubileum aange boden. Mr. Heyse heeft daarop dank gebracht voor de tot hem gerichte woor den van waardeering en de hem aange boden gelukwenschen. Bij beschikking der arrondisse- ments-rechtbank is benoemd tot beëe- digd klerk ten parkette van den ambte naar van het O.M. bij de kantongerech ten in het arrondissement Middelburg, en als zoodanig beëedigd ter gerechts zitting dezer rechtbank mr. G. W. baron van der Feltz. 's-HEER ARENDSKERKE. Gisteren avond had alhier een algemeene verga dering plaats van „Het Groene Kruis", onder leiding van den voorzitter, dr. J. v. d. Made. In zijn openingswoord sprak i de voorz. er zijn leedwezen over uit dat j slechts 10 leden aanwezig waren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging thans 390 leden telt. Aan behoeftige zieken werden weer verster kende middelen verstrekt. Van het ma teriaal werd dit jaar 137 keer gebruik gemaakt. De ontvangsten bedroegen 715 en de uitgaven 701, batig saldo van 14. Moge de toestand der vereeni ging vrij goed zijn te noemen, er is toch één punt dat het bestuur verontrust, na melijk de steeds dalende contributie. Beter gesitueerden toch gaven meerma len blijk zoo weinig te gevoelen voor de heilzame werking van de vereeniging, die toch het devies voert „Door allen, voor allen", dat zij den treurigen moed vonden om hun contributie te verlagen. Tenslotte moet dit voor de vereeniging funeste gevolgen hebben. Waar door de goede zorgen van de verpleegster zoo onnoemelijk veel wordt gedaan om het lijden van velen te verzachten en het i N.V. Levensverzekering Mij. „Utrecht" te Utrecht. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig ol geen neerslag, lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. UKKEL: Matige wind uit O. richtin gen, half bewolkte tot helderen hemel, tijdelijk bewolkt met plaatselijk een wei nig sneeuw, aanhoudend koud, vrij stren ge nachtvorst met een nachtelijk mini mum van 5 iot 10 graden. Do. 17 Febr. Zon op: 7 h 15; onder: 17 h 14. Licht op: 17 h 44. Maan op: 21 h 20; onder: 7 h 45. L.K. 22 Febr. Hoog- en Laag water te Vlissiageat Januari. Wo. Do. Vr. Hoog- 16 S 17 18 en Wo. Do. Vr. 16 17 18 Westkapelle is 23 min, vroeger; (S springtij.) Hoogwater. 2.04 14.35 2.46 15.15 3.28 15.56 Laagwater te Januari. Hoogwater. 4.11 16.37 17.14 17.51 28 min. Veere 4.52 5.31 Laagwatsr. 8.50 20.55 9.32 21.34 10.15 22.14 Wemeldingei Laagwater. 9.44 22.01 10.27 22.44 11.11 23.25 en Domburg 38 min. later toch ook voor zoo velen een uitkomst is om van de verplegings-artikelen gebruik te kunnen maken, is het een dure plicht om hiervoor dankbaar te zijn. Daarom willen wij, aldus het verslag van den secr-, met den meesten nadruk hen, die toch mee'r kunnen betalen, dan vele minvermogenden, verzoeken hun jaar- lijksche bijdrage te willen verhoogen, opdat het „Groene Kruis" zich nog meer zal kunnen ontplooien tot zegen der zie ken en lijdenden. Uit het jaarverslag van den diacones- senarbeid blijkt dat 752 maal hulp is ver leend, aan 24 personen in de wijkver pleging, 250 bezoeken aan 19 personen voor de T.B.C.-bestrijding en 8 bezoe ken Maatschappelijk werk zijn afgelegd en dat 3 kinderen hoogtezon-behandeling kregen. Vervolgens kwam aan de orde het be noemen van een bestuurslid in de vaca tur e van wijlen A. Braamse. De voorzit ter herdacht, alvorens tot de stemming over te gaan, in korte bewoordingen den overledene. Daarna wérd gekozen de heer Jac. Snoodijk te 's-Heer Hendriks kinderen. Tot afgevaardigde naai- de algem. vergadering van de Prov. Zeeuv^; sche Groene Kruisvereeniging werd aan gewezen de heer M. Mol en tot plaats vervanger de heer K. Janes. Besloten werd voorts verlenging van de Kon. goedkeuring op de statuten aan te vra gen. RAAD VAN KRABBENDIJKE. KRABBENDIJKE. Maandagavond vergaderde de Raad onder voorzitter schap Vein burgemeester jhr. mr, W. C. Sandberg tot Essenburg. Nadat de vergadering op de gebrui kelijke wijze w,as geopend, herdacht de Voorzitter in een korte toespraak de geboorte van Prinses Beatrix. Zonder hoofdelijke stemming eri zon der bespreking vereenigde .de Raad zich met het voorstel van B. en W. om ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 een derde leslokaal ter besch kiring te stellen van het bestuur der Herv. School, Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van een ambtswoning voor den gemeente-secretari?. Op voorstel van den burgemeester werd overgegaan tot een besloten vergadering. Na her opening werd besloten aan te koopen

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1