en tvea ts die fmaaende fuesaun! KRONIEK van den DAG. Het oog van Abu ZEELAND. TWEEDE BLAD VAK DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE (ST.) VAN MAANDAG 14 FEBRUARI 1938. No, 37. .MljNHARDTjE" i. ff „ff HET SOLISTENCONCOURS VAN DEN BOND VAN HARMONIE- EN FANFAREVEREENIGINGEN. Officïëele belangstelling op den tweeden dag. De uitslagen. MIDDELBURG. „TOT STEUN". Verkeerde keus. Koning Carol van Roemenië heeft moeten erkennen, dat hij zich met den heer Goga als minister-president, in de politieke vingers heeft gesneden. Er lis moed voor zulk een er kenning noodig. Maar soms noodza ken de omstandigheden den mensch tot moedige prestaties. Het kon zoo niet lam ger, zooals het de laatste weken in Roe menië toeging. Goga scheen bezig het land te ruïneeren. Nog geen twee maan den was hij aan het bewind, maar reeds moesten tal van fabrieken den arbeids tijd inperken, zakte de waarde van het Roemeensche betaalmiddel met schok ken in, stagneerde de handel en begon nen verschillende belastingen opzienba rend lage opbrengsten te vertoonen. Het staat weliswaar vast, dat door middel van zekere beurstransacties een aantal Joodsche kapitalisten deze dingen wil lens en wetens in de hand werkte. Maar dat had Goga moeten voorzien,- toen hij zijn anti-semietische lusten ging botvie- ■n. Hij kon dan toch moeilijk verwach- n, dat de Joden hem voor zijn woeden iden zegenen. Men kent de voorgeschiedenis: nadat in December parlementsverkiezingen wa ren gehouden, welke voor geen enkele rtij een groote meerderheid hadden op- 4~leverd, meende koning Carol een i,sterke man" aan de regeering te moe ten roepen. Zijn keus viel op Goga, het hoofd van de crypto-fascistische „chr. na tionale beweging", welke nog geen 10 J' de uitgebrachte stemmen had weten sjen '®Twerven. De vorst hoopte, dat Go- sche s reée®ring er in zou slagen een eind maken aan de vele politieke narig- en in den lande en verder: een bol werk zou weten op te werpen tegen de actie van de nationaal-socialistische beweging „Alles voor het vaderland", vroeger „IJzeren Garde" geheeten. Men zal zich misschien herinneren, dat deze „IJzeren Garde" een jaar of vier gele den den liberalen minister-president Du- liet vermoorden, vervolgens verboden erd, doch onder nieuwen naam haar wilden arbeid voortzette. De leiders der beweging hebben niet geschroomd, ook den vorst in hun omvangrijke cri- tiek te betrekken. Vooral op het parti culiere leven van Carol (zijn minnarijen met madame Lupescu, die nog steeds in de nabijheid van het paleis te Boekarest ->-.M)nt) hadden en hebben zijn het voor- 2; on. Goga. moest dus ook probeeren aze beweging den wind uit de zeilen te nemen. Noch van het een noch van het ander heeft hij iets terecht gebracht. Goga bleek de geschikte man voor de plannen des konings allerminst te zijn. In ruim anderhalve maand tijds slaagde hij er in, lit te bewijzen; zoo deugdelijk, dat er •oor den vorst niets anders overbleef lan door den zuren appel van een nieu we regeeringscrisis heen te bijten. Het kabinet, dat thans aan het be wind is gekomen, onder leiding van den patriarch Christea, omvat een aantal fi guren, die in elk geval beter het klap pen der regeeringszweep kennen dan Goga. De meesten zijn al eens minister president geweest, en kwamen voort uit de gelederen der democratische partijen. Maar dit laatste beteekent geenszins, dat men van hem een terugkeer tot de parlementaire democratie moet ver wachten. Integendeel, voorshands zal de nieuwe regeering zonder parlement het bewind uitoefenen. Ze acht den politie ken toestand in Roemenië van dien aard, dat een beetje dictatuur den eersten tijd gebiedende eisch zou zijn. Die „eerste tijd" zal in de praktijk wel een taai le ven blijken te hebben en daarna komt er dan waarschijnlijk een volksvertegen woordiging, weike heel weinig in de melk te brokken krijgt. De regee ring heeft althans laten weten, dat ze de grondwet zal wijzigen, „in overeen 16). JUUUf DAKI Hij leg'de den vinger op de lippen, om haar tot zwijgen aan te manen en wend de vervolgens al zijn krachten aan op twee tralies. Een ervan zat eenigszins los, maar niet genoeg, om van eenig nut te zijn. Hq verzocht haar naderbij te ko men en zij bracht haar oor vlak bij zijn mond. „Ik moet iets hebben, dat als hefboom kan dienen. Is er zooiets in de kamer?" „Niets". „Is er een andere uitgang?" „Neen, ik ben opgesloten". „Dan moet ik weer naar beneden, om iets te zoeken, waarmee ik tenminste één staaf los kan maken". „Neen, neen!" riep zij, „Verlaat mij in vredesnaam niet! Ik ben bang ver schrikkelijk bang!" „Ik zal niet langer dan een paar mi- ten weg blijven. Ik heb in den tuin eeni- ge lange stukken hout gezien. Houd moed!" „Nu vlug dan! Toe, haast je! Als je met was gekomen, zou ik, geloof ik, gek zijn geworden". „Je kunt bij het raam blijven st.aan. Als je eenig gevaar dreigt, roen dan". „Ja. ja!" Hij liet zich langs de pilaren, waarop 12 cachets 50 CL P roefdoos je 2 cachets 10 eh Bij Apoth.en Drog. stemming met den wensch van het volk naar hernieuwing en verhooging van het ethische peil in het openbare leven" De Joden in Roemenië hebben uiter aard gejuicht, toen Goga van het tooneel verdween. De nieuwe regeering is ech ter, blijkens een oproep aan het Roe meensche volk, niet van plan alle anti- semietische ondernemingen van Goga ongedaan te maken. Bezadigder en gelei delijker zal ze probeeren die elementen, die „het volkskarakter schaden en ver zwakken", het land uit te werken. Bo vendien wil ze zoeken „naar een nieuw vaderland voor de Joden met alle sta ten, die een teveel aan Joodsche bevol king hebben". Een gematigd anti-semie tisme spreekt uit deze dingen. Trouwens, iets anders had men nauwelijks kunnen verwachten. Alle Roemeensche partijen zijn de laatste jaren meer of minder anti- semietisch geworden. Blijkbaar in ver band met het onloochenbare feit, dat zich vrij veel duistere semietische ele menten in het land vestigden. Misschien zijn de goede Joden daarom met het thans aan het bewind gekomen k o- ninklijk kabinet nog wel het beste af. Een regeering, die een of meer partijen naar de oogen zou moeten zien, zou in de gegeven omstandigheden zich veel eerder door politieke harts tochten laten beïnvloeden. De Commissaris der Koningin be zoekt* Woensdag 23 Febr. a.s. de ge meenten Veere, Ritthem, Zoutelande en Westkapelle. Zaterdag werd in „De Prins Van Oran je" te Goes het tweede en laatste deel van het Solistenconcours van den Bonc van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland gehouden. Wederom was een dag van 12 uur noodig om door de lange lijst van deelnemers heen te ko men. Aanvankelijk liet het zich aan zien iilsof velen verstek lieten gaan daar versch llende deelnemers niet op tijd aanwezig waren. Een en ander be moeilijkte een vlotte afwerking van het programma ten zeerste. In den loop van den middag mocht het concours zich verheugen in het be zoek van de burgemeesters van Goes en Rilland. Mede namens zijn ambtge noot van Rilland heeft burgemeester Van Dusseldorp zich in een korte rede voer'ng tot de aanwezigen gericht waarin hij zeide het te betreuren slechts kort aanwezig te kunnen zijn Spreker verheugde zich over den bloei dezer concoursen, die een groot aan deel hebben in het hooge peil, w.aarop onze muziekkorpsen zich bewegen. Zon der deze zijn fèesten, als wij juist ge vierd hebben, ondenkbaar. Spr. ver maande de solisten niet op hun lauweren te gaan rusten, doch hun studie met denzelfden ernst voort te zetten, op dat het hooge peil der concoursen ge handhaafd blijve. Na het bestuur voor zijn arbeid gedankt en .den aanwezigen op het voorrecht een man als den heer Flipse als voorzitter te bezitten, te heb ben gewezen, besloot de burgemeester zijn lu:de toegejuichte toespraak. De heer Flipse dankte in het kort voor de goede wenschen en hoopte dat de aanwezigen de vermaning van den burgemeester zullen opvolgen. de waranda steunde, naar beneden glij den. Zij zag hem achter eenige struiken kuipen en daarna verdween hij vijf mi nuten uit het oog. Toen z'ij hem weer zag, had hij een dik stuk hout in de hand. Drie minuten later was hij weer bij het venster. „Heb je iets gehoord?" „Neen". „Goed. Dan er op los". Hij stak het eind van den hefboom tas- schen twee der tralies en drukte met zijn heele gewicht. De staaf boog lang zaam en raakte beneden los. Hij nam ze in beide handen en boog ze terzijde. Een ruimte van ongeveer een kwart meter kwam vrij. „Nog niet genoeg" fluisterde hij. „Nog eens". De tweede staaf zat vaster, maar kwam eindelijk los. Verheugd boog hij ze naar binnen en wrong zich door de opening. „Ik geloof, dat er iemand in den tuin is!" zei hij. „Sapperloot, wat ben ik blij, dat ik je terug zie!" „Voor mij is het een hemelsche vreug de, jou te zien!" zei ze met gedempte stem. „Ik zit in dit vreeselijke huis ge vangen. Vannacht ben ik bijna gestorven van angst. Kijk!" Zij wees naar de donkere vlek om den haak in de zoldering. Het druppe len had nu opgehouden, maar op het ta pijt op den vloer was een natte plek. Hierna werd het concours vervolgd. Toen des avonds te elf uur de laat ste solist het podium had verlaten, ver kreeg het jurylid, de heer Speets, het woord. Spr. zeide over het concours als zoodanig n et te willen spreken. Hij wide slechts iets zeggen over het geen de laatste solist, de heer J. Meij- ers te Ritthem, heeft gepresteerd. Nóch bij dillettanten, nóch bij beroepsmusi ci heeft spr, in zijn veeljarige praktijk als jurylid zulk een em'nente sopr,aan- saxophonist aangetroffen. Het grenst aan het ongeloofelijke wat de heer Meijers hier presteerde. Een speciale gelukwensch is hier wel op zijn plaats. De aanwezigen onderstreepten deze woorden met een spontaan applaus. Tot besluit sprak de vice-voorzitter van den bond, de heer A. A. Mol te Ril land. Het speet hem dat de heer Flipse dit niet meer kon doen, doch de moei lijke verbinding met Noord-Beveland noopten hem iets eerder te vertrekken. Gelukkig is ziekte geen aanleiding voor deze afwezigheid. Ook de heer Mol wees op het geluk dat de bond den heer Flip se als zijn voorzitter heeft. De eere-voor- zitter, de heer H. Blok te Kapelle, was door ziekte afwezig. Gelukkig heeft zijn ziekte een gunstige wending genomen. Aan allen, die aan het welslagen van dit concours hebben medegewerkt, bracht spr. een hartelijk woord van dank, in het bijzonder aan den heer Speets, die een paar zware dagen ach ter den rug heeft, en aan den heer M. v. d. Griendt, den secretaris, die bergen werk verzette en daarbij niet altijd de medewerking der deelnemers had. Ook de pianisten en de overige bestuursleden dankte spr., evenals de deelnemers en bezoekers. Na een tot weersziens in Heinkenszand, op het bondsconcours, verklaarde de heer Mol het achtste so listenconcours voor gesloten. Derde afdeeling solisten: J. van Liree, piston Kloetinge, eerste prijs met 65 punten; Iz. Meliefste, piston, N. en St. Joosland, derde prijs met 50 p.; A, v. d. Cingel, bugle, Wemeldinge eerste prijs met lof met 74 punten; L Cornelisse, bugle, Middelburg, eerste prijs met 65 p.; J. de Wilde, bugle, Ril land, eerste prijs met 64 p,; Joh. Nijsse, bugle, Kloetinge, eerste prijs met 64 p.; W. Treffers, bugle, Rilland, tweede prijs met 57 p.; L. Kole, bugle, Kruiningen tweede prijs met 57 p.; Joh. van den Boomgaard, bugle, Kruiningen, tweede prijs met 56 p.; M. den Toonder, bugle Kloetinge, tweede prijs met 56 p.; J. Cab- boort, bugle, Kattendijke, derde prijs met 54 p.; M. Otte, bugle, Nisse, derde prijs met 54 p.; C. de Putter, bugle, Hoe- dekenskerke, derde prijs met 52 p.; J Meliefste, alt-saxophone, N. en St. Joos land, eerste prijs met lof, met 72 p.; L Matthijsse, alt-saxophone, Nisse, eerste prijs met 70 p.; W. de Klerk, althoorn Kloetinge, tweede prijs met 58 p.; Joh Wabeke, althoorn, Kapelle, derde prijs met 55 p.; J. Slabbekoorn, baryton, Bath eerste prijs met 65 p., J. C. Walraven, ba ryton, Wemeldinge, eerste prijs met 65 p.; J. Wisse, baryton, Kattendijke, derde prijs met 53 p.; Jac. Verburg, trombone Nisse, tweede prijs met 56 p.; H. de Rij ke, tuba, Wemeldinge, eerste prijs met 65 p.; J. Schipper, bombardon, Nisse, eerste prijs met 64 p. Derde afdeeling duetten C. van Weele, piston, en D. van de Vrede, bugle, Krabbendijke, eerste prijs met 64 p.; R. en J. de Klerk, beiden bugle, N. en St. Joosland, 41 punten geen prijs. Derde afdeeling kwartet „Dat lijkt wel bloed!" „Het is bloed! Het spookt hier in de kamer! Hij vertelde het mij, en ik heb het gezienHij heeft mij hierin ge bracht, om mij zoo te verschrikken, dat ik mij zou onderwerpen". „En daar is hij bijna in geslaagd!" zei hij.. „Dit is blijkbaar een deel van zijn plan. Ik zie een klein gat daarboven, dicht bij den haak. Daar is een of an dere vloeistof door geworpen.... Vlug! Wij moeten hier vandaan! Laat mij eens zien, of de kust vrij is". Hij ging naar het venster en keek naar beneden in den tuin, die door het maan licht schitterend verlicht werd. Zoover hij kon zien, was de tuin geheel verlaten en zoo stil als een graf. Hij riep haar en zij liep op hem toe. „Ik ga. De woordan werden door een luid ge ratel onderbroken en het maanlicht ver dween, toen een verborgen ijzeren luik naar beneden viel en het venster volko men. afsloot. „Vervloekt!" mompelde hij. „Een hin derlaag!" „Mr. Kennedy waar bent u?" „Hier! Sst! Houdt u kalm, we zijn cr nog niet". „Het is zoo donker, ik kanHaar uitgestoken hand raakte zijn arm aan en" een lichte zucht ontsnapte haar. Plotse- ing ging het licht aan en scheen hun zoo hel in de oogen, dat zij er door verblind ten: De heeren Schrier, Van Oefelen, Brugeman en Van IJekeren, op clarinet, tenor-saxophone, tuba en piston, Hans- weert, tweede prijs met 60 p. Tweede afdeeling solis ten: P. Leijnse, piston, Ritthem, twee de prijs met 58 p.; G. Maas, bugle, Krui ningen, tweede prijs, met 58 p.; Joh. Eversdijk, bugle, Kapelle, tweede prijs met 58 p.; F, J. Meijaard, bugle, Wemel dinge, tweede prijs met 57 p.; D. Sinke, bugle, Kapelle, derde prijs met 53 p.; B. Leijs, sopraan-saxophone, Kruiningen, eerste prijs met 66 p.; P. Walthuis, so- praan-soxaphone, Middelburg, eerste prijs met 64 p.; C. I. Meliefste, tenor- sexophone, N, en St. Joosland, tweede prijs met 58 p.; Jac. Blok, corhoorn, Ril land, eerste prijs met 67 p.; J. Schout, baryton, Ritthem, eerste prijs met 66 p.; J. Zuidwegt, trombone, Wemeldinge, tweede prijs met 57 p.; J. Tilroe, tuba, Kloetinge, tweede prijs met 59 p.; J. v. d. Plasse, bombardon, Kloetinge, tweede prijs met 57 p. Tweede afdeeling duet ten: C. I. Meliefste, tenor-saxophone, en J. Meliefste, alt-saxophone, N. en St. Joosland, eerste prijs met 65 p- Eerste afdeeling solis ten: P. Pouwer, piston, Middelburg, eerste prijs met lof, 75 p.; A. Mabelis, piston, Kloetinge, eerste prijs met 68 p.; M. Blok, bugle, Rilland, eerste prijs met 67 p.; J. den Toonder, bugle, Kloetinge, tweede prijs met 61 p.; P. H. Broerse, alt-saxophone, Serooskerke, eerste prijs met onderscheiding met het maximum aantal punten (80); Hans Keukelaar, ba ryton, Kloetinge, tweede prijs met 63 p.; P, Korstanje, baryton, Goes, tweede prijs met 62 p.; J. van Iwaarden, trombone, Kruiningen, eerste prijs met 65 p.; A. Joosse, tuba, Middelburg, eerste prijs met 68 p.; C. Remijn, bas, Middelburg, tweede prijs met 62 p. Eerste afdeeling duetten: A. W. Rijnberg, piston, en J. J. Rijn berg, trombone, Rilland, eerste prijs met 65 p. Afdeeling uitmuntend heid solisten: F. Smit, saxopho- ne-sopraan, Kattendijke, eerste prijs met lof met 74 p.; A. Schout, althoorn, Rit them, eerste prijs met 68 p.; A. Verhage, tuba, Ritthem, eerste prijs met 71 p.; C. J. Cornelisse, tuba, Waarde, eerste prijs met 68 p.; Jac. den Toonder, tuba, Kloe tinge, eerste prijs met 64 p.; A. Leinse, bombardon, Ritthem, eerste prijs met 68 p. Afdeeling uitmuntend heid duetten: J. van Nieuwenhui- zen, piston, en J. Dek, bugle, Kruinin gen, tweede prijs met 61 p. Eer e-a fdeeling solisten: K. P. A. Broerse, sopraan-saxophone, Serooskerke, eerste prijs met lof met 72 p.; J. J. Rijnberg, trombone, Rilland, eerste prijs met 64 p. Eer e-a fdeeling duetten: P. Meijers, althoorn, en J. Meijers, tu ba, Ritthem, eerste prijs met 65 p. Eer e-a fdeeling solisten serie A: J. Meijers, sopraan-saxo phone, Ritthem, eerste prijs met onder scheiding met het maximum aantal pun ten (80). Evenals vorige week, hopen wij in een aparte bespreking op dit concours nader terug te komen, Zaterdagmiddag had in een der loka len van het gebouw van de vereeniging van Vrijz. Hervormden de jaarvergade ring plaats van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging „Tot Steun" onder voorzitterschap van mr. H. Pleijte. De penningmeester, de heer H. J. van Geuns, bracht de rekening uit, waaruit bleek, dat het jaar 1937 sluit met een tekort van 253. Dit kon gedekt wor den door verkoop van effecten en men teert ook nog op de financieele resul taten van een bazaar, die enkele jaren geleden 1400 in kas bracht. Er is alle aanleiding weder een extra versterking van de kas te overwegen. De rekening werd goedgekeurd met dank aan den penningmeester. De voorzitter deelde nu mede, dat mevrouw Koekebakker, die aan de beurt van aftreding was als bestuurslid, zich nog wel als bestuurslid, doch niet als secretaresse beschikbaar stelt. Dit laatste betreurt spr. zeer, zij heeft al» zoodanig veel voor de afdeeling en het werk voor de pupillen gedaan. Het verheugt spr. echter zeer dat zij nog bestuurslid wil blijven. Op voorstel van een der aanwezige leden werd mevrouw Koekebakker bij acclamatie herkozen en in de nog be staande vacature van ds. Landstra, werd gekozen mevrouw Borgman, die zich bereid had verklaard het secretariaat van mevrouw Koekebakker over te ne men. Inzake de 2% cents collecte kon mevrouw Muller mededeelen, dat de op brengst, die tusschen afdeeling en hoofdbestuur gelijkelijk wordt verdeeld, is gestegen van f 70 tot f 120, Daar dit voor een belangrijk deel is te danken aan het werken van den jeug digen vriend van de vereeniging, Buis, die aanwezig was, had de voorzitter ge legenheid hem hier voor dank te bren gen. Mevrouw Koekebakker bracht daarna voor het laatst een jaarverslag uit, en noemde daarin het afgeloopen jaar voor de afdeeling tamelijk rustig, geen nieuwe pupillen en geen pupillen, die meerderjarig werden. Ook zij wees op het goed gaan van de halvestuivers- collecte, al is nog wel behoefte a^in jonge menschen, die bereid zijn t geld op te halen. Het geld is noodig, want de contributies der leden zijn over het al gemeen niet hooger dan wat de mini mumcontributie bedraagt en de contri buties van de begunstigers zijn meestal minder dan de f 1.50 die als minimum gesteld wordt. De opbrengst van de op voering door den V.J.C.B. van „de Ver loren Zoon" kwam de kas geheel ten goede en het bestuur is daarvoor zeer dankbaar en houdt zich aanbevolen voor nog eens zoon mooien avond het volgend jaar. Het oudste meisjespupil werd in Maart (Ingez, Med.) werden. „Wie heeft dat gedaan?" „Misschien heb ik het contact aange laten". „Een stoornis! Maar dat luik dan dat was geen toeval!" Hij liep naar het raam en trachtte het ijzeren luik op te lichten, maar moest het tenslotte opgeven. „Een interessante toestand!" zei hij glimlachend. „Hij moet u gezien hebben. Hij heeft iets geheimzinnigs hij weet alles!" „Zoo?" Hij wist toch niet, dat ik kort' geleden tegen cholera ben ingeënt, an ders zou hij het misschien met kinder pokken geprobeerd hebben". „Daar dacht ik niet aan", zei zij. „Dus dus bent u heelemaal gezond?" „Volkomen in orde. Sst, ik hoor iets!" „Ia heb niets gehoord". „Daarginds achter den muur. Er moet iemand in de kamer hiernaast zijn Hij luisterde aandachtig, maar het was weer doodstil. Hij verliet haar een oogenblik en trachtte de deur te openen, maar bemerkte, dat deze van buiten ge sloten was, z'ooals zij had verteld. „Wij moeten er toch op een of an dere manier uit"! zei hij. „Gelukkig zijn wij niet geheel en al van bondgenooten verstoken!" Hij haalde het automatisch pistool te' voorschijn en zij deinsde terug. „Wat wilt u doen?" j> „Het slot hiermee verbreken!" „Het huis zal in opschudding komen!" „Daar kan ik niets aan doen. Hoe veel mannen zijn hier?" „Dat kan ik niet zeggen, ik heb er be halve Phenuit, twee gezien". Hij knikte en wilde juist zijn plan ten uitvoer brengen, toen hij achter zich een geluid hoorde. Hij draaide zich snel om en zag een langwerpige opening in den linkermuur der kamer. Daarin stond de sombere gedaante van Phenuit, Hij had zijn oude jas weer aan en zijn oude das om, en zijn gebogen lichaam steunde op zijn dikken, zwarten stok. Zonder aar zelen stapte hij de kamer binnen en keek Kennedy van onder z'ijn satanische wenkbrauwen aan. „Mr. Kennedy, als ik mij niet verg;s I zei hij op schorren toon. „En hij ziet er bijzonder goed uit ook! Ik zou wei eens willen weten, wat u in mijn huis doet?" Kennedy sprong op hem toe en hield het automatische pistool op de borst. „Ik ben hier gekomen, om deze jon- dame uit uw klauwen te redden Phenuits heele lichaam schudde van ingehouden lachen. Gezien het op hem gerichte pistool en het vastberaden ge- izicht van Kennedy, was zijn onver schilligheid verbazingwekkend, De stok ging langzaam omhoog. „Als u dien stok nog een centimeter hooger opheft, schiet ik", zei Kennedy. f (Werdt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5