BUITENLAND. GEHSENGO NIEUWS. SPORT. ADVERTENTIE!!. MIDDELBURG noödiging Een ontmoeting tusschen Hitier en Von Schuschnigg. Japan weigert inlichtingen over de vlootbouwplannen. BELGIE. DUITSCHLAND. RUSLAND VERRE OOSTEN. LAATSTE 3ERIQHTER. MARKTBERICHTEN Db uitgestelde |Bfap[oAp,,ZONDEyiASI(EII woensdag in net De Spaansche burgeroorlog. FELLE STRIJD IN ESTREMADURA. De laatste twee dagen woedt een fel le strijd aan het front van Estremadura. De rechtsche troepen schijnen zich meester te hebben gemaakt ,van een tiental toppen in het gebied van Sere na en hun voorhoede zou de Pas van Zalamea hebben bereikt. De regeerings- troepen hebben veel materiaal en een ge dooden achtergelaten. Deze pas vormt de belangrijkste positie aan het front van Estremadura. Van regeeringszijde wordt toegege ven, dat de rechtsche troepen opgerukt zijn naar de Sierra del Aguil. De regee- ringstroepen trokken zich terug op hun tweede linie. De strijd in het Verre Oosten BLOEDIGE GEVECHTEN AAN DE RIVIER HWAI. De gevechteni welke tien dagen lang hebben gewoed aan de rivier Hwai in de provincie Anhwei hebben hun ein de gevonden. De Japanneezen slaagden er in onder bescherming van zwaar ge schut de rivier over te steken. Op den noordelijken oever is het daarbij tot een bloedig gevecht van man tegen man ge komen; De Cbineezen moesten hun front 30 km Noordwaarts verplaatsen tot Koet- sjeng. Bij de gevechten zijn zes Chinee- sche regimentscommandanten gevallen. Het Chineesche regiment, dat den terug tocht zou dekken en dat behoorde tot het vroegere leger van Mantsjoerije werd door de Japanneezen vernietigd. Ook de Japansche verliezen moeten zeer groot zijn. Volgens de Chineezen zouden de Japanneezen meer dan 2000 gesneuvelden hebben. De vier groote slagen, welke in de laatste tien dagen zijn geleverd om den overgang over den Hwai zijn naar de meening van Chineesche deskundigen de hevigste welke tot nu toe in den ChineeschJapanschen oorlog hebben plaats gevonden. Verder wordt uit Sjanghai gemeld, dat de Japansche troepen, die langs den spoorweg PeipingHankau naar het Zuiden trekken, Tsjihsjen hebben bezet. Zij vallen thans Weiwei aan. Tweedui zend Chineezen zouden gesneuveld zijn. De Chineesche guerilla tegen de Ja pansche verbindingslinies is volgens de berichten heftiger geworden in den laat- sten tijd. HULP AAN CHINA. Een te Londen gehouden wereldconfe rentie tot hulp aan China en boycot van Japan is gisteravond gesloten. Eenstemmig werd een motie aangeno men, waarin de „Japansche aanval, die den vrede in gevaar brengt", veroor deeld wordt. De conferentie had ver schillende commissies benoemd en de volgende besluiten genomen: 1. Boycot tegen Japan door de vak organisaties, voor zoover de nationale wetgevingen dat toelaten (deze aanbe veling werd niet door de Noorsche en Zweedsche vakvereenigingsvertegen- woordigers gesteund); 2. instelling van een permanente com missie tot bestudeering der organisatie van den boycot in ieder land; 3. staking van het verleenen van cre- dieten aan Japan en verleening van cre- dieten aan China; 4. parlementaire actie tot het verkrij gen van den steun der regeeringen; 5. boycot door coöperatieve vereeni- gingen; 6. embargo op den uitvoer van petro leum, die voor Japan bestemd is; 7. uitbreiding van de individueele boycotbeweging, vooral door vrouwen, die veel Japansche artikelen, zooals zij den kousen, gebruiken; 8. oprichting door China van een pers bureau, dat bij 'de wereldpropaganda moet helpen. Tot verbazing van een groot deel van het Engelsche publiek werd de confe rentie gesloten met het zingen van de „Internationale". De beide staatslieden hebben Zaterdag 11 uur met elkaar geconfereerd. Tot groote verrassing van vrijwel de geheele wereld, heeft de Oostenrijksche bondskanselier Von Schuschnigg Zater dag een bezoek gebracht aan Hitier, op diens landgoed te Berchtesgaden in Bei eren. Vooraf was niets over deze ont moeting uitgelekt. De beide staatslieden hebben niet min der dan 11 uren met elkaar gepraat. Aan de conferentie namen verder nog deel: Guido Schmidt, de Oostenrijksche minis ter van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, de Duitsche minister van bui- tenl. zaken, en Von Papen, de Duitsche gezant te^ Weenen. Over wat er bespro- ken is, zijn niet anders dan nietszeggen de mededeelingen gedaan. Vermoedelijk houdt de zaak verband met het feit, dat het den laatsten tijd weer slecht boterde tusschen Berlijn en Rome. Zulks o.a. als een gevolg van de toenemende natio- naal-socialist'sche activiteit in Oostenrijk, waartegen de regeering-Von Schusch nigg maatregelen nam, welke men te Berlijn afkeurde. Of er veel beteekenis aan het onderhoud gehecht moet wor den, zal de komende dagen vermoede lijk wel blijken. Naar een nieuwe maritieme bewapeningswedloop. Zaterdag heeft de Japansche regeering haar antwoord gegeven op de nota's van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten inzake de maritieme bewapening. Zoo als men weet, hebben geruchten de ron de gedaan, dat Japan zich niet zou hou den aan de bepalingen van de eenige jaren geleden te Londen gesloten vloot- overeenkomst; o.a. inhoudende dat er geen oorlogsbodems van meer dan 35000 ton zullen worden gebouwd. Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten eischten nu een verklaring der Japansche regeering (door bewijsmateriaal gestaafd) dat Ja pan geen enkel schip van meer dan 35000 ton op stapel heeft gezet. (Be weerd wordt, dat er schepen van 46000 ton in aanbouw zouden zijn op Japan sche werven.) Zooals te verwachten was, heeft men te Tokio aan dezen eisch geen gevolg willen geven, De Japansche re geering zegt in haar nota, dat zij geen inlichtingen over haar vlootbouwplannen kan verschaffen. Wel wil ze met nadruk verklaren, dat die vlootbouwplannen h.i. geen bedreiging voor andere landen vormen! Hiermee kunnen Londen, Parijs en Washington natuurlijk geen genoegen nemen. Het resultaat van het Japansche antwoord zal wel zijn, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten zich nu op de z.g. veiligheidsclausule van de Lon- densche overeenkomst gaan beroepen en eerlang schepen op stapel zetten van veel meer dan 35000 ton. Zoo wordt dan een nieuwe maritieme bewapeningswed loop ontketend, Verdachte brand. De vroegere directeur van een tabaks fabriek te Bohan-sur-Semois is te Beauraing aangehouden in verband met een 'brand, welke deze fabriek en een kasteel in de asch heeft gelegd. Het schijnt, Jat deze zaak een groo- ten omvang zal aannemen. De politie is inmiddels reeds overge gaan tot de arrestatie van den eigenaar van het kasteel, zekeren Denoncin, die in de gevangenis van Dinant is opge sloten, Een terechtstelling. De terechtstelling van den 31-jar:gen Karl Bischoff, die. door het Volksge rechtshof tejr dood was veroordeeld, is vanmorgen te Berlijn voltrokken. Hij was beschuldigd van smokkelarij en spi- onnage. UAL!? Anti-semietisme. De Italiaansche bladen melden, dat de afgevaardigde Olivetti om persoonlijke redenen zijn functies heeft neergelegd. Hij was vice-voorzitter der corporatie van textielproducenten, voorzitter van het katoeninstituut en voorzitter der or ganisatie van katoenfabrikanten. Olivetti is van Joodsche afkomst en was herhaaldelijk door anti-semietische Italiaansche bladen aangevallen. DE REDDING DER POOLONDERZOEKERS LIJKT ZEKER. De Taimyr", een van de Russische ijsbrekers, die zijn uitgevaren om de zich op een drijvende ijsschots in de Groenlandzee bevindende poolonderzoe- kers af te halen, daar het kamp in ge vaar kwam te verkeeren, heeft de laat ste dagen op zijn moeilijke tocht door het ijs groote vorderingen gemaakt, lederen dag kon men dichter bij de pool- vorschers komen en Zaterdagavond meldde men uit het kamp van Papanin dat men op de drijvende ijsschots duide lijk het zoeklicht van de „Taimyr" kon zien. Wanneer het weer rustig blijft, lijkt de redding van de leden van de groep Papanin dus zeker. Het is thans mis schien nog een kwestie van 24 of 48 uur. De ijsbreker „Taimyr" en het kamp van Papanin zijn draadloos in contact en wisselen lichtseinen. Zondag is in den loop van den dag afgesproken, dat de groep van Papanin rooksignalen zou geven. Zaterdag is het ijs tegen het ein de van den dag compacter geworden, waardoor de „Taimyr" tegengehouden werd. De gezagvoerder besloot het ijs met springstoffen te verbrijzelen en verder te varen. De „Moerm'anets", een der andere ijsbrekers, die op weg zijn naar de drij vende ijsschots, zit nog steeds vast in het drie meter dikke ijs, dat het schip meesleept in Zuidwestelijke richting met een snelheid van een halven mijl per uur. Missionaris vermoord. MantsjoeiijiCiie gendarmes hebben na bij Hwanjen in het Zuidwesten van Mantsjoekwo het lijk van pater Donno- van, een katholieken missionaris, die door bandieten was ontvoerd, gevon den. De ongelukk ge was opgehangen. EEN ORANJE BALLON GEVONDEN IN HET NOORDEN VAN FINLAND In het uiterste Noorden van Finland, bij Sodankyla is een ballon gevonden Men brengt deze in ontdekk ng in ver band met de feestelijkheden In Neder land ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Het betreft een grooten oranje-kleu rige ballon, waaraan drie kleinere bal lons waren bevestigd. Deze ballon hing in een boom. Op den ballon stond met groote letters „Oranje". Indien de ballon 'nderdaad uit Ne derland afkomstig is, heeft hij hemels breed een afstand van ongeveer 2200 km afgelegd. De ballon werd 160 uren na de geboorte der Prinses gevonden. ECHTELIJK DRAMA, In de Bergschelaan te Rotterdam heeft zich Vrijdagnacht een echtelijk drama afgespeeld. Sedert eenigen tijd woont daar een 43-jarige koopman, die uit Den Haag afkomstig is. Zijn vrouw is echter in Den Haag blijven wonen en herhaalde malen heeft zij al, zij het tevergeefs, ge tracht haar man te bewegen weer in de echtelijke woning terug te keeren. Vrij dagavond is zij opnieuw naar Rotterdam gereisd. Haar man was echter niet op het adres aan de Bergschelaan. Zij heeft hem toen buiten staan opwachten. Omstreeks half twee is de echtgenoot thuis geko men. Tusschen het echtpaar ontstond de zooveelste twist en daarbij heeft de vrouw plotseling een dolkmes uit haar tasch te voorschijn gehaald. Zij bracht haar man een paar steken toe in het hoofd en in den rug. De man is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De vrouw is aangehouden. FELLE BRAND TE BREDA, Zondagochtend heeft een felle brand de weverij van de N.V. Textielfabriek v.h. J. Verest, gelegen aan de Markkade te Breda, geheel verwoest. De brand brak omstreeks elf uur in den ochtend door tot nu toe onbekende oorzaak uit. Toen de brandweer, die spoedig nadat zij gewaarschuwd was, ter plaatse ver scheen, het blusschingswerk aanving, stond reeds vast, dat van het fabrieks gebouw zelf niets te redden zou zijn. Aangewakkerd door den feilen wind, grepen de vlammen snel om zich heen. In het gebouw waren ongeveer veertig weeftoestellen opgesteld. Na ruim een uur hard werken, was de brandweer het vuur meester en bestond geen vrees meer voor verdere uitbrei ding. Van de weverij is niets blijven staan. Het geheele gebouw is verwoest, zoodat het bedrijf voorloopig niet kan worden hervat. De schade is zeer aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. WERVELWIND BOVEN DE BETUWE. Zaterdagmidag is er tijdens den ster ken, met groote snelheid over de Be tuwe voortjagenden storm, in de omge ving van Tiel een vrij aanzienlijke scha de aangericht door een uit Westelijke richting komenden wervelwind, die ge paard ging met zw,aren hagelslag. Tegen half twee kwam een zeer don kere lucht opzetten. Boven het dorp Kerk-Avezaath vertoonde zich toen eensklaps een groote trechter en deze bewoog zich met groote snelheid voort in de richting van de Waal. De weg, dien de wervelwind volgde, loopt nagenoeg geheel over vlak land. Dit is een groot geluk omdat anders de schade niet te schatten gewe'est zou zijn, daar alles wat zich op den gevolgden weg bevond, totaal vernield is. Een groote golfijzeren landbouwschuur van het bekende buiten Teisterbant" te Kerk-AVezaath werd geheel tegen den grond geduwd. Het zich daarin be vindende vee kon evenwel nog bijtijds uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hoe krachtig de slechts één seconde op dezelfde plaats woedende wind was, bewijst wel het feit dat verschillende golfijzeren platen over een afstand v5n ongeveer 20 meter meegenomen wer den. Een 25-jarige boerenknecht, die od het erf liep, werd opgenomen en 10 meter verder tegen den grond gewor pen. Overigens vond de wind niet veel op zijn weg tot in Drumpt, waar hij door twee boomgaarden tro'k. Een daarvan kwam er nog vrij goed af. Hier werden enkele boomen vernield. De tweede boomgaard was er echter erger aan toe daar deze voor minstens de helft totaal ontworteld of althans zoo beschadigd is, dat volgens de schat ting hij niet meer productief is. Volgens schatting van deskundigen bedraagt de schade in dezen boomgaard alleen al minstens f 3000, Voorts is op tal v,an andere plaatsen schade aan daken e.d. aangericht en is in Echteld een schuur ingewaaid. Kolendamp tijdens kerkdienst, In de Nederl. Hervormde kerk te Baarn ondervonden g'ster ochtend, tij dens den kerkdienst, de bezoekers las- van kolendamp, vermoede ijk doordat de schoorsteen niet wilde trekken. Acht personen, die zich niet wel gevoelden, moesten het gebouw verlaten. De 20- jar'ge G. werd bewusteloos. Toen hij naar buiten was gedragen, bleef hij nog geruimen tijd bewuste oos liggen. Nadat het bewustzijn was teruggekeerd, is hij per auto naar zijn woning gebracht. G. heeft geen verdere nadeelige gevolgen van de kolendampvergiftiging ondervon den. Jongen door hakselmachine gegrepen en omgekomen. Zaterdagochtend is het 14-jarig zoon tje van de weduwe Van Eerden uit Bar- lo. gemeente Aalten, door de drijfas van een hakselmachine gegrepen. Het knaap je werd zoodanig met het hoofd tegen den grond gesmakt, dat de dood vrijwel intrad. Oude molen door den bliksem getroffen. Tijdens een kort doch hevig onweer is Zaterdagnacht de bliksem ingeslagen in den bekenden ouden molen te Kekerdom in Gelderland. Er ontstond brand en de molen, die een sieraad van de streek was, werd geheel vernield. De familie Huls, die den molen bewoonde, kon zich tijdig in veiligheid stellen. Verzekering dekt de schade. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Bakel: 1 doode. Vrijdagavond is de 25-jarige korpo raal der militaire politietroepen, J. Email, die te Haps gestationneerd was, op den Bakeischen weg, onder de ge meente B,akel, met zijn motorrijw'el tegen een boom gebotst, Met een zwa re hersenschudding werd hij naar het St. Antoniusziekenhuis te Helmond ge bracht, waar hij Zondagmorgen is over leden. De nieuwe burgemeester vein Wemeldinge Met ingang van 1 Maart 1938 is be noemd tot burgemeester der gemeente Wemeldinge de heer A. C. Willemsen, De nieuwe burgemeester is geboren 10 Juni 1900 te Ierseke en is aldaar thans volontair ter secretarie. De heer Willem sen is anti-revolutionnair lidmaat der Geref. Kerk en ongehuwd. Geen revuetrein. Naar wij vernemen zal de revuetre'n ■-p a s. Woensdag wegens gebrek aan belangstelling niet rijden Rotterdam, 14 Febr. Aardappel- markt. Brielsche Eigenheimers 2.20 2.40; Zeeuwsche drielingen f 1.50 1.80; Zeeuwsche Eigenheimers 2 2.25; idem Bonte 2.803.10 idem Blauwe 22.20; Bonte en Blauwe Poters f 1.60f 1.80; Bevelanders f 2 2.20; alles per hl. Westlandsche ronde zand f 4 met matige aanvoer kalme handel. Vlas aanvoer: 16500 kg blauw, schoon 6575; 3000 kg Groningsch 63 72; 7400 kg Hollandsch Geel f 65f 75 1800 kg Dauwroot f 53f 59 alles per kg. Handel traag kooplust matig. Beste kwaliteit prijshoudend. Mindere soorten verlaten, nagenoeg alles werd verkocht. Fijne zaden: Lijnzaad (zaai) bl. bloem f 8-f9; Lijnzaad (zaai) witbloem f 11 f 11^4; Mosterdzaad (geel) f 14f 15; blauw maanzaad f 38f 39. Rotterdam, 14 Febr. Aanvoer Totaal 2184. Vette runderen 545; Vette kalveren 218; Nuchtere kalveren 13: Schapen en lammeren 763; Varkens 645. Vette koeien per kg le kw. 73, 2e kw. 65, 3e kw. 5054; Vette ossen per kg le kw. 70, 2e kw. 64, 3e kw. 5054; Vette kalveren per kg. le kw. 125, 2e kw. 110, 3e kw. 7580; Varkens (levend gewicht) per kg. le kw. 59, 2e kw. 58, 3e kw. 57; Schapen per kg le kw. 55, 2e kw. 50, 3e kw. 45; Lammeren per kg le kw. 65, 2e kw. 60, 3e kw. 55. Schapen per stuk le kw. 30, 2e kw. 26, 3e kw. 23; Lammeren per s^uk le kw. 22, 2e kw. 19, 3e kw. 16. Vette koeien en ossen aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijzen le kw. koeien iets stijver, 2e en 3e kw. onver anderd, per kilo tot 83 ct. ossen tot 70 ct.Vette kalveren aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen iets duurder, pri ma tot 1.35; Schapen en lammeren aanvoer korter, handel stroef, prijzen voor schapen iets lager, Varkens aan- voer ruimer, handel matig, prijzen iets lager. Buitenl. granen. Mais Gele La Plata' disp. f 157, La Plata Cinquantino disp f 161, Gele Amerik. nr. 2 aangekomen f 130,50, Gele idem nr. 2 mixed disp f 130.50, Gele idem nr. 3 spoedig ver. wacht f 129, Zuid Afrik. nr. 2 disp. f 137, Zuid Afr k. nr. 3 disp. f 136, Gele Joego slavische disp. f 134. Binnenlandsche granen (per 100 kg), haver f 66.75, Gerst chevalier f 7.80 7.90, rogge tot f 7.65, Peulvruchten (per 100 kg). Erwten, kleine groene f 8.5010.75, schokkers f 1315,50, Bruine boonen f 810.50. Amsterdamsche aardappelmarkt. Amsterdam, 14 Febr. Zeeuwsche .bonte f 3.303.60, idem blauwe f 3.30 3.60, idem eigenh. f 2.202.40, idem Be velanders f 2.252.30, idem bintjes f 2,10 —2.25, idem redstar f 2.602.80, idem poters f 2.202.30, Nrd. Hol,. Eigenh. f 22.10, IJpolder bonte f 3.203.30, idem blauwe f 3.203.30; idem Beve landers f 1.902.10, idem redstar f 2.40 2.50; FriesChe bintjes f 2.10>2.20; id. borgers f 2.602.70; idem blauwe f 3.30 3.60, idem redstar f 2.702.90, Duin zand aardappelen f 3 754, Anna- paulowna zandaardappe en f 3.253.50, Drentsche zandaardappelen f 2.252.50. alles per hl. Aanvoer 90.000 kg. VOETBAL. WEDSTRIJDUITSLAGEN Z. V. B. Zaterdag: SouburgR.C.S. 24; V. V.V.V.V.—S.M.Z. 3—1. Zondag: le kl. A: Hansw. Boys 1Ier- s&k.6 j 2# le kl. B: Axel 2Tern. Boys 1 15; B.K.V.V. 1—Terneuzen 3 5—1; Philip pine 1Ria 1 07; S.V.O. 2Honte- nisse 05. ie kl. C.: S.C.D. I-Oostburg 2 Oost burg n. o.; IJzendijke 2Groede 1 41; 2e kl. B.: Axel 3Terneuz. Boys 2 12; B.K.V.V. 2Terneuzen 4 33; Philippine 2Ria 2 02; Hulst 3Corn. Boys 3 10; Hontenisse 2Sluiskil 2 1—2. Overige wedstrijden gingen wegens terreinafkeuring niet door. Een Bondselftal samengesteld. De keuze commissie van den K.N.V.B. heeft het bondselftal, dat Woensdag middag te Rotterdam tegen de Engelse^ profclub Newport zal spelen, als v<^t samengesteld: d,; van Male; aCalden- hove en Pienter; m.: Paauwe, Kuppen en van Heel; v.: Wels, vanSpaandonck, Vente, Smit en Ooms (D.W.V.) In dit voorloopig Nederlandsch elftal jzijn dus Punt, de Boer en Bergmann vervangen, terwijl tot veler verrassing Kuppen en Wels zijn gehandhaafd. Mijn- ders, kan wegens een blessure, niet voor de linksbuitenplaats gekozen worden. 476STE STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 11 Febr. 5e Klasse, 17e lijst. Hooge prijzen. 76 met een premie van f 3.000. Prijzen van f 70. 12877 Nieten. 9480 Heden overleed in het te huis voor ouden van dagen, onze lieve Moeder, Groot moeder en Overgrootmoeder, Mejuffrouw ELISABETH CALATZ, in de gezegende ouderdom van 97 jaar. Uit aller naam, A. CALATZ. Middelburg, 14 Febr. 1938. Heden overleed onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANTJE KLAZES DIJKSTRA, Echtgenoote van A, van Eeden, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Middelburg: A. VAN EEDEN. G. A. SUURLAND VAN EEDEN. S. B. SUURLAND en Kinderen. W. VAN EEDEN. Amsterdam: G. VAN EEDEN. Bergen op Zoom: SJ. NIJSSEN— VAN EEDEN. A. NIJSSEN en Kinderen. Middelburg, 14 Februari 1938. BEDRDFS 1 VERZEKERING .f»y Sfleefc Aanvragen voor Agentschap aan H. DE BRUIN, Inspecteur, Bredalaan 61, Eindhoven.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3