Persil zal steeds Persil zijn In prijs en kwaliteit DusWie er met Peisil wascht, Wascht óók met zékerheid. ■W— de verbindend verklaring van onderne- mersovereenkomsten, maar dan op voet van gelijkheid met den handel, wat bil lijk is omdat de helft van de brandstof fen n Zeeland wordt geleverd door de coóp. vereenigingen. Straks zal wellicht het ge- jjeele platteland van Zeeland tot ge saneerd gebied worden verklaard. Dan jBullen ook de dorpsvereenigingen den yastgestelden prijs moeten berekenen (al mogen ze later de winst onder de leden verdeelen). Dé federatie wil ech ter in de Prov. Comm ssie niet over stemd woftlen door den handel. Daarom groot- en detailhandel samen evenveel Stemmen als de coöperaties, terwijl bei de partijen een onpartijdigen voorzitter Jjebben te kiezen. Dan is machtsmisbruik u tgesloten. De Huisbrandcommissie deelde mede geen principieel bezwaar te hebben tegen een ongeveer gelijke vertegen- 1 woordiging, maar hiermee kan geen ge noegen worden genomen. Spr. verhrouwde d,at de regeering poo t bindend zal verklaren een over eenkomst waarbij de coöperaties bui tengesloten zijn. De gevraagde machtiging werd z.h.s. verleend. Nadat het Kamerlid de heer Van Sleen het woord had gevoerd en zijn sympathie had uitgesproken voor het werk dezer federatie deze aan an dere provincies ten voorbeeld stellen de en voor zooveel mogelijk zijn steun te hebben toegezegd, en nadat bij de rondvraag nog was opgekomen, tegen de te hooge w'nterprijzen van brandstoffen, waarbij ook critiek werd uitgeoefend op het bevrie7ingssysteem van den handel, volgde sluiting van de druk bezochte vergadering. Wijziging statuten Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Op het ontwerp tot wijziging der sta-l tuten van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, welk ontwerp door de algemee- pe vergadering van aandeelhouders, ge-1 houden op 29 Januari j.l. is goedgekeurd, is van den minister van justitie, bij diens j besluit van 12 Februari 1938, eerste afd. b. nr. 1176, de vereischte verklaring van] geen bezwaar verkregen. MIDDELBURG. JUBILEUM mr. J. J. HEIJSE. Woensdag 16 Febr. herdenkt mr. J J. Heijse den dag, waarop hij voor 40 jaar bij de balie der Arrondissementsrecht bank te Middelburg als advocaat werd ingeschreven. De heer Heijse is 21 Febr. 1875 te Zieriksee geboren en was dus nog geen 23 jaar toen hij advocaat werd, zulks na zijn opleiding genoten te hebben aan het gymnas'um te Middelburg en de Rijks- uriversiteit te Leiden. Mr. Heijse, die tnans in jaren de oud ste advocaat van de balie is, is lid van den Raad van toezicht ei. discipline van de advocaten. Sedert 5 Me< 1903 bekleedt mr. Heijse ook het ambt van plaatsvervangend kantonrechter. Gedurende een reeks van jaren was mr. Heijse lid-secretaris van den raad van beroep voor de directe belastingen en sedert 1 Mei 1929 is hij daarvan ge woon lid. Behalve dat de jubilaris eenige jaren lid van den gemeenteraad, waarvan enkele ook wethouder, was, geeft hij op ander gebied blijk van medeleven, zoo als president-commissaris van de N.V, The Vitrite Works, de N.V. Stoomtram wegmaatschappij Breskens-Maldeghem en van de N.V. de Middelburgsche Cou rant; commissaris-van de N.V. Stoom tram Walcheren en voorzitter van „Het Kunstmuseum". Storm, onweer, sneeuw en vorst. De natuur laat zich de laatste dagen van haar wilden k,ant zien. Zaterdag avond en de nacht d.a.v. bulderde de w'nd over stad en land. De rukwinden hebben op verschillende plaatsen in de stad schade aangericht. Zoo moest op den Dam een vijf meter hooge schoorsteen het ontgelden. Hij woei om en vernielde het dak der betrok ken woning over ongeveer 8 m2, terwijl ook het belendende perceel schade bekwam. Ook in de Spanjaardstraat en op "de Burg werden schoorsteenen bescha digd, in de Seisstr.aat v elen pannen van een dak en ook werd o.a. aan den Rooaen Toren op de Markt schade toegebracht, Gisterenmorgen was het een witte wereld, en tijdens de aanhoudende sneeuw- en regenbuien,, werden een bliksemstraal en een donderslag waar genomen. In den loop van den Zondag kalmeer den storm en sneeuwbuien, doch nu trad de vorst op den voorgrond en maakte het zoowel buiten als in de stad op vele plaatsen glad. Dit geeft ons aanleiding er nog eens op te wijzen, dat bij gladheid gestrooid (Ingez. Med.) school te 't Zandt (Koudekerke) hield een inleiding over „Een gewone school dag". Daar dit een onderwerp jvas, ge heel aan de practijk gewijd, had het niei al.een den vollen aandacht der leden, maar lokte het ook uit tot een vrucht bare g'edachtenwisseling. Tot afgevaardigde naar de voorverga dering, die in de Paaschweek te Utrecht wordt gehouden, werd gekozen de heer J. Birza te Aagtekerke. zonden. De afd. Goes van het Groene Kruis vergoedde evenals andere jaren, de uitzending van één kind. Het totaal aantal verpleegdagen be droeg 1297, tegen 1098 in het vorig jaar. Het getal 1297 is nog niet eerder be reikt. De gewichtstoename varieerde van 0,5 kg7 kg. De doktoren waren goed tevreden over de verkregen resultaten, suitaten. DE POST VOOR DE NACHTTREINEN, Van verschillende zijden hoorden wij met dankbaarheid spreken over de nieuwe regeling van de 1 chting der bussen voor den trein, die .aansluiting geeft op de nachtposttreinen naar de verschillende deelen van Nederland. Men kan thans een a twee uur later dan voorheen ook in die bussen zijn correspondentie posten. GOES. Uitvoering „Volharding." „Volharding" gaf Zaterdag in Schut tershof een drukbezochte u tvoering. De eere-voorzitter, de heer Bartelse, opende den avond met een woord v,an wel kom, daarna werden, door den secre taris van den Zeeuwsch-Brabantschen Turnbond, den hr. R. van Roo, onder een opwekkend woord, de vaandellin ten uitgereikt, dié de adspir,anten in de wedstrijden behaalden. Spr. huldig de tevens de leiders der adsp'ranten, wees op het belang dezer wedstrijden, en wekte de ouders op, hun kinderen jong naar „Volharding" te sturen. De uitvoering ving daarna aan met een stokoefening (K.N.G.V,-reeks) door de jongens A. Deze had iets correcter gekend, al was het tempo ook vrij snel. Daarna ging het echter steeds crescen do, zoo gaven de me sjes een licht maar vlot nummertje aan de brug. Ook het zware nummer paard van de heeren viel te roemen. Een keurig nummer w,as de vrije oefening (K.N.G.V.-reeks) van de meisjes A. Dat zat er goed in. Ook het nummer ringen, voor de jongens gaf reeds aardig werk te zien. Daar zijn wel een paar toekomstkrachten bij De niet lichte vrije oefenngen voor de meisjes B werden uitstekend uitge voerd. Ook in de jongedames zit toe komst. Na een aantrekkelijken wed strijd paardrennen van de jongens, en een best nummer brug van de dames, bekroonden de heeren de eerste helft met een mooi nummer ringen. De in druk, d:e dit laatsÜe nummer wekte, werd versterkt door de nummers vrije oefening, brug en rek van de heeren, die na de pauze kwamen,, nl., dat de heeren van „Volharding" geleidelijk een klein keurkorps gaan vormen. Elk jaar zien we vooruitgang, worden de oefe ningen iets zwaarder en ook correcter, beheerschter, uitgevoerd. De andere nummers n,a de pauze, de keur'ge, vlotte vrije oefening van de, jongens B, de uitstekende,, gaaf uitge voerde knotsoefening van de dames B, de mooie, soepele vrije oefening van de dames A en de aantrekkelijke springrietoefening van de meisjes B, stonden al evenzeer op hoog peil. en zoo kan met recht gesproken worden van een zeer moo'en avond. Een geani meerd bal zórgde voor een welgeslaagd geheel. i CENTRAAL GENOOTSCHAP. Een gunstig 1937. Vanwege de afd. Goes van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies zendt men ons het volgende jaarverslag toe: In 1937 bedankte mevrouw Bedet als bestuurslid; in haar plaats werd ge kozen mej. J. v. Liere. Dr, Snoek be dankte als voorz'tter doch bleef lid van 't bestuur. Als voorzitter, werd de heer A. de Roo gekozen. Het aantal contri- bueerende leden daalde van 296 tot 260 deze achteruitgang is gedeeltelijk een gevolg van de oprichting v,an de afd. Kloetinge. Wat het ;f;nancieje!e gedeelte betreft ZUID-BEVELAND. 's HEER ARENDSKERKE. Betreffen- moet worden en het verboden is bij I kan het bestuur der afd. met voldoening vorst stoepen te schuren of te dweilen, ruiten te wasschen of op andere wijze aan de voorzijde der huizen met water te werken. Ver. van Chr. onderwijzers. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Walcheren van de Vereen gin'g van Chr. onderwijzers te Midde'burg een alge- meene vergadering, welke niettegen staande het ongunstige weer góed be zocht was. De heer J. Schipper, hoofd eener Chr. I op het afgeloopen jaar terugzien. De ontvangsten bedroegen f 14,04 meer dan de uitgaven. De stand der kas is goed ten oemen, en het is te hopen, dat ook in 1938 weer aan alle aanvra gen voor uitzending voldaan kan wor den In 1937 werden 26 kinderen uitgezon den, van wie zes een veHengd verblijf noodig hadden. Eén patiëntie bleef ge durende 5 maanden in de Steotf. Voor rekening van het Bio-Vacantie oord werden dit jaar 2 kinderen uitge- de het auto ongeval van Vrijdagavond bij het viaduct onder deze gemeente ver nemen wij nader dat niet door de poli tie een onderzoek is ingesteld en pro ces-verbaal is opgemaakt, doch door den burgemeester van 's Heer Arendskerke Het onderzoek heeft niet geleid tot vast stellen van de juiste oorzaak van het ongeval. Zaterdagmiddag is met een takelwagen de vrachtauto weer op den weg gebracht. Omtrent dit ongeval doen alhier allerlei vreemde geruchten de ronde. Omtrent de juistheid dezer ge ruchten kunnen wij niets naders ver melden. De auto is niet in beslag geno men. De chauffeur van de auto was de carrosseriebouwer Hendrikse uit Goes waar de wagen in de reparatie was ge weest, deze was op weg naar Vlissingen ter aflevering aan de firma Gebr. Bran- des. 's HEER ARENDSKERKE. Gedurende den hevigen storm welke Zaterdag hier woedde werd één der zware boomen aan den ouden Rijksweg ontworteld waardoor het verkeer eenigen tijd ge stremd was. DE O. L. SCHOOL TE ELLEWOUTSDIJK BLIJFT BESTAAN ELLEWOUTSDIJK. Ged. Staten heb ben het Raadsbesluit tot instandhouding der o. 1. school goedgekeurd. De o. 1. school alhier blijft dus bestaan HANSWEERT. Het motorschip „Bram' geladen met stukgoed van Amsterdam naar Antwerpen is nabij Baalhoek om hooggevaren en blijven zitten. Later met opkomend water is het schip op eigen kracht vlotgekomen en heeft de reis voortgezet. Het Belgische schip „Adrienne" ge laden met erts naar Duitschland heeft op het kanaal door onbekende oórzaak lekkage gekregen. De pompboo't Zee hond heeft het schip lens gepompt en een noodreparatie aangebracht, Het motorschip „Gerjo" geladen met stukgoed van Antwerpen naar Rot terdam heeft machineschade gekregen. De sleepboot En Avant 6 heeft het schip opgepikt en naar Rotterdam gesleept. De binnenkomende zeeboot Anvers is Zaterdagvoormiddag nabij Bath op de Balastplaat omhooggevaren en blijven zitten. Met hoog water is de boot op eigen kracht vlotgekomen. HOE DE STORM HUISHIELD. YERSEKE. De storm van Zaterdag heeft vooral des nachts danig huisgehou den op de steigers aan den zeekant. Rëeds uren vóór hoogwater sloegen de reuzengolven op de bewaarplaatsen van de pannenboeren en wierpen duizenden pannen aan stukken. Vroeg in den avond sloegen op den Dam een paar sloepen, door de golven gegrepen, aan stukken op de betonlagen van den dijk. Een schelpenboot van de firma Van der Jagt werd van het anker gerukt en zonk na een spel van de golven en den wind in den oesterput van den heer Zoeteweij Op verschillende plaatsen, o.a. Kijkuit en Molenpolder werden steigers uit elkaar geslagen. Het water bereikte niet zoo'n hoog peil als 14 dagen geleden, maar de wind was veel sterker. Het was on geveer 2 uur des nachts hoog water en reeds te 10.30 uur sloeg het opgezweep te water over den dijk. De schepen in de haven hebbeir^geen schade opgeloopen, men vreest evenwe* zeer voor diverse perceelen mosselen BEURS VAN AMSTERDAM. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amscterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-4 100100 Cities Service Cy. P. 1958 5 38%38% A Amsterd. Bank 159%159% A Pref. Jurgens A. 144 A Ned. G st- en Spiritusf. 502%500% A De Schelde N.B. 55%—55% C Am. Smelt en Ref. 35%—35% A Born. Sum. H.M, 180183% A Houth. A berts 95 C Un:on Pac. Rr. 57% C Int. Nickel Cy. 36%36% O. lndië 37 1000-3 99%—100 Engeland 1960-90 4 84% A Koloniale Bnk, 123%—124 A N.I. Hbk. 1000 130%—133% C Ned. H. M. 1000 152—152 A v. Bcrkels Pat. 60% C Calvé-Delft 91%—91% A Philips Gem. B. afg. 294%—297-301 C Unilever 151 151 %-52% C Am. Car en Foundry 1717%-% C Ahaconda Cop. 2323%-% C Bethlehem St. 40%41-% C Kennec opper 27%27% C U. States St. C, 39—39%-40 C North Am. Cy. 12%—12% A Kon. Petr. Mpij. 350%—352%-54 C Contin. Oil Cy. 20%20% C Phillips Petr. Comp. 27%—27% C Shell Union O.C. 11%11% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 111%113 A H.V. Amsterdam 423425%-27 A Java Cult. Mij. 152152 A N.I. Suiker U. 128%—129 A Deli Batavia 242243 C Del' Mij. 1000 298%—298%-99 A Senembah 300%300%-301% BEURSTHERMOMETER MAANDAG, Unilever Wettig Gedepon«s; C Baltimore en Ohio 6%7% C Southern P,ac. Cy. 14%14% A Southern Rlw. 8%8% A Amst. Rubb. C. 205%—207-09 A Deli-Bat. Rubb. 123%128 A Hessa Rubber 122124 A Serbadjadi S.R. 97%—97% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Heden. Zaterdag 8.97 8.97% 72.26 72.25 5..89% 5.92% 30.34% 30.35 1.78% 1.78% WAARDE. De Groene Kruisvereeni ging alhier hield Vrijdag haar 30ste jaarvergadering. Voorzitter de heer W, E, de Jager. De heeren J. Frelier en Jac. Jacobusse van Krabbendijke, af gevaardigden van de vereenig ng „Wijk verpleging en tbc-bestrijding-Krabben dijke-Waarde" brachten verschillende verslagen uit. Het eerste verslag betro; de werkzaamheden van zuster S. H. de Raad: aantal ziekenbezoeken te Krabbendijke 1223,, te Waarde 454; be zoeken zuigelingenzorg te Kr.abbendijke 331; te Waarde 79; voor tbc voor de beide gemeenten samen 198; totaal aan tal 2285. De hoogtezon werd te Krab bendijke 134 maal en te Waarde 10 maal gebru kt. Voor het consultatiebu reau werden aangegeven 45 en te Waar de 13 zuigelingen. De rekening en verantwoording over 1937 bedroeg voor de vereeniging: Wijkverpleging (Krabbendijke—Waar de), aan inkomsten en uitgaven belde f 2025, terwijl de begroot'ng voor 1938 voor dezelfde vereeniging beloopt f 2030. Voor de vereeniging tbc-bestrijding: KrabbendijkeWaarde bedroegen de inkomsten en uitgaven over 1937 f 1400. Door mej. L. J. W. Welleman van Krabbendijke, penmesse van de de „Ver eeniging tot uitzend'ng van kinderen naar buiten (KrabbendijkeW,aarde) werd een financieel verslag over 1937 uitgebracht. De inkomsten over 1937 bedroegen f 61; uitgaven f 10; batig saldo f 51, In kas is nu totaal f 387. Volgens verslag van den bode-maga zijnmeester werden over 1937 aan 37 leden 70 artikelen in bruikleen afgege ven. De secretaris der Gr. Kr. vereeni ging deelde mee, dat het aantal leden 227 bedraagt. De penningmeester, dp heer A. Wondergem, vestrekte de volgende cijfers: inkomsten f 965; uit gaven f 845; goed slot f 120. De heer W. E. de Jager werd her kozen als bestuurslid, terwijl dezelfde herkozen werd als bestuursl'd voor de wijkverpleging en tbc-bestrijding. Aan het slot werden nog eenige wijzigingen aangebracht in het huishoudelijk regle ment, WEMELDINGE. Het sleepschip „Ge- rardine", geladen met ijzeraarde en be stemd naar Duitschland, kreeg tengevol ge van het ruwe weer lekkage in een der ruimen, waarvoor de hulp van de pomp- xoot „Zeehond" werd ingeroepen, die iet inkomende water dat tot pl.m. een meter gestegen was, er uit pompte. Ver der maakte het ontstane lek het noodig dat gemelde pompboot de reis naar Dor drecht meemaakte. Tengevolge van den hevigen storm ton de ledige tankboot „Zura", komen de van Duitschland en bestemd naar Antwerpen, de haven niet bereiken. De sleepboot „Dorus Rijkers" heeft het schip behouden binnen gebracht. - De zeemilicien P. Nieuwenhuijze, woonachtig alhier, is met ingang van 21 Februari a.s. geplaatst bij de pelitietroe- pen. Vrijdagavond had in de Chr- school de feestelijke herdenking plaats van het 60-jarig bestaan van de Chr. Jongel. Vereeniging alhier. Als sprekers traden op ds. De Bruijn, ds. Werges en de heer J. A. Dominicus, oud-lid der vereeni ging. De avond werd verder doorge bracht met zang, tooneelstukje, voor drachten en samenspraken, welke allen, gehoord het applaus, zeer in den smaak vielen, NOORD-BEVELAND. KORTGENE. Zaterdagmiddag is een boom aan den Prinsendijk door den he vigen wind ontworteld. De boom kwam terecht op de telefoondraden, welke ver nield werden. Verscheidene aangeslote nen aan den dijk hadden daardoor tij delijk geen telefoonverbinding meer. In den Langeweg heeft een boom, wel ke doormidden brak, eveneens de tele foondraden vernield. Zondag werden de lijnen hersteld, Van het dakvenster van de wed. V. in den Achterweg woei een groot stuk zink. Het kwam terecht in de buurt van. een troepje spelende kinderen, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. OOSTBURG. Zaterdag j.l. had in het Veilingsgebouw alhier de jaarvergade ring plaats van de afdeeling Oostburg der V.P.Z., die door 92 leden werd bij gewoond. Uit de rekening over 1937 bleek, dat de afdeeling nog 240 leden telt en dat de financiën zeer gunstig zijn? immers de rekening sloot met een batig saldo van 2580. De begrooting voor 1938 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 3310, met een sluitpost van 2125. Op een uit de vergadering gedaan ver zoek om in 1938 een pluimveetentoon stelling te organiseeren, gaf het bestuur te kennen zijn medewerking daartoe te willen verleenen. Mits dan zeer duide lijk moet blijken dat het de leden ernst is en dat bijtijds een flink aantal inzen dingen moet worden toegezegd. KERK EN SCHOOL. Mej. A. J. Krafft f Te Arnhem is in den ouderdom van 71 jaar overleden mej. A. J. Krafft, oud- leerares aan de R.H.B.S, te Vlissingen. BIERVLIET. Met ingang van 16 Febr. a.s. is de heer H. Willemsen benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de o. L school te Driewegen (gem. Biervliet) in de plaats van mevr. Bouwens-Hame- lijnck, wier wachtgeld als gehuwde on derwijzeres per 15 Februari eindigt. Ned, Herv. Kerk, Drietal te R i 11 h e m ds. H. Bartlema te Voorburg, ds. F. van den Berg te Gorssel en ds. E. P. J. Jebbink te Losser. Geref. Gem. Ds. G. H. Kersten te Rotterdam is beroepen te Grand Rapids (Ver. Staten) (Holl. Eng', gemeente). LEGER EN VLOOT. Nederlandsche oorlogsbodems op reis, H.Ms. kruiser „Java", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is op 12 Februari te Tanger aangekomen. H.Ms. politiekruiser „Jan van Brakel onder bevel van den luitenant ter zee le kl. jhr. N. J. C. Versluys, is op 12 Fe bruari te Curasao aangekomen. H.Ms. kruiser „Gelderland onder be- vel van den kapitein-luitenant ter zee P B. M. van Straelen, is op 12 Februari van Curasao naar Nederland vertrok ken. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. Bevallen: P. H. van Iwaarden geb. de Leeuw d. c Overleden: J. C. Styger man van b. M. van Valkenburg 80 j. Kruiningen. Van 3 tot 10 Februari. Ondertrouwd: H. v. Zweden jm. 21 j. en J de Bat jd. 23 j.; A. J. ter Beek ,m. 25 j. en T. M. Openeer jd. 25 j. Van 3 tot 10 Februari. Ondertrouwd: K, C. Lindenberg jm. 27 j. en J. Cijsouw jd. 26 j. Bevallen: M. Bredouw geb. Luvelfe FELLE BLOEI Een Overleden: L. Zuurmond 89 j. Manneke wedn. (IC.) N. Clinge Doorenbos Merkt ObLMarkt Suiker IPhilip» —i Olie r Amerika Robber Schepea Tabak 1 Bevallen: R. S. Og'er geb. Mast d.; C. G Cok geb. Sinke d. en z. (l.C.) Wemeldinge. De

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2