mknlmd. NUMMER 37. TWEE BLADEN. MAANDAG 14 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Bij Ritmeesters Aftreden De gezondheidstoestand van de Prinsessen. De afkondiging van de Grondwetswijziging. De diplomatieke betrekkingen met Italië. Eenheid door Democratie. liiiüli* WEERBERICHT. In de Electro draait „de Groote Illusie", een lilm van ^.broederschap en vrede. Gaat haar zien 8 MIDDELBURGSCHE COURANT Itogfolsd Voor Middelburg, Goes en agent- Vlisaingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Lzoea 16 ct. p. w. Adrertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE CO UBANT^!2!2 Uitgeefster. Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— F. regsls f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrisi „Kleine Advertenties", ten hoogste 6 regels/ a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eov rent" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Als regel is het op- en aftreden van een secretaris eener vereeniging niet zóón buitengewoon belangrijk feit, dat men er een hoofartikel in een dagblad aan zal wijden. Maar dit geval, van Ritmeesters heen gaan als secretaris van E, d. D.f is wèl zoo merkwaardig, dat er te dezer plaat se ditmaal iets over gezegd moet wor den. Als Albarda of Mussert plotseling het bijltje er bij neer zouden leggen, dan zou dat opzien baren. Nu de feite lijke bouwer en een der meest vooraan staande leiders van E.d.D. heen ging, is dat niet minder opzienbarend. •- Voor ons staan devolgende dingen vast: 1. Ir. W. Ritmeester is de man op wiens credit het leeuwendeel geboekt moet worden van de krachtige Organi satie, die E.d.D. in den laatsten verkie zingstijd gebleken is te zijn. 2. Hij was de voorstander eener ster ke, gedisciplineerde demo cratie, welke ook wij voorstaan. 3. Hij miste evenwel zóózeer de de mocratische feeling die voor het innemen eener leidende positie in deze zeer eigenaardige beweging volstrekt onontbeerlijk is, dat een finale breuk vroeger of later moest komen. 4. Als een fakkellooper uitvalt, dan moet een ander zonder om te zien den fakkel overnemen: de idee. het ide aal, moet altijd uitgaan boven de perso nen die het, lang of kort, tijdelijk dra gen. E.d.D. is als een gezonde, levenskrach tige plant uit den grond der Nederland sche vrijheid opgeschoten, toen wij allen ons door de toename van het extremis me bedreigd achtten. Bij de verkiezin gen van verleden jaar is gebleken welk een goed-democratische inslag er in het weefsel van ons Nederlandsche volk zit. Die inslag was er; de wil om tot uiting te komen sluimerde, maar Ritmeester is wel in hoofdzaak de man geweest, die den wekroep heeft georganiseerd en den stroom in een goede bedding geleid heeft. Niemand, vriend noch vijand in E.d.D. zal dit willen of kunnen ontkennen. Het is geen geringe verdienste geweest. Democratie is niet hetzelfde als ban deloosheid, als de onbeperkte vrijheid van ieder individu, te zeggen en te schrijven wat en waar hij op z'n eentje maar wil. Ritmeester was de tegenstander van de dictatuur van rechts of van links; hij was tevens verklaard tegenstander van de fouten en tekortkomingen, die kunnen leiden tot een „terreur" van de democratie zelve. Hij wilde: discipline en zelfbeheer- sching. Maar: in dit laatste schoot hij juist zélf tekort. Daar ligt de kern van het conflict. Ritmeester was zéker democraat in den zin van anti-dictatórist. Maar hij had zelf bij tijd en wijle toch teveel de uitwendige allures van een dictator, het ontbrak hem wel eens aan democratisch besef in den zin van: rus tig en welwillend begrijpend-omvattend verstaan van den mëdemensch en me destrijder, die op eenig punt zich een af wijkende meening veroorloofde. Ritmeester was een sterke figuur, een man met ook een in menig opzicht zeer te waardeeren gevoel voor humor maar hem ontbrak wat de minder har de figuur van den voorzitter der bewe ging, dr. Faber, wel heeft: de beminne- lijheid. Ritmeester was een organisator, een bouwer, met een scherp intellect, maar hard somwijlen te hard. En: hij kon niet anders. NaaM het fortiter in re het suaviter in modo te stellen, was hem een onmogelijkheid. Het eerste is voor een sterke bewe ging, die ook wij wenschen, volstrekt noodzakelijk het laatste is daarne vens, voor wie met democratische Ne derlanders moet werken, eveneens on ontbeerlijk. Daarom redt dr. Faber het, waar ir. Ritmeester 't moest afleggen. De harde stok moet afknappen, waar de bamboe buigt. Niemand is onmisbaar. Het is een groot compliment in zijn richting, wanneer wij hier schrijven: zélfs Ritmeester niet in E.d.D. Het zijn niet de mannen en de vrou wen op zichzelve, die de beweging vor men: het is de kracht der idee waaruit zij leeft. De democratie moet verdedigd wor den door allen, welke zij - na aan het hart ligt. Den dag nadat de groote Zeppelin op Lakehurst verbrand was, zette men te Frederikshaven de teekenborden op voor het ontwerpen van de volgende Zeppelin. Het leven gaat immer door. Wij staan een wijle stil aan den kant van den weg, en we kijken met wee moed den kameraad na, die zich van ons afscheidde, afscheiden moest, omdat sa men-gaan niet langer ging. We waardeeren eerlijk zijn goede hoedanigheden -misschien nog meer en nog zuiverder dan toén hij nog in den kop van de karavaan mêe-mar- cheerde. Maar: we trekken voorwaarts. Als de ritmeester valt, neemt een jongere officier het commando van den troep over: de charge mag er niet door onderbroken worden. Prinses Juliana Zondag voor het eerst uit bed geweest. Dr. De Groot deelt mede, dat het met den gezondheidstoestand van H.H.K.K. H.H. Prinses Juliana en Prinses Beatrix in alle opzichten uitstekend blijft gaan en dat Prinses Juliana Zondag voor het eerst het bed heeft verlaten. H M. DE KONINGIN MAAKT EEN FIETSTOCHTJE. Alhoewel verwacht werd dat op de zen Zondagmiddag veel belangstelling voor het paleis te Soestdijk zou be staan, nu dit de eerste Zondag is, dat Soetstdijk per auto is te bereiken, bleek deze niet grooter dan op een gewonen winterzondag. De verkeerspolitie had daardoor een gemakkelijke taak. In den morgen maakte H. M. de Koningin een fietstochtje in het park. Prins Bernhard maakte een wandeling. Om twee uur vertrok H. M. in gezelschap van een hofdame. Na een rit van een uur keerde H. M. weer naar het paleis terug. Prins Bernhard weer achter het stuur. Men schrijft aan de N.R.Ct, uit Amers foort: Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard met een Engelschen vriend een bezoek gebracht aan de Willgogarage alhier, waar de vriend een Ford heeft gekocht, Het bezoek duurde ongeveer een half uur. De Prins bestuurde bij het komen en gaan zelf zijn wagen. Heden is uitgegeven Staatsblad no. 180 inzake de plechtige .afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de grondwet. Wij ontleenen aan dan itekst het volgende: Wij Wilhelmina. bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-N.assau, enz. enz. enz, aan allen, die deze zullen zien of hoo- ren lezen, saluut. Overwegende, dat bij zes wetten van 19 Januari 1938 op de voorgeschreven wijze veranderingen in de grondwet zijn vastgesteld betreffende: het inkomen der kroon; de schadeloosstelling en het pensi oen van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal; het openen van de mogelijkheid mi nisters te benoemen, niet-belast met de leiding van een ministerieel departe ment; het kiesrecht; het openen van de mogelijkheid open- hare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen; het overgangsrecht; hebben goedgevonden en verstaan, gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze: I. De wetten van 19 Januari 1938, houdende veranderingen in de grond wet worden geplaatst in het Staatsblad v,an het Koninkrijk der Nederlanden, in het Staatsblad van Nederlandsch- Indië, in het Gouvernementsblad van Voor de ziel is het oog een hetere toegangspoort dan het oor. Suriname en in het Publicatieblad van Curacao. De staats-, gouvernements- en pu- bl catiebladen, waarin de wetten wor den geplaatst, worden uitgegeven - op 22 Februari 1938, des namiddags half drie uur wettelijken tijd in Nederland. II. De wetten worden, op het tijdstip onder I genoemd, voorgelezen: a. In Nederland: in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der ar- rond'ssements-rechtbanken b. In Nederlandsch-ïndië: in eene plechtige openbare zitting van het Hooggerechtshof van Neder- landsch-Indië"; c. in Suriname: ki eene plechtige openbare' z'tting van het hof van justitie; d. in Curasao: in eene plechtige openbare zitting van het hof v,an justitie. Verder wordt o.a. nog bepaald, dat de wetten tevens zullen worden afge lezen op het genoemde tijdstip, in alle Nederlandsche gemeenten van de pui of voor de deur van het raadhuis. Het stuk is gecontrasigneerd door alle ministers. De regeering heeft besloten de verovering van Abessynië de facto te erkennen. De regeeringspsr dienst meldt: Naar wij vernemen, zal weldra uitvoe ring worden gegeven aan het voornemen der regeering, de diplomatieke betrek kingen met Italië te regelen. De geloofs brieven van Hs. Ms. benoemd gezant (dr Hubrecht, tevoren als zoodanig te Boe karest werkzaam) zijn gereed gemaakt en de nieuwe titularis zal vermoedelijk in de tweede helft der loopende maand naar Rome vertrekken. Uit bovenstaande mededeeling van den regeeringspersdienst blijkt, dat het in de bedoeling ligt, de geloofsbrieven van onzen gezant te richten aan Z.M den Koning van Italië, Keizer van Ethi opië. Dat beteekent, dat Nederland de verovering van Abessynië door Italië de facto erkent. Ir. W. Ritmeester heengegaan. Te Utrecht is Zaterdagmiddag en -avond de jaarvergadering der Neder landsche beweging voor Eenheid door Democratie, welke op 8 Januari j.l. we gens tijdsgebrek was geschorst, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur, dr. H. Faber te Schiedam, voortgezet. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat van ir. W. Ritmeester te Bilthoven een brief was ontvangen, behelzende, dat hij met ingang van 11 Februari zijn functie als secretaris van het hoofdbestuur neerlegde en zich uit het hoofdbestuur terugtrok In een korte rede gaf dr. Faber uiting aan zijn gevoelens bij dit afscheid en spr. schetste daarbij de groote verdien sten, welke ir. Ritmeester voor Eenheid door Democratie heeft gehad. De ge- heele opbouw van de organisatie, van het orgaan en de verkiezingsactie, dit alles was zijn werk. Spr. betreurde de klove, die was ont staan en welke, naar zijn meening, niet meer overbrugd bleek te kunnen wór den. Op verzoek van dr. Faber sloot "Se vergadering zich door een krachtig ap plaus aan bij de woorden van dankbaar heid over het werk van ir. Ritmeester gesproken. Besloten werd, dat in de leiding van het secretariaat voorloopig zal worden voorzien .door een samenwerking van den vice-voorzitter, den heer fl. D. Louwes te Ulrum en het hoofdbestuurs lid ds. A. van der Heide te Voorburg. De heer Louwes legde vervolgens een verklaring af, waarin hij mededeelde zich verantwoordelijk te gevoelen voor de dagelijksche leiding der beweging, zooals deze de afgeloopen vijf maanden is gevoerd, zoodat hij onder de gegeven omstandigheden zijn bereidverklaring om het voorzitterschap op zich te ne men terugtrok. Hierop werd besloten de benoeming van een nieuwen voorzitter en een nieu wen secretaris tot een volgende verga dering uit te stellen, waarbij dr. Faber zich bereid verklaarde zijn functie nog tijdelijk te blijven waarnemen. Vervolgens werden mevr. J. Fortanier -De Wit te Den Haag, prof. dr. ir. J. Goudriaan te Eindhoven en de heer R. Zegering Hadders te Emmen bij accla matie tot leden van het hoofdbestuur verkozen, terwijl de heer H. W. Neth te Den Haag, die periodiek aftrad, herbe noemd werd. Hierop richtte de voorzitter zich in hartelijke bewoordingen tot mej. E. H. Piepers te Bilthoven, welke zich wegens drukke werkzaamheden moest terug trekken en haar plaats aan mevr. For tanier had afgestaan. Vervolgens werd door den voorzitter voorlezing gedaan van een telegram, hetwelk door het hoofdbestuur ter gele genheid van de geboorte van prinses Beatrix aan het prinselijk echtpaar was verzonden. Hierop kwamen onderscheidene tech nische voorstellen der afdeelingen in be handeling. Een statutenwijzig ng, voor gesteld door de afdeeling Rotterdam beoogende het aantal afgevaardigden tot ongeveer 2/5 terug te brengen, verkreeg de vereischte meerderheid van 2/3 deel der stemmen. Onderscheidene moties werden inge trokken, terwijl een enkele door hei hoofdbestuur werd overgenomen. De vergadering werd omstreeks tien uur gesloten. HACHELIJK AVONTUUR. Een groepje personen dat zich jl, Zaterdagmiddag aan de kade te Elle- woutsdijk bevond, meende op het wa ter een voorwerp te zién drijven dat wel eenige gelijkenis vertoonde met een groot vat. Vermoedelijk in de mee ning verkeerend, dat het hier wel eens een vat gevuld met wijn zou kunnen zijn, begaven een vader en zijn zoon, werklooze landarbeiders, zich in den open roeiboot naar buiten. Er woei een hevige Noordwester storm die de witgekuifde golven hoog opzwiepte. Zoolang zij zich met hun bootje in het haventje bevonden, ging het nog, doch eenmaal buitengaats ge komen, werd het bootje spoedig door den stroom en den wind meegesleurd. Van den wal af volgde men met groote spanning de bewegingen der beide in zittenden. Zij trachtten de roeispanen te gebruiken, doch zulks bleek niet mo gelijk, Ze konden het tegen de aan stormende golven niet bolwerken. He' bootje dat hulpeloos heen en weer ge slagen werd, dreef steeds meer van de haven af in de richting van de Middel plaat. Aan den wal maakte men zich te recht ongerust over het lot der beide waaghalzen. Als hier niet snel hulp ge boden werd, zouden beiden het met den dood moeten bekoopen. Een boot die zich met goed gevolg in dit weer op de Westerschelde zou kunnen be geven, was helaas niet voorha'nden. Goede raad was duur en men wendde z ch tot den burgemeester. Deze zond onmiddellijk een telegram ,aan het kan toor van de „Terneuzen ^Tugboat Com pany", met vereoek reddingspogingen in het werk te stellen. Hier aarzelde men geen oogenblik. Ondanks het feit;, dat de vaart op de Westerschelde tij dens de herhaaldelijk opkomende storm buien, zeer gevaarlijk te noemen was, besloot men hulp te verleenen. De is de haven liggende sleepboot „Hoogezand" kreeg opdracht onverwijld uit te varen en te trachten de beide schipbreukelingen *pp te pikken. Eenmaal in de nabijheid vari Elle- woutsdijk gekomen, zag men in de ver te het roeibootje rondzwalken. Het bevond zich reeds dicht bij de brand'ng van de Middenplaat. Men voer in de richting van het roeibootje, hetgeen zeer voorzichtig moest geschieden, daal de sleepboot zelf aan" den grond zou kunnen geraken en dan verloren zou zijn. Eenmaal raakte men zelfs den grond, doch even daarna bevond men zich weer in dieper water. Een reddingboei,, die aan een werp- lijn bevestigd was, werd van de sleep boot af in de richting van het bootje geworpen. Een der inzittenden slaagde erin haar te grijpen. Alan de werplijn werd toen aan boord van de „Hooge zand" een zwaarderen draad bevest'gd die de schipbreukelingen konden inha len. Zij bonden hun bootje hieraan vast Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige, later afnemende N.O. tot O. wind, afnemen de bewolking weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. UKKEL: vrij sterke, later matige wind uit N.O. richtingen, heldere he mel, tijdelijk bewolkt, plaatselijk een weinig sneeuw, aanhoudend koud, vrij strenge nachtvorst. Di 15 Febr. Zon op: 7 h 19; onder: 17 h 11. Licht op: 17 h 41, Maan op: 18 h 47; onder: 7 h 02. L.K. 22 Febr. Hoog- en Laagwater te Vlissingen! Januari. Hoogwater. Ma. 14 0.40 13.05 Di. 15 1.24 13.51 Wo. 16 S 2.04 14.35 Laagwater. 7.20 19.35 8.07 20.16 8.50 20.55 Hoog- en Laagwater te Wemeldingci Januari. Hoogwater. Laagwater. Ma. 14 2.43 15.04 8.16 20.39 Di. 15 S 3.30 15.52 9.03 21.21 Wo. 16 4.11 16.37 9.44 22.01 Westkapelle is 28 min. en. Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later, (S springtij.) (Ingez, Med.) en de sleepboot sleepte hen in dieper water waar zij geheel verkleumd en doornat aan boord genomen werden. Men heeft beide waaghalzen toen behouden in de haven van Ellewouts- dijk aan land gezet. Hiermede e'ndigde dit gevaarlijke avontuur. Aan het doortastend en oordeelkun dig optreden van den eigenaar en de bemanning der sleepboot „Hoogezand" is het te danken dat beide mannen ge red konden worden. Zeeuwsche federatie van coöperaties en kolenbonden. Zaterdag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van den heer J. Job- se te Aagtekerke bovengenoemde fe deratie. Deze verwelkomde o.a. het lid der Tweede Kamer den heer H. van Sleen. De A.R.-Kamerfractie zond bericht van verhindering. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord den heer Vorrink, onder directeur der Handelskamer, aan wien de coöperaties veel te danken hebben. Verder zette spr. de oorzaken uiteen die hebben geleid tot het oprichten van coöp. kolenbonden in Zeeland. Zij dienen net algemeen belang. Nadat de jaarverslagen waren vast- gesteld werd aangenomen een voorstel van de vereen. „Draagt Elkanders Las ten" te Vlissingen, geamendeerd door het bestuur om zes kringen n te stel len, waarvan de kosten door de federa tie worden betaald, die minstens een maal per jaar vergaderen en die het bestuur der federatie samenstellen. Waar voorzitter en /(of) secretaris de kringvergaderingen moeten hijwo nen wordt de organ'satiebond dan ste viger. De kringen blijven echter auto noom. De kringafgevaardigde die be stuurslid der federatie is moet tevens secretaris van zijn kring zijn. Het bestuur vroeg voorts machriging om zitting te nemen in de prijzencom- missie Zeeland indien de Huisbrand commissie er 'n toestemt, dit zoowel de coöperaties als de handel met een gelijk aantal personen in de provinciale com missie vertegenwoordigd zijn. De secretaris, de heer L. P. van Oor schot te Vlssingen herinnerde er aan dat de Huisbrandcommissie nu de ko lenbonden A en B heeft gelijkgesteld met den handel. Tot de federatie kwam het verzoek tot de prijzencommisste toe te 'treden. De federatie is dank baar dat ae verschillende aanslagen op de kolenbonden heeft kunnen afwe ren en wil ook wel in de prov. commis sie zitting nemen, temeer omdat we rekening moeten houden met de wet op

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1