X IN ZEELAND I MIDDELBURGSCHE ZEELAND. RECHTSZAKEN. BiOSGOFËN. GEMENGD NIEUWS, O t Frischt opgedischtI MIDDELBURG. Eén volk, één school. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. DE COURANT MIDDELBURG. GOES. Uft de Middelburgsche Courant van vóór vijftig jaar. De frissche geur van Holland's velden ruikt U, zoodra U zoon Zwanenberg-blik opent. Niets is verloren gegaan van de malschheid der jonge ge wassen, niets van de voedzame sappen en de heil zame vitaminen. Daar zorgen Zwanenberg's nieuwste, wetenschappelijke conserveeringsmethoden voor! maakt w (Ingez. Med.) komen derhalve te vervallen en die van 21001 tot en met 22000 komen ervoor 'm de plaats. Naar ons ten oore kwam, strekt deze wijziging, we ke uiteraard geen enkele verandering in de winstkansen brengt, uitsluitend óm tegemoet te komen aan' bezwaren, welke bij een deel van het publiek geregeld aanwezig bleken tegen het koopen van loten met een laag num mer. De groote Schuttershofzaal was gis terenavond zeer goed bezet, toen de pre sidente van de pi. afdeeling van de Ver- eeniging Volksonderwijs, mevrouw A. A. Koe hd e Waard, den propaganda- feestavond der afdeeling opende met een woord van welkom in het bijzonder tot wethouder Boasson, tot den heer Dek ker, den man, die zooveel voor de af deeling heeft gedaan, en tot den spreker van den avond, den heer J, van Driel uit Rotterdam. Ook heette spr. welkom den heer Mazure en de dames van Me- dioburgum, die medewerking toezegden. Spr. wekte op de collecte goed te be denken en lid te worden van de afdee ling. Een oud-minister zeide, dat „Vele wegen naar Rome leiden", maar hij deed den weg toch wel op een zeer onver klaarbare wijze. Intusschen is de laatste weken een groote eenheid van ons volk gebleken. Mocht het onderwijs nog eens eenzelfde saamhoorigheid kennen. De heer Van Driel heeft in twee deelen, voor en na de pauze, gesproken over: „Eén volk, één school". Spr. wees er op, dat een der moeilijk ste beslissingen voor een goed ouder is, de vraag naar welke school men zijn kinderen moet zenden. Als het geen moeilijkheid is, dan is zoo iemand de naam van ouder niet waard. Spr. heeft respect voor ieders overtuiging, dank zij zijn opleiding op een openbare school. Op de bijzondere scholen is het gewone onderwijs hetzelfde als op de openbare, maar er is ook nog zooiets als eerlijk heid, waarheidsliefde en verdraagzaam heid en dan is het vaak het tegendeel. De verdraagzaamheid wordt in de wereld tegenwoordig wel erg in het hoekje ge duwd waarin de slagen vallen. Het gaat bij het bijzonder onderwijs niet om „den" godsdienst, maar om de speciale opvat tingen van bepaalde kerkgenootschap pen. Er wordt een geest van verdeeld heid opgewekt, ons volk wordt in aller lei hokjes gesplitst. Aan de hand van verschillende treffende voorbeelden toonde spr. dit nader aan. In het tweede deel van zijn mooie rede, wees de inleider er op, dat het een misdaad is, als men een kind steeds in dezelfde richting wil sturen, het in een hoekje dringt en er een muur om heen zet, waarover slechts weinigen heen kunnen kijken. Men moet de kinderen geen geestelijken ballast in hun jeugd mede geven, maar zij moeten hun eigen weg zoeken, door vallen en opstaan zul len zij komen tot het grootste bezit: „zelf veroverde en verworven overtuiging". Zij, die op de bijzondere scholen in één richting worden opgeleid, denken een overtuiging te hebben, maar zijn te ver gelijken met confectie-menschen. De kin deren moeten zelf zich een geestelijk on derdak zoeken, daarbij door de ouders met den daad, en niet alleen met het woord, voorgegaan. Als men er op wijst, dat de bijzondere scholen te samen 68 en de openbare 32 der kinderen hebben, dan wijst spr, en zijnerzijds op, dat duizenden kin deren verkeerd school gaan. Dit o.a. door dwang, maar ook door gemakzucht en onverschilligheid der ouders en ook door overheidsmaatregelen, als die van oud minister Marchant, toen hij onder het mom van liefde voor de openbare school, er 400 op het platteland om zeep bracht. Spr. wekte ieder op mede te helpen niet alleen in het belang van de open bare school, maar in dat van gansch ons volk. Men moet pal staan voor de een heid van ons volk en voor de geestelijke vrijheid. (Luid applaus.) Om bij het gesproken woord te blijven, willen wij nu eerst mededeelen, dat de heer W. Spinnaay in zijn kwaliteit van voorzitter van het Comité tot be houd van de Nutsbewaarscholen, wees op een der na te noemen nummers van Medio, n.l. „Dwingen en volgen". Ook het gemeentebestuur van Middelburg is gedwongen te volgen en op last van hoo- ger hand heeft het de subsidie aan de Voorbereidende scholen belangrijk moe ten verminderen. Er is een krachtige hulp noodig om deze arbeidsplaatsen voor onze opgroeiende jeugd te behou den en spr. wekte op zich in de pauze als contribuant op te geven, waaraan velen gevolg gaven. Medio gaf een viertal van vroeger be kende nummers van haar repertoire, n.l. „Orpheus in der Unterwelt", het ge noemde „Dwingen en volgen", „De klok en de porceleinen poppetjes" en tot slot het vroolijke „Scherzo".. Ook nu volde den deze gaarne geziene dansen weer uitstekend. Mevrouw Koch heeft aan het slot van den avond den heer Van Driel bedankt voor de schoone begrippen, die hij naar voren bracht, den heer Mazure en de dames voor het gebodene en allen, die verder medewerkten aan het succes. Wijzende op de geschiedenis van Or pheus, zeide spr. dat wij niet moeten gaan naai; de onderwereld, maar recht op ons doel af voor het belang van de openbare school. Met ingang' van 1 Maart is benoemd tot rijksklerk le klasse ter griffie der rechtbank alhier de heer W. F. Wiess- ner, thans rijksklerk 2e klasse ter grif fie. De bedelende Arnemuidsche vrouwen. Bij den Raad is een adres ingekomen van het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdel'n- genverkeer op Walcheren. Het bestuur verzoekt den Raad ,aan te nemen de bepaling, die voorkomt in het ontwerp der nieuwe politieverordening inzake het tegengaan van de bedelarij der Ar nemuidsche vrouwen. Reeds geru men tijd is het bestuur van Vreemdelingen verkeer getroffen door de talrijke klachten, zoowel mondeling als schrif- tlelijk uit binnen- en buitenland, dié het in toenemende getale bere'ken. Maar ook in Engelsche bladen, gewijd1' aan watertoerisme, verschijnen artike len, op grond van deze bedelarij be zoeken aan Middelburg afradende. Het behoeft geen betoog aldus het adres dat dergelijke publicaties het Vreem delingenverkeer ernstig kunnen bena- deelen. De rekening van het Bomme van den Broecke fonds over 1937 wijst f 2194 aan ontvangst aan. Noodig was f 110 voor de belasting van goederen en gelden in de doode hand. De Kon. Zangvereeniging „Tot Oefe ning en Uitspanning", de vereeniging tot in standhoud'ng van het .„Middel- burgsch Muziekkorps" en de vereeni ging' voor Instrumentale muziek kre gen ieder f 694,38, terwijl f 0,66 voor porti e.d. is besteed. CONTACT TUSSCHEN DE V.V.V.'s OP WALCHEREN. In tegenwoordigheid van een twee tal afgevaardigden van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer is een bijeenkomst ge houden van de Vereenig ng voor Vreemdelingenverkeer op Walcheren. Aanwezig waren afgevaardigden van Vljissingen, Middelburg, Zoutelande, Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpol der en Veere. Het doel was te gera ken tot een contact tusschen deze ver eenigingen inzake het vreemdelingenver keer op Walcheren; daartoe is men ook gekomen. RAAD VAN RILLAND-BATH. RILLAND-BATH. Donderdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus, vol tallig. De v o o r z. opende de vergadering, met de gebruikelijke nieuwjaarsrede, waarin hij o.a. mededeelde dat de finan- riwle toestand der gemeente onveran derd gunstig bleef. In 't afge.oopen jaar ■werd druk gebouwd, 17 nieuwe wonin gegen zijn verrezen. Van de muziekver. „Rillandia" was ingekomen, een dankbetuiging', voor het mogen plaatsen van een muziektent, op een stuk grond van het nieuwe bouw terrein. Vastgesteld werd een suppletoir ko hier der hondenbelasting 1937 met 4' aanslagen, tot een bedrag van f 10. Vastgesteld werd een nieuwe veld wachtersverordening voor 5 jaar. De verzoeken om voorschot op de gemeentelijke vergoeding van de bijzon dere scholen werden vastgesteld als volgt: Voor de school a/d Hoofdweg f 344; voor de school Zandbaan f 589, en voor de R.K. school f 354, Tot afgevaar digden naar de vergaderingen der Wa terleiding Maatschappij werden benoemd wethouder J. v. d. Sande en tot plaats vervanger wethouder J. Dansen, De voorz, deed verder nog eenige mededee- lingen omtrent het aanleggen van de nieuwe straat naast de dreef van de hofstede „Veldzicht", waarop werd be sloten de daarvoor benoodigde materia len aan te schaffen. Verder werd beslo ten de straten op het nieuwe bouwter rein te verlengen. 1 f'!fj' RECHTBANK TE MIDDELBURG. Nbtionalüteitsbewijs vervalscht. Voor de Middelburgsche rechtbank stond gistermiddag nog terecht; C, G. A. H„ 33 jaar, motorhandelaar, te Middel burg; die zich had te verantwoorden wegens het feit dat Hij in Oct. 1937 te Middelburg een nationaliteitsbewijs, zijnde dit een geschrift dat bestemd was om te dienen tot bewijs van de na tionaliteit van het daarbij behoorende motorrijwiel, heeft vervalscht met het oogmerk om dit aldus vervalschte ge schrift als echt en onvervalscht te ge bruiken. De officier van justitie eischt f 25 boete, subs 10 d. hechtenis. CITY. Slavenschip. Hoewel in 1850 de onmenschelijke sla venhandel eindelijk officieel werd ver boden, bleef deze clandestien nog vele jaren voortduren en bleven de slaven schepen de route tusschen de Westkust van Afrika en Zuid-Amerika bevaren, tot het een na het ander door het ac tieve optreden der samenwerkende re geeringen, soms niet dan na hevige ge vechten, was onschadelijk gemaakt en de slavenhalers opgeknoopt. De film behandelt de geschiedenis van het laatste slavenschip en deszelfs be manning, een rauw stelletje. De schip per Lovett (Warner Baxter) is in het „vak" opgegroeid. Zijn rechterhand is stuurman Thompson (Wallace Beery), een robuste kerel, gehecht aan zijn schipper, doch die zich tegen hem keert als Lovett het slavenhalen er aan wil geven. Lovett wordt n.l. verliefd op een jonge dame (Elizabeth Allen) en trouwt er mee, en ziet dan het afzichtelijke van zijn handelingen in. Gedwongen door de bemanning wordt wederom koers naar Afrika gezet. Het duivelsche plan hem echter te laten gaat echter niet door en gesteund door zijn vrouw en den scheepsjongen Swifty (Mickey Rooney), weet schip per Lovett de bemanning in bedwang te houden en het schip met zijn zwarte la ding naar St. Helena te brengen, waar de marine gevestigd is. Tijdens het voortdurende vechten met de beman ning breekt bovendien in het zicht der kust nog brand uit. Lovett weet zich met de zijnen echter te redden en het lang begeerde rustige plantersleven op Jamaica is het zijne. Ruimschoots is in deze film van de vele mogelijkheden die het scenario bood, gebruik gemaakt. De namen der hoofdpersonen zijn vol doende waarborg voor een prachtige ty peering van de uitgebeelde personen. Een aparte vermelding verdient Mickey Rooney, die van den scheepsjongen Swif ty een prachfrolletje maakte en een groot aandeel in het succes dezer film heeft. De kandelaars van den keizer. Twee kostbare kandelaars spelen in deze fihn een voorname rol, niet zoo zeer om hun kostbaarheid, doch om den inhoud. Zij bevatten n.l. een geheime bergplaats, waarin Mevrouw Damidoff, Russisch spionne, en de Heer Wolenski, Poolsch nationalist, elk afzonderlijk en zonder dat zij het van elkaar vermoe den, belangrijke papieren verborgen hebben. De kandelaars worden echter gestolen en dan begint de jacht, die via Parijs naar Londen voert. Zeer sug gestief stelt de film deze spannende jacht voor, waarbij elk tracht den ander voor te zijn. Sybille Schmitz en Karl L'udwig Diehl geven prachtig spel. De Hollander Johan Heesters vervult een niet zeer belangrijke rol. ELECTRO De groote illusie. De groote illusie van allen die den wereldoorlog op het slagveld, in de loopgraven of in de krijgsgevangenkam pen doorbrachten, bestond uit de hoop en verwachting, dat alle smart, waar onder men gebukt ging, uiteindelijk zou inspireeren en bijdragen tot het gebo ren doen worden van den wil tot sa menwerking, verbroedering en vriend schap onder de volkeren. Een illusie, welke zich vooral in de krijgsgevangen kampen heeft verbreid, zich op vele manieren heeft doen laten hooren. De illusie is, helaas, geworden tot een desil lusie. Heden ten dage hoort men tusschen het wapengekletter vage stemmen die verbroedering verkondigen; ook deze film wil aan die illusie medewerken. Zij speelt hoofdzakelijk in een in Duitschland gelegen krijgsgevangen kamp. Fransche officieren die gevangen zijn genomen, w.orden in een kamp bij een gebracht, waar zij den tijd trachten te dooden met spel en het beramen van plannen, die van wonderbaarlijk optimisme getuigen. Uit het contact tusschen de Duitsche officieren (de be wakers) en de Fransche officieren (de gevangenen) blijkt, dat men elkaar weet te waardeeren en te begrijpen en dat de wil om in vrede te leven zeer sterk tot uiting komt. De grondgedachte in deze film, de verbroedering der volkeren, wordt maar al te duidelijk op den voorgrond gesteld. De handeling in z'n geheel is niet vrij van een groote gemoedelijk- he'd; de strenge militaire tucht treft men zelden in deze film aan. Het is de omgang der officieren in gevangen schap met de officieren bewakers, welke het onderwerp^ tot het verkon digen van het pacif'sme levert. Ner gens zal men ook een beeld vinden, welke Fransche, Duitsche of Engelsche soldaten in een ongunstig daglicht wil stellen. Het is niet zoozeer het verhaal dat weet te boe'en, als wel de mees terlijke regie van de Franschen regis seur Jean Renoir, Prachtige tooneel- tjes zet deze knappe vakman ons voor En de hoofdrollen zijn bij Erich von Stroheim, Dita Parlo, Jean Gabin, Pier re Fresnay in goede handen. Vooral eerstgenoemde geeft weer een rake ty- peer'ng v,an den Duitschen officier. GRAND THEATER. De zanger van Hare Hoogheid. Hare Hoogheid, prinses Helene, is een jong, aardig kind, dat met alle ceremo nie weinig op heeft, en het liefst haar pianostudies ernstig voort zou zetten. Er is echter bepaald, dat ze met een prins moet trouwen en de officieele ver loving zal in een voornaam hotel met een maaltijd gevierd worden. Maar als de prinses in het hotel arriveert, logeert daar ook de groote zanger Benjamino Cigli, die juist zijn pianiste weggestuurd heeft. Op handige wijze weet prinses Helene dan als pianiste in te vallen. Als dank krijgt zij van den maestro een plaatsbewijs voor het dien avond door hem te geven concert. Daar Helene meer voor dat concert gevoelt, dan voor den verlovingsmaaltijd, wendt zij hoofdpijn voor en gaat vroeg te bed. Maar als zi: op het concert in de voor haar gereser veerde loge plaats neemt, is de prins er ook en ontdekt dus bedrogen te zijn. Dat is de eerste verwikkeling. De twee de komt, als Gigli een toegift zal ge ven, doch dan ontdekt, dat hij zijn pia niste kwijt is. Gelukkig ziet hij het meisje, dat hem dien middag reeds be geleidde en hij noodigt haar uit, bij hem op het tooneel te komen. Gigli en de prinses geven dan een nummer, dat een groot succes is. Er komen nog meer ver wikkelingen, want de prins gaat geloo- ven, dat de prinses van den zanger houdt, terwijl zij toch in werkelijkheid reeds op hem verliefd is en ook beseft, zooals de groote zanger het haar zeide dat kunst veel is, doch liefde alles. Intusschen doet de wel aantrekkelijke geschiedenis er niet zoo heel veel toe. De hoofdzaak is, dat men vele maler kan genieten van Gigli's buitengewoon mooie en gevoelvolle stem. Alleen zijr zang is reeds een gang naar de bic waard. Mis Cheyney's verdwijning Ook als tooneelspel, hier opgevoerd door het Hofstadtooneel, heeft deze aantrekkelijke geschiedenis steeds veel succes gehad. In 't kort komt het er op neer, dat een schoone avonturierster, op één van haar rooftochten, de wa re liefde leert kennen, hetgeen heel wat moeilijkheden maar tenslotte toch een happy end geeft. Het spel van alle artisten is gaaf en aantrekkelijk, mei sterren als Joan Crawford, William Po well en Robert Montgomery. be week 1888. Onder algemeene deelneming werd het stoffelijk overschot van wijlen me vrouw De Brauw echtgenoote v,an den Commissaris des Konings in Zeeland, een der slachtoffers der bekende nood lottige ramp, op de algemeene begraaf plaats ter aarde besteld. Het Journal de St. Petersbourg acht den vrede vast verzekerd. Een al gemeene geruststelling is te verwach ten. Bij een feestmaal te Berlijn pro testeerde Prins Wilhelm tegen de be schuldiging van oorlogzuchtige gedach ten te koesteren. De toestand van den Kroonprins van Duitschland is slechter. Prof, Bergr mann is per telegraaf ontboden, Volgens den Matin he'erscht er groote bedrijvigheid in de tu'ghuizen te Napels, waar alle schepen de havens verlieten. In het Hbl, komt eene oproeping voor, met welker strekking zich zeker zeer velen zullen vercenigen. De steller daarvan wenscht eene aan sluiting van kiezers, die eene practische vertegenwoordiging verlangen, V,an daj, geharrewar over polit'ek en dat einde loos gekibbel tusschen partijen is dé groote meerderheid ruim verzadigd. Toch is het te vreezen, dat ondanks de goede bedoeling de poging geen re sultaat zal opleveren. i De overeenkomst betréffende de Ind'sche pakketvaart zal gesloten wor den met de heeren J. Boissevain, Wl. Ruys en P. E. Tegelberg, voor een later te vormen Nederlandsche ven nootschap. Alle waarborgen zijn er dat de on derneming eene Nederlandsche zij en meerendeels Nederlandsche schepen zullen gebruikt worden, Tot burgemeester van Hulst is. benoemd de heer L. J. M. van. Waes- berghe Janssens en tot burgemeester van Aardenburg de heer mr. P. Chr, J. Hennequin. De vereeniging Het Geuldal te Valkenburg heeft besloten, de in de groeven aangerichte schade zooveel mogelijk te doen herstellen, en die plaatsen, waar zulks onmogelijk is, ge heel te laten vernieuwen. Militair vliegtuig bij landing over d«n. kop geslagen; Een achttal Fokkerverkenners van het type C5 maakte gisteren een vlucht van Soesterberg naar het vliegveld Ypenburg. Een der toestoestellen, bestuurd door den reserve-sergeant-vlieger De Bruym maakte op de Haagsche vliegweide een ongelukkige landing, hetgeen veroor zaakt werd door een plotselingnn en zeer krachtigen windstoot, welke het da lende toestel uit zijn evenwicht bracht en waardoor een vleug'el in aanraking kwam met den grond. Het toestel sloeg over den kop en werd ernstig bescha digd. De bestuurder kreeg een onbe- teekende wond aan het hoofd, de me de- inzittende, de werktuigkundige Klab- bers, kreeg geen letsel. Het toestel zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden vervoerd; Van trouwbeloften en een spaar bankboekje. Dezer dagen heeft een Duitsche dienstbode te Amsterdam kennis ge maakt met een 54-jarigen man, die voor gaf journalist te zijn. Deze kennismaking vlotte bijzonder en in een korte spanne tijds wist de man. hart en vertrouwen van het meisje te veroveren. Trouwbeloften werden uitge wisseld tegen het spaarbankboekje van de goedgeloovige juffrouw, die eerst honderd gulden en daarna de rest van haar spaarduitjes ad vierhonderd gul den van de bank haalde en aan haar „toekomstigen echtgenoot" gaf. Maar al heel gauw moest het meisje ondervinden, dat zij bedrogen was. Zij deed van haar bittere ondervinding ver slag bij de politie van het bureau Over toom, die den man in zijn woning in de Valeriusstraat aanhield, verdacht van oplichting van vijfhonderd gulden. ONTVANGEN BOEKEN. .,Paulus, de dichter Gods", de bi ografie van den grooten Apostel, door Joaquim Teixeira de Pascoaes. Uit het Portugeesch vertaald door A. VThe- len en H. Marsman. De schrijver roept in dit hoek de goddelijke gedreven heid van P.aulüs voor ons op en ont werpt hij een beeld van zijn rustelooze re:zen tot diep het Westen. Pe bandomslag van dit boek is van Tme Baanders en het verscheen bij den uit gever J. M. Meulenhoff te Amste r- d a m.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6