Victoria KRONIEK van den DAG. Het oog van Abu TWEEDE BLAD vak DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE courant ,(w.o. de goesche CRT.) VAN ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938. No. 36. Teruggaande conjunctuur ook in ons land. De beurs bleef flauw gestemd, maar de beleggingsmarkt prijs houdend. Een nacht van verschrikking. HET TOTAAL DER VERMOGENS IN ZEVEN JAAR MET 4 6 MILLIARD GULDEN GEDAALD. In 1937 waren er 625 millio- nairs. HET TOTAAL DER INKOMENS IN ZES JAAR MET 1,7 MILLIARD GULDEN GEDAALD. De nummering der loten van de Staatsloterij. Geruchten over Duitschland, Geruchten, geruchten, geruchten. Het is een tamelijk bedenkelijk verschijn sel, dat geruchten in deze wereld zoo goed w Hen gedijen. M,aar de menschen, die te Berlijn regeeren, mogen zich daar niet te luide over beklagen. Ze 1 hebben het er naar gemaakt. Gedach ten, die onderdrukt worden, zoeken een uitweg in gefluister. Het is mis schien denkbaar, dat ook in onze aera een volk opgevoed kan worden tot een uniforme denkwijze. Maar dat gaat niet in een vloek en een zucht. Voor loopt moeten Hitier c.s. er reken ng njee blijven houden, dat onder het rustige oppervlak der kunstmatige openbare meening in Duitschland, ge dachten blijven woelen, welke de nati- onaal-socialist sche Wereldbeschouwing in het verdomboekje heeft gezet. Men kan er voor 't overige wel op aan, dat de geruchten over onrust, ja zelfs relletjes en muiterij in het Derde Rijk, grootendeels uit zeer vruchtbare duimen werden gezogen. Dat een deel van het officierencorps slecht te spre ken s over de zuivering der weer macht, staat als een paal boven water. De uit de jonkerskaste voortgekomen militaire bevelhebbers hadden immers Von Blomberg weg willen hebben, om er een der hunnen voor in de plaats te krijgen. Hitler zelf stelde zich ech ter aan het hoofd der weermacht en een groot aantal conservatieven moes ten het veld ru'men. Zoo keerde de tegen Von Blomberg ontketende actie zich tegen de ontketenaars zelf. Maar ze zullen beseffen,, dat muiterij hun nu achteraf geen kans biedt. Hitier is een veel te populaire figuur, ook bij de breede lagen der weermacht, om met geweld tegen zijn besluiten in te kun nen gaan. Trouwens, naar alle waar' schijnlijkhe'd is het ook nog maar een betrekkelijk klein deel v,an het officie rencorps, dat zich in de wiek geschoten voelt. Het zou ons niet verbazen, in dien eerlang dit deel den weg zal moe ten gaan, die Von Frïtsch is gegaan; 'eveneens aan den dijk zal worden ge- Zet. De zuivering, welke Hitier de vo rige week doorzette, moet men dan dus als een begin beschouwen van een veel grondiger zu'vering, die in de étap pes zal worden verwezenlijkt, Geruchten, minder wild maar ook van venijnig karakter, hebben verder de ronde gedaan, in verband met het deze week aangevangen, doch na twee dagen reeds geschorste proces tegen ds. Niemöller, den leider van de mi litante Belijdenisbeweg'ng. Het Duitsche Nieuwsbureau zond een bericht de we reld in, dat de drie advocaten van Nie möller „gestaakt" hadden. Dit bericht was zoo geredigeerd, dat men den in druk kreeg van een controverse tus- schen de advocaten en hun cliënt. Maar d,at was nauwelijks aan te nemen. Immers de advocaten behooren tot de Belijdenisbeweging en tot den vrienden kring van den beklaagde. Uit een na der bericht van den Berlijnschen corres pondent der N.R.C, is vervolgens wel gebleken, dat de vork een beetje anders aan den steel zit dan het D.N.B. sug gereerde. De advocaten werden op alle mogelijke man eren door de rechters tegengewerkt. Onder die omstandighe den konden ze onmogelijk hun taak vervullen en besloten ze met instem ming van Niemöller haar neer te leg gen. Is het een wonder, dat ook om een zaak als deze nu weer geruchten ont staan? Men maakt het er te Berlij-j naar. Verdacht was reeds, dat het pro ces niet in het openbaar behandeld mocht worden. Waarvoor zulk een schuwheid voor de openbaarheid itv een z^ak als deze? Als men z-ch daarin Finaneiee? economisch weekoverzicht. Met de conjunctuur wil het den laat- sten tijd niet meer zoo als wij dat gaar ne zouden wenschen. Het is duidelijk dat we op het oogenblik het oog heb ben op de conjucttuur in ons eigen land, want dat het in Amerika sedert gerui- men tijd mis is, is een maar al te be kend feit. Wel blijft de activiteit hier te lande nog steeds op een bevredigend peil gehandhaafd maar een zekere te ruggang is toch onmiskenbaar. En wat misschien wel het meest teleurstelt, is dat juist de activiteit in de exportindus- trieen begint af te nemen. De uitvoer- cijfers van kunstzijde en radio-arlike- len spreken in dezen duidelijke taal. In dien men b.v. de uitvoercijfers van ra dio-artikelen over Januari vergelijkt met die over de zelfde maand van het vori ge jaar, dan blijkt dat de uitvoer naar gewicht ongeveer is gehalveerd, en naar waarde ongeveer met een derde is ver minderd, waaruit men dus zou kunnen concludeeren dat de gemiddelde prijs der radio artikelen toch nog altijd hoo- ger ligt dan het vorige jaar het geval was. Nu is bij een bedrijf als dat van Philips nimmer met absolute zekerheid uit te maken in hoeverre de decentrali satie der bedrijven, o.m. tot uitdrukking komende in de oprichting van bedrijven in het buitenland, hierop mede van in vloed is geweest, maar toch zal men mogen aannemen dat de teruggaande conjunctuur in dezen wel de voornaam ste factor is geweest. Intusschen kan men vaststellen hoe diep de wereld met zijn systemen van deviezen-restrictie is gezonken; immers het zijn voornamelijk deze maatregelen geweest, welke voor bedrijven als die van Philips geleid heb ben tot evengenoemde decentralisatie, welke, hoe monopolistisch zij ook mag werken, ten slotte de tendens heeff* de kostprijs van de producten ten zeerste op te voeren. Om b.v. maar eens bij de Philips bedrijven in Roemenië te blij ven: de Roemeensche markt kan niet meer dan een kleine50.000 toestellen per jaar absorbeeren terwijl onze en an dere groote buitenland sche markten voor Philips-artikelen er gemakkelijk 1 millioen kunnen opnemeh. Het behoeft wel geen betoog dat een dergelijke klei ne productie een uiterst nadeeligen in vloed op den kostprijs der producten moet oefenen en dus voor het land in kwestie nadeelig is. Waar Philips mo menteel 38 gloeilampen- en radio fa brieken bezit, behoeft men niet te vra gen welk een noodelooze bedrijfskosten dit met zich biengt. Zoo lang de wereld zich echter de weelde van beperking op allerlei gebied meent te kunnen blij ven veroorloven, zal men ook de con sequenties daarvan moeten aanvaar den. De beurs vertoonde in de afgeloopen week een weinig geanimeerd beeld. En het behoeft wel geen betoog dat de ge noemde feiten weinig geschikt waren de markt een fleuriger aanschijn te geven Aandeelen A. K. U. kwamen met een koers van 35 dan ook op een peil dat juist 50 onder het hoogste niveau van enkele maanden geleden ligt. Bepaald flauw lagen suiker-aandee- len in de markt. Te verwonderen be hoeft dit overigens niet; het ziet er verdiept, blijft tenslotte niet veel an ders over dan deze conclusie: dat de man, die Barbertje niet heeft ver moord. in elk geval schijnt te moeten hangen. 15). Door ALAN DARE. Hij richtte zich in zijn volle lengte op. De kromming in den rug, die, naar zij had gemeend, een lichaamsgebrek was, verdween geheel, In zijn gitzwarte oogen verscheen een onheilspellende glans. Zij' trachtte het hoofd af te wenden dóch voelde zich als verlamd. „Ja, je bent mooi!" zei hij. „Zelfs de gevangenis heeft je schoonheid niet ver nietigd. Als ik er den tijd voor had, zou ik maken, dat je mij ging liefhebben,' voor mij. kroop Zij deed een verwoede poging zich te bevrijden, maar zijn greep was te vast. „De macht van den geest", mompelde hij. „Nog iets, waarvan je niets weet. Je mag mij de hand kussen". van schrik vervuld staarde zij hem aan, hetgeen blijkbaar juist was, wat hij verlangde. Haar geest werd verdoofd. De gloeiende oogen, waarin zij keek wer den grooter en grooter. -Kus mijn hand! zei hij- met eento nige stem, „Je kunt niet weigeren, neen, je kunt niet weigeren". Het verbijsterde hoofd boog zich naar de hand, die haar rechterpols omklem de. Haar lippen waren nog maar eenige centimeters ervan verwijderd. Een zacht lachje ontsnapte zijn bloedlooze lippen, en een kort oogenblik werd haar geest steeds meer naar uit dat op de komende suikerconventie te Londen de uitvoer- quota drastisch zullen worden verlaagd, hetgeen voor Java van zeer groote draagwijdte zal blijken te zijn. Aandeelen Koninklijke wisten zich betrekkelijk goed te handhaven; de koers bleef om en nabij de 35 schom melen. Slechts de beleggingsmarkt blijft een vast aanzien behouden, waarvan de nieuwe staatsleening alsmede de Indi sche Staatsleening 137A niet weinig konden profiteeren. Deze laatste no teert thans niet meer ver onder pari, zoodat men kan zeggen dat het succes van de Nederlandsche leening den koers van de Indische Staatsleening niet wei nig heeft omhooggéheschen. Onder den invloed van dit succes beginnen steedf meer 3 leeningen haar entree op onze markt te maken. Heel sprekend is in dezen de uitgifte van de 3 leening ten laste van de Bank voor Nederland sche Gemeenten, ter conversie van de 9.700.000 groote leening welke eerst in 1937 werd uitgegeven en die op. haar beurt ook reeds diende ter convertee ring van een 4 leening. De koers van uitgifte der nieuwe 3 leening welke een looptijd zal hebben van 18 jaar, is pari. Voorts komt een consortium onder leiding van de Twentsche en Amster- damsche Bank met een 4 conversie- leening groot 12.615.000, ten laste van het Koninkrijk Denemarken en tegen een koers van 101% Gezien de veel lagere koers van soortgelijke leeningen in Denemarken, kan men constateeren dat dit land momenteel zeer kan profi teeren van de uiterst lage rente hier te lande. Thans laten we de gebruikelijke koer sen volgen. H.A.L M112—106 Deli-Batavia Mij. 238238 Deli Mij293—297 Senembah 292295 United Steels 3939 Anaconda's 2122 H.V.A430—419 A.K.U35—35 Koninklijke 354349 Philips 300—295 Amsterdamsche Bank 159160 Nederlandsche Bank 164—162 KLOETINGE.. In den nacht van 10 op 11 Februari hebben de bewoners van den 's-Gravenpolderschen weg C. Vertr est en A, Proos bezoek gehad van een hond welke resp. 13 én 11 kippen heeft doodgebeten en gedeeltelijk weg gesleept. Door den stormwind hebben de bewoners daarvan niets gehoord. De politie stelt een onderzoek in. w weder helder. Met een kreet van af schuw en aen woeste beweging rukte zij :zich los. Zij week voor hem terug, draaide zich plotseling om en snelde de kamer uit, Phenuit keek haar na, „Bijna!" mompelde hij. „Den volgenden keer HOOFDSTUK VII. Toen zij haar kamer bereikt had, trachtte Maxine haar zenuwen de baas te worden. Die laatste gebeurtenis had haar meer geschokt van alles, wat zij tot dusver had ondervonden. Zij wist reeds, dat Phenuit haar op een afstand kon beïnvloeden, maar dat was niet zoo angstwekkend als 'hypnose. Het had maar een haar gescheeld, of hij had haar tot zijn werktuig gemaakt. Die gedachte was afschuwelijk. Bijna had ze de met bloed besmeurde handen gekust. Hoe sterk haar wil was en hoe vast haar besluit, er waren grenzen aan, en die grenzen waren bijna bereikt. Nog enkele dagen een week, zoo doorge bracht, zouden haar, dat voelde zij, tot een kruipende slavin maken. Er was iets onmenschelijks aan hem iets dui- velsch. Zij had honger, maar was er zich ter nauwernood van bewust. Wat beteeken- de honger, vergeleken met dezen toe- nemenden, zielsverlammenden angst? Twijfel begon haar te kwellen. Was het de moeite waard, tegen deze boven- DOKOKECHT (Ingez. Med.j aardsche krachten te strijden? Tenslot te zou hij zeker de overwinning beha len, z'ooals hij pochend gezegd had. Wat kon een vrouw alleen doen tegen een man van zijn karakter? Het werd duister en zij draaide het licht op. Een nader onderzoek bracht haar de geruststelling, dat er een gren del aan den binnenkant van de deur zat. Zij schoof dien er voor en maakte zich gereed voor den langen nacht. De' gedachte aan vluchten kwam niet bij haar op. Hoewel zij er zich niet van be wust was, naderde z'ij snel den toestand van algeheele onderwerping. Uren verstreken en zij besloot te trachten te gaan slapen. Zij deed geen poging, zich te ontkleeden, maar ging geheel gekleed boven op het bed l'g- gen. Daar zij bemerkte, dat zij onmoge lijk kon slapen met het licht aan, liep zij naar de deur en draaide het licht uit. Ten laatste viel zij in slaap, doch die was niet van langen duur. Een half uur- later ontwaakte zij plotseling met een onu'tsprekelijk gevoel van verschrik- kelijken angst. Zij had het raam openge laten en daardoor scheen het maanlicht. Toen zij zich omkeerde, kreeg zij iets afschuwelijks in het oog. Om den haak in de zofderng was een groote, donkere vlek. Terwijl zij er als betooverd naar staarde, werd die vlek al grooter en grooter, en er klonk een geluid als van val'ende druppels. Zij uitte een zachten kreet en week terug tot den uitersten In de eerste aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden de voor naamste cijfers betreffende de vermo gensbelasting over het belastingjaar 1936-'37 gepubliceerd, welke in verge lijk ng worden gebracht met de over eenkomstige cijfers over enkele vroe gere jaren. Uit deze cijfers blijkt, dat zich hier bij groote schommelingen voordoen. Zoo werden over het belastingjaar 1920-'21 159.449 natuurlijke personen aangeslagen voor een gezamenlijk ver mogen van f 13.589 mill oen. Tot 1923- '24 volgde hierop een teruggang met f 1.407 millioen en daarop tot 1929~'30 wederom een stijging met f 3.483 mil lioen. Daarop is wederom een vermin dering gevolgd van f 4.191 m Ilioen tot 1933-'34. Na een kleine stijging van f 129 millioen tot 1934-'35 is hierop wederom een daling gevolgd van f 352 millioen tot 1936-'37. Over laatstge noemd jaar werden 174,284 personen aangeslagen voor een gezamenlijk ver mogen v,an f 11.071 m'llioen. In de eerste aflevering van het maandschrift v.an het Bureau voor de Statistiek komen de gegevens voor be treffende het belastingjaar 1936-'37. welke in vergelijking worden gebracht met de overeenkomstige cijfers over en kele vroegere jaren, De navolgende gegevens zijn daar aan ontleeftid: Over het belastingjaar 1921-'22 werden 1.638.456 natuurlijk'e personen in de 'nkomstenbelasting aan geslagen, die een gezamenlijk inkomen hadden van f 4.292 millioen. Als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise is dit 'nkomen van 1921 -'22 tot 1924-'25 gedaald met f 530 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1930-'31 tenge volge van verbetering in den algemee nen economischen toestand wederom gestegen met f 606 millioen. Als gevolg van de in 1929 ingetreden econom sche crisis is daarop een vermindering inge treden van f 1.701 millioen van 1930- '31 tot 1936-'37 waardoor over laatst genoemd jaar 1,284.556 personen aan geslagen werden voor een gezamenlijk nkomen van f 2.666 millioen. Het gemiddeld inkomen per aange slagene blijkt van 1921-'22 tot en met 1924-'25 voortdurend te zijn gedaald en wel van f 2.619 tot f 2.315, waarop na enkele schommelingen een stijging is gevolgd tot f 2,340 over 1929-'30. Het gemiddeld inkomen is daarop gedaald tot f 2.075 over 1936-'37, waardoor het wederom f 544 lager is dan het hoogste der cijfers over de voorgaande jaren (1921-'22) en nog f 12 Lager dan het laagste dezer cijfers (1935-'36). ZES EN TWINTIG GEZAGVOERDERS OP DE AMSTERBAM-BATAVIA ROUTE. Vsruiy de 19de luchtmillionair Op 14 Februari zal de K, L. M. 26 ge zagvoerders op de Amsterdam-Batavia route in dienst hebben. Op dien datum wordt de vliegtuigbestuurder S. A. Steinbeck namelijk als gezagvoerder aangesteld. Gezagvoerder Steinbeck, Deen van geboorte heeft eene groot aantal vlieg- urn op zijn staat van dienst, t.w, rond 6500 bij de Deensche Luchtverkeers Mij. en bijna 20-00 gevlogen als vliegtu'gbe- stuurder bij de K L. M. De 'neeren Kooper, Fuchs en Stein beck zijn de laatst aangestelde gezag voerders op de AmsterdamBatavia hoek van het groote bed. Tik tik tik. Het geluid hield aan met de eentonig heid van het tikken eener klok. Zij ver beeldde zich, dat zij iets anders zag twee slappe gedaanten, die van den haak afhingen. Dat het de zelfmoordenaars waren, die zich in deze kamer hadden opgehan gen, was zeker. Het zou een opluchting voor haar zijn geweest, als zij een lui den gil had kunnen geven, maar haar tong scheen aan haar gehemelte te zijn vastgekleefd. Toen werd haar aandacht getrokken door vreemde geluiden, die klonken als het loopen van bloote voe ten. Zij naderden het bed steeds meer. Zij richtte zich hoog' op in het kussen en hijgde zwaar. Het licht! Als zij het licht maar kon opdraaien! Met alle kracht verzamelde zij moed en slaagde er. in, haar voeten over den rand van het bed te krijgen, toen plotseling iets kouds haar nek aanraakte. Het bloed stolde haar in de aderen. Weer raakte iets vreemd klams haar aan, en een schorre kreet ontsnapte haar lippen. Toen zag zij iets zwarts tegen de wit te gordijnen van het bed. Het bleek een vleermuis te zijn, vreeselijk genoeg, maar tenminste iets natuurlijks. Zij schudde het gordijn en hoorde het dier naar het venster vliegen. Angstig tastte zij met haar voeten naar den grond en al haar moed bijeenrapend, snelde zij naar den ichtknop. Na eenig tasten vond zij hem en drukte hem naar beneden. Er klonk route. De K.L.M. 'feit thans achttien luchtmillionnairs onder haar vliegtu g- bestuurders, terwijl de heer A. Viruly zeer binnenkort als negentiende de ge lederen van dit keurkorps komt ver sterken. Zooals wellicht bekend 's wordt een piloot luchtmillionnair. wan neer hij in vaster dienst 6000 vlieg uren op zijn naam heeft staan. Toen deze onofficieele ondersche-ding jaren geleden vastgesteld werd, berekende men de gemiddelde snelheid van een verkeersvliegtuig op 167 km per uur, zoodat een vlieger met 6000 uren juist een millioen k'lometer door het lucht ruim zou hebben afgelegd. De snelheid van het moderne vliegtuig, waaruit de K.L.M.-vloot is samengesteld, ligt even wel aanmerkelijk hooger, z'oodat een piloot, d e 6000 uren gevlogen heeft, tegenwoordig veel meer dan een mil lioen kilometer aflegde. Het luchtmil- lionnairschap is dus met den nog steeds geldenden waardemeter van 6000 vlieg uren zeer n beteekenis gestegen. Verscheidene gezagvoerders op de Amsterdam-Batavia-route hebben reeds meer dan 30 Indië-vluchten gemaakt en wel de heeren Smirnoff, Frijns, Tepas en Hondong. Meer dan 10.000 'vlieg uren hebben, behalve het genoemde viertal, de gezagvoerders Sillevis, Dui- melaar, Geysendorffer, Scho'lte en Van Diik. Bij dit overzicht van de uitbreiding en van de samenstelling van het pilo- tencorps, dat de luchtverbinding met Indië onderhoudt, diene men te beden ken, dat een gezagvoerder op de Am sterdam-Batavia route eveneens gere geld werkzaam is in het luchtverkeer binnen de grenzen van Europa. In het algemeen kan men zeggen, dat ieder van de 26 gezagvoerders zes Indië- vluchten per jaar maakt en dat hij tel kens tusschen twee Amsterdam-Bata- via-reizen in een maand op het Euro» peesche luchtnet van de K.L.M. vliegt. In totaal heeft de K L.M. op het oogen blik 65 vliegtuigbestuurders in vasten d enst. DE WERKSTAKINGEN IN 1937. De eerste aflevering van den jaar gang 1938 van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek' bevat een voorloop g overzicht van de werkstakingen in 1937 (uitsluitingen kwamen niet voor). Het totale aantal arbeidsgeschillen biijkt in dit jaar bijna even groot te zijn geweest als n 1936, doch hun om vang was veel geringer. Bij 92 sta kingen waren in 1937 4.850 werknemers rechtstreeks betrokken, bij 96 con flicten in 1936 9,120. In veel sterkere mate nog dan in 1936 heeft in het verslagjaar de drang naar loonsverhooging tot het ontstaan van werkstakingen geleid,. N:et min der dan 63 pet. der geschillen braken als gevolg d,aarvan uit, tegen 34 pet. een jaar tevoren. Daarentegen daalde het aantal conflicten, waarbij verdedi ging van het loonpeil voorzat, en wel van 30 pci. in 1936 tot 14 pet, in 1937. U t de cijfers, welke reeds th.ans om trent den uitslag van de in 1937 loo- pende geschillen konden worden gepu bliceerd blijkt, dat een groot deel der stakingen (42 pet.) gewonnen werd, ter wijl 37 pet. met een schikking eindig de en 20 pet. ten nadeele van de werk nemers afliep. (Voor 1936 zijn de over- eenkomst'ge percentages resp. 39, 27 en 29). Naar wij vernemen zal met ingang van de eerstvolgende (477ste) staatsloterij, waarin de eerste trekking op Maandag 21 Maart zal geschieden, een opschui ving in de qummering' der loten worden aangebracht met dien verstande, dat' zij zal beginnen met 1001 en eindigen met 22000. De nummers van 1 tot en met 1000 een geklik, maar er kwam geen licht. Nogmaals en nogmaals probeerde zij het zonder g'evolg.. Tik tik! De vlek op de zoldering was er nog. Een zacht gekreun kwam ergens vandaan. Zij kon niet on derscheiden van waar. Bijna krankzinnig van angst schoof zij den grendel van de deur terug en wilde die openen. Maar ze ging niet open. Zij sloeg er met de handen tegen. Alles was beter dan deze vreeselijke kamer met het neerdruppelende bloed en alles, wat er mee samenhing. Tevergeefs, de deur was niet te bewegen. Op het punt, flauw te vallen( waggel de z'ij naar het bed terug en ging in den versten hoek zitten, met het gordijn om zich heen. Een geluid, dat van den kant van het venster kwam, deed haar in die richting kijken. Een koude hand scheen zich om haar hart te klemmen. Iemand kroop langs de waranda naar boven. Duidelijk kon zij het bijtrekken van le dematen hooren. Toen greep een hand een der tralies en een oogenblik later verscheen een gezicht. „O! O!" hijgde zij. „Ssst! Maxine!" Zij ontstelde, toen zij de stem van Kennedy herkende, en 't volgend oogen blik vloog zij, met nieuwen moed be zield, het bed uit. „Jij! Jij!" snikte ze bijna. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5