Het oog van Abu KRONIEK v» dei DAG. Die GRIEP-aanval wordt gestuit! JWEEDE BLAD VAK DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT k(W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938, No. 35, >OP! ALAN DAKS. Prinses JaHana als jonge moeder. Zij voedt en v<erzorgt baar kindje sell. GESCHENKEN VOOR HET PRINSELIJK PAAR. HET RIJWIELACHTERLICHT. De A.N.W.B. dringt aan op deugdelijke keuringsvoorschrif ten. OM DE DRACHT. Bestuursvergadering d. Ver, tot behoud der Zeeuwsche klee der drachten. MIDDELBURG. Afdeeling Walcheren N.R.V. AKKER'S het beproefde hoest-geneesmiddël! De wensch als vader der gedachte De Engelsche pers is, zooals men weet, sinds eenige dagen optimistisch gestemd over de ontwikkeling van de betrekkin gen tusschen Rome en Londen. Ze schijnt te verwachten, dat binnen afzienbaren tijd onderhandelingen op gang zullen ra ken, welke de vriendschappelijke ver standhouding, zooals die voor den oor log in Abessynië bestond, moeten her stellen. De grondslag van dit optimisme vormt Mussolini's instemming met de straffe maatregelen tegen de schuimerij der anonieme duikbooten in de Middel- landsche Zee. Dat de Duce daar zoo maar voor te vinden was, heeft op de Engelschen een geweldig aangenamen indruk gemaakt. De liberale „News Chronicle", die meer dan een week lang bezig was geweest, zijn lezers te vertel len, dat er opnieuw 50.000 Italiaansche soldaten naar Spanje gezonden zouden worden, wist opeens, dat die zending niet door zou gaan. En enkele andere Engelsche bladen beleden zelfs als kers- versch geloof, dat Mussolini beu van de Spaansche perikelen zou zijn geworden en eerlang, wat er nog aan Italianen op het Iberisch schiereiland strijdend is, te rug zou laten komen. Vermoedelijk zijn deze bladen inmid dels van hun roes van enthousiasme be komen; en in staat geraakt den toestand weer met nuchtere oogen te bezien. Zoo niet, dan kunnen ze zich uit den droom taten helpen door Mussolini's scheeps roeper Gayda, die eergister in de „Gior- nale d'Italia" een weidsch artikel publi ceerde, waarin Frankrijk er voor de rooveelste maal van langs krijgt. Onder vermelding van een groote hoe veelheid cijfers en namen beweert Gay- da te weten, dat in het Zuidoosten van Frankrijk een recruteeringscentrale voor het „roode" Spanje aan het werk is. Te Montpellier zouden 200 mannen, onder wie 50 Franschen door een Franschen '«serve-officier tot oorlogsvlieger wor sten opgeleid, terwijl zich bij Arcachon een oefenkamp voor 250 miliciens moet bevinden en de regeering te Barcelona cteor middel van gen inkoopbureau bij de Noorderburen wapenen en munitie aan- sMshaft. Allerlei producten en kunstschat ten zouden in betaling worden gegeven; /oor vervoer over zee zou een door de C.G.T. (het Fransche Vakverbond) op gerichte maatschappij zorg dragen. Het is lang niet onwaarschijnlijk, dat jiayda's beweringen op waarheid berus- ;en. Maar ze beteekenen in geen geval opzienbarende onthullingen. Opzienba rend nieuws zou zijn geweest, als Gay- da had verteld, dat die Franschen zich 'warempel aan de non-interventie-over- tenkomst houden, Mussolini's openlijke idio-redevoeringen tot zijn zwarthem- den in Spanje en nog zoo het een en ónder ten spijt. Gayda's publicatie heeft echter zooveel te meer beteekenis als symptoom: dat de Duce er heusch nog niet aan toe is, zich uit het Spaansche avontuur terug te trekken. Hoogstens mag men misschien aannemen, dat zijn vurige liefde voor de zaak van Franco, wat aan het bekoelen is, nu het verloop van de militaire gebeurtenissen der laat ste maanden (met den val van heel Te rael als belangrijkste feit) wel heel dui delijk heeft aangetoond, dat de strijd nog lang kan duren en van den uitslag bictter weinig te voorspellen valt. De kansen van Franco zullen vermoedelijk nog heel wat slechter moeten worden, voordat de Duce aan een werkelijke li quidatie van zijn Spaansche avontuur gaat denken; ook af zou het Italiaansche volk zooals de Engelsche pers be weert niets inniger verlangen, en de K.ancieele toestand van Italië haar zoo cngevèer „gebiedend" voorschrijven. M), 'l°en zij bij de voordeur van het huis vwamen, wachtte daar een bediende, ripe hij geweten had, dat zijn meester in 'aantocht was, was een raadsel, want al leen het dak en de schoorsteenen van hei huis waren vanuit zee zichtbaar. Als aiies, wat met Phenuit in verband stond, was hij abnormaal. Zijn rug was krom en zijn armen waren zoo lang als die van een aap. Phenuit gaf snel eenige be velen en de mismaakte boog, maar gaf geen geluid. „Welkom in St. Bruno", zei Phenuit. „Je zult dit huis belangwekkend vin den. Ik kocht het, omdat niemand anders er toe te bewegen was, het te bewonen. En dat alleen, omdat twee menschen zich in de slaapkamer op den Noorde lijken hoek hebben opgehangen. Ha ha!" Zij sidderde bij zijn duivelschen lach. „Spoken! Zij wandelen 's nachts rond eq maken lawaai, maar doen niemand kwaad. De vrouw loopt nog door die kamei met een verdraaiden nek, die slap neerhangt Zwijg, zwijg!" Pff! Je bent een meisje, dat moed bezit, zooals je koppige weigering, mpt te onderhandelen, bewijst. Jij geeft niet om een toe val lig en nachtelijken Het is het verlangen van Prinses Ju liana om haar kindje zooveel mogelijk in haar directe omgeving te hebben. Zij wil volledig' moeder zijn en zij acht het een voorrecht, aile plichten op zich te nemen, die als moeder op haar rusten. Zij voedt naar de Haagsche Crt. meldt de baby zelf en ook de kleinste Zorgen, die zij anders aan een verpleeg ster zou kunnen overlaten, zal zij, zoo dra zij daartoe in staat is, op 2ich ne men. Prinses Beatrix zal dan door haar Moeder zelf worden gebaad en gekleed. Namens het college van B. en W. der gemeente Rijsen (O.) heeft de burge meester van deze plaats, de heer W. Zeeuw, gistermiddag ten paleize Soest- dijk een felicitatieregister met oorkonde aangeboden. Het bestuur van de eierveiling ver- eeniging „Het wapen van Veur" werd gistermiddag ten paleize Soestdijk ont vangen door mr. J. C. baron Baud. De voorzitter van deze vereeniging, de heer W. Keyzer, burgemeester van Leidschen- dam, bood bij deze gelegenheid namens de eierveiling een kistje gevuld met de beste eieren uit het hoenderpark Calvé te Delft voor H.K.H. Prinses Juliana aan. Een tweetal leerlingen van de Fröbel school „Lenteleven" te Baarn, bezorg den gistermiddag ten paleize Soestdijk onder geleide van hun onderwijzeres een aantal zelfvervaardigde teekeningen, be trekking hebbende op een verhaal, dat hun onderwijzeres over de geboorte van Prinses Beatrix op school heeft verteld. Gisterochtend is het herinneringsbord „Welkom", ontworpen door den heer C. G. Campagne te Enschedé, door den ont werper ten paleize Soestdijk afgegeven. Het aangeboden exemplaar is het eer ste van de 750 in den handel komende exemplaren, doch wijkt wat uitvoering betreft, daarvan in geen enkel opzicht af. Het was verpakt in een lederen étui met op het deksel het wapen van de ge meente Enschedé in reliëfdruk aange bracht. Het was gevoerd met zwart flu weel, met als enkele versiering een oran je lintje in den linkerhoek van het dek sel, Sedert de invoering van het rijwiel achterlicht met ingang van 1 Januari is gebleken dat duizenden wielrijders, niettegenstaande hun achterlicht voor zien was van het vastgestelde rijksmerk, moeilijkheden ondervonden tengevolge van constructiefouten. In hoofdzaak schijnt dit wel terug te voeren te zijn om de omstandigheid, dat de voor de bevestig ng van het achter licht voorgeschreven plaats nl. het ach- terspatbortuiteinde, tot de meest kwets bare en de meest aan trilling onderhe vige deelen van het rijwiel behoort en dat met dit feit bij de keuring blijkbaar geen rekening is gehouden. Lostrillen der lampjes is dan ook een zeer veel voorkomend euvel. Een moeilijkheid daarbij is, dat bij de keuringseischen geen bepaling is opge nomen dat het achterlicht zóó moet zijn uitgevoerd, dat gemakkelijk te contro leeren is of het werkelijk brandt. Het gevolg van een en ander is dat de wiel rijder, die denkt door een achterlicht met rijkskeur te koopen althans een een waarborg te hebben tegen elemen taire constructiefouten, zonder dat hij dit verwacht, met een niet brandend licht rijdt. Hoewel de politie, aldus schrijft ons de A.N.W.B., in vele plaatsen nog vol staat met het waarschuwen, worden toch ook reeds in tal van gevallen pro cessen-verbaal opgemaakt, zoodat velen niet alleen verplicht zullen zijn een nieuw achterlicht, maar bovendien nog een geldboete te betalen. Het bestuur van den A.N.W.B. heeft in verband met deze aangelegenheid tot den minister van waterstaat een ver Toek gericht om te willen bevorderen dat de thans geldende keuringseischen vroor achterlichten zoo spoedig mogelijk worden vervangen door andere, welke op afdoende wijze met de praktijk re kening houden. Daarbij verzocht het be stuur van den A.N.W.B. den minister met zijn ambtgenoot van justitie over leg te willen plegen om zoo mogelijk wielrijders, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt wegens het rijden met een niet-brandend achterlicht, maar welk achterlicht overigens wel voorzien was van het rijksmerk, voorloopig niet te vervolgen. Mond- en klauwzeer. Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer in de week van 30 Januari tot en met 5 Februar' was ,als volgt, waarbij het totaal aan tal sterfgevallen sedert 19 September 1937 tusschen haakjes is geplaatst: 23 (3006) runderen, 47 (3612) kalveren, 48 (2829) varkens en biggen, 0 i(198) scha pen en 0 (48) geiten. bezoeker, als je ervan overtuigd bent, dat hij niet meer leeft. Ik weet zeker, ciat je de kamer heel aardig zult vin- cen!" „Bedoelt u, dat ik. ik. „De mooiste kamer beste kind, geheel tot je beschikking". Hij klapte in de handen en een twee de bediende verscheen, in elk opzicht even afstootend als de bochel. „Breng de jonge dame naar boven. Conti naar de blauwe kamer." Maxine deinsde terug voor den lee- lijken dwerg, maar Phenuit maakte een ongeduldig gebaar en toen werd haar arm als in een stalen greep omvat. Half voortgesleurd, half meegevoerd werd zij, de breede trap op naar een geriefe lijke kamer aan het eind van de gang De vensters stonden wijd open, maar zij waren van ijzeren tralies voorzien. Zij verzocht den dwerg, haar alleen te laten en zonk op het bed neer. In vele opzichten was de kamer vreemd. De muren waren effen blauw behangen, maar de zoldering was be schilderd met een menigte nimfen er satyrs, terwijl een vrouwenfiguur in he' midden op een wolk zat. Boven het bed was een reusachtige hemel met loshan gende gordijnen van mooie kant, d'e met zwart lint waren opgebonden. He< huis was was blijkbaar gemoderniseerd want er was een waschtafel met kou^ en warm water aangelegd, en ook eer electrische radiator in den grooTen Dezer dagen is te Middelburg onder voorzitterschap van den heer B. von Brucken Fock een vergadering gehou den van het dagel. bestuur der vereeni ging tot behoud der Zeeuwsche klee derdrachten. Een ontwerp-wet voor de vereeni ging, voor te leggen aan de eerstvolgen de algemeene ledenvergadering, is daar vastgesteld. In beginsel is besloten tot het oprich ten van een Kleederdricht- fonds waaruit, zoodra zijn omvang dit zou toelaten bijdragen verleend hou den kunnen worden aan ngezetenen dezer provincie, die tpt de Zeeuwsche dracht zouden willen overgaan, of daar toe zouden willen töruékeeren, doch om redenen van geldelijken aard er niet toe kunnen overgaan. In verband met het artikel in de ont- werp-politieverorden'ng voor Middel burg, behelzende een bestrijding van het euvel der opdringerige b e d e 1 a r ij van vrouwen en kin deren in een der Zeeuwsche drachten, werd eenerzijds verheugenis uitgespro ken over het voornemen tot beperking daarvan; aan den anderen kant echter was het bestuur eenstemm'g van oor del, dat verder gaande maatregelen, of een fotografeerv e r b o d, een a v e r- echtsche uitwerking zou den hebben. Men heeft immers' rekening te houden met het onbetwistbare feit dat de zeer vele vreemdelingen, voor,al de buitenlanders, die des Donderdags de Middelburgsche markt bezoeken, bepaald fotografeeren w'llen of zelf ge fotografeerd willen worden, met perso nen in Zeeuwsch kostuum. Een alge heel verbod voor het portret-staan der bewuste vrouwen zou zonder twijfel tot gevolg hebben, dat de gewone boerin nen die ter markt komen, door deze vreemdelingen lastig gevallen zouden worden, en dit zou, naar het oordeel van 't dag. bestuur, 't afleggen van de dracht zeker mede in de hand werken. haard. Maar wal Maxine's blik geboeid hield was een roestige haak, die in de zolde ring niet ver van het bed bevestigd was, Zij sidderde, toen zij zich Phenuits af schuwelijk verhaal van de zelfmoorden te binnen bracht. War die haak een overblijfsel van dal verschrikkelijke voorval? Al! es bijeengenomen was er iets angstjagends aan het huis iets, dat zij n:et kon verklaern. De tralies voor de tarnen verstekten dien indruk. Het was als gevangenis ingericht dat wist zij, en het hart zonk haar in de schoenen, toen zij zich haar hulpeloosheid moest bekennen. .Toen zij door de tralies keek, zag zij beneden een prachtigen bloementuin. Die was in het geheel niet in overeen stemming met het sombere huis, Groo te groepen bloemen bloeiden overal en haar liefelijke geuren werden tot haar voortgedreven. De zee kon zij niet zien, want die werd verborgen door de hoornen in het park. Toen het donker werd, vermeerderde haar onrust. Een kloppen op de deur deed haar hevig' ontstellen. Het was de dwerg, die Conti heette, en hij kwam haar zeggen, dat. zijn meester haar in de Sibhotheek wachtte. „Ik wensch hem niet te spreken", antwoordde zij. ..Moet komen", zei hij, Naar zijn houding te oordeelen, had hij Vervolgens werd gewezen op de wenschelijkheid, dat in advertenties, waarin dienstboden worden gevraagd, er bij wordt gezet: „Liefst in Zeeuwsch costuum", gelijk bv. ook de burgemees tersvrouw van Oostk,apelle reeds deed. Op deze wijze wordt, zoo oordeelde het dagel. bestuur, ondubbelzinnig tot uit.- drukk ng gebracht hoezeer de dracht op prijs wordt gesteld. Wanneer zulks meer algemeen geschiedde, of indien, beter nog, door bijna alle dames de Zeeuwsche dracht beslist werd ver langd, dan zou ook dit voor het behoud van het costuum een factor van betee kenis kunnen worden. De afdeeling Walcheren van de Ned. Reisvereenigng hield gisterenavond haar algemeene vergadering in het Nederb Koffiehuis. De voorzitter, de heer C. C. Mantz schetste in zijn openingswoord wat de afdeeling in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Ten opzichte van den laatsten propaganda-feestavond, zeide spr., dat het bestuur plannen voorbereid, om de plaatsbesprekingen op een andere wijze te doen geschieden, dan tot nu toe" ge woon is. Het jaarverslag' van den secretaris was zeer optimistisch gesteld en het bleek,' cat het aantal leden met 109 steeg tot 619. Ook het jaarverslag van dén penning meester gaf een bevredigend resultaat aan. De vergadering herkoos tot bestuurs leden mevrouw J. R. Pieters-Cornelisse en den heer H, Th. de Meijer. Tot vertegenwoordiger voor den Raad van Afgevaard:gden, tevens afgevaardig de voor de 32e jaarvergadering werd ge kozen de heer A. A. Noest te Vlissin- gen, tot afgevaardigde naar genoemde vergadering de heer Mantz. De heer C. A. Minderhout gaf nog een verslag van de 31e algemeene vergade ring, die in 1937 te Arnhem is gehouden. Buurtcom missies. De buurtcommissie Park van Nieu we Hove en omgeving, heeft, nadat verleden week reeds, een kinderfeestje in St. Joris had plaats gehad, thans aan elk der kinderen nit de buurt een be ker met toepasselijke versiering en den datum „31 Januari 1938" aangeboden. Huur weidend Arnemuidsche pad. Op 24 November eind gde de huur van 24180 m2 weiland aan het Arne^. muidsche pad. en ingericht als puin- plaats. Bedoelde grond is sedert 25 November 190? bij de gemeente m KuiiV. waarvoor jaarlijks aan het bestuur der Godshuizen f 150 wordt betaald. Genoemd bestuur 's tot huurverlen- ging voor een nieuw tijdvak van 7 ja ren bereid zulks onder de thans gel dende voorwaarden. Burg. en Weth. stellen voor alzoo te besluiten. Verhuring gemeentewonïng Bree. Overeenkomstig het verzoek van Iz J. Lindenberg, stellen Burg. en Weth. voor de huur van de vroegere onder wijzerswoning aan de Bree voor 3 jaar te verlengen en ook nu weer voor f 200 per jaar. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES, Gisteravond hield de afdeeling Mid delburg van het Centraal Genootschap voor kinder herstellings- en vacantie kolonies ten huize van de secretaresse haar jaarvergadering onder voorzitter schap van mevrouw R. Weijl-Snuijf. De penningmeester de heer P. Luteijn bracht rekening en verantwoording uit over 1937, Ontvangen is 927.87 en uit gegeven 926.53. Men kwam van eer bevel gekregen, haar desnoods met ge weld mee te voeren, dus veranderde zij van meening en volgde hem door de gang, de trappen af. Er was een groote hall, waarin verscheidene wapenrustin gen stonden, welker gapende vizieren in harmonie waren met de algemeene .at mosfeer in het huis. Conti opende de deur aan het eind en zij trad een hooge kamer binnen, die vol boeken was. Aan de tafel in het midden zat Phe nuit in een groote kristallen bol te sta ren, die van beneden door een barn- steenen lamp werd verilcht. Hij verroer de zich niet, toen zij. binnentrad, maar bleef als een uit steen gehouwen figuur zitten, met het vooruitgestoken reus achtige hoofd in de handen. Tot haar verbazing was hij geheel veranderd. Het lange, zwarte haar, dat gewoonlijk gescheiden was, was nu zorgvuldig naar achteren geborsteld. De oude, groene slecht zittende jas was verdwenen, en ook de zwarte das. Hij was in modieus avondcostuum met fluweelen omboord sels en een stijf gesteven, helderwit overhemd, dat in het vreemde licht blonk. „Ja, ik win het", mompelde hij. Waarom hebt u mij laten komen?" vroeg zij. „Om in het kristal te kijken om te z:en, hoe nutteloos je tegenstand is. Daar staat alles in kijk!" „Ik heb geen verlangen te kijken". „Ben je bang?" nadeelig slot van 2.99 tot een voor- deelig va,n 1.34. De rekening werd na cpntröle goedgekeurd met dank aan den penningmeester. Hierna bracht de secretaresse, mej. M. J. A. C. 3e Cleijn Brem haar jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Het was het 30ste jaarverslag en 1937 had zeker een jubeljaar moeten zijn met een extra uitzending, doch dat kon niet door den slechten toestand der geldmid delen. Dank zij de opwekking van den burgemeester en het groot aantal dames collectanten bracht de collecte op 20 Maart 295.69 op. Den 25sten Maart werd door de gemeente Koudekerke toestemming geweigerd in de gedeelten dier gemeente, die aan Middelburg gren zen. Er zijn in het geheel 20 kinderen uitgezonden, 3 naar Russenduin op kos ten van de Stichting Bio-Vacantieoord. Deze kinderen zijn gehaald en gebracht door mevrouw Den Bouwmeester. Op verzoek van dr. Hoorweg werd een kind geplaatst in het Boschhuis voor twee maanden. De reikosten waren voor re kening der t.b.c. vereeniging. Er werd nog een maand verlenging aangevraagd, de verblijfkosten zijn toen door het Arm bestuur betaald. Het kind werd gebracht en gehaald door zuster Van Roo. Voor 16 kinderen was plaatsing gevraagd van 21 Mei22 Juni in Huize Heelsum te Heelsum. Door te weinig deelname werd dat tehuis op het laatste oogen- blik niet opengesteld en gingen de kin deren naar 't Rivierhuis in de Steeg van 21 Mei tot 23 Juni. Voor vijf kinde ren werd verlenging gevraagd, slechts voor twee is zulks toegestaan. De dames Den Bouwmeester en Koch begeleidden de Middelburgsche en Goesche kinderen naar het Rivierhuis. De terugreis had plaats o.l. van mevr. Koch en mevrouw Zuring uit Goes. De twee nablijvers werden teruggehaald door mevrouw Beaufort, die daardoor de afdeeling ten zeerste verplichtte. Er is dit jaar drie maal geld gevraagd, eerst door de collecte, toen door de ver spreiding van briefkaarten, die 44.90 opbracht en ten slotte met de collecte doosjes, die 46 opleverden. Er zijn 278 leden met een contributie van 3 335 te gen 285 en 352 verleden jaar, het gaat dus in dalende lijn. Bedankt hebben 10 leden, 5 zijn overleden, 5 vertrokken en 13 nieuwe traden toe. Extragiften waren alleen opbrengst veilineboekjes 4.80; jaarlijksche gift van M. P. 10; opbrengst zilverpapier 8.50. De ouders droegen niets bij. De onkosten bedroegen per kind per week 9.03. rieerde van 0.2 kg tot 3.50 kg., het re sultaat was voor 3 kinderen onvoldoen de, voor 2 matig, voor 12 goed, voor 2 zeer goed, terwijl 1 kind zich niet meer liet zien. Van de uitgezondenen waren 14 jongens en 6 meisjes. De secretaresse eindigt met een Duizenden hefiben reeds vroeger de ver rassende werking van Akkers Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoesi-stillende werking, haar zieklekiem- doodende eigenschappen, haar gunsligen invloed op de borsi, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen Per flacon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Oyeral verkrijgbaar, ^oe gróofer flacon, hoe voordeeliger hef gebruik. (Ingez. Med.) „Ja, ik ben bang voor u, voor dit dit huis, voor die bedienden. Wat voor nut heeft het, mij zoo te vervolgen, daar ik u toch gezegd heb, dat mijn lip pen verzegeld zijn?" „Er bestaan middelen, om verzegelde lippen te ontrslui'ten". Hij lachte hoo- nend. „Kom, zie de toekomst in het kristal, dat zal een hoop moeite bespa ren „Neen, ik wil niet kijken, en ik geloof niet in zulke dingen." „Zoo zoo! Onwetendheid is als een ziekte, die door millioenen bij de ge boorte wordt meegekregen. Je stelt je waardeloos geloof tegenover mijn weten schap. Kijk deze kamer rond. Hier zijn tienduizend boeken in, gevuld met groo te geheimen en wijsheid uit het verle den, Ik zeg je, dat er myriaden dingen zijn, waarvan je niets weet. Het kristal is er een van. -Het kan niet liegen kom, kijk!" Zij schudde het hoqfd, doch met een woesten lach greep hij haar bij de pol sen en trok haar naar zich toe. Bij de worsteling, die nu ontstond, viel de kristallen bol op den grond. Hij rolde over het tapijt voort naar de andere zijde der kamer. „Vervloekt! Je hebt de betoovering verbroken!" „Laat mij gaan!" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5