pers. KUNST EN WETENSCHAP, GEMENGD NIEUWS. BELGIl FRANKRIJK. Complot tot het verspreiden van bacillen ontdekt. DUITSCHLAND ENGELAND RUSLAND VER. STATEN Rembrandt en Van Gogh moeten uit de Duitsche musea verdwijnen. En de jongste sensatio neele maatregelen ten aanzien van de weer macht. lugger mei „Mijnhardtje&"* i&ZS'.f.üi—. EEN AANSLAG OP DEN TREIN ROOSENDAAL—PARIJS. 'Vermoedelijk werk van kwa jongens. Dinsdagavond is nabij Bergen op den sneltrein RoosendaalParijs een aan slag gepleegd, die tot een ontzettende ramp had kunnen leiden. De trein was om 8 uur uit het station Brussel-Zuid vertrokken en reed met een snelheid van 100 km toen de machinist en de stoker tusschen de stations Erbisoel en Ghlin plots een geweldigen schok gewaar wer den en daarop onmiddellijk den trein tot staan brachten. De reizigers werden nog al door elkaar geschud, maar gelukkig liep niemand verwondingen op. Spoedig werd geconstateerd dat verscheidene dwarsliggers kruisgewijze over de rails waren gelegd met de duidelijke bedoe ling den trein te doen ontsporen. De lo comotief was zwaar beschadigd en moest naar het station, van Bergen worden ge sleept en door een andere worden ver vangen. De aanslag werd gepleegd om .sireeks 8.40. Een half uur vroeger was een gewone trein op de zelfde plaat voorbijgereden, zonder iets ongewoons te hebben bemerkt. Daar zich in den Parij schen trein geen enkele hooggeplaatst persoon bevond, werd de eerst opgeko men gedachte dat deze aanslag misschien van politieken aard kon zijn, spoedig op gegeven. Het parket is veeleer de mee ning toegedaan dat men hier te doen heeft met een streek, uitgehaald door kwajongens, wier hoofd op hol is ge bracht door z.g. avonturenfilms. (N.R.C. De Belgische Weidmann. De Belgische massamoordenaar Edou ard Bru, die reeds bekend heeft drie vrouwen te hebben vermoord, wordt er thans van verdacht te Luik het dienst meisje Madeleine Lardinois, oud 22 jaar te hebben omgebracht. Het lijk van het slachtoffer is 21 Maart 1937 op haar ka mer gevonden, waar de moordenaar haar een bezoek had gebracht. Evenals Ainelie Godts, het Brusselsche slacht offer, was Madeleine Lardinois met een kous gewurgd. Botsing tusschen zigeuners en politie. Volgens de ,,Sojr" heeft Dinsdag te Brussel een groep rondtrekkende zi geuners, toen de politie hun verzocht van de groentenmarkt te vertrekken geweigerd hieraan gevolg te geven. Een dazer zigeuners, die zijn dom'cilie le Maastricht heeft, verzette zich tegen de agenten, die hem wilden arresteeren. Plotseling kwamen toen uit de woonwa gens een vijftigtal mannen en vrouwen hun makker te hulp. De polit e moest een beroep doen op de gendarmerie en deze zag zich gedwongen met de blanke wapens op te treden. Een ern stige vechtpartij volgde, waarbij een tiental zigeuners gewond werd. De zi geuner, die de aanleiding tot de vecht partij gevormd had, 'I in arrest gesteld. NAAR DUITSCHLAND ONTVOERD Het blad „Soir" meldt: ,,Op 4 Janu ari jl. is een zekere Heinrich Niederau uit La Galamine verdwenen. Uit een door de bevoegde autoriteiten ingesteld onderzoek blijkt, dat de man op dien dag tegen 13 uur 20 gelokt is op den weg, die van Moresnet-La Chapelie naar Aken leidt dwars door het bosch. Diederau zou zich in tegenwoordighe d hebben bevonden van een achttal Duit sche politieambtenaren in burger, die hem, na hem te hebben mishandeld, over de nabijzijnde grens zouden hebben ontvoerd. S nds 4 Januari zou Niederau opgesloten zijn in het polizeipraesidium te Aken. Dif bericht heeft uiteraard in de streek zeer groot opzien gebaard.'' Eenige dagen geleden is aan oe Fransch-Spaansche grens de te Bayon- ne verblijf houdende Spaansche mar kies Portago gearresteerd. Aanvanke lijk werd omtrent deze arrestatie de grootste geheimhouding betracht, doch thans is bekend geworden, dat de laat ste dagen in verschillende koffers, die bi) een huiszoeking in beslag waren genomen verschillende flacons zijn ont dekt Deze flacons bevatten bacillen Cin n frn' ^'e bestemd waren voor slachtoffers., welker namen op een Iiist stonden die thans in handen is van de fustitie. De flacons zijn voor analyse naar Parijs opgezonden. De departementale editie van de „Matin verneemt, dat volgens zekere inlichtingen markies Portago en zijn medeplichtige ervan verdacht zouden worden op bevel van den Spaanschen rechtschen kap tein Ibanez te hebben getracht in Frankrijk agenten te wer ven, die bacillencultures, welke epide mieën zouden kunnen verspreiden, zou den hebben moeten uitstrooien. Porta go onderhield voortdurend contact met l •sschen het onderzoek voort, In deze zaak zijn tot dusverre vier personen j gearresteerd^ Mark es Portago, die sinds twintig jaar in Biarritz woonde, i was getrouwd met een Engelsche en| verklaart een neef te zijn van den ex-j koning van Spanje, PROCES-NIEMöLLER ZAL VERSCHEIDENE WEKEN UITGESTELD WORDEN. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de Daily Telegraph zal het proces-Niemölier waarschijnlijk pas over verscheidene weken voortgezet worden, MILITAIRE INCIDENTEN IN OOST-PRUISEN? Het Fransche persagentschap Havas meldt: Volgens uit Berlijn ontvangen be richten zouden zich te Allenstein (Oost- Pruisen) en Stolp (Pommeren) militaire j incidenten hebben voorgedaan in ver band met de jongste wijzigingen bij de] rijksweer. BIDSTOND TE LONDEN VOOR DS. NIEMöLLER. Gisteravond is te Londen onder voorzitterschap van den bisschop van Bristol een drukbezochte bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de In- dustr al Christian Fellowship, waarop gebeden werd voor ds. Niemöller. Re- verend Kirke, de directeur-generaal] van de Fellowship, zeide, dat ds. Nie möller met heldenmoed strijdt voor het geloof. Nieuwe vinding op vliegtuiggebied. N.aar uit Moskou wordt gemeld is na vele proefnemingen de vliegtuig bouwer Pisjtsjoetsjef er in geslaagd een zweefvliegtuig fcnet beweegbare vleu gels te construeeren. Bij de talrijke en langdurige proefvluchten, welke hij n den afgeloopen winter heeft gehou den, is gebleken, dat het toestel van goede constructie is en voortreffelijke vliegeigenschappen bezit, Misdadige verwaarloozing, In Uniontown (Pennsylvanië) is een verschrikkelijk geval van verwaarloo- zing van een kind aan den dag gekomen, zoo meldt de New-Yorksche correspon dent van de „News Chronicle". Het kind, een meisje, is van haar geboorte af vijf jaar lang op een zolderkamertje gevangen en van alle verkeer met de buitenwereld verstoken gehouden. Het kind is de onwettige dochter van een yrouw, die bekend heeft, dat haar 70- jarige vader, een boer, haar gedwongen had het meisje op het zolderkamertje verborgen te houden, als straf voor haar „zonde". De vrouw en haar vader zijn beiden gearresteerd. Het meisje is thans in een ziekenhuis opgenomen, waar de doctoren van haar een normaal kind hopen te maken. Ze kan niet spreken, niet loopen, zelfs niet lachen. Toen zij in een bad gezet werd, gaf ze een gil, de eerste menschelijke dank, die men van haar te hooren ereeg. Voor een pop, die men haar gaf, bleek zij doodsbenauwd te zijn. Maar toen men haa rmet twee jongetjes van twee jaar samenbracht en een van deze dreumissen op haar af kwam, toonde zij geen angst. Het meisje is nog zeer zwak, zoodat men zoowel aa nde voeding als aan de opvoeding de uiterste zorg zal beste den. OVER DEN STATENBIJBEL Voordracht van den kr. J. W. van Swigchem voor het A.N.V. Voor de afdeeling M i d d e 1 b u r e.o. van het Alg'. Ned. Verbond heeft ai neer J. V/van Swigchem gis teravond in de Thoolsche Kamer va ,,De Abdij" een voordracht gehoudei over het tot stand komen, en den zit der Nederlandsche Statenvertaling van den Bijbel. De spreker ving aan met enkele vroe gere Nederlandsche bijbelbewerkingen te noemen, om daarna de noodzaak to een nieuwe, betrouwbare, goed-Neder landsche en aan den stand der bijbelwe tenschap van drie eeuwen geleden be antwoordende, vertaling duidelijk te maken. In vele jaren moeizamen arbeid is dit werk door de provinciaal benoem de translateurs en reviseurs geschied en de uitkomst valt in menigerlei opzicht zeer te prijzen. Uitvoerig behandelde spr. daarop den invloed die van dit aldus tot huisboek tot ,,het" boek 'geworden „boek der boeken" op ons Nederlandsche voik, on ze Nederlandsche taal, op heel ons Ne derlandsche wezen en op andere loten van den Dietschen stam, is uitgegaan om zijn uiterst boeiend betoog te eindi gen met te wijzen op de noodzakelijk heid, dat wij nu, gelijk voorheen, „re formatorisch" te werk moeten b 1 ij ven gaan: de taal, voor drie eeuwen de levende taal van toen, moet nu voor zichtig, met beleid en fijn gevoel weder om aangepast worden bij de eischen en levende vormen van dezen tijd, en van de sindsdien weer veel verder gekomen bijbelwetenschap moet nu, gelijk toen deugdelijk gebruik gemaakt worden. [Wij volstaan met deze korte aandui ding: de heer Van Swigchem zal den tekst zijner voordracht voor ons blad bewerken en wij zullen dezen dan onzen lezers onverkort kunnen geven. Hij het waard. Red.] Na afloop der voordracht heeft jonk heer F. Beelaerts van Blokland, voor zitter der afdeeling, den spreker in war me bewoordingen den dank der verga dering gebracht. De aanwezigen he laas minder talrijk dan onderwerp en spreker wettigden hebben door hand geklap hun instemming met dezen dank betuigd. In de daarna gehouden gewone leden vergadering zijn de jaarverslagen uitge bracht en goedgekeurd; de aftredende bestuursleden, de jonkheeren F. Bee laerts van Blokland en mr. A. F. C. de Casembroot zijn bij algemeen handge klap zonder hoofdelijke stemming her benoemd verklaard. Zijn vader bestolen. Een inwoner van Haarlem deelde gis teren aan de politie mede, dat zijn 17-1 jarige zoon was wegegloopen en 4001 ïad meegenomen. Uit een onderzoek ileek, dat de jongen zich met een taxil Beversluis over Prinses Beatrix. Naar wij vernemen zal de dichter Mar tien Beversluis te Middelburg en andere plaatsen zijn werk: „De Cracht van "Landt bestaedt" voordragen. Zooals be kend wordt daarin, naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix, de be- teekenis van het Oranjehuis bezongen Zijn declamatie zal worden afgewis seld door pianospel van mej. Corrie Huinink De Directeuren van de musea m Duitschland hebben opdracht gekregen om de schilderijen van Rembrandt en Vincent van Gogh uit hun inrichtingen te verwijderen. De directeuren werden dezer dagen naar Berlijn ontboden, waar zij lezingen hebben aangehoord van de schilders Hansen en Willrich, de organisatoren van de tentoonstelling „ontaarde kunst" te München, die Van Gogh een „halven bolsjewiek" noemden en van Rem brandt zeiden: „Die Ghettokunst Rem- brandts lehnen wir ab". Op die vergadering zijn uit protest op gestaan zeven of acht museumdirecteu ren, onder wie de directeur van het naar Den Haag had laten brengen, daarl Kaiser Friedrich Museum te Berlijn, dr eenigen tijd had vertoefd en daarna met dezelfde taxi naar IJmuiden was gegaan, waar de chauffeur hem bij een dansge- egenheid had afgezet. De politie spoor de den chauffeur op en vertelde hem wat de jongen gedaan had. Zoodra de politie weg was, reed de chauffeur naar Amsterdam, waar hij den jongen opzocht hij wist nl, dat hij van Jmuiden daarheen zou gaan en ver telde hem dat hij door de politie werd gezocht. De jongeman, die vreesde gear resteerd te worden, gaf den chauffeur 300 mede om aan zijn vader te over- ïandigen. Dit deed de chauffeur ook Zimmermann;® van de Pinakotheek te München dr. Büchner; van het Museum te Gotha, graaf Schenk zu Schweins- berg; van het museum te Keulen dr. Foerstner; en van het Schloss-Museum te Berlijn dr. Schmidt. Naar het schijnt is dr. Schmidt reeds ontslagen. Ook tegen de anderen is een „diziplinair Untersuchung" ingesteld. De tegenwoordige Ministerialrat aan het ministerie te Berlijn, die hier namens de regeering optrad, graaf Baudissin, was tot voor kort directeur van het Folkwang Museum te Essen, het mo dernste Duitsche museum, waaraan hij werkelijk. De vader waarschuwde de po- werd aangesteld door de nieuwe regee- itie, die den chauffeur onder verdenking van heling arresteerde. Daar het bericht van vermissing door den politie-radio- dienst was bekend gemaakt, had de Am- sterdamsche politie den jongen intus- schen aangehouden. Deze werd naar Haarlem gebracht en na te zijn verhoord, (N.R.C.) ring, nadat dr. Gosebuch, die te modern was, ontslagen was. De taak van Bau dissin was dus om aan dit Museum, dat bij uitstek modern was, dat karakter te ontnemen. Op die vergadering werd den heeren, die opgestaan waren, toegevoegd door den nieuw benoemden directeur van de National Galerie, dr. Eberlein, dat men voor hen een vliegtuig gereed moest houden om hen naar Madrid te vervoe- jarigen monteur N., die sinds kort aldaar ren, waar zij als „Kulturbolsjewiki" be ien deze woonde, aangehouden. De man wordt erl hoorden. persoonlijkheden uit de omgev'ng der regeering te Salamanca, welke hekend ^oor ^en va^er afgehaald. zijn bij de Fransche politie en die be-1 trokken schijnen te zijn in de uitwer- Valsche rijwielplaatjes. king van de plannen, die Portago had De politie te Bussum heeft den dertig- moeten uitvoeren, --- -- Het blad legt verband tusschji zactk en d e vait Brest met Troncoss van verdacht valsche belastingplaatjes 7,::s 8 ^ei5?rr y ,aans!agen in het in omloop te hebben gebracht. Het blijkt i -r" Frankrijk dat hij te Blaricum een werkplaats had e nationale veiligheidsdienst zet in- waar de plaatjes werden geslagen. Naar het schijnt heeft prof. Pinder van de Universiteit te München ook de partij van de opgestane directeurs ge kozen. (Van .onzen correspondent Berlijn, 6 Februar Men mag over het tegenwoordig Duitschland denken gelijk men wil, één ding zal men niet kunnen ontkennen dat het een interessant land is! Er ge beurt iets in Duitschland. Of liever: he is geen oogenbhk in rust. Telkens weer schudt het ons wakker en stelt ons voor problemen, waartegenover we niet on verschiliig kunnen blijven. Het prikkelt sluimerende hartstochten in ons en brengt telkens opnieuw ons vermogen om objectief te oordeelen, in gevaar Voor geen enkele groep menschen zijn deze gevaren grooter dan voor dat deel der ongeveer 150 buitenlandsche beroepsjournalisten in Berlijn, dat niet vóór of tegen het Derde Rijk officiee afgestempeld is Marxisten en Joden uit principe tegen, fascisten en nati onaal-socialisten uit principe vóór (en beide categorieën zijn natuurlijk onder de buitenlandsche correspondenten in Berlijn vertegenwoordigd) maar eer lijk poogt, de ontwikkeling der dingen naar waarheid te zien en weer te ge ven, op gevaar af" daardoor zoowel den eigen lezerskring als de Duitsche over heid te ontstemmen. Dit alles wordt nog moeilijker ge maakt door het karakter van de Duit sche pers van tegenwoordig. Deze pers de lezer weet het, is tot een soort „staatspers" geworden. Zij heeft geen vrijheid van eigen meening meer maar mag nog slechts schrijven, wat de re geering in de kraam past. Dat is velen Duitschen journalisten, die nog van vóór 1933 overgenomen werden, natuurlijk erg moeilijk gevallen en heeft ook hee wat gevallen van karakterloosheid ter wille van brood en baantje uitgelokt Maar het is, als zooveel anders, een „overgangstoestand". In de toekomst zullen Duitsche bladen nog slechts door onvervalschte nationaal-socialisten ge schreven worden, die dus hun overtui ging geen geweld zullen behoeven aan te doen. Maar daarmee zal dan ook het laatste schijntje van objectiviteit en eer lijke, alzijdige voorlichting verdwenen zijn. Een treurig resultaat, ook al mo ge het juist zijn, dat deze reorganisatie der Duitsche pers met veel goeds zeker ook veel corruptie en groepspartijdig- heid van vroeger heeft weggebez'emd De Duitsche staat van heden streeft naar het, natuurlijk onbereikbaar, ide aal van één meening, één volksgemeen schap, ert daarmee samenhangend de ab solute gehoorzaamheid aan het opperste autoritaire gezag, dat geacht wordt in hooge mate de onfeilbaarheid te kunnen benaderen. De Duitsche pers heeft de opdracht, het volk dagelijks te vertel len, dat men op den weg naar die fan tastische eenheid en volkssolidariteJ aller' groepen om zoo te zeggen dage lijks reuze schreden in de goede richtinë doet, dat alleen de eigen staat (en dr gelijksoortige staten) deugen en alle an dere staatsvormen minderwaardig en corrupt zijn. Het gevolg daarvan is natuurlijk, dat de Duitsche pers, ondanks haar verze kering, dat ze zooveel hooger staat dan die der democratische landen, die naar haar meening steeds partijdig is en af- ïankelijk van groepen, geldgevers, ad verteerders, enz., in werkelijkheid een nog veel ernstiger beeld van partijdig heid en afhankelijkheid geeft. Tot 100 pet.! Want de Duitsche lezer krijgt uit zijn bladen een volkomen onjuiste weer gave van wat er werkelijk in Duitschland voorvalt, en slechts zelden een kijk op wat men buiten Duitschland over het Jerde Rijk zegt en welke onaantastba re argumenten tegen zekere Duitsche verschijnselen naar voren gebracht wor den. Alles wat Hitier en zijn mannen doen, wordt ons hier als voortreffelijk, geni aal, nobel en voorbeeldig geschilderd. Haar daarnaast wordt alles verzwegen, wat er in eigen land aan gistingen, aan meeningsverschillen, aan fronde's van meer of minder ernstig karakter op te merken is en van staatszijde voortdu rend en desnoods met drastische midde- en gepoogd wordt den kop in te druk ten. Voert dat dan ten slotte tot een staatsactie van sensationeelen omvang gelijk dat in deze dagen weer met de ingrijpende wijzigingen in de regeering in aansluiting aan het incident-Blom berg het g.eval is dan krijgt men in de Duitsche bladen te lezen, dat de ge- neraal-veldmaarschak Von «Blomberg en e opperbevelhebber van het leger Von ^ritsch zich lichamelijk niet meer lekker voelden en daarom dringend om ontslag uit den dienst hebben verzocht, dat er geen vuiltje aan de lucht is geweest, maar dat, nu de oudere heeren zelf gaan willen, dit feit dankbaar aangegrepen wordt om wat nieuw bloed in de hoog ste rangen te brengen en de macht der regeering' nog wat sterker te concen- treeren. Zulke zeer eenzijdige lezingen te colporteeren en nog wat aan te dik ken noemt men dan het hoogere pers niveau. Men kan er met de Duitsche journalisten (voor zoover ze overtuigd Ja dit is zeker, dat zij' een gevatte koude en allerlei pijnen niet alleen vlugger, maar ook veei grondiger en meer blijvend ge nezen en verdrijven. Mijnhardtjes zijn geen ronde, maar hartvormige cachets en zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Koker 12 st, 50 ct. Proefver- pakking 2 st. 10 ct, (ingez. Med.1 zijn de niet-overtuigden vreezen voor hun baantje en zeggen maar liever nee- lemaal niets) nauwelijks ever van ge dachten wisselen, omdat er geen pun ten van aanraking meer bestaan. Ze zien hun taak uitsluitend in het onder steunen van het éénige partijstandpunt en het aankweeken van die nationale critieklooze solidariteit, waarin ze de basis zien voor het toekomstige ideaal van een machtigen Eenheidsstaat van wereldbeteekenis. Dat ze daarmee de waarheid en waarachtigheid, de hoogste plichten der publiciteit, evenzeer met voeten treden als de vertegenwoordi gers van de nog overal verspre'de boulevard- en revolverjournalistiek, die zich voor onware en onbehoorlijke schrijverij betalen laat, zien ze niet; en ze zouden u met edele verontwaardiging de deur wijzen, als ge het wagen zoudt, hun dat in hun redactie-bureaux te ko men uitleggen. In werkelijkheid is er d,ezer dagen weer eens het noodige voorgevallen in Duitschland. De „twee zuilen, partij en weermacht, waarop het Derde Rijk rust", zijn even hoorbaar tegen elkaar gebotst en uit de weermachtszuil zijn de noodige steenen losgebroken, die het noodig maakten, sterke ijzeren banden er om te leggen. Wat er precies achter de schermen gebeurd is, weten alleen de zeer-ingewijden. Maar men kan wel als juist aannemen, dat er een fronde in het beroepsofficierscorps bestond en dat zich deze fronde richtte tegen on derdeden van de binnen- en de buiten landsche politiek van Hitier en zijn meest invloedrijke raadgevers. Anders ware een zoo groote opruiming onder hooggeplaatste officieren wel niet noo dig geweest. Er is nog een tweede fron de, en wel in de gelederen der eco nomie, onder de industrieelen van alle soorten, van wie er ook velen hoorbaar moppepen over het regeeringsbeleid, over de heeren officieren en burgers in Göring's staf voor het vierjarenplan, die van techniek en handel niet veel schijnen te begrijpen en zich o.a. door zeer twijfelachtige elementen onder de „uitvinders" (die tegenwoordig hoog in koers staan) voortdurend met een kluitje in het riet laten sturen, terwijl de werkelijke deskundige mannen van de practijk vruchteloos antichambreeren en met hun adviezen niet doordringen. Er is stil verzet en obstructie in tal van andere groepen der bevolking. Maar men leest er nooit een woord over in de Duitsche bladen, tenzij men in ze kere organen, die zich sterk voelen, tus schen de regels door weet te lezen. Wat weer alleen den ingewijde mogelijk is. De groote veranderingen, die Hitier ditmaal in de regeeringsmachine aange bracht heeft, zijn intusschen niet uit sluitend als tegenmaatregel en alge- meene opruiming van ongewenschte ele menten te beschouwen. Waren ze dat, dan zou het eindresultaat zijn, dat thans nieuwe menschen opduiken, maar overi gens alles bij het oude blijft. En dat nu is volstrekt niet het geval. Hitier heeft een groote nieuwe stap gedaan in de in richting van den opbouw van een zuiver- nationaal-socialistischen staat. Hij heeft weer eens de ervaring moeten opdoen, dat in kringen der hooge ambtenaren en officieren nog steeds meer sympathieën voor conservatieve overtuigingen dan voor zijn eigen ideologieën bestaan. En zoo nu en dan acht hij het oogenblik gekomen, die mannen naar voren te brengen, van wie hij weet, dat ze hem met hart en ziel toegedaan zijn. Het nationaal-socialistisdhe Duitsch land verkeert nog altijd in het stadium van latende revolutie, wat in het bui tenland al te vaak vergeten wordt. Men meent, dat de Duitsche binnenlandsche politiek vrijwel alles bereikt is, en in de buitenlandsche alleen nog maar het toloniale vraagstuk een rol speelt. Dat is niet het geval. Al dadelijk wodt de strijd tegen joodsche machtsposities juist in deze weken en maanden met toenemende woede gevoerd,omdat men Jet einddoel: de volledige uitschakeling van het jodendom op alle gebieden, nog ang niet meent bereikt te hebben. Men ïeeft echter ook te vechten tegen ob structie in niet-joodsche volksgroepen en ook de pogingen van marxistische zijde om het staatsgezag te ondermijnen worden achter de schermen met onver zwakten ijver voortgezet. Men hoort weinig of niets meer van de eindelooze wrijvingen met de beide groote kerkge nootschappen. De Duitsche pers brengt natuurlijk de waarheid niet maar alleen zoo nu en dan den partijdigen kijk op iet geval. In werkelijkheid wordt ook deze strijd met verbittering verder ge voerd. En de omstandigheid, dat dezer dagen het sensationeele proces tegen een der leiders van de Bekentenissyno de ds. Niemöller met potdichte deuren gevoerd wordt, bewijst, dat ook dit ge bied tot de vele behoort, waarover het Duitsche volk niets te lezen zal krijgen. Men wil nu eenmaal één vast om schreven doel en kent geen compromis, alleen het eigen dogma.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7