S tï*L°n u «5 tj* <e Zw.1- WEERBERICHT. Irg verkouden! BINNENLAND. ■- - - - - - NUMMER 3X TWEE BLADEN. WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. ÏLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, IJTOvtitcUitU |p MIDDELBURGSCHE COURANT Voor Middctóurg, Goes en «gent' wgfcap VKssingen 2.30, elders 2.50 per 'rrmrteal Week-abono. in Middelburg en Snee 16 ct. p. w„Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeeiingen 60 ct. p. r. Sjj costr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Lfitgeefster. Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor PirbKciteitsw&arde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— F nagels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriai „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt a 3 ct. bij vooruitbetaling Adv. maf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa- rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. 1 De omlegging van het verkeer te Soestdijk opgeheven. De omlegging van het verkeer nabij het paleis Soestdijk is gisteravond te 22 mir opgeheven. Het verkeer Amsterdam Amersfoort v.v. kan dus weer gewoon den rijksweg langs het paleis volgen. Prinses Beatrix-marsch. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix heeft de heer J. van Woudenberg te Amsterdam een marscb gecomponeerd, welke namens H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard door mr. J. C. baron Baud in dank is aanvaard. De heer Van Woudenberg is eveneens de componist van den „Prins Bernhard-marsch". Na de geboorte van Prinses Beatrix. Een vrachtauto beladen met bloemen is hedenochtend uit Den Haag naar het paleis Soestdijk vertrokken. Er waren o.a. bloemen bij van gouverneur en in gezetenen van het eiland Curasao. Detachement Rijksveldwacht uit Soestdijk vertrokken. Nu de verkeersomlegging te Soestdijk met ingang van heden is opgeheven en het verkeer ter plaatse weer normaal is, is ook het groote detachement rijksveld wachters, bestaande uit ongeveer 100 manschappen, dat hier tijdelijk gedeta cheerd was, niet langer noodzakelijk. Alvorens de manschappen heden naar hun standplaatsen terugkeerden, heeft de districtscommandant van de rijksveld wacht te Utrecht, de heer P. J. H. C. Herten, hedenochtend om acht uur voor het front der troepen afscheid genomen. Een nieuwe Ford voor Prins Bernhard. Gisteren heeft jhr. ir, W. G. Roëll aan de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek te Amsterdam de nieuwe Ford V8 club cabriolet van Z.K.H. Prins Bern hard m ontvangst genomen. Vier rijpaarden voor de koninklijke stallen te Soestdijk. Uit 's-Gravenhage zijn hedenochtend te Soestdijk vier rijpaarden aangekomen, waaronder de Engelsche volbloed „Trixy", allen bestemd voor de konink lijke stallen te Soestdijk. Zooals bekend is, werd er in het na jaar een manege achter de koninklijke stallen gebouwd. Minister Patijn 65 jaar. Ter gelegenheid van zijn 65sten ver jaardag heeft de minister van buiten- landsche zaken, mr. J. A. N. Patijn, he den vele schriftelijke gelukwenschen ontvangen, zoowel te zijnen huize als ten departemente, waar hij heden zijn gewone ambtsbezigheden heeft verricht. EEN VERZOEK AAN DE KONINGIN. De internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Nederlandsche af- deeling, heeft den volgenden, brief ge zonden aan H. M. de Koningin. „Namens den internationalen vrou wenbond voor vrede en vrijheid, Neder landsche afdeeling, hebben we de eer Uwe Majesteit eerbiediglijk onze diep gevoelde gelukwenschen aan te bieden bij gelegenheid van de geboorte van uw eerste kleindochter. In deze vreugdevol le dagen gaan onze gedachten uit naar hen, die lijden, waaronder binnen onze grenzen verschillende emigranten, die al maanden lang zonder veroordeeling in de huizen van bewaring zitten, bijna steeds uitsluitend op grond van het feit, dat zij zonder voldoende papieren over de grens zijn gekomen. jn deze gelukkigen tijd Uwe Majesteit behagen in overweging te ne men op welke wijze tot in vrijheidstel- hng dezer ballingen zou kunnen worden over gegaan, en zij het recht kunnen verkrijgen, onder het gewenschte voor behoud in ons gastvrij Nederland te blij ven wonen". De heer J, S. de Jong als commissaris van politie te Tie! geïnstalleerd. n de prachtige raadzaal van het nieuwe stadhuis heeft de burgemeester Nootlnheer N" F, Cumbier van rn 1 ë'steren den n'euwbenoemden ZTaTta, J» heer J. 9. geïnstalleerd. Der, plecht gheU werd o.m. bijgewoond door 5 M ÏejSr'd 1df- beitle "etho»de« en verschillende politieautoriteiten np l?rfSte,r hooptc de heer Jon£ de kunst zou verstaan zijn verantwoordelijke ambt met tact te vervullen. Tact, die gekenmerkt wordt door voorzichtigheid en beleid, maar ook door vastberadenhe'd en als het moet doortastendheid. De politie is in de samenleving voor een zeer bijzondere taak gesteld en het is noodzakelijk dat het geheele corps zich die bijzondere taak volkomen en te allen tijde bewust is. Het T'elsche politiecorps moet innerlijk en uiterlijk respect afdwingen. In het streven hier naar zal spr. den Commissaris steeds zoo kr.achtig mogelijk steunen. Nadat de burgemeester de hoop u U gesproken had, dat de nieuwe commis saris alles doen zou om de goede ver houding tuschen rijks- en gemeentepo litie te handhaven eindigde hij met den wensch dat de Tielsche jaren zoowel voor het corps als voor den heer De Jong en zijn gezin goede jaren zouden zijn. Na deze woorden overhand'gde de burgemeester den heer De Jong zijn onderscheid ingsteeken. De waarnemend commissaris, de heer Overeem, uitte zijn voldoening. Ver volgens gaf spr. de verzekering, dat het corps zich geheel aan den nieuwen commissar s zou geven en sprak daar bij het vertrouwen uit, dat de heer De Jong zich wederkeerig geheel aan het corps zou geven. De heer De Jong zelf dankte voor zijn benoeming en gaf de verzekering, de aan hem toevertrouwde belangen steeds met ernst en zorg te zullen be handelen. Daarbij deed hij een beroep op de medewerking van den burgemees ter, den waarnemend commissaris, het polit corps en de pers. Het afwerken van den kazemattenbouw. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de be grooting van het defensiefonds voor 1937. In de memorie van toelichting zegt de minister van defensie, dat nader is ge bleken, dat voor het afwerken van den kazemattenbouw (verlichtingsinstallatie en hindernissen), ten gevolge van de om standigheid, dat daarbij hoogere eischen moeten worden gesteld, dan aanvanke lijk werd gedacht en voorts als gevolg van aanzienlijke prijsstijgingen, een be drag van 300.000 meer benoodigd is. In verband met de dringende noodzake lijkheid om de kazematten zoo spoedig mogelijk gereed te doen zijn, werd reeds tot uitvoering van deze werkzaamheden overgegaan. Voorts is het noodzakelijk gebleken, reeds in 1937 de noodige maatregelen te treffen en uitgaven te doen voor berging der in begin 1938 op te leveren vliegtui gen, welke uit het defensiefonds aange schaft worden. DE INVOERING VAN DE PACHTWET Niet voor 1 Juni, Aan de memorie van antwoord, aan de Eerste Kamer, inzake de begrooting van justitie, ontleenen we het volgende. De invoering van de Pachtwet wordt voor zooveel mogelijk bespoedigd. Daar de voorbereidende werkzaamheden, welke ook van instanties buiten het de partement veel tijd vergen, nog niet zijn geëindigd, kan de datum van inwerking treding nog niet worden vastgesteld. Tot bekendmaking van dezen datum zal zoo spoedig mogelijk worden overgegaan. Thans worde volstaan met de mede- deeling, dat met de mogelijkheid van in werkingtreding van de Pachtwet vóór 1 Juni 1938 niet behoeft te worden ge rekend. Verwacht mag worden, dat na de in werkingtreding der wet een vlotte af doening van de beoordeeling der aan hangig gemaakte contracten zooveel mogelijk zal worden bevorderd. HET RAPEN VAN EIEREN. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat in het geheele rijk het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan van- Maart af tot 20 April 1938; en dat het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goud plevieren niet is toegestaan. Laat het besef in óns groeien, dat er tusschen alle leven een onderlinge be trekking bestaat en wij hebben den zin der broederschap bëgrepen. FAILLISSEMENTEN. Het faillissement Van H. Louwerse, handeldrijvende onder den naam „Spaar kas de Goede" te Middelburg, is geë n- digd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met een uitkee- ring van 22.57 procent aan concurrente schuldeischers. Verloting K.V, 'Swift". De korfbaivereeniging Swift heeft eenige maanden geleden een verloting op touw gezet, welke z'oo'n succes had, dat gisteravond op de bovenzaal van de Soc. De Vergenoeging de vervroegde trekking kon plaats vinden. Er bleken heel wat prijzen te zijn. De hoofdprijs, een radiotoestel, viel op lot no. 2465. Na afloop dezer trekking hebben de Swiftianen den avond verder op gezel lige wijze doorgebracht. Hetgeen op 't tooneel geboden werd, liet duidelijk zien, dat Swift behalve góede korfbahers, ook beste krachten bezit, om de aanwezi gen prettig bezig te houden. Flip en Flap zorgden voor de humor. Grapp'ge gedichten, liedjes, limmeriks en voor drachten maakten deel uit van hun uit gebreid repertoire. Dit tweetal verstond de kunst wel de aanwezigen bezig te houden. Voorts waren er nog een zanger klein maar dapper, een zangeres, die mooie liedjes zong, een declamator enz. Natuurlijk ontbrak een strijkje, samen gesteld uit leden, niet om er de stem ming in te houden. Gisteravond werd, zoo bericht men ons, namens de buurtvereeniging Ver- werijstraat, Oostkerkplein en N, Ooster- schestraat een krans gelegd bij het mo nument voor wijlen Koningin Emma op den Dam. Daarna heeft deze buurtver eeniging' een feestavond gegeven in de Bogardzaal, tergelegenheid van de ge boorte van Prinses Beatrix. De voor zitter, de heer W. C. Calliber, sprak het openingswoord, waarna twee couplet ten van het Wilhelmus werden gezon gen. De avond werd gevuld met het geven van voordrachten door kinderen en ouderen en een filmvoorstelling.. In de pauze werd getracteerd. Aan het slot wekte de voorzitter de aanwezigen op door te blijven contri- bueeren, en zoo mogelijk hun bijdragen te verhoogen met het oog op het komen de feest in September voor het 40-jarig regeerings jubileum van H. M. de Ko ningin. Met het zingen van het Wien Neer- lands bloed, werd deze gezellige avond besloten. Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Dinsdagavond kwam de afd. Middel burg van den Alg. Ned, Chr. Ambte naarsbond in feestelijke vergadering bijeen te herdenking van haar 15-jarig bestaan. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter met dankbaar heid aan God den belangrijken groei in ledental in die 15 jaren, alsook de vruchten, die men op het werk der ver- eenig'ng heeft mogen zien. Daarna wer den de gebruikelijke jaarverslagen uit gebracht, terwijl voorts in 't bijzonder in herinnering werd gebracht hoe de voorzitter, de heer D. H'. Loodewijk, zijn functie van de oprichting af met trouw en toewijding heeft vervuld, in verband waarmede hem een huldeblijk werd aangeboden. Onder zang, muziek en de opvoering van een historisch stukje werd de avond verder in feestelijke stemming doorgebracht. Verplaatst met ingang van 1 Maart a.s. van het P. en T. kantoor te Utrecht naar het hoofdbestuur der P. T. en T. te 's-Gravenhage de referen daris 2e klasse A. ter Haar, voordien J werkzaam op het bureel van den in- j specteur der P. T. en T. alhier. Stoep etalages verboden. Naar men zich herinneren zal was tegen den groenten- en fruithandelaar j J. L. Trimpe in de St. Adriaanstraat 'n j proefproces aanhangig betreffende het j etaleeren op stoepgedeelten, voor den 1 winkel, die eigendom van den winke lier zijn, In hoogste instantie is thans beslist, dat de Goesche verordening ook voor deze trottoirs geldt en het etalee ren er op dus verboden is. W. v. d. H. alhier kreeg een bekeu ring wegens het berijden van de Agnes- gang in verboden richting. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden bracht deze week f 51 op. Luchtbescherming. De afd. Vlissingen van de ver. voor luchtbescherming hield gisteravond in het concertgebouw een bijeenkomst, welke Zeer druk bezocht werd. Luite nant ter zee le kl. H. J. van Zadelhoff, gasofficier bij de marine heeft een le zing gehouden over „luchtgevaar en be schermingsmiddelen daartegen". Spr, gaf o.a. een demonstratie met de licht gevende verf, voor schuilkelders e.d. Voorts werden eenige films vertoond, betrekking hebbend op de luchtbe scherming, waarna de heer van Zadelhoff het nut van een goede gas- en luchtbe scherming nog eens duidelijk heeft uit eengezet. WESTKAPELLE. De Commissaris der Koningin heeft voor deze gemeente als deskundig adviseur inzake ver leening van vogelwetvergunning aange wezen den heer K. Minderhoud Jz. 's-GRAVENPOLDER. Tot landbouw deskundig adviseur voor de afgifte v.an Vogelwetvergunningen is aangewezen de heer Jac. Vermue alhier. YERSEKE. De politie heeft aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld zekeren B. wegens overtreding art. 25Ibis B. W. COLIJNSPLAAT. Dinsdagavond ver gaderde „Het Groene Kruis" onder lei ding van den vice-voorzitter A. de Pree ten huize van den heer Gast. De reke ning van den penningmeester luidde als volgt: M&ga^ijnfonds 1768; Groene Kruis: ontvangsten 2992; uitgaven 1637; tuberculose-bestrijding: ont vangsten 883; uitgaven 1507, (waar in begrepen schuld per 1 Jan. 1937 582). De aftredende bestuursleden de hee- ren A. de Pree en M. de Bruijne wer den herkozen. Na een kwartier pauze vergadgrde de afdeeling voor Ziekenhuis-Verpleging onder leiding van den voorzitter dokter L. P. Maas. De rekening van den pen ningmeester gaf als ontvangsten 5337 en als uitgaven 3169 aan. Aangeno men werden de bestuursvoorstellen om over 1937 alsnog uit te keeren aan 25 leden een totaal bedrag van 1687 en om over 1937 inplaats van 40 ligdagen 60 dagen maximaal te vergoeden. Ver der werd besloten om op de reserve bij te plaatsen 300. De penningmeester Van Dis toonde aan de hand van verschillende cijfers aan, dat het gelukkig was, dat de ver eeniging niet was aangesloten bij de vereeniging voor Zuid- en Noord-Beve- land, daar de voorwaarden hier aan merkelijk beter zijn. In 1928 is de ver eeniging gesticht en thans is aan 141 pa tiënten voor 2454 ligdagen uitbetaald een bedrag van 6088, terwijl boven dien aan deze patiënten nog vergoed is een totaal bedrag van 8895. De ver eeniging is begonnen met 479 verzeker den en dit aantal is nu gestegen tot 1509. RAAD VAN IJZENDIJKE, IJZENDIJKE. Dinsdagvoormiddag hield de Raad zijn eerste bijeenkomst onder voorzitterschap van burgemees ter Von Bönninghausen tot Heringhaven. Deze hield een rede, waarin hij o.m. de geboorte van Prinses Beatrix memoreer de. Van drie verzoeken om ontheffing der hondenbelasting worden twee voor kennisgeving aangenomen. Het derde verzoek van De Vilder, die slechts veertien dagen een hond heeft gehad, werd door den heer Cammaert ver dedigd. Tenslotte stelde de v o o r z. voor bij De Vilder de belasting slechts over een half jaar te heffen waartoe werd besloten. Een verzoek van P. van Staveren om gedeeltelijke ontheffing van schoolgeld- Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Meest matige W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, weinig of geen regen, zachter. UKKEL: Lichte tot matige wind uit Z.W. tot W. richtingen, plaatselijk hel der, over hét algemeen betrokken of ne velig, een weinig regen oi motregen, aanhoudend matige temperatuur, plaat selijk nachtvorst. Si' Do, 10 Febr. Zon op: 7 h 28; onder: 17 h 01. Licht op: 17 h 31. Maan op: 12 h 14; onder: 3 h 53. V.M.: 14 Febr. Hoog- ea Leegwater te Vlissiageai Januari. Hoogwater. Laagwatsr. Wo. 9 7.19 20.05 1.11 13.58 Do. 10 8.40 21.32 2.31 15.20 Vr. 11 10.13 22.48 4.01 16.45 Boog- en Laagwater te Wemelding*: Januari. Hoogwater. Laagwater. Wo. 9 8.49 21.37 2.16 14.56 Do. 10 10.11 23.10 3.32 16.19 Vr. 11 11.56 4.59 17.48 DDan Dam po inwrijven en inademeo. Poe 50. Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogistèo» si?*!*® daar lucht je van op I (Ingez. Med.) betaling wijl hij zijn kind op een andere school heeft gedaan, werd ingewilligd. Van het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere school, zal weder vrijstelling worden gevraagd. Aan G. A. van Pamelen, wonende in den Gouden polder zal z.g. „afstands- geld" worden toegekend tot een bedrag van 10 per jaar voor ieder zijner bei de schoolgaande kinderen. In een vorige vergadering is de wedde der beide gemeenteartsen verhoogd van 375 tot 500, onder voorwaarde dat zij ten hoogste 50 (vroeger 30) armlas tige patiënten zullen behandelen. Tegen deze kwestie werd uitgesteld tot de in structie voor de gemeente-artsen eerst- werd aangenomen. De behandeling van deze kwestie wedr uitgesteld tot de in- tsructie voor de gemeente-artsen eerst daags opnieuw zal zijn vastgesteld. De gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Biervliet en Hoofdplaat betreffende de keuring van vee en vleesch luidde dat de lasten en baten werden verdeeld volgens het aantal in woners in ieder der deelnemende ge meenten. Op verzoek van den Inspec teur van den Vleeschkeuringsdienst werd thans besloten de baten en lasten te verdeelen volgens het in iedere ge meente ontvangen bedrag aan keurloo- nen. Op verzoek van Ged. Staten is de verordening op de heffing van leges- gelden op een onbelangrijk punt gewij- zigd. Het voorstel tot aanschaffing van meubilair voor de Burgemeesterskamer werd door den v o o r z. zelf uitvoerig toegelicht. Het behoorlijk inrichten en aankleeden van dit zeer slecht bedeelde vertrek zou een bedrag vergen van ten hoogste 450, waaronder 20 is be grepen voor onvoorziene uitgaven. De heer Cammaert zeide zich met het voorstel zeer goed te kunnen vereeni gen en vroeg of de voorzitter zorg wil dragen voor levering der materialen, waar mogelijk, door gemeentenaren. De v o o r z. vond dit van zelfsprekend waarna het voorstel z.h.s. werd aange- nomen$ De benoodigde gelden zullen worden afgeschreven van den post- „on voorzien". Na geheime vergadering deelde de v o o r z. mede, dat de voormalige open bare school en onderwijzerswoning met daarbij behoorenden grond, gelegen aan de Klakbaan, verkocht is voor 910 aan A. de Reu te Hoofdplaat. Bij de rondvraag stelde de heer Cam maert, naar aanleiding van de blij de gebeurtenis in ons Vorstenhuis, voor 50 kg kolen te verstrekken aan ieder gezin dat wordt gesteund of armlastig is, zulks naar het oordeel van B. en W. of van een hiervoor in te stellen com missie. De v o o r z. zag liever dat voorstellen als dit, van eenigszins ver derstrekkende beteekenis, van te voren schriftelijk worden kenbaar gemaakt aan B. en W. opdat het college zich zou kunnen beraden. Evenwel sympathiseer-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1