8 r ZEELAND. SPORT. Door je hoofdpijn ben fe weer eens loom en luste loos. Waarom toch niet di rect Instantine ingenomen? Want onthoudt Instantine MIDDELBURG. BEURS VAN AMSTERDAM. GOES. VLISSINGEN. Een dief op het Wachtschip. ZUID-BEVELAND. A piji Prijs 70 cent. (ingez. Med.) gersbedrijf en "bakkersbedrijf duidelijk was gebleken, dat inderdaad nog velen trachten door overhaaste vestig ng aan de eischen, welke bij den algemeenen maatregel van bestuur gesteld zullen wordrn, te ontkomen. In het schoenbedrijf heerschte reeds geruimen tijd een chaotische toestand. Het aantal vestigingen van bedrijven en in het bijzonder van onvolwaardige be drijfjes nam steeds toe. Zoo was in de drie groote steden des lands in de pe riode van 1 Jan. tot 1 Oct. 1937 een toe name geconstateerd van 194. Hieronder zijn niet begrepen de van de straat af niet zichtbare bedrijven, welke naar schatting 50 pet. van het totaal uitma ken. Door de toepassing van de vestigings wet wordt een saneerende werking ver wacht, waarbij niet alleen de betrokken bedrijven gebaat zijn, maar waarvan ook de lederhandel en de schoenenindustrie voordeel zullen trekken. FOTO'S VAN PRINSES BEATRIX IN BESLAG GENOMEN. Reeds gisterenmiddag werden in de residentie op verschillende plaatsen door straatventers foto's van Prinses Beatrix ter verkoop aangeboden. Het waren af drukken van dezelfde foto's die eerst des avonds in de dagbladen mochten worden opgenomen en ten aanzien waar van voor de verdere verspreiding copy right was gegeven aan de N.V. Nijgh en van Ditmar. Deze N.V. van genoemden verkoop op de hoogte gesteld, wendde zich terstond tot de politie met het verzoek maatrege len te nemen tegen deze schending van haar rechten. Het gevolg hiervan was, dat de poli tie de bewuste foto's in*bes'ag heeft ge nomen, terwijl tegen de drukkers ervan •een proces verbaal zal worden opge maakt. „DE KONINGIN WILHELMINA" OMHOOG GEVAREN. Me schrijft ons uit Kortgene: De „Kon'ngin Wilhelmina", het be kende passagiersschip, dat den dienst onderhoudt tusschen Middelburg en Rotterdam met tusschenliggende plaat sen is Maandagmorgen tengevolge van den lagen waterstand en v,an den mist even voorbij Veere in De Zandkreek omhoog gevaren. Op de boot waren enkele passagiers en wat vee. Op het veer te Kortgene stonden een paar passagiers te wach ten, terwijl er ook een riental koeien naar Rotterdam met de boot mee moes ten. Maar deze verscheen niet. Men heeft toen Veere opgebeld, waar van daan gemeld werd, dat de „Koningin Wilhelmina" de sluis gepasseerd was. Men begreep toen, dat er iets gaande was. „De Valk" een passagiersschip bracht tenslotte de tijding, dat de boot bij Veere omhoog zat. Bij het opkomen van den vloed s de boot des avonds vlot gekomen. Ze was om 5.45 te Kortgene. De koeien, wel ke van des morgens op het veer alhier gestaan hadden, konden toen mee. De passagiers van de „Koningin Wilhelmi na" zijn op het Wblphaartsdijksche veer van de boot afgestapt en hebben van Goes uit hun reis naar Rotterdam per trein verder gemaakt. De boot kon circa 12 a 1 uur des nachts te Rotter dam zijn. EEN ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD. Van postduivenhouders. Het bestuur der Postduivenvereeni- ging „Zeelandia" heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend in verband met de in het ontwerp-politic- verordening opgenomen bepaling, krach tens welke het college van B. en W. gedurende een in het belang van den landbouw te bepalen termijn het vrij uitvliegen van duiven van de houders te verbieden. Een dergelijke bepalipg wordt door de vereenig'ng van zeer ingrijpenden aard geacht. Immers, voor het beoefenen van de postduiven sport is dagelijksche vliegoefening der duiven een absolute vereischte. Ware het geval zoodanig dat een werkelijk landbouwbelang tegen een sportbel.ang zou moeten worden afgewogen, dan zou het bestuur zeker n et met de Be zwaren komen. Het meent er echter op te moeten wijzen, dat schade door dui ven aan den landbouw toegebracht in den regel óf wilde duiven (zg. wouddui ven) óf door de torens en daken v,an groote openbare gebouwen huizende, verwilderde duiven veroorzaakt wordt. Deze duiven moeten uit den aard der zaak hun voedsel zelf opzoeken. Ge heel anders 's dit met de postduiven der leden van de vereeniging, die ver- zogd en voldoende gevoederd worden en hun voedsel op hun hok vinden. Tenslotte vestigt het bestuur de aan dacht er op, dat de leden hun duiven op verzoek van den Minister v,an De fensie, steeds ter beschikk ng van de landsverdediging moeten houden welke ter beschikking stelling haar doel zeer zeker zou missen indien de duiven niet voldoende geoefend zijn. Het adres besluit met het verzoek de betreffende voor de vereeniging ab soluut funeste bepaling in de politie- verorden ng niet op te nemen, dan wet efen uitzondering te maken voor het uitvliegen van postduiven. Een gedenksteen in het Gasthuis. In tegenwoordigheid van het bestuur der Godshuizen, in het Gasthuis werk zame medici, directrice en personeel werd Maandagmiddag een gedenksteen voor de verbouwing van het Gasthuis geplaatst. De voorzitter van het bestuur, de heer W. Berdenis van Berlekom, heeft in de kamer van den geneesheer-directeur de aanwezigen, waaronder ook de architect, aannemer en opzichter, welkom gehee- ten en zijn spijt uitgesproken, dat door gebrek aan lokaliteit voor ontvangst, slechts zeer enkelen tot deze plechtig heid konden worden uitgenoodigd. Het bestuur vleit zich, dat binnen afzien baren tijd, bij de opening van het ver bouwde Gasthuis gelegenheid zal zijn autoriteiten en Gasthuisvrienden in groot aantal op onze uitnoodiging te verwel komen. Spreker zal ook thans geen lange toespraak houden en weerstand bieden aan de verleiding de geschiedenis van dezen bouw ook slechts vluchtig te me moreeren. Slechts zij den architect, Ir. J. van der Linden, reeds thans een woord van warme hulde gebracht voor plannen en leiding en den aannemer, den heer H. J. de Baan, geprezen voor de wijze, waarop hij zich aan de uitvoering van het werk heeft gegeven. Daarnevens roemde spreker ook den opzichter van het werk, den heer A. van Holst, voor diens dagelijkschen arbeid, en bracht hij dank aan de arbeiders voor het werk, dat zij hielpen tot stand brengen. Vervolgens richtte spreker zich tot de dochter van den geneesheer-directeur, Hannie Ernestine Brongers, die de plech tigheid van de steenlegging zou verrich ten. Spr. bracht de beteekenis daarvan naar voren, onder aanbieding van een zilveren troffel met inscriptie, een her innering aan dezen merkwaardigen dag. De steen zal daarmede hecht en veilig worden ingemetseld met het cement van jeugdig idealisme, genomen uit hetzelfde bakje, dat dienst deed toen H.M. de Ko ningin-Moeder de eerste steen legde voor het Piaconessenhuis te Arnhem. De steen zal dan deel uitmaken van een huis, gewijd aan verzorging van zieken, waar dag en nacht, onder leiding van den geneesheer-directeur, iedereen met de grootste toewijding zijn taak vervult Men begaf zich daarop naar het ter rein van den bouw, waar Hannie Bron gers onder het oog van genoodigden en personeel den steen te bestemder plaatse heeft vastgelegd. Na afloop heeft de geneesheer-direc teur, de heer L. J. H. Brongers, met hartelijke woorden dank gezegd voor de uitnoodiging tot het verrichten dezer plechtigheid door zijne dochter en bo venal daarvoor ook zijn erkentelijkheic uitgesproken, omdat spreker daarin tevens waardeering zag voor het werk door het geheele Gasthuispersoneel in de "behandeling en de zorg voor de pa tiënten verricht. Spreker bracht het be stuur zijne gelukwenschen met de ver bouwing, die, naar aller overtuiging, de ziekenverzorging tot zegen zal zijn. BEATRIX IN MIDDELBURG Maarin 1290. B. J. de M. te R. schrijft ons: H'storici hebben uitgezocht, dat een stammoeder der Nassau is, die acht eeuwen geleden leefde, Beatrix heette In de grafelijke familie, welke in de laatste helft der 13de eeuw over Hol land en Zeeland regeerde, koipt ook die naam voor. Uit onze schooljaren hebben wij ze ker onthouden, dat graaf Floris V door de edelen werd vermoord (1296). Deze graaf was gehuwd met Beatrix, dochter van Gui van Dampierre, graaf van Vlaanderen. Toen Wolfert van Borssele in 1282 Veere van Floris V had gekocht, droeg hij het op aan 's graven gemalin Bea trix en ontving het van haar als erfelij leen terug. In 1290 vertoefde Beatrix te Middel burg, toen haar gemaal Floris V in oor log was met haar vader over het bezit van Zeeland Bewester Schelde (Walche ren en de Bevelanden). Gesteund" door een dert:gtal Zeeuw sehe edelen, niet geheel ten onrechte op Floris V verbitterd, belegerden de Denemarken Oblig. 1926-5 102%102 Amsterdam 1936-3% 102 Zeeuws. Hyp. B-4 100100 37% Vlamingen Middelburg;, in welke stad Beatrix met hun zoontje Jan bevond. 3ij nadering v,an Floris V met een le ger braken de Vlamingen het beleg op. ^Mei 1290). Wij zullen den verderen strijd die gevoerd werd in Vlaanderen Cities Service Cy. P. 1958 5 37% Kadzand en Sluis) en in Zuid-Beveland A Amsterd. Bank 160%160 Baarland), tusschen Floris V en zijn schoonvader niet verder volgen. Beatrix overleed 24 Maart 1296. Drie maanden later op 27 Juni werd de 42- jar ge Floris V door de edelen ver moord. NATIONALE AVOND. De blijde gebeurtenis gevierd door den Motordienst van den Landstorm. De sectie Goes van het Vrijwil- ig Landstormkorps-Motordienst had Viaandag in het Grand Theater een na- tionaien avond georganiseerd, die veel belangstelling trok. De sectie-commandant It, J. Donner, wees er in zijn openingswoord op, dat het motorkorps dezen avond organi seerde om aan zijn vreugde over de blijde gebeurtenis in het vorstelijk ge zin uiting te geven: Spr. heette alle wélkom en begroette in het bijzonder den spreker, pater Borromaeus. De Greeve, den korps-command,ant lt. Persant Snoep wien hij tevens namens iet korps geluk wenschte met de hem onlangs te beurt gevallen Koninklijke onderscheiding, overste Geelhoed, den cmrgemeester van Goes, en de aanwezi ge leden van Gedeputeerde Staten. Spr. gaf verder een uiteenzetting over de samenstelling v,an het motorkorps, en weersprak het wel gehoorde gezucht, dat zij d e zich voor dezen dienst met motor of auto beschikbaar stellen, daarvoor een höoge vergoeding zouden krijgen. Ze ontvangen alleen de ben zine, die tijdens de oefeningen gebruikt wordt], en verder broodjes met hardge kookte eieren, of erwtensoep met kluif van mevrouw Persant Snoep. (Gelach en applaus). Nadat nu gezamenlijk twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen waren sprak lt. Persant Ssoep een kort woord. Spr. wees er op, d,at de legerleid ng thans alle krachten inspant om den achterstand in te halen en daarom is het van groot belang, dat de vrijwilli gers alle oefeningen medemaken, iets waar allen helaas niet .aan voldoen. Spr. wees voorts op het belang van een goed geoefend kader, hetgeen de man schappen vertrouwen geeft, op de mili taire actie in nabuurst.aten en de on gunstige ligging van Nederland. Spr. besloot met: leve ons vorstenhuis! Waarom we juichten. Hierna werd het woord gevoerd dcxjr pater Borromaeus de Greeve, die be gon met op geest ge wijze te schetsen dat wachten lang duurt, en hoe somber velen werden, tot daar, een week ge leden, de feesttrompet schalde. Spr. be schreef dan de feestroes, die heel Ne derland dien dag beving, en zeide, dien volksjubel op dezen avond in de boei en van het woord te willen slaan om zoo te openbaren, welke edele motie ven den grondslag waren van de groote vreugde om het historische feit: dat er een Oranje-telg geboren was. In de eerste plaats was er de vreug de om den goeden afloop, want al trof men reeds allerlei maatregelen om feest te vieren, zelfs de knapste deskundige waagt zich in deze niet aan voorspel lingen. Laten we ook eens bedenken: wat het had kunnen zijnIn de tweede plaats was er vreugde om de jonge moeder, om onze Prinses Julia na, met w e we medeleefden van haar geboorte af, die we op zagen groeien van kind tot jonkvrouw bruid, echtgenoote en moeder.... In de derde plaats was er vreugde om Prins Bernhard, die ons aller hart innam, die dadelijk, met zijn bruid, zoo menschelijk tot ons kwam Hij was onze beminde Pr ns en kwam ons nu nog nader ,als vader van een KoningskindIn de vierde plaats waren we blij om de grootmama, om onze Koningin Wilhelmina, die we lief hebben om haar groote gaven als mensch en vorst n, en in de vijfde plaats waren we verheugd om de groote beteekenis van dit feit voor de toe komst van ons volk, omdat we er de continuiteit in zien van het Oranjehuis omdat het Oranjehuis daardoor voor Nederland bewaard zal Blijven. Want aldus roept spr. u't, Wij willen behou den wat ons dierbaar werd, wij laten ons Vorstenhuis niet wegjagen en. wij laten het ook in geen glazen kastje zetten! (,applaus). Wij hebben, aldus vervolgde spreker geen behoefte aan wat andere landen als goeds prijzen, wij wenschen geen expansie, wij weten, dat het in ons lanc altijd nog beter is d,an in andere lan den, en dat alle ellende voor óns komt fvan buiten-af. Hoe kunnen er nog men schen bestaan, die denken, dat ze ge roepen zijn om ons vaderland te red den, dat ze het u't een „poel v.an ellen de" moeten halen?! (Gelach en applaus Tot de motor-menschen, tot de B. V. L.-ers, zegt spr.: het is gemakkelij om lid te worden van den B. V. L. maar bedenkt, dat gij de eersten moet zijn om U voor Uw vaderland en vor stenhuis, als het noodig is, neer te la ten schieten. Gij zijt de mannen, waar wij op bouwen. En ook de vijand weet wat het beteekent, dat 85000 B. V, L, ers gereed staan om vorstenhuis en va derland te. verdedigen. A Pref. Jurgens A 144% A Ned. Gist- en Spir.fabr, 504 505 A De Schelde N.B. 53%— 55% C Am. Smelt Ref. 35—35% A Born. Sum. H.M. 183182% A Houth. Alberts 100 C Union Pac. Rr. 54%54% C Int, Nickel Cy, 3534% Nëd. 1000-3 100%—100 O. Indië 37 1000-3 98%—99 Engeland 1960-90 4 84%84% A Koloniale Bnk. 125123 A N.I. Hbk. 1000 129—129% C Ned. H. M. 1000 156—il54% A v. Berkels Pat. 6060 Calvé-Delf t 89 90 A Philips Gem. B. afg. 292%—294-96 C Unilever 150—150%-51% C Am. Car Foundry 15%16% C Anaconda Cop. 21%—21%-% C Bethlehem St. 28%—38%-% C Kennec Copper 25%25%-% ~C U. States St. C. 37%—37%-38% - C North Am. Cy. 12%12% A Kon. Petr. Mpij. 344%—346-49% C Contin. Oil Cy. 2020% C Philips Petr. Comp. 26%26% C Shell Union O.C. 1110%-11% A Ned. Scheepv. U. 111110%-12% Tide Water Ass. Oil 10%-^-40-% A H.V. Amsterdam 415%417-23 A Java Cult. Mij, 146148 A N.I. Suiker U, 126—127 A Deli Batavia 236-233-35 C Deli Mij, 1000 292%—286% -90 4 BEURSTHERMOMETER DINSDAG. j,Philips - Mai at - Schepen - Unilever - 1 Robber Tabak - UI O WetU* ObLMadkfc— A Senembah 292288-90 C Baltimore Ohio 6%6% C Southern Pac. Cy. 1312%-13 A Southern Rlw. 7%7% A Amst. Rubb. C. 200—201%-03% A Deli-Bat. Rubb. 122—124%-25% A Hessa Rubber 120121 A Serbadjadi S.R. 9596 (Ongecorrigeerd)!,. WISSELKOERSEN. Heden. Gistèr. Londen 8.96% 8.96% Berlijn 72,25 72.20 Parijs 5.87 5.87% Brussel 30.36 30 33 New York 1.78% 1.78% En tenslotte, zegt spr., moeten we als Christenvolk bovenal trouw blijven aan het verbond, dat de Vader des Va derlands sloot met den Potentaat der Potentaten. We hebben allen reeds de foto gezien van onzen lachenden Prins, als hij neerkijkt op den kleinen oranje telg, die mogelijk de troonopvolgster zal zijn? Zouden er door dien prinselij ken kop ook geen gedachten gaan aan de toekomst van die kleine, die in zoo moeilijken tijd geboren werd? En zou hij ook net denken aan de vele kronen, die in de achter ons lig gende jaren in het stof rolden? Maar laat hij dan niet alleen denken aan de aardsche machten die ons volk belagen, maar ook aan de woorden van Victor Hugo: „Niet aan U is de toekomstv niet aan U 's het lot.maar aan God!" De rede van den spreker, die hij verscheidene malen had laten onderbre ken door samenzang, werd door een warm applaus bezegeld. In de nu volgende pauze werd thee aangeboden, en daarna werden eejrige films vertoond, die met groote aandacht gevolgd werd. We zagen een legerfilm, die o.a. een opkomst van den landelijk ken motordienst liet zien, en voorts een aantrekkelijke oranjef lm, die tal van beelden liet zien waarbij personen uit ons vorstelijk huis betrokken waren. We zagen Prinses Juliana als kind, met moeder en v,ader, als opgroeiend meis je, en tenslotte op den dag van haar huwelijk met als hoogtepunt de hu- welijksplechtighe'd in de kerk. Met een pakkende reportage van de gebeurte nissen te Baarn op 31 Jan. II. en de feestelijkheden op 1 Febr. in ons land. werd de voorstelling besloten. N,a een slotwoord van den heer Don ner eindigde deze mooie avond met het gezamenlijk zingen van het Volks lied. Naar wij vernemen, is een dezer da gen aan boord van Hr. Ms. Wachtschip Noord-Brabant" een diefstal gepleegd. Uit de hut van een der officieren moet een bedrag van 300.zijn ont vreemd. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch tot op heden zonder resultaat. Wij vernemen verder, dat ook reeds eenigen tijd gele den, een diefstal aan boord is gepleegd, waarvan de dader onbekend is gebleven. Paard op hol. In de Scheldestraat is vanmorgen een paard, gespannen voor den ipelkwagen van den melkventer Stroo uit Koude- kerke, op hol geslagen. Het paard kon spoedig worden gegrepen, zonder per soonlijke ongelukken veroorzaakt te hebben. De melkventer kreeg echter be langrijke schade, doordat 'n groote hoe veelheid melk verloren ging. WALCHEREN. DE HEER BENSTNK GAAT NAAR ROTTERDAM- De heer G, J. Bensink die de laatste jaren belast was met de dagelijksche leiding van de Maatschappij Zeeland en die zich bij hen, d''e hem daarbij^ terzijde stonden, maar ook in breede kringen te Vlissingen en Middelburg zich veler waardeering had verworven, zal die da gelijksche leiding neerleggen en dus ook* Koudekerke, waar hij tegenover Ter Hooge zich een huis had laten bouwen, metterwoon verlaten. Zooals bekend berust de directie van de Zeeland bij de N.V. Wm. H Muller en Co te Rotterdam. De heer Bensink treedt nu in de directie dier firma, maar zal daar toch speciaal de Belangen van de Zeeland blijven behartigen cn in ver band daarmede geregeld naar VHssingeo komen. Voor de dagelijksche leiding komt naar Walcheren de heer K. G. Bron, die thans chef van het reederijbedrijf der fa. Muller en Co is. Als zoodanig zal hij worden opgevolgd door den hr. A. C. H. Kuyck, thans In specteur van den uitvoerenden dienst der Zeeland, die dus Vlissingen vaarwel zegt en te Rotterdam gaat wonen. De heer B. J. Dijkdrenth, thans com mandant van de „Oranje-Nassau" neemt de taak van den heer Kuyck over als inspecteur, terwijl tot gezagvoerder is benoemd de heer J. Nonhebei, eerste of ficier, varende op de Prinses Juliana. Zooals bekend heeft de heer Bensink sedert 1 Januari zitt'ng in de afdeeiing grootbedrijf van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zaeuwsche eilanden. Deze functie kan hij blijven vervullen als hij te Rotterdam woont. DOMBURG. Op het bureau van den opzichter van de fortificaties te Vlissin gen is tot schrijver benoemd, de heer W. van der Hoek, thans werkzaam als volontair op de gemeentè-secretarie alhier. s HEER ARENDSKERKE. Gister- avond had alhier een algemeene verga dering' plaats van de Werkliedenvereeni- ging „Algemeen Belang" onder leiding van den heer Matthijsse. De secretaris deed verslag over het afgeloopen iaar. waarin geconstateerd werd dat het ver gadering bezoek steeds slecht was ge weest. De vereeniging telt momenteel 112 leden. Het was te wenschen dat de leden eens beseften dat zij juist door druk vergadering-bezoek de vereeniging tot steun zouden zijn. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording. Uit het verslag bleek dat door de vereeniging aan 32 leden 88 uitkeeringen waren ge daan. De ontvangsten bedroegen totaal met saldi vorige jaren f 1647, de uitga ven f 465, g'oed slot f 1182. De aftredende bestuursleden N. Schipper en P. Zweedijk werden her kozen. ELLEWOUTSDIJK. In het afgeloopen jaar zijn 2,428.790 kg aardappelen op de weegbrug alhier gewogen. Dit cijfer is, in vergelijking met vorige jaren groot. zeer 's GRAVENPOLDER. Gevonden: een rijwielbelastingplaatje en een armband horloge. Te bevragen op het gemeente huis. SCHORE. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot hulp-sluismeester aan de nieuwe sluis te Vreeswijk, de heer C. Bouterse, brugwachter aan de Schorebrug alhier. BOKSEN. De Nederlandsche bokser Bep van Klaveren heeft gisteravond te Rotter dam op punten van den Cubaan Kid Tu- nero gewonnen. De Rotterdammer had in de eerste ronden de meeste punten verzameld. Daarna waren de ronden voor Tunero, die dus over het geheel minder punten boekte. Tunero bleek een zeer kundige bokser te zijn en indien de partij nog eenige ronden had geduurd, zou de uitslag wel eens heel anders kun nen zijn geweest. D sche het afge ken sche E< toen sche delk geer om c sche van ande de u de n kom Zr ring er v aan deel Brit' vare zulle kooj Brit.' in c vare oorlil de d valle De ring, van keni stem soor over van ook en P

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2