GOESCHE COURANTE Over Anderen Boeg. binnenland. NUMMER 32. TWEE BLADEN. 8 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Enkele Liberale Kantteekeningen Geen Pachtbureau in Zeeland ONdX BRANDWAARBORGMIJ. WEERBERICHT. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- idhap Viissingen 2.30, elder* 2.50 per Wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. toot beide veel lager; tar. op aanvr. IIIW— Uitgeefster. Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen "l regala f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriai .Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mes „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 C9iiï. Het is een merkwaardige toestand. De Liberale Partij verkeerde sinds de verkiezingen van verleden jaar in zeer ongezegende crisis-omstandigheden. Op de vorige algemeene vergadering is toen een, onder voorzitterschap van den oud minister Van Lidt de Jeude gestelde, reorganisatie-commissie in het leven geroepen, die, om 't nu maar eens kort en huiselijk te zeggen, het gestrande scheepje weer vlot moest trekken. Als sleepbootkapitein heeft de heer Van Lidth de Jeude goed werk gedaan. Trouwens, de Nederlandsche zeesleep vaart is over heel de wereld bekend als krachtdadig en beleidvol. De monster rol zijner bemanning heeft men gister kunnen lezen: mevrouw Jeanne Forta- nier^-De Wit, E. H. Ebels, L. de Groot, J. Smid, ir. S. H. Stoffel, A. C. Wessels, H. P. C. M. de Witt Wijnen en H. A. Korthals, secretaris. Maar nu is dit het merkwaardige: van wege de liberale partij is de uit komst van dit werk.... vrijwel geheim gehouden. Althans het gedrukte rap port dezer commissie was vertrouwelijk en niet-voor-publicatie-bestemd. Theoretisch was daar misschien iets voor te zeggen: welk een indruk moest het naar buiten maken, als er nog aan getimmerd, bijgebouwd, afgebroken, ge pleisterd moest worden? Zeker, maar: is dat aan den anderen kant niet het bewijs, hoe diep de liberalen in eigen oogen gezonken zijn, dat zij bang zijn voor wat de buitenwacht zal zeggen, als ze een nieuw ontwerp-beginselpro gramma openbaar maken en het daar mede aan het vrije oordeel van vrien den, geestverwanten en tegenstanders onderwerpen? Zeker, men zou er zoo hier en daar stellig onvriendelijke din gen over gezegd hebben vriendelijke zeker óók maar uit de wrijving dezer gedachten zou de waarheid als gewoon lijk ontstaan zijn, misschien beter dan nu. Want dat weet een ieder wel: de besprekingen op een algemeene verga dering zijn als regel niet bijzonder vruchtdragend. Maar daarover ware weer een boek op zichzelf te schriiven, bijv. onder den titel: De gebrekkige techniek der democratieDus daar verder niet van. Het is dus. schoon theoretisch inder daad verdedigbaar, toch o.i. practiscb en tactisch fout geweest, deze stukken „geheim" te houden. Het breede gebaar: ziedaar wat wij als den nieuwen koers van het liberalisme uitzetten, ware ons liever geweest. Het ware, naar ons ge voelen, ook beter geweest. Maar dat heeft niet zoo mogen zijn. Wel is nu, na afloop der vergadering, een uitvoerig communiqué aan de Ne derlandsche dagbladpers verstrekt. Ge lukkig. mogen we hier aan toe voegen was dat communiqué ditmaal door vak lieden opgesteld en niet, gelijk dat van de vorige vergadering, zoodanig tenden tieus geconstrueerd dat de buitenstaan der een volkomen valschen indruk van de zaak uit moest krijgen. Integendeel: dit communïaué munt uit door sobere za kelijkheid; het eenige, wat er tegen in te brengen ware, is, dat het aftreden van het geheele partijbestuur toch geen kleinigheid, waarom lang en vol hardend gevochten is er wel wat erg en_|/a^a*el'e 'n wer^ behandeld. Dit aftreden nu, men dient het te we ten, zat zoo in elkaar: de commissie Van Lidth de Jeude stelde voor de toe komst een andere wijze van samenstel ling van het hoofdbestuur voor. Werd dit aangenomen, dan kwamen er dus nieuwe hoofdbestuursverkiezingen. Nu was en is er al lang veel ontevre denheid in de partij over de hoofdlei ding. Het gevaar was nu niet denkbeel dig, dat men enkel om het hoofd- e'.tu«r te wippen het voor stel-Van Lidth zou aannemen, ofschoon men het voorstel op zichzelf toch wellicht nietge- wenscht zou vinden. Dat zou een heel onzuivere stemming teweeg ge bracht hebben, en d a a r o m alleen heeft het hoofdbestuur, teneinde deze stem ming volkomen zuiver te maken, en bloc zijn zetels ter beschikking gesteld Het stevige applaus hiervoor leek ons half- om-half te zijn: waardeering voor dit gebaar èn opluchting dat men nu ein delijk de zetelvasten los had gekregen. Dit is, dunkt ons, toch wel een zeer belangrijk feit. Want: het reorganisatievoorstel-Van Lidth om tot semi regionale samenstel ling van het hoofdbestuur te komen, is desondanks aangenomen. Dit wil dus zeggen, dat het logge lichaam, Partijraad geheeten een stoomafblaasinrichting en weinig meer 'verdwijnt en dat in de plaats daarvan een vergroot hoofdbestuur treedt, bestaan de uit 7 door de algemeene vergadering te kiezen mannen, die het Dagelijksch Bestuur zullen vormen, en verder - niet uit afgevaardigden van! maar uit door de 17 cen trales in den lande te be noemen h o o fdbstuursle Jen. Helaas worden daaraan, echte kwak- kelpolitiek, toegevoegd 2 vertegenwoor digers van de een of andere liberale dames-organisatie, waaraan vrijwel iedereen in de partij hartgrondig het land heeft (aan de organisatie, wel te verstaan, niet aan de dames!) maar waarvan uit ridderlijkheidsoverwegin gen (die tegenover blauwkousen toch feitelijk niet mochten gelden) en vanwe ge den eerbied voor grijze en witte haren verschuldigd, niemand den moed heeft dezen dames nu eens te vertel len dat ze hun afzonderlijk clubje maar in een theekransje moesten omzetten. Maar daar komt men ook wel over heen. Hoofdzaak is dus: dat we nu, van on der op, een algeheele vernieuwing van besturen en hoogere instanties, tot en met het hoofdbestuur toe, kunnen krij- gen. Wij schrijven: kunnen krijgen. Want: het zal nu van de georgani seerde liberalen in den lande zelf af hangen, of zij, nu de kans er is, door tasten en de vernieuwing kunnen bren gen, waarom geroepen werd, en die zoo noodig is.of niet. Het nieuwe program bevat vejel goeds. Het principieele reorganisatievoor stel is aangenomen: dat maakt de baan vrij. Zal men die baan op gaan? De heer Van Lidth de Jeude heeft zich, op de hoofdpunten, in de verga dering niet meegaande betoond Gelukkig niet: hij heeft zijn rap port op menig punt stijf en strak ver dedigd tegen liet door den heer Wen delaar geformuleerde standpunt van het hoofdbestuur in. En de vergadering heeft zich geschaard achter den voor zitter der reorganisatiecommissie. De algemeene vergadering de hoogste iSJtRcht in de partij sprak daarmede haar vertrouwen uit in den kapitein van de sleepboot-, die heit gestrande scheepje vlot moest sleepen. Die sleepbootkapitein heeft echter papieren en een staat van dienst, welke hem op de commandobrug van den oce- aanstoomer zelf ook het zoo hoog noo- dige vertrouwen zouden doen inboeze men. Wanneer passagiers en bemanning hem nu zullen verzoeken, het comman do over te nemen.... wat zal hij dan doen? Een moeilijke vraag, voor velen. Voor degenen, die thans, langs zuiver democratisch-organisatorischen weg, de mogelijkheid hebben om te doen, wat zij in het belang der partij moeten doen.... en ook voor den man, wien dan wellicht gevraagd moet worden, het roer over te nemen. Deze laatste, geschoold in de parle mentaire techniek, zal echter weten dat. wanneer de oppositie een ministerie ten val brengt, de leider der oppositie aan het hoofd van de nieuwe regeering pleegt op te treden. Mogen dit feit, en de stemming te zijnen opzichte in de vorige en deze al gemeene vergadering meê gewicht in de schaal leggen! LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van defensie is luit. ter zee 2de kl. bij de Kon. marine reserve H. C. J. Coumou 14 Febr. a.s. geplaatst bij den onderzee dienst te Willemsoord. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd de heer W. A. Rademaker te O. en W. Souburg, als reserve-onder officier-vlieger bij het K.N.I.L. Het „Dagbl. v. Noordbrabant en Zee land" gooit de zaak nu over een ande ren boeg. „Naar aanleiding van het artikel in de „Midd. Crt." zoo lezen wij nu heb ben wij al opgemerkt, dat de katholieke organisaties niet zullen medewerken aan de totstandkoming van een pacht bureau in Zeeland, waarin u i t s 1 u i - tendde tegenstandersvan de nieuwe Pachtwet de leiding hebben. „Immers aldus het „Dbl." hebben de Z.L.M. en „Grondbezit" zichtothet uiterste tegen de tot standkoming van de nieu we Pachtwet verzet. Dat de katholieke en de orthodox-pro- testantsche organisaties met den wensch van de Z.L.M. niet accoord gaan is geen gevolg van „roomsche aanmatiging maar komt voort uit het verlangen naar betere pachttoestanden" En verder: „Feit is, dat èn de Z.L.M. èn „Grond bezit" zich alle moeite gegeven hebben om te verkrijgen, dat de nieuwe Pacht wet verworpen werd. Dat men de lei ding van het pachtbureau niet in han den wil leggen van deze organisaties mag niet bezien worden als een aanma tiging. Ook in het Zeeuwsche pachtbu- heau moet de autoriteit van de Staats leiding verzekerd zijn, die door mid del van de nieuwe Pachtwet een her vorming naar betere pachttoestanden wenscht. Tot zoover het „Dbl. v. N.br. en Zeel." Hiermede schijnt de strijd in een nieu we faze te zijn getreden. Maar dat is slechts schijn, want in werkelijkheid het spijt ons 't te moeten zeggen, want wij zijn ook liever vriendelijk dan on vriendelijk stapelt men hier nu nog een tweede aanmatiging boven op de eerste! De eerste was, dat 2/7 der georgani- seerden de andere 5/7 plus de ongeor ganiseerden de wet willen stellen*), de tweede is nu, dat de orthodox-pro- testantsche en de roomsche landbouw organisaties tezamen den indruk willen wekken, dat zij en zij alleen de goedheid in pacht hebben, doordat zij en zij alleen streven naar betere pachttoestanden, terwijl de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij door middel van een pachtbureau „van de nieuwe pachtwetgeving een wassen neus wil maken". Wij hebben den voorzitter van de Z.L.M., mr. P. Dieleman, gevraagd wat hiervan waar kon wezen. „Het is een leugen" zoo zeide deze „en anders niets". „Reeds jaren voor den wëreldoorlog aldus de voorz. der Z.L.M. heb ik mij als voorzitter en rapporteur van een commissie van onderzoek naar verbe tering in de pachttoestanden veel moei- te gegeven; de Z.L.M. heeft dit streven later overgenomen en voortgezet. Nog bij de behaïideling van de "Pachtwet heeft zij zich met een breed vertoog tot regeering en Staten-Generaal gericht, teneinde wijzigingen te bepleiten, die door de Zeeuwsche toestanden ge- wenscht bleken. Voor een deel is dat ook zoo geschied. „Het is ongeoorloofd en onwaar, te stellen dat de Z.L.M. tegen de Pachtwet geageerd heeft, en dat zij er nu nog te gen zoude zijn. De Z.L.M. heeft loyaal getracht, de Pachtwet een zoo goed mogelijke wet te doen worden en, nu de wet er is, is de Z.L.M. er voor dat zij loyaal en zoo goed mogelijk zal wer ken. De beginselen der Pachtwet: het continuatierecht, het remissierecht, de schadeloosstelling aan den pachter voor verbeteringen tijdens den opgezegden pachttermijn aangebracht, hebben de volle instemming der Z.L.M. altijd ge had, eii hebben die nu nog. Het is derhalve in strijd met de fei ten, een voorstelling van zaken te ge ven als zoude de Z.L.M. tegenstandster wezen van de Pachtwet. Integendeel: toen de R.K. en Orth.-Prot. landbouw organisaties nog niet geboren waren of nog in hun kinderschoenen stonden, werkte de Z.L.M. al aan verbetering van pachttoestanden. „Tenslotte ware wat die „leiding" be treft nog dit op te merken. Bij samen stelling van het Pachtbureau volgens het voorstel der Z.L.M. zouden toege kend worden: 6 zetels aan de Z.L.M.; 4 aan de R.K.; 3 aan de C.B.T.B. en 2 aan „Grondbezit", Slechts door laatst genoemde twee zetels permanent bij die van de Z.L.M. te tellen, zou men een hypothetische „regeeringsmeerder- heid" kunnen krijgen maar dat is een optelling die volstrekt niet steunt op de realiteit. Want het is eenvoudig niet denkbaar dat de zes vertegenwoor digers van de Z.L.M. in principieele za ken immer dezelfde inzichten zouden zijn toegestaan als de twee van Grondbeziten overal waar dit niet het geval is, zouden de mannen vai R.K. en C.B.T.B. de meerderheid kun nen vormen! Wil men het nog loyaler en royaler? Het artikel in het „Dbl." conciudeert, •lat „De christelijke organisaties in Zee- landt) hebben.... besloten slechts te zulien toestemmen [sic!] in de vorming van een pachtbureau, waarbij verzekerd is, dat de leiding in over eenstemming is, met hetgeen de Staats leiding wenscht Derde aanmatiging: slechts dan zal een pachtbureau in Zeeland „in over eenstemming zijn met hetgeen de Staats leiding wenscht".... wanneer de perfi de Z.L.M. er niets in te zeggen heeft. Maar in gemoede: maakt men het nu toch niet al te bont? V O O R DE PR O v INCIE ZE ELAND MI DDELBURG ■••■ff"•'v- {Ingez. Med.) f) Hier wederom die infame tegen stelling tusschen christelijken niet- christelijk. Bestaat de Z.L.M. dan uit Mohamedanen en Boeddhisten?! 2/5 en 3/5 was een verschrijving: het is nog ongunstiger voor onze tegen standers, want van de rond 7000 geor- ganiseerden telt de Z.L.M. er thans meer dan 5000, de R.K. en C.B.T.B.- organisaties samen een 2000! Red. EEN PROTESTVERGADERING VAN VROUWEN. De gehuwde vrouw en het voor- ontwerp-Romme. Het comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw, ge vormd door een groot aantal vrouwen en andere organisaties van verschillen de politieke en religieuse gezindheid, heeft gisteravond in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een openbare vergadering belegd om te pro testeeren tegen het voorontwerp van wet-Romme, beoogende het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. De vergadering was zoo druk bezocht, dat eenige honderden belangstellenden geen plaats meer konden krijgen. Het gehoor bestond uiteraard in meerder heid uit vrouwen, waaronder vele jon geren, doch er waren niettemin ook zeer vele mannen aanwezig. De presidente van het comité, mej. mr. Anne Telegen, zeide dat het plan van den minister een ondragelijke aantasting is van de per soonlijkheid van de vrouw. Een verboden redevoering.. Onder teekenen van afkeuring uit de vergadering deelde de presidente mede, dat de minister van justitie niet had toegestaan, dat op deze vergadering het woord werd gevoerd door mej. dr. G. Hannevart, voorzitster van de Bel gische federatie van vrouwen met aca demische opleiding. Haar rede mocht slechts worden vooVgeleizen, wanneeir zij zelve daarbij niet aanwezig zou zijn. Mej. mr. E. Ribbius Pelletier, lid van de Eerste Kamer, gaf vervolgens een uiteenzetting van den inhoud van het voorontwerp. Minister Romme wil het gezin beschermen, aldus spr., en daarom moet de vrouw van kantoren, uit win kels en magazijnen verdwijnen, maar de gehuwde werkster in dienst van parti culieren mag aan het werk blijven, even als de winkelierster en de boerenvrouw, die in het eigen bedrijf van haar man arbeiden. Mevr. Ch. L. Polak-Rosenberg meen de, dat het de bridgende en kletsende vrouwen zijn, die de minister met zijn wetsontwerp niet kan bereiken. Het Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tót matige wind uit Z. richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemende be wolking, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, overdag weinig veran dering in temperatuur. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z. richtingen, over het algemeen nog betrokken en nevelig, aanhoudend ma tige temperatuur, plaatselijk nachtvorst bij helderen hemel. 0 o Wo. 9 Febr. Zon op: 7 h 30; onder: 16 h 59. Licht op: 17 h 29. Maan op: 11 h 15; onder: 2 h 49. V.M.: 14 Februari. Hoog- en Laagwater te Vltssiagea: Januari. H oogwater. Laagwater Di. 8 6.19 18.55 0.16 12.57 Wo. 9 7.19 20.05 1.11 13.58 Do. 10 8.40 21.32 2.31 15.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldlngét Januari. Hoogwater. Laagwater» Di. 8 7.53 20,27 1.23 13.53 Wo. 9 8.49 21.37 2.16 14.56 Do. 10 10.11 23.10 3.32 16.19 gaat niet om het aantal uren dat de vrouw in het gezin doorbrengt, maar om den geest die zij er brengt. De heer J. C. Deering, alg. secreta ris der vrijz. dem. jongerenorganisatie, betoogde dat de jongeren zich krachtig tegen het wetsontwerp zullen verzetten De moderne jongeman apprecieert het in 't geheel niet dat de jonge vrouw op zoo onelegante wijze van hem wordt weggeduwd en wordt teruggedrongen in de positie van zijn grootmoeder of overgrootmoeder. De voorzitter las daarna de rede die mej. Hannevart had willen houden voor. Daarin hield zij een vurig pleidooi voor het recht van de vrouw. Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de liberale staatspartij en lid der Twee de Kamer, hield een rede, waarin hij zich verzette tegen dit overheidsingrij pen in het gezinsleven op grond van zijn liberaal beginsel. Tenslotte hebben nog het woord ge voerd mej. ds. Nicolette Bruining, voor zitster van de V.P.R.O, en mevr. J. C. van Amstel-van Loeben, lid van de chr. hist. unie. Onder applaus werd tenslotte beslo ten een telegram te zenden aan den mi nister van sociale zaken, waarin er met klem op wordt aangedrongen dit ont werp niet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in te dienen en het te vervangen door sociale maatregelen, die het der economisch zwakken, uit nood tot beroepsarbeid gedwongen vrouwen mogelijk zal maken haar taak van vrouw en moeder onder minder zware omstan digheden te vervullen. TIJDELUK VESTIGINGSVERBOD SCHOENENBRANCHE. Nadat op 18 Augustus 1937 oen sper tijd voor heit sl'agiersbedrijf was inge voerd en op 9 en 11 Dec, 1937 voor het broodbakkers- en broodverkoopersbe- drijf, heeft de minister van economische zaken thans een tijdelijk vestigingsver bod uitgevaardigd voor het sthoenher- steliersbednji, het schoenmakersbedrijf, het schoenverkoopersbedrijf en het be drijf van c»thopaedisch schoenmaker, dus voor de volledige schoenenbranche. Het is derhalve van heden af verbo den zonder vergunning van den minister een inrichting te vestigen, waarin een der bovengenoemde bedrijven wordt uit geoefend. De organisaties van schoenwinkeliers en schoenmakerspatroons-vereenigingen hebben zich tot den minister gewend om spoedige invoering van vestigingsei- schen voor hun bedrijf. In afwachting hiervan is de minister van economische zaken op verzoek van den mid- denstandsraad overgegaan tot het voorloopig vestigingsverbod, omdat bij de invoering van een spertijd voor het sla-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1