Het Rijk onteigent Hotel de Abdij WEERBERICHT. NUMMER 31. TWEE BLADEN. MAANDAG 7 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. Ten behoeve van het Rijksarchief en Provinciale! (Griffie. Toestand van Prinses Juliana en Prinsès Beatrix uitstekend. Jaarvergadering Liberale Staatspartij. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur towittcitil* eldurgsche courant AlgUid Voor Middelburg, Goes en agoat- xcfeup Vliasingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. jnededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. m 22* goesche courant^ Uitgeefster. Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitawaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regelt f 2.10, elke r. m. 30 ct. RubrieS „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me} „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Onverwachte stap van het Rijk. De eigenaar van Hotel „De Abdij" ten zeerste verbaasd. Geen prijs genoemd en geen bod ontvangen? Een hotel met deze sfeer onmogelijk weer te vinden. Enkele historische bijzonderheden. Geheel onbewolkt was de hemel al een half jaar niet meer; in het geheim had de Rijksgebouwendienst zich reeds met den eigenaar van het, in heel de we reld bekende Middelburgsche Hotel „De Abdij" in verbinding gesteld, teneinde dezen eens te polsen of het Rijk dit ge bouwencomplex voor een schappelijk prijsje niet kon overnemen, maar het be richt dat het Rijk besloten had de ont eigeningsprocedure voor zijn Hotel in te leiden trof het echtpaar Schlüter van daag toch even onverwachts als den don derslag uit een helderen hemel. En toch is dit het geval: het Rijks archief in Zeeland beschikt al sinds lang niet meer over voldoende ruimte, inte gendeel, het heeft, zooals de Rijksarchi varis, mr. A. Meerkamp van Embden ons mededeelde, voortdurend te worstelen met nijpend ruimtegebrek. En ook de provinciale griffie, die nog betrekkelijk onlangs door aankoop (van Rijkswege) van het oude notarishuis meer armslag heeft trachten te verkrij gen, is hiermede nog niet voldoende ge holpen: ook de griffie heeft in een nabije toekomst meer ruimte noodig om haar ambtenaren onder te kunnen brengen. Dies heeft het Rijk dan nu klaarblijke lijk besloten, de onteigeningsprocedure, welke misschien wel na^zeer geruimen tijdl zal voeren tot den overgang in eigendom van 't gebouwencomplex van Hotel „De Abdij" in het bezit van het Rijk, in te leiden met het binnenkort ter visie leggen, voor belanghebbenden, van de daarop betrekking hebbende stukken en bescheiden. De heer en mevrouw SchlüterDe Nijs, eigenaar van het hotel met adnexa, waarmede wij een onderhoud over dit opzienbarende bericht hadden, toonden zich over dezen gang van zaken wel ten zeerste verbaasd. „Geruimen tijd gele den", zoo vernamen wij hier, „is in strikt vertrouwen ons de vraag gesteld, of wij bereid waren tot minnelijken verkoop van ons hotel aan het Rijk mede te wer ken. In de onderstelling, dat het er om ging, het bezit des Rijks rondom het oude notarishuis zoodanig af te ronden, dat men daarmede binnendoor een goe de verbinding kreeg", aldus de heer Schlüter, „heb ik toen bepaalde welom schreven tegenvoorstellen gedaan, behel zende de verkoop van mijn dépendance gedeelte, doch met behoud van de rest van mijn bedrijf. Ook daaromtrent ech ter is noch door mij een prijs gevraagd, noch door het Rijk een bepaald bod ge daan. Op den laatsten brief van mij aan den Rijksgebouwendienst heb ik eenvou dig taal noch teeken gehoord en nu komt plotseling het bericht, dat het Rijk ons geheele hotel wil onteigenen! Wat moeten onze beide zoons, die ons in dit hotel zouden opvolgen, nu beginnen? Er is I?0*} ner£ens in deze stad een pand te vinden, waarin wij opnieuw onder de zelfde voorwaarden zouden kunnen be ginnen als hier?" ^n'i uitziende op ons mooie Abdijplein j eeuwenou^e gebouwen, viel er niet anders te doen dan dit volmondig te beamen. Ons Abdijhotel is tot in Ame rika bekend.... en 't is waar, in wélk gebouw men het in Middelburg ook zou de onderbrengen, de sfeer van het Ab dijplein is nimmer en nergens wéér te verkrijgen. De heer en mevrouw Schlüter vertel den nog_ een en ander van de geschiede nis uit den lateren tijd van het hotel. Zooals ook onze lezers zich nog zullen willen herinneren uit de vertaling van Victor Hugo's Zeeuwsche Reize, die ver leden jaar in ons blad is verschenen, wa in het midden der tweede helft van de vorige eeuw de kastelein van Hotel De Abdij" een zekere heer B u Iter 'ijs Voordien was de kastelein een zekere Stroeken geweest. Diens weduwe hertrouwde met voorzegden Buiterijs, zoodat men zou kunnen zeggen dat laatstgenoemde „in" Hotel „Abdij" ge trouwd is. Toen later de hertrouwde we duwe van den heer Stroeken, nu me vrouw Buiterijs, overleden was, is de kastelein Buiterijs op zijn beurt her trouwd met een zekere mejuffrouw Elle- man uit Vere. Van laatstgenoemd echt paar heeft de heer I. Schlüter, de vader van den tegenwoordigen eigenaar, het hotel nu zestig jaar geleden gekocht. De heer I. Schlüter Sr. heeft het hotel 15 jaar gedreven en het toen aan zijn zoon, den tegenwoordigen eigenaar, overgedragen, die er nu 45 jaren de lei ding van in handen heeft. Het laat zich indenken welke een consternatie het voor hem moet wezen, te vernemen, dat dit pand nu onteigend gaat worden.... Ofschoon men aan den anderen kant ook niet uit het oog zal mogen verliezen, welk een groot algemeen belang er mee gediend is, dat het geheele uiterst be langrijke historische gebouwencomplex om ons onvolprezen Abdijplein in Rijks handen zal komen. Want, zoo vernamen wij van andere zijde, al zullen in de te genwoordige benarde financieele omstan digheden de noodzakelijke fondsen daar toe vooralsnog ontbreken, het spreekt vanzelf, dat het Rijk te eeniger tijd niét zal kunnen nalaten tot een piëteitvolle restauratie van die gebouwen over te gaan, waardoor tenslotte ons in vele op zichten toch ontluisterde Abdijplein eens in volle glorie hersteld zal worden. In nog vroegeren tijd, zoo vertelde de heer Schlüter ons nog, waren er twee gedeelten aan het gebouw, het Thool- sche gedeelte nu nog: de Thoolsche Kamer met de beroemde Schouw waar admiraal Treslong en zijn opvolger gewoond hebben, en het andere stuk, dat „De Drie S.teden" heette; gezamen lijk werd dat in lateren tijd het „Hotel De Nederlanden" genoemd. In dien tijd was het enkel hotel voor de leden van de Staten van Zeeland. Het werd, zoo luidt het verhaal althans, geëxploiteerd door een soort provin cialen kastelein, die vrijdom van ac cijns voor een zeker aantal vaten wijn en bier, had, en die bovendien nog een toelage genoot voor hout en turf, waar mede hij de lokaliteiten verwarmen moest. Het gebouw „Tholen" is destijds in 1827 verkocht voor 11.500; „De Drie Steden" voor 3.800 plus 5 Omtrent de nog vroegere geschiedenis van deze gebouwen vonden wij, enkele aardige gegevens in het eerste deel van de Zelandia Illustrata door mr. M. F. Lantsheer en F. Nagtglas. Daarin komt namelijk voor een „Omschrijving der gebouwen in en om de Abdij van Mid delburg uit de rekening van Walraeven van den Braemsloot, rentmeester van het extraordinair van de gemeene zaak in Walcheren over 1 Jan.-uit December 1581. Men zal zich daarbij willen herinne ren, dat in 1574, na het beleg, de Abdij gesaeculariseerd werd, wat een keurig, woord is voor de mededeeling, dat de abdijgebouwen verbeurd verklaard, en deszelfs bewoners, de monniken, er uit verdreven werden. De gebouwen, waarin thans het Hotel de Abdij gevestigd is, worden in dat stuk beschreven als volgt. (Wij zetten om in de spelling van tegenwoordig): „Idem, van de Abdij aan het Oosteinde, beginnende van de voorzeg de stallingen, met de woningen eertijds van den proost, den bakmeester en de bakkerij, worden gebruikt door den admiraal Tres'long.... idem, daaraan de kamer beneden wordt ge bruikt en gehouden tot de rekenkamer van de staten gecomitteerd ter dijkagie van Walcheren; idem, 1 pakhuis daar aan, met de kamers boven, worden ge bruikt bij Wybout de Wale, als gecom mitteerde raad van wegen die van Hol land".... En een daarop volgend stuk van 9 September 1593 vermeldt dan nog, dat daar toen een dozijn jaren later dus, woonde „de admiraal Nassouw", zijnde dit dan Justinus van Nassau (15591631) natuurlijke zoon van Willem I en Eva Elinx; den 28en Febr. 1585 is deze lui tenant-admiraal van Zeeland geworden in plaats van den afgezetten jonker Wil lem van Bloys gezegd Treslong. 95» Vooruit is 't wachtwoord onzer da- gen, 't betaamt ons niet stil te staan. E pl|l||ppP mm c Geen officieele communiqué's meer voorloopig. Aangezien met Prinses Juliana en Prin ses Beatrix nog s'teeds alles naar wensch gaat, zal er in overleg met dr. De Groot de eerstvolgende dagen geen (offici eele mededeeling worden gedaan. H. M. de Koningin maakt een fietstochtje. Daartoe aangelokt door het fraaie weer heeft H. M. de Koningin gister middag te ongeveer half drie een fiets tochtje gemaakt in het park van het paleis Soestdijk en in het overbosch. PRINSES ARMGARD NAAR DUITSCHLAND VERTROKKKEN. Prinses Armgard is Zondagochtend per trein van het station Baarn naar Duitschland vertrokken. GELUKWENSCHEN VAN OUD-STRIJDERS AAN HET PRINSELIJK PAAR. Zondagochtend te 10 uur verscheen aan het hek van het paleis Soestdijk de 56-jarige heer Wuyster uit Rotterdam, j die namens de vereeniging van oud- strijders „Het Vaderland getrouw" de gelukwenschen aan het prinselijk paar kwam overbrengen. De heer Wuyster was van Rotterdam af komen loopen. Zaterdagavond om 8 uur was hij vand,aar vertrokken. Te ongeveer 12 uur heeft de burge meester van Baarn den oud-strijder ontvangen en hem als herinnering aan dezen tocht een meda'lle overhandigd, welke aan de eene zijde de beeltenis van het paleis draagt, terwijl de ande re zijde de figuren van een vrouw met een baby vertoont. Te twaalf uur vertrok de heer Wuy ster weer per voet naar Rotterdam. Gep. generaal C, E, Baud f In den ouderdom van 75 jaar is te Velp overleden de gepensionneerd- generaal C. E. Baudj, oud-commandant van het korps rijdende artillerie. De heer Baud werd in deze functie in 1913 benoemd en in 1920 gepension- neerd als kolonel, later volgde zijn be noeming tot genera#l-majoor buiten dienst. NEDERLANDSCHE TENTOONSTELLING TE CAïRO. Zaterdagavond is te Caïro, in Egypte in tegenwoordigheid van tal van autori teiten, waaronder een vertegenwoordi ger van koning Faroek van Egypte, een Nederlandsche tentoonstelling geopend, welke ten doel heeft een indruk te geven van de plaats, welke Nederland op ve lerlei gebied in de internationale samen leving inneemt, en de zakelijke betrek kingen tusschen Nederland en Egypte te versterken. De Egyptische minister van handel en industrie heeft daarbij een toespraak ge houden, waarna de Nederlandsche mi nister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe voor de radio een openingsrede heeft uitgesproken. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P.T.T In 1937 bijna 3 millioen meier dan in 1936. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie en de postchèque- en gi rodienst hebben in December opge bracht: f 50,434 f 48,104 f 107,598 en f 27,097. Totaal f 6,939.253, ver geleken met dezelfde maand van het vorige jpar -f- f 36,157. De opbrengst van Januari tot en met December waren totaal f 73,522,098 vergeleken met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar -f- f 2,897,601. Evangeline Booth naar Nederland. Naar wij vernemen, zal de comman dante van het Leger des Heils, Evan geline Booth,, in den loop van dit jaar een. bezoek aan ons land brengen. Zij komt ter gelegenheid van het jaarlijk- sche congres, van 20 tot 24 Juni a.s., van officieren van het Leger des Heils ih Nederland. Op 22 Juni wordt 'n 1 Baarn de zg. „Gröote Velddag" gehou den, waar de commandante waarschijn lijk het woord zal voeren. f Prinses Beatrix, 24 uur oud, 's ochtends 1 Februari. Men zendt ons het volgende commu niqué: Zaterdag en Zondag heeft de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond haar jaar- lijksche vergadering gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De verga dering was zeer druk bezocht door af gevaardigden van de af deelingen uit^al- le deeien des lands en door vele belang stellende leden. In zijn openingsrede herdacht mr. W. C. Wendelaar de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin en stelde aan de ver gadering voor telegrafische gelukwen schen tot H. M. de Koningin en het prin selijk paar te richten. De vergadering gaf daarmede geestdriftig van haar in stemming blijk, door het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhel mus. Nadat de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester zonder de bat en zonder hoofdelijke stemming wa ren goedgekeurd, kwamen aan de orde de voorstellen, welke de commissie van voorbereiding onder voorzitterschap van jhr, ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, ingevolge opdracht van de algemeene vergadering van 16/17 October jl-, had opgesteld. De voorstellen van de commissie wa ren neergelegd in een rapport, houden de concepten van een beginselprogram en een aanvullend algemeen program, en in een nota betreffende de organisa tie van de partij. De commissie van voorbereiding was als volgt samenge steld: jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeu de, voorzitter, E. H. Ebels, mevrouw Jeanne FortanierDe Wit, L. de Groot, J. Smid, ir. S. H. Stoffel, A. C. Wessels, H. P. C. M. de Witt Wijnen, leden en H. A. Korthals, lid-secretaris. De commissie was van oordeel, dat de geldende beginselverklaring ongewij zigd moest worden gelaten, omdat in de bestaande grondslagen van het Neder landsche liberalisme haars inziens geen verandering dient te worden gebracht. De algemeene vergadering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Zij was echter met de commissie van oordeel, dat voor de instandhouding van het liberalisme een voortdurende herziening van haar staatkundige taak in vooruitstrevende zin noodig is, in verband met de zich steeds wijzigende maatschappelijke structuur. Daarom meende zij, dat in dezen tijd het accent van de liberale politiek verlegd diende te worden. Grondslagen van het liberalisme. Ais grondslagen van het liberalisme had de commissie samengevat: 1. de erkenning van het christelijk (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vries punt des nachts, overdag weinig veran dering in temperatuur. DL 8 Febr. Zon op: 7 h 32; onder; 16 h 57. Licht op: 17 h 27. Maan op: 10 h 28; onder: 1 h 36, E.K.: 8 Februari. Laagwater. 12.10 0.16 12.57 1.11 13.58 Wemeldicgei Laagwater. 0.34 13.07 1.23 13.53 2.16 14.56 en Domburg 38 min. later. Hoog- en Laagwater Januari. Hoogwater. Ma. 7 5.27 17.58 Di. 8 6.19 18.55 Wo. 9 7.19 20.05 Hoog- en Laagwater te Januari. Hoogwater. Ma. 7 7.09 19.36 Di. 8 7.53 20.27 Wo. 9 8.49 21.37 Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij.) karakter van ons volksleven; 2. de historische vrijheidsgedachte op geestelijk en stoffelijk gebied; 3. het besef van persoonlijke be- staansverantwoordelijkheid. De partij wenschte het voeren van een principieele liberale politiek en in verband daarmede werd de naam ver kort tot „De liberale staatspartij". In de vastgestelde richtlijnen wrrdt vooropgesteld, dat de liberale staats partij is een nationale partij, die zich' ten doel stelt het geestelijk en stoffe lijk peil van onze bevolking te verhoo- gen en daarbij de sociale rechtvaardig heid te bevorderen. Dit doel meent zij alleen te kunnen bereiken in een rechts staat. Zij wenscht de christelijke grond slagen van de Nederlandsche samenle ving, maar zij verlangt, dat de overheid zich nimmer richt naar bepaalde kerke lijke leerstellingen. Met vooropstelling van geestelijke vrijheid, bevordert de liberale staats partij de eendracht van de verschillende bevolkingsgroepen, door het aankwee- ken var saamboorigheicl en verdraag zaamheid. Zij verwerpt derhalve zoo wel den rassen- als den klassenstrijd. De staatkundige eenheid, die is be lichaamd in het koningschap van het

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1