Geen Roomsche aanmatiging in Protestantsclv Zeeland. BUITENLAND. RECHTSZAKEN. ZEEUWSCN-VLAAHDEREN W.D. DU1TSCHLAND. Het proces tegen ds. Niemöller. FRANKRIJK TURKIJE. ZUHS-fttVtLANÜ. DRIEWEGEN. De vereeniging tot ver betering van het geitenras kwam Don derdagavond in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer F. Koole. Aanwezig 23 leden. Het jaarver slag luidde: ontvangsten ruim 33, uit gaven 31. Tot bestuurslid werd her kozen de heer A. Verbrugge. Het sala ris van den bokhouder werd vastgesteld op 80 's jaars. Een voorstel om de gei- tenvellen bij inschrijving te verkoopen, werd afgewezen. Na afloop der huishou delijke zaken hield de heer J. Versluis, secretaris der Provinciale Vereeniging, een voor de leden belangrijke lezing. WEMELDINGE. Donderdag werd de eindles gehouden van den cursus voor volwassenen in de fruitteelt. De heer Jac. Paauwe, leider van den cursus, hield een voordracht over: „Het verjongen van vruchtboomen", aan de hand van den cursisten gestelde vragen. Hierna sprak ir. Bosma over het be lang van voorlichting en onderwijs, in het bijzonder voor een fruitcentrum zoo als Wemeldinge van ouds is. De heer P. J. J. Dekker voerde het woord na mens het gemeentebestuur en als voor zitter van de Tuinb. Vereen., waarna de heer M. C. Lindenbergh een aanbeve lend woord sprak voor de vereeniging van oud-leerlingen. Namens de commissie van toezicht rapporteerde de heer K. J. Dominicus, terwijl de heer L. Pieterse voor de cur sisten dankzegde voor het tot stand- ko men en de medewerking tot het welsla gen van dezen cursus. Het getuigschrift kon worden uitge reikt aan: L. Pieterse, C. de Schipper, A. Wabeke, J. E. Kole, N. v. Klink, C Westveer, J. A. Nijssen, W. Kole, M Glerum, J. Dagevos, W. Zuijddijk en M Schouwenaar. BIERVLIET, Woensdagavond werd de jaarlifksche vergadering gehouden van de pl. afd. van den Bond voor Staatspen sioen onder voorzitterschap van den hr, M. Maas. De voorz'. herinnerde aan de reis naar de meet.ng' in Den Haag in April 1937 We waren hoopvol gestemd, dat al thans voor de 60.000 uitgesloten ouden van dagen zou gezorgd worden. De po litiek heeft dat echter belet en verder achter uitgeschoven dan denkbaar was; immers dr. Colijn zou voor de verkiezin gen zich hebben uitgelaten, dat met hem zou zijn te praten. Over getallen van de begrooting willen wij niet oordeelen; er moet echter voldoende geld zijn, gezien de meevallers in 1937, de nieuwe uitga ven voor defensie en de groote over teekening van een toch niet zoo bijzon der aanlokkelijke conversieleening. Wat er allemaal van zij, de Bond voor Staats pensioen begrijpt het zoo, dat de strijd harder moet zijn dan ooit. Gezien alle mogelijke steunregelingen, is niemand in Nederland tegen wettelijken steun Waarom die dan aan de ouden van da gen onthouden en hen gezonden naar diaconie en armbestuur? Zij hebben niet minder rechten dan de menschen van middelbaren leeftijd, eerder meer. Dezen avond werd de nieuwe film ver toond, die een duidelijk inzicht gaf in de beteekenis van tiet streven, om voor de ouden van dagen een zonniger bestaan te verkrijgen. Mevrouw Van den Broecke-de Man uit Aardenburg trad mede op en gaf op de haar eigen en beschaafde wijze te genieten van eenvoudige en mooie voor drachtkunst. In Driewegen werd in omgekeerde volgorde dezelfde vergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer J. J. de Vogelaar. DE VOORJAARSHENGSTEN- KEURINGEN IN ZEELAND. (Van onzen deskundigen medewerker). OOSTBURG, 4 Februari. Voor de Rijkscommissie waren 17 hengsten in geschreven, waarvan 2 afwezig bleven. Van de 15 vertoonden werden de vol gende goedgekeurd: Consul 80819, door Mars 1385, en Alban v,an Mars 80817, door Mars 1385, beide van G. Buijsse te Biervliet; Edegard 776601, door Her- seur II de Cognebeau 1430, van F. P. Brooijmans te Breskens, inmiddels ver kocht aan S. de Vlieger te IJzendijke en Tudor 74966, door Espoir de la Bar rière 1476, van C. Rammelaere te Eede. Voorwaar een schrale oogst, doch van Rijkshengstjes moet men ook niet te veel verwachtingen hebben. Voor opname in het Keurstamboek waren 11 hengsten aangegeven, waar van één afwezig bleef en één werd op genomen in K namelijk Opéra K 1823, oor Tsjaka 1452, van A. v. d. Meulen- ecu te IJzendijke en Jos. D'Hoore te Uls' een evenredig gebouwde, goed- maat'^0 n£st in het genre der kleine in Z*,'n hengstenkeuringen kele toZi rder af^werkt, doch, en- men niet zegge?lStdatUdtegeZ?nderd' uitmunt door kwalheit ook dat de najaarskeurin^en ^en st" ces zijn geweest, waardoor de veï- wachtrngen voor de centrale Win(, niettemin zeer goed ziin. Er bleek deze laatste dag heel waf on?ëni?tar hengst,en te en het zou hendel verwonderen, indien menige! uengst van eigenaar zal zijn veranderd. (Ingezonden). In het nummer van 27 Januari jl. van dit blad staat onder bovenstaanden ti tel een uitvoerige beschouw ng over hetgeen zich in Zeeland heeft afge- spee.d rondom de stichting van een Pachtbureau. Nu heb ik aan de opvoe ring van dit drama niet persoonlijk en actief deelgenomen en ik kan er mij dus ook gevoegelijk buiten houden. Trouwens onze „Roomsche'' zoowel als on-„Roomsche" Zeeuwsche vrienden zijn mans genoeg, om dit robbertje zelf uit te vechten. Het blijkt echter dat ik daarbij zon der het te weten toch een zekeren rol heb gespeeld al is het dan dien van „figurant malgré lui." En in de be- schrijv ng, die dit blad heeft gegeven kom ik er zelfs niet erg fr.aai af. Maar, al ben ik dan een van die aanmatigen de „Roomschen", toch is de Redactie van dit blad rond-Zeeuwsch genoeg om mij fair play te geven en mij n de gele genheid te stellen een schuchtere po ging te doen om mij van de smetten, die mij zijn .aangewreven, vrij te wasschen. Ik zou een tikje zout willen leggen op twee hoofdstukken van het bewus te artikel en wel a. het hoofdstuk met de ietwat triomfantelijk uitgestalde cij fers en b. het hoofdstuk handelend over het beruchte schema-van Haastert. Eerst dan een enkel woord over de cijfers. D,at Zeeland „nog (s'c!) voor 80 pet. een niet-Roomsche provincie" is, zal wel voor niemand een schokkend nieuwsbericht zijn. Maar waarom wordt de scheiding juist gelegd tusschen „Roomsch" en n'et-,,Roomsch?" Het in Zeeland bestaande conflict gaat niet tuschen deze twee richtingen, maar tusschen rechts (de katholieke en pro- testantsche boeren) en lirtks (de niet- katholieke en niet-chr'stelijke boeren). En d.an zou men es op kunnen wijzen, dat Zeeland blijkens de stemmencijfers van de voorlaatste Kamerverkiezing voor 67 pet. rechts en voor 33 pet. links is. Dit is een heel andere visie, zou ik zeggen. Gaat het bij deze „politieke" cijferjs nog maar alleen om ,,1'art de grouper les chiffres", bij de mededeeling in dit blad over de ledentallen van de- drie centrale lanbouworganisaties moet ik de opgegeven cijfers als volkomen on- ju'st wraken. Volgens deze mededeeling zou het Kon. Nederl. Landbouw-Comi- té 100.805 leden hebben plus 50.390 le den van de provinciale organisaies dus tezamen 151.195 leden; de Katholie ke Nederl. Boeren- en Tuindersbond zou slechts 73.944 en de Christelijke Boeren en Tuinderbond slechts 15.136 leden hebben. Nu moet men echter we ten, dat die 100.805 leden van het Kon. Ned. Landbouw-Com té het gezamenlijk aantal individueele leden vormen van de „groepen", die tamelijk los bij het Comité zijn aangesloten (suikerfabrie ken, verzekeringsinstellingen en derg.) Telt men dezen ledentallen op bij de le dentallen der prov'nciale landbouw- maatschappijen, dan telt men tal van personen dubbel, ja zelfs driedubbel en meer. Want het is duidelijk, dat heel veel leden der landbouwmaatschappij- en tevens lid zijn van een der bij het Comité aangesloten suikerfabrieken, verzekeringsinstellingen enz. Wenscht men deze dubbele teli ng bij het Kon. Nederl. L,andbouw-Comité te handhaven goed! maar dan zal men bij de 73.944' leden van de 4 katholieke bonden, aan gesloten bij den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, ook de leden van de bij dezen Bond aangesloten „groepen" (men noemt ze d,aar: buitengewone le den) moeten optellen. Welnu het totaal aantal individueele leden van deze „buitengewone leden" bedraagt 181.018 (zie blz. 51 van de „Lijst van Offic'eele personen, instellingen en vereenigingen op land- en tuinbouwgebied" 1936, uit gave van de Direcrie van den Land bouw), zoodat de Kath. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond in totaal 73.944 181.018 254.962 leden telt tegen over het Kon. Nederl. Landbouw-Comi- té 151.195, De verhouding in getalsterk te van Comité en Kath. Boerenbond is dus wel iets anders dan de schrijver van het artikel in dit blad meende. En nu nog iets over het aanmatigende schema-Van Haastert. Laat me eerst wat vertellen over de geboorte van dezen boeman. Het vo rige jaar (1937) had ik de eer en het genoegen (overigens meer eer dan ge noegen!) te fungeeren als secretaris van de vergadering van de Dagelijksche Be sturen der 3 Centrale Landbouworgani saties, Nu was begin September van de Regeering het Verzoek tot de 3 C.L.O. gekomen om het initiatief te nemen tot de stichting van Pachtbureaux. Op lè September zou te Utrecht een vergade ring van de Dag. Besturen der 3 C.L.O. worden gehouden en om eenige basis te g'even aan de beraadslagingen in die vergadering, maakte ik niet als se cretaris van den „Roomschen" bond, maar ,als secretaris van de 3 C.L.O. zooals dit een goed secretaris betaamt, proprio motu een schema op voor je instelling en de samenstelling van de Pachtbureaux in de verschillende pro vincies, zooals ik in goede trouw meen de, dat rechtvaardig, billijk en doeltref fend zou zijn. Ik nam daarbij in het oog het land in zijn geheel en meende van de volgende grondgedachten te mogen u tgaan: 1. de Pachtbureaux moeten het vol ledige vertrouwen hebben zoowel van ieder van de 3 C.L.O, zelf als van de vereen gingen van grondeigenaren: daarom is in ieder Pachtbureau aan ieder dezer organisaties tenminste één plaats ingeruimd; 2) bij de verdeeling van het aantal plaatsen over de 3 C.L.O, heeft mede, doch niet uitsluitend, gediend het leden tal van iedere gewestelijke resp, pro vinciale organisatie in een bepaalde pro vincie; 3) bij de verdeeling van de functies van voorzitter en secretaris is uitgegaan van de gedachte, dat aan ieder der 3 C.L.O. een min of meer evenredig deel hiervan wordt toebedeeld. Als men nu het schema bekijkt (U moet het eens aan de Z.L.M, ter inzage vragen, geachte redactie!) dan zal men zien, dat aan de bij het Kon. Nederl. Landbouw-Comité aangesloten prov. landbouwmaatschappijen wa,ren toege dacht door den aanmatigende „Room schen" van Haastert: a) van de 11 Pachtbureaux 7 presidia en 4 secretariaten tegen 3 presidia en 5 secretariaten voor den Kath. Ne derl. Boeren- en Tuindersbond en 1 pre sidium en 2 secretariaten aan den Christ. Boeren- en Tuindersbond. b) dat van de in totaal (11 X 13) 143 zetels van de prov. Pachtbureaux geza menlijk er 48 aan het Kon. Nederl. Landbouw-Comité waren toegedacht te gen 47 aan den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond en 26 aan den Chr, Boeren- en Tuindersbond en 22 aan de Vereeniging van grondeigenaren. Dus, ofschoon de Kath. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond 50 meer leden heeft dan het Kon. Nederl. Landbouw Comité, deelde de aanmatigende „Room sche" van Haastert in zijn schema aan het Comité 11 hoofdfuncties (presidium of secretariaat) toe en aan de „Room sche" organisatie slechts 8, terwijl va het totaal aantal zetels het Comité er 48 en de „Roomsche" organisatie er nog 1 minder kreeg. Aan wellken kant zit nu de aanmat' ging?? Maar nu de lotgevallen van het sche ma. In de vergadering van de Dag. Be sturen der 3 C.L.O. (16 September) is dit schema voor kennisgeving aangenomen Een besluit om het als advies aan de di verse aangesloten prov. organisaties te zenden is niet genomen. Het secretariaat van het Kon. Nederl. Landbouw-Comit was dus volstrekt niet verplicht, oir het schema aan de prov. landbouwmaat schappijen (w.o. de Z.L.M.) te zenden. Dat dit secretariaat dit toch deed, is dunkt mij, alleen te verklaren door aa^ te nemen, dat men het schema daar toch wel als een bruikbare basis (een andere pretentie had het schema ook niet!) be schouwde. Zoo niet, dan zou het niet den minsten zin hebben gehad het toch rond te zenden. Want men moet goed begrijpen, dat noch de secretaris van de 3 C.L.O. noch de aanmatigende „Room sche" secretaris van den Kath. Nederl Boeren- en Tuindersbond het schema aan de Z.L.M. heeft gezonden, maar de secretaris van het Kon. Nederl. Land bouw-Comité zelf. Dat is nu alles. Ik vraag me dan ook af, of dit onschuldig schema, opgesteld als basis voor een bespreking tusschen de 3 C.L.O., niet misbruikt wordt voor het aanblazen van een heibeltje, dat slechts tot gevolg kan hebben, dat niet- katholieken tegen katholieken en omge keerd worden opgezet. En geen welden kend, nationaal-voelend Nederland zal daaraan mee willen doen. Mr. H. van Haastert, ci-devant secretaris van de 3 Centrale Landbouworganisaties, h.t. secretaris van den Kath. Nederl. Boeren- en Tuinders bond. 29 Januari 1938. Ledentallen volgens lijst van Off. Personen enz. (uitgave Directie van den Landbouw). o Prov.: Mij. v. Idb. CBTB: KNBTB: Groningen 5.427P) 1.031 203 Friesland 4.457 2.024 615 Drenthe 8.380(2) 1.366 330 Overijssel 8.965 1.208 4.604 Gelderland 7.867 2.992 9.298(") Utrecht 1.023 674 1.267 Z.-Holland 3.944 1.714 2.816 N.-Holland 3.367 745 4.972 N.-Brabant 1.001 300 34.423 Zeeland 4.855 1.031 977(4) Limburg 16.393 49.286 13.085 75.898 w.o. 1.952 van de Veenkol. Boerenb. 2) 610 11 11 totaal 2.562 11 11 8) w.o. 5.283 van de A.B.T.B. 4.015 N.C.B. 4) w.o, 139 van de L.T.B. 838 N.C.B. Ach'ier gesloten deuren! Men meldt ons uit Berlijn: Naar wij vernemen, zal het proces tegen ds. N.e- möller, dat Maandag 7 Febr. a.s. aan vangt, niet openbaar zijn. Er worden geen verslaggevers, ook niet uit het bui tenland, toege.aten. Roomsche vereenigingen verboden. De vereeniging van roomsch-katholie- ken in de districten Meiningen, Saalfeld Sonneberg, Hildburghausen en Camburg is ontbonden en verboden. NOG NIET GENOEG. Men meldt ons uit Berüjn: De anti semietische actie is in hevigheid toegeno men, en komt in verschillende maatre gelen tot uiting. Voor het eerst is op confectie-artikelen, die uitgestald zijn in de magazijnen te Berlijn, een etiket aan gebracht, waarop staat aangegeven, dat de artikelen uits uitend door arische handen zijn gegaan. Deze maatregel is genomen door de „Adefa", den anti- semitischen bond in de confectie- in dustrie. Dezelfde methode zal worden gevolgd voor schoeenn, parapluies, bre tels, dassen, enz'. In de badplaats Weis- ser Hirsch bij Dresden kunnen Joden nog s'echts onderdak vinden in Jood- sche hotels, die geen arische d:enstbo- den beneden 45 jaar in dienst hebben Zij mogen niet wandelen in de onmid dellijke omgev'ng van de baden, terwij' zij van het water slechts gebruik mogen maken gedurende twee uur per dag. EEN BUITENGEWOON GEVOLMACHTIGD GEZANT OP DE WORSTELMAT TE PARIJS. De buitengewoon gevolmachtigde ge zant van Zijne Majesteit den Keizer van Japan te Parijs, Zijne Excellentie Soe- gimoera, heeft met bloote voeten en ont bloote borst een Jiu Jitsu-demonstratie gegeven in de sportzaal van de Fransch Japansche Jiu Jitsuclub, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan dier vereeni ging. De gezant, een al eenigszins bejaarc en wat gezette heer, legde eerst, heel officieel in jacquet, eenige worstelgre- pen uit, hing vervolgens zijn officieele jas aan den kapstok en verscheen kort daarop met den dansenden tred van den geoefenden worstelaar op de mat, ge kleed in de voorgeschreven kimono en barrevoets. Bovendien droeg hij een zwarten gordel, dien hij als drager van een der hoogste sportonderscheidingen zich in universiteitswedstrijden verwor ven heeft. Neerknielend en het voor hoofd met diepen ernst op de mat druk kend, begroette de gezant zijn tegen stander. En toen begon het. Bliksemsnel deed de diplomaat zijn tegenstander door de lucht cirkelen en demonstreerde op voorbeeldige wijze de grepen en te- gengrepen van deze unieke worstelsport. Niet éénmaal maakte Soegimoera zelf kennis met de mat. Alles voltrok zich zonder eenige zichtbare inspanning. En toen de worstelaar dan ook weer zijn diplomatenjas aanschoot om een rede te houden over het wezen van de Jiu Jitsu, nadat hij vriendelijk glimla chend zijn tegenstander als een zak ce ment over den schouder had geworpen, bewees niets, dat zijn adem ook maar een moment sneller ging dan gewoonlijk. Iedere man moet een gedoode raaf kunnen toonen. De gouverneur van Tekirdagh, een provincie aan de Dardanellen, heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij „iedere man tusschen de 18 en 50 verplicht is een doode raaf te kunnen toonen". De ze order zal 15 Februari ingaan en ie dere mannelijke inwoner, die aan de ge stelde leeftijdsgrens beantwoordt, zal zwaar beboet worden, indien hij geen raaf heeft kunnen toonen. Als reden voor de houding van den gouverneur wordt gegeven, dat in het district op het oogenblik aanzienlijke schade wordt aangebracht door ontel bare hoeveelheden raven. Ook wordt de bevolking aangezocht mede te wer ken in den strijd tegen de wilde zwij nen. Deze dieren, die door een buiten gewone koude tot het uiterste gedreven zijn, houden ernstig huis onder het vee en de schapen, en gaan zelfs zoo ver menschen in de dorpen aan te vallen. Thans worden in de verschillende stre ken van het district groote drijfjachten georganiseerd, waarbij het wachtwoord gegeven is, dat „nog deze maand dui zend zwijnen, dood of levend, gevangen moeten worden". ITALIË WAT ABESSYNIë TOT DUSVER KOSTTE. Volgens de cijfers, die prof. Gino Arias in de Popoio d'Italia geeft, heeft de expeditie in Oost-Afrika tot dusver aan Italië iets minder dan dertig milliard lire gekost. Men moet den tegenstander naar waarde weten te schatten, Daarom onze hulde voor dit wèl-geschreven verweer waarop wij, om onze lezers niet te veel van het goede te geven, Maandag terugkomen. Hoofdred, P.Z.M.C. ARR.-RECHTBANK TE MIDDELBURG'! Munitie voor Spanje? Ze hebben daar veel meet noodig, zegt de officier. 3 Zooals reeds in het kort gemeld, is gis- teren voor de Middelburgsche rechtbank een zaak behandeld tegen een smokke laar van springstof en onderdeelen van vuurwapenen. Wij laten hier thans een uitvoeriger verslag volgen. Op den 15den October 11. ontdekten de commiezen te Sas van Gent bij de v sitatie van passagiers die met een autobus uit België aldaar de grens wilde passeeren, een persoon die een zgn. smokkelvest aan had dat een hoe veelheid onbekende poederachtige stof bevatte, terwijl tevens op hem werden bevonden verschillende koperen voor- werpen,', die op slaghoedjes geleken. De man werd aangehouden en met de inbeslaggenomen voorwerpen overgege ven aan de marechaussée te Sas van Gent, Na een verder onderzoek werd hij aan de justit'e te Middelburg voorge leid. De stof die zich in het vest be vond bleek later bij deskundig onder zoek trotyl te zijn, een zeer explosie ve stof, vereischt voor de vulling van handgranaten, alsmede met springlad'ng gevulde slagpijpjes, alles onderdeelen van bommen en handgranaten. Als verd.acht een en ander fraudu leus Nederland te hebben willen bin nenvoeren had zich te verantwoorden: A. J. F., 42 jaar, koopman geb. te Vlissingen en wonende te Rotterdam, thans ter zake gedetineerd in het Huis van Bewaring te M'ddelburg. Als eerste getuige werd gehoord de belastingambtenaar die verdachte aan hield. Hij had verdachte in de autobus die uit België kwam gefouilleerd en de spr ngstof met de andere voorwerpen op dezen bevonden Verdachte door den president onder vraagd, zeide, tot vóór 2 jaar lid te zijn geweest van de Communistische Partij doch daarvan sedert geen deel meer uit te maken. Verdachte gaf voor in relatie te zijn gekomen met een bui tenlander die hem zou hebben gevraagd of hij 'ets voor Spanie wilde doen. Op zijn mededeeling dat hij dat wel wilde, had hij opdracht gekregen een pakje te gaan halen in Antwerpen. Hij zou dat pakje van een man, die hem herken de, op de Groenplaats te Antwerpen in ontvangst hebben genomen. Op een vraag van den president, zei- de verdachte niet in te zien dat hij zoo'n hoogst gevaarlijk werk deed. Volgens verdachte zou dat wel het ge val zijn geweest, wanneer het n'et voor Spanje geweest zou zijn. Verdachte wist niet den naam te roemen van den persoon voor wien het pakje bestemd w,as. Er bestaan in de desbetreffende organisatie geen namen en ook al was verdachte dien naam bekend dan zou hij het toch niet zeg gen. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir dat het hier gaat om een overtreding van de Vuurwapenwet en wel een zeer bijzondere overtreding. Dat is hier de hoofdzaak en de rest is bijzaak. Bovendien gaat het er om of het hier ingevoerde trotvl als een vul ling moet worden beschouwd voor bommen en handgranaten, hetgeen in derdaad is gebleken. Verdachte moet de aard en de bestemming der spring stof hebben geweten. Hij komt nu wel met de bewering dat het voor Spanje bestemd was, maar SLijft ten eenenmale in gebreke dat te bewijzen, laats taan aannemelijk te maken. De officier geloofde dus niet d,at het inderdaad voor Spanje bestemd was. Zoo'n kleine hoeveelheid als op ver dachte is bevonden is voor Spanje ri- d'cuul, want daar zjijn veel grootere hoeveelheden noodig. De officier acht te verdachte een buitengewoon staats gevaarlijk misdadiger en eischte een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maan den met aftrek van het voorarrest. De verdediger van verdachte mr. Oskam uit Rotterdam, ving zijn plei dooi aan met te zeggen dat hij zijn cli ënt niet alleen zou moeten verdedigen voor wat hij heeft gedaan doch ook te gen den officier van justitie. Pleiter gaf eerst een jur dische beschouwing over de vuurwapenwet en kwam tot de conclusie dat trotyl, picrinezuur enz. geen onderdeelen zijn v,an bommen en granaten in den zin dier wet. Wel kan men het er voor gebruiken maar daar om is het nog geen onderdeel van een bom of granaat, evenmin als een var kensoor een onderdeel uitmaakt van erwtensoep. Verdachte is iemand zei de pleiter, die ultra links denkt. Wan neer verdachte zegt: het kan me niet schelen, of ik een maand meer of min der krijg, dan vindt pleiter dat bra- vour. Hij vroeg de rechtbank een straf op te leggen die overeenkomt met re delijkheid en menschelijkheid. Na re- en dupliek zeide verdachte nog dat hij nog steeds behoort bij Le nin en Stalin al is hij dan geen lid meer van de Communistische Partij, en hij herhaalde nogmaals dat toen hij van Rotterdam weg ging hij niet wist wat hij moest halen en vervoeren. De munitie was alleen bestemd voor door voer naar Spanje. Verdachte zeide geen terrorist te zijn. In hooger beroep. W. J. v. d. B„ 65 jaar, koopman te Kloetinge, heeft hooger beroep aange-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7