BIOSCOPEN. BUITENLAND. NOQRD-BEVELAND. DE ZG. „EMELISSE-WEIe ZAL AFGEGRAVEN WORDEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. KERK EN SCHOOL. BEURS VAN AMSTERDAM. I BEURSTHERMOMETER VRIJDAG LEGER EN VLOOT. Uoilev«i iRubber Schepen Koninkl, Philips FIRMA TONNEMA ClE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK JIngez. Med.) MIDDELBURG. 7 Oorvijgen, ELECTRO. Meisjes-Lyceum. Onder vreemde vlag. GRAND THEATER. GOES. Zonen van de Zuidzee. 3 Levende Spoken, •- De strijd in het Verre Oosten. Mislukte opstand te Kanton. VERSCHERPING VAN DE MAATREGELEN TEGEN ZEEROOVERIJ. Het bombardement van de „Alcira". Mooie gave handen (Ingez. Med.) Gewonde Italiaansche soldaten te Napels. DUITSCHLAND. Opzienbarende veranderin gen in de regeering, Von Blomberg en Von Fritsch afgetreden. Von Ribbentrop minister van buitenl. zaken. KORTGENE. De sotieteit „Amicitia", welke haar leden over geheel Noord- Beveland bezit, gal Vrijdagavond een soiree in „De Stadswijnkelder" alhier, onder voorz tterschap van den heer K. van Langeraad uit Kamperland. De tooneelvereeniging uit Heinkenszand voerde met veel succes het aardige blijspel: „De privé-verpleegster" van A. den Hertog op. Tot slot v'olgde een gezellig bal. KORTGENE. Tusschen de gemeenten Koijnsplaat, Kats en Kortgene in, ligt de zg. „Emel'sse-weië", „Emelsche- weië" of „Dommel-weië". Ze ligt dicht in de buurt van de hofstede, bewoond door den heer De Groot onder Ko- lijnsplaat. Op deze weide heeft in vroeger jaren en in den omtrek ervan, het dorp Emelisse gelegen. De wei be staat u t hoogten en laagten en als men er gaat graven vindt men steen puin, lei enz. De wei zal nu door de eigenaars, de heeren Gebr. Van der Weele uit Kolijnsplaat ,afgegraven wor den in werkverschaffing. De gemeen te Kolijnsplaat draagt bij in de kosten der werkverschaffing, terwijl de He - de -Maatschappij er het hare toe bij draagt. Men verwacht hu .algemeen dat er merkwaardige en interessante dingen bij de opgravingen voor den dag zullen komen. De wei beslaat een flinke op pervlakte. In he't midden bevindt zich een dr'nkput voor dieren. De volksmond spreekt van onder- ahrdschë kelders, en men denkt nu dat deze bloot zullen komen. Emelisse stond vóór 1532 bekend als een belangrijk dorp op het oude Noord Bevel,and. Er stond een klooster, dat door Florus V gesticht is Verder was er een gasthuis en een lommerd. Het klooster heette: Onze Liéve Vrouweka mer van Noorddijke." Aan de Oostzij de van Emelisse lag een begraafplaats, welke langs een straatweg liep die in de richt ng v,an het oude Cortgene voerde. De kloosterlingen zijn na den Sint Felixvloed in 15ó0 gevlucht. Ze ver trouwden den toestand niet meer want he geheele lahd liep onder behalve Cortgene en Cats, die zich hadden laten bedijken. De kloosterlingen vluchtten toen naar het hu's „Waterlooswerve' te Aagtekerke. BRESKENS. De laatste dagen zijn al hier verschillende visschersvaartuigen binnengeloopen die een vat wijn hadden opgepikt. De vaten, die onder het wier zittenzijn vermoedelijk afkomstig uit een oud wrak dat thans uit elkaar ge slagen is. Er zijn nu in totaal een 5-tal vaten van pïm. 600 liter inhoud elk bij den strandvonder gedeponeerd. Verschillende visschers zullen Zaterdag uitvaren om te trachten nog meer vaten te bemachtigen. SLUIS. Naar we vernemen is bij den Raad een schrijven ingediend met het verzoek pogingen aan te wenden om Sluis tot garnizoensplaats te verheffen, daar zich in onze gemeente- gebouwen bevinden, welke zich extra tót dit doel leenen. Tot slot Van de feestelijkheden ter gelegenheid van de geboorte van Prin ses Beatrix werden in de zaal van den heer Osc. Grahame doorloopende film voorstellingen gegeven van de film Oranjevreugde. 's Middags was het een voorstelling voor de schooljeugd onder toezicht van het personeel; 's avonds konden de vol wassenen genieten van deze prachtige film. OOSTBURG. Gelijk te voorzien was, na den feestdag der laatste dagen, was de opkomst voor het concert dat de Oostburgsche Harmonie Donderdag avond, onder direct'e van den heer Cor Schijve gaf, niet groot. De z,ual vari den heer De Vuijst was matig be zet, doch de uitvoering mocht gehoord worden; veel bijval genoten de jeugdi ge solisten, allen leerlingen van den heer Schijve. De voorzitter herdacht met enkele dankwoorden den onlangs gehouden succesvollen bazaar en het srooie aanaeel dat de burgerij daaraan !had bijgedragen. Een gezellig' bal besloot de u tvoering, OOSTBURG. Op 16 Febr. herdenkt de (heer Philippus Holebrand het fe.t, da' hij 50 jaar geleden in dienst trad bij den heer F. Plankeel, apotheker alhier. .Ook onder d.ens opvolgers dr. C. Prey en den tegenwoordigen apotlheker C, Four- draine, bleef hij de apotheek trouw, waar zijn diensten a tijd zeer op prijs gesteld werden. Met ijver en nauwgezetheid, heeft -hij van 1888 af assistentie verleend en doet nog dagelijks met opgewektheid zijn werk, tot groote tevredenheid van een ieder, fi—liTf—M—MMMM—gal—)1S* Op de examens gehouden door de Eerste Nederl. Modevakschoolvereeni- ging slaagden de volgende candidaten voor: leerares-coupeuse: de dames M, Verschure te Yerseke en L. M. Meer kerk te Vlissingen; voor coupeuse de dames: J. A. Rentmeester te Goes, A. W. Kooning en M. Verhage te Vlissin gen, F. Mol, J. H. Cornelisse te Yersek»; voor costumière de dames: L. M. Blok te Kortgene, M. Hoogstrate, M. A. Rib be, A. Paauwe, G. D. Meulbroek, D. J. L. Lindenberg, P. Meerendonk te Yer seke; C. Zweemer te Kruidingen, J. Ver hage te Aardenburg, J. Salomé te Groe- de,1 S. Moerland te Schoondijke. Bij Kon. besluit is op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig uit den mi.itairen dienst verleend aan den reserve-eerste- luitenant A. H. F. Hamerlinck, van het 14de regiment infanterie; en is hij be noemd en aangesteld, bij het reserve-^ personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, bij den vrijwilligen land storm, bij het vrijwillig landstormkorps motordienst, tot res.-le-luitenant voor speciale diensten. Denemarken Oblig. 1926 102% Amsterdam 1936-3% 101 102 Zeeuws. Hyp. B-4 100100 Cities Serv ce Cy. P. 1958 5 3737% A Amsterd. Bank 160161 A Pref, Jurgens A 143144 A Ned. Gist- en Spiritusf. 505%504% A De Schelde N.B. 54%53% C Am, Smelt en Ref. 33%—34 A Born, Sum. H.M. 182182% A Houth. Alberts 100 C Union Pac. Rr. 5554% C Int. Nickel Cy. 34%35 C Ned. H. M. 1000 157—156 A v, Berkels Pat. 60%61% C C/alvé-Delft 8989 Ned. 1000-3 100%—100% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Koloniale Bnk. 127%425 A N.I. Hbk. 1000 130—130% A Philips G. B. afg. 290%291-99 C Unilever 151—151%-53 C Am. Car Foundry 15 C Anaconda Cop. 20%— 21%-% C Bethlehem St. 37%—38-% C Kennec Copper 24%25-% C U. States St. C. 36%—37-% C North Am. Cy. 12%—12% A Kon. Petr. Mpij. 347—347%-49 C Contin. Oil. Cy. 19%19% C Phillips Petr. Comp. 25%26% C Shell Union O.C. 11—11%-% C Tide Water As. Oil 10-10%-% A Ned. Scheepv. U. 112112-14 A H.V. Amsterdam 419%419-22 A Java Cult. Mij. 145%147 A N.I. Suiker U. 126—127 A Deli Batavia 235%—240 C Deli Mij. 1000 289%—294-% A Senembah 291—294-% Wettig ObLAiwki—i Amerika 41.V.A, -v Tabak ia I—v Markt Gedepon»»ra.. C Baltimore Ohio 6%6% C Southern Poc Cy. 12%—-12% A Southern Rlw. 7%7% A Amst. Rubb. C. 201%—201%-03% A Deli-Bat. Rubb. 122%424 A Hessa Rubber 124123 A Serbadjadi S.R. 93%97 WISSELKOERSEN. .SB*. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 1 - Gister. 8.96% 8.96% 72.15 72.25 5.88 5.86% 30.33 30.33 1.78% 1.78% CITY. Dat het niet alleen op de handeling aankomt om de waarde van een film te bepalen, bewijst een rolprent als „7 Oorvijgen" weer eens op overtuigende manier. Het verhaal van den voortvaren den jongeling die met groot élan mr. Torbanks, een van Engelands machtige mannen', de zeven beloofde oorvijgen, binnen den bepaalden tijd toedient en de moeite die hij zich daarbij moet ge troosten, is op zich zelf al orig neel en niet van geest ontbloot. Doch het aar digst van alles is de dialoog, die voort durend de' aandacht trekt en spranke lend van geest is. Zulke gesprekken bv. als tusschen Tenson (W'lly Fritsch) en Daisy (Lilian Harvey) zijn kostelijk om te hooren, Daisy is namelijk het meis je dat haar vader de man die de klappen krijgt wilt vrijwaren van de onheusche behandeling van Tenson, doch allengs onder de bekor'ng komt van de innemende wijze waarop Ten son haar behandelt. Bepaald hoffelijk is. die behandeling niet, doch zij moet zich tenslotte gewonnen geven. On danks alle voorzorgen incasseert mr. Torbanks zijn beloofde oorvijgen. De gansche intrige is met zoodanige wendingen in elkaar gezet, dat het er tenslotte niet meer om gaat hoe het geval zich ontwikkelt, maar om de wijze waarop het ten tooneele gevoerd wordt. Het duo Fritsch en Harvey ge ven wel den toon aan. Maar ook alles wat zich daarom heen groepeert is evenwichtig en precies in harmonie met de sfeer die een waarlijke g'oede film nu eenmaal moet kenmerken. Bijzonder verzorgd is bovendien de muzikale begeleiding. Steeds op het tweede plan1, doch inderdaad begelei dend, .w.z. de handeling onderstrepend. Zijn laatste rit. Een spoorweg-drama in optima for ma, met Engelsche humor bekeken overigens. Een machinist, die in een waan bevangen zijn trein te pletter wil rijden en pasagiers waarvan eder zijn eigen roman beleeft, dat is het gege ven waaraan in deze boeiende film aandacht geschonken wordt. Adembe nemend zijn sommige evoluties, die vertoond worden, eri de tooneeltjes d e die zich in de coupé's afspelen, zijn met kennis van zaken geteekend en als gezegd met een milden humor, die de spanning het noodige tegenwicht geeft. In 't voorprogramma is 't de reporta ge „Oranje boven", die de aandacht trekt. Er is een factotum in deze film: een bejaard, sympathiek en soms grappig manneke, dat een oogenblik de wijsheid in pacht schijnt te hebben. De jonge leerares, die verliefd is op den direc teur van het lyceum (betrekkelijk jong) en wien ze een historischboek hielp schrijven, voorspelt hij, dat er alleen maar sprake is van een tijdelijke ver liefdheid tusschen den directeur en een der leerlingen. De verliefde leerlinge, die de wijze woorden verstolen hoort, raakt er zoo door van de wijs, dat ze amoureuze scherven meent te moeten maken. Maar de oude baas bleek ach teraf een beetje meer beweerd te heb ben dan hij kon verantwoorden. En dat is wel het alleraardigste in deze aardige film. Het zou natuurlijk voor een zeker moreel geleuter zeer bevredigend zijn geweest, indien de man wel in het gelijk i was gesteld. Het leven, en in, het bijzon der het liefdeleven, pleegt zich om een dergelijke goedkoope wijsheid echter weinig te bekommeren. En zoo gunt men tenslotte de beide menschen, die alleen maar een greintje verliefd zouden zijn, van harte gaarne hun geluk. Herbert Marshall en Ruth Chatterton brengen die beide menschen voortreffe lijk op het witte doek. Jimmy Thracey is eerst een nog al vroolijk individu uit de New-Yorksche onderwereld, komt vervolgens in hét Engelsche leger terecht en volbrengt dan in China een militaire heldendaad, tot de dood er op volgt. Maar dat lijkf droe viger dan het is, Jimmy weet tfe ster ven op een manier, die den toeschouwer niet bijzonder treurig stemt. De opzet van de wonderlijke film is daar trouwens mede debet aan. Wallace Ford, Anna Lee en John Mills spelen de hoofdrollen. Tusschen de beide rolprenten in kan men zijn nationale hart ophalen aan de geprolongeerde „vreugdefilm": „Nu juicht een volk" en aan een uitstekende reportage van het enthousiasme waar mee de geboorte van onze kleine prin ses Beatrix allerwegen is gevierd. Een Metro-film met prachtige natuur monumenten. In deze film speelt zich een strijd af tusschen de moderne be schaving en de primjit'eve ijnstincten v,an de bewoners der landen aan de Stille Zu'dzee. Tusschen de verschil lende stammen der inlanders is vrou- wenroof nog steeds gebruikelijk, waar bij het gewoonte is dat de geroofde vrouw toebehoort aan den inlander die haar meebracht. In deze film wil het opperhoofd echter de vrouw van zijn onderdaan, hetgeen hem echter niet wil gelukken, aangez:en tusschen die twee menschen een innige liefde is ontstaan. Wanneer het eiland bezoek krijgt van ronselaars voor de mijnen weet het opperhoofd zijn onderdaan door drank beneveld aan de blanken kwijt te raken. Hij wacht daarna niet lang om diens vrouw tot zich te nemen. Tijdens een mijn:nstorting redt de in lander het leven van een der ingenieurs en krijgt daardoor meer bewegingsvrij heid en ook toestemming zijn vrouw bij hem te laten komen. De moeilijkhe den die dit voornemen meebrengt zijn spannend weergegeven. Een amusante comedie. De dolste s;- tuaties doen zich in deze film voor. Een drietal ontvluchte krijgsgevange nen komt op den wapenstilstandsdag terug in het vaderland. Zij kunnen zich niet voldoende legimiteeren. In de re gisters zijn ze als gesne'uveld opgetee- kend. Een van het drietal heeft Shell- shock" in den oorlog opgedaan en doet door deze geheugenstoornis de vreemd ste dingen die ware lach-salvo's doen ontbranden. Hlet drietal ondervindt vele moeilijkheden met de pol'tie voor al wanneer blijkt d,at hij zich heeft schuldig gemaakt aan inbraak en kin derontvoering. Een film die in zijn gen re bu'tengewoon aardig en lachwekkend is. Het journaal wordt ditmaal voor het grootste deel gevuld met_ verschillende opnamen omtrent de uitbundige vreug de die ,alom in Nederland heeft ge- heerscht in verband met de geboorte van Prinses Beatr'x. Bijzonder aardige opnamen zijn het. Ondanks de offjc'eele tegenspraken wordt, naar Reuter uit Sjanghai meldt, algemeen aangenomen, dat Kanton gisteren het tooneel is geweest van een poging tot opstand tegen de provinci ale Chineesche régeering, doch dat deze pog'ng, dank zij krachtige maatregelen waaronder arrestaties op groote schaal, in de kiem gesmoord werd. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene jonge officieren. Tal van personen, die van spionnage ver dacht werden, zijn doodgeschoten. In Ch'neesche kringen gelooft men, dat de Japansche luchtraids van gis teren op Kanton, demonstraties waren, die samen hadden moeten vallen met den staatsgreep, die', naar men voorts verklaart, door Japan gesteund werd. De Chineezen veronderstellen, dat de Japanneezen den organisatoren van den staatsgreep hadden beloofd, niet de provincie Kw.antoeng b nnen te zul len dringen indien de laatsten zich van de macht meester zouden maken en de nationale Chineesche regeering hun steun zouden onthouden. De gebeurtenissen van g'steren heb ben de Chineesche aanhangers van Tsjang Kai Sjek diep geschokt, daar zij de eerste scheuring vormen in de een heid waartoe de oorlog met Japan het land heeft gebracht. De Spaansche burgeroorlog. De Fransche regeering heeft zich gis teren accoord verklaard met de Brit- sche voorstellen inzake een krachtiger optreden tegen de zeerooverij in de Middellandsche zee. Naar Reuter verneemt heeft ook Ita lië de Engelsche voorstellen goedge keurd. In haar antwoord betuigt de Ita- liaansche regeering haar instemming met de maatregelen, die de Britsche re geering denkt te nemen in het Weste lijk deel van de Middellandsche Zee, dat voor de Britsche vlootpatrouille is ge reserveerd. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Italiaansche regeering voorne mens is, soortgelijke maatregelen te ne men in de zone, die aan de Italiaansche patrouilles is toevertrouwd. Omtrent het bombardement van het Engelsche schip „Alcira" wordt nog uit Barcelona gemeld, dat op het oogenblik dat het tot zinken werd gebracht het schip op ongeveer 22 mijl van de Cata- laansche kust voer komende uit de rich ting van Gibraltar, dat het Maandag verlaten had. Het had de route gevolgd, die bij het accoord van Nyon was uit gestippeld. Gedurende de geheele reis had het geen enkel schip ontmoet. Om half zeven gistermorgen, het zicht was toen nog slecht, verschenen twee vlieg tuigen voor den boeg, vliegende op ge ringe hoogte. Op dat oogenblik was de bemanning nog ter kooi. Men hoorde het geluid van mitrailleurvuur. De vliegtuigen zonden radio-seinen uit met het bevel aan de bemanning zich in de booten te begeven. Terwijl de opvaren den daartoe de toebereidselen troffen vlogen de toestellen voor de eerste maal boven het schip en wierpen drie bom men af, waarvan één de oliebergplaats raakte, die weldra in brand geraakte. De tweede bom kwam terecht in de hut van den controleur van de niet-inmen- zijn een sieraad voor dames en-meisjes. Ook bij allerlei huishoudelijke arbeid blij ven zij altijd gaaf, zacht en blank indien deze verzorgd worden met witte Purol. Doos 30 en 00 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. ging en de derde trof den schoorsteen, maar ontplofte niet. De Italiaansche bladen melden de aankomst te Napels van het hospitaal schip „Gradisca", dat uit Spanje 700 ge wonde Italiaansche legionnaires terug brengt. De geruchten, dat er wijzigingen in de Duitsche regeering op til waren, zijn gis teren bewaarheid. Er is zelfs nog veel meer gebeurd, dan ingewijden meenden te moeten verwachten. Behalve Von Blomberg, de minister van oorlog, heeft ook generaal Von Fritsch, de chel van den generalen staf, er het bijltje bij moe ten neerleggen, terwijl de minister van buitenlandsche zaken, Von Neurath, een eerebaantje heeft giekregen en opge volgd wordt door Von Ribbentrop. Zooals men weet, heette het, dat Von Blomberg niet langer aan kon blijven, omdat hij onlangs beneden zijn stand trouwde met zijn secretaresse, een meisje van eenvoudige afkomst. Het kan zijn, dat dit huwelijk als aanleiding voor zijn verwijdering heeft gediend, maar de eigenlijke oorzaken er van liggen zon der twijfel ergens anders op politiek terrein. Immers het ontslag, dat gene raal Von Fritsch gekregen heeft en de vervanging van Von Neurath door Von Ribbentrop, hebben in geen geval wat met het schandaaltje, dat Von Blom- berg's huwelijk in het leven zou hebben geroepen, te maken. Officieel worden al de veranderingen gemotiveerd met den gezondheidstoe stand der betrokkenen. Zoowel Von Blomberg, als Von Fritsch en Von Neu rath zouden om gezondheidsredenen zelf op hun ontslag hebben aangedrongen. Merkwaardig dat z'n slechte gezond heidstoestand Von Blomberg dan niet heeft belet met z'n secretaresse in de huwelijksboot te stappen. Wat er precies achter de mutaties schuil gaat, zal nog wel eenigen tijd ge heim blijven. Men krijgt voorshands echter den indruk, dat Hitier gemeend heeft, enkele figuren, die van huis uit niet nat. socialistisch waren en nooit goede partijgangers zijn geworden (dit geldt én voor Von Blomberg, én voor Von Fritsch én voor Von Neurath) te moeten vervangen door rasechte nazi's. Men heeft nogal eens hooren verluiden, dat feitelijk de dictatuur in Duitschland in de handen van de leiders der weer macht berustte, in 't bijzonder dus bij Von Blomberg en Von Fritsch. Uit wat thans is geschied, blijkt wel heel dui delijk, dat in die bewering eenige over drijving school; Hitler is wel degelijk de oppermachtige in 'het Derde Rijk.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2