twiarfeiU ELBURGSCHE COURANT 52üs GOESCHE COURANT w Garnizoensuitbreiding te Middelburg. Bouw van een nieuwe school voor de S. D. 0. A. BINNENLAND. ZEELAND. e^chenkenhuLs MENGELBERG-CONCERT -"-M'burg WEERBERICHT. DRIE BLADEN. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. Hoog- D.K. W. 1938 IS ER! STANDAART 1245.— LUXE 1260.- C. DE LEEUW - MIDDELBURG Vliss. str. 39-41 Telefoon 669 ZUID-BEVELAND. Kater" Schut- „Peer v. Art». Th. Re- :hutters- B. a§d. mp t* met ittershof /edstrijd Vereen, anje. Land- Pater Slot Gyaan. 20 h. Schut- Feb.: ijn laat- ma „Nu „Oranje natinée. 0 Feb.: Vreem- ma „Nu Oranje natinée. 4-Dl 8 zee" en 20.00 h. langver. dekerke ir. Zang- M'burg, dagblad Voor Middelburg, Goes en agealjf schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 16 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Z\ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te 'Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Pobliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—F regel, f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsjiommers 5 cent. «N De gemeente geeft een fraai terrein in erfpacht. De onde kazerne in de Noordstraat wordt logiesrnhnte.. Toen nu onlangs de aanbesteding voor de uitbreiding van de kazerneruimte in de Noordstraat plaats vond (zooals men zich zal herinneren worden enkele, reeds aan het Rijk behoorende, oude wonin gen in de Koningstraat afgebroken en wordt de, al uit den modernen tijd da- teerende, acbterbouw van de Noord- straatkazerne op het vrijkomende ter rein aanzienlijk uitgebreid) was er re den tot verheugenis, omdat daaruit dui delijk bleek, dat er geen sprake meer was van verplaatsing der S.D.O.A. uit Zeelands hoofdstad naar elders. Thans zijn wij echter in staat mede te deelen, wat reeds lang in voorbereiding, doch tot dusverre nog diep geheim was: de school voor dienstplichtige onderoffi cieren-administrateur blijft niet alleen in Middelburg gevestigd, maar zij 2al bo vendien een aanzienlijke uitbreiding ondergaan.Een uit breiding in manschappen en, daaruit voortvloeiende, van gebouwen. In verband met de legerreorganisatie en deszelfs uitbreiding, zal, zooals voor een ieder duidelijk moet zijn, ook het aantal dienstplichtige onderofficieren- administrateur grooter moeten worden. Hoeveel precies, daaromtrent konden ons, uit den aard der zaak, geen gede tailleerde inlichtingen verstrekt wor den,, als zijnde publicatie daarvan niet in "s lands belang. Maar een ieder zal kunnen begrijpen, dat dit aantal toch met de vergrooting van ons leger wel ongeveer gelijken tred zal moeten hou den. Zooals wij vroeger reed» in ons blad uiteen zetten, is de kazerneering in de Noordstraat, door het steeds toenemen de aantal leerlingen der school, al wat aan den krappen kant komen te liggen. De thans noodzakelijk geworden verde re vergrooting van het leerlingental maakt de huisvesting daarvan in de hui dige lokaliteiten tot een onmogelijkheid. Daarom is besloten, de kazerne in de Noordstraat, na de verbouwing die thans is aanbesteed, geheel voor lo- giesruimte der manschappen in te rich ten, terwijl vlak bij de ka- zeriie een geheel nieuw schoolgebouw opgetrok ken zal worden! Deze school zal gebouwd worden in het plantsoengedeelte tusschen den rein- waterkelder, achter den watertoren ge legen, en de ambachtsschool, alwaar, behoudens de goedkeuring van den ge meenteraad van Middelburg goed keuring, die de Raad, dunkt ons, met vreugde aan de voorstellen ter zake zal hechten de gemeente een terrein van 37 X 42^ meter grond tegen een uiterst schappelijken erfpachtscanon, aan het Rijk ter beschikking zal stellen. Het schoolgebouw zal met de voor zijde naar den watertoren gericht ko men te staan, aan het verbindingslaantje van den Zuidsingel naar de voormalige Korte Heerengracht, thans Molenwater geheeten. Naar luid onzer informaties zoude met de totale verbouwingen en den nieuw bouw in het geheel een bedrag van om streeks 150.000 gemoeid zijn. Maar dat is voor ons niet de hoofd zaak; die is eerder, dat de grondslagen voor ons garnizoen aanzienlijk verste vigd worden. Daarover moet iedere goe de Middelburger, dunkt ons, zich met ons verheugen: het zal onze stad ten goede komen! fflONS BERNHARD EN PRINS ASCHWIN MAKEN AUTOTOCHT. Hedenochtend te ongeveer half elf is Prins Bernhard in zijn „Cord" uitgere den, vergezeld van zijn broer, Prins Aschwiu. De wagen, welke door Prins Aschwin bestuurd werd er ging geen chauffeur mee verdween in de richting Amers foort. Een roos „Prinses Beatrix". Z.K-H, Prins Bernhard 'heeft zijn goed keuring verleend aan het geven van den naam „Prinses Beatrix" aan een roos, gekweekt door de firma Buisman te Heerde, De roos is opvallend oranje en wordt op sterke stengels met bronskleurig groen blad gedragen. Zij is reeds meer malen bekroond. UITVOERING LANDBOUWCRISISWET. De minister v,an economische zaken heeft aan de Tweede Kamer mededee- ling gedaan van een aantal Kon. be sluiten ter uitvoering van eenige arti kelen der landbouwcris swet 1933. Aan de toelichting van eenige deze beslui ten oniïeenen wij: Wijziging crisismosselbesluit In het cr sismosselbesluit 1936 w,as voorgeschreven dat voor het vervoeren van mosselen een door het centraal verkoopkantoor van mosselen afgegeven vervoervergunning noodig was. Deze bepaling oordeelde men noodig, aange zien sommige kweekers halfw,as-mosse len en mosselzaad naar den Braakman vervoerden, waarvandaan vervoer van deze halfwas-mosselen en mosselzaad naar België zonder vervulling van eenige formalitet mogelijk was. In de praktijk bleek dat controle op de vergunningen niet uitvoerbaar was Daar bovendien de bedoeling van de bepaling was te voorkomen dat groote hoeveelhedenhalfwas-mosselen en mosselzaad aan de Nederlandsche cul tuur worden onttrokken, was het mo gelijk het gebied, w.aarin het vervoer van andere dan consumpt;emosselen aan een vergunning moet zijn gebonden, aanzienlijk te beperken. Het hierboven vermelde doel is bereikt, doordat een vervoervergunning dwingend is voor geschreven voor het vervoer van alle soorten mosselen naar plaatsen ,aan de Wester-Schelde, welke gelegen zijn ten Zuiden van de lijn, gaande van Hans- weert naar Vliss'ngen, en doordat te vens is bepaald, dat de .aanvrager ten genoege van de Nederlandsche vissche- rijcentrale moet aantoonen, dat het vervoer niet nadeelig is voor het Ne derlandsche mosselbedrijf. Wijziging gedroogde garnalen- besluit 1936 I, Aangezien er in verband, met het feit, dat het garnalendrogersbedrijf met een min of meer vaste winstmarge werkt ,een krachtig streven merkbaar w,as om het aantal drogerijen uit te breiden en aan uitbreiding van de to tale capac'teit der drogerijen het be zwaar is verbonden, dat, indien deze in verhouding tot den aanvoer te groot wordt, de onkosten per drogerij relatief te zeer stijgen, waardoor fin,ancieele moeilijkheden voor de drogerijen kun nen ontstaan, was de min ster van mee ning, dat beperking van de toelating tot het garnalendrogersbedrijf onver mijdelijk was. Wijziging Crisis-Zuivelbesluit 1935 I. Door de ai November ingevoerde ge wijzigde crisismaatregelen ten aanzien van de binnenlandsche heffing en steun- verleening op boter, waarbij bedoelde heffing gelijkgesteld werd met het be drag der steunuitkeering, was het mo gelijk geworden, de geheele controle op de product'e van boter te doen verval len. Een en ander heeft een belangrijke besparing van kosten en vermindering v.an administratieve bemoeiingen ten gevolge gehad. Treinreiziger spoorloos verdwenen. Dinsdagochtend werd geconstateerd, 'dat van een derde klasse rijtuig in den trein, welke 8.31 uit de richting Eind hoven te Dordrecht arriveerde, een por tier openstond. Uit het onderzoek in de bagage en kleedingstukken bleek dat z'ich in de betrokken coupé de heer D. W. Veldhorst uit Eindhoven had bevon den. Deze heer is tot nu toe spoorloos verdwenen. Ter hoogte van de brug bij Moerdijk zou een andere reiziger een klap en een gil hebben gehoord, (N.R.C.) Al te veel woorden vermoorden de waarheid. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 14 Februari a.s. de ge meenten, Philippine, Hoek, Axel en Westdorpe. Be Wijze Kater. Voor de opvoering van „De Wijze Kater" door het gezelschap Jan Musch, was de groote zaal van het Schutters hof gisteravond geheel uitverkocht. Ge brek aan plaatsru mte noodzaakt ons het verslag tot Maandag te laten over staan. In den val geloopen. De politie alhier hield hedenmorgen een jongeman aan, afkomstig' uit Z.e- rikzee, die onder Kloetinge een rijwiel had ontvreemd en daarmede naar hier was gereden, In den fietstasch hadden teekeningen gezeten, die echter ver dwenen waren. De aangehoudene zeide die teekeningen op weg naar Middel burg in een sloot te hebben geworpen. Hij zal heden ter beschikking van den burgemeester van Kloetinge worden ge- Uit Kloetinge meldt men ons, dat het rijwiel Vrijdagavond door den heer J. P, de M. een oogenblik onbeheerd op den Patijnweg was neergezet, en daar door den aangehoudene is verwisseld met een oud-rijwiel. Dit oude rijwiel gaf aanleiding' inlichtingen te Zierikzee in te winnen en dit leidde tot aanhouding van C. W. v. d. M. Naar de teekeningen, die een aanzienlijke waarde vertegenwoor digen wordt onder 's Heer Arendskerke gezocht. Schoorsteenbrand. Gisteren werd de hulp van- politie en brandweer ingeroepen voor een schoor steenbrand ten huize van B. in de Ver- werijstraat. Door wegnemen van de keukenkachel kon men bij bet vuur ko men en dit blusschen. Blanke Ballast. Door „De Schouwspelers" werd gister avond in Schuttershof het bekende too- neelspel „Blanke Ballast" opgevoerd. De schouwburgzaal was vrijwel gevuld met belangstellenden. De opvoering oogstte veel bijval. De voorzitter, de hr. J. Rijkse, deelde in zijn openingswoord mede, dat in tegenstelling met de ge ruchten het tooneelgezeïschap in on- gewijZigden vorm zou blijven bestaan en de hr. Auerbach er als regisseur aan verbonden zou blijven. Verder deelde spi. mede, dat als af scheidsvoor stelling van den heer Auerbach „Dolle Hans zou worden opgevoerd. In ons volgend nummer hopen we op dezen avond nog terug te komen. „De Landbouw". Naar wij vernemen is de bekende melksalon „De Landbouw" in andere handen overgegaan en door den heer C. J, van Liere verkocht aan den heer G, J. van der Kuyl. De Raadsvacature. In de plaats van den heer A. W. Si mons, is thans benoemd verklaard tot lid van den Raad de he^r P. C. Chamu- leau die deze benoeming heeft aange nomen. Rijwiel gestolen. Van den heer J. P. de M. wonende aan den Patijnweg, werd 'gisteravond omstreeks zes uur het rijwiel gestolen, dat hij voor zijn woning langs den weg geplaatst had. De politie stelt een on derzoek in. Deze leuke boekensteunen maar 11.50 lütra-'S (Ingez. Med.) ARNEMUIDEN. Gedragen door het bestuur van de Sdhoohmet den Bijbel werd Vrijdagmiddag wijlen Iz'aak Cor- nelisse, in zijn leven voorzitter der ver eeniging, ten grave gedragen. Aan de groeve sprak ds. H. Scholing, Geref. pre dikant die namens den kerkeraad der Geref. kerk den overledene dank bracht voor wat hij vele jaren voor de kerk geweest was. Daarna sprak de vice- voorzitter van het bestuur der school met den Bijbel, de heer P, van Belzen, die memoreerde dat voor den overle dene niets te zwaar was als het ging voor het Ch.isteiijk onderwijs, waarna spr, namens de vereen, en het onderwij zend personeel een krans neerlegde. Ook het hoofd der school herdacht den overledene bij deze laatste rustplaats. Tenslotte werd door den heer C. A. Polderdijk, namens het bestuur, raad van toezicht en kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Arnemiuden de over ledene herdacht, die van de oprichting dier bank af het voorzitterschap be kleedde. De eenige zoon dankte namens de fa milie allen voor de laatste eer zijn vader bewezen. Voor de Blinden. KOUDEKERKE. De collecte gehouden te Koudekerke en 't Zand en omstreken voor de Vereeniging tot Werkverschaf fing aan Hulpbehoevende Blinden, Ptan- tege Middenlaan, Amsterdam (C.j heeft opgebracht f 71. O. EN W. SOUBURG. Gisteravond had alhier in de met oranje en palmen versierde Ger. Kerk een samenkomst plaats naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix. Het schoone kerk gebouw was geheel met belangstellen den gevuld. De voorzitter der Oranjevereenigmg de heer J. C. Gabriëlse herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat ruim een jaar geleden eveneens op initiatief der Soub. Oranje Ver. een dergelijke bijeen komst was belegd om op gepaste wijze uiting te geven aan het gevoel van blijd schap en dankbaarheid over het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard, De stille hoop dat door dit huwelijk de Oranjeboom weer zou bloeien is thans in vervulling gegaan met de ge boorte van Prinses Beatrix. Om dit feit nu, zijn wij thans hier vereenigd, om evenals een jaar geleden ook nu weer uiting te geven aan onze blijdschap en dankbaarheid, want door die geboorte verkrijgen wij de verzekering dat Oran je zal blijven regeeren, hetgeen ons tot vreugde stemt, omdat Oranje steeds ons vólk heeft saamgebonden, terwijl de lei ding der Oranjes tot heil aan ons dier baar Vaderland is geweest. Met de beste wenschen voor het Ko ninklijk Huis en de hoop dat Prinses Beatrix voorspoedig zal opgroeien werd het openingswoord beëindigd. Hierna zong men gezamenlijk het eer ste couplet van het „Wilhelmus". En de nummers van de Zangvereeniging „Uit spanning door Inspanning" werden ver volgens met belangstelling aangehoord. Er werd goed gezongen, 't Zelfde kan ge zegd worden aan de Chr. Zangver. „Soli Deo Gloria". Het regeeringstelegram van de ge boorte der Prinses aldus burgemeester A. H. S. Stemerding, die nu aan het woord kwam, maakte een eind aan de langdurige spanning, waarin wij alle heb ben verkeerd. Is het wonder dat alom jubel losbarstte in het Rijk en daarbui ten. De Oranjeboom bloeide voort, 't Is wel een contrast met twee jaar ge leden. Het voortbestaan der Oranjes hing aan een zijden draad. God heeft thans alles wel gemaakt en Nederland rijk gezegend. De Prinses is ons nog dierbaarder nu zij moeder is geworden. Dat zij gespaard moge blijven voor ons volk. In blijde en droeve dagen bleek de verbondenheid tusschen het volk en Oranje. In Europa treft men dat ner gens zóó aan. Hoe dat te verklaren! Ieder die de geschiedenis kent, weet dat. 't Was Oranje, Willem van Oranje, die op kwam voor het recht der ver drukten. Hij offerde alles op, Aan hem hebben wij de nationale vrijheid te dan ken. Van Willem den Zwijger af zijn de Oranjes, tot op dezen dag de bescher mers gebleven van de natie. Er is alle reden met den dichter te zingen: Gelukkig Nederland waar hoog en [laag te samen Zich scharen om den troon, der [eenheid zinnebeeld. Waar nog niet tyranie en haat de [teugels vormen. Waar orde leiding geeft, Trots alles wat verdeeld. 21 Mei 1938. (Soliste Mevr. Jo Vincent) Voorverkoop toegangskaarten te Middelburg Firma Gebr. Wagenaar, Markt Firma Van Benthem Jutting, L. Burg; te Vlissingen Firma De Vey Mestdagh, Bellamypark; te Goes J. de Jonge v. h. firma P. A. H. Pie- i terman, Lange Kerkstraat. Kaarten verkrijgbaar vanaf Dinsdag 8 Februari. Prijs f3.96 inclus Sted. Bel. (Ingez. MedJ Verwachting tot morgenavond: DE BILTMatige, tijdelijk toenemende van Z. tot N.W. ruimende wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, kouder. UKKEL: Over het algemeen schoon en vrij zacht weer bij matigen wind uit Zui delijke richtingen, nachtelijk tempera- tuursminimum ongeveer 5 graden. e Zo. 6 Febr. Zon op: 7 h 35; onder: 16 h 53. Licht op: 17 h 23. Maan op: 9 h 23. Ma, 7 Febr. Zon op: 7 h 34; onder: 16 h 55. Licht op: 17 h 25. Maan op: 9 h 52; onder: 12 h 20. E.K. 8 Febr: Hoog- en Laagwater te Vlissingen i Januari. Vr. Za. Zo. 4 5 6 en Hoogwater. 3.26 15.50 4.05 16.27 4.42 17.08 Laagwater. 10.08 22.05 10.44 22.43 11.24 23.26 Laagwater te Wemeldinget Januari. Hoogwater. Laagwater. Vr. 4 5.23 17.41 11.05 23.14 Za. 5 5.57 18.15 11.42 23.52 Zo. 6 6.30 18.53 12.20 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Zwaardere wielen. Zwaardere banden. Vul deze bon in en U ontvangt om gaand de schitterende prijscourant. Gelieve mij D. K. W. prijscourant te zenden. Naam: Adres: (Ingez. Med.) Ds. Bavinck sprak een slotwoord, waarin hij de liefde voor het Oranjehuis verklaarde en het land gelukkig roem de, waar God de Heer regeert. De samenkomst werd beëindigd met het zingen van het tweede couplet van het „Wilhelmus". ZOUTELANDE. Hier zijn 3 vaten wijn op het strand aangespoeld, met een to talen injhoud van 1100 liter, YERSEKE. Binnen enkele weken z,al ten voordeele van de Groene Kruis- vereeniging, die ter bereiking van haar doel financieelen steun noodig heeft, een bazaar worden gehouden. Het hoofddoel is een consultatiebu reau voor zuigelingen op te richten, Oesterverzending. YERSEKE, Oosterverzending uit Zee land, Januari 1938, Nederland 179.877; Duitschland 152.333; Frankrijk 800; Bel gië 721.442; Engeland 288,050; andere landen 67.750; totaal 1.410.262; Janua ri 1937 1.458.854. WEMELDINGE. Met ingang van 5 Fe bruari is tot sluisknecht te Terneuzen benoemd, de heer J. van Kerkvoort, thans in gelijke betrekking te Wemel- dinge.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1