BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. ZUID-BEVELAND. H00RD-BEVELAND. De zeerooverij in de Middellandsche Zee. Amerikaansche ambulance gebombardeerd. BEURS VAN AMSTERDAM. beursthermometer vrijdag -2 dl is i Pi g H 5 1— BELGIE. Moordaanslag op rijksveldwachter. (Iagez. Med.) den telt. De inkomsten over 1937 be droegen 9109; de uitgaven 9078; goed slot 31. De omzet in 1937 was 105 ton nootjes kolen; 292ton stukkolen; 125 toff eierkolen; 51 ton bruinkoolbriketten; 12 ton anthraciet; verder nog 7200 stuks korte turf. Tot bestuurslid werd herkozen de hr. J. Huibregtse Pz., tot bode de heer L. xMinderhoud Jz., en als diens plaatsver vanger de heer Hendr. Cijsouw Lz. Tot lid van de controle commissie werd aan gewezen de heer K. Louwerse Az. De voorzitter complimenteerde daar op den heer J. Louwerse met diens zil veren jubileum als lid der vereeniging en met instemming der vergadering werd hem een gratificatie van f 10 ver leend. Daarna werd een bespreking ge voerd betreffende het vervoer van brandstoffen; men meende, dat het moeilijk was, dat vervoer aan te beste den, daar weinig auto-bezitters lid der ver. zijn. Ook meende men, dat het ko- lenvervoer wel goedkooper kon. Na am pele bespreking werd besloten, dat de hr. J. Boogaard zich in verbinding zal stellen met de autobezitters, om zoo mogelijk het vervoer van Vlissingen naar Westkapelle te krijgen op 10 cent per eenheid. Besloten werd verder het dag loon voor het lossen te Vlissingen te stellen op f 4 en dat te Westkapelle op 3.50. WESTKAPELLE. Op het Zuiderstrand alhier zijn aangespoeld 2 vaten rooden wijn; een vat met een inhoud van plm. 100 1; het andere vat van 200 1. Op last van den strandvonder zijn beide vaten op het gemeentehuis gedeponeerd. Oesterexport. YERSEKE. Met de oesterverzending gaat het thans beter dan geweest is. De maand Januari was niet schitterend wat vooral te wijten was aan de mindere vraag door Engeland. Het schijnt nu evenwel, dat de voorraden goede oesters in Engeland opraken, tenminste een betere vraag uit Engeland is duide lijk waarneembaar. Handel in Zeeuwsch zaaigoed is nog zeer gering, alleen heele kleine zijn uit verkocht. Fransche zaaioesters zijn door de Zeeuwsche oesterkweekers reeds veel aangekocht met dien verstande, dat de ze eerst van 't voorjaar worden gele verd. Tngevolge van den val der frank en de groote hoeveelheden die de kweekers te Vorbihan hebben komt een mooie goede oester van 3940 kg op ?6 per 1000. Tegen deze prijzen wordt druk ver handeld, een voorloopige schatting van aankoop van deze oesters is op 10 mil joen niet te hoog geraamd. IERSEKE. Het 4-jarig zoontje van den bakker PDekker had Donderdagmor gen het ongeluk met zijn auto-ped van den hoogen zeedijk te rijden eü zich ernstig aan het hoofd te verwonden. Dr. Polderman verleende heelkundige hulp, KAPELLE. Daartoe vanwege de Ver. van oud-leerlingen van Tuinbouwcur- sussen üitgjbnoodigd, trad in het lo kaal Obadja op ir. B. Bosma met het onderwerp: Geconcentreerde meststof fen. Vele vragen werden gedaan en door den spreker beantwoord. Het was voor de aanwezigen een leerrijke avond. Gistermiddag omstreeks 4 uur, sprong een der hoofdbuizen van de wa- terle ding tegenover de Ned. Herv. kerk in de nabijheid van de pastorie. Een heele nacht moest worden doorgewerkt voor herstelling. Het verkeer behoefde niet«omgelegd te worden, NISSE. De Commissaris der Konin gin heeft A. J, van Dijke alhier aange wezen als deskund'g adviseur voor het afgeven van vergunningen inzake de Vogelwet 1936. RILLAND-BATH. Gisteravond werd door de afdeeling „Rilland-Bath" van den Vrijwilligen Landstorm de jaarver gadering gehouden, welke door 12 van de 17 leden was bezocht. De burge meester, die de leiding op zich had ge nomen, heeft een woord van welkom en opwekking gesproken. Een twaalftal prijzen, bestaande uit mooie huishoudelijke artikelen, werden aan de deelnemers der schietoefeningen uitgereikt. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag j.l. werd alhier aanbesteed het vervoer en het uitlossen van de verschillende brandstoffen voor de Kolenvereeniging „Eendracht" alhier. Het uitlossen van de kolen uit het schip en het storten in de verschillende bergplaatsen der leden is aanbesteed aan Jan van Waarde en 5 anderen voor 4.94 per 100 hl. Het vervoer is aanbesteed aan Janus van Waarde en anderen voor 4.89 per 100 hl; voor het extra zeven van de anthraciet f,3 per 100 hl meer. KORTGENE. De afd. „Noord-Beve land" van den Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen, vergaderde Donderdagmiddag in „De Stadswijnkel- der" alhier, o.l, van mevr. Van Hee Haringman uit Colijnsplaat. Mej. Boe kei uit Delfzijl trad voor de afd, op met een lezing over Finland, welke met lichtbeelden toegelicht werd. De boei ende voordracht, vaak geestig, viel zeer in den smaak der aanwezigen. De heer A. P. Maas alhier is met ingang van 1 Febr. benoemd tot opzich ter 3e klasse bij den Prov. Waterstaat van Zu'd-Holland met standplaats Lek- kerkerk. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd Donderdagavond een districtsver gadering gehouden van den ring „Noord Beveland" van den Chr. Land Arbei ders Bond. Uit vrijwel alle plaatsen van Noord Beveland waren de" .arbei ders met hun vrouwen vertegenwoor digd. De vergadering stond o.l. van den heer H. de Looff uit Kamperland, die burgemeester Schuit en ds. v, d. Most- Van Spijk alsmede twee leden van het hoofdbestuur, de heeren Van Maas tricht en Vingerling, speciaal welkom heette. Deze beide heeren hielden vervolgens inleidingen. Na het zingen van Ps. 99 vers 1 en 3 sprak ds. v. d. Most-Van Spijk een enkel woord tot slot. COLIJNSPLAAT. Woensdag en Don derdag werd op de bovenzaal v,an de Chr. Bewaarschool door de Chr. Oran- jevereen'ging „Bijbel en Oranje" een feestavond gehouden onder leiding van den voorzitter ds. M. Bons. Na het openingswoord werden twee couplet ten van het Wilhelmus staande ge zongen, waarna mej. Corrie Dourleijn voordroeg': „De vlag uit". Hetbelangrijkste nummer voor de zen avond was wel de opvoering van: „De kracht van hunne kracht", een histor sch spel in drie bedrijven. Het stuk speelt in den tijd, dat Prins Wil lem van Or.anje de Nederlanden heeft moeten verlaten, toen de Spaansche koning de Protestanten zoo streng liet vervolgen. Het spel viel zeer in den smaak van het zeer talrijk opgekomen publiek. Het programma werd besloten met een tableau. j KAMPERLAND. Donderdagavond ver gaderde in het hotel „Nimrod" de af- deeühg Noofd-Beveland van de ver eeniging van oud-leerlingen der land en tuinbouwcursussen, onder leid'ng van den heer D. Verburg, Als spreker voor dezen avond trad op ir. C. Al. G. Spaan met het onderwerp: „De invloed en werking van Kalksalpeter op de gewassen en op den grond." Er werd te vens een film vertoond die een duide lijk beeld gaf van de werking van het product. De vergadering was druk be zocht. De Spaansche burgeroorlog. Het Fransche ministerie van bu-ten- landsche zaken deelt mede, dat als ge volg van de besprekingen, die te Lon den gevoerd zijn tusschen den Britschen minister van buitenlandsche zaken en de ambassadeurs van Frankrijk en Ita lië met het oog op de verster king van de bescherming der koopvaardij in de Middellandsche zee tegen zeeschuimerij, is de Fransche re-, geering bereid de volgende schikkin- gen te treffen: de Fransche oorlogssche- pen, die overeenkomst g het accoord der Britsche, Fransche en Italiaansche vlootdeskundigen zorgen voor de con trole, voorzien in de overeenkomst van Nyon, zullen bevel krijgen in den aan hun toezicht toevertrouwden sector iederen onderzeeër aan te vallen en zoo mogelijk te vern'etigen, die onder water varend aangetroffen wordt bui ten de Spaansche territoriale wateren op de scheepvaartroutes gelegen ten Westen van den Meridiaan van Bec de l'Aigle nabij Ciotat. De diplomatieke redacteur van de „Da'ly Telegraph and Morning Post" verneemt, dat de Britsche regeering het voorstel heeft gedaan, onmiddellijk nadat een schip tot zinken zou zijn ge bracht en de nationaliteit van den aan valler zou zijn vastgesteld, een com- miss'e uit de staten van Nyon bijeen te laten komen en machtiging te geven voor beslaglegging op eigendommen van den aanvallenden staat voor het volle bedrag van de schade. Italiaansche reactie. De behandeling in het Engelsche La gerhui van de zaak der „Endymion" en de pogingen, die ondernomen worden om den burgeroorlog in Spanje te hu- maniseeren, worden door de Italiaan sche pers voorgesteld als bestemd om Fransch-Britsche hulp aan Barcelona. „Parijs is wel een mis w.aard", schrijft La Tribuna, Het Roode Spanje, dat volkomen tot het u'terste is gebracht door den steeds heviger en beslissen der druk der rechtschen, is wel een Europeesch oorlogje waard. Men heeft behoefte weer eens met den sabel te rinkelen en een atmosfeer, gunstig voor incidenten, te scheppen. AI deze manoeuvres laten Italië vol komen koud. Italië heeft d't spel sinds lang doorzien. Drie vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben gisteren de stad Fi- gueras, nabij de Fransche grens gebom bardeerd; 17 personen werd gedood. Veertig groote vrachtauto's van de Amerikaansche ambulance, welke bela den met levensmiddelen uit Parijs waren gekomen en deel uitmaakten van de hulpverleening aan Spanje eener inter nationale organisatie, bevonden zich gis termorgen te F'gueras, toen deze stad door de vliegtuigen werd gebombar deerd. De caravaan werd getroffen. Er zouden drie dooden en talrijke gewon den zijn. De niet getroffen auto's keer- ren naar Frankrijk terug. De strijd in het Verre Oosten DE JAPANSCHE VERLIEZEN. De Japansche minister van oorlog, Soegijama, heeft gisteren in den Land dag medegedeeld, dat tot dusver in Chi na 20.000 Japanneezen zijn gesneuveld. Hij voegde er aan toe, dat hier van een minimumschatting sprake is. Men gelooft algemeen, dat het aan tal dooden veel grooter is, als men de genen, die aan verwondingen of ziekten bezweken zijn, en de verliezen bij lan- dingsafdeelingen, vloot en luchtmacht mederekent. Het keizerlijk hoofdkwartier voegde aan de mededeelingen van Soegijama toe, dat sedert het uitbreken van het „conflict in China" de Japansche lucht macht 692 Chineesche vliegtuigen heeft vernield. De Japansche luchtmacht zelf zou 60 vliegtuigen hebben verloren. Frontberichten. Volgens berichten uit Hankau wordt langs het Zuidelijk deel van den spoor weg TientsinPoekau, in het Noorden der provincie Anhwei, fel gestreden. De Japanneezen rukken langs twee wegen op naar Pengpoe, een stad van meer dan 100.000 inwoners, en een knooppunt van de verbindingen met de steden in Noord Anhwei. De Japansche opmarsch langs het Zui delijk deel van den spoorweg Tientsin Nanking schijnt tot staan te zijn ge bracht om de jongste terreinwinsten te consolideeren. Naar van Chineesche mi litaire zijde wordt medegedeeld, verlo ren de Japanneezen aan dit front in de afgeloopen week 3500 dooden en gewon den. Duitsche wapenleveringen aan China. Volgens den correspondent te Hong kong van het blad „Asahi" neemt Duitschland, en niet meer Groot Brit- tannië, de eerste plaats in wat betreft het leveren van wapenen en munitie naar China via Hongkong. De corespondent noemt cijfers in het tijdperk van 15 tot 31 Januari en zegt dat hierin 20 schepen via Hongkong wa penen hebben geleverd, en wel 10 Duit sche vaartuigen, 8 Britsche, 1 Ameri kaan en 1 Noor. Van de 23 in Hongkong aan land gebrachte vliegtuigen waren 13 Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amtserdam 1936-3% 101%—.— Zeeuws. Hyp. B-4 100100 Cities Service Cy. P. 1958 5 38%37 A Amsterd. Bank 159%—160 A Pref. Jurgens A 141 e.d.—443 A Ned. Gist- en Spiritusf. 505—505% A De Schelde N.B. 54%—54% C Am. Smelt en Ref. 34%—33% A Born. Sum. H.M. 183—182 A Houth. Alberts 100 C Union Pac. Rr. 57%—55 C Int. Nickel Cy. 36%34% Ned. 1000-3 100%—100% O. Indie 37 1000-3 98%—99% Engeland 1960-90 4 84%—84% A Kolonia'e Bnk. 127% A N.I. Hbk. 1000 131 130 C Ned. H. M. 1000 159%—157 A v. Berkels Pat. 6360% C Calvé-Delft 88%—89 A Philips G. B. afg. 296%—289-92% C Unilever 152%150%-1% C Am. Car Foundry 16%15-% C Anaconda Cop. 21%20%-% C Bethlehem St. 39%—37-% C Kennec Copper 25%24%-% C U. States St. C. 38%—36%-% C North Am. Cy. 13%—12% A Kon. Petr. Mpij. 353%—346-8 C Contin. Oil Cy. 20%19%-% C Phillips Petr, Comp. 26%25% C Shell Union O.C. 11%—11-% C T de Water Ass. Oil 10%10-% A Ned. Scheepv. U. 113%111-113 A H.V. Amsterdam 425%421-18 A Java Cult. Mij. 150145% A N.I. Suiker U. 128—126 A Deli Batavia 237%235% C Deli Mij. 1000 291%—289-90 A Senembah 292%—292-90 ObLMarkJ— t—f Koninkl Rubber H.V.A, *-9 mm* I f-* ««MC Philips Markt H F™" Amerika Schone^ Aku <r Unilever t—0' Tabak - N-4 M - Suiker WeitU Gedeponeerd m C Baltimore Ohio 6%6% C Southern Pac, Cy. 12%12% A Southern Rlw. 87% A Amst Rubb C. 205%201-2% A Deli-Bat. Rubb. 127%—121%~3% A hessa Rubber 120>124 A Serbadjadi S.R. 9393% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden Giste* 8.96% 8.96% 72.25 72.26 5.86% 5.85% 30.33 30.32 1.78% L79 van Britsch, 6 van Duitsch en 4 van Ame- rikaansch fabrikaat. Van 1860 ton kruit was 450 ton Britsch en 1410 ton Duitsch, en van 2246 vaten salpeter werden 40 geleverd door Engeland en 2206 door Duitschland. Voorts verschafte Duitsch land zwavel, en van 124 militaire vracht auto's waren 36 van Britsch, 53 van Duitsch en 35 van Noorsch fabrikaat, terwijl Duitschland bovendien nog groote hoeveelheden prikkeldraad en chemi sche stoffen verschafte. Drie dooden op onbewaakten overweg. Een trein die uit Charleroi naar Brus sel was vetrokken, heeft op den onbe waakten overweg tusschen Courcelles en Luttre een auto, waarin drie perso nen zaten, gegrepen. De auto werd een honderdtal meters meegesleurd. Uit den totaal vernielden wagen zijn de lijken der inzittenden, een chauffeur en twee passagiers, geborgen. Een der passag'ers was een vrouw. In den afgeloopen nacht is te Ever- dingen een moordaanslag gepleegd op den rijksveldwachter bloemendal. De dader, zekere M. C. W„ notaris klerk te Enspijk (gemeente DeilJ, die op een verboden weg fietste, werd hierom door den rijksveldwachter aan gehouden. W. gaf een verkeerden naam op en toen Bloemendal hem w'lde fouil- leeren op zijn papieren, omdat hij reeds vermoedde, dat W1. een valschen naam opgaf, ontstond een worsteling. Hierop loste W, vier schoten op zeer korten afstand op den rijksveldwachter, die in de buik, zijn been en hand werd ge troffen. De dader, die vannacht door den bri gade-commandant van de rijksvéld- wacht te Geldermalsen en den gemeen te veldwachter van Hageste:n is gear resteerd heeft een volledige bekente nis afgelegd. Hij is te Everdingen ingesloten en wordt in den loop van den dag naar het huis van bewaring te Utrecht over gebracht. De rijksveldwachter Bloemendal is naar het z:ekenhuis te Utrecht over gebracht. De gemeentepolitie van Deil heeft bij het onderzoek ook nog haar medewerking verleend. W. staat over het algemeen niet als ongunstig bekend, VERDACHTE STERFGEVALLEN ONDER VEE, En een vechtpartij. Gedurende de laatste weken gebeur de het herhaaldelijk, dat onder het vee van boeren in het Zuidelijke gedeelte van de uitgestrekte Friesche plattelands gemeente Leeuwarderadeel merkwaar dige sterfgevallen voorkwamen. Zoo zijn bij niet minder dan tien veehouders nabij het dorp Hempens koeien onder ver dachte omstandigheden gestorven. Deze week stierven bij den veehouder P. de B. drie varkens en bij W. G. twee var kens en twee kalveren, eveneens onder verdachte omstandigheden. Aangezien in verband met deze sterf gevallen de namen van zekeren M. en diens zoon, welke in deze omstreken minder gunstig bekend staan, als schul digen werden genoemd, verbood G. hen in het vervolg zijn erf te betreden. Noch- thans hebben M. en diens zoon gisteren een bezoek aan het erf van G. gebracht, waar, na een woordenwisseling over het gestorven vee, een vechtpartij is ont staan. G. werd door M. en diens zoon met mes en schoppen aangevallen. Om wonenden schoten hem ijlings te hulp, maar werden eveneens door de aanval lers met scherpe landbouwgereedschap pen bedreigd. Een van hen, zekere D„ kreeg daar bij een vrij ernstige hoofdwonde, welke door een inmiddels ontboden geneesheer is behandeld. M. en zijn zoon, welke tenslotte op de vlucht sloegen, zijn la ter door de gemeentepolitie van Leeuw arderadeel aangehouden en aan een ver hoor onderworpen. Tegen hen is wegens mishandeling proces-verbaal opgemaakt. Naar de „N. R. C." van de zijde der politie verneemt, heeft een ingesteld scheikundig onderzoek van de (magen van de gestorven dieren uitgemaakt dat van vergiftiging geen sprake is. Werkloos man steekt zijn vrouw met een zakmes. Tijdens een twist in de echtelijke wo ning aan de Bajonetstraat te Rot terdam heeft gisterm'ddag de 26- jarige J, H. S. zijn 25-jarige echtgenoo- te W. C. S. geb, R„ met een zakmes eenige wonden aan rug en.hals toege bracht. De man liep na het plegen van zijn daad met Zijn beide kinderen het huis uit en begaf z ch naar kennissen in de Jan van Vughtstraat. Door het lawaai van de ruzie bemerkten de buren, wat er gaande was. Zij waarschuwden den geneeskundigen dienst en de politie, die de vrouw hevig bloedend in de woning aantrof. Zij werd naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overge bracht, waar haar wonden niet van ern- stigen aard bleken te zijn. De man is later door de poljtie ge arresteerd, Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd en verkeerde zeer onder den indruk van het gebeurde. De twist vond zijn oorzaak in het feit, dat de man, die werkloos is, fi nancieel niet in staat is om de uitgange tjes, waarop zijn vrouw prijs stélt, te bekostigen. De be de kinderen zijn aan de kin derpolitie toevertrouwd. BUSKRUIT IN BRAND GESTOKEN, Vijf kinderen gewond. Een vijftal jongens van zes tot tien jaar, te Hengelo (O.) dat gistermiddag van school huiswaarts keerde, vond een hoeveelheid buskruit, dat was overge bleven van de donderbussen, die bij de- saluutschoten van Maandag dienst had den gedaan. Zij deden het kruit in een cylinder, waarna zij de springstof in brand staken. De ontploffing', die hierop volgde, was zoo hevig, dat de cijlinder met een he- vigen knal, drie kilometers ver te hoo- ren was, uiteensprong. De vijf kinderen liepen alle verwondingen op. Drie van hen, T. W. het negenjarig zoentje van de familie Harmsen, het zesjarig zoontje van de familie Wijers en het zoontje van de familie Sifolg kregen ernst.ge brand wonden aan gelaat en handen. Waar schijnlijk zal dé zes-jarige W. een oog moeten missen, Drie kinderen zijn naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen overgebracht. De andere twee kindereu bekwamen lichtere verwondingen en zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. Droevige gevolgen van een vechtpartij 'tusschen scholieren. Gistermiddag kregen eenige school jongens te Tegelen het met elkaar te kwaad. Er ontstond een vechtpartij waarbij gebruik werd gemaakt van leeden riemen. De 11-jarige van WijÜck werd door twee jongens achterna gezeten. Plotseling viel van W. en bleef op den grond liggen. Voorbijgangers waar schuwden een geneesheer, die slechts den dood kon vaststellen. heef Prim vol dat ke Uil liciee 6.45 mijl feraclj Vrij. Ve] Sla wurgj met en sc vergil erkeif Ma niet schee denb W lezer der den, ontvij waar richtj velar B, wèl, bak, onthei ter K„ wete wat Wj lager ondej is, d; respo er de afkor wij openl de dit wit, verhd Ne lager! make fout Tel betre kundl heeft v,an in dd het 'ieder g r óók haspc leen. Dul gekoj hebb| van gewoi De Te

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2