W9dc GOESCHE COUDANT - WITTE WEEK KOUSEN S. S Co., 95 ct 65 ct PI6I3 SMNENLAHD. i Na acht eeuwen weer de naam van de stammoeder der Nassau's. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 29. TWEE BLADEN. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARGANG. I De toestand van H. K. H. Prinses Juliana. Het telegraafverkeer met Soestdijk in de dagen van de blijde gebeurtenis. MENGELBERG NAAR MIDDELBURG! GOES. MIDDELBURG WALGHEREN. 71 j. j, en ie jm. 30 j. ijs d. Ont- .15 h. dr Kerk ater" chut- met rshof Feb.: laat- ,,Nu ranje inée. Feb.: eem- ,,Nu Iranje inée. DI 8 en 00 h„ MIDDELBURG SCHE COURANT Zcegfclad Voor Middelourg, Goes en agent- jabap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lugez. mededeelingen 60 et. p. r. 3§ eontr. voor beide veel lager; tar. op aam. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangestoten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l —f, regels f 2.10, elke r. m. 30 et. Rubrioü „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels,, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. m«{ „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m Baarn, 4 Februari. Dr. de Groot deelt mede, dat de algemeene toestand van de Prinses bij voortdnring goed blijft. PRINS ASCHWIN TE SOESTDIJK. Prins Aschwin is gisteravond weder ten paleize Soestdijk aangekomen. Prin ses Armgard is voornemens tot a.s. Zon dag te blijven. Het is niet voor de eerste maal dat de naam Beatrix voorkomt in den stam boom van het Huis Nassau, Immers de stammoeder der Nassau's droeg ook den naam Beatrix. Maar in de acht eeuwen die liggen tusschen de jonggeboren Prin ses en de stammoeder komt de naam Beatrix overigens niet voor in het ge slachtsregister der Nassau's. In het Gedenkboek Oranje Nassau- Mecklenburg Lippe-Biesterfeld, dat ter gelegenheid van het huwelijk van Prin ses Juliana met Prins Bernhard werd uit gegeven wordt omtrent de afstamming ▼an het Huis Nassau o.m. gezegd: dat volgens den tegenwoordigen stand der genealogie het Huis Nassau afstamt van een vóór 1124 overleden graaf van Lau- renburg (aan de Lahn). Diens zoon Ru- precht I, graaf van Laurenburg, (1123 1154) bouwde met zijn broer, Arnold (circa 1124) een nieuwe burcht, Nassau genaamd. Ruprecht I, graaf van Lauren burg, huwde met Beatrix, doch ter van graaf Walram III van Limburg, hertog van Lotha ringen. Uit dit huwelijk werd een zoon geboren, geheeten Walram I (c. 1146 1198). Deze Walram I nu liet onder den naam Laurenburg voeren en werd als eerste graaf van Nassau, de stichter van een dynastie van wereldvermaardheid", EEN KARAKTERISTIEK GESCHENK VOOR DE KONINKLIJKE KRAAMVROUW. Volgens oud gebruik ontvingen in het verleden kraamvrouwen een reeks ge schenken in den vorm van versnaperin gen, welke behalve lekkernij, ook groo- tendeels beproefde versterkende en ge neeskrachtige middelen waren. Deze geschenken, met name: een tul band, een amandelstrik, een zakje ka- neelkoekjes en een dito muisjes, een rol amandelpers, een flesch amandel melk (orgeade), een flesch kandeel en een netje met eieren, werden gewoon lijk door buren bijeengebracht en ten plattelande in een ouderwetsche veluw- sche sluitmand naar hun bestemming vervoerd. Daar het meerendeel dezer artike len banketbakkersvoortbrenselen zijn, kwam de Nederl. Banketbakkers ver. op de origineele gedachte, een dergelijke mand volledig volgens oud gebruik uit te rusten. Voorzien van een sobere bloemversie- ring zal dit karakteristiek kraamge- schenk heden door een vereenigingsde- putatie ten paleize Soestdijk worden aangeboden. Hoe het Amsterdamsche tele graafkantoor de enorme druk te verwerkte. Het geheele telegraafverkeer met Baarn en Soestdijk loopt, evenals het verkeer met de meeste andere gemeen ten binnen hetzelfde postdistrict, over het telegraafkantoor te Amsterdam. Zoo goed men in Soestdijk v,an te voren maatregelen had genomen voor het verwerken van extra druk telegram- menverkeer, moest men ook te Am sterdam voorzorgsmaatregelen treffen. Reeds dagenlang beschikte men over een plan, d.-at het bijzondere dienst rooster behelsde met extra-diensten voor alle ambtenaren, welke rooster van dag tot dag werd bijgehouden. Het per soneel nam telkenmale bij het verlaten v,an den dienst daarvan kennis en was daardoor erop voorbereid, dat het plot- sel ng kon worden weggeroepen voor een bepaalden extra-dienst. Des Zondagsavonds kreeg de direc teur van het telegraafkantoor, de heer P. Bossen, de waarschuwing dat th,ans binnen korten tijd de blijde gebeurtenis kon plaats vinden. In den loop van den nacht zat men reeds met een extra bezetting, waartoe o.a. 28 ervaren t§- legrafisten behoorden, die v,an de bij kantoren tijdelijk op het hoofdkantoor waren geplaatst. Reeds Maandagochtend vroeg was het verkeer drukker dan normaal want' vele groote z,aken, die eveneens het blijde n'euws elk oogenblik verwachten, boden rondzendtelegrammen aan om reeds belegde vergaderingen uit te stel len, bijeenkomsten naar andere data te verschuiven enz. Toen tegen 10 uur het bericht van de geboorte bekend werd, kwam de groote drukte los en bleek het, dat de uitgebreide voorzorgsmaatrege len geenszins overbodig waren geweest. Het totale aantal telegrammen, dat te Amsterdam werd aangenomen, was op 31 J/anuar: jl. ongeveer twee maal zoo groot als het normale aantal. De lo ketten werden bestormd en vooral in de ochtenduren werden veel telegram men telefonisch aangeboden. Onmiddel lijk kwamen de felicitatietelegrammen los, die velen blijkbaar reeds klaar hadden liggen, doch er waren ook vele telegrammen bit van den handel om re gelingen te treffen met het oog op den nationalen feestdag. Het verkeer- op de telexafdeelng nam tegen den middag af, want het zijn voornamelijk groote ondernemingen, die met verreschrijvers werken, en de ze ondernemingen sloten voor een groot deel in den namiddag. Het beeldteleprafieverkeer, 'dat in het algemeen hier te lande nog niet zeer 'ntensief is, behaalde een record met het verzenden van 16 beeldtele grammen. alle foto's, betrekking heb bende op de blijde gebeurtenis en be stemd voor groote dagbladen te Lon den, Parijs, Berlijn, Brussel, Kopenha gen en Stockholm. De zeer groote drukte op het tele graafkantoor is begrijpelijk als men weet, dat, alle voor Soestdijk bestemde telegrammen, niet alleen die uit Am sterdam doch ook die uit de rest v,an het land en uit het buitenland, v:a Amsterdam doorgezonden moeten wor den. Ten behoeve van het verkeer met het paleis beschikte men over drie snel werkende verbindingen, drie Hughes- apparaten, die geplaatst w.aren in het hulppostkantoortje tegenover het pa le's Soestdijk. Deze drie kanalen wa ren echter lang niet voldoende om den stroom van telegrammen, bestemd voor Prinses Juliana en Prins Bernhard de telegrammen voor H, M. de Konin gin moesten ten paleize te 's-Graven- hage bezorgd worden te verwerken. Derhalve besloot de directeur reeds op 31 Januari om een deel der telegram men te Soestdijk te doen bezorgen door motorrijders, die tot 's avonds 10 uur bijna om het uur met een groot pakket telegrammen naar Soestdijk reden. De meeste dezer telegrammen moesten keur'g worden overgetikt op de daar toe bestemde bijzondere gelukwensch- formulieren, en hiervoor werd de hulp ingeroepen van 28 ervaren typisten van buiten. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men met man en macht doorgewerkt en ook op 2 Februari heeft men nog met extra-bezetting moeten werken. Het totaal-aantal voor het prinselijk paar bestemde felic'tatie-telegrammen, dat uit of via Amsterdam naar Soest dijk is verzonden, beloopt meer dan 5000, en nog steeds komen er nieuwe gelukwenschen binnen. Buitensporige lof had de heer Bos sen voor het personeel', dat in deze dagen bijna niet van het telegraafkan toor was weg te slaan, zoolang er werk te verr'chten was en dat zich beschik baar bleef stellen, ook als de op het rooster vermelde extra-diensttijd reeds lang om was. Velen die vrij van dienst w,aren, kwa men zich melden om hun hulp aan te bieden. Het spreekt vanzelf dat onder deze omstandigheden het werk ondanks de groote drukte in de aangenaamste stemming is verricht. De cant'ne bleet dag en nacht open en d,ank zij de me dewerking van het cantinebestuur, dat 1500 stuks beschuit met muisjes ge reed maakte, kon het geheele perso neel op deze traditioneele versnape ring getracteerd worden. "Voor het eerst heeft de heer Bossen bovenden een voor het telegraafkan- Een middagconcert in de Gehoorzaal. Zooals men in een artikel van een on zer hoofdstedelijke medewerkers elders in dit blad uiteengezet vindt, bestaat het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest hetwelk zulk een voorname plaats in het Nederlandsche kultureele-leven inneemt, 50 jaar. Ter gelgenheid van dit halve eeuwfeest wordt in de hoofdstad van Nederland een reeks feestconcerten ge geven; op een dezer zal H. M. de Ko ningin zich bij de toehoorders scharen. Het orkest van Willem Mengelberg feitelijk moet men tegenwoordig zeggen: van Mengelberg Van Beinum neemt echter onder ons een grootere plaats in dan een enkel hoofdstedelijke. Velen van buiten de hoofdstad gaan het in levenden lijve beluisteren, nog vele malen meer Nederlanders zetten hun radiotoestel aan, wanneer gedeelten de zer concerten worden uitgezonden. Niet weinigen luistren zelfs enkel en alleen dan aan den luidspreker. Om dit nationale karakter van het Concertgebouw-orkest tot uitdruk king te brengen onderneemt het een rondreis door Nederland, voornamelijk naar plaatsen, waar dit orkest zich tot dusverre zelden of nooit deed hooren. Ook Middelburg, waarvan in den lan de de faam des opgewekten muzikalen levens gaat, staat op het lijstje dezer rondreis aangestreept. Eenige inwoners van Middelburg, Goes en Vlissingen hebben zich belast met de voorbereiding van dit Zeeuwsche feest- concert, hetwelk, onder de p e r - soonlijke leiding van Willem Mengelberg, op Zaterdag 21 Mei aan staande in de Middelburgsche Concertzaal zal plaats vinden. Mede in verband met de belangen van bezcekers van buiten de stad en van bui ten Walcheren zelfs, op wier komts stel lig te rekenen valt, zal het een mid d a gconcert worden. ft Zeeland is meer dan andere gewesten afgelegen ten opzichte van de brand punten van muzikaal leven. Het belang van de tot-stand-koming van dit concert inziende, hebben vele personen geza menlijk een garantiefonds bijeen ge bracht, waarvan een deel aangewend zal worden om den toegangsprijs zoo laag mogelijk te houden. Wij hebben hooren verluiden, dat dit bedrag bene den de vier gulden zal kunnen blijven. Binnenkort kan, zoo vernemen wij nog, de vorming van een eere-comité te gemoet gezien worden; de commissaris der Koningin in Zeeland, jonkheer mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft zich reeds bereid verklaard het voorzitter schap daarvan te aanvaarden. ft Wij stelden ten opschrift boven dit ar tikel: Mengelberg snaar Middelburg! met een uitroepteeken, geen vraagtee- ken. Feitelijk, als we erg Voorzichtig waren geweest, had het een vraagtee- ken moeten zijn. Want: de vraag, of de ze muzikale gebeurtenis voor Zeeland in Zeeland z a 1 plaats vinden, moet door het Zeeuwsche muzieklievend publiek zelf beantwoord worden. Blijkt bij de binnenkort op te zetten voorverkoop van kaarten de belangstelling voldoende te zijn, dan gaat het door. Anders niet. Voor 15 Maart zal dit beslist moeten zijn, anders zou het tegenover de deel nemers in het garantiefonds, zoo verna men wij, niet verantwoord zijn het con cert te doen doorgaan. ft Als gezegd: het had een vraagteeken moeten zijn. Maar we hebben het uitroepteeken er op gewaagd, omdat we er van overtuigd zijn, dat dit niet mislukken zal. Mengelberg naar Middelburg? Natuurlijk: als dat kan, dan zal het. Wij hebben nu beschreven, dat en hoe het kan. Het is nu aan de muziekliefhebbers te zeggen: het zal. toor geheel nieuw experiment gew,aagd door op alle zalen, Waar dat maar even mogelijk was, luidsprekers te plaatse*, waardoor het personeel de nationale feestviering heeft kunnen volgen. Tot zelfs in de seinzalen bleek dit zonder bezwaar voor den vlotten gang van den dienst mogelijk, en tijdens de re de van dr. Colijn bleek het :'n de groo te seinzaal zelfs mogelijk een groot deel van het personeel rondom den luidspreker te verzamelen, waar het telegraafpersoneel, dat in deze dagen een zoo bijzondere taak op zoo prach tige wijze heeft vervuld, in plechtige stemming een der vele treffende mo menten van de nationale feestviering gedurende de korte onderbrek'ng van het werk heeft kunnen medeleven. C.A.O. VOOR DE BOUWBEDRIJVEN THANS DOOR ALLE PATROONSBONDEN AANVAARD. De arbeidersorganisaties zullen de volgende week een beslis sing nemen. De Nederlandsche r.k. bond van bouwpatroons heeft in een gistermiddag te Amsterdam gehouden vergadering met 122 tegen 39 stemmen het landelijk collectief arbeidscontract voor de bouw bedrijven aanvaard. Hiermede hebben de vier werkgevers bonden zich met de nieuwe C.A.O. ver- eenigd. De arbeidersorganisaties zullen zich de volgende week over het contract uit spreken. LOONACTIE IN DEN LANDBOUW. Zooals wij reeds meldden, is door den Ned. Chr. Landarbeidersbrond op ver schillende plaatsen in Zeeland de collec tieve arbeidsovereenkomst opgezegd, omdat hij van meening was, dat het noodzakelijk was, vooral gelet op de gestegen kosten van levensonderhoud, eenige verbetering in de positie der landarbeiders te brengen. Dientengevolge hebben in tal van ge meenten besprekingen met de werkge vers plaats gehad, waarbij de N. C. L. B. zijn loonvoorstellen indiende. Tot overeenstemming kon men nog niet direct komen, maar direct afgewe zen werd het verzoek om loonsverhoo- ging ook nergens. Overal erkenden de werkgevers, dat er wat gedaan moest worden en waren ze bereid de voorstellen met hun colle ga's te bespreken. Algemeen werd echter betreurd, dat de minister zoo weinig aan de moeilijk heden op het platteland wil tegemoet komen. Te Nieuwdorp was het bestuur van den C. B. T. B. niet bereid over de inge diende voorstellen te vergaderen met zijn leden, voor en aleer de hoofdbestu ren van beide organisaties een ernstige poging bij den minister hadden gedaan, om Z.Ex. te bewegen sommige richtprij zen wat te verhoogen. Afgesproken is om beide hoofdbestu ren te bewegen in bovengenoemde rich ting stappen te doen. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 Janu ari kwamen in onze provincie 5 gevallen van roodvonk voor, nl. drie te Biervliet (in één gezin) en één te Krabbendijke en te Schoondijke. Rijwielbotsing. Gistermiddag had op den hoek Patijn- wegVoorstad een botsing plaats tus schen den wielrenner J. T., wonende te Rilland en den kolenhandelaar J. R. die een zak brandstof op - zijn rijwiel ver voerde. Het achterwiel van de racefiets werd vernield. Beide personen bleven ongedeerd. De politie maakte proces verbaal op. SCHORE. De vrouw van P, en de heer S., die beiden op den dag der blijde ge beurtenis hun verjaardag vierden, wer den door een onbekenden gever een enveloppe, inhoudende tien gulden, toe gezonden, terwijl de vrouw Van St., die haar gezin met een baby zag vermeer derden een spaarbankboekje eet. werd aangeboden. Dinsdagmiddag werden de kinde ren der O. L. school, onder leiding van het onderwijzend personeel en de ouder commissie, daartoe in de gelegenheid gesteld, getracteerd, waarna op het schoolplein door de kinderen 'n boomp Speciale aanbieding Prima Fil d'écosse zeer sterk Solide Zijden Kou sen 150, 115, 95 (Ingez, Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met later kans op eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. UKKEL: Zwaar bewolkte hemel en nevelig, matige temperatuur., met een nachtelijk minimum van 0 tot 4* 5 gra den, op het eind van den nacht mist. Za. 5 Febr, Zon op: 7 h 37; onder: 16 h 51, Licht op: 17 h 21. Maan op: 8 h 58; onder: 23 h 05. N.M7: 8 Februari. Hoog- en Laagwater te Viisslngesi Januari. Hoogwater. Do. 3 S 2.55 15.16 Vr. 4 3.26 15.50 Za. 5 4.05 16.27 Hoog- en Laagwater te Januari. Hoogwater. Do. 3 4.54 17.09 Vr. 4 5.23 17.41 Za. 5 5.57 18.15 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij.) Laagwater. 9.34 21.30 10.08 22.05 10.44 22.43 Wemeldiage! Laagwater. 10.31 22.4© 11.05 23.14 11.42 23.52 en Domburg 38 min. later je werd geplant, hetwelk het Beatrix- boompje zal worden genoemd. Onder het zingen van vaderlandsche liedjes werd een rondgang door het dorp ge maakt. Bij terugkeer werd den kinderen een souvenir, bestaande uit een gedenk- bordje of beker, aangeboden. Het ge meentebestuur was hierbij tegenwoordig. MELISKERKE. Woensdagavond hield de Jongelingsver. op Ger. grondslag' haar 31ste jaarvergadering. De eere-voorz., ds. M. Vreugdenhil, opende deze ver gadering op gebruikelijke wijze. De ver eeniging telt thans 17 leden. De kas sloot met een goed saldo. Er werden twee inleidingen geleverd, op beide volgde een levendige bespreking. Ver der werd de avond gevuld met voor drachten, een samenspraak etc. SOUBURG. Woensdag hield de con- trole-vereeniging alhier haar jaarver gadering, onder voofzittó^schap van den heer J. Lorier, die in zijn openigns- woord de ziekte onder het rundvee (mond- en klauwzeer) memoreerde. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen met het goed slot vorig jaar 146, de uit gaven 122, goed slot f 23. De contri butie werd even als vorig jaar vastge steld op 1.60 per koe. Als bestuurs lid werd herkozen de heer C. Jasperse (Abeele). De controleur, de heer J. A. Arendse werd voor een jaar herbe noemd. Hierna kwam wederom in bespreking de oprichting van een „stieren-vereeni- ging". Besloten werd dat het dagelijksch bestuur voorbereidende stappen zal doen. WESTKAPELLE. Donderdagavond hield de kolenvereeniging „Help Elkan der" alhier haar jaarvergadering; 28 le den waren tegenwoordig. Uit het jaar verslag bleek o.m., dat de ver. 324 le-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1