BEATRIX De Nationale Feestdag. Hei 40-jarig regeerings- jubileum van Hr. Ms. de Koningin. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938. No. 27, Bijzonderheden over de „nationale film 1938". Te Middelburg. Te Goes. SS De naamgeving van ons prinsesje is in den stijl van dezen tijd: niet een ceel tan eenige regels druks, maar kort en krachtig: drie namen. Voor een prinses mag men zeggen: slechts drie na men. Zij is ook modern in een ander op zicht: dat de ouders zelf hebben wil len bepalen, met welke namen hun kind door het leven zal gaan. Want dat gebeurt nog niet zoo heel veel. Al doet men wel alsóf het zoo ware! Maar de tyrannie der traditie is nog taai, al te taai op dit punt. Hoevelen zijn er, die de vernoemings- etikette durven doorbrekenal ware het alleen maar om aan leelijke of niets- aeggende namenseries nu eindelijk eens eeti einde te maken? Slechts weinigen hebben den moed hiertoe. Het is thans niet het oogenblik te on derzoeken, in hoeverre hier nog tote- mistisch-magische beweeggronden in de diepten van onze ziel medewerken om de ijzeren wetten te handhaven; genoeg zij dat het een teeken van moderne on afhankelijkheid is, wanneer een jong ouderpaar tegen vader, moeder, schoon vader en schoonmoeder, durft te zeggen: wij beminnen u niet minder teeder dan gij uw ouders, maar desalniettemin wen- schen wij ons kind met een anderen naam door het leven te laten gaan Het trotseeren van 't misnoegen van ouders, schoonouders, ooms en tantes, heeft wel fortuinen in andere handen doen overgaan Evenwel: op dit punt zijn Juliana en Bernhard weinig moderner dan inder tijd.koningin Wilhelmina en prins Hendrik! Want men vergete niet, dat in ons Willems- en Wilhelminaland ieder een er van overtuigd was, dat de eerst geborene aan ons Hof nimmer anders dan een Willem of een Wilhelmina kón zijnen ziet, toen onze kroonprinses geboren werd, werd het een Juliana. Maar er was toch verschil naast over eenkomst. De overeenkomst ligt in het doorbre ken van traditie. Het verschil ligt in den ondergrond. Julianawas een historische persoon lijkheid van buitengewone beteekenis in ons Vorstelijk Huis, en de vernoeming had hier een historisc h-symbolie- ken zin. Beatrix daarentegen is een naam om zjjns zelfs wille. Beatrix (het Nederlandsche B e a t r ij s ware ons liever geweest) is een naam, gekozen om zijn schoonen zin. Dus ook een symbolieke naam. Maar geen historisch-symbolieke, doch zuiver beteekeni s-symbolieke. Het lafijnsche b e a r e wil zeggen gelukkig maken en de latijnsche vrouwennaam Beata is de gelukkige, de zalige. Beata virgo is de heilige maagd. Beatrix is een nieuw-latijnsche naam- vorm, gelijkwaardig aan het Italiaansche Beatrice, en beteekenende: de geluk» voortbrengende, de gelukmakende. Mei den naam Beatrix heeft ons prin selijke echtpaar dus bedoeld te zeggen, dat zij geluk zal brengenmisschien is het ook wel een weinig zoo bedoeld, dat het jonge kindje door haar komst de ouders, en het Nederlandsche volk, al een weinig geluk gebracht hééft. Zoo kan men waardeering voor deze naamgeving hebben. En hopen, dat liet een goed voortee ken mag zijn. HET WEER IN JANUARI. Veel te zacht en veel te veel regen. Door het K. N. M. I. te De Bilt wordt meegedeeld: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Januari de ochtendtemperatuur twee graden boven normaal; in de drie decaden resp. een graad beneden, vier en een halve graad boven en drie graden boven normaal. De temperatuur was tot den vijfden beneden, daarna, op een en kelen dag na, boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den derde en den zeventiende, resp. zes en halve graad beneden en acht gra den boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur was anderhalve graad, het gemiddelde minimum twee en een halve graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt be droeg te De Bilt 10 tegen 16 normaal. De neerslag was in Noord- en Zuid- Holland. Friesland en Groningen 50 tot ?5 pet. boven normaal, in het overige deel van het land 75 tot 125 pet. Je De Bilt werden 33 uren zonne schijn waargenomen tegen 54 uren nor maal. FAILLISSEMENT. rr 16t faiiiisse/nent van Johannes Cornells Le Bleu, drukker en uitgever, ^ï,r ns' is geëindigd wegens het verb ndend worden der eenige uitdee- gs ijs uitkeering aan concurrente crediteuren 9.060939 pet Lu-dor mr. A. Bolle te Middelburg. Het comité „Nationale film 1938" heeft naar aanleiding van allerlei geruchten, welke in ons land de ronde deden, dezer dagen in een persconferentie de bijzon derheden over deze film, voorzoover die voor publicatie geschikt waren, mede gedeeld. De voorzitter van bet comité, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft daar bij uiteengezet, hoe men tot het denk beeld is gekomen een film ter gelegen heid van het regeerings-jubileum van H. M. de Koningin te vervaardigen. Een aantal vereenigingen, in ons land, van meening zijnde, dat men een zeker „pièce de résistance" van de feestvie ring moest creëeren, een iets, dat in de belangstelling van het geheele Neder landsche volk zou staan, had zich tot een voorloopig comité gevormd en oor spronkelijk heeft men gedacht aan het houden van een tentoonstelling. Dit bracht echter bezwaren met zich mede, daar een tentoonstelling, in een bepaal de plaats van ons land gehouden, niet tot alle Nederlanders, laat staan tot hen die in de overzeesche gewesten vertoe ven, zou spreken. Men heeft daarom het denkbeeld geopperd een „nationale" film te vervaardigen en hoewel daar zeer veel moeilijkheden aan kleefden, heeft men er aan vastgehouden, omdat op die wijze iedere Nederlander, zoowel hier te lande, als in Oost- en West-Indië, zelfs in Zuid-Afrika, aan de feestviering kon deelnemen. Het ligt zelfs in de bedoeling, zoo de film daartoe geschikt mocht blijken, er een internationaal karakter aan te ge ven, zoodat men haar ook in het buiten land kan vertoonen. Voornamelijk, doch niet uitslui tend Nederlandsche werkkrach ten. Over de film zelf deelde de heer D. van Staveren, voorzitter van de rijks filmkeuring en van de cultuurfilmcen trale een en ander mede. Tweeërlei misverstand wilde de heer Van Staveren in de eerste plaats uit den weg ruimen, ten eerste de meening, dat deze film een documentaire film zou worden, in dien zin, dat men haar zou samenstellen uit oude stukken journaal. Dat is onmogelijk, want men heeft veel te veel stof en zou dan onvolledig moe ten worden. En met enkele grepen uit het journaal, zou men nooit een artistiek geheel kunnen krijgen. Daarom zal de film een s p e e 1 f i l m worden, waarin de voornaamste gebeurtenissen uit de ■40-jarige regeeringsperiode van H, M. de Koningin zullen worden aangestipt. En hiermede kwam men in een tweede moeilijkheid terecht, n.l. de kwestie van de regie. In Nederland was geen regis seur te vinden, die de leiding van deze film op zich zou kunnen nemen, met de garantie dat de film onvoorwaardelijk zal slagen. Men moet, zoo zeide de heer Van Staveren niet t e nationaal willen zijn, door alleen Nederlandsche krachten te gebruiken, wanneer men het slagen van de film daarmee riskeert. De film moet een succes worden, een misluk king beteekent verstoring van de feest vreugde. De regie is daarom opgedragen aan den Franschen regisseur Edmond Gré- d'amour" en „Remous" heeft vervaar- ville, die o.m. de films „Marchant dig'd. Overigens al natuurlijk zooveel mo gelijk van Nederlandsche krachten ge bruik worden gemaakt. De heer Gréville zal speciaal met het oog op het Nederlandsche karakter van de film, worden ter zijde gestaan door Johan de Meester. Het draaiboek wordt geschreven door den heer B. van Eysselstijn, voor de ar chitectuur zorgt de heer A. H, Wege- rif, de montage is in handen van den heer G. J. Theunissen, de productie leiding in die van den heer G. Ostwalt, terwijl voor het muzi kale gedeelte en het camera-werk voor namelijk Nederlanders zullen worden aangesteld. Dat de spelers Nederlanders zullen zijn, spreekt van zelf. De film zal vermoedelijk worden opge nomen in de studio's van „Filmstad" bij Wassenaar. Op deze wijze werkt de productie van deze film er toe mede de Nederlandsche film-industrie te steunen, onze Neder landsche artisten mooien en goeden ar beid te verschaffen en de Nederland sche filmkunst te propageeren. Wat de film te zien zal geven. De heer Van Eysselstijn heeft daarna een tipje van den sluier opgelicht welke de handeling in de film tot nu toe steeds omhulde. Positief kon de draaiboek schrijver zich daarover nog niet uitlaten, daar het scenario nog niet geheel gereed is. En ten slotte moet er toch nog een verrassing blijven. De film, die de regeerings-periode 18981938 beschrijft, is opgevat als een „Cavalcade", een voorbijtrekken van de verschillende beelden uit die periode. Maar het is geenszins de bedoeling een groote hoeveelheid documentaire stof in een film van een meter te proppen. Op volledigheid zal de film daaróm geen aanspraak maken. Niet van buiten af, doch van binnen uit, namelijk gezien door twee families, een uit Amsterdam en een uit Brabant, zullen de voor naamste feiten worden weergegeven. Wanneer het publiek dat op die manier ziet, zal het zijn alsof het zelf die feiten meemaakt, meeleeft met die gebeurte nissen. Daardoor zal er bij iederen toe schouwer een fijne snaar worden aan geroerd en zal ieder zich deel voelen van het groote gezin, dat het Neder landsche volk uitmaakt. En dat is mede een doel van de film. Niet alleen in Nederland, ook in Ne- derlandsch-Indië zullen scènes worden opgenomen, terwijl ook West-Indië in het scenario zal voorkomen. Of men daar gedeelten zal opnemen, is nog dubieus. In ieder geval staat vast, dat de vertooning in September van dit jaar op verschillende plaatsen tegelijk, zoowel hier te lande, als in onze over zeesche gewesten zal geschieden. Men hoopt daartoe een zoo groot mo gelijk aantal copieën te maken. Op deze wijze zal de film haar strekking, het groote evenement in de algemeene feest vreugde te zijn, kunnen verwezenlijken. Op de Markt, De bijeenkomst op de Markt gisteren middag tusschen half twee en twee uur is uitstekend verlopen. Het bleek nu dat de onbekende, die in dialect sprak de heer A. Dekker, die als oud-onderwijzer gedurende tal van jaren te Middelburg woonachtig, was en dus per slot van re kening toch weer voor zeer velen heele- maal geen onbekende kon worden ge noemd. De kinderstoet. Nadat de aanwezigen zich telkens gaarne vereenigd hadden met de inge zette hoerah's op de vorstelijke personen hebben zij geluisterd naar de uitzending van de radio rede van minister-presi dent Colijn en daarop is de lange stoet van kinderen geformeerd, die langs Vlasmarkt, Beddewijkstraat, Langeviele, Markt, Burg en Balans naar de Abdij trok, waar voor dén Commissaris der Koningin mevrouw Quarles van Ufford en jhr. Quarles van Ufford jr., front werd gemaakt en waar het Wilhelmus werd ten gehoore gebracht, waarop de heer de Graaf de „Lang leve de Prinses" en ook voor de andere leden van het Vor stenhuis instelde. Na het Zeeuwsch Volkslied, ging de stoet weer verder langs Balans, Wage- naarstraat, Bree, Zuidsingel, Ververij straat, Oostkerkplein, Breestraat, Neder- straat, Rotterdamsche Kade, Dam, waar kinderen van alle scholen bloemen voeg den bij, die welke reeds des morgens of Maandag daar waren neergelegd. Langs Kortedelft, Langedelft, Segeer- straat, Kade, St. Janstraat en Langedelft ging het naar de Markt terug. Onder weg bleek duidelijk, dat men de destijds door ons gepubliceerde route niet bewaard had, want overal scheen de verschijning een verrassing te wezen. Het moge toe te juichen zijn, dat in een lang'en stoet verschillende gezel schappen voor de muziek zorgen, maar toch was het wel hinderlijk dat de ove rigens zoo op prijs gestelde signaalaf- deeilng van Achilles, dit maal niet vol doende voeling had met het Middel- burgsch Muziekkorps en meermalen door trommelde of blies als het .Muziek korps mede te zingen liederen speelde Was er door een en ander onder weg, behalve in de Abdij en op den Dam niet veel stemming, het was op de Markt an ders, daar was w&er een duizenden kop pige menigte getuige van het terug keeren van de kinderen. Hier werd eerst officieel besloten met het Wilhelmus, doch toen heeft Oefening na den Ar beid een opgewekte marsch ingezet en dit was voor bestuursleden van Uit hei VolkVoor het Volk en anderen aan leiding om de beenen eens flink los te doen komen en dit werkte aanstekelig', want na dien is het op de Markt ook zonder muziek los gebleven. Een gewaardeerde geste. De Commissie voor spijsuitdeeling heeft gisteren hen, die om soep kwa men, verrast met een grootere of klei nere hoeveelheid levensmiddelen, ver pakt in zakken, die met Oranje lint wa ren dicht gebonden. Naar wij vernamen is deze attentie zeer op prijs gesteld. Het avondfeest. Er kwamen aanvankelijk een paar uur gedurende welke de officieele feest viering was stopgezet, doch er bleef toch een gezell'ge drukte en deze nam tusschen zeven en acht uur weer zeer toe, toen de deelnemers aan de fak keloptocht zich n.aar de Dam begaven voor de opstelling van den stoet. Het kostte nog wel eenigen tijd, maar precies te acht uur kon de stoet zich in beweging stellen. Deze bestond toen uit als eerste de herauten met hun hoornblazers, vervolgens de padvinders band dan het bestuur van Uit het Volk- Voor het Volk en dan het Middel- burgsch muziekkorps terwijl verder op ook medeliepen „Oefening na den Ar beid", Crescendo Pijperkorps Juli,ana en natuurlijk ook de s gnaalatd&eling van Achilles. Maar hier tusschen waren tal van vereenigingen en organisaties, buurt- vereenigingen enz. opgesteld, waarbij n het bijzonder in het oog vielen sportvereenigingen in tenu; de burger wacht en lest best de wederom keuri ge groep van de Volkszangschool met de pages en met de baldakijn met hulde aan de jeugdige Prinses. Maar ook niet bepaalde vereenig'n- gen, doch groepen van personen na men deel en mede daardoor werd de stoet een samenvoeging van personen uit alle lagen der bevolking, van magi straat en justitie, van vooraanstaande personen uit de financieele wereld, naast de burger en de kleine man. Zoo moet het in het vervolg steeds zijn op bijzondere dagen voor uiting van de gehechtheid aan het Huis van Oranje, De nu zeer lange stoet zette zich in beweg ng door de Giststraat en de St. Pieterstraat, over de Balans naar de Abdij. Hier werd ook nu voorbij de familie Quarles van Ufford gedéfileerd en toen kwam in het bijzonder uit de groote lengte van den optocht. Van de Abdij ging het over de Balans naar de Burg, waar bij de stemm g versierde woning van den burgemeester het Wil helmus werd ten gehoore gebracht, waarna de burgemeester zich bij het bestuur van Uit het Volk voegde om verder den tocht mede te maken, een geste, die toonde, dat de heer Fern- hout op een dag als gisteren zich ge heel een gevoelt met zijn stadgenoten. Het ging nu verder de Burg af en dan langs Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisdam, Achter de Houttuinen, Markt, Gortstraat, Varkensmarkt, Hoog straat, Nileuwe Haven, alle Kaden, Dwarskade, Dam, Korte en Langedelft, Burg, Balans, Spanjaardstraat en Koe poort naar het Molenwater, Reeds bij de Groenmarkt kon men uit de verte den gloed van het vreug devuur, dat op het Molenwater in brand was gestoken waarnemen en ook het mooie schijnsel ervan op den Lan gen Jan. Een groote menschenmassa wachtte de komst van den stoet op het Molen water en deze menschen hebben het vuur op zijn volle kracht gezien, want het was reeds weer veel minder fel, toen wij er aankwamen. De stoet kwam tot bij het vuur en warmde zich dus het beste. Vele ge heel of bijna geheel uitgebrande fak kels, waarvan er honderden werden medegedragen, verdwenen h er in het viiur. Er werden ronde dansen gedaan, maar intusschen leek het of alles te veel van de plaats was gelopen om er weer een behoorlijk geheel van te ma ken. Toch is dit vrijwel gelukt en kon men tenslotte als laatste deel van de route trekken langs Molenwater, Zuidsingel, Bree, Wagenaarstraat, Hofplein, Noord straat naar de Markt, waar de buurt- commissie voor een keur ge Bengaal- sche belichting van het onderste deel van het Stadhuis had gezorgd. Toen allen zich weer voor het Stad huis hadden opgesteld nam de heer De Graaf het woord om in Jé eerste plaats dank te brengen aan den burge meester voor zijn medehelpen ,aan bet welslagen der feesten en om mede te deelen, dat het n de bedoeling lag van den burgemeester om nog iets te zeggen. De burgemeester zeide te spreken op verzoek van den heer De Graaf al vreesde hij, dat het voor de vierde maal wellicht te veel gevergd was nog naar hem te luisteren. Spr. begon hierna met dank aan den heer de Graaf, den leider van dit feest, wat spontane toejuchingen werd bezegeld. Daarop wees spr. er op, dat, als het kinde binnen komt, dan juicht heel het huisgezin. In dit geval is het nu het geheele Neder landsche Huisgezin. Spr. zeide, dat men nu reeds belooft bij den volgende nationalen feest weder feest te vieren en dat met een compli ment voor de ordelijke en plezierige manier waarop het feest is gevierd. Spr, eindigde dit maal met een „leve de Ko ningin. Nadat twee coupletten van het Wil helmus waren gespeeld en gezongen, richtte de heer De Graaf zich nogmaals tot zijn stad- en feestgenooten om nu het einde van het feest naderde, harte lijk dank te zeggen voor den grooten steun bij de organisatie van het feest en zulks van personen of van vereenigin gen waardoor het feesten mogelijk werd. Spr. brengt speciaal hulde aan het kra nig doch soebel optreden van het poli tiecorps; verder aan de directeuren van de verschillende muziekgezelschappen en ten slotte aan de geheele burgerij, die getoond heeft te kunnen feesten op zulk- een opgewekte manier. De muziekkorpsen zetten nu een vroo- lijke marsch in en na weder een voor beeld van de bestuursleden kwamen steeds meer beenen los en werd er door groote groepen flink gehoscht en ge- da"hst. Het was den geheelen dag goed weer geweest, winderig maar droog, alleen tegen den avond heeft het even gere gend, Maar wel was de wind weer ko men opsteken en het was er vrij frisch bij geworden. Toch kon men tot het da» len van de zon, spreken van een Oranje- zonnetje. Het Roode Kruis, Beide nu weer achter ons liggende dagen van Oranjevreugde, heeft de af- deeling van het Nederl. Roode Kruis zeer goed werk gedaan. De leden van de transportcolonne en de damesafdeeling stonden alom gereed om steun te gaan verleenen aan-eventueel gewonden. O.a. was het een dame uit Domburg, die haar enkel zoo bezeerd had, dat zij door Roode Kruis mannen naar huis moest worden gebracht. Ook bij kleine ver wondingen, is deskundige hulp nooJig gebleken. Hoewel het programma, door de Oranjevereeniging te Goes voor den Na tionalen feestdag opgesteld, een sober karakter droeg, is het toch den gehee len dag druk in de stad geweest en heeft vooral de jeugd de stemming er in ge houden. Ook in de morgenuren was het heel wat levendiger op straat dan op andere dagen, al hadden toen velen zich naar de kerken begeven, waar in verband met de blijde gebeurtenis dank- en bede stonden werden gehouden. Tegen half twee kwam de jeugd weer in actie, want toen stond een tractatie in de scholen op het programma. Intus schen werd het ook op de Groote Markt steeds drukker, waar de kinderen, na de tractatie, zich met het dagelijksch bestuur der gemeente en het bestuur der Oranjevereeniging in optocht opstelden, om onder de vroolijke muziek van de twee stedelijke korpsen een rondwan deling te maken. Aan deze rondwande ling was tevens het planten van een Oranjeboom op het Rozenplein verbon den. Te ongeveer kwart voor drie arriveer de de stoet, met den boom voorop, op het Rozenplein, waar de kinderen, onder leiding van den heer W. 't Hooft, het volgende aardige, door hem gedichte, „plantlied" zongen: Zeg jongens en meisjes, de feestdag [is daar. Zolang door ons allen verwacht. Wij trekken er vrolijk op uit met [elkaar Want schoon is de taak die ons wacht. Wij denken vandaag aan geen schrift [en«geen boek, Wij zetten het lezen aan kant, Want wij zijn vandaag in de stad op [bezoek, Door ons wordt een boom nu geplant. Wij nemen de boom en de spade ter P r? [hand, Bewerken vol ijver de grond. En spoedig is door ons het boompje [geplant, Herin'rend een plechtige stond. En wand'len wij later dan hier nog [eens heen, Dan zeggen we dankbaar en blij: Wat is het al jaren en jaren geleên, Die boom werd geplant ook door mij. Dan denken we later met vreugd aan W-* [de dag, Waarop deze boom werd geplant. De dat, dat een Prinses het levenslicht [zag, Een dag vol van vreugd voor ons land. Getuige de boom als een blijvend [symbooi, Nog lang van de blijdschap van 't volk, Hij zij ook voor ons, voor de kind'ren [der school, Van trouw aan Oranje de tolk. De voorzitter van de Oranjevereeni ging, de heer Van Ballegoyen de Jong, wees er op, dat men het dezen dag niet bij enkel feestbetoon wilde laten, doch besloot, als blijvende herinnering, een oranjeboom te planten. De keus is daar bij gevallen op een roode kastanjeboom, en op het nieuwste bouwplan van Goes. Spr. verzocht tenslotte de kinderen, den boom te willen planten. Nadat de kinderen den boom geplant en -opnieuw hun lied gezongen hadden, zegde de heer Van Ballegoyen de Jong hen en hun onderwijzers dank voor den gedanen arbeid. Vervolgens droeg spr. den boom aan het gemeentebestuur over, waarbij hij verzocht, steeds goede aan dacht aan de verzorging van den boom te schenken, en een voorstel aan den Raad te doen, om dit plein den naam van de jonge Prinses te geven. Burgemeester Van Dusseldorp, hierna het woord verkrijgende, betuigde na mens de gemeente, zijn groote dankbaar heid voor dit geschenk, en verzekerde, dat de gemeente het zou verzorgen als een symbool van liefde, trouw en aan hankelijkheid aan het Oranjehuis. Met hoera's op de vorstelijke familie en het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, werd deze plechtigheid beëindigd. Voor den optocht, die des avonds ze ven uur werd gehouden, bestond een geweldige belangstelling". Alles liep mee en zoo trok men bij duizenden door de Goesche straten, onder de pittige mar- schen van de muziekkorpsen en het on vermoeibare pijperscorps. De kardinale 0 punten van de marschroute waren de vreugdevuurboomen, die, als nieuwig-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5